گروه خبری سیاسی

دنیای امروز، دنیای پذیرش یک جانبه‌گرایی نیست


دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ترویج گفت‌وگوهای صلح عادلانه، اظهار کرد: دنیای امروز، دنیای پذیرش یک جانبه‌گرایی نیست.
دنیای امروز، دنیای پذیرش یک جانبه‌گرایی نیست
به گزارش وانانیوز، 

داود عامری صبح امروز در نشست هم اندیشی با عنوان رسانه و رسالت‌های بشردوستانه طی سخنانی گفت: مجمع جهانی صلح اسلامی یک سازمان مردم نهاد ملی و بین المللی برای اندیشه سازی و اقدامات بشر دوستانه است.  بخشی از اقداماتی که همواره مورد غفلت قرار گرفته اقدامات غیر مادی و معنوی است. 

وی افزود: امروز جهان،  جهانی است پر از سلطه جویی،  خشونت و حوادث متعددی که انسان ها را به چالش می کشد و مهم ترین مساله ای که می‌تواند کمک کند انسانیت، امید به آینده و تلاش برای اقامه عدل است. 

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی همچنین بیان کرد: امروز اندیشه های جمهوری اسلامی ایران برای بشر توام با صلح، دوستی و کرامت انسانی است.

عامری با اشاره به اینکه عدالت یک ارزش مطلق و پایدار است، گفت: گفت‌وگو صلح عادلانه در دنیا طرفداران زیادی دارد و مجمع جهانی صلح اسلامی به‌عنوانن یک نهاد مردمی دارای ظرفیت‌های خوبی است و امروز بسیاری از مراکز آکادمیک در داخل و خارج از کشور به عنوان پشتوانه‌های علمی این مجمع هستند. 

وی با بیان این‌که جامعه رسانه‌ای می تواند مبشر و مروج این گفت‌وگوهای صلح باشد، اظهار کرد: امروز بیانیه‌هایی از سوی اروپایی‌ها و سایر ملل منتشر می‌شود، روزی هژمونی آمریکا  بر همه مسلط بود اما دنیای امروز، دنیای پذیرش یک‌جانبه‌گرایی نیست که تلاش کنند انسان را در مضیقه برای پول و قدرت قرار دهند، جهانی آگاهی‌هاست. 

انتهای پیام

آنکارا: نشست ایران، ترکیه و روسیه در تهران برگزار می‌شود


آنکارا اعلام کرد که نشست سه‌جانبه روسای جمهور ترکیه، ایران و روسیه برای حل مسئله سوریه اوایل سپتامبر در تهران برگزار خواهد شد.
آنکارا: نشست ایران، ترکیه و روسیه در تهران برگزار می‌شود
به گزارش وانانیوز، 

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه (امروز) اعلام کرد: نشست ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه برای حل مسئله سوریه در تهران برگزار خواهد شد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: سومین نشست در چارچوب مذاکرات آستانه قرار است هفته اول سپتامبر برگزار شود.

انتهای پیام

مخالفت لندن با درخواست آمریکا برای اجرای تحریم‌های ضد ایرانی


وزارت امور خارجه انگلیس ضمن مخالفت با درخواست آمریکا برای پیوستن به تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که لندن به توافق هسته‌ای با ایران پایبند می‌ماند.
مخالفت لندن با درخواست آمریکا برای اجرای تحریم‌های ضد ایرانی
به گزارش وانانیوز، 

به نقل از ایزوستیا، دفتر مطبوعاتی  وزارت امورخارجه انگلیس اعلام کرد که تحریمی علیه ایران اعمال نمی‌کند.

دفتر مطبوعاتی  وزارت امورخارجه انگلیس همچنین تصریح کرد: لندن به توافق هسته‌ای با ایران پایبند می‌ماند و به‌طور همزمان ما آماده‌ایم تا درباره همکاری با دولت آمریکا و کنگره درباره فعالیت‌های ایران که برای هر دو طرف موجب نگرانی است، بحث و رایزنی کنیم.

به گزارش ایزوستیا، این بیانیه در واکنش به درخواست اخیر سفیر آمریکا در انگلیس منتشر شده است که از لندن خواسته بود موضعی سخت‌گیرانه‌ درقبال ایران اتخاذ و از تحریم‌های واشنگتن علیه تهران حمایت کند.

وزارت امورخارجه انگلیس در ادامه تاکید کرد این کشور با مفاد مربوط به خلع سلاح در توافق هسته‌ای همکاری خواهد کرد و قصد دارد از شرکت‌هایی که با تهران همکاری می‌کنند در برابر اقدامات تحریمی واشنگتن محافظت کند.

انتهای پیام

همکاری‌های نانوتکنولوژی ایران و ارمنستان بررسی شد


در دیدار سفیر کشورمان در ایروان با آرائیک هاروتونیان وزیر علوم و آموزش ارمنستان، همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی به ویژه در حوزه نانوتکنولوژی مورد بررسی قرار گرفت.
همکاری‌های نانوتکنولوژی ایران و ارمنستان بررسی شد
به گزارش وانانیوز، 

 سیدکاظم سجادی در دیدار با وزیر علوم و آموزش ارمنستان با اعلام اینکه همکاری‌های ایران و ارمنستان در حوزه علمی و دانشگاهی طی سه سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته اما در برخی از حوزه‌ها نظیر فناوری‌های جدید و نانو تکنولوژی قدم‌های جدی برداشته نشده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران چهارمین کشور در رتبه بندی جهانی نانو تکنولوژی قرار دارد و بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت‌های عظیمی در این حوزه داشته که در صورت آمادگی طرف ارمنی می‌توان در مدارس، دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها به انتقال و یا تدریس این فناوری‌ها اقدام کرد.

سفیر کشورمان در ایروان با تاکید بر ضرورت اجرایی کردن یادداشت تفاهم امضا شده بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و وزارت علوم و آموزش ارمنستان و همچنین سند پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک، از آقای هاروتونیان وزیر علوم این کشور رسما دعوت کرد به تهران سفر کند و زمینه‌های اجرایی شدن این تفاهم‌ها را با طرف‌های ایرانی مورد بررسی قرار دهد.

همچنین در این دیدار وزیر علوم و آموزش ارمنستان نیز ضمن استقبال از این سفر زمینه‌های همکاری بین ایران و ارمنستان را بسیار متنوع و گسترده عنوان کرد و افزود: وقوع انقلاب عشق و محبت در آوریل 2018 در این کشور باعث افزایش سرعت کمی و کیفی همکاری‌ها بین دو کشور خواهد شد و مطمئن باشید در آینده نزدیک شاهد پیشرفت چشمگیری در همکاری‌های علمی و دانشگاهی خواهیم بود.

هاروتونیان وزیر علوم ارمنستان همچنین مردم و دولت ایران را دوستان همیشگی و قابل اعتمادی برای مردم و دولت ارمنستان دانست که در سختی‌ها و ناخوشی‌ها زیادی به کمک این کشور آمده‌اند و وعده داد طی هماهنگی با سفارت زمان سفر را به تهران اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام

وزارت خارجه آمریکا: کشورهای ناقض تحریم‌های ایران را مسئول می‌دانیم


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره اظهارات نخست وزیر عراق مبنی بر این‌که به تجارت با ایران ادامه خواهد داد، گفت: ما کشورهایی را که تحریم‌هایمان را نقض کنند مسئول خواهیم دانست.
وزارت خارجه آمریکا: کشورهای ناقض تحریم‌های ایران را مسئول می‌دانیم
به گزارش وانانیوز، 

هیتر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درنشست خبری هفتگی خود به اظهارات اخیر حیدرالعبادی نخست وزیر عراق که گفته بود که این کشور به تجارت با ایران ادامه خواهد داد، اما از دلار استفاده نخواهد کرد واکنش نشان داد.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا نائوت گفت: من این گزارشات را مطالعه کرده‌ام و شما از نگرانی‌های ما درباره ایران و تجارت با این کشور مطلعیم. ما به مسئول دانستن کشورهایی که تحریم‌هایمان را نقض می‌کنند ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه به تکرار ادعاهای بی‌اساس و خصمانه واشنگتن علیه کشورمان پرداخت و گفت: از نظر من ما در خصوص سیاست‌هایمان در قبال ایران و نگرانی‌هایمان درباره رفتار این کشور در سراسر جهان شفاف بوده‌ایم. ما تنها کشوری نیستیم که از این مساله آسیب دیده‌ایم. ما کماکان در سیاست خود برای ایستادن در برابر ایران و فعالیت‌های مخرب این کشور محکم و مصمم هستیم.

انتهای پیام

 

 

شفیعی: آمریکا باید حسن نیتش را به ایران نشان دهد


یک کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: موضع آمریکا در تمایل به مذاکره با ایران انفعالی و ناشی از اقدامات فعالانه ایران بود.
شفیعی: آمریکا باید حسن نیتش را به ایران نشان دهد
به گزارش وانانیوز، 

نوذر شفیعی در گفت‌وگویی، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مورد مذاکره با آمریکا، گفت: به نظر می‌رسد ایران سه نگرانی راجع به آمریکا دارد. درواقع سه‌ گونه رفتار از آمریکا در گذشته، در حال و احتمالا در آینده باعث شده تا ایران در مذاکره یا رابطه با آمریکا با دیده تردید بنگرد.

وی افزود: اقداماتی که آمریکا در گذشته داشته مانند کودتای 28 مرداد و بعد از آن نیز وادار کردن صدام برای حمله به ایران و حمایت تمام قد از او، رویکردی که در زمان مذاکرات مربوط به برجام و خروج آمریکا از آن داشت و نیز نگرانی از مداخله آمریکا در امور داخلی ایران سه مقطع زمانی است که باعث دل نگرانی برای جمهوری اسلامی ایران شده و برداشت نسبت به آینده بدبینانه است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: این نگرش منفی مانع از این است که ایران نسبت به ایالات متحده آمریکا رویکرد مثبتی داشته باشد، لذا اگر قرار است تصورات منفی از ذهن ایرانیان پاک شود حداقل این است که آمریکایی‌ها اقدامات نمادین را به منظور حسن نیت و نشان دادن اراده سیاسی برای همکاری با ایران نشان دهند.

 

این استاد دانشگاه یادآور شد: نگاه اوباما رییس جمهور سابق آمریکا در زمان مذاکرات برجام براساس رویکرد توام با حسن نیت بود که تا حدی هم موفق شد، اما با روی کار آمدن ترامپ این رویکرد در آمریکا تغییر کرده و بی‌اعتمادی نسبت به او بیشتر شد.

 

شفیعی همچنین بیان کرد: به نظر می‌رسد رفتار ترامپ را در ارتباط با گشودن باب مذاکره با ایران فقط باید در چارچوب مسائل داخلی ایالات متحده آمریکا بررسی کرد به عبارتی دیگر ترامپ با خروج از پیمان‌های آب و هوایی پاریس، برجام، پاسیفیک و همچنین مسائل و مشکلاتی که در ارتباط با ناتو به وجود آورده نشان داده که مساله سیاست بین‌الملل و روابط بین‌الملل برای او مهم نیست و مسائل را بیشتر از آنکه کلان ببیند خرد می‌بیند.

 

وی در ادامه اظهار کرد: بنابراین پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران از سه علت ناشی می‌شود. نخست ویژگی شخصیتی ترامپ است که اصطلاحا با مشخصات شخصیتی آلفا شباهت‌های زیادی دارد که اینگونه افراد بدون این‌که حرفی را بسنجند آن را مطرح می‌کنند و ترامپ هم اینگونه است. در آن واحد تصمیمی را مطرح می‌کند و یک مرتبه به رغم تنش‌های دو کشور حاضر می‌شود بدون قید و شرط مذاکره کند بنابراین اینگونه رفتار ناپخته به نظر می‌رسد.

 

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: از سوی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا اعلام می‌کند که اگر قرار باشد با ایران مذاکره کنند با قید و شرط خواهد بود. در نتیجه با چنین رفتارهایی ایران نباید روی حرف ترامپ حساب باز کند.

 

شفیعی همچنین گفت: از سوی دیگر اگر در نظر بگیریم که ترامپ استراتژیک رفتار می‌کند، یعنی ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌هایی را علیه ایران بازگرداند و فشار اقتصادی سنگینی را به ایران وارد کرد. این یک سیاست چماقی است و با پیشنهاد مذاکره او سیاست هویج را دنبال کرده و علی‌رغم فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی تمایل به مذاکره دارد.

 

وی ادامه داد: سومین علت نیز می‌تواند جنبه استراتژیک داشته باشد یعنی ترامپ انتظار داشت که با تشدید فشارها علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران را دچار انزوای سیاسی کند، در داخل کشورمان آشوب و بلوا ایجاد کند و شکاف‌هایی را بین دولت و نظام، مردم و دولت و مردم و نظام ایجاد کند، اما نتیجه این شد که اروپا به خاطر برجام از آمریکا جدا شد، روابط ایران با اروپا، چین و روسیه تقویت شد و بسیاری از کشورها مانند هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه حاضر نشدند در تحریم‌ها با آمریکا همراهی کنند.

 

این استاد دانشگاه افزود: ایران سیاست یا همه یا هیچ کس را در پیش گرفت و در ارتباط با بحث نفت و آثار آن شاهد اتفاقاتی در باب‌المندب بودیم و ایران نشان داد که برگ برنده‌های مختلفی در اختیار دارد.

 

شفیعی در پایان تصریح کرد: بنابراین رفتار ایران باعث واکنش انفعالی در ترامپ و هیات حاکمه آمریکا شده و موضع آمریکا در تمایل به مذاکره با ایران انفعالی بوده و در واکنش به اقدامات فعالانه ایران انجام شده است، لذا در ارتباط با این دو بحث استراتژیک ایران باید گزینه سوم را بیش از پیش به جلو ببرد و از آمریکا این تصور ذهنی که ایران در حال عقب‌نشینی است را بزداید.

انتهای پیام

 

>