گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

همسایه غول‌پیکر نزدیکترین سیاره به منظومه شمسی شناسایی شد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار علمی و فناوری

ستاره‌شناسان به تازگی پی برده‌اند که نزدیک‌ترین سیاره به منظومه شمسی که «پروکسیما بی» نام دارد، یک همسایه دیگر هم دارد که نام آن پروکسیما سی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز ، پروکسیما بی به دور ستاره‌ای به نام Proxima Centauri می‌گردد که در فاصله 4.2 میلیون سال نوری از کره زمین قرار دارد.

سیاره یادشده که به کوتوله قرمز رنگ شهرت یافته در فاصله‌ای مناسب از ستاره Proxima Centauri قرار دارد و لذا محققان معتقدند که ممکن است آب مایع بر روی آن وجود داشته باشد. پروکسیما بی از نظر ابعاد هم مشابه با زمین است.

بررسی‌های دقیق گروهی از دانشمندان ایتالیایی و یونانی در این زمینه از وجود سیاره‌ای در همسایگی سیاره مذکور به نام پروکسیما سی خبر می‌دهد. کشف پروکسیما سی بر مبنای تاثیراتی که جاذبه آن بر روی مدار گردش پروکسیما بی می‌گذارد، ممکن شده است.

البته برای کسب اطمینان کافی در مورد وجود این سیاره هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام شود. بر اساس یافته‌های فعلی، پروکسیما سی یک سیاره غول پیکر است که ابعاد آن شش برابر کره زمین بوده و هر 1900 روز یک بار به دور ستاره Proxima Centauri می چرخد .

فاصله این دو از یکدیگر 1.5 برابر فاصله خورشید و زمین است. با توجه به این یافته‌ها سیاره پروکسیما سی سیاره‌ای سرد و غیرقابل سکونت است.

منبع: هشتگ


addup.center