تبلیغات در تلکسیران

حذف سقف رقابت پتروشیمی‌ها


در حالی که تاکنون سقف رقابت معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا حداکثر 10 درصد بود، از شنبه ( 24 شهریور) این سقف رقابت باز می‌شود و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند در فضای رقابتی به خرید اقدام کنند.?
در حالی که تاکنون سقف رقابت معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا حداکثر 10 درصد بود، از شنبه ( 24 شهریور) این سقف رقابت باز می‌شود و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند در فضای رقابتی به خرید اقدام کنند.?
به گزارش ایسنا، در هفته‌های گذشته صحبت‌های زیادی درباره عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و همچنین قیمت پایه و سقف رقابت این محصولات مطرح بود. از زمانی که بحث دلار 4200 تومانی مطرح شد، قیمت پایه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای این ارز مشخص و سبب به وجود آمدن رانت‌هایی شد.?
روز گذشته (پنج‌شنبه 22 شهریور) جلسه‌ای برگزار شده تا درباره سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا تصمیم گیری شود. آن طور که محمد شریعتمداری - وزیر صنعت و معدن و تجارت، اعلام کرده، قرار است از فردا شنبه سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا برداشته شود و به این صورت قرار است عرضه محصولات در پتروشیمی بدون سقف انجام شود.
این تصمیم فرصت رانت‌خواری را کمتر و دست بسیاری از دلالان را از معاملات رانتی در محصولات پتروشیمی کوتاه می کند. از فردا همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی می‌توانند بدون محدودیت اقدام به خرید محصولات پتروشیمی کنند.
تا این هفته سقف رقابت معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا 10 درصد بود؛ یعنی مثلا اگر قیمت پایه 5000 تومان در نظر گرفته می‌شد، این قیمت تا حداکثر 5500 تومان می‌توانست افزایش یابد و در نتیجه محصول خریداری شده توسط عده ای از دلالان به تولیدکنندگان واقعی با قیمت بالاتری در بازار آزاد به فروش می‌رسید.
کارشناسان معتقدند با نزدیک شدن قیمت‌ها در بورس کالا به قیمت واقعی، خریداران دیگر نمی‌توانند محصولات خریده شده را با انتظار افزایش قیمت و فروش در بازار آزاد دپو کنند. این افزایش قیمت موجب می‌شود که تقاضای کاذب از بین برود و محصولات به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.
منبع: نکو نیوز

کاهش التهاب بازار مواد پتروشیمی


رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: اقدام هایی مانند اصلاح کردن سهمیه ها و برداشتن سقف رقابت در بورس کالا، به عقب نشینی شدید تقاضای دلالی در بورس و کاهش التهاب بازار منجر می شود.
رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: اقدام هایی مانند اصلاح کردن سهمیه ها و برداشتن سقف رقابت در بورس کالا، به عقب نشینی شدید تقاضای دلالی در بورس و کاهش التهاب بازار منجر می شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا محتشمی ‌پور» دیروز (دوشنبه) در نشست خبری افزود: به دلیل نوع سیاست گذاری ارزی با هجوم تقاضا در بورس مواجه شدیم و بخش بزرگی از محصولات پتروشیمی با بحران قیمت روبرو شدند.
دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی زیر نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت می کند.
محتشمی ‌پور اضافه کرد: البته شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دلیل فقدان ابزارهای کنترلی مورد نیاز، برای ورود به حوزه سهمیه بندی تمایلی ندارد در 2 هفته نخست بعد از اجرای سیاست های ارزی فشار زیادی را به سبب افزایش برخی تقاضاها شاهد بودیم.
وی درباره اقدام های انجام شده برای مدیریت بازار مصرف اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار تاکنون مصوباتی را ابلاغ کرده است که بر اساس یکی از محورهای آن به جای استفاده از سهمیه سامانه بهین یاب برای تخصیص سهام متقاضیان از عملکرد پارسال استفاده می شود.
محتشمی ‌پور ادامه داد: البته سامانه بهین یاب حذف نمی شود، بلکه طرح جدید در قالب سامانه بهین یاب از اول شهریور ماه عملیاتی شده است.
وی ادامه داد: محور دوم این مصوبات، تامین نیاز برخی صنایع حساس مانند مواد غذایی (مشابه آب، آرد، قند و شکر، شوینده، دارویی و لبنیات و نوشابه) است که قرار شد از طریق انجمن های صنفی و همچنین کنترل عملکرد سال گذشته فهرستی جداگانه تهیه شود.

