گروه خبری سیاسی

فعال سازی معادن غیرفعال کوهشاه احمدی، گامی در ایجاد اشتغال شهرستان است


فرماندار حاجی آباد گفت: فعال سازی معادن غیرفعال شهرستان گامی در ایجاد اشتغال مردم حاجی آباد است.
فعال سازی معادن غیرفعال کوهشاه احمدی، گامی در ایجاد اشتغال شهرستان است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛حمید جهانگیری، فرماندار حاجی آباد در نشست با مدیرعامل مجتمع معدنی شرکت اسفندقه با اشاره به پهنه 1200 کیلومتری معدن شیخ عالی و حسن آباد ،اظهار کرد: این معادن از موقعیت بسیار خوبی برخوردار هستند و می تواند نقطه تحول این مناطق باشد.

جهانگیری با بیان حجم کرومیت موجود و قیمت آن در بازار ابراز امیدواری کرد و افزود : این شرکت در شرایط خوبی قرار دارد و نگاهش به سمت توسعه است و در این راه مطابق با قانون باید عمل کنند.

وی با بیان اینکه حجم زیادی از معادن به صورت قاچاق از منطقه خارج می شود، افزود: ما به دنبال ایجاد شرایط اشتغال پایدار برای افراد بومی از طریق ایجاد کارخانه فرآوری  هستیم که مافیای قاچاق نتوانند از مردم سوءاستفاده کنند.

فرماندار حاجی آباد از رویکرد این شرکت در جهت ایجاد اشتغال ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدواریم با تحقق این رویکرد بخشی از اشتغال این مناطق که از دغدغه های اصلی دولت است حل شود

جهانگیری خاطر نشان کرد : از ابتدای انقلاب اسلامی زیرساخت های خوبی در این مناطق انجام شده است و در این دولت هم دو پروژه عظیم جاده سازی و آبرسانی جهت رفاه حال مردم و سرمایه گذاران شروع شده است

وی افزود: متقاضیان سرمایه گذاری در این شهرستان جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز باید نیروهای بومی را در اولویت قرار دهند.

فرماندار حاجی آباد با تاکید بر حفظ حریم اراضی ملی گفت: منابع طبیعی جزو انفال است و متعلق به ما نیست که آن را تخریب کنیم و این اموال باید به دست نسل های بعدی برسد .

جهانگیری در حمایت از سرمایه گذاران ، خواستار کوتاه کردن بروکراسی اداری شد.

عباس زاده، رییس اداره صنعت و معدن شهرستان ضمن بیان مشکلات شرکت اسفندقه از رویکرد ایجاد اشتغال شرکت مذکور تحسین کرد و گفت: از ابتدای امسال بخشنامه ای از سوی دولت در خصوص فعالسازی معادن صادر گردیده است و ما هم در بحث حمایت از سرمایه گذار تسهیلاتی را در قالب اشتغال روستایی و فراگیر به متقاضیان پرداخت می کنیم

ایوب شکاری، رییس اداره منابع طبیعی شهرستان اظهار کرد: وظیفه منابع طبیعی حفظ و حراست از انفال عمومی است ، در منطقه شیخ عالی و حسن آباد ذخیره گاه ژنتیکی حساسی وجود دارد که این شرکت باید رعایت حریم آنها را داشته باشد.

انتهای پیام/ی

وجود 500 کلاس درس غیر استاندارد در میناب


مدیرکل نوسازی مدارس هرمزگان گفت: در شهرستان میناب 500 کلاس درس غیر استاندارد وجود دارد که نیازمند استاندارد سازی دارد.
وجود 500 کلاس درس غیر استاندارد در میناب

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب،نوید احمدی،  مدیرکل نوسازی مدارس هرمزگان روز گذشته در آئین افتتاحیه مدرسه 6 کلاسه مهر نوین در روستای «کمبیل» بخش بندزرک میناب، اظهار کرد: تعدادی از مدارس استان و شهرستان میناب جزء مدارس تخریبی و غیر استاندارد قرار دارند که از این آمار در استان هرمزگان حدود 900 مدرسه با 4025 کلاس درس است که با این وجود می توان اعلام کرد یک سوم مدارس استان هرمزگان غیر قابل استاندارد هستند.

مدیرکل نوسازی مدارس هرمزگان بیان کرد: در شهرستان میناب 99 مدرسه غیر استاندارد وجود دارد که این آمار در سال گذشته حدود 126 مدرسه بود که با همت خیرین و اعتبارات داده شده این تعداد به 99 مدرسه کاهش یافته اما با این وجود این آمار از مدارس تخریبی بازهم برای شهرستان میناب زیاد است.

احمدی با بیان اینکه در شهرستان میناب حدود 500 کلاس درسی غیر استاندارد وجود دارد، گفت: میناب بعد از شهرستان بندرعباس که داری 16 پروژه است در در مقام دوم قرار داردکه میتوان گفت در شهرستان میناب 13 پروژه را از مجموع 58 پروژه استان را در اختیار دارد.

وی تصریح کرد : میناب در این پروژه ها از نظر کلاس های درسی با در اختیار داشتن 90 کلاس  رسمی در مقام اول استان قرار دارد که عمده این پروژه ها در مناطق روستایی احداث شده که همانند سایر پروژه های که در اختیار مردم قرار گرفته اند آنها هم در ابتدای مهرماه در اختیار فرهنگیان و مردم قرار خواهند گرفت.

مدیرکل نوسازی مدارس هرمزگان ضمن تقدیر از همه مسئولان و خیرانی که نقش به سزایی در ساخت این پروژه ها داشته اند، خاطر نشان کرد: این پروژه ها با ایفای نقش همه مسئولان و مردم به نتیجه رسیده است که با مشارکت بانک اقتصاد نوین و با حضور مسئولان ان به مردم روستای کمبیل هدیه داده می شود.

انتهای پیام/

حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت/ هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست


عالم اهل سنت هرمزگان با بیان اینکه هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست، گفت: حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت و اتحاد امت اسلامی است.
حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت/ هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست

شیخ مسعود راهبر، عالم اهل سنت هرمزگان در گفتگو با خبرنگار  هرمز با بیان اینکه حج همانند نماز و روزه یکی از ارکان مهم دین مبین اسلام است، اظهار کرد: برای کسی که توانایی مالی، جانی، امنیتی داشته باشد وظیفه و واجب است که در طول عمرش حداقل یکبار به خانه خدا و مسجدالحرام مشرف شود.

امام جمعه بندرچارک هرمزگان با اشاره به اینکه حج نماد اتحاد و قوت گرفتن امت اسلامی است، تصریح کرد: حج مراسمی برای شناخت فرق و مذاهب اسلامی گوناگونی است که از جای جای جهان اسلام با رنگ ها، نژادها و گویش ها متفاوت همه بر حول محور کعبه معظمه گرد هم می آیند.

راهبر افزود: در مراسم حج همه با یک لباس و یک رنگ ندای وحدانیت و توحیدی الهی «لبیک اللهم لک لبیک» سر می دهند که نشان می دهد در جهان اسلام همه انسان ها دارای منزلت و کرامت یکسانی هستند.

وی با بیان اینکه بزرگترین دستاورد حج شناسایی و اطلاع مسلمانان از احوالات یکدیگر است، عنوان کرد: در مراسم حج مسلمانان علاوه بر اطلاع یافتن از احوال دیگر کشورهای مسلمان از وضعیت مسلمانان در کشورهای غیر اسلامی مانند غرب و اروپا آگاه می شوند.

عالم اهل سنت هرمزگان با تاکید بر اینکه حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت و اتحاد امت اسلامی است، بیان کرد: کسانی که توانایی اقتصادی دارند باید تماتم تلاش خود را داشته باشند تا در این گرد همایی عظیم در یک مکان و زمان خاص جمع شوند.

راهبر افزود: عده ای سیکولارم و بی دین در گذشته کمپین ضد حج راه اندازی کردند  تا این فرهنگ عظیم و رکن دین را زیر سوال ببرند که چرا حج می روید اما به میلیون ها انسان دیگر که برای سیاحت به کشورهای دیگر می روند، کاری ندارند.

وی با بیان اینکه هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست، یاد آور شد: مراسم حج و خانه خدا متعلق به کشوری خاص نیست و تمام جهان اسلام در آن نقش و سهم دارند.

امام جمعه بندرچارک با اشاره به اینکه دولتمردان باید توجه بیشتری به مراسم حج داشته باشند، خاطر نشان کرد: در کشور ما برای سفرهای سیاحتی به کشورهای جنوب و شرق  آسیا، خاورمیانه و مکان های دیگر ارزهای 500 هزار یورویی داده می شود؛ اما برای سفر معنوی حج 200 دلار اختصاص داده شده است.

انتهای پیام/

دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان بیانه ای صادر کردند


جمعی از دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان در خصوص حضور کشتی های چینی که  موجب بیکاری صیادان بومی  هرمزگان شده، بیانیه ای صادر کردند، که به شرح زیر است.
دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه <a href=هرمزگان بیانه ای صادر کردند" title="دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان بیانه ای صادر کردند" data-lazy-srcset="http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/216213-335x200-1.jpg 335w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/216213-335x200-1-300x179.jpg 300w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/216213-335x200-1-327x195.jpg 327w" data-lazy-sizes="(max-width: 335px) 100vw, 335px">

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ جمعی از دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان در خصوص حضور کشتی های چینی که  موجب بیکاری صیادان بومی  هرمزگان شده است بیانیه ای صادر کردند. که به شرح زیر است.

«مَن رأى أخاهُ عَلى أمرٍ یکرَهُهُ فَلم یرُدَّه عَنهُ وَهُو یقدِرُ علَیهَ فقد خانَهُ.»؛
هر که برادر خود را گرفتار امرى ناخوشایند ببیند و بتواند آن را از او برطرف سازد و چنین نکند،بى‏‌گمان به او خیانت ورزیده ‏است. امام صادق(ع)
این روزها دشمن دست گذاشته بر روی اقتصاد و جنگ اقتصادی به راه انداخته است، لذا مشکلات معیشتی را بهمراه خائنان و بی تدبیران داخلی ایجاد کرده است که مردم عزیز استان هرمزگان از این قاعده مستثنی نیستند.

معیشت حدود 70 درصدمردم هرمزگان از راه صیادی و دریا می گذرد، اما از ماه ها پیش شاهدکشتی های فوق پیشرفته چینی در آبهای خلیج فارس بوده ایم. دریای عمان دارای 3 هزار متر و خلیج فارس نیز 90 متر عمق دارد از این رو حضور کشتی های بزرگ در این مناطق برای اکوسیستم منطقه بسیار متفاوت است به گونه ای که این کشتی ها باید حتما در آب های عمیق صیادی کنند تا به اکوسیستم منطقه ضربه وارد نشود.

اما این کشتی ها باتجهیزات ماهواره ای که ماهی ها را در نزدیکی ساحل مکان یابی کرده اقدام به ماهیگیری در صیدگاه های ساحلی می کنند که در محل تخم ریزی آنها بوده است که هم باعث از بین رفتن آبزیان شده وهم صیادان سنتی را دچارمشکل کرده است.

واین درحالیست که سازمان شیلات هرمزگان چند سالی است که به منظور حفظ ذخایر آبی استان،محدودیت هایی را ایجاد کرده که صیادان استان با وجود مراجعات مکرر به اداره شیلات به سختی موفق به دریافت مجوز صید شده و یا حتی حق صید از آب های کشور خود را ندارند وهر روزه با جلوگیری نیروهای نظامی و شیلات مواجه می شوند،که سهمشان جز جریمه های هنگفت و گرفتن قایق هایشان نیست.

به دلیل فعالیت بیش از حد وتعداد زیاد کشتی های چینی،ذخیره ماهی برای صید بومی و سنتی به شدت کاهش یافته که این امر هزاران صیاد بومی را بیکار و زندگی آنها را سخت تحت فشار قرار داده است.

سوال اینجاست،با توجه به فعالیت 11‌هزار و 330 شناور تمام ایرانی در آب‌های سرزمینمان و 800 فروند ناوگان ایرانی در آب‌های بین‌الملل که مشغول صید ماهی هستند. در چنین شرایطی چه لزومی دارد که از آب‌های ایران برای صید به شناورهای چینی اجاره داده شود؟

آیا چیزی جز منفعت طلبی پشت این مجوز است؟؟این مسئله بارها توسط ائمه محترم جمعه شهرستان های استان ومردم گوشزد شده،اما جز با تکذیب روبرو نگردیده است.

مسئولی که نتواند صدای عدالت خواهی مردم مظلوم و مدافع همیشه در صحنه ی خلیج فارس باشد نه تنها به درد مردم و این مرز و بوم نمی خورد، بلکه لیاقت به یدک کشیدن نام خادم مردم را هم ندارد. لذا انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان خواستار خروج فوری صیادان چینی از آب های ایران اسلامی و برگرداندن منافع این مناطق به ولی نعمتانشان در سواحل دریای عمان و خلیج همیشه فارس هستیم.

دانشجویان انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان

انتهای پیام/

برکت زرین هرمزگان بی جا و مکان است/جای خالی سیلو های گندم در قطب اقتصاد کشور!


جای خالی سیلو های ذخیره گندم در سطح استان هرمزگان پس از گذشت سال ها، تبدیل به یکی از ضعف های زیرساختی در صنعت کشاورزی استان شده که تأثیرات سؤ بر صادرات، واردات و کیفیت محصولات بر جای گذاشته است.
برکت زرین <a href=هرمزگان بی جا و مکان است/جای خالی سیلو های گندم در قطب اقتصاد کشور!" title="برکت زرین هرمزگان بی جا و مکان است/جای خالی سیلو های گندم در قطب اقتصاد کشور!" data-lazy-srcset="http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/06/55291-335x200.jpg 335w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/06/55291-327x195.jpg 327w" data-lazy-sizes="(max-width: 335px) 100vw, 335px">

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده، اولین شرط توسعه هر جامه ای ایجاد زیر ساخت های لازم و توسعه صنایع آن منطقه است و استان هرمزگان، یکی از مناطق توسعه یافته کشور به شمار می رود که به واسطه ظرفیت هایی همچون اسکله، صنایع فولادی و پالایشگاه های متعدد این منطقه را تبدیل به درگاه اقتصادی کشور کرده است.

استان هرمزگان پنجمین استان درآمدزا کشور است و بزرگترین بندر تجاری کشور در این منطقه بوده که از آن به عنوان پیشانی اقتصادی کشور و دروازه طلایی تجارت نام می برند و اینکه یکی از مدرن ترین پالایشگاه های نفت کشور در این منطقه بوده نشان از پتانسیل بالای این استان است.

استان هرمزگان ظرفیت های بسیاری در زمینه ها مختلف ازجمله کشاورزی و صادرات تولیدات کشاورزی به دلیل همجواری با کشور های حاشیه خلیج فارس دارد که متأسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

در فرهنگ ما ایرانی ها یکی از مهم ترین برکات الهی گندم است که مردم هرمزگان بسیار پایبند به اعتقادات بومی خود هستند و توجه و ارزش قائل شدن به زرین خوشه ها که بخش قابل توجهی از سبد غذایی مردم را فراهم می کند باید در اولویت مسئولان قرار گیرد.

جای خالی سیلو های ذخیره گندم در بندرعباس

جای خالی سیلو های ذخیره گندم در سطح استان هرمزگان پس از گذشت سال ها، تبدیل به یکی از ضعف های زیرساختی در صنعت کشاورزی استان شده که تأثیرات سؤ بر صادرات، واردات و کیفیت محصولات بر جای گذاشته است.

یکی از تأثیرات مخرب نبود سیلوی ذخیره سازی گندم، بی میلی کشاورزان به کشت آن و کاهش تولید به دلیل نداشتن شرایط نگهداری در خود استان است.

ذخیره گندم در محل های غیر استاندارد باعث شده کنترل کیفی و بهداشتی به صورت مؤثر صورت نگیرد که این امر در گرفتن استاندارد های لازم برای صادر کردن گندم به کشور های دیگر مؤثر است.

آفت زدگی و افت کیفی گندم در سایه نبود محل نگهداری استاندارد از دیگر پیامد های نبود سیلوی گندم در استان است که باعث ایجاد بیماری های فراوانی در مصرف کنندگان می شود.

با توجه به مشکلات ذکر شده و سطح درآمد استان از صنایع خود، احداث چند سیلوی ذخیره استاندارد گندم چندان کار مشکلی نیست که با احداث آن می توان تولید این محصول کلیدی را در سطح استان و کشور افزایش داد.

انتقاد رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان از وزیر جهاد کشاورزی

احمد مرادی، رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان با اشاره به نبود سیلوی گندم در بندرعباس، اظهار کرد: شرایط نگهداری گندم در بندر شهید رجایی مناسب نیست.

رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در ادامه بیان کرد:  وزیر جهاد کشاورزی زحمت امضاء برای ایجاد سیلوی گندم در مرکز استان را به خود نداده است.

نبود سیلو مهم‌ترین مشکل تکمیل زنجیره تولید گندم در بندرعباس

احمد پویافر، فرماندار بندرعباس گفت: نبود سیلو در بندرعباس مهم‌ترین مشکل در حفظ کیفیت و تکمیل زنجیره تولید گندم است

فرماندار بندرعباس با بیان اینکه 70 درصد از 370 واحد نانوایی در بندرعباس از یارانه آرد استفاده می‌کنند، افزود: در هرمزگان 6 کارخانه آرد فعال و هزار و 102 واحد نانوایی وجود دارد.

امسال 9 هزار و 500 تن گندم از کشاورزان هرمزگانی خریداری شده

مسعود دشوارگر، مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه شش کشور نیز، گفت: از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از 9 هزار و 500تن گندم از کشاورزان هرمزگانی خریداری شده است.

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه شش کشور پیش بینی کرد تا پایان فصل خرید 55 هزارتن گندم در استان خریداری شود.

دشوارگر با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از 10 فروردین آغاز شده است و تا تیرماه ادامه دارد، بیان کرد: امسال هر کیلوگرم گندم معمولی 1300 تومان به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود و  نیاز ماهانه استان به آرد 14 هزار تن است.

گلایه عضو شورای شهر بندرعباس از نبود سیلوی گندم در هرمزگان

کیانوش جهانبخش، رئیس کمیسیون بهداشت،سلامت و خدمات شهری شورای شهر بندرعباس افزود: بحران بی آبی شدید درچند سال اخیر متاسفانه در هرمزگان باعث کاهش تولید گندم نسبت به سنوات گذشته شده و برای جبران گندم مورد نیاز به گندم های درجه پایین تری متوسل می شویم که از استان های دیگر وارد استان هرمزگان می شود.

عضو شورای شهر بندرعباس با اظهار نگرانی از شیوه نگهداری گندم های مورد نیاز در استان و نبود سیلوی گندم بندرعباس، بیان کرد: شیوه نگهداری و جایگاه گندم از وضعیت نامناسبی برخوردار است و اکنون گندم های مورد نیاز استان در انبارهای رو باز وفاقد هرنوع استاندارد ویا سالن بدون تهویه نگهداری می شود .

 

جهانبخش با بیان اینکه رطوبت هوا باعث کاهش کیفیت گندم و در نهایت آرد و نان تولیدی استان شده است، گفت:بر شیوه پخت وپز نان از لحاظ کیفی وکمی باید نظارتی ویژه صورت پذیرد ولازم است به مسئولین بهداشتی شهر بندرعباس واداره غله وسازمان صنعت معدن وتجارت تذکر داده شود تا بر سلامت مراحل نگهداری گندم ،آرد وپخت وپز نظارت بیشتری صورت پذیرد تا نان باکیفیت مطلوب تری به دست مردم برسد.

وی گفت: بنا به گزارشات مردمی وشاهدان عینی نگهداری گندم بصورت غیر اصولی وغیر بهداشتی بوده و متأسفانه مرحله شستشو درکارخانجات آرد نیز حذف شده که به دلیل استفاده از مواد نگهدارنده این موضوع می تواند مشکلات عدیده ی بهداشتی از جمله بیماریهای گوارشی را برای شهروندان ایجاد کند.

عضو شورای شهر بندرعباس تصریح کرد: این یک هشدار جدی است وتوقع داریم مسئولان بهداشتی شهر ضمن بررسی ویژه نسبت به رفع این معضل اقدام عاجلی صورت دهند و ساخت سیلوهای گندم با آینده نگری واستفاده از تکنولوژی روز و براساس ضوابط استاندارد و رعایت اصول بهداشتی با درنظر گرفتن جمعیت روبه افزایش شهر بندرعباس و استان هرمزگان در دستور کار قرار گیرد و با سرعت بیشتری نسبت به تکمیل این پروژه و تأمین اعتبار آن اقدام شود.

انتهای پیام/

پلمپ 147حلقه چاه غیر مجاز در هرمزگان


مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان از پلمپ 147حلقه چاه غیر مجاز در  سال 97  در استان خبر داد.
پلمپ 147حلقه چاه غیر مجاز در <a href=هرمزگان" title="پلمپ 147حلقه چاه غیر مجاز در هرمزگان" data-lazy-srcset="http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/Nv8XPm0WrxFn-335x200.jpg 335w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/Nv8XPm0WrxFn-327x195.jpg 327w" data-lazy-sizes="(max-width: 335px) 100vw, 335px">

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛هوشنگ ملایی، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد: در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از تشدید افت منابع آب زیر زمینی، این شرکت با همکاری مراجع قضایی و انتظامی استان اقدام به پلمپ 147 حلقه چاه غیر مجاز کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان بیان کرد: این تعداد حلقه چاه پلمپ شده در سطح شهرستان های پارسیان، حاجی آباد، میناب، بستک و جاسک بوده است.

ملایی گفت: با پلمپ و جلوگیری از بهره برداری این چاه ها از برداشت غیر مجاز آب زیر زمینی به میزان 6?3 میلیون مترمکعب در سال جلوگیری شد.

وی خاطر نشان کرد: این چاه ها در طی سنوات گذشته بصورت غیر مجاز حفر و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

انتهای پیام/ی

 

 

>