گروه خبری سیاسی

جذب سه میلیون نفر گردشگر داخلی در نوروز 97/ دو هزار نفر صنعتگر صنایع دستی در پارسیان شناسایی شدند


قائم مقام میراث فرهنگی هرمزگان با اشاره به فعالیت 64 هزار نفری صنعتگران صنایع دستی در هرمزگان، گفت: 2 میلیون دلار صادرات درآمد این صنعتگران در سال گذشته بوده است.
جذب سه میلیون نفر گردشگر داخلی در نوروز 97/ دو هزار نفر صنعتگر صنایع دستی در پارسیان شناسایی شدند 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پارسیان خبر؛ محسن ضیایی، قائم مقام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در جمع نمازگزاران نماز جمعه پارسیان با تشریح گزارش عملکرد این سازمان، اظهار کرد: میراث فرهنگی یکی از حوزه های پرتلاش و پرجاذبه است که می تواند افراد زیادی را جهت شناسایی و بازدید از آن به یک منطقه سوق دهد.

قائم مقام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان، پارسیان را با آثار باستانی منحصر به فرد یکی از شهرهای قدیمی عنوان کرد و گفت: تل پرگو در پارسیان با قدمتی بیش از 5 هزار ساله گویای قدمت این شهر است فرهنگ مداری و علاقه مردم گذشته پارسیان به فرهنگ را نشان می دهد.

ضیایی در ادامه به گردشگری و اهمیت آن اشاره کرد و افزود: گردشگری یکی از پرجاذبه ترین قسمت های میراث فرهنگی است و چیزی که امروز برای ما اهمیت ویژه ای دارد جذب توریسم داخلی و خارجی است و با توجه به موقعیت خاص هرمزگان از طریق راه هوایی، دریایی، ریلی و زمینی می توان جاذبه خوبی برای گردشگری استان فراهم آوریم.

وی با اشاره به جذب 3 میلیون نفر گردشگر داخلی در نوروز 97، تصریح کرد: این تعداد گردشگر از بازه زمانی 25 اسفند تا 15 فروردین می باشد که عمده آنها از شهرستان پارسیان وارد شده و خدمات مناسبی نیز به آنها ارائه شده است.

قائم مقام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان همچنین به جذب 10 هزار گردشگر خارجی در سال گذشته هرمزگان اشاره کرد و افزود: از طریق کشورهایی که رابطه دوستانه با ایران برقرار کرده اند و به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس می توان صنعت گردشگری منطقه را گسترش داد.

ضیایی در ادامه به گریزی به صنایع دستی هرمزگان اشاره کرد و گفت: 64 هزار نفر صنعتگر صنایع دستی در استان شناسایی شده که 2 هزار نفر آن پارسیانی هستند و صادرات 2 میلیون دلاری صنایع دستی را به کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته اند.

وی به بسته های حمایتی از روستائیان اشاره و خاطرنشان کرد: به صورت جدی پیگیر اشتغال روستائیان در موضوعات صنایع دستی هستیم و وامهای مناسب و تسهیلات خوب را در اختیار روستائیان قرار دهیم تا شاهد رونق صنایع دستی در منطقه باشیم.

انتهای پیام/ی

حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت/ هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست


عالم اهل سنت هرمزگان با بیان اینکه هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست، گفت: حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت و اتحاد امت اسلامی است.
حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت/ هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست

شیخ مسعود راهبر، عالم اهل سنت هرمزگان در گفتگو با خبرنگار  هرمز با بیان اینکه حج همانند نماز و روزه یکی از ارکان مهم دین مبین اسلام است، اظهار کرد: برای کسی که توانایی مالی، جانی، امنیتی داشته باشد وظیفه و واجب است که در طول عمرش حداقل یکبار به خانه خدا و مسجدالحرام مشرف شود.

امام جمعه بندرچارک هرمزگان با اشاره به اینکه حج نماد اتحاد و قوت گرفتن امت اسلامی است، تصریح کرد: حج مراسمی برای شناخت فرق و مذاهب اسلامی گوناگونی است که از جای جای جهان اسلام با رنگ ها، نژادها و گویش ها متفاوت همه بر حول محور کعبه معظمه گرد هم می آیند.