** اصلاح سهمیه ها و رفع محدودیت رقابت تبعات اجرایی دارد
رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی یادآوری کرد: اصلاح کردن سهمیه ها و برداشتن سقف رقابت در بورس تبعات اجرایی بزرگی را به دنبال دارد اما این تصمیم برای کنترل بازار، اقدامی درست بوده و سیاست مثبتی است.
محتشمی ‌پور درباره واردات محصولات پتروشیمی تولید داخل و صدور مجوز صادرات، گفت: واردات محصولاتی که تولید داخل دارند برای واردکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.
وی ادامه داد: تا زمانی که نیاز داخل تامین نشود به تولیدکنندگان مجوز صادرات داده نمی شود.
محتشمی ‌پور یادآور شد: همه مصوبات تنظیم بازار توسط یک مرجع اعلام شده و تغییر در تصمیمات، ناشی از بازخورد بازار بوده است.

** تخلفی از سوی شرکت های پتروشیمی در عرضه مواد اولیه به بازار رخ نداده است
رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی تاکید کرد تخلفی از سوی شرکت های پتروشیمی در عرضه مواد اولیه به بازار رخ نداده است.
وی گفت: عملکرد روزانه شرکت های پتروشیمی بررسی می شود که بر اساس آن اطمینان می دهیم، هیچ تخلفی توسط آنها به وقوع نپیوسته است.
رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی به وضعیت عرضه پت (مواده اولیه تولید بطری آب معدنی) اشاره کرد و افزود: این شرکت به علت تعهد برای تامین نیاز داخل، امسال هیچ صادراتی انجام نداده، این در حالی است که پارسال 15 درصد تولید خود را صادر کرده بود.
محتشمی ‌پور ادامه داد: «پروپیلن سازان »نیز پارسال 20 درصد تولید خود را صادر می کردند اما امسال به علت تامین نیاز داخل، صادرات خود را کاهش داده اند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، تاکنون سقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا پنج درصد در روز بود اما دلالان با سوءاستفاده از این موضوع، به خرید از بورس و فروش آن به نرخ آزاد دست می زدند و مصرف کنندگان واقعی آسیب می دیدند.
دیروز (دوشنبه) پس از حاشیه های فراوان، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به سازمان بورس و اوراق بهادار، دستور آزاد شدن سقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا را ابلاغ شد.
بر پایه نامه «محمد شریعتمداری»، محدودیت در سقف رقابت محصولات برداشته شده و قیمت پایه اولیه همچنان بر مبنای نرخ 4200 تومانی محاسبه و اعلام شود.
منبع: نکو نیوز

دلال‎بازی پتروشیمی‎ها تمامی ندارد


سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: بیش از 80 درصد پتروشیمی‌ها در دست هلدینگ‌ها است، یعنی در واقع دولتی هستند.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: بیش از 80 درصد پتروشیمی‌ها در دست هلدینگ‌ها است، یعنی در واقع دولتی هستند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،اسدالله قره‌خانی با بیان اشاره به اینکه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس نامنظم است، گفت: پتروشیمی‌ها یک روز محصولات را عرضه کرده و یک روز عرضه نمی‌کنند، همچنین برخی مواد را در بورس عرضه و برخی مواد را عرضه نمی‌کنند که در روزهایی که محصولات را در بورس عرضه نمی‌کنند به دنبال افزایش قیمت هستند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه پتروشیمی‌ها 5 درصد قیمت فوب خلیج فارس را با بازی با این سیاست‌ها از بین می‌برند، افزود: در بخش عرضه محصولات پتروشیمی و تعیین قیمت در بورس مشکل وجود دارد، همچنین از بخش تحویل ارز پتروشیمی‌ها به سامانه نیما که توسط دولت تعریف شده خبرهایی می‌رسد مبنی بر اینکه به میزانی که محصولات پتروشیمی صادر می‌شود ارز در سامانه نیما عرضه نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه شفافیت در فعالیت پتروشیمی‌ها مشکل نیست، ادامه داد: بیش از 80 درصد پتروشیمی‌ها در دست هلدینگ‌ها است یعنی در واقع دولتی هستند.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس با بیان اینکه عمده سهامداران هلدینگ خلیج فارس صندوق‌های بازنشستگی نفت، تامین اجتماعی و سهام عدالت هستند، اظهار داشت: هلدینگ ساتا مربوط به صندوق‌های بازنشستگی و تاپیکو مربوط به تامین اجتماعی و کارکنان دولت است که عمدتا مدیران آن دولتی هستند.

وی افزود: دولت می‌تواند قاعده‌ای برای پتروشیمیها تنظیم کند که بر اساس آن قاعده رفتار خود را سیاست‌گذاری کنند تا مشخص شود که پتروشیمی‌ها چه میزان صادر کرده و چه میزان پیمان سپاری کرده‌اند.

قره خانی با بیان اینکه باید مشخص شود که چه میزان ارز پتروشیمی‌ها به کشور بازگشته و آیا این ارز در سامانه نیما قرار گرفته است یا خیر، ادامه داد: در حال حاضر پتروشیمی‌ها ارز خود را در بازار ثانویه می فروشند و براساس 4 هزار و 200 تومانی ارز خود را عرضه نمی کنند، اما با این حال وسوسه می شوند که در بازار آزاد ارز خود را عرضه کنند.

وی تاکید کرد: شنیده می شود که پتروشیمی ها شرکت های فرعی را ایجاد کرده اند و محصولات پتروشیمی را به این شرکت ها می دهند تا این شرکت ها به صورت آزاد محصولات را فروخته و زیان های انباشته خود را جبران کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در بخش فولاد، فلزات رنگین و پتروشیمی ها وضعیت مشابه یکدیگر است، افزود: در صحبتی که با وزیر صنعت داشته ام، شریعتمداری عنوان کرد که دولت سیاست جدیدی را اتخاذ کرده تا در مکانیزمی که محصولات پتروشیمی در گذشته در بورس عرضه می شده تغییراتی ایجاد شود و دلالان و واسطه هایی که در این بین وجود دارند خود به خود به صورت طبیعی حذف شوند.

وی ادامه داد: در مکانیزم جدید دیگر شرایط اینگونه نیست که سقف قیمتی وجود داشته باشد و افراد محصولات پتروشیمی را خریداری کرده و پس از دوره ای احتکار، در بازار آزاد با قیمت بالاتر می فروشند.

قره خانی با بیان اینکه پتروشیمی ها عنوان می کنند که در گذشته تقاضا برای پت یا پلی اتیلن ترفتالات حدود 250 هزار تن بوده است، بیان داست: در حال حاضر و طی ماه های گذشته تقاضاهایی که برای پت یا پلی اتیلن ترفتالات پتروشیمی اعلام شده بالغ بر 2 میلیون تن است که این افزایش نشان می دهد که واسطه به میدان آمده اند و شخصی که در گذشته پروانه ای داشته و هم اکنون کارخانه ای ندارد معامله بورسی انجام می دهد چراکه سود به همراه دارد.

به گزارش خانه ملت، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: با سیاست جدید دست واسطه ها در صنعت پتروشیمی کوتاه شده و مواد به مصرف کننده های اصلی که صنایع پایین دستی پتروشیمی هستند می رسد.
منبع: نکو نیوز

عزم دولت برای حذف دلالان پتروشیمی


فروش محصولات پتروشیمی به نرخ دلار رسمی، باعث ایجاد رانت برای دلالان و گرانی و کمبود مواد اولیه برای تولید کنندگان شده بود، اما با تصمیم دولت برای آزاد شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا، علاوه بر افزایش شفافیت معاملات، دلالان نیز از بازار حذف خواهند شد.
فروش محصولات پتروشیمی به نرخ دلار رسمی، باعث ایجاد رانت برای دلالان و گرانی و کمبود مواد اولیه برای تولید کنندگان شده بود، اما با تصمیم دولت برای آزاد شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا، علاوه بر افزایش شفافیت معاملات، دلالان نیز از بازار حذف خواهند شد.
به گزارش ایرنا، فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا به نرخ ارز 4200 تومانی، سبب شده دلالان به خرید از بورس کالا و فروش محصولات به نرخ ارز آزاد در بازار یا صادرات آن اقدام و سود سرشاری عاید خود کنند.

این روند سبب رشد قیمت ها شده و در نتیجه تولیدکنندگان بخش پایین دستی و مصرف کنندگان، از دسترسی به مواد اولیه ارزان محروم شوند.

اما دولت به تازگی تصمیم به پالایش و واقعی سازی تقاضاها در بورس کالا کرد که بر اساس آن، سقف رقابت برای معاملات محصولات پتروشیمی برداشته شده و آزاد می شود.

بر این اساس، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه دیشب (پنجشنبه) از آزاد شدن سقف رقابت معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا خبر داد و گفت: از هفته آینده در عرضه محصولات پتروشیمی سقف رقابت، آزاد خواهد شد.

تاکنون سقف معاملات، 10 درصد در روز بوده که دلالان با استفاده از این موضوع، اقدام به خرید از بورس و فروش آن به نرخ آزاد به مصرف کنندگان واقعی می کردند.

اما با آزاد شدن سقف معاملات، امکان دسترسی تولید کنندگان به محصول در بورس افزایش یافته و سود دلالان کاهش می یابد که به تدریج باعث حذف آنها خواهد شد.

**حمایت از آزاد شدن سقف معاملات پتروشیمی

پیش از این احمد مهدوی ابهری نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره برداشته شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا، با تاکید بر لزوم حذف دلالان و واقعی سازی تقاضاها در بورس کالا گفت: اکنون از یک سو تولیدکننده بالادستی سود آنچنانی نمی برد و قیمت برای مصرف کننده نهایی یعنی مردم افزایش زیادی داشته است؛ در واقع، سود اصلی نصیب دلالان می شود.

«برداشته شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا می تواند با پایین آوردن قیمت مواد اولیه ای که به دست تولیدکنندگان می رسد، باعث کاهش قیمت محصول نهایی تولید شده نیز شود.»

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی در بورس کالا پس از نوسانات نرخ ارز اشاره کرده و گفته بود: از ابتدای سال 96 تا 20 شهریور پارسال تقاضای محصولات پتروشیمی، 2 میلیون و 622 هزار تومان بود اما در مدت مشابه امسال به هفت میلیون و 704 هزار تومان رسیده که رشد حدود 300 درصدی را نشان می دهد.

وی با انتقاد از این مساله تصریح کرده بود: «مگر چه اتفاقی در کشور افتاده که این میزان تقاضا بالا رفته است؟ آیا کارخانه های جدیدی افتتاح شده و یا ظرفیت تولید بالا رفته است؟»

به گفته مهدوی ابهری، بررسی ها نشان می دهد که چنین اتفاقی نیفتاده و دلالان اقدام به خرید محصولات از بورس و فروش چند برابری آن در بازار آزاد می کنند.

با توجه به مشکلاتی که در بازار معاملات پتروشیمی رخ داده و جولان دلالان را به دنبال داشته، حمایت ها از حذف سقف معاملات با هدف کنار گذاشتن دلالان رو به افزایش است.

حسین عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس نیز در این باره گفت: چند ماه است که شورای عالی بورس و سازمان بورس، مخالفت جدی و مستدل خود را با فروش محصولات بر مبنای دلار 4200 تومانی محصولات پتروشیمی و فلزی در بورس اعلام کرده اند.

وی با بیان اینکه همه قبول دارند این معاملات به معنای توزیع رانت و گتسرش فساد است، افزود: اما عده ای نگران بالا رفتن قیمت ها برای مصرف کننده نهایی هستند، غافل از اینکه مدتهاست قیمت ها خود را با دلار نرخ آزاد منطبق ساخته اند.

عضو شورای عالی بورس، به آزادسازی سقف معاملات محصولات فولادی در بورس اشاره کرد و گفت: خوشحالم که معاملات همه فلزات و فولاد از رانت رهایی یافت و از چهارشنبه، معاملات فولاد در بورس کالا عادی شد.

عبده تبریزی ابراز امیدواری کرده بود که مساله پتروشیمی نیز حل و از روز شنبه معاملات آن در فضای رقابتی انجام شود.

در هفته ای که گذشت، سقف معاملات فولاد در بورس کالا برداشته شد که گام مهمی برای واقعی کردن قیمت ها و حذف دلالان به شمار می رود.

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران خواستار برداشته شدن سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالای ایران شده است.

به دلیل آزادسازی سقف معاملات فولاد در بورس کالا و همچنین احتمال آزادسازی سقف محصولات پتروشیمی، شاخص بورس در روز چهارشنبه شاهد رکوردشکنی تاریخی بود.
منبع: نکو نیوز

تشدید قاچاق سوخت در مناطق مرزی


قاچاق سوخت در مناطق مرزی به وضعیت نگران کننده ای رسیده است، سود حدود 1000 درصدی قاچاق سوخت باعث شده که حتی سهمیه بنزین خودروها در داخل برخی شهرهای مرزی به قیمت لیتری پنج هزار تومان خریداری شده و برای قاچاق ارسال شود.سود 1000 درصدی، بازار قاچاق سوخت در مناطق مرزی را داغ کرد.
قاچاق سوخت در مناطق مرزی به وضعیت نگران کننده ای رسیده است، سود حدود 1000 درصدی قاچاق سوخت باعث شده که حتی سهمیه بنزین خودروها در داخل برخی شهرهای مرزی به قیمت لیتری پنج هزار تومان خریداری شده و برای قاچاق ارسال شود.
سود 1000 درصدی، بازار قاچاق سوخت در مناطق مرزی را داغ کرد.
به گزارش ایرنا، وضعیت قاچاق سوخت در ماه های اخیر پس از شدت یافتن نوسان نرخ ارز، به مرحله ای حساس رسیده است به طوری که باید نهادهای نظارتی و ملی فکری برای رفع آن کنند.
تاکنون از کارت سوخت به عنوان ابزاری برای کنترل و نظارت بر مصرف سوخت استفاده می شد، اما اکنون با توجه به سود سرشاری که از قاچاق سوخت عاید سوداگران می شود، دیگر امکان کنترل از طریق کارت سوخت وجود نداشته و باید نهادهای نظارتی و ملی از طریق ابزارهای مختلف اقدام به مهار این معضل کنند.
بررسی ها نشان می دهد که ریشه اصلی قاچاق سوخت، فاصله شدید قیمت سوخت (ناشی از یارانه پرداختی و نوسان نرخ ارز) در ایران و کشورهای همسایه است که سود سرشاری را روانه جیب قاچاق چیان می کند.
مقایسه بهای سوخت در ایران با میانگین جهانی و کشورهای همسایه به خوبی نشان دهنده علت استقبال قاچاق چیان از این پدیده مخرب است.

** مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه
قیمت بنزین معمولی در ایران با نرخ لیتری یک هزار تومان جزو ارزان ترین ها در جهان به شمار می رود که افزایش قیمت ارز، به این وضعیت دامن زده است. هم اکنون بنزین ایران پس از ونزوئلا دومین بنزین ارزان جهان به شمار می رود.
ارزان ترین بنزین جهان به ونزوئلا با قیمت هر لیتر یک سنت تعلق دارد، نرخ بنزین در ایران در سوم سپتامبر 2018 (12 شهریور) معادل حدود هفت سنت بود.
میانگین قیمت هر لیتر بنزین در بازارهای بین المللی در تاریخ مورد نظر حدود یک دلار و 16 سنت بوده است.
رکورددار گرانی بنزین در میان همسایگان ایران به ترکیه تعلق با قیمت هر لیتر یک دلار و هشت سنت (معادل حدود 14 هزار تومان) تعلق دارد.
قیمت هر لیتر بنزین در پاکستان در سوم سپتامبر 75 سنت، افغانستان 74 سنت و عراق 63 سنت بوده است.
گران ترین بنزین جهان نیز به ترتیب به هنگ کنگ با بهای هر لیتر 2 دلار و 16 سنت و ایسلند با 2 دلار و سه سنت تعلق داشته است.

** مقایسه قیمت گازوییل در ایران و کشورهای همسایه
قیمت گازوییل سهمیه ای در ایران 300 تومان است که پس از ونزوئلا در جایگاه دومین گازوییل ارزان جهان قرار دارد.
میانگین قیمت هر لیتر گازوییل در بازارهای بین المللی در سوم سپتامبر 2018 (12 شهریور) حدود یک دلارو 6 سنت بوده است.
ترکیه با قیمت هر لیتر 98 سنت، دارنده گرانترین نرخ گازوییل در میان کشورهای همسایه ایران است که بر این اساس، گزارش های میدانی از افزایش میزان قاچاق این فراورده در مرزهای غربی حکایت دارد.
قیمت هر لیتر گازوییل در سوم سپتامبر در پاکستان 86 سنت و افغانستان 61 سنت بوده است.
گران ترین گازوییل جهان نیز به ترتیب به ایسلند با نرخ هر لیتر یک دلار و 95 سنت و نروژ با یک دلار و 87 سنت تعلق داشته است.

** بنزین ارزان تر از آب معدنی
پرداخت یارانه انرژی و پایین بودن قیمت سوخت در ایران، علاوه بر بار مالی حدود 48 هزار میلیارد تومانی برای دولت، آسیب های زیست محیطی غیرقابل جبرانی را در پی داشته، مصرف را بالا برده و موجب رشد قاچاق سوخت شده است.
قیمت پایین انرژی علاوه بر بالا بردن میزان استفاده از خودروهای شخصی و تک سرنشین، از جمله اصلی ترین مشوق هایی به شمار می رود که استفاده از کالاهای انرژی بر را در ایران رونق داده که نتیجه آن بلعیده شدن بخش بزرگی از تولیدات نفت و گاز کشور است.
هر لیتر بنزین در ایران، یک هزار تومان به فروش می رسد که پس از افزایش بهای ارز، نرخ آن معادل کمتر از هفت سنت برآورد می شود؛ این در حالی است که نرخ یک بطری کوچک نیم لیتری آب معدنی به یک هزار تا یک هزار و 200 تومان رسیده است.
با توجه به تفاوت قیمت بنزین و گازوییل در ایران و برخی کشورهای همسایه، قاچاق سوخت از ایران دارای چنان جذابیت هایی برای قاچاقچیان است که با وجود ریسک گرفتار شدن و وضع جریمه، آنها همچنان به کار خود ادامه می دهند.

** ایجاد صف های طولانی در پمپ بنزین های مرزی
فاصله چشمگیری بهای بنزین و گازوییل با کشورهای همسایه موجب شده که میزان قاچاق در مناطق مرزی به شدت افزایش یابد به طوری که پمپ بنزین های این مناطق با صف های طولانی مواجه شده است.
به عنوان مثال، این روزها صف های طولانی بنزین در شهرهای سیستان و بلوچستان به صحنه ای عادی تبدیل شده است به طوری که مردم برای تامین بنزین مورد نیاز باید ساعت ها در صف های طولانی منتظر باشند.
طولانی شدن صف های پمپ بنزین های مناطق مرزی در حالی است که هیچ کمبود بنزینی در این مناطق وجود ندارد و افزایش تقاضا برای قاچاق عامل آن است.
مشاهدات خبرنگار محلی ایرنا از مناطق مرزی سیستان و بلوچستان حاکی از افزایش قاچاق سوخت است به طوری که مناطقی مانند «کافه بلوچی»، «جکیگور» و بسیاری از روستاهای مرزی به محل بارانداز خودروهای قاچاق سوخت تبدیل شده و جاده های منتهی به این مناطق مملو از خودورهایی است که روزانه هزاران لیتر از سوخت کشور را با قیمت 10 برابر آن به خارج از مرزها منتقل می کنند.

** افزایش 29 درصدی مصرف سوخت در سیستان و بلوچستان
بر اساس گزارش ها میزان مصرف بنزین و انواع فراورده های نفتی در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 29 درصد افزایش داشته که می تواند به خوبی نشان دهنده اختصاص آن به قاچاق دارد.
بر اساس اعلام مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی زاهدان میانگین توزیع فرآورده های نفتی از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه روزانه پنج میلیون و 983 هزار لیتر بوده است که به ویژه در ماه های اخیر افزایش بیشتری داشته است.

** خرید سهمیه بنزین تا 5 برابر قیمت رسمی
گزارش های میدانی خبرنگار ایرنا در مناطق مرزی نیز نشان می دهد که دلالان برای خرید سهمیه بنزین موجود در کارت های سوخت، حاضر هستند که برای هر لیتر پنج هزار تومان نیز پرداخت کنند، این در حالی است که قیمت بنزین معمولی در کشور لیتری یک هزار تومان است.
حتی شنیده می شود که برخی رانندگان و تاکسی داران ترجیح داده اند که به جای مسافرکشی، هر روز از طریق کارت سوخت خود، بنزین شان را به دلالان بفروشند، زیرا صرفه بیشتری برای آنها دارد.

** نقش نوسان نرخ ارز و یارانه پرداختی در افزایش قاچاق بنزین
درباره چرایی افزایش قاچاق سوخت در کشور، عوامل مختلفی بیان می شود که مهم ترین آنها افزایش نرخ ارز و ارزانی هر چه بیشتر قیمت بنزین و سوخت در ایران نسبت به کشورهای همسایه است.
همان طور که اشاره شد در برخی مناطق مرزی فاصله قیمت سوخت نسبت به ایران به بیش از 10 برابر رسیده که این موضوع، جذابیت قاچاق سوخت را به شدت افزایش داده است.
تفاوت قیمت سوخت در ایران با برخی از کشورهای همسایه که گاهی اختلاف چند برابری دارد، سبب شده حتی اگر هر قاچاقچی از هر 10 محموله تنها یک محموله را سالم به مقصد برساند، باز هم از این کار سود ببرد.
منبع: نکو نیوز

بهره‌برداری ازدو پتروشیمی‌ تا پایان سال


پیش بینی می‌شود دو طرح پتروشیمی های ایلام و لردگان تا پایان سال با بودجه 4.5میلیارد دلاری به بهره برداری برسد.
پیش بینی می‌شود دو طرح پتروشیمی های ایلام و لردگان تا پایان سال با بودجه 4.5میلیارد دلاری به بهره برداری برسد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در نشست خبری با بیان اینکه تامین تجهیزات ماشین‌آلات پیچیده برخی از طرح‌های پتروشیمی دارای پیشرفت بیش از 90 درصد تامین شده است، گفت:هم‌اکنون پیشرفت ساخت طرح توسعه پتروشیمی ایلام و طرح پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان به بیش از 90 درصد رسیده است. با وجود اعمال برخی از محدودیت‌ها تمام تجهیزات این دو طرح تامین شده به طوری که دو دستگاه از کمپرسورهای پیچیده و حساس طرح پتروشیمی لردگان پس از خرید از یک کشور خارجی از مسیر بندرعباس وارد کشور شده است.

رسول اشرف‌زاده در ادامه با اشاره به امضای قرارداد ساخت و تامین منابع مالی پتروشیمی 300 هزار تنی دهدشت اظهار داشت: تفاهمنامه ساخت این پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن دنا هفته جاری به ارزش تقریبی 280 میلیون یورو با پیمانکاران ایرانی امضا شده است.

وی با بیان اینکه قرار است فاینانس و منابع مالی این طرح پتروشیمی توسط بخش خصوصی از دو مسیر فاینانس‌های اروپایی و آسیایی تامین شود، تاکید کرد: علاوه بر این مذاکراتی با صندوق توسعه ملی به منظور استفاده از منابع ارزی این صندوق هم برای تامین مالی پتروشیمی دهدشت انجام شده است.

اشرف زاده در ادامه با بیان اینکه کل مذاکرات متعلق به تامین مالی پتروشیمی دهدشت در مدت زمان حدود 40 روز انجام شد، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف ساخت پتروشیمی دهدشت تکمیل زنجیره ارزش در مسیر خط لوله اتیلن دنا بوده به طوری که خوراک گاز پس از تبدیل به اتان در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به پتروشیمی گچساران و سپس پتروشیمی دهدشت انتقال داده می‌شود.

وی از تکمیل زنجیره ارزش به عنوان یکی از سیاست‌های کلان در صنعت پتروشیمی یاد کرد و افزود: براساس این سیاست کلان قصد داریم همزمان با ساخت و تکمیل طرح توسعه پتروشیمی ایلام اجرای یک واحد تولید پلی‌تروپیلن را در دستور کار قرار داده‌ایم به طوری که هم‌اکنون تمامی تجهیزات مورد نیاز این واحد پتروشیمی هم تامین شده است.

اشرف زاده همچنین از برنامه‌ریزی به منظور تکمیل زنجیره ارزش بنزین تیرولین در ادامه توسعه پتروشیمی ایلام خبر داد و گفت: علاوه بر این ساخت یک مجتمع 500 هزار تنی تولید پلی اتیلن هم در گچساران انجام شده که تاکنون موافقتنامه اصولی آن در هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام گرفته است.

وی در ادامه از ساخت اولین پارک پتروشیمی کریستال ملامین در قالب طرح توسعه پتروشیمی ارومیه توسط بخش خصوصی خبر داد و یادآور شد: ساخت این پارک کریستال ملامین حتی در شرایط تحریم با توجه به در دست بودن تکنولوژی قابل انجام بوده که اجرای آن اشتغال قابل توجهی را با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد می‌کند.
منبع: نکو نیوز
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