گروه خبری سیاسی

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور


یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
به گزارش وانانیوز، 

متن این تذکرات کتبی که اکبر رنجبرزاده آنها را قرائت کرد، به شرح زیر است:

احمد صفری نماینده کرمانشاه و حسن سلیمانی نماینده کنگاور به رییس‌جمهور: تسریع در افتتاح راه‌آهن کرمانشاه

زهرا سعیدی نماینده مبارکه به اتفاق ناهید تاج‌الدین، هاجر چنارانی، حمیده زرآبادی، سمیه محمودی و رنجبرزاده به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: حذف پذیرش بهمن ماه مراکز علمی کاربردی دولتی بدون اعلام قبلی منجر به تعطیل شدن این مراکز در دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌شود.

مجتبی ذوالنوری نماینده قم به وزیر کشور: اقدام نادرست در انتصاب فردی در معاونت استانداری قم که دارای محکومیت متعدد در حوزه قبلی کار خود در لرستان بوده را اصلاح کنید.

مجتبی ذوالنوری نماینده قم و احمد امیرآبادی به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: وضعیت اسفبار دانشگاه صنعتی قم را با نصب رییس توانمند اصلاح کنید. لطفا اقدام کنید.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر به وزیر آموزش و پرورش: ضرورت پرداخت حقوق معوقه معلمان حق‌التدریسی.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب به رییس‌جمهور: دستور پیگرد قانونی احکام حقوقی و مزایای مناطق جنگی استان کرمانشاه

شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان به وزیر جهاد کشاورزی: اعزام هیاتی جهت رسیدگی به مشکلات کشاورزان و باغداران پسته شهرستان سیرجان

اصغر مسعودی نماینده نیریز به وزیر جهاد کشاورزی و رییس‌جمهور: چندصد اصله درخت 100 ساله منطقه گردشگری مرغک در شهر رونیز قطع شدند. متخلفان ملزم به جبران خسارت شوند.

شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان به وزیر نیرو: اعزام هیات جهت رسیدگی به مشکلات بهداشت و عدم اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب شهر پاریز

علی‌محمد شاعری نماینده بهشهر و گلوگاه به وزیر اقتصاد و دارایی: افزایش بی‌رویه قیمت دلار و یورو

عین‌الله شریف‌پور و اکبر رنجبرزاده به وزیر جهاد کشاورزی: علت عدم پرداخت مطالبات چغندرکاران بابت چغندرهای تحویل گرفته شده توسط کارخانه‌های قند چیست.

محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان به وزیر اقتصاد و دارایی: بازار ارز آشفته است و هر روز یک نرخی وجود دارد چرا کنترل نمی‌کنید؟

هاجر چنارانی نماینده نیشابور و قاضی‌پور نماینده ارومیه به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: در خصوص تعیین تکلیف و ساماندهی نیروهای حق‌التدریس دانشگاه فنی و حرفه‌ای هر چه سریعتر در بخش‌های اداری و آموزشی تا پایان سال اقدام شود.

محمدرضا پورابراهیمی و سیدفرید موسوی نمایندگان کرمان و تهران به رییس‌جمهور: عدم ورود جدی جنابعالی به موضوع بازار نابسامان ارز کشور چیست.

قاضی‌پور نماینده ارومیه به وزیر علوم: اختصاص رشته دکتری به دانشگاه پیام نور ارومیه

قاضی‌پور به وزیر نفت: تسریع در افزایش دستمزد کارگران جایگاه‌های پمپ بنزین

نادر قاضی‌پور به وزیر کشور: تسریع در تکمیل نیروهای مرزبانی پاسگاه‌های مرزی

احد آزادی‌خواه نماینده ملایر به وزیر جهاد کشاورزی: علت عدم پرداخت یارانه کشمش به کشاورزان و باغداران ملایری چیست.

شهاب نادری نماینده اورامانات به وزیر راه و شهرسازی: ضعف مدیریت و ناکارآمدی مدیرکل راهداری و پاسخگو نبودن ایشان در حیطه وظایف محوله

محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز به رییس‌جمهور و وزیر اقتصاد و دارایی: در شرایط جاری رکود اقتصاد افزایش سریع قیمت ارز، تولید و مصرف را در شرایط نامساعدتری قرار داده است.

سیدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر و اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد به رییس‌جمهور: دلیل عدم اجرای مفاد مصوبه 53، 722 ت 45 ـ 672 مورخ 20/ 4/ 96 هیات وزیران در خصوص معلمین اعزامی برای مدارس خارج از کشور.

حسن کامران نماینده اصفهان به وزیر نیرو: چرا هنوز حقابه حقابه‌داران را در رودخانه زاینده‌رود جاری نکردید.

فرهنگی نماینده تبریز به وزیر آموزش و پرورش و رییس‌جمهور: ضرورت تسریع در تامین هزینه حق‌التدریسی آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌هایی که هزینه حق‌التدریسی دارند.

نباید در شرایط کنونی کشور به کشمکش‌ها دامن زد


رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در روزهای سخت باید همگرایی بیشتر شود، اضافه کرد: در شرایط امروز کشور اگر کسی از منظر انقلاب نگاه کند نباید به کشمکش‌ها دامن بزند، اما در شرایطی که باید همراه هم باشیم عده ای تیشه به ریشه می‌زنند.
نباید در شرایط کنونی کشور به کشمکش‌ها دامن زد
به گزارش وانانیوز، 

علی لاریجانی عصر دیروز در دیدار با اصحاب رسانه استان قم، با بیان اینکه امروز در یک مصاف قرار داریم که از جنس مصاف های سخت گذشته نیست و پیچیدگی هایی دارد، افزود: جنس این مصاف برای همگان ملموس نیست و پیچیدگی های آن باعث می شود که با عملیات روانی به شکلی دیگر در جامعه منعکس شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اختلافات خطی و حزبی از گذشته وجود داشته است، ادامه داد: این اختلافات بخصوص در انتخابات ریاست جمهوری اوج می گیرد و بعضا با اتهام زنی به یکدیگر همراه می شود که این حرف ها در جامعه رسوب می کند و با پایان انتخابات تمام نمی شود. رسانه های خارجی هم سوار بر این موج می شوند و آن را به یک ذهنیت منفی در جامعه تبدیل می کنند و اگر اشکالی در کشور باشد با عملیات روانی آنرا 10برابر منعکس می کنند.
 

در شرایط امروز پرخاشگری برای کشور مضر است

وی با بیان اینکه در روزهای سخت باید همگرایی بیشتر شود، اضافه کرد: در شرایط امروز کشور اگر کسی از منظر انقلاب نگاه کند نباید به کشمکش ها دامن بزند، اما در شرایطی که باید همراه هم باشیم عده ای تیشه به ریشه می زنند. در شرایط سخت باید گذشت بیشتر شود.
 لاریجانی با بیان اینکه در این شرایط پرخاشگری مضر است، گفت: امروز ادبیات سیاسی کشور باید به سمتی برود که شرایط را آرام کند.
 نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از مشکلات اقتصادی مربوط به مسائل داخلی کشور است، اظهار کرد: وقتی نقدینگی در کشور زیاد است ربطی به تحریم ها ندارد. لازم است تصمیمات حول محور ایجاد بستر برای سوق دادن نقدینگی به سمت آبادانی کشور حرکت کند.
 وی عنوان کرد: ضمن اینکه باید مشکلات داخلی را دید اما نباید فشارهای خارجی را هم دست کم گرفت. در این شرایط باید وحدت داشته باشیم و وفاق بیشتر شود. 

راهی جز حرکت به سمت تولید داخلی نداریم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این شرایط یک راه بیشتر نداریم و آن حرکت به سمت تولید، صادرات و ثروت زا کردن اقتصاد است. زمینه برای حرکت به این سمت فراهم است و اگر رویکرد به سمت به فعلیت در آوردن ظرفیت داخلی برود تاب‌آوری اقتصادی بالا خواهد رفت.
 لاریجانی افزود: اگر امکان های مثبت در کشور را به کار گرفته و اقتصاد درونی را زنده کنیم از پس شرایط سخت و تحریم ها برمی‌آییم. این شرایط سخت می تواند محل زایش مبارکی باشد که اگر بشود آینده روشن است و شرایط بهتر خواهد شد.


انتهای پیام

موسوی: نمایندگان به‌دنبال معیشت مردم و وضعیت اقتصادی آن‌ها هستند


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: هدف نمایندگان مجلس پیگیری مشکلات اقتصادی بود، ولی این مسئله با ورود یک طیف سیاسی و تعلل دولت به سمت وزارت کار کشیده شد.
موسوی: نمایندگان به‌دنبال معیشت مردم و وضعیت اقتصادی آن‌ها هستند
به گزارش وانانیوز، 

سید ابوالفضل موسوی در گفت‌وگویی با اشاره به جلسه استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بیان کرد: این استیضاح با امضای چهل نماینده مطرح شد و اگر به لیست امضا کنندگان استیضاح نگاه کنیم بیشتر از یک طیف سیاسی بودند. جامعه ما امروز آنقدر در بخش اقتصادی در تلاطم است که اکثر نمایندگان به دنبال معیشت مردم و وضعیت اقتصادی آن ها هستند و در طی نامه ای به رئیس جمهور اعلام کردند که تیم اقتصادی خود را ترمیم کند. ولی این اقدام از سوی دولت انجام نشد.

وی در ادامه اظهار کرد: بهتر بود خود رئیس جمهور در تغییر تیم اقتصادی زودتر ورود پیدا می کرد. ولی به دلیل تعلل ایشان مجلس در این زمینه ورود پیدا کرد. هدف نمایندگان مجلس پیگیری مشکلات اقتصادی است ولی این مسئله با ورود این طیف سیاسی و تعلل دولت به سمت وزارت کار کشیده شد.

نماینده مردم یزد در مجلس تصریح کرد: مجلس به دنبال اصلاح تیم اقتصادی است. اما با این استیضاح حرکت مجلس در راستای این اصلاحات انجام نشد و مجلس به هدف اصلی خود که اصلاح ساختار اقتصادی است، هنوز به طور کامل نرسیده است. دولت باید تصمیم خود را برای اصلاح تیم اقتصادی بگیرد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. اگر دولت نسبت به این موضوع اقدام نکند دو وزیر دیگر نیز استیضاح خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اکنون با رای آوردن این استیضاح وضعیت اقتصادی بهبود می یابد، بیان کرد: بهبود وضعیت اقتصادی به وزارت کار ربط چندانی نداشت. چراکه وزارت کار وزارت اصلی اقتصاد نیست.

موسوی خاطر نشان کرد: وزارت کار تنها در قسمتی از این وضعیت موثر است. تعداد آرای نمایندگان نیز مشخص کرد که استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی رای غالب نمایندگان نبوده است.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به این سوال که مجلس در این شرایط چقدر می تواند دولت را همراهی کند و دولت نیز چه اقداماتی باید انجام دهد، بیان کرد: امروز دولت در صف اول مبارزه با جنگ اقتصادی است. چراکه مجلس قادر به انجام اقدام اجرایی نیست. دولت باید اقدام اجرایی انجام دهد مجلس نیز باید با نظارت به دولت کمک کند تا بتواند وظایفش را به درستی انجام دهد.

انتهای پیام

کاظمی: وزارت ارشاد زمینه برگزاری کنسرت‌های خیابانی را فراهم کند


نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس معتقد است که برگزاری کنسرت‌های خیابانی می‌تواند در ایجاد نشاط میان جامعه تاثیرگذار باشد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید زمینه‌ برگزاری کنسرت‌های خیابانی را فراهم کند.
کاظمی: وزارت ارشاد زمینه برگزاری کنسرت‌های خیابانی را فراهم کند
به گزارش وانانیوز، 

محمد کاظمی در گفت‌وگویی، درباره برگزاری کنسرت‌های خیابانی اظهار کرد: آمار افسردگی و بیماری‌های روانی در کشور ما نگران‌کننده است به همین جهت مسئولین فرهنگی و اجتماعی کشور باید بتوانند در راستای ایجاد نشاط در میان مردم اقدام کنند.

وی با بیان اینکه «برگزاری این کنسرت‌ها با توجه به این‌که پیشنهاد کننده آن خوانندگان مجاز ما هستند امری مناسب است» افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی این امر است باید زمینه‌ی برگزاری این کنسرت‌ها را در مراکز عمومی و فرهنگی همچون پارک‌ها فراهم کند.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این موضوع امر بسیار خوبی است چرا که وقتی خوانندگان ما در مراکز سربسته کنسرت برگزار می‌کنند، شاید برای بعضی خانواده‌ها به دلیل مالی ممکن نباشد که در این کنسرت‌ها شرکت‌ کنند، اما با توجه به این‌که خوانندگان ما خود گفته‌اند که از این کنسرت‌ها منفعت مالی نخواهند برد، برگزاری این کنسرت‌ها با وجود این شرایط در مراکز عمومی و فرهنگی پیشنهاد خوبی است و باید با استقبال هرچه بیشتر روبه‌رو شود و زمینه‌ی اجرای آن فراهم شود.

کاظمی در پایان با اشاره به خبر برگزاری این کنسرت‌ها در مناطق آزاد کیش، اظهار کرد: این موضوع یعنی برگزاری این کنسرت‌ها در چنین شرایطی برای آنهایی که متمول مالی هستند خوب است، اما برای افرادی که اینگونه نیستند شرایط سختی را به دنبال دارد. چه تفاوتی دارد کیش، مشهد، تهران یا اصفهان اگر قرار است دولت همراهی کند در همین فصل تابستان که فصل تعطیلات است و مردم می‌توانند از این تعطیلات استفاده کنند این کار باید انجام شود. این موضوع امر مشروعی است اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمینه‌ی آن را فراهم نکند قصور کرده است.

انتهای پیام

جزئیات جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب


یک عضو کمیسیون ماده 10 احزاب جلسه امروز این کمیسیون را تشریح کرد.
جزئیات جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب
به گزارش وانانیوز، 

قاسم میرزایی نیکو در گفت‌وگویی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون ماده 10 احزاب، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون در خصوص تاسیس چند حذب و گروه که عمدتا مرتبط با شهرستان ها بودند بحث و گفت و گو انجام شد. در ادامه نیز مطالبی در خصوص مجمع عمومی فارغ التحصیلان مطرح شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: چند گزارشی از سوی مجمع عمومی مطرح شد و سپس گزارش حزب ملت ایران مطرح شد که نتیجه قطعی آن نیز اعلام شد. در خصوص چند اقلیت دینی نیز تمدید پروانه و اصلاح اساسنامه صورت گرفت.

وی در پایان گفت: در خصوص وضعیت یارانه  و کمک‌های دولت به احزاب نیز بحث شد. قرار شد تا زمانی که افراد شرایط خود را با اساسنامه تطبیق دهند، این کمک به آنها تعلق بگیرد.

انتهای پیام

راهکارهای یک نماینده برای آزادسازی مشروط قیمت خودرو


یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قیمت خودرو و سایر کالاهای وابسته به ارز متاثر از قیمت ارز در بازار ثانویه، افزایشی خواهد بود.
راهکارهای یک نماینده برای آزادسازی مشروط قیمت خودرو
به گزارش وانانیوز، 

محمدرضا منصوری در گفت‌وگویی، گفت: قیمت خودرو متاثر از هزینه تمام شدهِ تولید است. وقتی خودروساز برای تامین مواد اولیه، ارز مورد نیازش را به قیمت بازار تهیه می‌کند حتما هزینه تمام شده خودرو نیز افزایش می‌یابد.

نماینده مردم ساوه در مجلس افزود: رسمیت یافتن تامین ارز خودروسازان از بازار غیررسمی سرآغاز آزادسازی قیمت خودرو و افزایش حتمی تورم است که نمی‌توان جلوی آن را سد کرد. برای کاهش فشارهای اقتصادی بر طبقه حقوق‌بگیر، حقوق و دستمزدها نیز طبق استانداردهای اقتصاد آزاد و به صورت دوره‌ای باید افزایش داده شود تا تعادل بین آزادسازی قیمتها و رشد حقوق‌ها از یک قاعده منطقی و واحد تبعیت کرده باشد.

وی مکانیزم تولید و عرضه خودرو در بازار را متاثر از افزایش شکاف قیمت کارخانه و بازار موجب شکل‌گیری شبکه مافیای خودرو دانست و مدعی شد: وقتی خودروساز یک خودرو را مثلا به قیمت 100 میلیون تومان به بازار عرضه می‌کند در حالی که قیمت همان خودرو در بازار 170 میلیون تومان است، خودروساز نیز با حذف خریداران و ثبت‌نام کنندگان، خودروی تولیدی را از طریق عوامل و شبکه مافیایی خود به نرخ آزاد در بازار می‌فروشد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مکانیزم ثبت‌نام اینترنتی خودرو را غیرعادلانه دانست و افزود: به عینه شاهدیم سایت اکثر خودروسازان با سرعت باور نکردنی باز و بسته می‌شود و مدت بسیار کمی هزاران نفر اقدام به ثبت‌نام می‌کنند حال آنکه اصلا مشخص نیست که این تعداد افراد چگونه و به چه صورتی از زمان باز و بسته شدن سایت ثبت‌نام مطلع می‌شوند و چطور می‌تواند تعداد بالایی خودرو ثبت‌نام کنند؟

منصوری بار دیگر پیشنهاد داد: مناسب‌ترین راه‌حل حذف منطقی فساد و جمع شدن بساط شبکه‌های مافیایی از بازار خودرو «آزادسازی قیمت»ها و توزیع عادلانه درآمدهای حاصله از طریق افزایش درآمد دولت از این ناحیه است به بیان روشن‌تر همزمان با آزادسازی قیمت خودروسازان مابه‌التفاوت هزینه تمام شده کارخانه و قیمت خودرو در بازار توسط دولت دریافت و نظام حقوق و دستمزد به صورت دوره‌ای و متناسب با تغییر نرخ‌ها در بازار افزایش یابد. این سیستم البته قابل تسری به همه اقلام قابل معامله در بازار کالا می‌باشد.

انتهای پیام

>