راهبر افزود: در مراسم حج همه با یک لباس و یک رنگ ندای وحدانیت و توحیدی الهی «لبیک اللهم لک لبیک» سر می دهند که نشان می دهد در جهان اسلام همه انسان ها دارای منزلت و کرامت یکسانی هستند.

وی با بیان اینکه بزرگترین دستاورد حج شناسایی و اطلاع مسلمانان از احوالات یکدیگر است، عنوان کرد: در مراسم حج مسلمانان علاوه بر اطلاع یافتن از احوال دیگر کشورهای مسلمان از وضعیت مسلمانان در کشورهای غیر اسلامی مانند غرب و اروپا آگاه می شوند.

عالم اهل سنت هرمزگان با تاکید بر اینکه حج بهترین و نمادی ترین منصه وحدت و اتحاد امت اسلامی است، بیان کرد: کسانی که توانایی اقتصادی دارند باید تماتم تلاش خود را داشته باشند تا در این گرد همایی عظیم در یک مکان و زمان خاص جمع شوند.

راهبر افزود: عده ای سیکولارم و بی دین در گذشته کمپین ضد حج راه اندازی کردند  تا این فرهنگ عظیم و رکن دین را زیر سوال ببرند که چرا حج می روید اما به میلیون ها انسان دیگر که برای سیاحت به کشورهای دیگر می روند، کاری ندارند.

وی با بیان اینکه هر گونه کمپین ضد حج قابل قبول نیست، یاد آور شد: مراسم حج و خانه خدا متعلق به کشوری خاص نیست و تمام جهان اسلام در آن نقش و سهم دارند.

امام جمعه بندرچارک با اشاره به اینکه دولتمردان باید توجه بیشتری به مراسم حج داشته باشند، خاطر نشان کرد: در کشور ما برای سفرهای سیاحتی به کشورهای جنوب و شرق  آسیا، خاورمیانه و مکان های دیگر ارزهای 500 هزار یورویی داده می شود؛ اما برای سفر معنوی حج 200 دلار اختصاص داده شده است.

انتهای پیام/

دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان بیانه ای صادر کردند


جمعی از دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان در خصوص حضور کشتی های چینی که  موجب بیکاری صیادان بومی  هرمزگان شده، بیانیه ای صادر کردند، که به شرح زیر است.
دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه <a href=هرمزگان بیانه ای صادر کردند" title="دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان بیانه ای صادر کردند" data-lazy-srcset="http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/216213-335x200-1.jpg 335w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/216213-335x200-1-300x179.jpg 300w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/216213-335x200-1-327x195.jpg 327w" data-lazy-sizes="(max-width: 335px) 100vw, 335px">

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ جمعی از دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه هرمزگان در خصوص حضور کشتی های چینی که  موجب بیکاری صیادان بومی  هرمزگان شده است بیانیه ای صادر کردند. که به شرح زیر است.

«مَن رأى أخاهُ عَلى أمرٍ یکرَهُهُ فَلم یرُدَّه عَنهُ وَهُو یقدِرُ علَیهَ فقد خانَهُ.»؛
هر که برادر خود را گرفتار امرى ناخوشایند ببیند و بتواند آن را از او برطرف سازد و چنین نکند،بى‏‌گمان به او خیانت ورزیده ‏است. امام صادق(ع)
این روزها دشمن دست گذاشته بر روی اقتصاد و جنگ اقتصادی به راه انداخته است، لذا مشکلات معیشتی را بهمراه خائنان و بی تدبیران داخلی ایجاد کرده است که مردم عزیز استان هرمزگان از این قاعده مستثنی نیستند.

معیشت حدود 70 درصدمردم هرمزگان از راه صیادی و دریا می گذرد، اما از ماه ها پیش شاهدکشتی های فوق پیشرفته چینی در آبهای خلیج فارس بوده ایم. دریای عمان دارای 3 هزار متر و خلیج فارس نیز 90 متر عمق دارد از این رو حضور کشتی های بزرگ در این مناطق برای اکوسیستم منطقه بسیار متفاوت است به گونه ای که این کشتی ها باید حتما در آب های عمیق صیادی کنند تا به اکوسیستم منطقه ضربه وارد نشود.

اما این کشتی ها باتجهیزات ماهواره ای که ماهی ها را در نزدیکی ساحل مکان یابی کرده اقدام به ماهیگیری در صیدگاه های ساحلی می کنند که در محل تخم ریزی آنها بوده است که هم باعث از بین رفتن آبزیان شده وهم صیادان سنتی را دچارمشکل کرده است.

واین درحالیست که سازمان شیلات هرمزگان چند سالی است که به منظور حفظ ذخایر آبی استان،محدودیت هایی را ایجاد کرده که صیادان استان با وجود مراجعات مکرر به اداره شیلات به سختی موفق به دریافت مجوز صید شده و یا حتی حق صید از آب های کشور خود را ندارند وهر روزه با جلوگیری نیروهای نظامی و شیلات مواجه می شوند،که سهمشان جز جریمه های هنگفت و گرفتن قایق هایشان نیست.

به دلیل فعالیت بیش از حد وتعداد زیاد کشتی های چینی،ذخیره ماهی برای صید بومی و سنتی به شدت کاهش یافته که این امر هزاران صیاد بومی را بیکار و زندگی آنها را سخت تحت فشار قرار داده است.

سوال اینجاست،با توجه به فعالیت 11‌هزار و 330 شناور تمام ایرانی در آب‌های سرزمینمان و 800 فروند ناوگان ایرانی در آب‌های بین‌الملل که مشغول صید ماهی هستند. در چنین شرایطی چه لزومی دارد که از آب‌های ایران برای صید به شناورهای چینی اجاره داده شود؟

آیا چیزی جز منفعت طلبی پشت این مجوز است؟؟این مسئله بارها توسط ائمه محترم جمعه شهرستان های استان ومردم گوشزد شده،اما جز با تکذیب روبرو نگردیده است.

مسئولی که نتواند صدای عدالت خواهی مردم مظلوم و مدافع همیشه در صحنه ی خلیج فارس باشد نه تنها به درد مردم و این مرز و بوم نمی خورد، بلکه لیاقت به یدک کشیدن نام خادم مردم را هم ندارد. لذا انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان خواستار خروج فوری صیادان چینی از آب های ایران اسلامی و برگرداندن منافع این مناطق به ولی نعمتانشان در سواحل دریای عمان و خلیج همیشه فارس هستیم.

دانشجویان انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان

انتهای پیام/

هرمزگان در رتبه سوم مصرف تنباکو و چهارم کم‌تحرکی در کشور


رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه سلامت جامعه باید مورد توجه همگان قرار گیرد، گفت: هرمزگان رتبه سوم مصرف تنباکو در کشور داراست، همچنین جز چهار استان آخر در مصرف سبزیجات، میوه و بی تحرکی است.
<a href=هرمزگان در رتبه سوم مصرف تنباکو و چهارم کم‌تحرکی در کشور" title="هرمزگان در رتبه سوم مصرف تنباکو و چهارم کم‌تحرکی در کشور" data-lazy-srcset="http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/58683-335x200.jpg 335w, http://www.hormoz.ir/wp-content/uploads/2018/08/58683-327x195.jpg 327w" data-lazy-sizes="(max-width: 335px) 100vw, 335px">

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دکتر حسین داودی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه سلامت جامعه باید مورد توجه همگان قرار گیرد، اظهار کرد: هرمزگان رتبه سوم مصرف تنباکو در کشور داراست، همچنین جز چهار استان آخر در مصرف سبزیجات، میوه و بی تحرکی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: از سال 95 تاکنون 349 پروژه مهم در حوزه سلامت به بهره برداری رسیده و همچنین تا هفته دولت سال جاری 150 پروژه دیگر نیز افتتاح می شود.

داودی عنوان کرد: بیمارستان 531 تختی بندرعباس فاز اول آن 30 درصد پیشرفت داشته و فاز دوم آن از یک ماه قبل شروع شده و تا سال 1400 به بهره برداری می رسد همچنین 160 تخت بیمارستانی میناب در هفته دولت کلنگ زنی می شود.

وی ادامه داد: بیمارستان 125 تخت خوابی شریعتی بندرعباس عملیات ساخت آن به صورت جد در حال پیگیری هستیم و تا پایان سال جاری قسمت درمانی آن پایان می یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه در سال جاری دو بیمارستان به کمک خیرین پروژه ساخت آن شروع شده است، بیان کرد: بیمارستان 130 تختی کودکان بندرعباس به کمک خیرین سلامت تا پایان سال 1398 به بهره برداری می رسد همچنین استارد شروع ساخت بیمارستان 275 تخته پیامبر اعظم که حامی آن پالایشگاه ستاره خلیج فارس است در روزهای آتی زده می شود.

داودی با اشاره به اینکه میزان اعتبار پروزه هایی که در هفته دولت افتتاح می شود بیش از 400 میلیارد ریال است، عنوان کرد: با مشارکت خیرین، توسعه بخش بیماری خاص و هماتولوژی در سطح بندرعباس تا هفته دولت اجام می شود همچنین بیمارستان و اورژانس حاجی آباد به دلیل اینکه در جاده مهم ترانزیتی قرار دارد، توسعه می یابد.

وی با بیان اینکه شهرستان میناب سالانه هفت هزار زایمان صورت می گیرد، گفت: بیمارستان میناب به 30 تخت توسعه می یابد و کلینیک ویژه غربالگری سرطان در هفته دولت افتتاح در این شهرستان می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: یکی از برنامه های مهم دانشگاه علوم پزشکی ساخت پژوهشکده آزمایشگاه، مرکز رشد و دانشکده بهداشت در دانشگاه هرمزگان است.

 انتهای پیام/

سناریوی تکراری جدال دود قلیان با سلامت شهروندان/ساحل بندرعباس مامنی برای عرضه دودهای سرطان زا


بندرعباس با دارا بودن بیش از 25 کیلومتر نوار ساحلی همواره میزبان گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور بوده؛ اما آن چیزی که در چند سال اخیر تبدیل به چالشی برای شهروندان بندری و گردشگران شده؛ افزایش مراکز عرضه قلیان در ساحل است.
سناریوی تکراری جدال دود قلیان با سلامت شهروندان/ساحل بندرعباس مامنی برای عرضه دودهای سرطان زا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دریا یکی از منحصر به فرد ترین مکان ها برای رسیدن به سلامت جسمی و روانی است و دانشمندان معتقدند دریا باعث فعال شدن کورتکس قدامی مغز، تولید یون منفی، پایین آوردن سطح هورمون استرس کورتیزول و سطح صاف و مسطح آن باعث آرامش افراد می شود.

در دنیای پر هیاهو زندگی روزمره امروزی ساحل دریا یکی از نقاط دنج برای رسیدن به آرامش روحی و روانی افراد به شمار می رود و صدای طنین انداز امواج در ساحل لذتی فراموش نشدنی در فرد ایجاد می کند.

نور طبیعی خورشید، شن و ماسه های مرطوب در کنار ساحل علاوه بر سلامت جسم و روان مکانی جذاب برای اوقات فراغت بزرگسالان و تخلیه انرژی کودکان است.

بندرعباس با دارا بودن بیش از 25 کیلومتر نوار ساحلی همواره میزبان گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور بوده؛ اما آن چیزی که در چند سال اخیر تبدیل به چالشی برای شهروندان بندری و گردشگران شده؛ افزایش مراکز عرضه قلیان در ساحل است.

مصرف قلیان به دنبال خود ضررهایی از جمله بیماری های ریوی، انواع سرطان ها و ناهنجاری ها دارد و تحقیقات کارشناسان نشان می دهد که مضرات دود قلیان 10برابر دود سیگار است.

در گدشته قلیان تنها به شکل سنتی در قهوه خانه ها مصرف می شد و معمولا مورد استفاده افراد میانسال بود؛  اما در حال حاضر قلیان به عنوان امری سرگرم کننده دامن گیر جوانان شده و جوانان با در دسترس بودند آن در همه مکان ها از جمله ساحل از روی کنجکاوی به سمت و سوی آن می روند.

سیگار و قلیان دروازه و زمینه ای برای ورود به اعتیاد بوده و فعالیت آزادانه مراکز عرضه قلیان در ساحل بندرعباس باعث ایجاد حس کنجکاوی نوجوانان و جوانان برای مصرف آن در نتیجه زمینه ای برای معتاد شدن آنها فراهم می شود.

دود قلیان ساحل بندرعباس را فرا گرفته است

زهرا شجاعی، یکی از شهروندان ساکن بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: ساحل دریا یکی از بهترین مکان هاست که در آن به دور از مشکلات و هیاهوی زندگی روزمره می توان به آرامش رسید.

این شهروند ادامه داد: متاسفانه ساحل بندرعباس را دود قلیان فرا گرفته و افراد دارای حساسیت های تنفسی دودهای قلیان نمی گذارد آزادانه انها از ساحل لذت ببرند.

شجاعی با بیان اینکه بوفه ها و مراکز گردشگری زیبایی در ساحل بندرعباس وجود ندارد، عنوان کرد: زمانی که همراه با خانواده خود برای گذراندن لحاظی سرشار از آرامش به ساحل می آییم تنها با دود های قلیان مواجهه می شویم.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم که مسئولان استان فکری به حال این دودهای سرطان زا که فضای ساحل را فرا گرفته داشته باشند و با برخوردی انقلابی و هماهنگی سازمان ها با یکدیگر این مراکز را جمع آوری کنند.

ساحل بندرعباس مامنی برای عرضه دودهای سرطان زا

عبدالرضا مریدی، دیگر شهروند بندرعباسی در گفتگو با خبرنگار هرمزاظهار کرد: ساحل بندرعباس به جای اینکه مامنی امن برای گذراندن اوقات فراغت خانواده باشد مامنی برای عرضه قلیان شده است.

این شهروند تصریح کرد: مراکز عرضه قلیان عاملی تحریک بر انگیز برای جوانان است و نوجوانان و جوانان از روی کنجکاوی به سمت و سوی آن کشیده می شوند و این خود باعث ورود آنها به دیگر مواد مخرب است.

مریدی با بیان اینکه مواد سمی موجود در قلیان ها بیشتر از دود سیگار ضرر دارد، عنوان کرد:  باید همه شهروندان از این موضوع مطلع شوند و مسئولان هم باید نسبت به آگاهی دادن به مردم و جمع آوری قلیان اقدام کنند.

وی ادامه داد: سرطان ریه، سرطان لب و حنجره، سرطان مری و معده، زخم های گوارشی از جمله سوغات هایی است که مصرف قلیان به دنبال دارد.

این شهروند خاطر نشان کرد: حرکتی انقلابی، همکاری  و همدلی ارگان ها و سازمان ها استان نیاز است تا  این مراکز متعدد قلیان که زیبایی را در ساحل به یغما برده است،جمع آوری شود.

انتهای پیام/

 

توسعه بنادر و زیرساحت های حمل و نقلی شرق ضامن شکوفایی اقتصاد ملی است


عضو کمیسیون عمران مجلس در جریان بازدید از بندرگاه چابهار و سواحل و بنادر و اسکله های ساحل جنوب شرقی کشور، بر توسعه این منطقه از کشور تاکید و گفت: توسعه این منطقه ضامن شکوفایی اقتصاد ملی است.
توسعه بنادر و زیرساحت های حمل و نقلی شرق ضامن شکوفایی اقتصاد ملی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ حسین هاشمی تختی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در حاشیه سفر اعضای کمیسیون عمران مجلس به چابهار، علاوه بر شرکت در نشست مشترک مدیران و مسئولان بندرچابهار با ملوانان نجات یافته از دست دزدان دریایی دیدار و از قطعه نخست راه آهن چابهار-ایرانشهر-زاهدان نیز بازدید به عمل آورد.

رئیس کمیته بنادر و صنایع دریایی در جریان بازدید و نشست مشترک با مسئولان بندر شهید بهشتی و مدیران بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، گفت: پیشرفت های قابل تاملی در بندر شهید بهشتی چابهار به وقوع پیوسته که نوید آینده ای روشن را برای منطقه جنوب شرق کشور می دهد.

هاشمی تختی راه کاهش اثرات تحریم ها، جذب و حمایت از سرمایه گذاری ها عنوان و افزود: بنادر بازوهای مهم اقتصادی کشور هستند که در صورت حمایت مطلوب می توان از آنها به طور بهینه برای کمک به اقتصاد ملی بهره برد و ظرفیت های جدید و پایداری را ایجاد کرد.

وی افزود: کمیسیون عمران مجلس به ویژه کمیته بنادر و دریانوردی این مجموعه همواره در تعامل خوبی با سازمان بنادر و دریانوردی بوده است که از این امر می تواند زمینه خوبی برای توسعه همه جانبه بندرگاه های تجاری و کانتینری در کشور باشد.

نماینده حوزه انتخابیه بندرعباس، قشم، بندرخمیر، حاجی آباد و ابوموسی در ادامه به اهمیت سواحل شرقی در کلام و منویات مقام رهبری اشاره و یادآور شد: با نگاهی به نقشه منطقه در می یابیم که در این مقطع تاریخی و با توجه به وجود کشورهای شرقی ایران، توسعه سواحل شرقی کشور از چه اهمیت بالایی برخوردار است.

هاشمی تختی در ادامه سفر خود به سواجل جنوب شرق کشور با دو تن از ملوانان نجات یافته از دست دزدان دریایی دیدار و از بندر صیادی کنارک نیز بازدید کرد.

وی در دیدار با ملوانان گفت: پیگیری های گسترده ای در سطوح مختلف با هدف آزادی ملوانان ایرانی صورت گرفته و می گیرد و خوشحالیم که شما عزیزان با سلامتی کامل به آغوش گرم خانواده خود برگشته اید.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به مشکلات معیشی و رفاهی و همچنین بیمه ای و تامین اجتماعی ملوانان و صیادان استان های بوشهر و سیستان و بلوچستان اشاره و افزود: در حال رایزنی ها و مصوبه هایی هستیم که حتی الامکان تسهیل لازم پیرامون امور بیمه ای و تامین اجتماعی این قشر زحمتکش صورت گیرد.

هاشمی تختی در جریان بازدید از اسکله صیادی کنارک و دیدار با رئیس شورای این بندر گفت: با توجه به تردد بالا نیاز است در این بندر علاوه بر تقویت ایمنی، زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز برای تسریع و سهولت در روند پهلوگیری و استفاده از خدمات بندر برای شناورها فراهم شود.

وی، از بنادر صیادی به عنوان یک ظرفیت مهم محلی یاد کرد و افزود: باید به سمتی برویم این بنادر با هدف تقویت معیشت ساحل نشینان روز به روز به رونق بیشتر برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بخش آخر سفر خود به سواحل جنوب شرقی کشور، از قطعه نخست راه آهن چابهار-ایرانشهر-زاهدان بازدید به عمل آورد، و این خط را یکی از استراتژیک ترین خطوط راه آهن منطقه نامید.

هاشمی تختی اضافه کرد: این خط که نیاز است در توسعه و تکمیل آن تسریع شود، در واقع به منزله پلی در بین آبهای آزاد و کشورهای شرقی و شمالی سرزمین ایران است که می تواند به چرخه گردش کالا و کاهش تعرفه های حمل و نقلی نیز کمک شایانی بکند.

وی خاطر نشان کرد: این خط آهن نه تنها می تواند مسیری جدید را در حمل و نقل کالا در حوزه شرقی فلات ایران باز کند، بلکه تاثیرات شگرفی نیز بر روی زندگی مردم مجاور خود در استانهای شرقی دارد.

انتهای پیام/ی

>