گروه خبری سیاسی

واعظی با پیام روحانی برای اردوغان به آنکارا رفت


رئیس دفتر رئیس جمهور برای ابلاغ پیام حسن روحانی به اردوغان عازم آنکارا شد.
واعظی با پیام روحانی برای اردوغان به آنکارا رفت
به گزارش وانانیوز، 

 محمود واعظی در سفر یک روزه خود به ترکیه با وزیر خارجه و برخی مقامات این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع: وانا

دفتر معاون رییس جمهوری اظهارات یک نماینده را تکذیب کرد


دفتر معاون پارلمانی رییس جمهوری اظهارات احمد امیرآبادی نماینده مردم قم درباره نحوه اعلام وصول طرح استیضاح وزیر محترم امور اقتصادی و دارائی را تکذیب کرد.
دفتر معاون رییس جمهوری اظهارات یک نماینده را تکذیب کرد
به گزارش وانانیوز، 

در توضیحات دفتر پارلمانی رییس جمهور آمده است : بدنبال اظهارات و مصاحبه آقای امیرآبادی فراهانی عضو محترم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مبنی بر تلاش و موافقت معاون پارلمانی رئیس جمهور در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر محترم امور اقتصادی و دارائی و مراجعه به جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی مبنی بر  اعلام وصول استیضاح، ضمن اظهار تاسف از اظهارات بی پایه و اساس ایشان اصولا موقع طرح موضوع  استیضاح وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی اداره جلسه مجلس شورای اسلامی با جناب آقای دکتر پزشکیان نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی بوده و آقای دکتر امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور هیچ مراجعه ای به جایگاه هیات رئیسه نداشته اند که فیلم ضبط شده از جلسه مجلس شورای اسلامی در روز مذکور کذب ادعای نامبرده را تائید می نماید، لذا اظهارات نامبرده از اساس بی پایه و قویاَ تکذیب می شود.

انتهای پیام

منبع: وانا

رئیس جمهور درگذشت ابوی استاندار گیلان را تسلیت گفت


رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت مرحوم حاج عبدالحسین سالاری ابوی استاندار گیلان، از درگاه ایزد منان برای آن فقید سعید رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت کرد.
رئیس جمهور درگذشت ابوی استاندار گیلان را تسلیت گفت
به گزارش وانانیوز، 

 متن پیام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین  حسن روحانی به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

جناب آقای سالاری

استاندار محترم گیلان

درگذشت ابوی گرامی‌تان مرحوم حاج عبدالحسین سالاری، پدر شهید سرافراز علی سالاری، موجب تأثر و تألم خاطر شد.

اینجانب مصیبت وارده را به جناب‌عالی و خانواده محترم تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای آن فقید سعید رحمت واسعه، برای بازماندگان صبر و اجر و برای شما توفیق خدمت بیشتر به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مسألت دارم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

انتهای پیام

منبع: وانا

روحانی به شمخانی تسلیت گفت


رئیس‌ جمهور در پیامی درگذشت هادی شمخانی برادر دبیر شورای عالی امنیت ملی و از رزمندگان سرافراز دوران دفاع مقدس را تسلیت گفت.
روحانی به شمخانی تسلیت گفت
به گزارش وانانیوز، 

متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین  حسن روحانی به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

امیر دریابان جناب آقای شمخانی

دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی

درگذشت برادر بزرگوارتان، مرحوم هادی شمخانی از رزمندگان سرافراز دفاع مقدس موجب تألم خاطر شد.

اینجانب، مصیبت وارده را به جناب‌عالی و خانواده محترم آن مرحوم صمیمانه تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای آن فقید سعید که عمری را در ارادت به خاندان عصمت و طهارت(ع) و خدمت به نظام اسلامی سپری کرد، رحمت واسعه و همجواری با برادران شهیدش و برای جنابعالی سلامتی و مزید توفیق خدمت مسألت دارم.

حسن روحانی          

رئیس جمهوری اسلامی ایران

انتهای پیام

منبع: وانا

راهکارهای 4 تشکل اصلاح‌طلب برای برون رفت از مشکلات


چهار تشکل؛ انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، انجمن اسلامی معلمان ایران، انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران و مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه در بیانیه‌ای با تحلیل شرایط کشور راهکارهایی راجهت برون رفت از این شرایط بیان کردند.
راهکارهای 4 تشکل اصلاح‌طلب برای برون رفت از مشکلات
به گزارش وانانیوز، 

در بخش‌هایی از این بیانیه که خطاب به ملت ایران صادر شده آمده است: دستاوردها و پیامدهای ارزشمندی که طی نزدیک به چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی (علی رغم همه توطئه ها و دشمنی های عظیم ) نصیب ملت عزیز و میهن اسلامی ایران شده است امری نیست که به سادگی بتوان آن را نادیده انگاشت اما آن‌چه ما را بر آن داشت تا به عنوان بخشی از احزاب و تشکل های سیاسی اصلاح‌طلب دیدگاه‌های خود را در خصوص شرایط خطیر کشور با شما مردم عزیز ایران در میان بگذاریم حجم عظیم آسیب ها و خطراتی است که متوجه میهن عزیزمان ایران شده است، به نحوی که ضعف‌ها، ندانم‌کاری ها یا قصورهای برخی از متصدیان دولت‌های گذشته وکنونی از یکسو و تنگ نظری‌های بخش‌هایی از حاکمیت از سوی دیگر، همراه با فشارها و توطئه‌های جریان قلدر و عهدشکن حاکم بر آمریکا و مثلث شوم متحد آن یعنی رژیم صهیونیستی، ارتجاع سعودی و جریانات برانداز و تروریستی  خارج‌نشین، آن‌چنان کیان ملی و عظمت و وحدت سرزمینی ما را نشانه رفته است که لازم است با صراحتی هرچه تمام تر به واکاوی شرایط فعلی پرداخته و برای برون رفت از آن چاره اندیشی نمود. با آن‌که رویه ظاهری و بخش کاملا ملموس التهابات و نارسایی‌های ماه‌های اخیر جلوه‌ای اقتصادی دارد و ملت ایران به ویژه اقشار و طبقات پایین و متوسط با گوشت و پوست خود درگیر فشارهای کمر شکن اقتصادی است و طبیعتا در هرگونه چاره اندیشی هم باید مقابله با این تنگناها در اولویت باشد ولی ما برآن باوریم منشاء بسیاری از همین مشکلات اقتصادی نیز نارسایی‌های ساختاری عظیم‌تری است که غفلت و بی توجهی به آن‌ها موجب شده است تا پیامد اقتصادی آن‌ها را هم اینک شاهد باشیم؛ لذا ضمن تأکید بر لزوم توجه جدی به مقابله با این وجوه اقتصادی نا بسامانی ها که بحمدالله دولت و مسئولین تا حدودی بر آن همت گماشته‌اند، برآن شدیم تا به واکاوی ریشه‌های ساختاری این ناملایمات بپردازیم. همچنان که جناب آقای سید محمد خاتمی؛ این اندیشمند نجیب و فهیم یادآور شده‌اند، آن‌چه که می‌تواند نجات‌بخش کشور باشد اصلاحات ساختاری است که در تداوم جریان اصلاح‌طلبی یکصد ساله اخیر ملت ایران به ویژه حرکت عظیم انقلاب اسلامی و حسن استفاده از بنیان ها و ظرفیت‌های نواندیشانه و خردورزانه آن باید صورت گیرد.

