گروه خبری سیاسی

باید حقوق شهروندی به فرهنگی نهادینه تبدیل شود


دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی گفت: باید علاوه بر حقوق مردم، آن ها را به مسئولیت شان آگاه کنیم تا نشان دهیم حقوق شهروندی باید به یک فرهنگ نهادینه تبدیل شود.
باید حقوق شهروندی به فرهنگی نهادینه تبدیل شود
به گزارش وانانیوز، 

 الهام امین زاده در پنجمین جلسه شورای اداری استان هرمزگان اظهار کرد:  از سال 1285 هجری شمسی حقوق شهروندی در کشور آغاز شد اما ریشه نگرفت چون کشورمان نه نگاه اقتصادی داشت نه آزادی سیاسی و تاریخ نشان داده هرگاه به ملت پشت شود، ملت ابتدا تذکر داده و سپس قیام می کند که این موضوع در سال 1357 رخ داد.

وی با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد 75 درصد اهتمام دولت‌ها یا دنبال اعتلای سیاسی بوده یا اقتصادی و حقوق اجتماعی شهروندان خوش‌بینانه تنها 25 درصد اهتمام دولت‌ها را شامل می شده است، افزود: سه سال تنظیم سند منشور شهروندی به طول انجامید و در آذر 95 رونمایی شد.

دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی با اشاره به اینکه هر یک از 22 حقی که در منشور شهروندی آمده است اکنون به صورت کتاب آمده و حقوق تمامی افراد در آن دیده شده است، تصریح کرد: یکی از بدترین مجالسی که مرتب قانون گذاری می‌کند، مجلس شورای اسلامی ماست.

امین زاده با بیان اینکه کشور ایران با صد سال قانون گذاری، 11 هزار قانون به تصویب رسانده است، عنوان کرد: به جای آنکه به سمت عمل و بخشنامه برویم به سمت تصویب قانون می رویم و مشخص نیست بر اجرای این قوانین نظارتی می شود یا خیر.

وی با اشاره به اینکه شهروندان ما چطور 11 هزار قانون را بتواند حفظ کنند؟ گفت: باید به سمت مقرراتی برویم که مردم به حقوقشان پایبند باشند.

دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی با بیان اینکه باید علاوه بر حقوق مردم، آنها را به مسئولیت‌شان آگاه کنیم تا نشان دهیم حقوق شهروندی باید به یک فرهنگ نهادینه تبدیل شود، اضافه کرد: استانداری‌ها باید وظایف شهروندی، مسئولیت پذیری، احترام به حریم دیگران، رعایت محیط زیست، مقررات رانندگی و وظایف سیاسی را به مردم آموزش دهند.

امین زاده با اشاره به اینکه هزینه فوتی‌ها، معلولین و مجروحان کشورمان طبق آمار پلیس راهور در سال حدود 70 هزار میلیارد تومان است و روزی 45 کشته جاده ای داریم که می توان آن را هفته ای یک هواپیما بویینگ دانست، اظهار کرد: اگر حقوق بشر یک سویه است اما حقوق شهروندی دو سویه است؛ حقوق شهروندی برپایه کرامت، آزادی، برابری و عدالت استوار است.

وی با بیان اینکه در برابری به دنبال تشابه نیستیم بلکه به دنبال برابری عادلانه هستیم و در عدالت باید به سمت میانه روی پیش رویم، افزود:  در انتخابات سال 96 از حقوق شهروندی برای گرفتن رأی استفاده نکردیم و حقوق شهروندی را دستمایه کار سیاسی نکردیم چراکه حقوق شهروندی متعلق به ملت است و به فرد خاصی اختصاص ندارد.

دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی با اشاره به اینکه 230 میلیون نفر در جهان گرفتار اعتیاد هستند و 170 کشور را شامل می شود، تصریح کرد: صدا و سیما به هیچ وجه فرهنگ درستی برای نحوه زندگی مردم تبلیغ نمی کند و به سمت تجمل گرایی رفته و زندگی  را به نمایش می گذارد که پایه ای در کشورمان ندارد، در حالی که باید هرچیزی با جامعه ایرانی اسلامی کشورمان مطابقت داشته باشد.

امین زاده با بیان اینکه 80 زنان دستفروش مترو تهران سرپرست خانوار بوده، 30 درصد همسرشان فوت شده، 10 درصد همسرشان بیمار، 10 درصدشان همسر زندانی و 5 درصد دختران فراری هستند، تصریح کرد: هنر زنان هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان مثال زدنی است و باید ارائه شود و ارزش بین المللی پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه سند توسعه محلات باید تهیه شود و از ظرفیت های ذاتی هر منطقه همچون خیرین بهره گرفته شود تا بیکاری و تکدی گری از بین برود، عنوان کرد:  باید به سمت برگزاری جشنواره های شهروندی پیش رویم تا شاهد افزایش نشاط و شادابی در جامعه باشیم.

انتهای پیام

منبع: وانا

خرازی: نه دوست و نه دشمن دائمی داریم


دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: باید دکترین پسا برجام را ایجاد کنیم، در سیاست خارجی نه دوست دائمی داریم و نه دشمن دائمی، بلکه فقط منفعت دائمی مهم است.
خرازی: نه دوست و نه دشمن دائمی داریم
به گزارش وانانیوز، 

صادق خرازی در نشستی تحت عنوان «بحران‌های پیش روی ایران و نقش حاکمیت و نهادهای مدنی و مردم در عبور از آن» که به همت حزب ندای ایرانیان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از منتقدان امروز دولت روحانی هستم. سیاست خارجی ما ادوار مختلف داشته است. دوران بی بحران نداشتیم. در زمان آیت الله هاشمی تا یک قدمی جنگ پیش رفتیم. در دوران دفاع مقدس در چند محور درگیر شدیم. شهیدان زیادی دادیم. ما تنها بودیم و در آن سو همه از صدام حمایت می کردند. در دوران آقای خاتمی هم مخاطرات کمی نداشتیم. 11 سپتامبر را هم از سر گذراندیم. دوران هشت سالی که من آن را جمود می دانم و روزی روشن می شود دوران ننگینی بوده است ، باز هم از بسیاری از مشکلات عبور کردیم. فصل هفتم منشور حقوق ملل را برایمان به ارمغان آوردند. الان یک تحریم ساده شده و آقایان روحیه‌شان را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد:روسیه دارد مولفه های جدیدی در منطقه دنبال می‌کند، تمام پایگاه هایی که پس از جماهیر شوروی از دست داد را دارد پس می گیرد.

خرازی گفت: از دوره هخامنشی تا الان مطالعه کنید یکی از قدرت های مهم منطقه شدیم. در سوریه، لبنان، دمشق ، از جمله هند تا مدیترانه حوزه نفوذ ایران بوده و هست؛ چه اتفاقی افتاده است؟
وی اقزود: بعد از انتخابات رخوت اندام دولت را گرفت؛ با تمام وجود از دولت و رئیس جمهور دفاع می‌کنیم . بزرگ ترین درسی که انقلاب به ما داده بازگشت به اعتماد ملی است. مردم این موضوع را در انتخابات ها نشان می‌دهند. هویت ملی بزرگترین سرمایه کشور است، اما جرا دولت از آن استفاده نمی‌کند؟

وی افزود: به قول رهبری شما که می دانید ترامپ بی قرار آمده چرا 124 میلیارد دلار را به ثمن بخس می دهید. این نشان می دهد که بحران در مدیریت منابع داشتیم. مجلس ما چرا خواب است؟ چرا لایحه ای نمی گذارد که شرکت هایی که ایران را تحریم می کنند. به راحتی باز نگردد به کشور.

خرازی تصریح کرد: برجام یک اتفاق تاریخی بود. مدیریت پسابرجام مشکلاتی داشت . در روابط دوجانبه و منطقه ای ضعیف و ضعیف تر هستیم. دکترین خود را برای فرا برجام باید در نظر بگیریم. نباید با یک تحریم آن هم تحریم امریکایی عزت نفسمان دچار مشکل شود.
وی افزود: باید به دولتی که سه سال پیش رو را دارد کمک کنیم. تاریخ نشان داده رهبری هم به رقم تمام اختلاف دیدگاه ها و مشرب ها از دولت ها به جز دولت بنی صدر حمایت کردند.

وی تاکید کرد: با توهم توطئه نمی‌توانیم فعالیت کنیم. سیاست خارجی نه دوست دائمی و نه دشمن دائمی می شناسد، بلکه فقط منفعت ملی دائمی می شناسد. برای خود دشمن تراشی نکنیم. ترامپ در روز های نخستین دشمن ایران نبود؛ به مرور زمان پول های نفتی اعراب ناجوانمرد آمریکای ترامپ را آمریکای ضد ایران کرد. در جلسه ای ترامپ پیش از انتخابات می گوید من سر کار بیایم هم اسرائیل و هم اعراب را ادم می‌کنم، تنها ملتی که می شود روی آن ها سرمایه گذاری کرد در خاورمیانه که توانی دارد ایران است.

خرازی ادامه داد: ایران بازیگر اصلی انتخابات های آمریکا بوده و هست. اشتباهات بزرگی کردیم که باید جبرانش کنیم.

انتهای پیام

منبع: وانا

روحانی دلش می‌خواهد افراد توانایی به دولت بیاورد


مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی گفت: آقای روحانی مقداری در تنگنای انتخاب افراد قوی‌تر قرار دارد و ممکن است در مجلس شورای اسلامی هم مشکلاتی باشد و با تغییرات همراهی نکنند، اما با وجود این محدودیت‌ها آقای روحانی دلش می‌خواهد که چنین کاری را انجام دهد.
روحانی دلش می‌خواهد افراد توانایی به دولت بیاورد
به گزارش وانانیوز، 

حجت‌الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری در گفت‌وگویی، با اشاره به تغییرات ایجاد شده در کابینه و نیز طرح پیشنهاد تغییر وزرای اقتصادی، اظهار کرد: اصل تغییر در شرایط فعلی مطلوب است. اکنون که آقای همتی جایگزین آقای سیف در بانک مرکزی شده است شاهد تحولی در روحیه مردم هستیم که خود این تحول واقعا مفید است البته که امیدواریم که کارهای عملی نیز انجام شود که مفید باشد، اما معتقدم دولت باید چند نفری را تغییر دهد که هم در روحیه مردم در جامعه تحول ایجاد شود و هم افراد توانایی بیاورند که در کابینه حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر این‌که خبرهایی داریم که نشان می‌دهد رییس جمهوری به دنبال ایجاد تغییرات در دولت است، گفت: البته آقای روحانی مقداری در تنگنای انتخاب افراد قوی‌تر قرار دارد و ممکن است در مجلس شورای اسلامی هم مشکلاتی باشد و با تغییرات همراهی نکنند، اما با وجود این محدودیت‌ها آقای روحانی دلش می‌خواهد که چنین کاری را انجام دهد.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی با بیان این‌که در حال حاضر باید وزارتخانه‌های اقتصادی در اولویت تغییرات قرار گیرند، اظهار کرد: البته این نظر ما در شرایط فعلی است و ممکن است در آینده نظرات دیگری هم داشته باشیم.

انتهای پیام

منبع: وانا

دستور توقف کلیه اقدامات الیاس حضرتی


بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی حزب اعتماد ملی دستور توقف کلیه اقدامات الیاس حضرتی در این حزب اعلام کنید.
دستور توقف کلیه اقدامات الیاس حضرتی
به گزارش وانانیوز، 

 پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی حزب اعتماد ملی اعلام کرد: در پی‌ اقدامات غیرقانونی الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملی، شامل عزل و نصب‌ مسوولان دفاتر، شاخه‌ها، کمیته‌ها و راه‌اندازی کانال و صفحات غیرقانونی و … دستور توقف کلیه اقدامات نامبرده در حزب اعتماد ملی توسط دستگاه قضایی‌ صادر شد. چرایی و چگونگی صدور این دستور، امروز یک‌شنبه 28 مرداد ماه‌ 1397 توسط حجت‌الاسلام والمسلمین رحمت‌اله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اعلام و از تصویر دستور دستگاه قضایی در این زمینه رونمایی‌ خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: وانا

لایحه نگهداری و بهره‌برداری ژنتیک کشور در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت بررسی شد


هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (شنبه) به ریاست محسن رضایی تشکیل جلسه داد.
لایحه نگهداری و بهره‌برداری ژنتیک کشور در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت بررسی شد
به گزارش وانانیوز، 

 در نشست امروز هیئت عالی نظارت که معاون علمی فناوری رئیس جمهور و نمایندگانی از دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت خانه‌های کشاورزی و بهداشت و درمان نیز حضور داشتند، موضوع انطباق لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست پس از ارائه گزارش کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع در خصوص  مغایرت و عدم انطباق موادی از لایحه با سیاست‌های کلی نظام ، دیدگاه‌های کارشناسی نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نقطه نظرات اعضاء مطرح  و ادامه مباحث به جلسات آتی هیأت موکول شد.

انتهای پیام

منبع: وانا

مراسم گرامیداشت «عباس امیرانتظام» برگزار شد


مراسم گرامیداشت چهلمین روز درگذشت عباس امیر انتظام برگزار شد.
مراسم گرامیداشت «عباس امیرانتظام» برگزار شد
به گزارش وانانیوز، 

 صبح جمعه مراسم گرامیداشت چهلمین روز درگذشت عباس امیر انتظام سخنگوی دولت موقت با حضور جمعی از فعالان سیاسی و مدنی از جمله مصطفی تاجزاده? احمد زیدآبادی? عمادالدین باقی، محمد ملکی، مصطفی بادکوبه‌ای، داوود هرمیداس باوند، قاسم شعله سعدی و عماد بهاور در قطعه 7 بهشت زهرای تهران برگزار شد.

در این مراسم با سخنرانی چند تن از نزدیکان خانواده امیر انتظام یاد و خاطره او گرامی داشته شد.

انتهای پیام

منبع: وانا
>