گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

فاز 13 پارس جنوبی به‌زودی با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

مجری فاز 13 پارس جنوبی از تکمیل و افتتاح این فاز گازی خبر داد و گفت: با افتتاح فاز 13 پارس جنوبی روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز تولید و به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر ،پیام معتمد با اعلام اینکه فاز 13 پارس جنوبی با توانمندی نیرو‌های داخلی اجراء و راه‌اندازی شده است گفت: فاز 13 پارس جنوبی نماد اقتصاد مقاومتی و اعتماد به توانمندی‌های ملی است.

وی با بیان اینکه فاز 13 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد تصریح کرد: عملیات اجرای فاز 13 پارس جنوبی سال 1389 آغاز شد که با افتتاح آن روزانه 2 میلیارد فوت‌مکعب گاز تولید و به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

مجری فاز 13 پارس جنوبی تامین خوراک این فاز را از 38 حلقه چاه گاز در خلیج فارس و در میدان گازی پارس جنوبی دانست و تصریح کرد: چاه‌های گاز فاز 13 پارس جنوبی در 4 موقعیت دریایی قرار دارد که خوراک مورد نیاز پالایشگاه این فاز در کنگان را تامین می‌کنند.

معتمد با بیان اینکه گاز 38 حلقه چاه به‌وسیله دو خط 32 اینچی به‌طول 100 کیلومتر زیردریایی به پالایشگاه خشکی در کنگان انتقال می‌یابد افزود: در اجرای فاز 13 پارس جنوبی حدود 100 ماه تلاش شده که تمام بخش‌های این فاز با توان متخصصان داخلی اجرایی و تکمیل شده است.

وی با ابراز اینکه پالایشگاه فاز 13 شامل چهار ردیف تصفیه گاز هر کدام به‌ظرفیت پالایش 500 میلیون فوت‌مکعب گاز در روز است بیان کرد: در اجرای فاز 13 پارس جنوبی 25 میلیون مترمکعب خاک‌برداری و 360 هزار مترمکعب بتن‌ریزی شده است.

مجری فاز 13 پارس جنوبی از نصب 42 هزار تن سازه فلزی، 52 هزار تن تجهیزات و 5 هزار کیلومتر کابل‌کشی در این فاز خبر داد و بیان کرد: فاز 13 پارس جنوبی برای تولید روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.

معتمد تولید سالانه 1.5 میلیون تن ال‌پی‌جی و یک‌میلیون تن اتان را از دیگر محصولات فاز 13 پارس جنوبی برشمرد و گفت: ارزش محصولات تولیدی فاز 13 پارس جنوبی 5 میلیون دلار در روز است.

وی اشتغال مستقیم و غیرمستقیم 6 هزار نفر را از دیگر ویژگی فاز 13 پارس جنوبی دانست و اضافه کرد: همزمان با افتتاح رسمی فاز 13 پارس جنوبی از سوختن روزانه 780 تن گاز‌های اسیدی جلوگیری می‌شود.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/ت

افتتاح فاز 3 پارس جنوبی

منبع: هشتگ


addup.center