گروه خبری اقتصادی

اعلام روزانه نرخ ارز در سامانه سنا


بانک مرکزی اعلام کرد میانگین نرخ انواع ارز به صورت ساعتی و روزانه در سامانه «میانگین موزون سنا» به آدرس https://www.sanarate.ir برای اطلاع عموم منتشر می شود.
اعلام روزانه نرخ ارز در سامانه سنا
به گزارش وانانیوز، 

 نرخ‌های اعلام شده در این سایت، بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز (سنا) توسط صرافی های مجاز کل کشور است.

لازم به تاکید است از آنجا که نرخ‌های اعلامی در این سایت بر اساس معاملات قطعی هستند، بنابراین این نرخ‌ها برآیند واقعی نرخ ارز در کشور می‌باشد و مبنای عمل برای فعالان اقتصادی است.  

بانک مرکزی در حال تهیه و تدوین برنامه عملیاتی برای پاسخ به تمام تقاضاهای ارز در بازار متشکل ارزی، درون شبکه بانکی و صرافی های کشور است. هموطنان توجه داشته باشند که خرید وفروش ارز خارج از شبکه قانونی می‌تواند با مخاطرات و زیان همراه باشد. بدیهی است در روزهای آینده با عملیاتی شدن برنامه‌های بانک مرکزی، بازار ارز مانند بازارهای دیگر سامان می‌گیرد و فرصت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری بیشتر را برای آحاد مردم فراهم می‌آورد.

انتهای پیام

گرانی خودرو شرکت های بیمه را به دردسر انداخت


رئیس جدید بیمه مرکزی با اشاره به افزایش مستمر قیمت خودروها گفت که این مساله می‌تواند به شرکت‌های بیمه‌ای فشارهای هزینه‌ای وارد کند.
گرانی خودرو شرکت های بیمه را به دردسر انداخت
به گزارش وانانیوز، 

همزمان با تحولات رخ داده در بازار ارزهای خارجی، تقریبا همه حوزه‌های اقتصادی کشورمان تحت تاثیر قرار گرفت. یکی از حوزه های مهم اقتصادی که از قضا با دادن تعهدات کوتاه و بلندمدت هم سروکار دارد نهاد "بیمه" است. بیمه به دلیل خاصیت مدت دار بودن تعهداتش در قبال بیمه گذاران از آن دسته نهادهایی است که از کاهش ارزش پول ملی و بحث تورم به شدت تاثیر می پذیرد.

در همین راستا و با توجه به افزایش قیمت خودرو اخیرا بیمه مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که "پیرو افزایش قیمت خودرو پیشنهاد می‌شود بیمه گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند، با مراجعه به شرکت‌های بیمه سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی، چون اعمال ماده 10 قانون بیمه مواجه نشوند".

در این رابطه غلامرضا سلیمانی - رئیس کل جدید بیمه مرکزی، با بیان اینکه همه تلاش بیمه مرکزی این است که بتواند در مجموع فشار به بیمه ها را کمتر کند گفت: طبیعی است که افزایش مستمر قیمت خودرو می تواند به شرکت های بیمه‌ای فشارهایی وارد کند.

او همچنین با اشاره به ابلاغیه اخیر بیمه مرکزی اظهار کرد: با ابلاغیه‌هایی که در بخش بیمه بدنه صادر می شود، بیمه گذاران با توجه به افزایش قیمت خودروها، الحاقیه‌هایی صادر می‌کنند که این کار هم برای بیمه‌گذار و هم برای بیمه گر مثبت است؛ چرا که در این صورت اگر خسارتی حادث شود بیمه گر می‌تواند با توجه به افزایش قیمت‌ها توان پرداخت خسارت‌ها را هم داشته باشد.

گفتنی است که بر اساس ماده 10 قانون بیمه در صورتی که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده است (و نه قیمت روز مال) در برابر خسارات وارد شده به اموال بیمه شده مسئول است.

بر این اساس و از آنجایی که بیمه بدنه ارتباط مستقیمی با قیمت خودرو دارد، اگر مشتریان سازمان‌های بیمه‌ای در زمان ثبت قیمت سرمایه خودروی خود مبلغ آن را برای مثال 30 میلیون تومان ثبت کرده باشند، در زمان بروز حادثه اگر قیمت خودروی آنها 50 میلیون تومان شده باشد، بیمه موظف به پرداخت خسارت بر اساس قیمت ثبت شده خودرو خواهد بود؛ به همین دلیل مشتریان اگر مایل به دریافت خسارت به قیمت روز خودرو خود هستند، باید به سازمان بیمه گر مراجعه کرده و قیمت روز سرمایه خود را ثبت کنند. طبیعی است که این افزایش سرمایه نیازمند پرداخت مبلغ مابه التفاوت خواهد بود.

انتهای پیام

واکاوی علت نوسانات غیر معمول بورس در این روزها


یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید رانتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از فعالیت این بورس نیست. بلکه ناشی از دستورالعمل قیمت‌گذاری است که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت‌ها ابلاغ شده و تفاوت فاحش قیمت کالاها در بازار آزاد و در بورس کالا را موجب شده است.
واکاوی علت نوسانات غیر معمول بورس در این روزها
به گزارش وانانیوز، 

علیرضا قدرتی در گفت‌وگویی، در پاسخ به اینکه فراز و فرود قیمت‌ها در بازار سرمایه در چند هفته گذشته و امروز به چه دلیل است؟   اظهار کرد: قیمت محصولات در بازار آزاد با قیمتی که در حال حاضر در بورس کالا معامله می‌شود، تفاوت دارد و این نشان دهنده وجود رانت است.

رانت با گفتار درمانی از بین نمی رود

وی تاکید کرد: رانتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از فعالیت خود این بورس نیست بلکه ناشی از دستورالعمل قیمتی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت‌ها ابلاغ کرده است. رانت با صحبت کردن و تایید یا تکذیب کردن از بین نخواهد رفت. مقایسه قیمت‌ها در طی یک ماهه گذشته در بورس کالا، با قیمت‌ها در بازار آزاد نشان دهنده وجود رانت است.

این کارشناس بازار سرمایه با طرح این سوال که حجم تقاضا و رقابتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از چیست، گفت: آیا میزان تولید شرکت‌ها و حجم فعالیت آنها زیاد شده است؟ ما در عمل نمی‌بینیم که مقدار تولید شرکت‌ها یا حجم فعالیت آنها افزایش پیدا کرده باشد. پس چرا تقاضا در بورس کالا زیاد شده است؟ تفاوت قیمتی که در بورس کالا و بازار آزاد وجود دارد، خود بیانگر رانت قیمتی است که به وجود آمده و به افزایش تقاضا در بورس کالا دامن زده است.

آیا افشای اطلاعات خریداران کالا در بورس کالا جلوی رانت را می گیرد؟

قدرتی تاکید کرد: دوستان به جای اینکه جلوی رانت‌های گسترده را از طریق قیمت‌گذاری‌های صحیح بگیرند، الزام می‌کنند که اطلاعات خریداران افشا شود اما آیا افشای اطلاعات خریداران دردی از سهامداران دوا می‌کند؟ آیا افشای این اطلاعات جلوی رانت را خواهد گرفت؟

سرمنشاء تولید رانت را از بین ببریم و به ساز و کار بازار تمکین کنیم

وی افزود: ما باید به سرمنشاء تولید رانت مراجعه کنیم. هر جایی که از ساز و کار بازار آزاد دور شویم، رانت ایجاد خواهد شد؟ هر عاملی باعث خلل در ساز و کار بازار آزاد شود و اجازه عرضه و تقاضای آزاد را بگیرد، آنجا رانت ایجاد خواهد شد. اگر ما قیمت‌گذاری را محدود کنیم و اجازه ندهیم مکانیزم بازار قیمت‌گذاری صحیح را انجام دهد، رانت ایجاد کرده‌ایم. من مطمئن هستم اگر با عرضه و تقاضا، قیمت‌گذاری‌های صحیح انجام شود، حتی در بازار آزاد هم شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بسته ارزی جدید بانک مرکزی اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در چند سال اخیر گریبان بازار سرمایه را گرفته، ابهام در تصمیم‌گیری مقامات مربوطه و مسئولان اقتصادی کشور است. قبل از ارائه بسته جدید ارزی ابهامات زیادی درباره شرکت‌های  موجود در بورس و نرخ تسعیر ارز این شرکت‌ها وجود داشت و رانت سنگینی را نصیب افراد خاص می‌کرد.

قدرتی ادامه داد: با ارائه بسته جدید بانک مرکزی بخشی از دغدغه فعالان اقتصادی پوشش داده شد. ولی این ابهامات هنوز در بخش های زیادی وجود دارد و باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران در بورس شده است.

وی با اشاره به صحبت‌های حسن روحانی در مورد بازار سرمایه در هفته گذشته گفت: ما می‌بینیم که دولت و رئیس جمهوری پیام حضور در بورس را به مردم می‌دهند و نوید می‌دهند که از سرمایه‌های مردم در بورس محافظت می‌کنند. ولی بدنه دولت و مدیران زیرمجموعه و تصمیم‌گیران اقداماتی انجام می‌دهند که با روح حرف‌های رئیس جمهوری کاملا در تضاد است و باعث فرار سرمایه از بازار سرمایه می شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: همان طور که گفتم در چند وقت اخیر صحبت هایی در مورد رانت بزرگ در بورس کالا مطرح شده که متاسفانه آن رانت هنوز هم وجود دارد و سرنوشت شرکت‌ها مشخص نیست. مشخص نیست که آیا این رانت سنگین همچنان می خواهد به یکسری دلال خاص برسد یا به شرکت‌های تولید کننده که با زحمات زیادی در سال‌های گذشته حجم تولید و فروش خود را افزایش دادند.

نحوه قیمت گذاری ها اصلاح شود 

قدرتی اضافه کرد: تمام این تصمیماتی که دولت اخیرا اتخاذ کرده، به بهانه حمایت از مصرف کنندگان نهایی و کاهش قیمت محصولات است ولی در عمل می‌بینیم محصولات بورس کالا در نهایت به مصرف کننده واقعی با قیمت‌های بسیار بالایی می رسد و افراد خاص به رانت های بزرگی دست پیدا می‌کنند. به نظر من یکی از مهم‌ترین دلایل افت چند روز اخیر بازار سرمایه وجود ابهام در حوزه قیمت‌گذاری بورس کالا است.

وی افزود: از طرفی نحوه قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی و خوراک هنوز هم بلاتکلیف است و فعالان بازار نمی‌دانند در این حوزه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فلسفه بورس شفافیت است و سرمایه گذاران از شفافیت در بورس استقبال می کنند. در صورتی که بورس شفافی داشته باشیم و اگر شرکت‌ها بدانند چه اتفاقاتی در حوزه تصمیم گیری برایشان می‌افتد، قطعا سرمایه های خرد مردم به سمت بازار سرمایه میل پیدا می‌کند، ولی با اتفاقات اخیر ما نمی توانیم به صحبت‌های رئیس‌جمهور که در هفته گذشته انجام شد، دست پیدا کنیم. شعار اینکه مردم به بورس بیایند، با اعمال و رفتارهای دولت در تناقض جدی است.

عرضه های سنگین سهامداران حقوقی خاتمه یابد

این کارشناس بازار سرمایه درباره علت کاهشی بودن بورس اوراق بهادار طی امروز و اواخر هفته گذشته گفت: عرضه های سنگین سهامداران حقوقی در هفته گذشته باعث کاهشی شدن بورس شد. از یک طرف مردم برای حضور در بورس دعوت می‌شوند، ولی از طرف دیگر شرکت‌های بزرگ و سهامداران حقوقی بزرگ، عرضه های سنگینی انجام می دهند و شرایط به حالت کنونی می رسد.

قدرتی تاکید کرد: سازمان بورس به عنوان متولی بازار همچنان که گاهی مواقع دخالت هایی انجام می دهد باید در این مورد خاص نیز دخالت کند و جلوی عرضه های سنگین شرکت های حقوقی را بگیرد. متعادل کردن قیمت‌ها برای بازار خوب است، ولی اگر به نحوی انجام شود که باعث  تخریب سرمایه‌ها شود، کار درستی نیست. عرضه های سنگینی که سهامداران حقوقی انجام داده‌اند، توسط سهامداران حقیقی قابل هضم نیست و باعث ایجاد این اتفاق شده است.

وی در پایان تاکید کرد: ما باید به روح فعالیت بورس که ایجاد شفافیت با ساز و کار مناسب قیمت‌گذاری است، چه در بورس اوراق و چه در بورس کالا اعتماد داشته باشیم و اجازه دهیم کارکرد واقعی بورس‌ها خود را نشان دهد. در آن صورت سرمایه های مردم می تواند به سمت بازار سرمایه بیاید و نقدینگی را می‌توان کنترل کرد.

انتهای پیام

ماجرای پرداخت مابه‌التفاوت برای تحویل سکه‌های پیش‌فروش


تحویل سکه‌های پیش فروش شش ماهه در حالی آغاز شده که بخش محدودی از این سکه‌ها در زمان تحویل باید بر اساس نرخ روز تسویه شود. سکه‌هایی که در زمان پیش فروش با ودیعه ثبت نام شده بود، با نرخ سه میلیون و 80 هزار تومان همراه با چهار درصد تخفیف تسویه می‌شود؛ اما سکه‌هایی که با قیمت قطعی پیش فروش شد، هیچ مابه‌التفاوتی در ازای آنها گرفته نخواهد شد.
ماجرای پرداخت مابه‌التفاوت برای تحویل سکه‌های پیش‌فروش
به گزارش وانانیوز، 
امروز (چهارشنبه) همزمان با 17 مرداد زمان سررسید سکه‌های پیش فروش شش ماهه است و در نتیجه افرادی که این سکه‌ها را پیش خرید کرده بودند می‌توانند با مراجعه به شعب بانک ملی سکه‌های خود را تحویل بگیرند؛ اما سکه‌های شش ماهه دارای دو حالت هستند که بخشی هر چند محدود شامل تسویه و پرداخت مابه التفاوت شده و بخشی دیگر هیچ مبلغی نباید در ازای تحویل آن پرداخت شود.

ماجرا از این قرار است که در زمان شروع طرح پیش فروش سکه یعنی از بهمن ماه سال گذشته که بانک مرکزی در جریان نوسان تند بازار سکه و ارز طرح پیش فروش را در دستور کار قرار داد، قرار بر این شد تا سکه‌های با سررسید شش ماهه و یک ساله با دریافت ودیعه ثبت‌نام شوند؛ به طوری که برای هر دو زمان یک میلیون تومان برای سکه‌های تمام بهار آزادی دریافت شده و در زمان سررسید به قیمت روز مابه‌التفاوت از صاحب سکه دریافت می‌شد. در این جریان صاحبان سکه‌های با سررسید شش ماهه شامل تخفیف چهار درصدی و همچنین یک ساله تخفیف 9 درصدی می‌شدند.

طرح پیش فروش سکه با پرداخت ودیعه حدود 10 روزی در جریان بود و متوقف شد. در این مدت حدود 50 هزار سکه پیش فروش شد و استقبال چندانی از آن وجود نداشت. از این تعداد نزدیک به 25 هزار قطعه سکه برای دوره شش ماهه بود که اکنون زمان سررسید آن رسیده است و صاحبان می‌توانند در زمان مراجعه به شعب ما به‌التفاوت را پرداخت و سکه را تحویل بگیرند این در حالی است که برای تسویه نرخ روز مبنا قرار خواهد گرفت و بانک مرکزی برای امروز ظاهرا سه میلیون و 79 هزار تومان را به عنوان قیمت نهایی اعلام کرده که باید از آن چهار درصد کمتر و به عنوان تخفیف به صاحب سکه داده شود؛ بنابراین جریان تسویه و پرداخت ما به التفاوت سکه‌ها به این گروه بر می‌گردد.

اما بعد از اینکه طرح پیش فروش سکه با ودیعه از استقبال چندانی برخوردار نشد و در مدتی کوتاه متوقف و بانک مرکزی طرح دیگری را در دستور کار قرار داد که در آن قیمت‌ها قطعی و همان اول در زمان ثبت نام تسویه می‌شدند؛ به طوری که برای سکه‌های شش ماهه مبلغ یک میلیون و 400 هزار تومان و یک ساله یک میلیون و 300 هزار تومان تعیین کرد و از پایان بهمن ماه سال گذشته تا اواسط فروردین ماه به مرحله اجرا درآمد و حدود هفت میلیون و 600 هزار قطعه فروش رفت. البته در ادامه و اوایل فروردین ماه امسال سررسید سکه‌ها اضافه شد و قیمت نیز تغییر کرد؛ به‌گونه‌ای که سکه‌های پیش فروش در هفت سررسید یک ماهه با قیمت یک میلیون و 590 هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و 540 هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و 475 هزار تومان، 9 ماهه یک میلیون و 410 هزار تومان، یک ساله یک میلیون و 350 هزار تومان، 18 ماهه یک میلیون و 245 هزار تومان و 24 ماهه یک میلیون و 116 هزار تومان فروخته شد.

بر این اساس از امروز سررسید سکه‌های شش ماهه آغاز شده است و شامل سکه‌های پیش فروش قطعی نیز خواهد بود که حدود دو میلیون و 560 هزار قطعه را در بر گرفته و توزیع آن‌ها تا آبان ماه ادامه دارد. در حال حاضر قیمت سکه در بازار آزاد حدود سه میلیون و 300 هزار تومان است. این در حالی است که در روز‌های گذشته قیمت بالاتر و تا چهار میلیون و 700 هزار تومان هم رفته بود و در روال ریزشی کاهش یافته است.

انتهای پیام

روند رشد قیمت‌ها در بورس کاهشی شد


روند افزایشی قیمت سهم ها امروز با کاهش مواجه شد و سرعت رشد شاخص های بازار به شدت افت کرد. شاخص بورس امروز در بالاترین تراز در طی تاریخ بازار سهام قرار دارد.
روند رشد قیمت‌ها در بورس کاهشی شد
به گزارش وانانیوز، 

 امروز در بورس تهران قیمت سهم ها نسبت به روزهای گذشته روند متفاوتی را طی کرد به طوری که صف های خریدی که با حجم بسیار زیاد تا روز گذشته وجود داشت مشاهده نمی‌شد.

هر چند که امروز نماگر اصلی بورس باز هم به رکورد جدیدی دست پیدا کرد و توانست تا رقم 133 هزار و 584 واحدی برسد، اما رشد شاخص کل نسبت به روز گذشته 256 واحد رشد کرد.

امروز شاخص کل هم وزن نیز 7 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 949 واحدی رسید شاخص آزاد شناور نیز 533 واحد رشد کرد و به عدد 141 هزار و 995 واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب 118 و 843 واحد رشد کرد.

ملی صنایع مس ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان و شرکت ارتباطات سیار ایران هر یک به ترتیب 138، 110 و 83 واحد تاثیر مثبت در نوسانات شاخص بورس داشت. در طرف مقابل گروه مپنا، مدیریت سرمایه گذاری امید و معدنی و صنعتی کلگهر هر یک به ترتیب 97، 74 و 71 واحد تاثیر کاهنده در نماگر های بازار داشتند.

ارزش معاملات بورس تهران به 938 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن 2.6 میلیون سهم و اوراق مالی است.

شاخص کل فرابورس امروز 4.8 واحد رشد کرد و به رقم 1532 واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار به رقم 430 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به 824 میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
انتهای پیام

اظهار امیدواری نوبخت نسبت به جبران خسارات ناشی از نوسانات نرخ ارز


رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه پاداش‌ها و مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد و فردا (پنج‌شنبه) یارانه این ماه پرداخت می‌شود گفت: امیدواریم نوسانات نرخ ارز که مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد را تا حد مقدور جبران کنیم.
اظهار امیدواری نوبخت نسبت به جبران خسارات ناشی از نوسانات نرخ ارز
به گزارش وانانیوز، 

محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه هیئت دولت این هفته در جمع خبرنگاران در ارتباط با بسته اقتصادی مد نظر دولت اظهار کرد: همان طور که بیان شد این جزو تصمیات دولت است که به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کردند. در سفری که من به آذربایجان غربی و شرقی داشتم رئیس جمهوری تماس داشتند و اصرار داشتند این بسته اقتصادی را زودتر تهیه کنیم.

وی ادامه داد: در جلسه ستاد اقتصادی که فردا تشکیل می شود گزارشی از سوی سازمان برنامه و بودجه ارائه خواهد شد و امیدواریم نوسانات ارز که مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد را تا حد مقدور جبران کنیم.

نوبخت عنوان کرد: آنچه امروز به عنوان فضای کسب و کار از آن صحبت می شود باید با مقتضیات تحریم باشد، متاسفانه شاهد برخی رفتارهای غیر حرفه ای تجاری بودیم. تاجر شریفی که ارز 4200 می ‌یرد انتظار است جنس را با همان ارز 4200 حساب کند. در این شرایط عملکرد محدود برخی افراد نیازمند پیگیری بیشتری داشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه  افزود: امیدواریم هرچه زودتر از این شرایط منفی بگذریم.

نوبخت در پایان در ارتباط با پرداختی‌های دولت نیز گفت: آنچه که در خصوص پاداش‌ها گفته بودم، 1200 میلیارد دیگرش به حساب ذی نفع ها واریز شد و همچنین در جلسه گذشته تصریح کردم 2200 میلیارد تومان مطالبات گندم کاران هم پرداخت شد. 4000میلیارد یارانه هم فردا واریز خواهیم کرد که امیدواریم در پرداخت‌ها نظم داشته باشیم.

انتهای پیام

>