گروه خبری سیاسی

دخالت ابرقدرت‌ها در امور دیگر کشورها مغایر با صلح عادلانه است


عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی با بیان این‌که رسانه‌های می‌توانند اختلافات کشورها را برطرف کرده و تبدیل به دوستی کنند، گفت: دخالت ابر قدرت‌ها در امور دیگر کشورها مغایر با صلح عادلانه است و یک قدرت نمی‌تواند نظرات خود را به دیگران تحمیل کند.
دخالت ابرقدرت‌ها در امور دیگر کشورها مغایر با صلح عادلانه است
به گزارش وانانیوز، 

 محسن پاک آیین عضو شورای راهبردی مجمع جهانی صلح اسلامی در نشست هم اندیشی رسانه و رسالت‌های بشر دوستانه طی سخنانی اظهار کرد: امروز عرصه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است و قطعا اگر در هر جای دنیا جنگی رخ می دهد باید افکار عمومی همراه با آن باشد و در این راه رسانه ها هستند که قدم بر می دارند.

وی با بیان اینکه نقش رسانه‌ها در جنگ و صلح بسیار مهم است، گفت: اگر آمریکا موفق شد در دوران بوش پسر به افغانستان حمله کرده و بسیاری از کشورها را با خود همراه کند،  به خاطر این بود که توانست افکار عمومی را در جهت منافع خودش بسیج کند، اما در عراق نتوانست چنین کاری را انجام دهد زیرا رسانه‌ها به اهداف جنگ طلبانه آمریکا پرداختند.

پاک آیین افزود: نقش رسانه‌ها در استقرار صلح و بیزاری جستن از جنگ است، رسانه‌ها می توانند اختلافات کشورها را برطرف کرده و تبدیل به دوستی کنند. بخصوص در شرایطی که رسانه‌های رژیم صهیونیستی امروز به دنبال ایجاد اختلاف میان ایران و کشورهای پیرامونی هستند.

وی با بیان اینکه صلح بدون عدالت پایدار نیست، ابراز کرد: دخالت ابرقدرت‌ها در امور دیگر کشورها مغایر با صلح عادلانه است،  تروریسم هم مغایر با صلح و عدالت است، بنابراین اگر بخواهیم عدالت و صلح را در دنیا مطرح کنیم به این معناست که یک قدرت نمی‌تواند نظرات و ایده‌های خود را به دیگران تحمیل کند. 

پاک آیین خاطر نشان کرد: صلح عادلانه، اندیشه ساختارمند است که توسط نخبگان باید دنبال شود،  اصحاب رسانه می توانند صلح عادلانه را ترویج کنند تا همه با هم برای ترویج گفتمان صلح عادلانه تلاش کنیم.

وی در پایان اظهار کرد: امروز تحریم مغایر با عدالت و مسیری برای از بین بردن صلح است و پیش قراولان عرصه خبر در این زمینه مسئولیت دارند.

انتهای پیام 

اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان


در دیدار معاون وزیر نیرو کشورمان با وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان بر اهمیت نهایی شدن خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان تاکید شد.
اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان
به گزارش وانانیوز، 

 همایون حائری معاون برق و انرژی وزیر  نیروی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با  آرتور گریگوریان وزیر زیرساخت‌های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.  


در این دیدار که با حضور سید کاظم سجادی سفیر  کشورمان در ایروان صورت گرفت، معاون وزیر نیروی کشورمان گفت: اجرای به موقع خط سوم انتقال برق به ارمنستان را یکی از مهمترین قسمت های همکاری های دو جانبه و چندجانبه ایران با ارمنستان دانستند.  


حائری در دیدار با آرتور گریگوریان با اشاره به تعاملات اقتصادی بین دو کشور بر اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق تاکید کرد.

وی اجرای به موقع خط سوم انتقال برق در ارمنستان را به‌ عنوان بخشی از کریدور همکاری چند جانبه انرژی بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه مهم ارزیابی کرد و خواستار همکاری و تلاش بیشتر شرکت صانیر و شرکت برق ارمنستان جهت تسریع در اجرای این پروژه  شد.

همچنین آرتور گریگوریان وزیر انرژی و زیرساخت های ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به برنامه های جدید دولت ارمنستان جهت ارتقای تعاملات با جمهوری اسلامی ایران با اشاره به علاقمندی دولت به اجرای توافقات فیمابین دو کشور، آمادگی خود را برای حل و فصل موضوع و نهایی شدن خط سوم انتقال برق بین دو کشور اعلام کرد.


در این دیدار طرفین بر پیگیری توافقات کمیسیون مشترک دو کشور و عملیاتی نمودن بندهای مورد توافق خصوصا در حوزه انرژی تاکید کردند.

