واکسن چهار ماهگی نوزاد، عوارض تاخیر


ما امروز (22 / 02/ 97) رفتیم واکسن شش ماهگی دخترمون بزنیم اونجا به ما گفتن واکسن چهارماهگیشو نزدید.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ما امروز (22 / 02/ 97) رفتیم واکسن شش ماهگی دخترمون بزنیم اونجا به ما گفتن واکسن چهارماهگیشو نیومدید انگاربزنید چون مهرواکسیناسیون تو کارت واکسنش نخورده بود بعد متوجه شدیم برای چهارماهگی برده بودیمش مرکز بهداشت قد و وزن و دور سرش اندازه گرفتن ولی متاسفانه نگفتن بهمون برید اتاق واکسن که واکسن چهارماهگیش بزن امروز بهمون گفتن اشکال نداره یک ماه بعد (97/03/22)بیاریدش واکسن چهار ماهگیش بزنیم میخواستم بدونم این تاخیر اشکالی بدها براش پیش نمیاره خدایی نکرده خطرناک نباشه .
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 دوست عزیز ایده ال این است که واکسن با حداقل تاخیر زده شود. تزریق دیر هنگام واکسن عوارضی ندارد .  مشکلی برایش پیش نمی آید. نگران نباشید.

کبره سر نوزاد، ناشی از چیست؟


پس از تولد در برخی از نوزادان پوسته های ضخیم وزرد رنگی در روی سر و حتی گاهی در روی ابروها و بین ابروها دیده می­ شود.
 پس از تولد در برخی از نوزادان پوسته های ضخیم وزرد رنگی در روی سر و حتی گاهی در روی ابروها و بین ابروها دیده می­ شود.
برخی از متخصصان پوست معتقدند که هورمون های که کودک از مادر در پایان بارداری دریافت می کند باعث تحریک بالای غدد چربی نوزاد می شود.
وقتی مادران سعی می­کنند این پوسته ها را با دست، ناخن و یا شانه ازموهای نوزاد پاک کنند؛ متوجه می­شوند که این کار به سهولت امکان پذیر نیست وگاهی منج ربه کنده شدن موها و خون آمدن از جای پوسته کنده شده نیز می­شود.
 این پوسته نتیجه فعالیت غدد چربی پوست سر بوده که بعد از حدود یکسال اول عمر معمولاً برطرف می­شود. این حالت، بیماری محسوب نشده وتنها درموارد شدید نیاز به استفاده از دارو دارد. درموارد خفیف می­توان از چرب کردن پوسته ها با روغن زیتون و حمام کردن پس از آن استفاده نمود که با همین کار می­توان به کاهش این پوسته ها کمک نمود.
این عارضه روی پوست سر خارش ندارد و کودک را ناراحت نمی‌کند.
 
شوره سر نوزاد
متخصصان را در این زمینه می گویند، پوسته ریزی سر نوزادان در روزها و هفته‌های اول پس از تولد در صورتی که مقدار آن زیاد نباشد یک عارضه طبیعی است. پوسته پوسته شدن سر نوزاد کاملاً شایع است و ارتباطی با عدم رعایت بهداشت یا شامپوی مورد استفاده شما ندارد. این مسئله معمولاً بعد از چند هفته برطرف می شود.این اختلال ممکن است بین دو هفتگی تا سه ماهگی دیده شود و معمولاً بعد از چندین ماه خود به خود برطرف می گردد و به نظر می رسد که بعد از 6 تا 5 ماهگی دیده نمی شود.

چرا نوزاد شوره می زند؟
به تدریج با رشد و بزرگتر شدن نوزاد پوست‌های سر او از بین می‌روند اما گاهی اوقات به علت ترشح غدد چربی پوست، این پوسته‌ها بیشتر شده و به هم می‌چسبند که حالت چسبندگی در موها ایجاد کرده و قلمه‌هایی روی سر او بسته می‌شود که به سختی به موهای شیرخوار می‌چسبند و قابل جدا شدن با دست نیستند. علت ایجاد این پوسته ها آن است که غدد سباسه موجود در پوست سر بیش از حد چربی ترشح می کنند واین چربی ها تبدیل به پوسته هایی خشک می شوند و می ریزند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که ترشح بیش از حد هورمون ها در مادر و رسیدن آن به جنین هنگام تولد موجب فعال شدن بیش از حد غدد سباسه می شود. وقتی پس از چند ماه سطح هورمون ها در بدن کودک پایین می آید، این اختلال نیز از بین می رود.
گاهی اوقات نیز پوسته شدن سر شیرخوار به دلیل اگزمای دوران نوزادی است که خود را به صورت پوسته‌ریزی نشان می‌دهد. این پوسته ریزی‌ها قارچ یا بیماری صدف نیست و ممکن است یک حساسیت ساده باشد و میکروب‌ها هیچ نقشی در به وجود آمدن آنها ندارند.

درمان پوسته ریزی، چرا و چگونه؟
راه‌های مختلفی برای جدا کردن پوسته‌ها از سر نوزاد وجود دارد همچنین شامپوهای مخصوصی در بازار وجود داشته که پوسته بسته شده بر روی سر شیرخوار را نرم کرده تا از موی او جدا شوند. همچنین راه های ساده‌تری نیز وجود دارد که در ادامه نوجه شما را به آن جلب می کنیم:
برای برداشتن پوسته ها بهترین راه آن است که دوبار در هفته روغن های مخصوص کودک یا روغن های گیاهی مانند روغن زیتون را روی سر کودک بمالید و 7 دقیقه صبر کنید سپس موهای او را شانه کنید تا پوسته ها بریزند. سپس سر او را با یک شامپو ملایم مخصوص بچه بشویید.
بعضی از پزشکان توصیه می کنند که شامپو را به مدت 24 دقیقه روی سر کودک نگهدارید (و یا تا وقتی که بچه می تواند تحمل کند) و سپس سر او را با یک پارچه یا حوله نرم ماساژ دهید.
با شستن ملایم و روزانه سر نوزاد با یک برس نرم پرزی و کمی شامپوی بچه که در آب ولرم حل شده باشد می توانید از تشکیل پوسته روی سر نوزاد جلوگیری کنید. شما باید موهای نوزاد را از همان کوچکی کاملاً شانه بزنید تا از تشکیل پوسته های سر پیشگیری شود.
اگر پوسته روی سر نوزاد دیدید باید شب ها کمی روغن بچه روی پوسته ها بمالید تا شل شوند و صبح روز بعد به آسانی بشویید.
سعی نکنید پوسته ها را با ناخن بگیرید چون فقط باعث می شوید پوسته بیشتری ایجاد شود. اگر این مشکل طولانی شد یا به قسمت های دیگر منتشر شد باید با پزشک مشورت کنید. در این صورت ممکن است پزشک شامپوی دیگری تجویز کند.
از آن جایی که قلمه‌ها در قسمت ملاج جلویی سر شیرخوار تشکیل می‌شود شاید بترسید که در موقع حمام کردن نوزاد قسمت ملاج جلویی او را به دلیل نرم بودن خوب بشویید، اما بهتر است بدانید که با این کار هیچ صدمه‌ای به مغز او وارد نمی‌شود . پس در هنگام استحمام نوزاد قسمت جلویی پوست سر را با دست، خوب تمیز کنید.
در صورتی که پوسته ریزی‌ها حالت اگزما باشد ممکن است تا 5 الی 6 ماهگی شیرخوار ادامه داشته باشد و اگر پوسته ریزی معمولی بود تا 2 الی 3 ماهگی ادامه داشته که با روغن زیتون و استحمام از بین می‌رود.
بهتر است 2 الی 3 ساعت قبل از استحمام نوزاد سر او را با روغن نارگیل یا روغن زیتون کمی چرب کرده تا قلمه‌ها و پوسته‌ها نرم شده و راحت‌تر از مو و پوست او جدا شوند و سپس او را استحمام کنید.
این اختلال رفته رفته به طور خود به خود از بین می رود ولی اگر این حالت تا چندین ماه ادامه یافت و یا شدت پیدا کرد و به سایر قسمت های بدن انتشار یافت، با یک متخصص اطفال مشورت کنید. ممکن است پزشک یک شامپوی دارویی تجویز کند.

نکات مهم!!!
در روزهای اول پس از تولد معمولا یک روز در میان نوزاد را به حمام می‌برند. می‌توانید در حین حمام کردن نوزاد خود، سر او را توسط انگشتان خود و یا لیف نرم به آرامی بمالید. لازم به ذکر است که برای این کار باید ناخن‌های دست شما کوتاه باشند تا سر نوزاد آسیبی نبیند.
پس از ماساژ دادن سر می‌توانید از شامپوی مخصوص کودکان، برای شستن سر او استفاده کنید تا پوسته ریزی‌های سر نوزاد کاهش پیدا کند.
پس از برطرف شدن مقدار زیادی از پوسته ها، در دفعات بعدی سعی کنید تا استفاده از شامپو را برای نوزادان به دو بار در هفته کاهش دهید.
برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی در نوزاد، لباس‌های او را جدا از لباس های سایر افراد خانواده بشویید. همچنین سعی کنید از صابون مخصوص لباس بچه (پودر آن هم موجود است) استفاده کنید
قبل از آب ریختن روی سر نوزاد و شستن با شامپو، با برس مخصوص نوزادان که بسیار نرم و لطیف می‌باشد، موهای نوزاد را شانه بزنید. این کار به جدا شدن آسان پوسته های سر نوزاد کمک زیادی خواهد کرد. مراقب باشید تا در حین شانه زدن به پوست سر نوزاد آسیبی وارد نشود.
اگر در حین شانه زدن، با قرمز شدن پوست سر نوزاد مواجه شدید، بلافاصله این کار را متوقف کنید. لازم به ذکر است که پوست نوزادان، حساس و لطیف می‌باشد و باید به آرامی و با حوصله این کار انجام بگیرد تا پوست سر او تحریک نشود.
توصیه می‌شود حدود 15 دقیقه قبل از استحمام، سر نوزاد را به روغن زیتون آغشته کنید تا پوسته های سر نوزاد، به راحتی و با آسیب کمتری جدا شوند.
-اگر پوسته ریزی سر نوزاد همراه با خروج مایعاتی از آن باشد، حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، زیرا ممکن است مایعات خارج شده نشانه عفونت باشد و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.
-اگر والدین احساس کنند که پوسته ریزی سر نوزاد همراه با خارش و یا درد می‌باشد، باید بلافاصله پزشک اطفال را در جریان قرار دهند.
- اگر پوسته ریزی در مناطقی از سر ایجاد شود که مو ندارد و بدشکل است، حتما راهکارهای گفته شده را انجام دهید تا پوسته ریزی‌های سر نوزاد کاهش پیدا کند.
-پس از آغشته کردن سر نوزاد به روغن زیتون، انگشتان خود را دایره وار و به آرامی روی سر نوزاد حرکت دهید و این کار را تا چند روز ادامه دهید تا پوسته های سر نوزاد کمتر شود.

خون بند ناف نوزاد، چه استفاده‌ای دارد؟


می‌توان از خون بند ناف نوزاد به دلیل وجود سلول‌های بنیادی منحصر به فرد در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند استفاده کرد.
مسؤول نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری گفت: می‌توان از خون بند ناف نوزاد به دلیل وجود سلول‌های بنیادی منحصر به فرد در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند استفاده کرد.
فاطمه روستایی امروز گفت: تاکنون 287 نمونه خون بند ناف در سطح چهارمحال و بختیاری جمع‌آوری شده که نسبت به سال گذشته رشد 40 درصدی داشته است.
مسؤول نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این نمونه‌ها برای فریز کردن توسط پیک مخصوص به تهران ارسال و پس از انجام آزمایشات تخصصی فریز می‌شود.
وی ادامه داد: جمع‌آوری خون بند ناف فرآیندی کاملا استریل، بدون درد و بدون تداخل در روند زایمان است و این عمل توسط ماماهای رویان در زمان زایمان انجام می‌شود.
روستایی با بیان اینکه خون‌گیری به دو صورت داخل رحمی و خارج رحمی و در زمان کمتر از پنج دقیقه انجام می‌شود، گفت: حجم خون جمع‌آوری شده بین 80 تا 200 سی سی است که در این حجم  حداقل باید 600 میلیون سلول بنیادی موجود باشد تا بتوان از آن در درمان بیماری‌ها استفاده کرد.
مسؤول نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: از این خون می‌توان به دلیل وجود سلول‌های بنیادی منحصر به فرد  در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند تالاسمی ماژور، سرطان خون، سرطان مغز استخوان، فلج مغزی و سی پی استفاده کرد و همچنین تحقیقات برای استفاده از این سلول‌ها در درمان بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر، انواع سرطان، ام اس و دیگر بیماری‌ها در کشور در حال انجام است.
وی تصریح کرد: نوزاد، والدین ، خواهر و برادر نوزاد و همه کسانی که از لحاظ ژنتیکی با نمونه خون بند ناف نوزاد سازگاری دارند می‌توانند در درمان بیماری‌ها از این نمونه استفاده کنند.
 روستایی یاد‌آور شد: مادر باردار باید در ابتدای هفته 36 بارداری برای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی به مراکز جمع‌آوری خون بند ناف مراجعه و پس از مطالعه شرایط و پُرکردن پرسشنامه پزشکی، قرارداد جمع‌آوری خون بند ناف نوزاد را در زمان زایمان منعقد کنند.
مسؤول نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه پدر و مادر نوزاد باید از نظر پزشکی توسط مرکز جمع‌آوری خون بند ناف تأیید شوند، گفت: مادرانی که سابقه بیماری سرطان، تب مالت، حصبه، تیفوئید و بیماری شبه حصبه دارند در تمام طول عمر خود منع قرارداد دارند و نمی‌توان نمونه خون بند ناف نوزاد آنها را جمع‌آوری کرد.
وی افزود: مادرانی که در یک سال قبل از بارداری حجامت، خالکوبی، تاتو و هاشور انجام داده‌اند نیز جزو موارد منع قرارداد هستند.
روستایی با بیان اینکه مراکز جمع‌آوری خون بند ناف در سه شهرستان شهرکرد، بروجن و فارسان فعال است، گفت: مرکز جمع‌آوری خون بند ناف در شهرکرد در بیمارستان هاجر مستقر است.
 مسؤول نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری در پایان عنوان کرد: این مرکز در سال گذشته دو رتبه برتر در بین مراکز کوچک کسب کرده و همچنین بیشترین درصد رشد نمونه فریز شده در سطح کشور در سال گذشته  مربوط به نمایندگی استان است.

چرا نوزادم جیغ میزنه؟


دخترم 5 ماه است و ماه پیش دو تا عمل شکاف لب و فتق به فاصله 10 روز داشت. از بعد از عملش همش جیغ میزنه.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم 5 ماه است و ماه پیش  دو تا عمل شکاف لب و فتق به فاصله 10 روز داشت . از بعد از عملش همش جیغ میزنه و فقط باید بغلش کنیم تا کمی آروم بشه (بعد عمل همش بغل بود چون نباید ب لبش دست میزد) . خیلی هم بد میخوابه و در برابر خوابیدن مقاومت میکنه و حسابی جیغ میزنه.لثه هاش هم خیلی میخاره برای دندون هاش..خلاصه که به هیچ کاری نمی رسم و فقط باید بغلش کنم تا جیغ نزنه ... چیکار کنم؟؟؟ 
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
دوست عزیز این حالت ارتباطی به اعمال جراحی ندارد. بچه ها در سن 9 تا 10 ماهگی دچار اضطراب دوری و از دست دادن مادر می شوند که به این گونه از خود واکنش نشان می دهند، بنابراین برای رفع این حالت باید کودک را بغل کنید تا آرام شود. اما اگر این جیغ کشیدن ها بیش از حد می باشد و با بغل شدن آرام نمی گیرد توصیه می شود جهت بررسی دقیق به پزشک متخصص مراجعه کنید.

طرز نشستن نوزاد، چرا خمیده میشه؟


دخترم 10 ماه و نیمشه با وزن 2 کیلو به دنیا اومد الان 8500 رشدش نرماله از پایان شش ماهگی هم نشست.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم 10 ماه و نیمشه با وزن 2 کیلو به دنیا اومد الان 8500 رشدش نرماله از پایان شش ماهگی هم نشست اما الان دو هفته ست وقتی مینشینه پشتش صاف نیست و حالت خمیده داره بخصوص وقتی گرم بازی میشه زمانی هم که تو کالسکه و یا صندلی غذا میشینه لم میده مشکلی وجود داره ایا؟
 
پاسخ دکتر عباس شکری، متخصص اطفال:
دوست عزیز خیر. مشکلی وجود ندارد و کاملا کودک شما طبیعی است. جای نگرانی وجود ندارد.

روغن بچه برای نوزادان، مضر است؟


در واقع بیشتر مواد تشکیل دهنده محصولاتی که استفاده می‌کنیم، از طریق پوست جذب بدن می‌شوند.
پوست بزرگ‌ترین عضو بدن انسان است و برای انجام وظایف مهم و بسیار متنوع خود، باید از تغذیه مناسبی بهره‌مند باشد. ما باید به آنچه که برای پوستمان اتفاق می‌افتد، به اندازه آنچه که می‌خوریم و می‌نوشیم، اهمیت بدهیم. یک چیزی قطعی است و آن این است که هیچ زمانی برای ایجاد تغییر دیر نیست و قطعاً در این مورد کاری از دستتان برمی آید.
در واقع بیشتر مواد تشکیل دهنده محصولاتی که استفاده می‌کنیم، از طریق پوست جذب بدن می‌شوند. شرکت‌های آرایشی بزرگ همچنان به استفاده از ترکیبات مصنوعی و پتروشیمی در محصولات مراقبت‌های شخصی ادامه می‌دهند. همین حالا هر لوسیون، کرم، شامپو، حالت دهنده مو یا خمیر دندانی را که در خانه دارید، برداشته و ببینید چه تعداد از ترکیبات آن طبیعی است. بر اساس استانداردهای بسته بندی محصولات شخصی، در برچسب روی محصولات هرچه نام ماده‌ای پایین‌تر نوشته شده باشد، به‌‌ همان اندازه مقدار کمتری از آن ماده استفاده شده است. بنابراین امروز چقدر مواد مصنوعی به پوستتان خورانده‌اید؟ پوست مانند فیلتر بدن عمل می‌کند، حتی کوچک‌ترین مولکولی که با چشم غیر مصلح دیده نمی‌شود، توسط پوست جذب می‌شود و در برخی موارد در بدنمان انباشته می‌شود.
اول به روغن‌های معدنی (وازلین) که به طور رایج در لوسیون‌ها، کرم‌ها و محصولات بهداشتی تجاری به کار می‌رود می‌پردازیم. روغن معدنی، روغن مایع شفاف بدون بو است که فاسد نمی‌شود. این ماده به عنوان محصول جانبی تقطیر گازولین از نفت خام تولید می‌شود. روغن معدنی مایعی پس مانده است و قیمت آن به دلیل فراوانی این ماده بسیار پایین است. در واقع، هزینه دور ریختن روغن معدنی گران‌تر از خرید آن است.
روغن معدنی همچنین ماده اصلی بسیاری از محصولات مراقبت‌های بهداشتی نوزادان است. روغن معدنی ماده اصلی وازلین نوزاد، صابون مایع بچه و لوسیون‌های بچه است. همانطور که در بالا ذکر شد، تولید کنندگان می‌تواند این محصولات را که فاسد نمی‌شود به قیمت ارزانی تهیه کنند. اما مشکل اینجاست که روغن معدنی با بدن انسان بیگانه است و تاثیرات مضر بسیاری بر بدن دارد، مخصوصاً در بدن نوزادان. برخی از اثرات روغن‌های معدنی ممکن است کمی حیرت آور باشد.
روغن معدنی به عنوان لایه‌ای نازک روی پوست عمل می‌کند. این ماده به سختی جذب می‌شود، منافذ پوست را بسته و توانایی پوست در حذف مواد سمی را کند می‌کند. به یاد داشته باشید که پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است و نقش مهمی در حفظ سلامت کل بدن دارد! این روغن بعد از جذب شدن توسط کبد تجزیه شده و وارد مجرای روده می‌شود. در آنجا تمامی ویتامین‌های قابل حل در چربی را جذب می‌کند. در واقع ویتامین‌های مهم را که دیگر بدن قادر به جایگزین کردن آن‌ها نخواهد بود، می‌دزدد. این مساله در ‌‌نهایت به کمبود مواد مغذی منجر می‌شود. مطالعات همچنین حاکی از به وجود آمدن اَشکالی از ذات الریه به نام ذات الریه شبه چربی (lipoid pneumonia) بوده‌اند که ناشی از کاهش عملکرد شش‌ها در اثر وجود روغن‌های معدنی است. به خاطر چنین خطر‌هایی، جامعه پزشکی استفاده خوراکی از روغن‌های معدنی یا به عنوان جزء ترکیبی دارو‌ها را ممنوع کرده است.
برخی‌ها معتقدند که به کاربردن روغن معدنی روی پوست هیچ خطری ندارد، زیرا روغن معدنی به کار رفته در محصولات آرایشی و بهداشتی تقطیر و تصفیه شده است. بسیار خوب، گازولین نیز تقطیر و تصفیه شده است، ولی آن را روی پوستمان نمی‌مالیم و مطمئنیم که روی پوست فرزندمان هم نخواهیم مالید. از آن‌ها بخواهید که فهرستی از مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در روغن معدنی را به شما بدهند و از آن‌ها بپرسید که این ماده معدنی از چه گیاه، درخت، گیاه دارویی و از چه گلی گرفته شده است (محتوای روغن معدنی را مشخص کنید نه محصولات یا سایر ترکیباتی که حاوی آن است.) اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید، از آنجایی که جامعه آزادی هستیم شما را از نوشیدن یا مالیدن آن به پوستتان منع نمی‌کنیم. آیا 20، 30 سال پیش این همه هشدار در خصوص سرطان پوست توانست کسی را از حمام آفتاب منع کند؟
>