_  

گروه خبری سیاسی

توضیحات رحیمی درباره دلیل مخالفت مجلس با استیضاح ربیعی


یک عضو هیات رئیسه فراکسیون امید به تشریح دلایل مخالفت مجلس با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت.
به گزارش وانانیوز، 

علیرضا رحیمی در مطلبی در کانال تلگرامی‌اش به عنوان «چرا استیضاح ربیعی ناکام ماند؟» درباره دلایل رای منفی مجلس به استیضاح ربیعی توضیح‌هاتی به شرح زیر داد.

استیضاح علی ربیعی علیرغم فضاسازی سنگین چند ماهه در مجلس و دولت و رسانه‌ها  نتوانسب حد نصاب رای عدم اعتماد نمایندگان را کسب کند.

به نظر می‌رسد دلائل مدیریتی و حقوقی مخالفان هم در ارائه مستندات و هم در بیان مطالب از استحکام و قوت لازم برخودار نبود.

تلاش مخالفان در ایجاد جو احساسی علیه وزیر مبتنی بر اطلاعات غیرمتقن بود که همان هم با یک توضیح عادی وزیر رنگ باخت.

تلاش برای اثبات انتساب دروغ و نفاق به وزیر همزمان با نسبت‌های بی‌مستند در باج‌دهی برای مدیریت استیضاح نتیجه منفی علیه مخالفان در صحن بجا گذاشت.

صرفنظر از نسبت‌هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به برخی اشخاص و صنوف به ویژه خبرنگاران با نام یا بی‌نام داده شد به دلیل فقدان پشتوانه لازم در ارائه ادله لازم و متقابل توضیحات رسای وزیر در دفاع، چنین ادعاها و نسبت‌هایی مقبول نیفتاد.

تصمیم فراکسیون امید در مخالفت با استیضاح در دقائق قبل از شروع جلسه علنی علیرغم میدان‌داری برخی اعضای فراکسیون که بطور فردی متقاضی استیضاح بودند در فرآیند نهایی استیضاح اثرگذار بود.

دفاع ساده و توضیحات پراکنده آقای ربیعی و عذرخواهی صریح وی بابت حوادثی که به طور سازمانی به مدیریت کلان تحت وزارتش مربوط می‌شود خصوصا در ۲۰ دقیقه مرحله پایانی در رأی نمایندگان به طور مستقیم اثرگذار بود.

دفاع آقای ربیعی از مدیران ارشد وزارتخانه که حاکی از رد قوی شبهات مطرح شده بود نکته مثبتی در صراحت لهجه وی تلقی گردید.

استیضاح ربیعی و فرآیندی که طی شد نشان داد کلید زدن استیضاح بدون تهیه و ارائه مستندات حقوقی و مدیریتی و افراط در بهره‌گیری از فضای رسانه‌ای و تحریک افکار عمومی به بهانه  نتیجه نگرفتن از سوال رسمی از وزیر، نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه ظرفیت استیضاح را نیز از ماهیت نظارتی و اثربخش به وضعیت عادی و بی‌ثمر تنزل می‌دهد.

پژمان فر : هیچ قرارداد استعماری را امضا نمی‌کنیم


نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره حواشی بررسی قانون الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) گفت که برخی اجازه اظهار نظر در این باره را هم نمی‌دهند.
به گزارش وانانیوز، 

 نصرالله پژمان‌فر در جلسه علنی صبح امروز در تذکری اظهار کرد: دکتر شریعتی گفتند روحانیت هیچ وقت  هیچ

 قرارداد استعماری را امضا نمی‌کند و ما هم همچنین اجازه‌ای نمی‌دهیم.

وی اضافه کرد: درباره موضوع FATF نقطه نظراتی از جانب شخصیت‌های مختلف ابراز می‌شود ولی خیلی از این افراد درباره این موضوع اجازه اظهار نظر کردن را به دیگران نمی‌دهند و به جای این که استدلال بیاورند و ادله خود را درباره این موضوع بیان کنند موضوعات دیگری را بیان می‌کنند.

این نماینده اصولگرای مجلس اظهارکرد:‌ حتی در روزنامه‌های امروز فهرستی را درست کرده‌اند و گفته اند کدام نمایندگان سواد این کار را دارند یا ندارند.

انتهای پیام

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر کشور در کمیسیون شوراها


یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از بررسی سوالات تعدادی از نمایندگان از وزیر کشور در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
به گزارش وانانیوز، 

پروانه مافی در گفت‌وگویی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، بیان کرد: جلسه امروز کمیسیون پیرامون سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر کشور برگزار شد. حدود ۱۰ سوال از سوی نمایندگان مطرح شد و وزیر کشور به همراه معاونین خود در طول دو ساعت جلسه کمیسیون به سوالات نمایندگان پاسخ دادند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: بعضی از سوالات نمایندگان منطقه‌ای و مربوط به حوزه‌های انتخابیه نمایندگان بود و برخی دیگر سوالات ملی بود.

انتهای پیام

انتخابات هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی هفته آینده برگزار می‌شود


یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه این کمیسیون در هفته آینده خبر داد.
به گزارش وانانیوز، 

ابولفضل حسن بیگی در گفت‌وگویی اظهار کرد: انتخابات هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس قرار بود امروز برگزار شود که به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا به هفته آینده موکول شد.

