گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

زورآزمایی آمریکا و چین در جنگ تجاری/ سومین دور مذاکرات تلفنی پکن و واشنگتن برگزار شد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

زورآزمایی آمریکا و چین در عرصه جنگ تجاری به‌ویژه پس از شکست مذاکرات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی، وارد مرحله جدیدی از تهدید و تطمیع از سوی واشنگتن شده است.

العالم ـ آسیا

به دنبال شکست مذاکرات ترامپ با کیم جونگ اون "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین سفر خود به آمریکا برای گفت وگوهای تجاری را متوقف و این تصمیم را مرتبط با رفتار و مذاکرات بی نتیجه دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی در هانوی عنوان کرد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد؛ نوع رفتار رئیس جمهوری آمریکا در نشست هانوی که مذاکره با کره شمالی را ناکام گذاشت؛ بر روابط بین المللی و مذاکرات آتی وی در خصوص اختلافات تجاری با مقامات بلند پایه چینی نیز تاثیر گذاشته است لذا رییس جمهوری چین به آمریکا سفر نمی کند.
پس از این ماجرا، حالا خبرگزاری رسمی چین از برگزاری سومین دور مذاکرات تجاری چین و آمریکا به صورت تلفنی خبر داده است.

خبرگزاری چینی شینهوا روز جمعه گزارش داد، در این مذاکرات که شب گذشته انجام شد لیو هه معاون نخست وزیر، عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست و مذاکره کننده اصلی چین با رابرت لایتیزر و استیون منوچین نماینده تجاری و وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا گفت و گو کرد.
این خبرگزاری خاطرنشان کرد که مذاکرات دو طرف پیشرفت قابل توجهی در زمینه تنظیم جزییات متن توافق نامه نهایی داشته است.
در همین حال استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که نشست دونالد ترامپ و شی جین پینگ سران آمریکا و چین که قرار بود اواخر مارس برگزار شود فعلا انجام نخواهد شد.
او به خبرنگاران افزود: هر دو طرف 'با حسن نیت' کار می کنند تا سعی کنند 'با بیشترین سرعت ممکن' به توافق برسند.
همزمان با پیشرفت مذاکرات تجاری چین و آمریکا، قانون سرمایه‌گذاری بازرگانان خارجی چین پیش از ظهر امروز (جمعه) در آخرین روز مجلس ملی نمایندگان خلق چین در پکن با اکثریت آرا به تصویب رسید.
یکی از محور مذاکرات چین و آمریکا در جنگ تجاری، رعایت مالکیت معنوی و همچنین جلوگیری از انتقال اجباری فناوری از شرکت های آمریکایی به شرکت های چینی است که در این قانون مورد بحث قرار گرفته است.
پس از کش و قوس های فراوان در مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا که از یک سال پیش آغاز شده، به نظر می رسد اکنون دو طرف در مسیر رسیدن به توافق باشند، کارشناسان می گویند روی کلیات توافق شده است اما طرفین در حال تنظیم سند جزییات این توافق هستند هر چند که نوع رفتار ترامپ نشان داده که وی پیش بینی پذیر نیست و ممکن است در آخرین لحظات همه چیز تغییر کند.

منبع: هشتگ


addup.center