ما امروز (۲۲ / ۰۲/ ۹۷) رفتیم واکسن شش ماهگی دخترمون بزنیم اونجا به ما گفتن واکسن چهارماهگیشو نزدید.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ما امروز (۲۲ / ۰۲/ ۹۷) رفتیم واکسن شش ماهگی دخترمون بزنیم اونجا به ما گفتن واکسن چهارماهگیشو نیومدید انگاربزنید چون مهرواکسیناسیون تو کارت واکسنش نخورده بود بعد متوجه شدیم برای چهارماهگی برده بودیمش مرکز بهداشت قد و وزن و دور سرش اندازه گرفتن ولی متاسفانه نگفتن بهمون برید اتاق واکسن که واکسن چهارماهگیش بزن امروز بهمون گفتن اشکال نداره یک ماه بعد (۹۷/۰۳/۲۲)بیاریدش واکسن چهار ماهگیش بزنیم میخواستم بدونم این تاخیر اشکالی بدها براش پیش نمیاره خدایی نکرده خطرناک نباشه .
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 دوست عزیز ایده ال این است که واکسن با حداقل تاخیر زده شود. تزریق دیر هنگام واکسن عوارضی ندارد .  مشکلی برایش پیش نمی آید. نگران نباشید.
بچه رو برای واکسن یکسالگی بردیم .کارشناس مرکز بهداشت همون ابتدا به بچه قطره داد.
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: بچه رو برای واکسن یکسالگی بردیم .کارشناس مرکز بهداشت همون ابتدا به بچه قطره داد که بخوره  فکر کرد واکسن شش ماهگیه .قبل از تزریق واکسن متوجه شد و گفتند که باید تزریق واکسن یک هفته به تعویق بیفته .حالا این قطره اضافی که بچه خورده مشکل ساز نیست ؟من خیلی استرس دارم ممنون میشم جواب بدید 
 
پاسخ دکتر محمد زنوزی راد، متخصص کودکان:
دوست عزیز اگر وزن خوبی دارد و سو تغذیه نیست اشکالی ندارد.جای نگرانی نیست.
گریه زیاد و شدید نوزادان آثار سوء بر طفل بر جای می گذارد و بنابراین باید نسبت به آن حساس بود .
گریه زیاد  و شدید نوزادان  آثار سوء بر طفل بر جای می گذارد و بنابراین باید نسبت به آن حساس بود . زیرا می تواند انرژی وی را تحلیل برده و سبب کاهش اکسیژن  شود.  نوزادانی که زیاد گریه  و بیقراری می کنند وزن کمتری دارند . 
همچنین گریه زیاد در نوزادان تازه متولد شده اختلالاتی را درجریان خون ایجاد می کند. بسیاری از والدین نمی دانند که واکنش مناسب در برابر گریه نوزاد چیست. بیشتر آنها گریه های نوزاد را به گرسنگی یا درد نسبت می دهند و از این رو معتقدند که باید به  گریه های نوزاد پاسخ فوری داد. از سوی دیگر نگران هستند که مبادا این پاسخ فوری منجر به « بغلی» شدن کودک شود. یا بی توجهی به گریه ها به او آسیب برساند.  
طفل ابتدا یک گریه ی «درخواستی» سر می دهد و سپس منتظر واکنش والدین می ماند. اگر گریه، پاسخ مثبت دریافت کند قطع می شود و اگر پاسخی دریافت نکند، طولانی و تبدیل به یک گریه ی تمام عیار می شود.  والدین هشیار  به علایمی که معمولاَ‌ نیم ساعت قبل از گریه کردن در نوزاد ظاهر می شوند حساس هستند و به آن توجه می کنند. مثل پیچ و تاب خوردن های بی قرارانه،مکیدن انگشتان یا ناله های آرام.
