گروه خبری اقتصادی

تخصیص ارز مورد نیاز رانندگان از نیمه دوم مرداد


سازمان راهداری اعلام کرد که با به پایان رسیدن عملیات آزمایشی سامانه مکانیزه تخصیص ارز دولتی به رانندگان حوزه حمل و نقل بین‌المللی از نیمه دوم ماه جاری این رانندگان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از طریق بانک عامل دریافت کنند.
تخصیص ارز مورد نیاز رانندگان از نیمه دوم مرداد
به گزارش وانانیوز، 

 بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان راهداری بانک مرکزی پنج بانک را برای تعیین نهایی بانک عامل در تخصیص ارز مورد نیاز رانندگان، اعلام کرده بود که در نهایت بانک تجارت توانست با راه‌اندازی این سامانه عاملیت را در اجرای این طرح بر عهده بگیرد.

در فاز نخست شعب منتخب این بانک در تهران، آذربایجان شرقی و غربی و خراسان رضوی به پیش فروش ارز خواهند پرداخت تا رانندگان بتوانند ارز مورد نیاز خود را از بانک مرکزی دریافت کنند.

این سازمان همچنین اعلام کرده که رانندگان پس از انجام سفر و با ارائه مدارک CMR نسبت به دریافت ارز مورد نیاز خود اقدام کنند.

در گام بعدی بنا است سایر استان‌ها که حجم بالای تردد کامیون‌های بین‌المللی در آنها صورت می‌گیرد به سیستم ‌اضافه شده و نسبت به ارائه ارز مورد نیاز رانندگان اقدامات مورد نیاز را انجام دهند.

 در کنار برنامه‌ریزی صورت گرفته برای  تسهیل تخصیص ارز، سازمان راهداری در طول هفته‌های گذشته با برگزاری جلساتی با نمایندگان شرکت‌ها و اصناف رانندگان نسبت به بررسی مشکلات آنها و برنامه‌ریزی برای بر طرف کردن آنها اقداماتی را انجام داده است.

افزایش نرخ کرایه کامیون‌ها، شفافیت دادن به اقدامات پایانه‌های باربری و شرکت‌های حمل و نقلی و همچنین تلاش برای بهبود شرایط اقتصادی رانندگان مانند بهبود شرایط بیمه یا ارزان کردن لوازم یدکی بخشی از اقداماتی بوده که در طول این مدت در دستور کار قرار گرفته است.

طبق آمارهای وزارت راه و شهرسازی حدود 90 درصد از جا به جایی کالاها در ایران از طریق جاده انجام می‌شود.

 

انتهای پیام

نیمه خاکستری بازار مسکن+ قیمت


تابلوی زنده بازار مسکن نشان می‌دهد در 16منطقه تهران هنوز قیمت‌ها پایین تر از حد میانگین شهر قرار دارد و نسبت به شش منطقه دیگر از رشد کمتری برخوردار است.
نیمه خاکستری بازار مسکن+ قیمت
به گزارش وانانیوز، 

 نیمه جنوبی شهر تهران از جهش بازارهای موازی، تاثیر کمتری نسبت به شمال پایتخت گرفته است. میانگین قیمت مسکن در مناطق هفت تا 22 متری چهار میلیون و 650 هزار تومان است که دو میلیون و 300 هزار تومان پایین تر از حد متوسط شهر تهران و 10 میلیون و 450 هزار تومان کمتر از منطقه یک محسوب می شود. همچنین از بین مناطق جنوبی تهران، بازار خرید و فروش تنها در مناطق 11، 14 و 15 تا حدودی گرم است و سایر مناطق کماکان در رکود به سر می برند. به همین دلیل از ظرفیت رشد قیمت کمتری نسبت به میانگین شهر تهران برخوردار هستند.

آمار تیرماه 1397 نشان می‌دهد مناطق یک تا شش رکوردار بالاترین رشد قیمت مسکن بوده‌اند. در منطقه پنج قیمتها 71.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد. در منطقه یک نیز رشد قیمت مسکن 55.2 درصد به ثبت رسیده و این در حالی است که منطقه 18 با 36.5 درصد شاهد کمترین رشد قیمت بوده است. متوسط قیمت شهر تهران در تیرماه شش میلیون و 970 هزار تومان بوده که نسبت به خردادماه امسال 7.1 درصد و نسبت به تیرماه سال قبل 54 درصد رشد نشان می دهد. شرایط موجود حاکی از آن است که با وجود پرش قیمت‌ها هم اکنون موقعیت خرید برای متقاضیان مصرفی در 16 منطقه دارای قیمت پایین تر از حد میانگین، مناسب تر از شش منطقه دیگر است؛ چرا که تحرکات اخیر، افزایش حجم تقاضای سفته بازانه ملک در مناطق یک تا پنج را به اثبات می رساند.

در صورتی که به دنبال مسکن ارزان قیمت می گردید اطلاع از قیمت مناطق جنوبی شهر تهران می تواند به شما کمک کند. در تیرماه 1397 پایین ترین میانگین قیمت مسکن در پایتخت به منطقه 18 با متوسط قیمت هر متر مربع سه میلیون و 98 هزار تومان تعلق داشته است. در منطقه 20 متوسط قیمت سه میلیون و 228 هزار تومان بوده است. هر متر خانه در منطقه 17 بالغ بر سه میلیون و 353 هزار تومان خرید و فروش شده است. در منطقه 16 متوسط قیمت سه میلیون و 488 هزار تومان است. میانگین قیمت منطقه 15 بالغ بر سه میلیون و 683 هزار تومان ثبت شده و قراردادهای منعقد شده در منطقه 19 متوسط قیمت هر متر مربع خانه را 3 میلیون و 760 هزار تومان نشان می دهد.

 

قیمت مسکن ارزان قیمت در تهران بر اساس معاملات مردادماه 1397

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

شادآباد

51 متر

12 سال

115 میلیون

خلیج فارس

44 متر

12 سال

125 میلیون

ولیعصر جنوبی

46 متر

9 سال

132 میلیون

یافت آباد

60 متر

11 سال

154 میلیون

اسفندیاری

52 متر

نوساز

155 میلیون

جوادیه

52 متر

نوساز

166 میلیون

بیسیم

43 متر

3 سال

176 میلیون

هفده شهریور

66 متر

13 سال

179 میلیون

بهداشت

59 متر

3 سال

215 میلیون

تولید دارو

59 متر

13 سال

232 میلیون

ابوذر

75 متر

5 سال

240 میلیون

باغ خزانه

74 متر

6 سال

272 میلیون

باغ آذری

67 متر

7 سال

300 میلیون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک می گوید: خروجی رشد بازارهای مسکن، طلا و ارز پس از جهش مقطعی قیمت، به رکود بخش مسکن منجر می‌شود.

حسام عقبایی با اشاره به اختلاف حدود 100 درصدی رشد قیمت مسکن نسبت به سکه و ارز گفت: به اعتقاد من این اختلاف با همین تناسب تا پنج شش ماه آینده پیش می‌رود. رشد بازارهای موازی وقتی زیاد می‌شود قیمت مسکن هم بالا می‌رود. البته رشد اخیر قیمت مسکن از بازارهای رقیب کمتر است اما به طور مثال اگر سکه به رشد 200 درصد برسد باید توقع داشته باشیم که رشد مسکن هم حدود 80 درصد شود ولی خروجی آن رکود مسکن خواهد بود.

وی افزود: پیش‌بینی من این است که معاملات مسکن شهر تهران در مرداد ماه یا نزدیک به تیرماه یا کمتر خواهد بود. تا نیمه مردادماه معاملات نسبت به تیرماه فرق چندانی نکرده و اگر پایین نیامده باشد، بیشتر هم نشده است.

در تیرماه سال 1397 بالغ بر 13.5 هزار واحد مسکونی در شهر تهران خرید و فروش شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب 9.2 و7 درصد کاهش یافته است. متوسط قیمت در تهران 6.97 میلیون تومان گزارش شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 7.1 و 54.2 درصد افزاش یافته است. تنها در ماه مورد گزارش، قیمت مسکن شهر تهران 460 هزار تومان رشد را نسبت به ماه قبل به ثبت رسانده است. بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه در منطقه 5 انجام شده که 13.2 درصد از خرید و فروش‌ها را به خود اختصاص داده است. بعد از آن مناطق 4 و 2 به ترتیب با 9 و 7.9 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع 71 درصد از کل معاملات در تیرماه مربوط به 10 منطقه‌ 5، 4، 2، 10، 14، 1، 15، 8، 7 و 11 بوده و در 12 منطقه‌ باقی‌مانده 29 درصد از کل قراردادها منعقد شده است.

انتهای پیام

مشکلات روابط کار با سند کار شایسته حل می‌شود


رییس اتحادیه کارگران قراردادی می‌گوید: کار شایسته به‌منزله شایسته‌سالاری است و با تدوین و اجرای سند کار شایسته، بسیاری از مشکلات حوزه روابط کار حل می‌شود.
به گزارش وانانیوز، 

فتح‌الله بیات در گفت‌وگویی، با اشاره به تاکید برنامه ششم توسعه بر تدوین سند کار شایسته تا پایان سال 1397 اظهار کرد: برنامه‌هایی که مجلس به عنوان برنامه‌های راهبردی مصوب و اعلام‌ می‌کند، باید مطابق سنواتی که برایش در نظر گرفته می‌شود، به اجرا درآید و وقتی که مسیر آن از برنامه خارج شود، دیگر خاصیت خود را برای اجرا از دست می‌دهد.

وی درباره تاخیر در تدوین سند کار شایسته، گفت: کار شایسته به منزله شایسته‌سالاری و فراهم کردن فرصت دستیابی به کار مولد در شرایط آزادی، برابری و امنیت است و اگر این سند تاکنون تصویب و اجرایی نشده به این دلیل بوده که انگیزه‌ای برای تدوین آن وجود نداشته که اهداف آن را محقق کند.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تاکید بر اینکه تصویب سند کار شایسته به حل بسیاری از مشکلات حوزه کار کمک می‌کند،‌ ادامه داد: ممکن است تدوین سند کار شایسته نتواند آن انقلاب مدنظر را ایجاد کند ولی نظم و ترتیبی در حوزه روابط کار به وجود می‌آورد. وقتی اعلام می‌شود که سند کار شایسته باید به اجرا درآید، در کنار آن شاخصه‌هایی همچون دستمزد شایسته، کار شایسته، کرامت کارگر و بیمه بیکاری هم باید تقویت شود.

به گفته بیات در حال حاضر بیمه بیکاری، عده کمی از شاغلان بیکار شده را پوشش می‌دهد، در حالی که روز به روز بر جمعیت بیکار تحصیلکرده در کشور افزوده می‌شود.

بر اساس تعریف سازمان جهانی کار (ILO)، کار شایسته به منزله دسترسی به فرصت‌های برابر برای زنان و مردان برای دستیابی به کار مناسب و مولد در شرایط آزاد و ایمن با حفظ کرامت انسانی است. در ماده 120 برنامه ششم توسعه دولت موظف شده تا پایان سال دوم اجرای این قانون (1397) سند ملی کار شایسته را با رعایت قوانین و مقررات مربوط تهیه کند و به تصویب هیات وزیران برساند.

انتهای پیام

خوزستان دارای بیشترین بافت فرسوده/چابهار بالاترین تعداد حاشیه‌نشین


بر اساس آمار، استان خوزستان با 9.6 درصد بالاترین میزان بافت فرسوده نسبت به مساحت شهری را در کشور داراست، البته بیشترین حاشیه‌نشین مربوط به شهر اهواز نیست و چابهار در این زمینه با 60 درصد بالاترین سهم را دارد.
به گزارش وانانیوز، 

 بافت‌های ناکارآمد به پنج گونه بافت‌های تاریخی، فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه شهرها با پیشینه روستایی و نقاط همگون شهری تقسیم‌بندی شده‌اند. هم‌اکنون 544 شهر کشور در مساحتی حدود 140 هزار هکتار با مساله بافت‌های ناکارآمد مواجهند.

معضل حاشیه‌نشینی از مواردی است که تقریبا تمامی کلان‌شهرهای ایران با آن مواجهند. بر اساس برخی آمار، 30 درصد از جمعیت شهر مشهد، 43 درصد بندرعباس، 60 درصد چابهار، 25 درصد اراک، 35 درصد اهواز، 33 درصد تبریز و حدود 20 درصد جمعیت تهران با معضل حاشیه‌نشینی مواجهند. دبیر مجمع نمایندگان استان تهران چند ماه قبل در جلسه شورای اداری قرچک گفته بود تهران 3 میلیون حاشیه‌نشین دارد.

هم‌چنین بنا بر آمار ارایه شده از سوی شرکت بازآفرینی شهری، خوزستان با رقم 9.59 درصدی دارای بیشترین سهم و زنجان با رقم 0.57 درصدی دارای کمترین مساحت از بافت فرسوده در سطح کشور هستند.

به طور کلی حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های ناکارآمد با معضل بدمسکنی مواجهند. از این تعداد 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین و بقیه در بافت‌های میانی، تاریخی و فرسوده زندگی می‌کنند. جریان بازآفرینی شهری در پنج گونه ذکر شده در چارچوب سیاستهای وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری شهرسازی باید وظایف خود را انجام دهد.

اخیرا شرکت عمران و بهسازی شهری به "شرکت بازآفرینی شهری" تغییر نام داده و بر این اساس با توجه به اهمیت موضوع نوسازی و بهسازی، ماموریت‌های این شرکت گسترده‌تر شده است. بنا به گفته‌ی هوشنگ عشایری ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ـ برنامه ملی بازآفرینی شهری 9 بعد دارد که سه بعد آن کالبدی و شش بعد آن غیرکالبدی است در حوزه اجتماعی و نهادی است.

گفته می‌شود که نوسازی بافت‌های ناکارآمد تا پایان برنامه ششم توسعه به 123 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. اما با توجه به محدودیت منابع دولتی، بخش خصوصی با مدل تضمین سودی که شرکت بازآفرینی شهری طراحی کرده می‌تواند وارد این عرصه شود. عشایری در این خصوص می‌گوید: مشوقهای 12 گانه‌ای شامل پروانه ساختمانی، حقوق انشعابات، تخفیف هزینه نظام مهندسی، تخفیف هزینه صدور سند، تخفیف بیمه های کارگری ساختمانی، مالیات و کاهش سایر هزینه ها در نظر گرفته ایم که منجر به کاهش 20 تا 25 درصد هزینه ها می شود. به طور مثال اگر یک توسعه‌گر به جای منطقه 5 تهران اقدام به نوسازی در منطقه 12 کند هزینه‌های آن متری 300 تا 350 هزار تومان پایین‌تر خواهد بود.

یکی از مشوق‌های نوسازی در بافت فرسوده به سود تسهیلات بانکی مربوط می‌شود که هم‌اکنون با رقم 6 درصد، پایین‌ترین نرخ سود وام در شبکه بانکی کشور است. در این خصوص رحیمی انارکی ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ اولویت تأمین و پرداخت حداقل 30 درصد از تمامی انواع تسهیلات ساخت، خرید و مقاوم سازی طرح‌های حوزه مسکن در بافت مذکور را هدفگذاری مورد نظر در حوزه ارائه تسهیلات بافت فرسوده دانست و افزود: بازسازی و نوسازی سالانه یکصد هزار واحد در بخش بافت فرسوده و ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی به عنوان اهداف کمی این اقدام در نظر گرفته شده است.

بنابراین گزارش، 19 بهمن ماه 1396طرح ملی بازآفرینی شهری با حضور رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران و دیگر مسوولان آغاز شد.  روحانی در این مراسم گفت: اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری به این معنا است که دولت صدای زلزله‌، صدای مشکلات مردمی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند، صدای مشکلات مردم کم توان و صدای نسل جوان خانه اولی را شنیده است.

انتهای پیام

>