انتهای پیام 

لطمه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا بر عراق


نشریه آمریکایی پولیتیکو از علل عدم اعمال تحریم‌های ضدایرانی از سوی عراق نوشت و اشاره کرد که تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، مقامات عراقی را در تنگنا قرار داده‌ است.
لطمه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا بر عراق
به گزارش وانانیوز، 

به نقل از نشریه‌ پولیتیکو، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، با اشاره به زمان آغاز دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال جاری اعلام کرد که در کنار آمریکا به تحریم‌ها پایند خواهد بود. چیزی نگذشت که در عرض یک هفته واقعیت برملا شد و مقامات عراقی تلاش کنند تا روابط تجاری ایران و بغداد پا بر جا باقی بماند.

عراق -کشوری که مرزی 1458 کیلومتری با ایران دارد – به علت تحریم‌های ضدایرانی به شدت لطمه خورده است. این کشور برای تامین آب، برق، گاز و مواد غذایی به همسایه شرقی‌اش متکی است. آمریکا به علت حمله نظامی اش به عراق در سال 2003 باعث شده تا این کشور محتاج تجارت و خدمات عمومی ایران شود.

هنگامی که جامعه جهانی از سال 1990 تا سال 2003 بر روی صدام ، رئیس‌جمهور آن زمان عراق، تحریم‌هایی را اعمال کرد، اردن بیشترین ضربه را خورد چراکه این کشور از خرید نفت عراق محروم شده بود. حال می‎توان رابطه‌ی عراق و اردن را با رابطه‌ ایران و عراق مقایسه نمود.

اگر عراق از تحریم‌ها سرپیچی کند،‌ آمریکا مجازات کارش را نشانش می‌دهد و این مسئله باعث خواهد شد که این کشور بیشتر تحت سلطه‌ ایران قرار بگیرد. حال دولت دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهور آمریکا، ادعا می‌کند که آمریکا قصد دارد با همین مسئله در خاورمیانه مقابله کند.

حتی حیدر العبادی که به نوعی طرفدار آمریکا محسوب می‌شود، هفته‌ گذشته اعلام کرده بود که با آن‌که از لحاظ اخلاقی با تحریم‌های آمریکا مخالف است اما برای حفظ منافع مردم عراق، به تحریم‌های وضع شده علیه ایران پایبند خواهد بود. وی در روز سیزدهم آگوست به جمعی از خبرنگاران در بغداد اعلام کرد : ما نگفتیم که به تحریم‌ها پایبند خواهیم بود. ما گفتیم که تنها در تبادلات‌مان با ایران از دلار آمریکایی استفاده نخواهیم کرد. ما چاره‌ای نداریم.

به گزارش رسانه‌های عراقی، مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا از بانک مرکزی عراق دیدار کرده و بیان کرده‌اند که هر بانک عراقی را که با ایران تراکنش مالی انجام دهد را تحریم خواهند کرد. اما حتی با این اوصاف عراق چاره‌ای جز ادامه‌ی روابط تجاری‌اش با ایران ندارد.

نشریه آمریکایی پولیتیکو در ادامه به شرح برخی از دلایل عقب‌نشینی عراق از اعمال تحریم‌ها علیه ایران پرداخته و در مواردی نیز ادعاهایی را مطرح کرده است. از جمله این‌که  عراق به گاز ایران محتاج است. وزیر برق عراق در ژوییه 2017 اعلام کرد که این کشور حداقل تا هفت سال آینده برای تامین الکتریسیته، به گاز ایران محتاج است. عراق با گازی که از ایران وارد می‌کند، بیست درصد برق کشورش را تامین می‌کند. حتی با دریافت گاز ایران، عراق تنها می‌تواند هفتاد درصد نیاز الکتریسیته کشورش را رفع کند.

و یا این‌که  منابع آبی عراق تا حدودی به جریان رودهای دجله و فرات وابسته‌اند. معاون وزیر آب عراق اعلام کرده است که سی درصد آب رود دجله از ایران نشئت می‌‎گیرد. اگر عراق بخواهد تحریم‌ها را اعمال کند، ایران به راحتی می‌‎‌تواند سیزده درصد از آبی که از طریق این دو رود بزرگ وارد عراق می‌شود را منحرف کند.

این نشریه مدعی است:  ایران بازار عراق را مملو از کالاهای وارداتی ارزان قیمتی از جمله مواد غذایی کرده است. این کار بر روی کشاورزی عراق تاثیر گذاشته است. اگر این کشور دست از خریدن محصولات ایرانی بکشد، آنوقت کشاورزان عراقی دیگر نمی‌توانند به میزان نیاز بازار محصول تولید کنند.

در ادامه این گزارش مدعی تاثیر آن‌چه اهرم فشار سیاسی ایران بر عراق خوانده اشاره کرده و علی‌رغم این که مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که در امور داخلی هیچ کشوری به خصوص همسایگان دخالتی نداند ابراز عقیده شده است: اگر سیاسیون وفادار به ایران موفق به تشکیل دولت جدید شوند، حکام عراق تصمیماتی اتخاذ خواهند کرد که بیشتر به مزاج ایران خوش بیاید.

با تمام این اوصاف عراق به ایران متکی است و نمی‌‎تواند به سادگی علیه ایران تحریم اعمال کند. عراق از کمبود منابع آبی و برقی در رنج است، در سراسر کشورش شاهد نارضایتی‌های عمومی است آمریکا نیز در این اوضاع نامساعد روز به روز فشار بیشتری به این کشور می‌آورد. اگر آمریکا به این کار خود ادامه دهد ممکن است عراق از واشنگتن رو برگرداند و به سوی تهران برود.

انتهای پیام

شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاری با ایران خبر داد


شرکت راه‌آهن آلمان با توجه به تحریم‌های آمریکا اعلام کرده که به همکاری با ایران ادامه نخواهد داد. این شرکت در حال حاضر دو پروژه را در ایران پیش می‌برد که هر دو پروژه حداکثر در ماه سپتامبر متوقف خواهند شد.
شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاری با ایران خبر داد
به گزارش وانانیوز، 

 شرکت راه‌آهن آلمان (Deutsche Bahn) اعلام کرده، به دلیل "مشکلات بانکی" ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌تواند به همکاری با جمهوری اسلامی ادامه دهد.

دویچه وله فارسی به نقل از رویترز اعلام کرد، سخنگوی این شرکت روز پنج‌شنبه گفته است، این شرکت در حال حاضر با شرکت تابعه خود در زمینه مهندسی و مشاوره در دو پروژه در ایران فعال است. اما هر دوی این پروژه‌ها در ماه اوت یا حداکثر در ماه سپتامبر 2018 پایان خواهند یافت.

وی "تغییر مقررات بانکی" برخاسته از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را علت این تصمیم خواند. سخنگوی شرکت راه‌آهن آلمان یادآور شد که بسیاری از بانک‌های بین‌المللی در چنین شرایطی حاضر به نقل و انتقال‌های مالی بزرگ در رابطه با ایران نیستند و این مسئله معامله با ایران را برای این شرکت دشوار ساخته است.

این خبر ابتدا در هفته‌نامه اقتصادی آلمانی "ویرت‌شافتس‌ووخه" گزارش شده بود.

شرکت راه‌آهن آلمان (DB) برای اولین پروژه خود در ماه مه سال 2017 یک تفاهم‌نامه همکاری با شرکت راه‌آهن "بنیاد شرقی" ایران امضا کرده بود. رسانه‌های ایران نیز در آن زمان خبر دادند که این تفاهم‌نامه در جهت "بهبود کیفیت خدمات ارائه‌شده به مسافران" و "ارتقای خدمات ریلی" امضا شده است.

محور دومین پروژه نیز همکاری‌های مشورتی با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران (RAI) بود.

رویترز می‌نویسد، پیش از شرکت راه‌آهن آلمان شرکت‌های خودروسازی دایملر و دور (Dürr)  آلمان نیز از پایان فعالیت در ایران خبر داده بودند.

بعد از شروع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت‌های اروپایی با مشکلات زیادی برای ادامه فعالیت در ایران روبرو شدند. اتحادیه اروپا در حال حاضر در تلاش است تا در برابر پیامدهای حاصل از تحریم‌های آمریکا از این شرکت‌ها که دست به فعالیت درون ایران زده‌اند حفاظت کند.

انتهای پیام

فواد معصوم مواضع حیدر العبادی درباره ایران را توجیه کرد


رئیس جمهور عراق گفت: حیدر العبادی تابع تصمیمات آمریکا نیست و تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ضرر عراق است.
فواد معصوم مواضع حیدر العبادی درباره ایران را توجیه کرد
به گزارش وانانیوز، 

 فواد معصوم در مصاحبه با العالم که بخش‌هایی از آن پخش شد، افزود: حیدر العبادی نخست وزیر عراق تابع تصمیمات آمریکا نیست و درباره تحریمه‌ای تحمیلی به ایران نیز تصمیماتی وجود دارد که خارج از کنترل دولت عراق است.

وی با بیان این‌که «برخی تصمیمات مانند مبادلات بانکی خارج از کنترل دولت عراق است» بر لزوم رعایت ویژگی روابط تاریخی بین ملت‌های عراق و ایران تاکید کرد و گفت: عراق از تحریم‌های تحمیلی به ایران خرسند نیست و به عراق ضرر خواهد زد.

وی تصریح کرد: تحریم ها بر روابط تجاری بین تهران و بغداد تأثیر نخواهد داشت.

اخیرا نخست‌وزیر عراق در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم، اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.

انتهای پیام

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در غرب کابل را محکوم کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه حمله انتحاری عصر چهارشنبه در غرب پایتخت افغانستان را محکوم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در غرب کابل را محکوم کرد
به گزارش وانانیوز، 

 بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکومیت حمله انتحاری عصر چهارشنبه در غرب کابل با دولت، ملت و بازماندگان قربانیان این جنایت تروریستی که ده‌ها کشته و مجروح برجای گذاشت ابراز همدردی کرد.

انتهای پیام

>