  آنها همچنین به گریه درخواستی توجه می کنند واجازه نمی دهند که  تبدیل به گریه ی کامل شود. این پاسخ فوری و هوشمندانه باعث می شود که نوزاد یاد بگیرد که نباید  به خاطر هرچیز کوچکی گریه کند. او درک می کند که مراقبانش به او توجه دارند و می تواند به دنیا اعتماد کند. اغلب بغل کردن و آرام راه بردن نوزاد یا تکان دادنش باعث آرامش او می شود اما باید از تحریک زیاد و تکان دادن شدید او پرهیز کرد.
واکنش در برابر گریه کودک  تا قبل بیست و چهارماهگی باید واکنش سریع و ارضای فوری نیاز او  باشد. بعد از آن است که والدین می توانند گاهی با بی توجهی به گریه های غیر ضروری آنها را شرطی کنند و میزان گریه های آنها راکاهش دهند. ولی در دوسال اول زندگی باید هرچه سریع تر به گریه طفل پاسخ داده شود.
مهمترین فایده مراقبت کانگورویی نوزاد این است که ترشح شیر ، پستان گرفتن و رابطه عاطفی بهتر شده و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی با احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر می شود
مراقبت کانگرویی عبارت است ازتماس پوست بین مادر و نوزادان کم وزن در محیط های بیمارستانی که باعث می‌شود به طور فطری و از نظر عصبی و رفتاری نوزاد از شیر مادر
تغذیه کرده و موقعیت ازدست رفته مادر در نگهداری از نوزاد نارس را تثبیت کند.
واژه کانگورو از روشی شبیه به مراقبت کیسه دادن برگرفته شده است ، که در آن شیر خوار در کیسه ای گرم و نرم چسیبد به جوار بدن مادر و نزدیک به پستان ها نگهداری می شود و به
طور یکه برای تغذیه هیچگونه محدودیتی ندارد ، نوزاد کانگرو به طور نارس به دنیا می آید و تا رسیدن به وزن مطلوب درو کیسه مادر می ماند . مهمترین فایده مراقبت کانگورویی نوزاد این است که ترشح شیر ، پستان گرفتن و رابطه عاطفی بهتر شده و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی با احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر می شود. روش قرار دادن نوزاد در وضعیت مراقبت مادرانه آغوشی نوزاد را در وسط سینه مادر و در حالت عمودی به صورت سینه به سینه قرار دهید و او را در یک پارچه که از دو طرف با بند بسته می شود محکم ببندید . سر را به یک طرف برگردانید و گردن را در وضعیت کمی کشیده به عقب نگه دارید.

فوائد مراقبت مادرانه آغوشی برای نوزادان
- افزایش وابستگی عاطفی نوزاد و والدین
- کاهش زمان بستری شدن در بیمارستان
- افزایش توانایی نوزاد در کنترل دمای بدن
- افزایش وزن
- کاهش حمالات آینه ( قطع تنفس نوزاد )
- افزایش سطح اکسیژن خون
- کاهش احساس درد به دنبال مداخالت پزشکی دردناک
- تنظیم ضربان قلب و تنفس
- افزایش مراحل خواب عمیق
-محققین معتقدند که لازمه تکامل مغز نوزاد، تماس پوستی با مادر، در آغوش مادر قرار گرفتن و تماس چشم در چشم با مادر است و این نوع تماس از نظر عملکرد فیزیولوژیک بدن ، از نظر ذهنی ، شناختی و عاطفی برای نوزاد سودمند است. تماس پوست با پوست مادر و نوزاد از بدو تولد نقش مهمی در برقراری و تداوم شیردهی حتی شش ماه بعد از تولد دارد.
کارشناسان روش مراقبت کانگورویی را به والدین نوزادان نارس و ضعیف که نیازمند مراقبت بیشتری هستند توصیه میکنند.
مکیدن پستانک ممکن است برای نوزادان سودمند باشد، زیرا با یک ریسک پایینتر بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد همراه است.
امروز قصد داریم به این سوال رایج مادران که می پرسند از کی باید بچه را به گرفتن پستانک عادت دهند و همچنین پایان استفاده کودک از پستانک در چه سنی است پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.
مکیدن پستانک ممکن است برای نوزادان سودمند باشد، زیرا با یک ریسک پایینتر بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) همراه است (اگر چه مشخص نیست که چرا)، اما بعد از ۶ ماه از شروع مکیدن آن، استفاده از پستانک کمتر مفید بوده و بیشتر جنبه عادت دارد.

سن پایان استفاده کودک از پستانک
بعضی از پزشکان می گویند حد فاصل ۶ تا ۱۲ ماهگی باید پایان استفاده کودک از پستانک باشد و زمان مناسبی برای ترک پستانک کودک است، به خصوص اگر فرزند شما مستعد ابتلا به عفونت گوش باشد.
آکادمی آمریکایی کودکان و آکادمی پزشکان خانواده های آمریکایی توصیه می کنند که پس از ۶ ماهگی کودک برای کاهش خطر ابتلا به عفونت گوش، استفاده از پستانک را محدود و یا متوقف کنید. تصور می شود که پس از آن، استفاده از پستانک با افزایش عفونت گوش، به ویژه بین دو تا سه سالگی ارتباط دارد.
اما این قانون یک قاعده سرسخت و قطعی برای سن گرفتن پستانک از نوزاد نیست. بسیاری از نوپایان تا حتی سالهای پیش دبستانی از آن استفاده کرده و معمولاً بین ۲ تا ۴ سالگی خودشان آن را ترک می کنند.
برای این بچه ها، پستانک ممکن است به عنوان یک شیء به اصطلاح انتقالی عمل کند، بدین معنا که در مقاطعی استرس را کاهش داده و به آنها کمک می کند تا به یک شرایط و چالش جدید مانند شروع فعالیتهای بدنی روزانه و یا سواری طولانی مدت در ماشین ورود کنند. اگر فرزند شما خیلی پستانکش را دوست دارد، می توانید اجازه دهید او مدت طولانی تری از آن استفاده کند.
با این وجود اگر فرزند شما هیچ علاقه ای به ترک آن نداشته باشد، در نهایت ممکن است نیاز به کمک شما در هنگام ۳ یا ۴ سالگی برای ترک آن داشته باشد. استفاده دراز مدت از پستانک می تواند دندان های فوقانی کودک شما را به سمت لبها منحرف کرده و منجر به مشکلات آتی در دندانهای او شود.

تاثیر پستانک بر دندان
هیچ شواهدی وجود ندارد که پستانک باعث آسیب دائمی به دندان های کودک می شود و دندانها معمولاً پس از چند ماه از عدم استفاده از آن، دوباره در محل درست خود قرار خواهند گرفت. اما نگرانی بزرگتر درباره دندان های دائمی است که در آمدنشان در حدود سن ۴ تا ۶ سالگی شروع می شود. ایده خوبی است که در صورت استفاده بیشتر از حد پستانک در کودکتان، او را به دندانپزشک ببرید تا دندان ها و فک ها را بررسی کند.
حتی اگر فرزند شما با عفونت گوش مواجه نشده و دندانپزشک نیز هیچ گونه مشکل احتمالی را در او نبیند، ممکن است بخواهید پیشگیری قبل از درمان را انتخاب کنید. زیرا ترک عادت پستانک می تواند بسیار دشوار باشد.
بعضی از کارشناسان معتقدند که پستانک ها می توانند در رشد گفتار دخالت داشته باشند، بدین صورت که اگر فرزند شما اغلب پستانک در دهان داشته باشد، ممکن است کمتر حرف زده و صحبت کردن را تمرین نکند و یا با وجود پستانک ممکن است حرف زدنش به شکلی نادرست پیشرفت کند.
هنگامی که احساس کردید سن پایان استفاده کودک از پستانک و زمان ترک دادن پستونک کودکتان فرا رسیده است، این کار را به تدریج انجام دهید. بسیاری از والدین، ساده ترین راه را محدود کردن استفاده روزانه از پستانک و سپس به مرور بسط آن به خواب شب می دانند. شروع یک رویه خوابیدن جدید نیز می تواند کمک کرده و بسیار تاثیرگذار باشد.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن