گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

همراه با 3 سرنشین؛ ناو کیهانی «سایوز ام. اس-12» فردا عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار علمی و فناوری

مهندسان مستقر در پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور، ناو کیهانی سایوز ام. اس-12 را برای پرتاب فردا آماده می‌کنند.
به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، مهندسان مستقر در پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور ناو کیهانی سایوز ام. اس-12 را برای پرتاب فردا پنجشنبه آماده می‌کنند. این سفینه 14 مارس 2019 با سه سرنشین به نام‌های آلکسی آوچینین فضانورد سازمان فضایی روسیه روسکاسموس، نیکلاس هیگ و کریستینا کخ فضانوردان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) راهی مدار زمین می‌شود. آلکسی آووچینین و نیک هیگ قرار بود در 11 اکتبر 2018 به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کنند، اما به دلیل نقص فنی موشک سایوز اف. گ. این کار انجام نشد و سیستم نجات اضطراری آن‌ها را از نیمه راه به زمین برگرداند.

بر اساس اطلاعیه ناسا و روسکاسموس، پرتاب سایوز ام. اس -12 بطور مستقیم پخش خواهد شد و علاقمندان می‌توانند این مراسم را بطور لحظه‌ای تماشاگر باشند. این ناو قرار است در مسیری 4 ساعته خود را به ایستگاه فضایی بین المللی برساند.

سایوز ام. اس -12 یکصد و چهل و یکمین ناو سایوز از سال 1967 است که به شکل سرنشین‌دار برای حمل فضانورد به مدار زمین مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. این سفینه که بیش از 7 تن وزن دارد تاکنون با حفظ بدنه و طراحی اصلی، تغییرات زیادی به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری داشته و از سال 2016 کامل‌ترین نوع آن با عنوان "سایوز ام. اس" در خدمت حمل فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

آشنایی با سرنشینان ناو سایوز ام. اس -12

آلکسی آوچینین
آلکسی آوچینین فرمانده ناو کیهانی سایوز ام. اس -12 متولد 28 سپتامبر 1971 در شهر ریبینسک از منطقه یاروسلاول روسیه است. از سن 15 سالگی عضو باشگاه خلبانی بود و بعد از پایان تحصیلات متوسطه به آموزشگاه نیروی هوایی روسیه روی آورد و آن را با تخصص مهندسی خلبانی به پایان برساند. در سال 2006 داوطلب فضانوردی شد و توانست با طی آموزشی دو ساله در سال 2009 رسماً گواهینامه فضانوردی دریافت کند.
در اولین پرواز فضایی در 18 مارس 2016 آوچینین سمت فرماندهی ناو کیهانی سایوز تی. ام -20 ام را بر عهده داشت و به همراه اولگ سکریپوچکا و جفری ویلیامز به فضا پرتاب شد؛ سفری که 172 روز طول کشید نام وی را به عنوان پانصد و چهل و هفتمین فضانورد جهان و یکصد و بیستمین کیهان نورد روسیه به ثبت رساند. اما ماموریت دوم او در 11 اکتبر 2018 به دلیل نقص فنی موشک بالا برنده سفینه سایوز ام. اس -10 با فرود اضطراری این ناو ناکام ماند.

نیکلاس هیگ
نیکلاس هیگ سرهنگ دوم، نیروی هوایی آمریکا، متولد 25 سپتامبر 1975 در شهر بلویل کانزاس، در سال 2013 به جرگه فضانوردان ناسا پیوست.

او فارغ التحصیل آکادمی نیروی هوایی آمریکا در کلرادو اسپرینگز است. همچنین درجه مهندسی خود را از مؤسسه فناوری ماساچوست گرفته است. او در سفر نیمه تمام سایوز ام. اس -10 که با فرود اضطراری این ناو ناکام ماند همراه آوچینین بود.

کریستینا کخ
کریستینا کخ متولد 29 ژانویه 1979 در سال 2013 توسط ناسا به عنوان فضانورد انتخاب شد و در ژوئیه 2015 دوره آموزش فضانوردی را تکمیل کرد.

وی فارغ التحصیل دانشکده علوم و ریاضیات دورهام کارولینای شمالی (1997)، کارشناسی علوم مهندسی برق (2001) دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی است.

کخ چند سال به عنوان مهندس برق در آزمایشگاه مرکز فضایی گدارد ناسا کار می‌کرد. او در سال‌های 2004 تا 2007 در برنامه تحقیقاتی قطب جنوب فعالیت داشت از سال 2007 تا 2009، به عنوان مهندس برق در بخش فضایی آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز به توسعه ابزار‌های فضایی مشغول بود.

وی به خاطر کار‌های تحقیقاتی مختلف خود موفق به دریافت جوایز مختلفی از جمله مدال خدمات قطب جنوب کنگره آمریکا و جایزه پیشرفت گروه ناسا شده است.
منبع: هشتگ


addup.center