تبلیغات در تلکسیران

عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندگار شد


نمایندگان با 152 رای مخالف استیضاح، عباس آخوندی را در سمت وزیر راه و شهرسازی ابقا کردند.
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 22 اسفند) قوه مقننه و در جریان بررسی  استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نهایت از مجموع 246 رای ماخوذه، نمایندگان با 152 رأی مخالف، 92 رأی موافق و  2 رای ممتنع به ابقای وی در این سمت رای دادند.

بر اساس این گزارش درخواست استیضاح عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی روز 29 بهمن و یک روز پس از سقوط هواپیمای مسافربری آسمان که از تهران راهی یاسوج بود با امضای 24 نماینده تدوین و به هیئت‌رئیسه مجلس تقدیم شده بود.

منبع: هنگام

خبر خوب برای دانش آموزان اول تا سوم ابتدایی


معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید مشق شب حذف و تکالیف مهارت محور جایگزین آن می شود، گفت: دانش آموزان پایه های اول تا سوم ابتدایی امسال مشق شب ندارند.
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید مشق شب حذف و تکالیف مهارت محور جایگزین آن می شود، گفت: دانش آموزان پایه های اول تا سوم ابتدایی امسال مشق شب ندارند.

رضوان حکیم زاده اظهار داشت: پژوهش ها نشان می دهد رونویسی و مشق شب تاثیر زیادی در یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه ها و والدین تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در مرحله اول، این برنامه در کلاس هایی که تراکم 16 تا 25 دانش آموز دارند اجرا خواهد شد به این نحو که بچه ها قرار است تکالیف خود را در مدرسه زیر نظر معلمان انجام دهند و ساعت های بیرون از مدرسه را صرف مهارت آموزی کنند.

وی با بیان اینکه اکنون این برنامه مراحل پایانی را طی می کند و تا قبل از مهرماه به سراسر کشور ابلاغ خواهد شد، گفت: برنامه حذف مشق شب و جایگزینی تکالیف مهارت محور در سال های آینده به دیگر مدارس نیز تعمیم داده خواهد شد زیرا این برنامه مبتنی بر رویکردهای جدید تعلیم و تربیت در دوره ابتدایی است به این نحو که بچه ها فعالیت های یاددهی و یادگیری را تا جایی که مربوط به کلاس های درس می شود در مدرسه انجام داده و بیرون از مدرسه فعالیت های مکمل و مبتنی بر مهارت داشته باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این رابطه چارچوبی تهیه شده که در برگیرنده مهارت های مورد نظر در سند برنامه درسی ملی همچون انضباط اجتماعی، مسئولیت پذیری، حفظ محیط زیست، آموزش شهروندی، استفاده درست از منابع است و معلمان می توانند متناسب با این مهارت ها همراه با خلاقیت های خود برنامه ها را دنبال کنند.

حکیم زاده بیان داشت: در این برنامه ها به عنوان مثال دانش آموز می تواند همراه خانواده خود یک روز خرید روزانه منزل را انجام داده و حساب ها و پرداخت ها را اداره کند تا هم مفاهیم ریاضی را تمرین کند و هم با مفاهیم مدیریت مالی آشنا شود.

وی ادامه داد: همچنین در زمینه حفظ محیط زیست، برای دانش آموز می توان در مسیر مدرسه تا خانه مشاهدات، یادداشت ها و بازگو کردن مواردی که می تواند محیط زیست را تهدید کند در نظر گرفت و در رابطه با بحث انضباط و مسئولیت پذیری تکلیف یک دانش آموز می تواند این باشد که کتاب ها و وسایل اتاق خود را منظم کند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: استان ها نیز نمونه های متنوعی از برنامه های مهارت محور را ارائه کرده اند که برای اجرایی کردن آنها، این معاونت چارچوب ها را مشخص کرده و در اختیار استان ها قرار می دهد.

به گفته حکیم زاده برای پایه های 4، 5 و 6 و دوره اول متوسطه نیز برنامه ویژه مدرسه یا بوم در سال تحصلی جدید در نظر گرفته شده به این نحو که 2 ساعت از زمان رسمی آموزش در هفته به برنامه ای که مدرسه برای دانش آموزان در نظر می گیرد، اختصاص داده می شود.

وی یادآورشد: در این شرایط حجم کتاب های درسی به صلاحدید معلم ممکن است کاهش یابد تا برنامه ویژه جایگزین شود همچنین با نظارت مدیر و شورای مدرسه و با استفاده از ظرفیت های بیرون و درون مدرسه، می توان برنامه های مبتنی بر مهارت برای دانش آموزان در نظر گرفت و در این 2 ساعت به هیچ وجه کلاس های تست، تقویتی و تکمیل دروس جز برنامه ویژه مدارس نخواهد بود.
منبع: هنگام

کدام استانداران رفتنی هستند؟


بر اساس قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها 14 استاندار باید با سمت خود خداحافظی کنند تا جوان‌ها جای آنها را در وزارت گرفته و تحولی در مدیریت کشور ایجاد شود. این در حالی است که اخبار ضد و نقیضی در این باره شنیده می‌شود.
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:
طبق آخرین اخبار و شنیده‌ها، بر اساس قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها 14 استاندار باید با سمت خود خداحافظی کنند تا جوان‌ها جای آنها را در وزارت گرفته و تحولی در مدیریت کشور ایجاد شود. این در حالی است که اخبار ضد و نقیضی در این باره شنیده می‌شود. پس از قانونی شدن طرح عدم به کارگیری بازنشستگان، بنا به گفته سخنگوی شورای نگهبان افرادی که شامل این قانون می‌شوند فقط 2 ماه فرصت دارند تا هرچه زودتر از جایگاه خود کنار بروند.

 

کدام استانداران رفتنی هستند؟

از میان 31 استاندار در کشور؛ 14 استاندار بالای 60 سال هستند و نام این 14 استاندار به ترتیب در ادامه آورده شده است: استاندار همدان (محمد ناصر نیکبخت) با 78 سال و استاندار فارس (اسماعیل تبادار) با 61 سال و استانداران آذربایجان شرقی (مجید خدابخش) و استاندار البرز (محمد علی نجفی) و استاندار اصفهان (محسن مهر علیزاده) و استاندار مازندران (محمد اسلامی) با 62 سال و استانداران ایلام، چهارمحال وبختیاری، تهران، خراسان رضوی و جنوبی و شمالی، قزوین و مرکزی هم سن آنها بین 63 تا 69 سال است.

جایگزینی استانداران مهم است

در همین راستا عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در نشست با استانداران در پاسخ به سوالی که مربوط به زمان معرفی استاندار کرمان گفت: «ما منتظر بودیم قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان به ما ابلاغ شود. اکنون تعدادی از استانداران هستند که باید جابه‌جا شوند که در این جابه‌جایی جایگزینی استانداران بسیار مهم است». با توجه به صحبت‌های اخیر وزیر کشور این شائبه به‌وجود می‌آید که قصد جدی برای بازنشست کردن این استانداران وجود ندارد. این در حالی است که طبق ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رئیس‌جمهور می‌شود و مشمولان بندهای «د» و «ه» که شامل استانداران و معاونان استانداران همطراز سفرا و معاونان وزرا می‌شود، مشمول این قانون محسوب می‌شوند.

منبع: هنگام

آماده‌باش راهور برای تاسوعا و عاشورا +توصیه به عزاداران


جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آماده باش پلیس راهور در عاشورا و تاسوعای حسینی خبر داد و توصیه‌هایی را نیز به عزاداران و شهروندان ارائه کرد.
آماده‌باش راهور برای تاسوعا و عاشورا +توصیه به عزاداران
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:
سرهنگ حسن عابدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تمهیدات پلیس برای تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار کرد: از ابتدای دهه اول محرم همکاران من در پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آماده باش مضاعف برخوردار بوده و در اطراف هیات‌ها، تکایا و محل‌های برگزاری مراسم‌های مذهبی مستقر شده‌اند. علاوه بر آن، توصیه‌ها و آموزش‌های لازم نیز  به متصدیان هیات‌ها، تکایا، مساجد و ... ارائه شد.

عابدی با بیان اینکه از عصر امروز حضور دسته‌های عزاداری در سطح معابر و محلات افزایش یافته و در روز عاشورا به بیشرین حد خود می‌رسد، گفت: در همین راستا نیز عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به شکل صد درصدی در آماده‌باش هستند و نسبت به روان‌سازی و مدیریت ترافیک اقدام خواهند کرد.

وی درباره احتمال اعمال ممنوعیت تردد در برخی معابر نیز گفت: ممنوعیت ترددی در این خصوص پیش بینی نشده، اما ممکن است در برخی معابر با توجه به افزایش حجم دسته‌جات عزاداری و حضور شهروندان محدودیت‌های تردد به شکل موقتی اعمال شود که درخواست‌مان از شهروندان این است که همکاری لازم را با ماموران پلیس در این خصوص داشته باشند.

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به مناطق شلوغ تهران بزرگ در ایام تاسوعا و عاشورا، اظهار کرد: در برخی مناطق مانند بازار تهران، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، امامزاده صالح (ع)، چیذر، جوادیه، اسکندری، میدان امام حسین (ع)، میدان منیریه، نارمک، ستارخان، دولت و ... که شاهد حجم زیادی از دسته‌جات عزاداری هستیم، احتمال اعمال مقطعی محدودیت ترافیکی وجود دارد و توصیه می‌شود که شهروندان نیز کمتر با وسیله نقلیه در این معابر تردد کنند.

 عابدی با اشاره به تیره بودن رنگ لباس عزاداران، در هنگام شب از رانندگان خواست که توجه ویژه‌ای به مسیر مقابل خود داشته و عزاداران نیز از تردد از داخل خیابان خودداری کنند.

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ همچنین از رانندگان خواست که از توقف به صورت دوبل در مقابل ایستگاه‌های صلواتی و هیات‌ها خودداری کرده و از اقداماتی که سبب اخلال در ترافیک و انسداد معبر می‌شود، خودداری کنند.
منبع: هنگام

توهین زشت سوشا مکانی به عادل فردوسی پور بعد از برد پرسپولیس + عکس


دروازه بان جنجالی فوتبال ایران بعد از برد پرسپولیس با یک استوری معنادار به عادل فردوسی پور توهین کرده است.
توهین زشت سوشا مکانی به عادل فردوسی پور بعد از برد پرسپولیس + عکس
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:
پرسپولیس تهران دیشب در یک دیدار جذاب و دیدنی توانست تیم الدحیل را در آزادی با نتیجه 3 بر 1 از پیش رو بردارد. بعد از پایان این دیدار سوشا مکانی دروازه بان جنجالی سابق پرسپولیس که هیچگاه روابط مساعدی با عادل فردوسی پور نداشته است با یک استوری معنادار و توهین آمیز این مجری و گزارشگر فوتبال را هدف قرار داده است.
 
 
 
سوشا مکانی با اشاره به برد پرسپولیس ناراحتی عادل فردوسی پور را از این اتفاق سوژه عکس وی در اینستاگرام خود کرده است. البته سوشا مکانی در دو مرتبه این توهین ها را به فردوسی پور روا داشته است تا به نوعی این حرکت او تلافی جویانه تلقی گردد.
 
استوری سوشا مکانی درباره عادل فردوسی پور
منبع: هنگام

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟


احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:
بسیاری از مسلمانان و به ویژه شیعیان مراسم‌های مربوط به خواستگاری، عقد، ازدواج را به ایامی غیر از محرم و موکول می‌کنند. سوالی که در این جا شکل می‌گیرد این است که آیا خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر چه حکمی دارد؟

پاسخ این است که رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد، احترام این دو ماه را رعایت کنید. جزئیات احکام شرعی مراجع تقلید در این رابطه را می‌توانید در قالب پرسش و پاسخ در پایین مشاهده کنید.

سؤال: گاهی برخی مؤمنان در دوماه محرم و صفر و شاید در سایر مناسبت‌های عزاداری دینی کار‌هایی انجام می‌دهند که تناسبی با این ایام ندارد؛ مانند ازدواج و انتقال به خانه جدید و خریدن لوازم و لباس نو و زینت کردن (آرایش) بدن و لباس و آغاز کردن کار‌ها و پروژه‌های جدید و غیره. حکم شرع در این زمینه چیست؟
پاسخ: انجام کار‌های مذکور در این مناسبت‌ها حرام نیست مگر در صورتی که نشانه هتک حرمت این مناسبت‌ها باشد مانند برگزرای مراسم شادی یا زینت کردن (آرایش) در روز دهم محرم.
البته باید مراقب باشند در روز‌های مصیبت و اندوه اهل بیت (ع) کار‌هایی را که انسان‌ها معمولا هنگام حزن و اندوه و مصیبت انجام نمی‌دهند، ترک کنند، مگر در صورتی که ضرورت عرفی ایجاب کند و در غیر این صورت باید زمانی را برای این کار‌ها در نظر بگیرد که با روز‌های عزاداری و اندوه تلاقی نداشته باشد.

پرسش: آیا خواستگاری رفتن و دیگر مقدمات ازدواج مثل بله برون و عقد و … در ماه محرم و صفر اشکال دارد و بی احترامی محسوب میشود؟
پاسخ: رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد؛ لیکن احترام این دو ماه را رعایت کنید. مراسم اولیه را به طور ساده بر گزار کنید. پس از پایان ماه صفر مراسم مورد نظر را انجام دهید.
مثلا مراسم نامزدی یا عقد و یا عروسی را برگزار نمی‌کنند و سعی می‌کنند یا قبل از این دو ماه برگزار بکنند و یا اینکه بعد از اتمام این دو ماه، مراسم جشن بر پا می‌کنند.
حال برای بسیاری از کسانی که مراسم شادی را پیش رو دارند این سوال مطرح است که بعضی از مردم فکر می‌کنند ازدواج یا مراسم عقد در این دو ماه اشکال شرعی دارد و مراسم عقد و عروسی در ماه محرم و صفر حرام است.
آیا چنین عقیده‌ای درست است؟ اکثر مراجع بر این نظر متفق القولند که: برگزاری این نوع مراسم، اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (ع) نباشد، اشکال ندارد، ولی در آن هیچ نوع برکتی نیست و سزاوار است که مسلمانان غیرتمند سعی کنند اینگونه مراسم را در ماه‌های دیگر و ایام متناسب با خود، برگزار کنند.

آیا مراسم عقد و عروسى در ماه محرم و صفر جایز است؟
همه مراجع: برگزارى این نوع مراسم، اگر توأم با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (ع)? نباشد، اشکال ندارد. اما براى مؤمنان سزاوار است که حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام دادن کارهاى شادى آفرین، اجتناب کنند.. تبریزى، صراط النجاة، ج. 5، س. 521؛ دفتر: همه مراجع. (احکام ازدواج، پرسمان).


آیا می شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
مطابق نظر آیت الله خامنه‌ای
پرسش: حکم برگزاری مراسم عقد و عروسی در ایام محرم و صفر و دیگر ایام عزاداری ائمه‌ی معصومین علیهم السّلام چه حکمی دارد؟
پاسخ: مجرد انجام عقد در ایام عزاداری فی‌نفسه منعی ندارد، ولی برگزاری مجالس جشن و انجام کار‌هایی که موجب هتک و بی‌حرمتی گردد، در خصوص ایام عزا جایز نبوده و حرام است.

آیا می شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی
سؤال 181. در ماه محرّم و صفر چند روز شادى کردن حرام و عزادارى واجب است؟
جواب: بهتر است دهه عاشورا و دهه اربعین به عزادارى بپردازند و در بقیّه آزادند؛ هر چند متعارف میان مردم این است که مراسم جشن عقد و عروسى را در تمام محرّم و صفر به عنوان احترام ترک کنند.
سؤال 177. از نظر شرعى و قانونى حکم ازدواج دایم و موقّت در ماه هاى محرّم و صفر چیست؟
جواب: اشکالى ندارد.
سؤال 178. آیا طلب فرزند در ماه هاى حرام، چون محرّم از نظر شرع ایراد دارد؟ آیا در فرزند تأثیر منفى مى گذارد؟
جواب: اشکالى ندارد.
سؤال 179. آیا لذّت جنسى بردن از همسر در شب هاى ماه محرّم یا دیگر ایّام عزادارى مکروه است؟
جواب: حرام نیست؛ ولى رعایت ادب در حدّ عرف خوب است. ملاحظه اینکه در عزاى نزدیکان مثل پدر و مادر و مانند آن چه رفتارى دارند.

آیا می شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
مطابق نظر آیت الله سیستانی
السؤال: هل یجوز الزواج فی شهر محرم الحرام أو فی شهر صفر؟
الجواب: إذا کان فیه هتک فهو حرام.
ترجمه: آیا ازدواج در ماه محرم یا در ماه صفر جایز است؟ پاسخ: اگر در این کار هتک [حرمت]باشد؛ حرام است.


آیا می شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
آیت الله شبیری زنجانی
پرسش:
294 – انجام مراسم جشن عروسی یا تولد در ماه محرم وصفر چه حکمی دارد؟
پاسخ:
اگرعرفاً مصداق هتک اهل بیت (علیهم السلام) باشد، جایز نیست. در غیر این صورت نیزشایسته است از انجام این گونه مراسم در ایام عزا و حزن اهل بیت علیهم السلام اجتناب شود.

پرسش:289 – آیانگاه کردن به فیلم عروسی درایّام ماه محرم وصفرچه حکمی دارد؟
پاسخ:اگر مشتمل بر حرام – مثل موسیقی حرام یا نگاه به نامحرم- نباشد، مانعی ندارد و بین محرّم و ماه‌های دیگر در این جهت، فرقی نیست. البته نحوه دیدن آن نباید موجب بی احترامی به ایام عزای اهل بیت (ع) شود.
منبع: هنگام
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