گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی هنری

نمایش فیلم‌ جنجالی فرانسوا اوزون در جشنواره برلین / کیسی افلک با نور زندگی من به برلیناله آمد


سه فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل شصت و نهمین جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد.

سرویس سینمایی هنرآنلاین: جمعه در دومین روز جشنواره برلین فرانسوا اوزون یکی از تحسین شده ترین کارگردانان فرانسه فیلم جدید خود را در بخش مسابقه بین الملل به نمایش گذاشت: به لطف خدا (By the Grace of God) که بر مبنای داستان واقعی قربانیان آزار جنسی در کلیسای کاتولیک ساخته شده است.

فیلم جدید اوزون در حالی در برلیناله روی پرده رفت که یک کشیشِ متهم، از ماه پیش سعی کرد جلوی نمایش آن را بگیرد. اوزون 51 ساله به طور مخفیانه سال ها روی پروژه به لطف خدا کار کرد. نمایش رسانه ای فیلم در برلین با استقبال فراوان همراه بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به لطف خدا بعد از فیلم برنده اسکار مرکز توجه (2015) که داستانش در بوستون روی می دهد، مهم ترین روایت سینمایی از لاپوشانی سیستمیِ آزار جنسی توسط کلیساست. پیش از اکران فیلم، برنار پرینات، کشیشی که به آزار جنسی 80 پسر متهم است به دادگاه رفت و درخواست کرد نمایش فیلم در فرانسه تا بعد از برپایی دادگاه او که این ماه برگزار می شود به تعویق بیفتد.

به لطف خدا با بازی ملویل پوپا، دنی منوشه و سوان کاراواکا در حالی به نمایش درآمد که کاردینال فیلیپ باربارن اسقف اعظم لیون و پنج نفر دیگر از جمله رژین مر – یک کارگر داوطلب که او نیز به طور قانونی خواستار حذف نام خود از فیلم شده است – در انتظار صدور حکم دادگاه درمورد لاپوشانی این سوء استفاده گسترده هستند.

اوزون که با فیلم هایی چون 8 زن ، در خانه ، فرانتز و استخر شنا شهرت دارد، به خبرگزاری فرانسه گفت امیدوار است رسیدگی به این پرونده های پر پیچ و خم تا الان تمام شده باشد، اما فیلم باید برای مردم به نمایش درمی آمد.

او گفت: هر وقت سعی می کنید سکوت خود را بشکنید با مقاومت روبرو می شوید. فکر نمی کنم این مسئله اتفاقی باشد، چون به لطف خدا فیلمی است که می کوشد به سکوت پایان بدهد.

این رسوایی اولین بار در 2015 زمانی رسانه ای شد که فرانسوا دووو پیش آهنگ سابق مدعی شد برنار پرینات 25 سال پیش در بچگی او را آزار داد. همان سال فعالیت های پرینات از سوی کلیسا به حالت تعلیق درآمد. در نهایت معلوم شد که کاردینال در 2010 در مورد شایعات با پرینات صحبت کرد و کشیش مدعی شد که دیگر آدم سابق نیست و تغییر کرده است. باربارن چهار سال بعد برای صحبت درباره او به واتیکان رفت، بی آن که موضوع را با پلیس در میان بگذارد.

فیلم اوزون این اتفاقات را دنبال می کند، اما تمرکز خود را بر تأثیر احساسی سه قربانی - که موضوع را به طور علنی دنبال می کنند – گذاشته است. به لطف خدا بر فرانسوا دووو و الکساندر دوسو- هزز، یک کاتولیک پرشور متمرکز است که در 40 سالگی متوجه می شود کشیشی که او را آزار داد هنوز زنده است و همچنان از طریق کلیسا به بچه ها دسترسی دارد.

اوزون گفت چند اسقف فرانسوی و یک کشیش اعظم بعد از دیدن فیلم واکنش مثبت نشان داده اند. او ابراز امیدواری کرد به لطف خدا بتواند این بحث را به خارج از مرزهای فرانسه بکشاند.

فیلم مغولستانی Öndög به کارگردانی وانگ کوان آن و فیلم آلمانی ضد سیستم (System Crasher) به کارگردانی نورا فینگشیت نیز روز گذشته در بخش مسابقه بین الملل نمایش داده شدند.

در خلاصه داستان فیلم Öndög آمده است: در یک جلگه وسیع بی درخت در مغولستان قتلی روی می دهد. از یک گله دار خواسته می شود حواسش به صحنه جرم باشد. او زنی است که هم از گرگ ها می ترسد و هم از همسایه خود. او برای آینده نقشه هایی دارد که ارتباطی نزدیک با افسانه های سرزمینش دارد. دولامیاف انختاویان و نورووسامبو باتمانخ از بازیگران این فیلم هستند. وانگ کوان آن کارگردان فیلم های دشت گوزن سفید و ازدواج تویا است.

ضد سیستم اولین فیلم بلند داستانی نورا فینگشیت است که پیش از این چند فیلم کوتاه و مستند ساخته است.

فیلم او درباره دختری 9 ساله به نام بنی (با بازی هلنا زنگل) است که انرژی بی امان او همه اطرافیانش را ناامید می کند. آلبرشت شوخ، و گابریلا ماریا اشماید از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

امسال از 23 فیلم بخش مسابقه بین الملل برلیناله 17 فیلم شانس دریافت جایزه خرس طلایی و جوایز خرس نقره ای را دارند.

روز جمعه همچنین فیلم نور زندگی من (Light of My Life) به کارگردانی و با بازی کیسی افلک بازیگر برنده اسکار در بخش پانوراما جشنواره برلین روی پرده رفت. این فیلم تلفیقی از یک داستان با موضوع بقا و قصه ای درباره بلوغ است، و درباره یک پدر و دختر است که در جنگل گرفتار می شوند.

آنا نیووسکی، تام باور و الیزابت ماس در دومین تجربه کارگردانی افلک بعد از من هنوز اینجا هستم (2010) بازی می کنند. بازیگر و کارگردان 43 ساله آمریکایی برای فیلم منچستر بای د سی (2016) به کارگردانی کنت لونرگان برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

شصت و نهمین جشنواره فیلم برلین 7 تا 17 فوریه (18 تا 28 بهمن) برگزار می شود. ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی رئیس داوران بخش مسابقه بین الملل است.addup.center