گروه خبری سیاسی

احمدی‌نژاد و مشایی مقابل محل برگزاری دادگاه بقایی حضور یافتند


محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی صبح امروز (چهارشنبه) در مقابل محل برگزاری دادگاه بقایی حضور یافتند.
به گزارش وانانیوز، 

تعدادی از حامیان احمدی نژاد و مشایی، این دو نفر را تا مقابل دادگاه تجدیدنظر استان تهران ( محل برگزاری دادگاه حمید بقایی) با سر دادن شعار الله اکبر همراهی کردند.

«احمدی احمدی، حمایتت می‌کنیم»، «فقر و فساد و تبعیض، احمدی نژاد بپا خیز» و «احمدی قهرمان، یاور مستضعفان» دیگر شعارهایی است که این افراد سر می دادند.

پس از بسته شدن در ورودی دادگاه، محمود احمدی‌نژاد بر روی پله‌های ساختمان دادگاه تجدیدنظر سخنانی را مطرح کرد.

برقراری نظم محل برگزاری دادگاه، توسط ماموران انتظامی در حال انجام است. 

پس از پایان سخنان احمدی‌نژاد، وی محل را ترک کرد و جمعیت حاضر مقابل دادگاه نیز متفرق شدند.

با باز شدن در ورودی دادگاه، مراجعه‌کنندگان برای انجام اقدامات خود وارد این مرجع قضایی شدند.

 

***

اسفندیار رحیم‌مشایی درباره دلیل همراهی احمدی‌نژاد گفت: آقای احمدی‌نژاد هدفش این بود که بیاید و از حق قانونی ملت دفاع کند و آن حق برگزاری دادگاه علنی است، احمدی‌نژاد می‌خواهد ببیند آیا او را در جلسه دادگاه راه می‌دهند یا خیر.

وی با طرح ادعای تخلف در روند بررسی پرونده بقایی افزود: ما نظر خود را درباره پرونده آقای بقایی اعلام کردیم. اقدامی که علیه ایشان انجام می‌شود کاملا سیاسی است.

***

محمود احمدی‌نژاد که در مقابل در ورودی محل برگزاری دادگاه حمید بقایی حاضر شده بود، با انتقاد از عملکردها دستگاه قضایی و حوادث اخیر در برخی زندان‌ها  گفت: می‌خواهیم از این رفتار شکایت کنیم اما کجا باید شکایت کنیم؟

وی در حالی که به در بسته دادگاه تجدیدنظر اشاره می‌کرد با تاکید بر ضرورت اجرای قانون اظهار کرد: مردم ایران به شما عرض کنم به لطف خدا و به فضل الهی این شرایط به زودی به نفع ملت اصلاح خواهد شد. 

وی مدعی شد: گفته بودند دادگاه علنی است، ما آمده بودیم در دادگاه علنی شرکت کنیم که می‌گویند ممنوع است، در آن‌جا چه می‌گذرد خدا می‌داند.

عوامل اصلی فساد با شناخت از قانون خودشان را نجات داده‌اند


دادستان تهران درباره ضرورت همکاری قوا در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: ما دست همکاری را به سوی قوا دراز می کنیم؛ نمی‌شود دستگاه اجرایی بستر تصمیم باشد و از قوه قضاییه انتظار داشته باشیم و بخش تقنینی هم بیایند و کمک کنند، ما در بخش قوانین چیزی که الان نیاز داریم به بخشی از موانعی است که بعضا دست و پا گیر می شود. مثل موارد رسیدگی و موارد اعتراض .
عوامل اصلی فساد با شناخت از قانون خودشان را نجات داده‌اند
به گزارش وانانیوز، 

 عباس جعفری دولت آبادی در برنامه  تلفنی رادیو اقتصاد در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر این‌که اولین گام برای مبارزه با فساد چیست؟ گفت: اولا باید بدانیم مبارزه با فساد به یک عزم ملی نیاز دارد. یعنی اگر ما بخواهیم در مبارزه با فساد موفق شویم حتما باید قوای سه گانه با هم در این خصوص همکاری کنند و توپ را در میدان هم نیندازند؛ یعنی مبارزه با فساد مستلزم همکاری هر سه قوه است و یک قوه به تنهایی نمی‌تواند با فساد مبارزه کند هرچند امروز عزم قوه قضاییه جدی تر از گذشته شده است و هماهنگی های بهتری بین سه قوه در موارد مربوط به مبارزه با فساد ایجاد شده است و  این یک گام مثبت و خوبی است.

وی ادامه داد: نکته دوم  این است که بخشی از فساد در بر بستر تصمیمات و اقدامات دستگاه اجرایی شکل می‌گیرد یعنی ما باید منافذ فساد را در دستگاه‌های اجرایی و یا سایر دستگاها بخشکانیم. شما ببینید در همین بحث مسئله خودرو یا ارز تصمیمات دستگاه‌های اجرایی منجر به این مسائل و مشکلات شده است؛ بنابراین نقطه شروع برای مبارزه با فساد در بستر تصمیمات است و  اگر تصمیمات مدبرانه و هوشمندانه اتخاذ شود حتما تاثیر گذار است.

وی افزود: نکته سوم پیشگیری است و ما در بحث پیشگیری از فساد متأسفانه هزینه‌های کمی مصرف می کنیم و امروز دنیا  به سمت سیستم‌هایی رفته است که همه چیز را برای  مسئولان دولت و ملت شفاف می‌کند. شما ببینید در مسئله واردات کالا چه مشکلاتی  وجود دارد . وزارت بازرگانی به گردن گمرک می‌اندازد و گمرک به گردن بانک مرکزی می اندازد و هیچ کس حاضر نیست پاسخگوی اقدامات خودش در واردات کالا باشد در حالی که وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و گمرک چه بسا که اگر سیستم های‌شان به هم متصل باشد همه باید ببینند چه کالایی وارد شده و چگونه کالایی توزیع و چگونه فروخته شده است. این اقدامات پیشگیرانه کم رخ میدهد ما فکر می‌کنیم راه‌های مهم مبارزه با فساد تمرکز و پیشگیری است.

دادستان تهران افزود: در مبارزه با فساد، اکنون قوانین خوبی در بخش قضایی داریم و همین قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی که در سال 1369 در اوج برخی از فسادهای مالی در کشور تصویب شده است و راهکارهای بسیار خوبی برای این قانون پیش بینی شده است و انرا مفید ارزیابی می‌کنم ولی یادمان باشد که هماهنگی بین قوای سه گانه  باید بیشتر شود و دستگاه‌های اجرایی مسئولیت فساد را در بخش‌های تنظیمات بپذیرند و اگر اشتباهی کردند پاسخگو باشند و نباید فرافکنی کنند.

وی در پاسخ به  سوالی مبنی براین که اکنون که سه قوه عزم جدی دارند و در کنار هم هستند برخوردها چگونه شده است؟ گفت: الان دستگاه قضایی به خاطر همین اتفاقاتی که در بخش ارز، سکه و موبایل رخ داده با تشکیل شعب ویژه و استفاده از قضات باتجربه و با توجه به سه نکته؛ سرعت و دقت و قاطعیت به تمام مواردی که اکنون در بین جامعه التهاب ایجاد کرده اقدام کرده است و شب گذشته آخرین وضعیت پرونده ها را از رسانه ها شنیدید. دستگاه قضایی امروزه جدی است که با مفاسد مبارزه کند منتها ما دست همکاری را به سوی قوا دراز می کنیم و نمی شود دستگاه اجرایی بستر تصمیم باشد و از قوه قضاییه انتظار داشته باشیم و پس از این بخش اجرایی و بخش تقنینی بیایند و کمک کنند و ما در بخش قوانین چیزی که الان نیاز داریم به بخشی از موانعی است که بعضا دست و پا گیر می شود. مثل موارد رسیدگی و موارد اعتراض . انتظار داریم دستگاه تقنینی به ما کمک کند که  دادرسی امروز با قضات مجربی که منسوب کردیم و به کار گرفتیم سرعت بگیرد و سرعت خوبی داریم. امیدواریم دادگاه ها هم زود رای بدهند و این بخشی از مبارزه است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر ما فرض را بر این بگیریم که بخش تقنینی در کشورمان شاید اولویت‌شان این نباشد یا حساسیت لازم را نداشته باشند این پیگیری ها از طرف خود دستگاه قضایی می‌تواند صورت بگیرد یا خیر؟ گفت: بله ما پیگیری ها را انجام داده ایم. در جلساتی که اخیراً تشکیل شده است این مباحث مطرح شده است منتها یکی از نکات دیگری که در بخش فساد باید به آن توجه کرد  مبارزه با عوامل اصلی فساد است ما پرونده افرادی را در کشور  داریم که این‌ها سالها  در پیچ و خم مانده است. این افراد با دانش بالا از مقررات خودشان را نجات داده‌اند این‌ها عوامل اصلی فساد در کشور هستند یعنی با توجه به قوانین که در کشور حاکم است راه‌های دور زدن قانون را یاد گرفتند و با لابی‌ها و استفاده از رانت های اطلاعاتی در بزنگاه ها کارهایشان را انجام میدهند.

دادستان تهران در پاسخ به سوالی مبنی براین که شما وجود خلأ قانونی را به این صورت قبول دارید و تایید می‌کنید ؟ گفت: بله من عرض کردم عده‌ای هستند که عوامل اصلی فساد هستند و  الزاماً در دستگاه‌  قضایی نیست. بخشی از رانت های اجرایی استفاده می‌کنند و ببینید در همین بخش واردات خودرو  برای مثال این‌ها می‌دانستند که ثبت سفارش واردات خودرو مسدود می شود و با همین آگاهی شروع کردند به ثبت سفارش های زیاد و با استفاده از رانت های اطلاعاتی در دستگاه های اجرایی و عواملی که در برخی از دستگاه‌ها داشتند.

اساسا این بحث در دستگاه قضایی شکل نگرفته بوده است که ما بگوییم چرا دستگاه قضایی کوتاهی کرده است و  اتفاقاً تا چند وقتی این‌ها از دید مردم پنهان می شدند و وقتی که دستگاه‌های نظارتی ورود کردند آقای رئیس‌جمهور وارد میدان شد و این‌ها برملا شدند. من می‌خواهم بگویم که این مبارزه با فساد زمانی به نتیجه نهایی می‌رسد که دستگاه‌های اجرایی اول از خودشان شروع کنند ما باید بر این موضوع متمرکز شویم و حراست‌ها و دستگاه‌های نظارتی با کمک دستگاه‌های اجرایی با انتصاب مدیران شایسته با انتصاب مدیران با کفایت واقعا اجازه ندهند این فسادها شکل بگیرد و بعد به دستگاه قضایی برسد.

دولت آبادی در پاسخ به این سوال که این افراد اصلی که می‌فرمایید  که سال هاست مشغول این کار هستند قوه قضاییه زورش میرسد تا بالاخره تکلیف‌شان را مشخص کند، گفت: بله ما آقای مه‌آفرید خسروی و  بابک زنجانی را محاکمه کردیم و این‌ها افراد مهم و بزرگی بودند اما عده ای هستند که با برخی از روابط و برخی از رانت‌های اطلاعاتی کارهایی انجام می‌دهند.

دادستان در پاسخ به این سوال که آیا این افراد همان افراد اصلی بوده اند گفت: بله، اینها با رانت های اطلاعاتی که در سیستم دارند پشت این عوامل پنهان می شوند این‌ها عوامل شان را می فرستند  و ببینید در موضوع استفاده از کارت‌های ملی که برای خرید ارز استفاده کردند، اتفاقا آدم های فقیری را آوردند و از کارتهای شان استفاده کردند و عوامل اصلی پنهان ماندند. ما می‌گوییم در اینجا بانک مرکزی باید نظارت کند و اجازه ندهد که صرافی ها با کارت ملی دیگران بتوانند عرض را جابجا کنند. اگر در بسترهای سیستم‌های سامانه ای ارز جابه جا می شد هیچ وقت کسی نمی توانست با کارت ملی فرد بیکار  و اجاره ای ارز را جابجا کند یا در بخش حسابهای بانکی ما الان داریم میبینیم که عده ای از این عوامل اصلی رفتن توسط زن، بچه، عمو، خاله، دایی و سایر بستگان حساب بانکی باز کرده اند و  با حساب های آنها دارند کار می‌کنند و ما به آن بانک اعتراض می‌کنیم و می‌گوییم چرا شما اجازه می دهید یک زن خانه داری این همه گردش مالی در حساب هایش داشته باشد و این‌ها برای اینکه مشتریانشان را از دست ندهند حساب باز میکنند و برای دیگران این باعث می شود که مشکلاتی ایجاد شود.

دولت آبادی افزود: ما ظرف این یک ماه گذشته حدود 53 نفر از متهمان در حوزه اخلال ارزی و واردات موبایل را تحت تعقیب قرار داده‌ایم  و برای 24 نفر از آن‌ها کیفرخواست صادر کرده ایم. استناد ماهم قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی است و این قانون برای اخلالگران واردات ارز و سایر مصادیق هفت گانه اش  5 تا 20 سال حبس و شلاق در انظار عمومی و ضبط مال پیش بینی کرده است و من دیشب هم به این شرکت‌ها هشدار دادم که اگر بخواهند ارزهای دولتی که از دولت گرفته اند را در بازار آزاد بفروشند و یا کالا وارد نکنند این بار ما اینها را در بحث گرانفروشی و تعزیرات تعقیب نخواهیم کرد اینها را با این عنوان تعقیب خواهیم کرد ؛ چرا که این کار   گرانفروشی کلان و احتکار عمده است بنابراین الان بیشترین رویکرد ما  قاطعیت در مجازات ها و رسیدگی سریع توأم با دقت بیشتر است و امیدواریم که دستگاه‌های اجرایی در این بخش به ما کمک کنند و  البته دستگاه های نظارتی و امنیتی و اطلاعاتی پلیس هم هماهنگی خیلی خوبی در این زمینه دارند.

انتهای پیام

توضیح جواد لاریجانی درباره یک نقل قول از او


محمد جواد لاریجانی درباره یک نقل قول از او توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش وانانیوز، 

محمد جواد لاریجانی معاون بین الملل قوه قضاییه با هدفمند و مغرضانه عنوان کردن ادامه جوسازی وجنجال رسانه‌های خارجی پیرامون اظهارات منتسب به وی در خصوص تردد و ترانزیت عناصر القاعده از طریق خاک ایران اظهارداشت: آنچه اینجانب در گفت‌وگوی ویژه خبری صدا و سیما درخصوص ورود و ترانزیت عناصر القاعده از خاک ایران بدون درج مهر ورود و خروج در گذرنامه آنها مطرح کردم، نقل قول از ادعاهای واهی ارایه شده درگزارش کمیسیون تحقیق 11 سپتامبر آمریکا علیه ایران بود و به هیچ وجه نظر اینجانب نبوده است.

انتهای پیام

نباید از تهدید و تحریم منافقین ترسید


معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: دشواری های اقتصادی، بهترین زمینه برای انجام اصلاحات در کشور را فراهم کرده است و دولت باید از این فرصت برای انجام اصلاحات پولی و بانکی و حل مشکلات تولید استفاده کند.
نباید از تهدید و تحریم منافقین ترسید
به گزارش وانانیوز، 

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در مراسم افتتاحیه ششمین دوره مسابقات قرآن کریم قوه قضاییه با تبریک روز مهم دحوالارض و روز خبرنگار و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار اظهار کرد: تمام تلاش ما بر این است که مسابقات قرآن کریم در قوه قضاییه هر ساله هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی ارتقاء یابد زیرا قرآن تنها کتابی است که از سوی پروردگار نازل شده است و با اطمینان می توان آنرا کتاب خداوند نامید.

وی افزود: سایر کتب آسمانی با روشی مستند و محکم به ما نرسیده است و آن‌چه در دسترس بشر قرار دارد، نامطمئن بوده و تنها قرآن با روشی مطمئن به بشریت رسیده است لذا این تنها گوهر گرانبهای انسانی است که از جانب پروردگار در دسترس بشریت به عنوان کتاب هدایت قرار دارد و می تواند زندگی فردی و اجتماعی ما را سامان دهد و باید به وسیله آن هم جان و هم جهان خود را سامان بخشیم.

وی تصریح کرد: با نور قرآن هم فرد ارتقاء می یابد و هم جامعه و در بعد اجتماعی قرآن کتاب حقی است که مصدق کتاب های پیشین است و هم مسلط بر آنهاست چنانکه در این کتاب حق، دستورات مهمی برای زندگی فردی و اجتماعی آورده شده است.

معاون فرهنگی قوه قضایی افزود: خداوند در آیه 48 سوره مائده می فرماید؛ "فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ" که به معنای آن است که باید حکم قرآن در بین مردم و جامعه جاری شود و امروز بسیار به این فرمان الهی محتاج می باشیم تا در زندگی جمعی از آن استفاده کنیم.

وی گفت: دستور دوم قرآن آن است تا از آرای غیر الهی تبعیت نکنیم و به طور خالص، فقط دستور خداوند را اجرا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما به دلیل آنکه در دستگاه قضایی فعالیت می کنیم و به دنبال اجرای برنامه های قرآنی می‌باشیم؛ نخستین مخاطب این آیه در مقام حکم و داوری بین مردم می توانیم باشیم. همچنین خداوند در ادامه این آیه می فرماید؛ "وَ لا تَتَّبِعْ أَهْواءَهُمْ" پس بر طبق احکامی که خدا نازل کرده، در میان آنها حکم کن و به خاطر هوای نفس هیچگونه کناره گیری نکنید و فقط بر مدار حق حرکت کنید.

معاون فرهنگی قوه قضاییه به آیه 50 سوره مائده مبنی بر این‌که از یهود و نصاری سرپرست و صاحب اختیار نگیرید، اشاره کرد و افزود: دلیل این فرمایش قرآن در ادامه این آیه است زیرا اگر از آنها تبعیت کنید، جزو آنها خواهید شد. همچنین در آیه پنجاه و دوم این سوره، به وجود بیماری در دل افراد اشاره می کند که این بیماری به معنای آن است که فردی ظاهری اسلامی دارد اما دل او در جای دیگری است و این آیه عمدتاً وصف منافقین است.

وی افزود: بر اساس آیه قرآن، این افراد به دنبال آن هستند که سریعتر اتفاقی شکل گیرد و می گویند می ترسیم از جانب آنها به ما بلایی برسد و نگران هستند که خداوند در ادامه می فرماید؛ شما این احتمال را دهید که از جانب خداوند پیروزی برای شما اتفاق می افتد و از این‌که تهدید به قطع شریان حیاتی شما می کنند، ترس نداشته باشید. مطمئن باشید یا آشکارا پیروز می شوید یا اتفاقی از جانب خداوند به شما می‌رسد که به نفع شما خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که نباید از تهدید و تحریم منافقین ترسید؛ زیرا الطاف خفیه الهی فراوان است افزود: عدم ترس از تهدید و تحریم دشمن دوای درد امروز جامعه است، هم اکنون با تمام مشکلاتی که آمریکا برای مسلمانان جهان و در راس آن برای ایران به وجود آورده است، با این وجود زمینه رشد، استقلال اقتصادی و خودباوری درونی کشور را فراهم کرده است؛ بنابراین باید بیشتر به خود و خداوند اتکا کنیم.

صادقی افزود: با ایستادگی باید این مسیر را انتخاب کنیم و "امر من عندالله" را باید جدی گرفت زیرا خداوند وعده اش را به مومنین واقعی در اینجا فرموده است بر این اساس نباید نگران آینده بود و قطعاً راه حل و گشایش از جانب خداوند فراهم می شود.

وی تصریح کرد: دشواری های اقتصادی، بهترین زمینه برای انجام اصلاحات اقتصادی در کشور را فراهم کرده است و دولت باید از این فرصت برای انجام اصلاحات پولی و بانکی، حل مشکلات تولید، حل مشکلات کارآفرینان، هدایت صحیح مسیر سودآوری سرمایه از دلالی و سفته بازی و فعالیت های غیرمولد به فعالیت های مولد استفاده کند.

وی بر ضرورت تقویت اعتقاد و اعتماد به وعده های الهی در جامعه تاکید کرد و افزود: فرصت پیش رو بسیار عالی است زیرا دشمن خود زمینه را برای رشد و بالندگی اقتصادی کشور فراهم کرده است تا جامعه در درون خود متحد شود. بر این اساس دولت و ملت باید در کنار یکدیگر برای سازندگی کشور تلاش کنند و از سوی دیگر دستگاه های مختلف هم، همدل تر و همراه تر پشت هم بایستند و همکاری کنند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه بر ضرورت آمادگی ذهنی برای ایجاد تحول در نظام های فساد آفرین کشور تاکید کرد و افزود: هم اکنون قوه قضاییه به طور جد پشتیبان دولت است و در میدان مبارزه با فساد به صورت جهادی وارد شده و بدون چشم پوشی با مفسدان برخورد می کند. همچنین به صورت شبانه روزی قضات ویژه برای رسیدگی به این امر به کار گرفته شده است تا این فساد با کمک تمام دستگاه های کشور ریشه کن شود.

وی افزود: البته این احتمال وجود دارد که فساد از جای دیگری بیرون بزند اما باید با تلاش بسیار راه های فساد را بست و اجازه ندهیم، فساد در جامعه رخنه پیدا کند. در آن زمان نادمین و کسانی‌که دل به جای دیگری بسته‌اند، در نزد خود پشیمان خواهند شد و مومنین می فهمند که چه پیروزی برای آنها اتفاق افتاده است و باید صف خود را از این افراد جدا کنند.

وی تصریح کرد: در زندگی فردی و اجتماعی باید از قرآن بهره بگیریم زیرا در بعد اجتماعی تبعیت از قرآن، تبعیت از حق است و زمانیکه هدایت قرآنی را بپذیریم، خداوند با پیروزی آشکار یا پیروزی پنهان برای انسان گشایش ایجاد می کند. کسانیکه در مسیر قرآنی حرکت نکنند از حکم الهی فاصله خواهند گرفت و خداوند در این سوره سه مرتبه می فرماید هم الکافرون، هم الفاسقون، هم الظالمون. این افراد هم فاسق هستند، هم کافر هستند و هم ظالم. و این حکم الهی باید جدی گرفته شود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر این موضوع که احکام الهی همیشگی است، گفت: کتاب آسمانی قرآن زنده و همیشگی است و هیچ زمان کهنه نمی شود و زمان بر آن اثر نمی گذارد و به فرهنگ و زبان خاصی نیز محدود نمی شود.

وی به افراد به ظاهر روشنفکر امروزی که درباره قرآن اظهار نظر می کنند اشاره کرد و افزود: این افراد به مثابه قلک‌های خالی هستند که جند سکه درون آن وجود دارد و سر و صدا می کنند اما در باطن از اسکناس های فراوان خالی می باشند، هر چند این افراد ادعای معرفت و قرآن شناسی دارند و می گویند که قرآن از زبان پیامبر، با فرهنگ و با تاریخ پیامبر است و این بدان معنا است که با تاریخ پیامبر، تاریخ قرآن نیز گذشته است. در حالیکه این تئوری ها بر اساس حدیثی از امام رضا (ع) که قرآن با گذشت زمان کهنه نمی شود؛ باطل است و تمام ارزش ها، معارف، احکام و آنچه در قرآن است، برای تمام زمان ها و زبان ها می باشد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: قرآن دلیل آشکار و حجت برای تمام انسان ها است و برای هدایت آنها روشنی بخش است بنابراین امیدواریم همه ما اعم از مردم و مسئولین از قرآن درس آموخته و اعتماد به خداوند را محکمتر و اعتقادمان را تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر فساد، فشارهای اقتصادی و بانکی وجود دارد دوای آن تمسک به قرآن است بر این اساس با بازگشت به خویش به خدا اعتماد کنیم و از سایر احکام قرآن نیز برای درمان دردهای دیگر جامعه استفاده کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی در پایان تاکید کرد: مسئولین باید ترس از تحریم ها و تهدیدها را کنار بگذارند همانگونه که رهبر انقلاب بارها فرموده اند ما می توانیم از این تهدیدها با اتکاء و نصرت خداوند متعال به سلامت عبور کنیم.
انتهای پیام

اینطور نیست که موریانه فساد به بدنه نظام افتاده باشد/ هیچ کشوری بی فساد نیست


دادستان کل کشور گفت: دشمنان، فساد در کشورمان را گسترده و غیر قابل جمع آوری نشان می‌دهند در حالی که مطابق آمار، هیچ کشوری فاقد عنصر فساد نیست ولی در مورد کشور ما آنچنان تبلیغ می‌کنند که گویی همه نظام را فساد گرفته است.
اینطور نیست که موریانه فساد به بدنه نظام افتاده باشد/ هیچ کشوری بی فساد نیست
به گزارش وانانیوز، 

 حجت الاسلام و المسلمین منتظری در نشست هم اندیشی با مدیران عامل خبرگزاری‌ها و مدیران مسئول رسانه‌ها با ارزشمند توصیف کردن کار رسانه‌ها، به بیان انتظاراتی که از مطبوعات در نظام جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، پرداخت و گفت: رسانه‌ها می‌توانند با انعکاس صحیح و متقن، حوادث و مسایل جامعه را به گوش همگان و از جمله مدیران یک دستگاه برسانند.
 
منتظری افزود: همه دنیا شاهد بود که دشمنان و شرق و غرب و عوامل منطقه‌ای در هشت سال دفاع مقدس دست به دست هم داده تا با راه اندازی جنگ نظامی، نظام جمهوری اسلامی را توسط یک سرسپرده و نوکر جیره خوارشان به نابودی بکشانند که موفق نشدند و لذا امروز جنگ اقتصادی و فرهنگی را به راه انداخته‌اند.
 
دادستان کل کشور ادامه داد: دشمنان با تشکیل اتاق فکر و هدایت افکار به دنبال این هستند که به اهداف شوم خود برسند و دیگر پرده پوشی هم ندارند و به صراحت و به صورت ملموس و محسوس، هم هدفشان را دنبال می‌کنند و هم از طرح ابزارهایی که در این زمینه به کار گرفته‌اند، ابایی ندارند.
 
وی با بیان اینکه دشمن همه  توان و اسباب و عوامل را به کار گرفته تا بتواند به نظام و ملت بزرگوار و سرافراز ایران ضربه بزند، این کینه توزی دشمنان را ناشی از پشتیبانی ملت از نظام و جریان برخاسته از ایران دانست که طوفانی را در منطقه و دنیا ایجاد کرده است.
 
منتظری تصریح کرد: دشمنان به دنبال این هستند که سرچشمه این حرکت را به زعم خودشان بخشکانند و برای تحقق این نقشه شوم درصدد هستند که اعتماد به نظام و مدیران را به انحای مختلف در بین مردم تضعیف می‌کنند.
 
دادستان کل کشور گفت: دشمنان، فساد در کشورمان را گسترده و غیر قابل جمع آوری نشان می‌دهند در حالی که مطابق آمار، هیچ کشوری فاقد عنصر فساد نیست ولی در مورد کشور ما آنچنان تبلیغ می‌کنند که گویی همه نظام را فساد گرفته است.
 
منتظری خاطرنشان کرد: در مراجعات مردمی و افواه عامه مردم، به گونه‌ای این مسایل را رواج می‌دهند که خیلی‌ها باور دارند فساد تاروپود نظام را گرفته است؛ اگرچه در نظام جمهوری اسلام فسادِ کم هم زیاد است؛ اما اینچنین که موریانه فساد به بدنه نظام افتاده و همه را از بین می‌برد، نیست.
 
وی افزود: در فضای مجازی همه توان را به کار گرفته‌اند که هویت و اخلاق اسلامی و انقلابی را دگرگون سازند.
 
دادستان کل کشور با هشدار نسبت به برنامه ریزی دشمن برای مسئله نفوذ یادآور شد: دشمن روی مسئله نفوذ خیلی حساب باز کرده است و نفوذ همیشه به معنای جاسوسی نیست بلکه گاهی عوامل نفوذ ماموریت دارند که بسترسازی کنند و بتوانند در اتاق‌های تصمیم گیری روی تصمیم گیران اثرگذار باشند.
 
وی هدف دشمنان از تحریم و جنگ اقتصادی را وارد آوردن فشار به مردم و کناره گیری مردم از پشتیبانی و حمایت نظام عنوان و تصریح کرد: دشمنان کورخوانده‌اند، چهل سال است که به دنبال این هستند و بعد از این هم تیرشان به سنگ خواهد خورد و باید در مقابل دشمن هوشیار و مراقب بود.
 
منتظری خطاب به اصحاب رسانه، آن‌ها را هدایتگر اندیشه، افکار و خط مشی سیاسی و فکری جامعه نامید و گفت: بزرگترین رسالت مطبوعات در نظام اسلامی، خط و جهت دهی در جامعه بر اساس معارف اسلامی، انعکاس مطالبات به حق مردم و بیان انتقادات سازنده است.
 
وی مطبوعات را از انعکاس حب و بغض‌های سیاسی در مطالبشان برحذر داشت و از آن‌ها خواست که با تاسی از کلام امام علی (ع) که می‌فرمایند: " لِسَانُ الْعَاقِلِ وَرَاءَ قَلْبِهِ" پس از بررسی صحت و سقم اخبار نسبت به انتشار آن اقدام کنند.
 
 
منتظری هدف از این نشست را یافتن راه‌هایِ موثر واقع شدن، دانست و از مدیران رسانه‌ها خواست که با اداره کل مسایل فرهنگی دادستانی کل کشور ارتباط تنگاتنگ داشته باشند.

وی همچنین پیشنهاد داد که رسانه‌ها با تشکیل اتاق فکر، ضمن مطالعه و جمع بندی آسیب‌های اجتماعی، راه برون رفت را نیز طرح کنند.

در ادامه مدیران رسانه به طرح دغدغه ها و مطالب مورد نظر خود پرداختند.

انتهای پیام

ورود عفو بین‌الملل به مسائل داخلی ایران


سازمان عفو بین الملل با اشاره به برگزاری تجمعات در برخی از شهرهای ایران این تجمعات را صلح‌آمیز توصیف کرده و از مقامات ایرانی خواسته است تا از برخورد با شرکت کنندگان در این تجمعات پرهیز کنند.
ورود عفو بین‌الملل به مسائل داخلی ایران
به گزارش وانانیوز، 

این گروه همچنین خواستار رسیدگی به نحوه کشته شدن یک نفر  در یکی از شهرهای برگزار کننده تجمعات شده است.

سازمان عفو بین الملل مقام های ایرانی خواسته است تا حقوق بازداشت شدگان رعایت شود.

این سازمان در بیانیه خود مدعی بازداشت ده‌ها نفر توسط نیروهای امنیتی در روزهای اخیر شده است.

ادعاهای مطرح شده توسط سازمان عفو بین الملل  در شرایطی است که اخیرا خیرالله ترخانی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز با اشاره به کشته شدن یک جوان مذکر 25 ساله در تجمعات کرج گفت: به جز این مورد که پرونده آن توسط عوامل انتظامی، امنیتی و قضایی در دست بررسی است به افراد حاضر در تجمعات آسیبی وارد نشده است. فرد مذکر و 25 ساله بود و با شلیک گلوله از درون جمعیت جان خود را از دست داد.

وی  به دیدار با خانواده این فرد اشاره و خاطرنشان کرد: قاتل هنوز شناسایی نشده و با بررسی دوربین‌های موجود در محل حادثه و اطلاعات عوامل امنیتی و انتظامی مشغول پیگیری موضوع هستیم.در طول این مدت نیروهای نظامی و انتظامی هیچ گلوله‌ای شلیک نکرده‌اند و سعی کرده‌اند با خویشتن داری افراد حاضر در تجمعات را به آرامش دعوت کنند اما این اتفاق رخ داده و در حال بررسی هستیم تا بدانیم چه کسی اقدام به تیراندازی کرده است.

وی تاکید داشته که «با توجه به اقدامات مخالفان و معاندان در روزهای اخیر ما به هیچ تجمعی مجوز نداده و نمی‌دهیم.»

انتهای پیام

>