نویسندگان این بیانیه با این ملاحظات اقدامات و اصلاحاتی از جمله «اعتماد و انسجام ملی را به عنوان یک شرط ضروری موفقیت در پیشبرد راه‌حل‌ها عنوان کرده و افزوده‌اند: ما براین باوریم که موفقیت هرگونه راه حل و بسته های سیاست های پولی، ارزی، اقتصادی و اجتماعی  موکول به ایجاد حد نصابی از وفاق ملی و رفع کدورت ها، بی اعتمادی ها و شکاف های انباشته ای است که طی سال‌های اخیر به ویژه پس از رخدادهای 88 به وجود آمده است. این راه حل ها باید برآمده از تجمیع خرد ملی و با حسن استفاده از دانش و تجارب همه صاحب نظران و سرمایه های نمادین تنظیم و از حمایت چهره ها و شخصیت های محبوب اقشار و طبقات، قومیت ها و پیروان فرق مختلف مذهبی و دینی برخوردار شود. در همین راستا است که رفع حصر و آزادی برخی زندانیان در این مرحله نه صرفا به عنوان اقدامی برای احقاق حقوق کسانی که ممکن است به باور برخی مردم به ناحق گرفتار شده باشند؛ بلکه به عنوان یک نیاز و ضرورت ملی برای ایجاد باور به ترمیم و اصلاح رویه ها و تقویت اعتماد عمومی ،لازم  است.

اتخاذ تدابیر حمایتی و تضمین کننده مایحتاج و نیازهای اولیه، به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم، مجازات دانه درشت ها، تعامل گرایی و حفظ برجام و مراقبت از آن در سیاست خارجی، ضرورت خلاقیت و آزاداندیشی در مجامع علمی، تقویت بعد نظارتی مجلس شورای اسلامی، تقویت بعد نظارتی مجلس خبرگان از   راهکارهای ارائه شده در این بیانیه است.

منتشر کنندگان این بیانیه نوشته‌اند: با عنایت به ملاحظات  فوق، استدعای ما از مقام معظم رهبری این است که بر نقد پذیری و ضرورت آزادی نقادی از رهبری، با صراحت بیشتر تاکید فرمایندو این گزاره ناصواب و ناموجه را که از سوی پاره ای مدعیان دفاع از ولایت فقیه مطرح می شود که رهبری را فوق قانون قلمداد می‌کنند و اختیارات موسع ذکر شده در قانون اساسی را کف اختیارات و نه سقف اختیارات رهبری قلمداد می‌کنند، صراحتا نفی و انکار نمایند. به همین گونه انتظار داریم.

در این بیانیه هم‌چنین با انتقاد از نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رویکرد تدوین کنندگان قانون اساسی را یادآور شده و خاطرنشان کرده‌اند که تصمیم‌گیری در این امر به مجلس خبرگان سپرده شد ولی در خبرگان دوره دوم، این مهم به عهده شورای نگهبان گذاشته شد که رفع و نفی این نقیصه تدبیر مقام معظم  رهبری را می طلبد و امیدواریم به نحو مطلوب اصلاح شود تا شرایطی فراهم آید که مجلس خبرگان به یکی از پویاترین کانون های نقادی و نظارت بر عالی ترین نهادهای حاکمیتی تبدیل شود و از این طریق عظیم ترین ظرفیت نظری و شجاعانه ترین مواضع در مسیر بهبود و ارتقاء عملکردهای حاکمیتی نظام جمهوری اسلامی و حمایت عملی از رهبری فراهم آید.

رعایت توصیه اکید امام خمینی(ره) مبنی بر عدم ورود نیروهای مسلح در دسته بندی های سیاسی ، نظام قضایی عادلانه و تضمین حقوق و آزادی های مردم، صلاح نظام رسانه ای ، فراگیرشدن رسانه ملی و تحقق گفت و گوی ملی از دیگر موارد مطرح شده از سوی نویسندگان این بیانیه است.

انتهای پیام

منبع: وانا

دیدار صمیمی رئیس‌جمهور با آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس


رئیس‌جمهور عصر چهارشنبه با حضور در منزل سرلشگر خلبان غلامرضا یزد، آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس، در فضایی صمیمی با او دیدار و از رشادت‌ها و ایثار وی تجلیل کرد.
دیدار صمیمی رئیس‌جمهور با آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس
به گزارش وانانیوز، 

حسن روحانی در این دیدار فداکاری و ایثار شهدا، جانبازان، ایثارگران و به ویژه خلبانان و تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در ایام دفاع مقدس را بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: اقدام نیروی هوایی ارتش در روز دوم جنگ با پرواز 140 فروندی، کاری بزرگ و روحیه‌ساز برای کشور و رزمندگان بود و باعث تعجب جهان شد؛ چرا که آنها تصور می‌کردند نیروی هوایی ما به واسطه تحریم قدرت این عملیات را ندارد.

روحانی صبر و ایثار آزادگان و تحمل دوران اسارت را کاری بزرگ و دارای پاداشی عظیم نزد پروردگار عنوان کرد.

سرلشگر خلبان غلامرضا یزد، آزاده و جانباز 70 درصد دفاع مقدس نیز در این‌ دیدار به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و ایام اسارت خود پرداخت.

در این دیدار که شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز حضور داشت، رئیس‌جمهور با تقدیم لوحی از این آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس تقدیر کرد.

غلامرضا یزد از خلبانان دلاور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در چندین عملیات علیه دشمن متجاوز شرکت داشت، پس از آن که جنگنده‌اش در یکی از عملیات‌ها مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در خاک عراق سقوط می‌کند، به اسارت دشمن درآمده و مدت 10 سال در زندان‌های رژیم بعث مورد شکنجه و آزار قرار گرفته و به فیض جانبازی نائل آمده است.

رئیس‌جمهور در فضایی صمیمی و محبت‌آمیز با مادر و اعضای خانواده شهیدان محمود، احمد و علیرضا گرگ‌پور نیز دیدار و از صبر و شکیبایی آنان تجلیل کرد. روحانی شامگاه چهارشنبه و در این دیدار سر زده با اشاره به این که والدین شهدا همه زندگی خود را در راه اسلام و انقلاب نثار کرده‌اند، اظهار داشت: بی‌تردید ملت ایران این ایثار بزرگ شهدا و خانواده آنان را ستودنی دانسته و به آن افتخار می‌کند. ایثارگران و خانواده بزرگ آنان کار بسیار بزرگی در راه شرف، انقلاب و اسلام انجام دادند و اگر فداکاری آنان نبود، دشمنان کشورمان را نابود می‌کردند و همین وضعیتی که در کشورهایی مانند سوریه و عراق داریم را بر سر کشور ما نیز می‌آوردند.

روحانی افزود: صدامیان همچنان که خرمشهر را ویران کردند، اگر مهلت پیدا می‌کردند و چنان که جانفشانی‌ها و ایثارگری رزمندگان اسلام و فرزندان این سرزمین نبود، همه ایران را نابود می‌کردند.

رئیس‌جمهور با اشاره به چگونگی شهادت محمود و احمد گرگ‌پور در مسیر ایستادگی و مقاومت در مقابل حمله عراق به خرمشهر گفت: عراق همه توان و امکانات خود را برای حمله به خرمشهر بسیج کرده بود اما نتوانست بلافاصله به آنجا وارد شود؛ چرا که جوانان و فرزندان این منطقه با دلاوری در مقابل آنان ایستادگی کردند. در این پیکار بار سنگینی بر دوش مردم مناطق مرزی وجود داشت که به خوبی در مسیر مقاومت و ایستادگی گام برداشتند و افتخاری بزرگ برای ملت ایران خلق کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: زمانی نگذشت که رزمندگان اسلام با ایثار و فداکاری خرمشهر را آزاد کردند و تعداد زیادی از دشمنان با حالت ذلت‌آمیز به اسارت جوانان این سرزمین درآمدند و در فتح خرمشهر قدرت و نصرت الهی نمایان است.

شهید محمود و احمد گرگ‌پور سال 1359 در خرمشهر و علیرضا گرگ‌پور نیز سال 1366 در جزیره مجنون به درجه شهادت نایل آمدند.

در این دیدار مادر و اعضای خانواده شهیدان ضمن قدردانی از حضور روحانی خاطراتی از شهیدان خود بیان کردند.

در این مراسم رئیس‌جمهور با تقدیم لوحی از مادر شهیدان گرگ‌پور که هر سه فرزند پسر خود را تقدیم انقلاب کرده‌اند، تقدیر کرد.

انتهای پیام

منبع: وانا
>