_  

ورم پشت گوش کودکان، اقدامات لازم


دخترم ۱۷ ماهشه پشت گوش چپش ورم شدید کرده و قرمز? و دردناکه دیگه شیرم نمیخوره.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم ۱۷ ماهشه پشت گوش چپش ورم شدید کرده و قرمز? و دردناکه دیگه شیرم نمیخوره.وزنش۸۴۰۰.این ۳ روزه بی قراری و تب ۴۰ داره.بردمش دکتر ۲ بار ازمایش ادرار داده اماده نشده بود ولی اون دوبار که بردم گوشش اینجور نشده بود الان متوجه شدم.سرمام نخورده در حال دندان دراوردنه.اصلا نمیخابه نه شب نه روز 
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 حتما و فوری به پزشک مراجعه کنید، ورم ممکن است ناشی از عفونت باشد. زمانی که تب دارد باید فورا مراجعه کنید ممکن است حتی نیاز به بستری باشد.

روکش دندان شیری کودکان، اطلاعاتی درموردش دارید؟


در صورتی که دندان‌های شیری دچار تخریب وسیع به دلیل پوسیدگی باشند، مخصوصا پس از درمان‌های عصب‌کشی نیازمند روکش می‌باشند.
در صورتی که دندان‌های شیری دچار تخریب وسیع به دلیل پوسیدگی باشند، مخصوصا پس از درمان‌های عصب‌کشی نیازمند روکش می‌باشند.
این روکش‌ها به جهت استحکام بالایی که دارند از شکسته شدن دندان تا زمان طبیعی افتادن دندان شیری جلوگیری می‌کنند.

آیا قرار دادن روکش دندان شیری نیاز به قالب‌گیری دارد؟
خیر، روکش‌های دندان‌های شیری پیش ساخته هستند و در سایزهای مختلفی موجود می‌باشند دندانپزشک سایز مناسب روکش را انتخاب کرده و بر روی دندان تنظیم می‌کند. 

آیا قرار دادن روکش دندان شیری در یک جلسه امکان‌پذیر است؟
بله، دندانپزشک پس از آماده‌سازی و تراش دندان، روکش مناسب را انتخاب نموده و پس از تنظیمات بر روی دندان قرار می‌دهد. 

آیا ممکن است روکش دندان شیری کنده شده و مثلا در خواب به مجرای تنفسی کودک وارد شود؟
خیر، روکش دندان شیری به نحوی تنظیم می‌گردد که خارج کردن آن نیازمند وسایل دندانپزشکی می‌باشد و باید بر روی دندان از گیر کافی برخوردار باشد.
علاوه بر این روکش‌ها با مواد مخصوصی بر روی دندان چسبانده می‌شوند.
اگر روکش دندان شیری به هر دلیلی کنده شود، قابل چسباندن مجدد خواهد بود.

آیا روکش‌ها باید در زمان افتادن دندان شیری خارج شوند؟ 
خیر، وقتی ریشه دندان شیری تحلیل رفت و دندان به طور طبیعی افتاد، روکش به طور خود به خود به همراه دندان شیری خواهد افتاد و نیازی به مداخله دندانپزشکی جهت خارج کردن روکش نیست.
گرچه بهتر است کودکان هر شش ماه یکبار توسط دندانپزشک معاینه شوند تا از تداخلات رویشی احتمالی جلوگیری گردد.

آیا می‌توان روکش سفید‌ رنگ برای دندان شیری قرار داد؟ 
روکش‌های موجود برای دندان‌های شیری از جنس استیل ضد زنگ بوده و نقره‌ای رنگ می‌باشند، زیرا این روکش‌ها قابل انطباق و تنظیم برای دندان‌های مختلف هستند و علاوه بر این از استحکام بالایی برخوردار می‌باشند.
قرار دادن روکش سفید رنگ برای دندان شیری خلفی امکان‌پذیر نیست.
روکش‌هایی که در دندانپزشکی بزرگسالان استفاده می‌گردند، نیازمند مراحل قالب‌گیری پیچیده و کارهای لابراتواری بوده و علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه بالایی دارند و مهم‌تر از همه اینکه این روکش‌ها برای دندان‌های شیری و فرم لثه در حال رشد کودکان مناسب نمی‌باشند.
بنابراین در صورت لزوم به قرار دادن روکش باید از روکش‌های استیل که اصطلاحا ssc نامیده می‌شوند و نقره‌ای رنگ هستند، استفاده کرد.
نکته قابل توجه این است که اغلب کودکان با ظاهر روکش‌ها مشکلی ندارند و چه بسا لذت می‌برند، به خصوص اینکه دندانپزشک معمولا از اصطلاحاتی مانند «دندان بت من» «دندان براق» «دندان مرد آهنی» و ... برای معرفی این روکش‌ها به کودک استفاده می‌کند.
بنابراین توصیه می‌شود که والدین گرامی از واکنش منفی به ظاهر روکش‌ها جدا خودداری نمایند و از ایجاد حساسیت بیش از حد در کودک جلوگیری کنند.

بیماری راشیتیسم در کودکان، پیشگیری از ابتلا


راشیتیسم یا نرمی استخوان یک بیماری استخوانی در بچه ها است که موجب ضعیف شدن استخوان، پاهای پرانتزی، و تغییر شکل در اندام ها میشود.
 راشیتیسم یا نرمی استخوان یک بیماری استخوانی در بچه ها است که موجب ضعیف شدن استخوان، پاهای پرانتزی، و تغییر شکل در اندام ها میشود.
در این بیماران به دلایلی کلسیم، فسفر یا ویتامین دی به اندازه کافی در اختیار تولید استخوان قرار نمیگیرد.
 
چه کسانی بیشتر در معرض ابتلاء به راشیتیسم یا نرمی استخوان هستند؟
افراد زیر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به نرمی استخوان هستند:
شیر مادر ویتامین دی زیادی ندارد پس اگر بچه ای به مدت طولانی فقط از شیر مادر تغذیه کند ممکن است در خطر ابتلاء به راشیتیسم باشد
 مصرف کم کلسیم
قرار نگرفتن در معرض تابش آفتاب: ویتامین دی در پوست بدن انسان و با تابش نور آفتاب ساخته میشود پس تابش ناکافی نور خورشید میتواند زمینه ساز راشیتیسم باشد
کسانی که پوست تیره دارند نیاز به نور بیشتری برای ساخت ویتامین دی دارند و بیشتر در نور کم بیشتر در معرض کمبود ویتامین دی قرار میگیرند
کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند به علت مصرف ناکافی لبنیات میتوانند در معرض خطر این بیماری قرار بگیرند.

علائم راشیتیسم یا نرمی استخوان
 مهمترین علائم راشیتیسم عبارتند از خواب آلودگی، شلی و ضعف عضلانی، تاخیر در رشد، پای پرانتزی و مچ دست کلفت است.
در موارد شدید ممکن است شکل قفسه سینه بچه تغییر کند. تشنج هم از دیگر علائم حالات شدید بیماری است. پزشک معالج بعد از معاینه بیمار، از رادیوگرافی استخوان ها و آزمایشات خون برای کمک به تشخیص استفاده میکند.

درمان نرمی استخوان
درمان این بیماری با تجویز کلسیم و ویتامین دی است. معمولاٌ چند ماه طول میکشد تا وضعیت بیمار به حد طبیعی برسد. بسیاری تغییر شکل های اندام مانند پای پرانتزی با درمان دارویی خود بخود خوب میشوند. در حالات شدید تغییر شکل استخوان ها ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد. با این حال بعضی تغییر شکل های استخوانی که در لگن یا قفسه سینه بوجود میاید و یا مشکلات قدی که برای بیمار بوجود آمده ممکن است برای همیشه برای وی باقی بمانند.

پیشگیری از بروز راشیتیسم
با انجام اقدامات زیر میتوان مانع از بروز بسیاری از موارد بیماری شد:
در بچه هایی که فقط شیر مادر مصرف میکنند باید روزانه ویتامین دی بصورت قطره مکمل استفاده کنند. اگر مادر شیرده هم ویتامین دی بیشتری مصرف کند میزان آن در شیر وی بیشتر میشود.
بچه ها نیاز دارند تا روزی دو لیوان شیر مصرف کنند. این مقدار در نوجوانان باید به روزی ۵-۳ لیوان افزایش پیدا کند.
در بچه هایی که به شیر حساسیت دارند باید کلسیم را بصورت مکمل های غذایی به بچه داد.

تقویت سیستم ایمنی کودکان، راه‌های تغذیه‌ا‌ی


سیستم دفاعی بدن از مهم‌ترین دستگاه‌های بدن می‌باشد که از کودک در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند.
سیستم دفاعی بدن از مهم‌ترین دستگاه‌های بدن می‌باشد که از کودک در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند. برخی از غذاها این قابلیت را دارند که سیستم دفاعی بدن را تقویت کنند.
سیستم دفاعی بدن از مهم‌ترین دستگاه‌های بدن می‌باشد که از کودک در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند.
برخی از غذاها این قابلیت را دارند که سیستم دفاعی بدن را تقویت کنند، مثلاً مرکبات، سبزی‌ها، آب نارگیل، انواع توت‌ها، سیر و ماست.
سیستم دفاعی بدن از ما در برابر حمله میکروب مثل باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، مخمرها و ... محافظت می‌کنند.
سیستم دفاعی عملکردی پیچیده دارد. درواقع خط سوم دفاعی از بدن را سیستم دفاعی شکل می‌دهد. اولین خط پوست و دومین آن غشاء مخاطی می‌باشد.
پوست نخستین لایه دفاعی از بدن است. درواقع بیرونی‌ترین لایه از بدن نیز محسوب می‌شود. اگر میکروب‌ها بتوانند راه خود را در پوست باز کنند، وارد لایه غشاء مخاطی می‌شوند.
این لایه محافظتی، قابلیت متوقف کردن میکروب‌ها را دارد غشا مخاطی وارد عمل می‌شود و نمی‌گذارد میکروب وارد ارگان‌های داخلی بدن شود.
اما اگر میکروب‌ها بازهم راه پیدا کنند وارد ارگان‌ها شوند، حمله اصلی‌شان را شروع می‌کنند و شروع به تخریب آن ارگان می‌نمایند.
در این زمان است که سلول‌های سیستم دفاعی وارد عمل می‌شوند و شروع به حمله به میکروب‌ها می‌کنند. هرکدام از سلول‌های سیستم دفاعی همانند سربازان پیاده‌نظام عمل می‌کنند.
نوزادان و کودکان خردسال بیشتر از سایرین در خطر هستند چراکه سیستم دفاعی آن‌ها هنوز تکامل نیافته است و در حال رشد می‌باشد.
وظیفه والدین این است که از طریق تغذیه به تقویت سیستم دفاعی کودکان کمک نمایند. غذا و آب ضدعفونی شده و پاکیزه از نیازهای اولیه کودکان است.
برای آنکه از کودک خود در برابر عفونت‌ها محافظت کنید تا سن ۱۸-۱۶ سالگی به تغذیه آن‌ها اهمیت بیشتری بدهید.
 
کدام غذاها سیستم دفاعی را تقویت می‌کنند؟
مرکبات
لیمو، پرتقال، گریپ‌فروت و ... از بهترین منابع ویتامین ‌C هستند.
ویتامین C نقش اصلی برای تقویت سیستم دفاعی بر عهده دارد.
ویتامین C در اغلب سلول‌های سیستم دفاعی وجود دارد و نقش مهمی در بهبود آن‌ها نیز ایفا می‌کند.
سبزی‌ها
هویج، چغندر، سیب‌زمینی شیرین، بروکلی، کلم‌، گل‌کلم، گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای، مارچوبه، کاهو پیچ، کدو، ملون و ... همگی سرشار از ویتامین‌های حیاتی و املاح معدنی هستند که باعث تقویت سیستم دفاعی می‌شود.
آهن، ویتامین A، ویتامین ‌E، ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف در این سبزی‌ها به مقدار فراوان وجود دارند.
توت‌ها
انواع توت‌ها مثل توت‌فرنگی، شاه‌توت و ... نیز نقش مهمی در تقویت سیستم دفاعی دارند. توت‌ها حاوی مقادیر زیادی آنتی‌‌اکسیدان هستند.
آب نارگیل
یکی از ساده‌ترین و راحت‌ترین راه‌های تقویت سیستم دفاعی، مصرف آب نارگیل است. آب یک نارگیل سبز، تقریباً باکیفیت‌ترین نوشیدنی دنیا است.
در اغلب مناطق کره زمین، آب نارگیل سبز، به‌طور مستقیم از خود نارگیل گرفته می‌شود. این میوه باارزش حاوی اجزاء و ترکیبات تحریک‌کننده ایمنی بدن می‌باشند.
سیر
سیر از پرخاصیت‌ترین خوراکی‌های غذایی است و مزایای بسیاری دارد. یکی از آن‌ها تقویت سیستم دفاعی است.
ماست
ماست نیز باعث تقویت سیستم دفاعی می‌شود. سرشار از باکتری‌های مفید برای بدن است.
نوعی از باکتری‌های مفید در سیستم گوارشی وجود دارند. هرچه این باکتری‌ها بیشتر شوند، سیستم دفاعی بدن نیز قوی‌تر می‌شود.
سالمون
ماهی سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است. این نوع از چربی‌ها نه‌تنها برای تقویت هوش و حافظه مفیدند بلکه باعث کاهش التهاب بدن و تقویت ریه و سیستم تنفسی در برابر سرماخوردگی و عفونت‌های ریوی می‌شود.
طبق جدیدترین تحقیقات به‌عمل‌آمده، سالمون باعث تقویت سیستم دفاعی بدن نیز می‌شود و عملکرد سلول‌های ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.
سیب‌زمینی شیرین
سیب‌زمینی شیرین حاوی بتاکاروتن است که باعث افزایش سلول‌های سفید خون (گلبول‌های سفید) می‌شود و از این طریق باعث افزایش فعالیت‌ سلول‌های از بین برنده و قاتل می‌شوند.
سیب‌زمینی شیرین منبع خوبی از ویتامین‌C است و باعث تقویت سیستم دفاعی بدن کودک می‌شود.
دانه‌ها
انواع مختلف دانه‌ها مثل تخم کدو، تخم آفتابگردان، بذر کتان و... همگی نقش مهمی در تقویت سیستم دفاعی دارند.
با خوردن انواع مغزها و دانه‌ها، ویتامین E، روی و اسیدهای چرب امگا ۳ بدن افزایش می‌یابند.
اسفناج
اسفناج سرشار از ویتامین‌ها و املاح مفید است. A, B, C و K، فولات، منیزیم، سلنیوم و آهن همگی باعث تقویت سیستم دفاعی می‌شوند.

گودی زیر چشم کودکان، چه علتی دارد؟


۵۰ درصد از کودکانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند با آلرژی‌های راه‌های تنفسی درگیر شده و این امر موجب سیاهی و گودی زیر چشمانشان می‌شود.
 ۵۰ درصد از کودکانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند با آلرژی‌های راه‌های تنفسی درگیر شده و این امر موجب سیاهی و گودی زیر چشمانشان می‌شود.
یکی از مواردی که اغلب باعث نگرانی والدین کودک می گردد کبودی زیر چشم کودک است که گاهأ والدین آن را به مشکلاتی نظیر کم خونی یا اختلالات کلیوی در طفل نسبت می دهند.
شایان ذکر است که هرچند کم خونی و مشکلات کلیوی و حتی ابتلا به ژیاردیا (انگل خونخوار) از علل این عارضه هستند.
ولی علت اصلی کبودی زیر چشم کودکان پر خونی عروق ناحیه مذکور به علت ابتلا کودک به آلرژیهای فصلی بخصوص تب یونجه می باشد که علی رغم فصلی بودن آلرژی اغلب در تمام طول سال وجود دارد و به عنوان علامت غروب آلرژی خوانده می شود.
وجود چین های اضافه ناحیه پلک تحتانی و خط عرضی پل بینی نیز از علائم دیررس تر ظاهری تب یونجه می باشد. این کودکان اغلب از عوارض دیگری نظیر آبریزش های مداوم بینی و چشم ها وسرفه های خشک شبانه همراه با خارش چشم و بینی و بی قراری در طول شب رنج می برند.
یکی از علائم بارز تب یونجه در کودکان بیقراری در طول شب به صورت جا به جا شدن مداوم در رختخواب و صحبت کردن در خواب همراه با گریز از مکانهای گرم است بطوریکه اغلب این کودکان از انداختن پتو بروی خود بیزارند و تمایل به خوابیدن در نواحی سردتر اطاق نظیر موزاییک و کناره های اطاق را دارند.
گرفتگی بینی خروپف وخوابیدن با دهان باز از علائم جدی و آسیب رسان به زیبایی چهره و سلامت دندان های این کودکان است.
به علاوه ابتلا کودک به بیماری تب یونجه می تواند سبب عصبانیت پرخاشگری و بی اشتهایی او در طول روز گردد و حتی به آفت تحصیلی او بیانجامد.
با تشخیص به موقع و درمان مناسب کودک میتوان جلوی عوارض بالقوه مشروحه فوق را گرفت ولی اغلب موارد کبودی های زیر چشم تا مدتها باقی خواهد ماند.
در حالیکه تعیین و اجتناب از آلرژن های مسبب بیماری گام اول در درمان شرایط آلرژیک تلقی می شود ولی این مورد همیشه ممکن یا عملی نیست. برای کودکانی که به ذرات گرد و خاک آلرژی دارند، پوشش های خاص برای تشک و بالش می تواند برای کاهش علائم آلرژی بینی مزمن بسیار کارآمد باشد. به خاطر اینکه ذرات گرد و خاک در رطوبت نسبی بالای ۵۰ درصد رشد می کند، استفاده از مرطوب کننده در واقع باعث آسیب بیشتر می شود به جای اینکه سودی برساند. کودکانی که به موهای حیوانات آلرژی دارند ممکن است از حذف حیوانات متهم از خانه سود ببرند. با این حال فرد باید درک کند که بدون تمیز کردن کامل مواد خانه مو می تواند باقی بماند و باعث علائم مداوم برای شش ماه بعد از رفتن حیوان خانگی شود.
نهایتا، کشیدن سیگار که باعث تحریک راه تنفسی می شود ( و مدتها بعد از خاموش کردن سیگار باقی می ماند) باید از خانه و ماشین در تمام اوقات حذف شود.

چه مدت این شرایط طول خواهد کشید؟
متاسفانه بسیاری از کودکانی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلرژی ها هستند به کسب حساسیت های آلرژیک بیشتر در دهه اول زندگی خود ادامه خواهند داد. علائم آلرژی بینی می تواند در تمام دهه های زندگی اذیت کننده باشد. در حالیکه دوره و شدت شرایط آلرژیک غیر قابل پیش بینی است، الگوی علائم آلرژی شدید معمولا مشکلات مشابه را در تمام اوقات نشان خواهد داد.

عوارض تب یونجه در کودک من چیست؟
طیف مشکلات ناشی از آلرژی های بینی درمان نشده گسترده است و شامل عفونت های سینوس و گوش به صورت راجعه، آسم برونشیال، راستای نادرست دندان که نیاز به ارتودنسی دارد، اختلالات خواب که منجر به مشکلات رفتاری و یا یادگیری می شود، می باشد.
۵۰ درصد از کودکانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند با آلرژی‌های راه‌های تنفسی درگیر شده و این امر موجب سیاهی و گودی زیر چشمانشان می‌شود.
عباس مومن‌زاده متخصص اطفال گفت: گودی و سیاهی زیر چشم کودکان دلایل مختلفی نظیر دخالت ژنتیک و ارث را همراه دارد که مربوط به زندگی در بعضی از مناطق جنوبی ایران می‌شود.
وی گفت: ۵۰ درصد از افراد به خصوص کودکان که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند و به آلرژی‌های راه‌های تنفسی مبتلا می‌شوند زیر چشمانشان کبود و سیاه است، کبودی و سیاه چشمی اغلب کودکان زیر ۵ سال اگر به دلیل آلاینده‌ها و آلرژی باشد درمان پذیر است اما به دلایل ارثی و فامیلی درمانی ندارد.
مومن‌زاده تصریح کرد: تعیین نوع آلرژی و تشخیص زود هنگام در درمان بسیار کمک کننده است.
این متخصص اطفال خاطرنشان کرد: تماس بیش از جد چشم با موبایل، کامپیو‌تر و تلویزیون موجب گودی و سیاهی زیر چشم کودکان نیز می‌شود که باید با راهنمایی درست از طرف والدین و کار کردن کمتر از ۱ الی ۲ ساعت با کامپیو‌تر این مشکل را حل کرد.

برطرف کردن تب کودکان، راه های ویژه


علت ایجاد تب در بچه‌ها در سنین مختلف فرق می‌کند، اما در چه سنی می‌شود تب کودک را در خانه پایین آورد و در چه سنی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟
علت ایجاد تب در بچه‌ها در سنین مختلف فرق می‌کند، اما در چه سنی می‌شود تب کودک را در خانه پایین آورد و در چه سنی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟ این‌ها سوالاتی هستند که هر پدر یا مادری باید حتما جواب آن‌ها را بداند.
وقتی دختر ۵ ساله شما تب می‌کند، پیش خودتان چه فکری می‌کنید؟ لابد فکر می‌کنید سرماخورده، ممکن است حتی سعی کنید با پاشویه کردن و این جور کارها تبش را پایین بیاورید اما اگر نی‌نی ۲ ماهه‌تان تب کرد چطور؟ آیا باز هم به همین راحتی با این موضوع برخورد می‌کنید؟ تب یکی از شایع‌ترین علایم بیماری‌های کودکان است.
 علت ایجاد تب در بچه‌ها در سنین مختلف فرق می‌کند اما در چه سنی می‌شود تب کودک را در خانه پایین آورد و در چه سنی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟ این‌ها سوالاتی هستند که هر پدر یا مادری باید حتما جواب آنها را بداند، برای همین خواندن این مطلب به هر پدر یا مادری توصیه می‌شود.
 
چگونه دمای بدن کودک را اندازه بگیرم؟
برای کودکان زیر ۳ ماه بهتر است دمای بدن را از راه ‌مقعد‌ اندازه بگیرید. اما برای کودکان بالاتر از این سن، راه دهانی بهتر است. همچنین بهتر است برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک از دماسنج دیجیتال استفاده کنید نه دماسنج جیوه‌ای. خواندن دماسنج‌های جیوه‌ای برای غیرپزشکان آسان نیست. همچنین احتمال شکستن آنها زیاد است و اگر شکسته شوند ممکن است کودک شما با جیوه داخل لوله که یک ماده سمی است، تماس پیدا کند.
- حتما روی دماسنج ‌مقعد‌ی علامت مخصوصی بچسبانید تا آن را با دما سنج دهانی اشتباه نگیرید.
- قبل از استفاده از دماسنج، آن را در ظرفی از آب ولرم و صابون بشویید و با آب خنک، آبکشی کنید.
- اگر کودک به تازگی غذا یا مایعات خورده است و شما می‌خواهید دمای بدنش را از راه دهان اندازه بگیرید، باید حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنید.
- قبل از اندازه‌گیری دمای بدن، کودک را بیش از حد نپوشانید.
- دمای بدن فرزندتان را بلافاصله بعد از حمام کردن اندازه‌گیری نکنید.
- بعد از استفاده از دماسنج آن را با الکل یا آب ولرم و صابون پاک کنید.

روش اندازه‌گیری دمای بدن ‌
کودک را روی پاهای خود به شکم بخوابانید. دماسنجی که از قبل تمیز کرده‌اید را با کمی وازلین چرب کنید و به آرامی به اندازه  یک سانتی‌متر در ‌مقعد‌ فرو ببرید. اگر احساس مقاومت کردید دماسنج را جلو نبرید. دماسنج را به آرامی در دست نگه دارید و آن را رها نکنید. وقتی صدای کوتاه دماسنج را شنیدید آن را خارج کرده و بلافاصله دما را بخوانید.

دمای طبیعی بدن چقدر است؟
دمای طبیعی بدن وقتی آن را از راه دهان اندازه می‌گیرید باید ۳۷ درجه سانتی‌گراد باشد و اگر آن را از راه ‌مقعد‌ اندازه‌ گرفته‌اید باید ۵/۳۷ درجه باشد. بنا به گفته انجمن پزشکان خانواده آمریکا، «تب» زمانی بروز می‌کند که دمای اندازه‌گیری شده از راه دهان ۵/۳۷ یا بالاتر و از راه ‌مقعد‌ ۳۸ یا بالاتر باشد.

روش اندازه‌گیری دمای بدن کودک از راه دهان
دماسنج را که قبلا تمیز کرده‌اید زیر زبان کودک قرار دهید. از کودک بخواهید تا دهانش را ببندد و با لب‌هایش دماسنج را نگه دارد. به کودک بگویید دماسنج را با دندان نگیرد و صحبت نکند. زمانی که صدای کوتاه دماسنج را شنیدید، آن را خارج کنید و دما را بخوانید. 
مرز ۳۷.۸ سانتی‌گراد را رعایت کنید!

آیا می‌توانم تب کودکم را پایین بیاورم؟
وجود تب نشانه آن است که بدن در حال مبارزه با میکروب‌هایی است که باعث ایجاد عفونت در بدن شده‌اند. اگر کودک شما زیر ۳ماه سن دارد به محض مشاهده تب باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. وجود تب در شیرخواران زیر ۳ ماه می‌تواند نشانه بیماری‌های جدی باشد.
اما اگر کودک شما بین ۳ ماه تا ۳ سال است و درجه تب او پایین است (یعنی دمای بدنش حداکثر ۸/۳۷ درجه است) بهتر است به او دارو ندهید. اما چنانچه کودک ‌تان درد دارد و بداخلاق وبیقرار شده و دمای بدنش بیشتر از ۸/۳۷ است، می‌توانید برای پایین آوردن تب او از دارو استفاده کنید.
نکته: اگر کودک شما زیر ۳ ماه سن دارد به محض مشاهده تب باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

از داوری کودک بیشتر بدانید
- در یک روز بیش از ۵ بار به کودک دارو ندهید.
- به کودکان زیر ۲ ماه بدون تجویز پزشک هیچ دارویی ندهید.
- قبل از دادن دارو به کودک برچسب اطلاعات درج شده روی شیشه دارو یا بروشور آن را به دقت بخوانید.
- برای داروهای مایع از پیمانه مدرج مخصوص استفاده کنید تا اطمینان پیدا کنید مقدار دارو را دقیق به کودک‌ تان داده‌اید. اگر دارو پیمانه ندارد، یک پیمانه مدرج مخصوص از داروخانه تهیه کنید. قاشق‌های معمولی آشپزخانه مقدار دقیق را نشان نمی‌دهند.

چه دارویی بدهم و چقدر؟
قبل از هر چیز باید بدانید به کودکان زیر ۲ ماه نباید بدون مشورت با پزشک هیچ دارویی بدهید. استامینوفن دارویی است که هم تب را پایین می‌آورد و هم به کاهش درد کمک می‌کند. ایبوپروفن هم دارویی است که می‌توان برای کودکان بالای ۶ ماه استفاده کرد. اما نکته مهم آن است که در مورد مقدار دارو حتما باید با پزشک مشورت کنید. دادن دارو به کودکان براساس سن و وزن بدن آنها صورت می‌گیرد و با دادن دارو به بزرگسالان تفاوت اساسی دارد. پس اگر همان دوزی را که خواهرتان برای فرزندش مصرف می‌کند شما هم به کودک ‌تان تجویز کنید ممکن است باعث مسمومیت فرزندتان شوید!
همچنین از آسپیرین برای پایین آوردن تب فرزندتان استفاده نکنید. مصرف آسپیرین در کودکان زیر ۱۸ ماه ممکن است باعث عوارض و حساسیت‌های جدی دارویی شود.
 مرز ۳۷.۸ سانتی‌گراد را رعایت کنید!

چه وقت باید با دکتر تماس بگیرم؟
اگر فرزندتان هر یک از علایم هشدار را دارد، هر چه سریع‌تر با پزشک تماس بگیرید.
کودکان زیر ۳ ماه: 
اگر دمای اندازه‌گیری شده ‌مقعد‌ی کودک ۳۸ درجه یا بیشتر است سریع با پزشک تماس بگیرید. حتی اگر کودک به‌نظر بدحال نمی‌آید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید زیرا کودکان در این سن به سرعت بدحال می‌شوند و بیماری آنها سریع شدت می‌گیرد.
بین ۳ تا ۶ ماه: 
درصورتی که دمای بدن کودک بیشتر از ۳/۳۸ است حتی اگر بد حال نیست با پزشک تماس بگیرید.
۶ ماه و بالاتر: 
اگر دمای بدن کودک ۴/۳۹ یا بالاتر است، حتی اگر بدحال به‌نظر نمی‌رسد، با پزشک تماس بگیرید. اگر دمای بدن کودک بین ۸/۳۸ تا ۴/۳۹ است، به دقت مراقب حال او باشید. چنانچه تب تا ۴/۳۹ بالا رفت یا اگر در عرض ۴۸ ساعت خوب نشد، به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

علائم هشدار
فهرست زیر نشان‌دهنده علایمی است که به محض مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کنید:
- خشک شدن زبان کودک
- استفراغ یا اسهال مداوم
- درد گوش یا دست زدن بیش از حد به گوش‌ها
- قطع و وصل شدن تب در عرض ۲ یا ۳ روز
- گریه با صدای زیر   بیقراری   بی اشتهایی
- رنگ پریدگی
- تشنج
- سردرد شدید
- جوش پوستی
- درد یا تورم مفاصل
- گلودرد
- سفتی گردن، کودک نمی‌تواند به راحتی گردنش را به پایین و بالا خم کند
- دل درد
- تورم و برآمدگی ملاج در شیرخواران
- سستی، خواب‌آلودگی و کم شدن هوشیاری
- شنیده شدن صدا هنگام تنفس کودک  
- سخت نفس کشیدن
- هق‌هق کردن موقع گریه

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن