_  

گروه خبری سیاسی

دیدار سفیر ترکیه با وزیر بهداشت درباره شناسایی و تحویل اجساد حادثه سقوط هواپیمای ترک


سفیر ترکیه در خصوص تشریفات قانونی تحویل اجساد جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه ای با وزیر بهداشت کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش وانانیوز، 

به نقل از وبدا، در این دیدار، دکتر هاشمی در تماس تلفنی با رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، در جریان فعالیت های انجام شده قرار گرفت

 

گفتنی است در این جلسه مقرر شد با همکاری سازمان پزشکی قانونی، کار شناسایی و تشریفات حقوقی تا فردا چهارشنبه انجام و اجساد جان باختگان تحویل مقامات ترکیه شود.

رایزنی دستیار ارشد وزیر خارجه با برخی رهبران معارضه سوریه در ژنو


دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه که دوشنبه 28 خرداد وارد ژنو شد، طی دیروز و امروز، مذاکرات فشرده دو و چند جانبه‌ای را با نمایندگان عالی روسیه و ترکیه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه انجام داد.
به گزارش وانانیوز، 

 در نشست‌های دو، سه و چهارجانب? حسین جابری انصاری با «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه، «سرگی ورشنین» معاون وزیر خارجه روسیه، «سدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه و «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، ابعاد و جزئیات مختلف مربوط به کمیته قانون اساسی سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دور جدید این گفت‌وگوها و رایزنی‌ها براساس توافق نمایندگان سه کشور ضامن روند آستانه و دیمیستورا، چند هفته دیگر در ژنو برگزار می‌شود.

جابری انصاری همچنین شب گذشته و ظهر امروز - سه‌شنبه ۲۹ خرداد - در ژنو با برخی از رهبران معارضه سوریه دیدار و موضوعات مربوط به کمیته قانون اساسی سوریه را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داد.

انتهای پیام

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه مداخله جویانه آمریکا در خصوص قصاص ثلاث


سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکومیت بیانیه مداخله جویانه آمریکا گفت: در جایگاهی نیستید که به دخالت و سیاه نمایی علیه اقدامات قانونی داخلی دیگر کشورهای مستقل و قلب حقایق بپردازید.
به گزارش وانانیوز، 

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص قصاص متهم، معترف و محکوم به شهادت چند تن از شهروندان و پرسنل نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران، ضمن محکومیت این اقدام مداخله جویانه اظهار داشت: متهم ضمن برخورداری از وکیل و پس از طی مراحل قانونی و قضایی در محاکم جمهوری اسلامی ایران، به موارد اتهامی اعتراف کرده و در نتیجه مجرم شناخته شده و به اجرای حکم قصاص محکوم شد و اساسا حکم مذکور هیچگونه ارتباطی به باورها شخصی وی نداشته است.

قاسمی خاطر نشان کرد: دولت آمریکا که امروزه خود در نقض تعهدات صریح بین المللی شهره خاص و عام است و طی یکسال گذشته از بسیاری از توافقات بین المللی به صورت یکجانبه خارج شده و از بار تعهدات و مسئولیت خود شانه خالی می کند و قوانین ضد حقوق بشری و تبعیض آمیز مهاجرتی رئیس جمهور این کشور، به ویژه سیاست بی رحمانه و ضد انسانی جدا کردن کودکان مهاجرین از مادرشان و پدران شان و اسکان آنها در کمپ ها، نه تنها موجب اعتراض بسیاری از کشورها، سازمان های بین المللی و افراد و شخصیت های جهان شده بلکه نزدیک ترین افراد به کاخ سفید را هم به مخالفت و اعتراض واداشته است، در جایگاهی نیست که به دخالت و سیاه نمایی علیه اقدامات قانونی داخلی دیگر کشورهای مستقل و قلب حقایق بپردازد.

انتهای پیام

اراده مقامات سوریه حل بحران این کشور از طریق سیاسی است /باید به آینده سوریه خوش‌بین باشیم


یک کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به انجام گفت‌وگوهای سیاسی برای حل بحران سوریه و همچنین ایجاد برخی از تغییرات در قانون اساسی این کشور در پی نشست سوچی اظهار کرد: در حال حاضر نمی‌توان ارزیابی دقیقی داشت که ایجاد تغییرات و تحول در قانون اساسی سوریه به نفع این کشور خواهد بود یا نه.
به گزارش وانانیوز، 

سیدرضا صدرالحسینی در گفت‌وگویی با اشاره به آخرین وضعیت میدانی سوریه و با بیان اینکه در حال حاضر قسمت قابل توجهی از این کشور از حضور تروریست‌ها پاکسازی شده است، تصریح کرد: نظام سیاسی در سوریه ضمن مبارزه با تروریست‌ها، گفت‌وگوهای سیاسی را نیز از سال‌های قبل برای حل این بحران آغاز کرد و همین گفت‌وگوها باعث شد که تعداد کثیری از گروه‌های تروریستی در سوریه با کنار گذاشتن اسلحه خود و پیوستن به مردم سوریه، بخش‌هایی را که در تسلط خود داشتند به صورت داوطلبانه به دولت سوریه واگذار کنند.

وی با بیان اینکه اینگونه تحولات باعث شد که دولت سوریه در مذاکرات سیاسی دستش بازتر باشد، به برگزاری ۹ نشست آستانه با حضور ایران، روسیه و ترکیه در راستای حل بحران سیاسی سوریه اشاره کرد و گفت: در پی برگزاری نشست آستانه شاهد این بودیم که با حضور معتمدینی از گروه‌ها و جریانات سیاسی و مذهبی سوریه نشستی تحت عنوان نشست سوچی در روسیه برگزار شد و در آنجا شرکت‌کنندگان تصمیم گرفتند که کمیته‌ای را برای ایجاد برخی از تغییرات و بررسی قانون اساسی سوریه ایجاد کنند.

صدرالحسینی با بیان اینکه عزم دولت سوریه برای حل و فصل مسائل این کشور جدی است و در واقع آنها این اراده را دارند که بحران سوریه را از طریق سیاسی حل کنند، افزود: با توجه به این روند باید به آینده سوریه خوش‌بین باشیم، علیرغم اینکه برخی از تروریست‌ها همچنان با حمایت نظامی و سیاسی آمریکا در این کشور فعالیت می‌کنند ولی به نظر می‌رسد که دولت سوریه از توان سیاسی و امنیتی لازم برای مبارزه با آنها و حل این بحران با کمک متحدانش در پشت میزهای سیاسی برخوردار است.

وی با بیان اینکه قطعا با توجه به پیچیدگی بحران سوریه، حل این بحران زمان‌بر است اما نظام سیاسی سوریه تصمیم گرفته که مساله گفت‌وگوهای سیاسی را به صورت جدی دنبال کند و نسبت به این موضوع نگاه مثبتی دارد، افزود: اما بحث تغییر قانون اساسی که در نشست سوچی مطرح شد و اکنون گفت‌وگوها پیرامون آن ادامه دارد موضوعی است که نمی‌توان در مورد آن به راحتی قضاوت کرد که آیا این موضوع به نفع مردم سوریه خواهد بود یا نه؟

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه آینده نظام سیاسی سوریه باید با نظر و خواست مردم این منطقه تامین شود و دولت سوریه در طول هفت سال گذشته نشان داده که نماینده خوبی می‌تواند برای مردم این کشور باشد، در پاسخ به این سوال که به نظر وی آیا گروه‌های فعال سیاسی در سوریه از اینگونه نشست‌ها برای بحث ایجاد برخی از تغییرات در قانون اساسی این کشور استقبال خواهند کرد یا به مانند نشست سوچی برخی گروه‌ها اینگونه نشست‌ها را تحریم می‌کنند، تصریح کرد: کسانی که گفت‌وگوی سوچی را تحریم کردند تعداد بسیار قلیلی بودند که به صورت مشخص وابسته به سعودی‌ها بودند ولی دیگر گروه‌های معارض در نشست سوچی حضور پیدا کردند و اکنون با توجه به اینکه شرایط میدانی در سوریه متفاوت شده، اگر کسانی تا پیش از این فکر می‌کردند می‌توانند با مقابله با ارتش سوریه امتیازاتی را به دست بیاورند اکنون با توجه به پیروزی‌های ارتش سوریه در عرصه میدان متوجه این موضوع شدند که نمی‌توان از این طریق به خواسته‌هایشان دست پیدا کنند و راه‌حل گفت‌وگوهای سیاسی را در پیش گرفتند. با توجه به این به نظر می‌رسد شرکت‌کنندگان در نشست پیش‌رو برای موضوع مورد اشاره بیش از شرکت‌کنندگان در نشست سوچی باشد.

انتهای پیام

ادامه همکاری‌های هسته‌ای ایران و سوئیس/ تلاش اروپایی‌ها برای حفظ سرمایه‌گذاری با ایران


سفیر سوئیس در تهران با بیان این‌که  مطمئن هستیم که همکاری‌های هسته‌ای ما ادامه پیدا خواهد کرد،‌ اظهار کرد: اقدامات بسیاری در حال انجام است تا سرمایه‌گذاری میان ایران و اروپا حفظ شود و در هفته‌های آینده نتایج این اقدامات را خواهیم دید.
به گزارش وانانیوز، 

مارکوس لایتنر در گفت‌وگویی درمورد موضع دولت سوئیس درباره تحریم‌های آمریکا گفت: ما همیشه گفتیم که طرفدار برجام هستیم و از آن حمایت میکنیم و می‌خواهیم که برجام موفق باشد.

وی تاکید کرد: می‌دانیم که طبق گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به همه تعهداتش پایبند بوده است و به خاطر تصمیمی که آمریکا گرفته متاسف هستیم، اما همچنان از برجام حمایت کرده و امیدوار هستیم که قسمت‌های مختلف برجام اجرا شود.

این دیپلمات سوئیسی همچنین درباره تلاش طرف‌های اروپایی برای حفظ برجام اظهار کرد: کارهای بسیاری در حال انجام است تا سرمایه‌گذاری میان ایران و اروپا حفظ شود و در هفته‌های آینده نتیجه اقدامات و تلاش‌های اروپایی ها را خواهیم دید که به کجا رسیده است.

سفیر سوئیس در تهران در مورد این‌که آیا همکاری‌های هسته‌ای ایران و سوئیس با وجود خروج آمریکا از برجام به قوت خود باقی است، گفت: ما نقشه راهی داریم که در سال ۲۰۱۶ بین روسای جمهور دو کشور امضا شد و همکاری در زمینه ایمنی‌ هسته‌ای هم جزئی از این نقشه راه است.

لایتنر در پایان بیان کرد: ملاقات‌هایی میان آژانس‌هایمان انجام شده مطمئن هستیم که ادامه پیدا خواهد کرد. سوئیس اولین کشوری بود که در زمینه ایمنی هسته‌ای با ایران همکاری کرد و قطعا اولین کشوری نخواهیم بود که ایران را در زمینه ایمنی هسته‌ای تنها بگذاریم.

انتهای پیام

دیدار ترامپ و اون می‌تواند تنش در شبه جزیره کره را کاهش دهد


یک کارشناس شبه جزیره کره گفت: دیدار رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی یک گام به جلو بوده و این‌که دو طرف حاضر شدند پشت میز مذاکره بنشینند، این مساله تا حدودی می‌تواند تنش را در شبه جزیره کره کاهش دهد.
به گزارش وانانیوز، 

اسماعیل بشاری در گفت‌وگویی با اشاره به دیدار رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی اظهار کرد: این اتفاق در نوع خود یک اتفاق تاریخی بود و روزی باید چنین وضعیتی پیش می‌آمد، با توجه به این‌که بعد از نزدیک به ۶۰ سال که حالت مخاصمه بین شمال و جنوب شبه جزیره کره وجود داشته و همیشه این احتمال بود که طرفین وارد جنگ شوند. 

وی افزود: اما روابط بین آمریکا و کره شمالی و کره جنوبی و شمالی و تا حدودی ژاپن با کره شمالی همیشه دچار نوساناتی بوده و گاهی نشانه‌هایی از طرف کره شمالی بروز داده شد که حاضر هستند بعضی از فعالیت‌های خود را کنار گذاشته و در ازای آن چیزهایی را دریافت کنند. 

این کارشناس مسائل شرق آسیا همچنین بیان کرد: البته در قالب نشست‌های ۶ جانبه که در آن چین، روسیه، آمریکا، کره شمالی، کره جنوبی و ژاپن داشتند گاهی به توافقاتی هم رسیدند  اما بعد از مدتی یا کره شمالی طفره  رفت یا آنهایی که متعهد به کره شمالی بودند، به تعهدات خود عمل نکردند مانند آمریکا  که همیشه این نوسانات در آن وجود داشته است. 

بشاری در ادامه اظهار کرد: به هر حال این که در سطح رییس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی دیداری انجام شود،  بیش از این که تحول عظیم و خاصی در منطقه رخ داده باشد،  به شخصیت رئیس جمهور آمریکا ارتباط پیدا می‌کند  که قائل است مسائل را ضربتی حل کند و  حتی جامعه آمریکا را  هم دچار شک و تردید کرده است که  آیا در سطح این حرکت‌ها موفقیت‌هایی به وجود می آید یا دوباره، در روی همان پاشنه می‌چرخد. 

این کارشناس مسائل شبه جزیره کره تصریح کرد: ظاهرا در این دیدار هر چند گفت‌وگو ها پشت درهای بسته انجام گرفته اما باید دید آیا در عمل کره شمال حاضر است آن‌چه را به دست آورده واگذار کند و در ازای آن چه چیزهایی را دریافت کند، در واقع آیا کره شمالی حاضر است برد موشک‌های خود را تقلیل دهد؟ ضمن این که باید دیپلمات‌های این کشورها گفت‌وگوهای بسیار نفس‌گیری را دنبال کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه به نظر می ‌رسد شل شدن تحریم‌ها است، که تحریم‌ها را هم  آمریکا وضع نکرده بلکه شورای امنیت سازمان ملل وضع کرده. باید دید تا چه حد حاضر هستند تحریم‌ها علیه کره شمالی را کاهش دهند و در قبال آن آیا کره شمالی آمادگی دارد که همه صنایع تسلیحاتی، دفاعی و هسته‌ای را به راحتی در اختیار  آن‌ها قرار دهد در حالی کره شمالی عضو ان. پی. تی نیست و  با آژانس بین المللی انرژی اتمی ارتباطی ندارد تا راستی آزمایی کارهایش در چارچوب انجام گیرد که پروژه دراز مدتی را می‌طلبد. 

وی تاکید کرد: به هر حال این دیدار یک گام به جلو بوده به جای این که دو طرف به هم بد و بیراه گفته و شعار دهند،  حاضر شدند پشت میز مذاکره بنشینند و این مساله تا حدودی می‌تواند تنش را در شبه جزیره کره کاهش دهد.

این کارشناس مسائل شبه جزیره کره در پایان اظهار کرد: بنابراین در این مساله، وحدت دو کره وجود دارد زیرا در جنوب دموکراسی حاکم است و در شمال دیکتاتوری، خودکامگی و توتالیتاریسم حاکم است و دوره زمانی طولانی را می طلبد تا به نتیجه برسد.

انتهای پیام


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن