گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

تعویق موعد برگزیت

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی
پارلمان انگلیس روز جمعه به برگزاری همه‌پرسی مجدد در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) رای منفی داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نمایندگان پارلمان انگلیس امروز پنجشنبه به دو طرح درباره برگزیت رای دادند.

قانونگذاران انگلیسی در نخستین رای‌گیری با برگزاری همه‌پرسی مجدد در خصوص برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) مخالفت کردند.

در دومین رای‌گیری هم نمایندگان انگلیسی با 412 رای موافق و 202 رای مخالف با طرح دولت این کشور برای تمدید «ماده 50 معاهده لیسبون» و موکول کردن برگزیت به بعد از تاریخ 29 مارس موافقت کردند.

این رای به معنی آن است که دولت انگلیس اکنون بایستی برای موکول کردن برگزیت به بعد از تاریخ یادشده موافقت اتحادیه اروپا را جلب کند.

پارلمان انگلیس روز گذشته (چهارشنبه) هم به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه رای منفی داد. رای‌گیری روز چهارشنبه یک روز بعد از آن بود که پارلمان، توافق دولت «ترزا می» با اتحادیه اروپا برای خروج را رد کرده بود.

واژه «برگزیت» کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند. بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده است.

همه‌پرسی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روز 23 ژوئن 2016 (مصادف با سوم تیر 1395) برگزار شد و در آن مجموعاً 51.9 درصد از رای‌دهندگان به خروج از این اتحادیه رای دادند.

چند ماه بعد از همه‌پرسی برگزیت، مذاکراتی از 29 مارس سال 2017 (نهم فروردین 1396) برای به جریان انداختن «ماده 50 معاهده لیسبون» که قواعد خروج یک عضو اتحادیه اروپا را تعیین می‌کند، آغاز شد.منبع: هشتگ


addup.center