یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
گروه خبری سیاسی به گزارش وانانیوز، 

علی‌اکبر رنجبرزاده متن این تذکرات را به شرح زیر قرائت کرد:

محجوب نماینده تهران و رنجبرزاده و خانم جلودارزاده و قاضی‌پور به رییس‌جمهور: چرا کالاهای قاچاق کشف شده را علیرغم فتوای مقام معظم رهبری آتش نمی‌زنید، چرا با قاچاقچیان مماشات می‌کنید؟

ابطحی نماینده خمینی‌شهر به وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی: ضرورت جلوگیری از انحلال شرکت پلی اکریل اصفهان.

تاج‌الدین به همراه پنج نفر از نمایندگان به وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی: اجرای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی در خصوص افزایش مستمری بازنشستگان.

پژمان‌فر نماینده مشهد به رییس‌جمهور: لزوم پیگیری تخلفات شرکت پردیس بام و رسیدگی به وضعیت مال‌باختگان.

ابطحی نماینده خرمشهر و رنجبرزاده به رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه: ضرورت اتخاذ دیپلماسی فعال برای اخذ حقابه ایران از ترکیه و از افغانستان.

ذوالقدر نماینده میناب به وزیر بهداشت و درمان: اقدام لازم برای ارتقای مجتمع آموزش سلامت میناب به دانشگاه علوم پزشکی میناب.

حسینی، زرآبادی و چنارانی نمایندگان تهران، قزوین و نیشابور به اتفاق ۹ نفر از نمایندگان به وزیر کشور: ضرورت برخورد قاطع با مامورین خاطی گشت ارشاد.

قاضی‌پور به اتفاق ۵۰ نفر از همکاران به رییس‌جمهور: تسریع در راه‌اندازی کارخانه هواپیماسازی ایران ۱۴۰ بعد از تعطیلی سال‌های اخیر.

ذوالقدر نماینده میناب به رییس‌جمهور: اقدام لازم برای بخشش کامل سود مشارکت و دیرکرد وام بانک مسکن مهر عدالت ایران.

وقفچی نماینده زنجان به وزیر نیرو: تسریع در اتمام پروژه سد مشمپا جهت تامین آب شرب ۲۳۰ روستا، به وزیر راه و شهرسازی: تسریع در اجرای پروژه راه بناب، طارم و منجیل، به وزیر کشاورزی: ساماندهی کود اوره در کشور بخصوص در شهرستان طارم.

نقوی‌حسینی نماینده ورامین به وزیر راه و شهرسازی: تکمیل پروژه جاده ورامین به جوادآباد جهت ایجاد امنیت مردم.

سالک نماینده اصفهان به معاون اول رییس‌جمهور و وزیر نیرو: با عنایت به مصوبات شورای عالی آب، هر چه سریعتر با قدرت تیم اجرایی را تایید و نسبت به برخورد با برداشت‌های بی‌رویه بارگذاری جدید در بالادست اصفهان اقدام نمایید.

حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر به وزیر کشور: بررسی کنید مبنای دریافت مبلغ ۱۰ هزار تومان توسط سازمان ثبت‌ احوال برای دادن آدرس محل سکونت چیست، چرا به هر بهانه‌ای دستگاه‌ها دست در جیب مردم می‌کنند.

مختار به اتفاق نمایندگان اهواز و ۹ نفر از همکاران به رییس‌جمهور: تعیین تکلیف خودروهای خریداری شده شهروندان در مناطق آزاد اروند اقدام کنید.

محجوب، ‌رنجبرزاده و فراهانی نمایندگان ارومیه، تهران و قم به وزیر بهداشت و درمان: اقدامات موثر علیه توسعه اعمال دخانیات از وظایف ذاتی وزارتخانه است.

انتهای پیام

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به شروطی که مقام معظم رهبری برای ادامه برجام با اروپا تعیین کردند، اکنون ایران پیام خود را به اروپا داده است و آن‌ها باید اقدامات عملی را انجام دهند و استقلال خود را از آمریکا به همه دنیا نشان دهند.
گروه خبری سیاسی به گزارش وانانیوز، 

کمال دهقانی در گفت‌وگویی با اشاره به شروط رهبری برای ادامه برجام با اروپا،اظهار کرد: برجام باعث پذیرش حق غنی‌سازی هسته‌ای توسط ایران به عنوان یک حق مشروع در دنیا شد که در ذیل آن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیز این حق را برای ایران به رسمیت شناخت. ایران می‌تواند از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کرده و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: از طرف دیگر با برجام باید تحریم‌های ظالمانه علیه ایران برداشته می‌شد، تحریم‌هایی شامل انتقال پول و مراودات بانکی که این‌ها با مشکل مواجه بود. زمانی که آمریکا در برجام حضور داشت به این تعهدات پایبند نبود و عملا در بسیاری از موارد رویکردی خلاف برجام را انجام می‌داد.

وی یادآور شد: طبق برجام باید طرفین حسن نیت خود را در اجرای برجام نشان می‌دادند و هر ازگونه فشار و تحریمی جلوگیری می‌کردند اما آمریکا خلاف این رویه را در پیش گرفت، با نقض عهد، تعهداتش را اجرا نمی‌کرد، اکنون هم به صورت علنی از برجام بیرون آمده و به دنیا نشان داد که پایبند به تعهدات نیست.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در این بین با توجه به این‌که برجام توافقی چندجانبه بود و شورای امنیت نیز با صدور قطعنامه‌ای بر آن صحه گذاشت، ایران از برجام خارج نشد تا پایبندی سایر طرفین در اجرای تعهدات برجام را محک زده و سپس تصمیم‌گیری کند. بر این اساس وزیر خارجه مذاکراتش را انجام می‌دهد و قطعا نظرات جمهوری اسلامی در این مذاکرات منعکس می‌شود. انتظار می‌رود که اروپایی‌ها با حفظ استقلال خود تحت تاثیر سیاست‌های غلط و غیرقانونی ترامپ قرار نگیرند و همکاری‌های خود را در چارچوب برجام، این موافقتنامه چندجانبه حفظ کنند تا منافع طرفین برقرار شود.

وی با اشاره به بدعهدی اروپایی‌ها، گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری اشاره داشتند تاریخ گواهی از نقض عهد اروپایی‌ها می‌دهد. ما می‌خواهیم که این نقض عهد تکرار نشود و در عین حال منافع ایران در فعالیت‌های اقتصادی و حفظ حقوقش تامین گردد. البته رهبری در عین حال بر لزوم استفاده از توان داخلی نیز تاکید کرده‌اند، این‌که انقلاب اسلامی ایران به کشورهای غربی از زمان جنگ تاکنون بی‌اعتماد شده به همین دلیل باید نگاه‌مان به استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای بهبود وضعیت اقتصادی باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به بیانات رهبری و تعیین شروط از سوی رهبری، اکنون زمان اقدام عملی از سوی اروپایی‌ها است. ما پیام خود را به اروپا داده‌ایم، آن‌ها باید ثابت کنند که از آمریکا مستقل بوده و می‌توانند بدون وابستگی به آمریکا در حوزه‌های مختلف اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در پایان تاکید کرد: اگر اروپایی‌ها استقلال خود را از آمریکا نشان دهند قطعا در بعد بین‌المللی نیز اتحادیه اروپا به عنوان بلوک قدرتمند شناخته خواهد شد و می‌تواند در روابط بین‌الملل تاثیرگذار باشد.

انتهای پیام

نماینده کازرون در بیانیه‌ای از تجمع‌کنندگان امروز در حوزه انتخابیه‌اش که خواستار ارتقای دو بخش چنارشاهیجان و کوهمره نودان به شهرستان کوه چنار بودند، خواستار پیگیری مطالبات مردم از طریق قانونی شد.
گروه خبری سیاسی به گزارش وانانیوز، 

 پیش از ظهر امروز مردم دو بخش چنار شاهیجان و کوهمره در تجمع مسالمت‌آمیزی خواستار ارتقای این دو بخش به شهرستان کوه چنار شدند که در پی این تجمع حسین رضازاده نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از تجمع‌کنندگان خواست که مسیر مطالبات خود را از طریق قانونی پیگیری کنند.

در این بیانیه که در جمع تجمع‌کنندگان و توسط برادر یکی از شهدای جنگ تحمیلی قرائت شد، آمده است: هر کس از طرف من و به نام حمایت از من دست به اقدام خرابکارانه بزند از ما نیست. مردم باید مسیر مطالبات را از طریق قانونی از مسئولین بخواهند. من در حال پیگیری موضوع هستم. تخریب اموال عمومی اقدام ضد انقلابی بوده، هرگونه تجمع به صلاح نبوده و موجب سوء استفاده می‌شود. از همه شهروندان تقاضا دارم با حفظ آرامش اجازه سوء استفاده را به هیچ احدی ندهند و در شرایط کنونی مواظب نفوذ افراد غیرمسئول و فرصت‌طلب باشند.

انتهای پیام

 

علی لاریجانی تاکید کرد: در شرایط کنونی که دشمن می‌خواهد با تحریم بر کشور فشار بیاورد ما باید با یکدیگر متحد باشیم بخصوص در ماه مبارک رمضان که برای این اقدام مناسب است، احزاب سیاسی و گروه ها اختلافات را کنار بگذارند.
گروه خبری سیاسی به گزارش وانانیوز، 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بهره برداری از دو پروژه طرح گازی در روستای وشنوه از توابع شهر قم، با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران گفت: بسیاری از کشورها اقدام این کشور را تقبیح کردند و این اقدام مورد حمایت اتحادیه اروپا نبود.

وی با بیان اینکه چین و روسیه اصلا این اقدام را قبول ندارند، ادامه داد: از یک توافق بین المللی نمی توان به صورت یک طرفه خارج شد.

لاریجانی بیان کرد: کشورهای سفله منطقه‌ به خاطر عناد با ایران، رئیس‌جمهور تاجر آمریکا را با پول خرید تا آبروی خودش و کشورش را یکجا ببرد.