وی گفت: تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی در ماموریت کاری هستند به همین دلیل جلسه  حد  نصاب کافی برای رای گیری نداشت.

انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های تخصصی در سال سوم مجلس دهم برگزار شده که تنها کمیسون امنیت ملی هنوز اقدام به برگزاری انتخابات نکرده است.

انتهای پیام

تجمع جمعی از فرهنگیان بازنشسته مقابل مجلس


جمعی از فرهنگیان بازنشسته که در سال گذشته از آموزش و پرورش بازنشسته شده‌اند بعد ظهر امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گزارش وانانیوز، 

 حدود ۱۰۰نفر از بازنشستگان فرهنگی که در سال ۱۳۹۶ از وزارت آموزش و پرورش بازنشسته شدند خواستار دریافت حق سنوات بازنشستگی خود شدند.

 بازنشستگان در این تجمع با سر دادن شعارهایی خواستار حمایت مجلس از خواسته‌هایشان شدند.

انتهای پیام

امینی‌فرد: انکار تجاوز در ایرانشهر منطقی نیست/مجلس ورود پیدا کند


نماینده ایرانشهر با تاکید بر اینکه انکار تعرض و تجاوز به چندین دختر در ایرانشهر منطقی نیست، گفت: همانطور که رییس دادگستری سیستان و بلوچستان از دستگیری و شکایت سه نفر خبر داده است، چنین اتفاقی صحت دارد لذا ما از مقامات استانداری و امنیتی و انتظامی استان سیستان و بلوچستان خواستار پیگیری این موضوع هستیم، همچنین می‌خواهیم که کمیسیون اجتماعی نیز به این موضوع ورود پیدا کند.
به گزارش وانانیوز، 

محمدنعیم امینی‌فرد در گفت‌وگویی در واکنش به اظهارات دادستانی کل کشور مبنی بر اینکه عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد، گفت: انکار اصل این اتفاق منطقی نیست؛ البته ما معتقدیم که بیان تعداد تجاوزهای صورت گرفته نیز درست نیست.

وی توضیح داد: قربانیان تجاوز در جوامع مدرن نیز به سادگی شکایت نمی‌کنند لذا با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در پی این اتفاق رخ داده باید به خانواده‌ها فرصت داد تا شکایت خود را مطرح کنند کما اینکه به دنبال شکایت یک خانواده، دو نفر دیگر هم شکایت کردند، اکنون در مجموع سه نفر درباره تجاوز شکایت نموده‌اند.

نماینده ایرانشهر با تاکید بر لزوم آسیب‌شناسی درباره دلایل این اتفاق، گفت: خشونت جنسی در تمامی دنیا وجود دارد، در غرب نیز خشونت‌های جنسی ابعاد زیادی داشته است، متاسفانه در کشور خودمان نیز یک ماه پیش در خمینی‌شهر این اتفاق افتاد و اکنون در ایرانشهر شاهد آن هستیم لذا باید آسیب‌شناسی صورت گیرد که چرا این اتفاق افتاده است.

امینی‌فرد در مورد وضعیت ایرانشهر در پی انتشار این خبر، گفت: با توجه به درخواست امام جمعه ایرانشهر و دعوت مردم به آرامش، اکنون جو آرام است اما انتظار می‌رود که مقامات قضایی و انتظامی و امنیتی ابعاد قضیه را بررسی کنند چون با توجه به شکایت سه نفر این اتفاق رخ داده است.

وی با بیان اینکه قبل از ورود به این اتفاق هشدارهای لازم به مقامات داده شده بود، یادآور شد: سال گذشته در دیدار با وزیر کشور مشکلات ایرانشهر همچون حاشیه‌نشینی، بحران بیکاری و ابعاد آن و تعطیلی و نیمه تعطیلی کارخانه‌ها را یادآور شدیم و هشدار دادیم که این موارد تبعاتی خواهد داشت. لازم است در ادامه راه برای کاهش جرایم اقدامات لازم صورت گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به وضعیت کشور گفت: در جوامع سنتی همچون ایران شاهد تناقضاتی بین مدرنیته و سنت هستیم، آن هم در شرایطی که متاسفانه در کشور ما فرهنگ زن‌ستیزی وجود دارد که این نوع فرهنگ مزید بر علت شده و باعث شده که برخی افراد متجاهر اقدام به عملیات جنایتکارانه کنند.

امینی‌فرد در پایان با تاکید بر اینکه پیگیر این موضوع است، گفت: ما از مقامات استانداری و معاونت‌های امنیتی و انتظامی و مقامات شهر خواستار پیگیری سریع مرتکبین این جنایت هستیم، همچنین از کمیسیون اجتماعی هم خواسته‌ایم که پیگیری‌های لازم را داشته باشد.

امام جمعه ایرانشهر هفته گذشته موضوع تعرض به ۴۱ دختر ایرانشهری را مطرح کرد که باعث واکنش‌های متعدد و تجمع مردم در برخی از نقاط کشور گردید.

انتهای پیام


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن