تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

توضیحات رحیمی درباره دلیل مخالفت مجلس با استیضاح ربیعی


یک عضو هیات رئیسه فراکسیون امید به تشریح دلایل مخالفت مجلس با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت.
به گزارش وانانیوز، 

علیرضا رحیمی در مطلبی در کانال تلگرامی‌اش به عنوان «چرا استیضاح ربیعی ناکام ماند؟» درباره دلایل رای منفی مجلس به استیضاح ربیعی توضیح‌هاتی به شرح زیر داد.

استیضاح علی ربیعی علیرغم فضاسازی سنگین چند ماهه در مجلس و دولت و رسانه‌ها  نتوانسب حد نصاب رای عدم اعتماد نمایندگان را کسب کند.

به نظر می‌رسد دلائل مدیریتی و حقوقی مخالفان هم در ارائه مستندات و هم در بیان مطالب از استحکام و قوت لازم برخودار نبود.

تلاش مخالفان در ایجاد جو احساسی علیه وزیر مبتنی بر اطلاعات غیرمتقن بود که همان هم با یک توضیح عادی وزیر رنگ باخت.

تلاش برای اثبات انتساب دروغ و نفاق به وزیر همزمان با نسبت‌های بی‌مستند در باج‌دهی برای مدیریت استیضاح نتیجه منفی علیه مخالفان در صحن بجا گذاشت.

صرفنظر از نسبت‌هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به برخی اشخاص و صنوف به ویژه خبرنگاران با نام یا بی‌نام داده شد به دلیل فقدان پشتوانه لازم در ارائه ادله لازم و متقابل توضیحات رسای وزیر در دفاع، چنین ادعاها و نسبت‌هایی مقبول نیفتاد.

تصمیم فراکسیون امید در مخالفت با استیضاح در دقائق قبل از شروع جلسه علنی علیرغم میدان‌داری برخی اعضای فراکسیون که بطور فردی متقاضی استیضاح بودند در فرآیند نهایی استیضاح اثرگذار بود.

دفاع ساده و توضیحات پراکنده آقای ربیعی و عذرخواهی صریح وی بابت حوادثی که به طور سازمانی به مدیریت کلان تحت وزارتش مربوط می‌شود خصوصا در 20 دقیقه مرحله پایانی در رأی نمایندگان به طور مستقیم اثرگذار بود.

دفاع آقای ربیعی از مدیران ارشد وزارتخانه که حاکی از رد قوی شبهات مطرح شده بود نکته مثبتی در صراحت لهجه وی تلقی گردید.

استیضاح ربیعی و فرآیندی که طی شد نشان داد کلید زدن استیضاح بدون تهیه و ارائه مستندات حقوقی و مدیریتی و افراط در بهره‌گیری از فضای رسانه‌ای و تحریک افکار عمومی به بهانه  نتیجه نگرفتن از سوال رسمی از وزیر، نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه ظرفیت استیضاح را نیز از ماهیت نظارتی و اثربخش به وضعیت عادی و بی‌ثمر تنزل می‌دهد.

منبع: وانا

تبریک لاریجانی به رییس جدید پارلمان عراق


رییس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی انتخاب رییس جدید پارلمان عراق را تبریک گفت.
تبریک لاریجانی به رییس جدید پارلمان عراق
به گزارش وانانیوز، 

متن پیام علی لاریجانی به شرح زیر است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای محمد ریکان‌ حدید علی الحلبوسی

ریاست محترم‌ پارلمان عراق

انتخاب جنابعالی از سوی نمایندگان پارلمان کشور دوست و برادر عراق را از طرف خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبریک‌ و تهنیت عرض می‌کنم.

روابط دو کشور همسایه بویژه در میان مجالس ایران و عراق طی سالهای گذشته در حد بالایی بوده است که امیدوارم با حضور جنابعالی این‌ امر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ملت بزرگ عراق با سابقه درخشان در نزد مردم، دولت و مجلس جمهوری اسلامی ایران دارای جایگاه ویژه ای است که ان‌شاءالله با استقرار امنیت بیشتر در آن کشور شاهد توسعه، رفاه و آسایش ملت شریف عراق باشیم.

از خداوند متعال توفیق روز افزون برای ملت، دولت و پارلمان عراق را مسئلت می کنم.

علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی»

انتهای پیام

منبع: وانا

آتش هورالعظیم مهار شد


نماینده مردم اهواز گفت که آتش سوزی در تالاب هورالعظیم با کاهش دمای هوا و رسیدن به کمتر از 50 درجه مهار شد.
آتش هورالعظیم مهار شد
به گزارش وانانیوز، 

علی ساری علت اصلی آتش سوزی تالاب هورالعظیم  را انتقال آب به مکان‌های دیگر دانست و گفت: این  موضوع باعث شده که مواد بر اساس گرمای شدید آتش بگیرند، علی رغم اینکه آتش چند بار مهار شده ولی باز حریق ایجاد می‌شود، در مراحل قبلی  هم چندین بار تا مرحله مهار کامل پیش رفتند ولی حریق  بار دیگر به دلیل گرمای شدید آغاز شد.

وی ادامه داد:عده ای می‌گفتند حریق عمدی است که اگر عمدی بود باید ادامه می‌داشت؛ اکنون نیز با کاهش دما و رسیدن دما به کمتر از 50 درجه آتش خاموش و مهار شده است.

ساری با تاکید بر اینکه وزارت خارجه باید این موضوع را پیگیری کند توضیح داد: باید مذاکراتی درباره سیاست های حوزه آب و مسائل امور خارجه با ترکیه آن هم به دور از مجادله صورت گیرد کما اینکه این موضوع را در قالب سوالی از وزیرخارجه پیگیری می کنم.

نماینده اهواز در پایان با بیان این که با اقدامات ترکیه در حوزه مرزهای آبی محیط زیست ایران و عراق شدیدا آسیب می‌بیند تاکید کرد: باید از طریق دیپلماتیک مشکل آب را حل کنیم، اجازه ندهیم دولت ترکیه در این حوزه هرکاری دلش می‌خواهد انجام دهد.

انتهای پیام

منبع: وانا

گودرزی: شرکت نکردن رئیس‌جمهور در نشست سازمان ملل به صلاح نیست


یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم شرکت رئیس‌جمهور در نشست سازمان ملل آن هم با رویکرد تهاجمی گفت: قهر ایران با مجامع بین‌المللی معنایی ندارد. آقای رئیس جمهور باید در نشست سالانه سازمان ملل حضور پیدا کرده و حقانیت ایران در موضوع هسته‌ای را اعلام کند.
گودرزی: شرکت نکردن رئیس‌جمهور در نشست سازمان ملل به صلاح نیست
به گزارش وانانیوز، 

مسعود گودرزی  در تبیین دلایل حضور رئیس‌جمهور در نشست سالانه سازمان ملل گفت: در این دوره آمریکا رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل است. آن هم نشستی که معمولا کشورها برای طرح دیدگاه‌های خود در موضوعات خارجی و بین‌المللی استفاده می‌کنند.

وی افزود: آقای روحانی می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و به عنوان یک مدعی سخن بگوید. او باید به نمایندگی از مردم کشورمان اقداماتی که در طول سال‌های بعد از انقلاب علیه‌ ما انجام شده و پیامدهایی را به دنبال داشته اعلام نماید. بدرفتاری‌های بی‌مبنا و خارج از ضوابط نسبت به ایران انجام شده که نشست سازمان ملل فرصت خوبی برای اعلام این موارد است.

گودرزی تاکید کرد: ما باید به عنوان کشوری مدعی در این نشست شرکت کنیم چون ما کشوری بودیم که پای میز مذاکره آمده و برجام را امضا کردیم اما این آمریکا بود که آن را نقض کرد پس لازم است آقای روحانی در این نشست با رویکرد تهاجمی و اعلام مواضع به حق ایران شرکت کند و اقدامات خارج از عرف دیپلماسی به نظام بین المللی آمریکا به خصوص ترامپ در مواجهه با ایران را برای همگان روشن نماید.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه قهر با مجامع بین‌المللی و عدم حضور در این نشست‌ها معنایی ندارد، گفت: ما باید در این مجامع حاضر شده و حقانیت خود را اعلام کنیم. ما کشوری بودیم که به برجام پایبند بوده و آمریکا آن را نقض کرده است. باید به قطعنامه 2231 اشاره شود که در آن هر گونه تحریمی را منع کرد اما آمریکا به آن پایبند نبود.

وی با تاکید مجدد بر اینکه عدم حضور رئیس جمهور در نشست سازمان ملل به صلاح نیست، گفت: باید خروجی این نشست اصلاح رفتار آمریکا و کشورهای همراهش باشد همچنین از آمریکا خواسته شود که نسبت به رفتارهایش توضیح دهد.

انتهای پیام

منبع: وانا

دیدار هیات پارلمانی ایران با نائب رئیس مجلس اندونزی


هیات شرکت کننده مجلس شورای اسلامی در نشست مجمع جهانی پارلمانی برای توسعه پایدار در بالی اندونزی با نایب رئیس مجلس جمهوری اندونزی دیدار و گفت‌وگو کرد.
دیدار هیات پارلمانی ایران با نائب رئیس مجلس اندونزی
به گزارش وانانیوز، 

 نور محمد تربتی نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی که ریاست هیات پارلمانی ایران را در این نشست بر عهده دارد، عصر چهارشنبه با مقام های بلندپایه پارلمانی اندونزی مذاکره کرد.

رئیس هیات پارلمانی ایران در حاشیه این نشست در دیدار با 'فضلی زون' نائب رئیس مجلس نمایندگان اندونزی، از این کشور بابت دعوت از هیات مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در این مجمع جهانی تشکر و ابراز امیدواری کرد این مجمع جهانی نتایج قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: حضور دو کشور در مجامع مختلف منطقه ای و بین المللی را فرصت مغتنمی برای هماهنگی مواضع و همکاری بیشتر و گسترده دولت و پارلمان در راستای منافع جهان اسلام باید دانست و جمهوری اسلامی ایران در این خصوص آمادگی لازم را دارد.

وی در ادامه به گسترش روابط میان بانکی دو کشور اشاره کرد و گفت: گسترش روابط بانکی منجر به تقویت هر چه بیشتر روابط اقتصادی می‌شود.

وی همچنین فعال شدن کمیسیون های اقتصادی مشترک و تحقق اهداف آن را از اهم موارد دو جانبه دانست و ابراز امیدواری کرد که این مهم هر چه سریعتر در مسیر نیل به اهداف و منافع ملی دو کشور قرار گیرد.

تربتی نژاد همچنین با اشاره به تبادل هیات های دوستی بیان کرد: این روابط می تواند راهگشای روابط هر چه بیشتر میان دو مجلس باشد.

وی هم چنین در ارتباط با کمیسیون ها و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت که مجلس شورای اسلامی دارای 16 کمیسیون و چندین کمیته تخصصی می باشد که ظرفیت های خوبی را برای همکاری با دیگر پارلمانها داراست و مرکز پژوهش‌ها نیز نه تنها در سطح کشور بلکه منطقه ای و بین المللی دارای فعالیت می باشد.

تربتی نژاد همچنین خروج یکطرفه و غیر متعهدانه آمریکا از برجام و تخطی این کشور از توافقات بین المللی را محکوم کرده و اذعان کرد: امیدوارم که فشارهای ناعادلانه آمریکا خللی در روابط دو کشور ایجاد ننماید.

تربتی نژاد در ادامه به برگزاری بسیار خوب بازی های آسیایی اشاره کرد و افزود: برگزاری این بازی ها در این سطح بالا، بیانگر ظرفیت بالای کشور اندونزی در برگزاری بازی های المپیک دارد که در صورت کاندیداتوری این کشور، جمهوری اسلامی ایران از این کاندیداتوری حمایت خواهد نمود.

وی در پایان به پروازهای مستقیم و ارتقای صنعت سبز اشاره و بیان کرد: ایران از برقراری مجدد پروازهای مستقیم استقبال می نماید زیرا که پیشتر پروازهای مستقیم وجود داشته است هر چند که متاسفانه اکنون خبری از پروازهای مستقیم میان این دو کشور نیست.

نائب رئیس مجلس نمایندگان اندونزی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات خوب دو کشور، خواستار تقویت روابط به ویژه در عرصه های مختلف بویژه بخش کشاورزی و همکاری های کمیسیون های تخصصی دو کشور در موضوعات مورد علاقه شد.

وی با اشاره به تولید انبوه چای در کشور اندونزی اعلام داشت که اندونزی حاضر است که بخشی از نیاز ایران در بحث چای را تامین نماید.

وی در راستای سخنان تربتی نژاد در خصوص کاندیداتوری اندونزی جهت المپیک گفت: اندونزی از حمایت جمهوری اسلامی ایران بسیار خرسند است و امیدوار است که دیگر کشورهای دوست به مانند ایران از کاندیداتوری اندونزی حمایت نمایند.

بر اساس این گزارش، مجمع جهانی پارلمانی توسعه پایدار روز چهارشنبه با حضور هیاتی از مجلس شورای اسلامی در اندونزی گشایش یافت.

در نشست مجمع جهانی پارلمانی توسعه پایدار بیش از 200 نماینده از مجالس کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران، اندونزی، بوتان، شیلی، فیجی، غنا، هند، زیمبابوه، کانادا، اکوادور، اردن، مکزیک، پرتغال، قطر، کره جنوبی، ترکیه، پاکستان، سریا لئون، بحرین و امارات متحده عربی حضور دارند.

انتهای پیام

منبع: وانا

بهرام‌نیا: به نسبت کاهش سن مدیران، کارایی بالاتر خواهد رفت


یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: مجلس با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان به دنبال کاهش سن مدیریتی کشور و استفاده از جوانان با جسارت است.
بهرام‌نیا: به نسبت کاهش سن مدیران، کارایی بالاتر خواهد رفت
به گزارش وانانیوز، 

حسن بهرام‌نیا با اشاره به تاثیر اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بر ورود جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور بیان کرد: مجلس با تصویب این قانون به دنبال ترمیم مدیریت کشور بود. به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از پست‌های مدیریتی به جوانان سپرده شود چرا که جوانان فکورتر هستند.

وی در ادامه گفت: هدف از تصویب این قانون کاهش سن مدیریتی کشور و جوان‌تر شدن آن بود. جوان بودن مدیریت کشور بر روی تولید و اشتغال تاثیرگذار است. جوانان جسارت و کارآمدی بیشتری دارند. البته از تجارب و اندوخته‌های کسانی که به سن بازنشستگی نیز رسیده‌اند، می‌توان استفاده کرد و استفاده از تجارب بازنشستگان می‌تواند مشعلی در مدیریت کشور باشد. ولی مدیریت باید در دست قشر جوان باشد. قطعا به نسبت کاهش سن مدیران، کارایی بالاتر خواهد رفت.

نماینده مردم نهاوند در مجلس گفت: جوانانی که جایگزین بازنشستگان می‌شوند، باید از سطح علمی بالایی برخوردار باشند و جسارت و صداقت لازم را داشته باشند. باید که به قوانین اساسی و نظام پایبند بوده و افرادی دغدغه‌مند باشند. این افراد باید طعم تلخ تنگ‌دستی را چشیده باشند و از قشر متمول نباشند.

انتهای پیام

منبع: وانا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