وی تاکید کرد: ما باید در شرایط کنونی که دشمن می خواهد با تحریم بر کشور فشار بیاورد با یکدیگر اتحاد داشته باشیم بخصوص در ماه مبارک رمضان که برای این اقدام مناسب است، احزاب سیاسی و گروه ها اختلافات را کنار بگذارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به استراتژی آمریکا در قبال ایران اشاره کرد و گفت: تمام حرف‌های پمپئو دارای کوچک ترین عقلانیت نیست و نشان داد تنها یک سیاستمدار چاق است که بلوغ سیاسی در اندازه یک دیپلمات هم ندارد.

وی با اشاره به حوادث اخیر شهر کازرون گفت: این حادثه از روی بی تدبیری بود و مسئولان باید این موضوع را از قبل با مردم طرح می کردند، اما نکته جالب پیام وزیر خارجه آمریکا درباره این قضیه بود که او را به وجد آورد تا نشان دهد او بی عقل است.

لاریجانی با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر بیان کرد: فتح خرمشهر تنها فتح یک سرزمین نبود بلکه یک تحول بزرگ در نگرش کشورها به ملت ایران بود به این معنی که با این مردم نمی توانند هرگونه که می خواهند رفتار کنند.

وی ادامه داد: در یکسالی که بنی صدر رئیس جمهور بود، بجای ایجاد وفاق تخم نفاق در کشور می‌پاشید و باعث شد حتی نتوانیم یک منطقه کوچک از عراقی‌ها پس بگیریم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی که امام این آدم مزاحم و اختلاف افکن را کنار گذاشت و بسیج و سپاه روی کار آمدند وفاق ایجاد شد و همین عامل پیروزی در خرمشهر بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه گاز رسانی روستاهای وشنوه و اول عنوان کرد: روستای وشنوه یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین و مورد توجه است که خشکسالی به این روستا لطمه هایی را وارد کرده است.

لاریجانی عنوان کرد: گازرسانی به وشنوه باعث تسهیل زندگی مردم و سرمایه‌گذاری می‌شود؛ آب از سر شاخه های به این روستاها منتقل می‌شود.

وی افزود: این اقدام در شرایط کنونی سخت کشور که دسیسه های کشورهای قلدرمآب برای فشار بر ملت ایران انجام می شود؛ با همت می توان شرایط خوب و مناسب را در این وضع رقم زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع مسئولان و کارگزاران نظام گفت: کلید کار در نکته ای است که رهبر انقلاب تاکید داشتند یعنی اگر قرار است تحولی رخ دهد باید اقتصاد در دست مردم باشد تا بتوانند کار تولیدی کنند.

وی با بیان اینکه بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دولتی دردی را دوا نمی کند، تصریح کرد :اگر می خواهد اقتصاد ما با وجود فشار ها و تحریم های آمریکا بایستد باید عامل تولید مردم باشند.

لاریجانی عنوان کرد: روی ظرفیت های داخلی باید کار کرد و زمینه ها را فراهم کنیم که البته در مجلس اقدامت کارشناسی بر روی لایحه روستایی انجام شده است.

وی از ارائه تسهیلات ارزان به روستاییان خبرداد و گفت: با مجوز رهبر انقلاب ۱۲ هزار میلیارد تومان  تسهیلات با سود بین پنج تا شش درصد داده می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با این طرح به روستاییان کمک می شود تا طرح خود را به مرحله اجرا در آورند و باید مدیران اجرایی در تسهیل امور اداری آن ها اقدام کنند تا دچار پیچش های اداری نشوند.


انتهای پیام

نماینده کرمانشاه با انتقاد از نحوه توزیع اعتبارات شهرستان‌ها با بیان این‌که«کرمانشاه در حالی ۵۵ درصد جمعیت استان را دارد که از اعتبارات استانی امسال ۴۵ درصد به آن اختصاص داده شده است» گفت: هر شاخصی را بررسی کنیم چه به لحاظ جمعیت، چه مساحت و چه تعداد پروژه های نیمه تمام، شهرستان کرمانشاه باید اعتبارات بیشتری دریافت کند.
گروه خبری سیاسی به گزارش وانانیوز، 

 احمد صفری در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کرمانشاه تاکید کرد: قطعا خواهان بی قانونی و بی عدالتی در توزیع اعتبارات و ظلم در حق شهرستان‌های دیگر نیستیم، اما کرمانشاه مرکز استان است و جمعیت آن نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهد و باید حداقل نیمی از اعتبارات سهم آن باشد.

وی به لحاظ کردن برخی شاخص ها در توزیع اعتبارات استانی اشاره کرد و افزود: راضی نیستم ریالی درحق هیچ شهرستانی ظلم شود، اما کدام شهرستان با معضل حاشیه نشینی و شهرک‌هایی مثل جعفر آباد و آقاجان و ملاحسینی رو بروست، ساماندهی اینها اعتبار می‌خواهد.

این نماینده مجلس با اشاره به درصدی که امسال از سهم همه استان‌ها کم شده است در عین حال به دلیل سهم ۵۱ درصدی کرمانشاه از عملکرد دولت تدبیر و امید در اختصاص بودجه به استان ها گلایه کرد.
انتهای پیام

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن