تبلیغات در تلکسیران

دلیل خروپف نوزادان، چیه؟


نوزادان باید در طول شبانه روز 12 ساعت بخوابند این فکر اشتباه است. نوزاد تازه متولد شده به 16 تا 17 ساعت خواب و کودک 3 ساله به 12 ساعت خواب نیاز دارد.
وزادان باید در طول شبانه روز 12 ساعت بخوابند این فکر اشتباه است. نوزاد تازه متولد شده به 16 تا 17 ساعت خواب و کودک 3 ساله به 12 ساعت خواب نیاز دارد.
هر چه سن کودک بالاتر رود، میزان نیاز او به خواب کمتر خواهد شد. مثلاً یک کودک شش ساله به 10 ساعت و یک کودک 12 ساله به 9 ساعت خواب نیاز دارد.
نشانه کم خوابی یا بدخوابی در کودکان، کبودی و سیاهی زیر چشم است.
این تصور هم اشتباه است. از جمله نشانه های کم خوابی در کودکان، بد بیدار شدن صبحگاهی، خستگی در طول روز، بیداری های مداوم شبانه و تندخویی است.
خواباندن کودکان سر یک ساعت مقرر بی فایده است. اشتباه است. خواباندن کودکان سر یک ساعت مقرر به آنها در ایجاد تدریجی یک خواب خوب و پیشگیری از بروز اختلال در نظم خواب و خواب سبک داشتن کمک می کند.

* خر و پف کردن کودکان طبیعی است.
این فکر، اشتباه است. در صورتی که کودک سرماخورده باشد، خروپف طبیعی است اما اگر خرو پف بدون دلیل بود، ممکن است لوزه های کودک خیلی بزرگ باشد و در این حالت باید با پزشک مشورت کرد.
* وقتی کودکی دست و پایش را می کشد یعنی خوابش می آید.
اشتباه است نشانه های خواب آلودگی در کودکان شامل خمیازه کشیدن مالیدن چشم و گریه بی دلیل است.

* خواب نیمروزی باید حداکثر 30 دقیقه باشد.
این هم اشتباه است مدت زمان خواب نیمروزی در کودکان مختلف متفاوت است و به نیازهای کودک بستگی دارد. در کل، خواب نیمروزی نباید خیلی طولانی و بیش از نصف روز باشد.
* دمای مناسب اتاق برای خواب کودک 22 درجه است.
اشتباه است درجه حرارت ایده آل برای خواب کودکان بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد است.

زمان تعویض پوشک بچه، چند ساعت یکبار؟


تعویض پوشک نوزاد یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر است زیرا بر بهداشت و سلامتی نوزاد تاثیر می گذارد.
زمان تعویض پوشک بچه، چند ساعت یکبار؟
تعویض پوشک نوزاد یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر است زیرا بر بهداشت و سلامتی نوزاد تاثیر می گذارد.
بیشتر مادرها معمولا نگران تعویض پوشک نوزاد هستند. اگر از پوشک های پارچه ای استفاده می کنید باید طریقه تعویض و زمان تعویض آن را بدانید. پوشک مرطوب و تعویض نشده باعث جوش زدن پوست می شود. ادرار به تنهایی پوست نوزاد را اذیت نمی کند اما اسید موجود در روده باعث آزار و آسیب رسیدن به پوست نوزاد می شود.

پوشک پارچه ای چیست؟
پوشک پارچه ای را می توانید به عنوان پوشک داخلی برای نوزاد استفاده کنید. می توانید از پوشک پارچه ای با یا بدون لایه پلاستیکی ضد آب استفاده کنید.

آیا پوشک پارچه ای از پوشک یک بار مصرف بهتر است؟
شک و تردید در خصوص استفاده از پوشک پارچه ای یا یک بار مصرف از زمان قدیم وجود داشته است. اما حقیقت این است که هر دو مزایا و معایبی دارند. پوشک پارچه ای بوی شدیدی ندارد. همچنین این پوشک ها زیست تخریب پذیر نیز هستند.
پوشک پارچه ای گزینه بهتری است. اما باید بلافاصله پس از خیس شدن تعویض شوند. پوشک تعویض نشده باعث بیماری های پوستی مختلفی می شود.

هر چند ساعت باید پوشک نوزاد تعویض شود؟
هنگامی که پوشک پارچه ای خیس شده است یا نوزاد مدفوع کرده است بلافاصله باید پوشک عوض شود. بنابراین به طور متوسط هر دو یا سه ساعت باید پوشک نوزاد را عوض کنید.
در هنگام خواب نوزاد پوشک او را عوض نکنید. او در هنگامی که پوشکش خیس شده است از خواب بیدار می شود. اما بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد، پوشک او را عوض کنید.
زمان تعویض پوشک بچه، چند ساعت یکبار؟
روش تعویض پوشک پارچه ای
تعویض پوشک به مهمی مراقبت از نوزاد است. در ادامه مراحل قدم به قدم تعویض پوشک نوزاد ذکر شده است:
میز مخصوص تعویض پوشک را آماده کنید. همیشه از سطحی صاف برای تعویض پوشک استفاده کنید.
مرطوب کننده و کرم مخصوص نوزاد و کرم جوش و پوشک جدید کنار خود قرار دهید.
اگر از میز خاصی استفاده می کنید مراقب نوزاد باشید و همیشه در حین تعویض پوشک او را با یک دست بگیرید.
سپس شروع به تمیز کردن او کنید. زانوهای او را با یک دست بگیرید و بالا ببرید. سپس بدنش را به خوبی تمیز کنید.
قسمتی از پوشک که تمیز است را برای تمیز کردن ابتدایی استفاده کنید.
از تمیز کننده های غیر الکلی استفاده کنید. الکل باعث آسیب رسیدن به پوست نوزاد می شود. از پارچه های مرطوب برای تمیز کردن نوزاد استفاده کنید.
در هنگام تمیز کردن منتظر بمانید تا بدن نوزاد خشک شود.
برای شستن نوزاد می توانید از آب و صابون استفاده کنید.
در هنگام تمیز کردن نوزاد، اندام تناسلی او را به خوبی تمیز کنید.
پس از تمیز کردن کامل نوزاد، پاها را بالا بگیرید و پوشک جدید را زیر او قرار دهید.
می توانید به روش های مختلف پوشک را ببندید. از روشی استفاده کنید شما را راضی تر کند.

فرم بد سر نوزاد، راه درمانی داره؟


نوزادم 5 ماه دارد پشت سرش یک طرفه شده و فرم بدی به خود گرفته یک طرف سرش صاف و طرف دیگر برامده شده راه درمانش چیست؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: نوزادم 5 ماه دارد پشت سرش یک طرفه شده و فرم بدی به خود گرفته یک طرف سرش صاف و طرف دیگر برامده شده راه درمانش چیست   
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
مادر عزیز سعی کنید موقع خواب نوزاد را کمی جا به جا کنید و اجازه ندهید که تنها به یک ست بخوابد. در کل کار خاصی نمی توان انجام داد.

ختنه نوزادان پسر، نکاتی که باید بدانید


ختنه کردن نوزاد تازه متولد شده احتمال بروز عفونت مجاری ادراری و بروز سرطان آلت تناسلی مردانه را در آینده کاهش می‌دهد.
نظر متخصصین در مورد ختنه کردن نوزاد تازه متولد شده چیست؟ در چه شرایطی نباید نوزاد را ختنه کرد؟ چگونه می‌توان بعد از ختنه کردن از نوزاد مراقبت کرد؟ ما در این مطلب به تمام این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید:
ختنه کردن در محیط بیمارستان و با روش بی حسی برای هر سنی قابل انجام است. معمولا از نظر حفظ بهداشت و برای جلوگیری از بروز عفونت این اتفاق باید در اتاق عمل بیمارستان صورت بگیرد. ختنه کردن نوزاد تازه متولد شده احتمال بروز عفونت مجاری ادراری و بروز سرطان آلت تناسلی مردانه را در آینده کاهش می‌دهد.

ختنه کردن به محض تولد نوزاد صورت نمی‌گیرد!
به ختنه کردنی که تا روز بیست و هشتم بعد از تولد نوزاد صورت می‌گیرد، « ختنه کردن نوزاد تازه متولد شده» گفته می‌شود. ختنه کردن می‌تواند 24 تا 48 ساعت بعد از متولد شدن نوزاد نیز انجام شود. اما بهتر است که ختنه در روز هفتم تا دهم بعد از تولد که عملکرد کلیه‌ها و کبد شکل صحیحی به خود گرفته اند، صورت گیرد. در جراحی‌هایی مانند ختنه که اجباری در انجام زود هنگام آن وجود ندارد، بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات تا 1 هفته صبر کنید.

ختنه کردن با روش بی حسی موضعی 15 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد
برای ختنه کردن کودکان تازه متولد شده از روش بی حسی موضعی استفاده می‌شود. در 3 ماهه اول در صورتی که نوزاد بی حرکت بماند می‌توان از روش بی حسی موضعی استفاده کرد. اما بعد از 3 ماهگی باید کودک را بی هوشی کرد. بی حسی موضعی با استفاده از کرم انجام می‌شود. در این روش به پوست ختنه گاه و آلت تناسلی نوزاد کرم بی حسی زده شده و تا 1 ساعت صبر می‌کنند. بعد از بی حس شدن، عمل ختنه انجام می‌شود. این فرآیند 15 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد و بعد از کنترل کردن خون ریزی در مدت 7 روز بخیه‌ها از بین رفته و رگ‌های خونی پیوند پیدا می‌کنند.
در دوران نوزادی بخیه‌ها سریع تر بهبود می‌یابند ختنه کردن نوزاد تازه متولد شده از نظر پزشکی فواید بسیاری دارد از جمله :
- مهم ترین فایده آن استفاده از روش بی حسی موضعی است. در این روش به جای استفاده از بی هوشی و یا تزریق داروی بی حس کننده از کرم بی حسی موضعی استفاده می‌شود.
- در دوران نوزادی زخم‌ها سریع تر بهبود می‌یابند.
- احتمال بروز عفونت کم تر است.
- احتمال بروز خون ریزی بسیار کم است.
- از همه مهم تر این که هر چه سریع تر پوست ختنه گاه از آلت تناسلی جدا شود احتمال بروز عفونت مجاری ادراری به همان اندازه کاهش می‌یابد.

در چه شرایطی نباید نوزاد را ختنه کرد؟
- داشتن بیماری خاص
- مشکل سلامت عمومی
- احتمال بروز عفونت
- اختلالاتی در آلت تناسلی
- درصد زردی بالا

بعد از انجام ختنه، طی 5 تا 7 روز زخم‌ها بهبود می‌یابند
مراقبت‌های بعد از ختنه در نوزادان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نوزاد ختنه شده را از همان روز اول می‌توان به حمام برد. او پس از طی 4 یا 5 روز به روند معمول زندگی باز خواهد گشت. تا زمانی که بهداشت به طور کامل رعایت شود می‌توان کودک را پوشک کرد و به حمام برد.

در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید 
- ورم کردن بیش از حد، تغییر رنگ و وجود کبودی
- بروز قرمزی و التهاب‌هایی مبنی بر وجود عفونت
- خون ریزی

ضد آفتاب برای نوزاد، استفاده بکنیم؟


متخصصان در این زمینه معتقد هستند که به جای استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی پوست کودک زیر 6 ماه تلاش کنید تا آن‌ها را در معرض آفتاب قرار ندهید.
همان طور که می‌دانید در فصل تابستان بیشتر از هر زمان دیگری باید از کودک خود مراقبت کنید. موضوعی که این روزها زیاد مورد بحث قرار می‌گیرد این است که : آیا برای کودکان به ویژه کودکان زیر 6 ماه می‌توان از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟
متخصصان در این زمینه معتقد هستند که به جای استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی پوست کودک زیر 6 ماه تلاش کنید تا آن‌ها را در معرض آفتاب قرار ندهید. اگر در کنار ساحل هستید حتما کودک خود را زیر چتر و یا در سایه قرار دهید. به جای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب از لباس‌های آستین بلند، ضد عرق و کلاه برای کودک تان استفاده کنید. زیرا پوست کودکان بسیار حساس بوده و ممکن است کرمی‌که به راحتی جذب پوست شما می‌شود، در کودک حساسیت پوستی ایجاد کند. ایجاد حساسیت در پوست کودک سبب بروز انواع بیماری‌های پوستی می‌شود.
به هیچ عنوان در ساعات 11 تا 14 که نور خورشید برای بزرگسالان نیز خطرناک است، کودک خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. اگر احساس می‌کنید بعد از 6 ماهگی که تحرک کودک شما بیشتر می‌شود باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید؛ اول با پزشک مشورت نمایید. قبل از این که کرم ضد آفتاب را به کل بدن کودک خود بمالید، روی قسمت کوچکی از پوست او امتحان کنید. اگر مشکلی وجود نداشت، کرم را به بدن و صورت او مالیده و هر ساعت تمدید کنید. کرمی‌که از آن استفاده می‌کنید باید مناسب پوست کودک بوده و بدون مواد حساسیت زا باشد.

نکاتی برای مراقبت از کودکان در مقابل نور خورشید 
- تا جایی که ممکن است کودک زیر 6 ماه را از آفتاب دور کرده و در سایه نگه دارید.
- قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب با پزشک مشورت کنید. تصور نکنید که با استفاده از کرم ضد آفتاب می‌توانید 100 درصد از پوست کودک خود محافظت کنید.
- به کودک تان لباس راحت، نازک، ضد عرق و آستین بلند بپوشانید. اگر پارچه لباس بسیار نازک بوده و آفتاب را از خود عبور می‌دهد از آن استفاده نکنید.
- مطمئن شوید که کلاه تمام سر و گردن کودک را بپوشاند.
- از کودک خود در مقابل آفتاب سوختگی و کاهش آب بدنش محافظت کنید.
- زمانی که کودک تان قرمز شدن، نا آرامی‌و گریه می‌کند ممکن است آفتاب سوخته شده باشد. اگر کودک زیر 6 ماه دچار آفتاب سوختگی شود احتمال بروز سرطان پوست در او افزایش می‌یابد.
- به کودک خود زیاد مایعات بدهید. اگر شیر می‌خورد، قبل از بیرون رفتن حتما به او شیر بدهید.
- به کودکی که به طور طبیعی کم ادرار می‌کند، مایعات بیشتری بدهید.

نحوه استحمام نوزاد، نه مرحله دارد


حمام کردن نوزاد برای اولین بار، یکی از دغدغه های بسیاری از مادران جوان است.
حمام کردن نوزاد برای اولین بار، یکی از دغدغه های بسیاری از مادران جوان است ، تا جایی که خیلی از تازه مادران ترجیح می دهند تا چند ماه ابتدایی پس از تولد نوزاد ، حمام کردن او را به اطرافیانی مانند مادر خود یا پرستار کودک بسپارند. این در حالی است که اگر شما بتوانید مراحل گام به گام حمام کردن نوزاد را رعایت کنید، به طور حتم نه تنها از حمام بردن نوزادتان نمی ترسید، بلکه از این کار لذت هم خواهید برد. بهتر است بدانید نوزادان در ماه های ابتدایی پس از تولد ، علاقه زیادی به حمام کردن دارند و این کار برای بدن آنها نوعی ریلکس شدن است. به همین دلیل هم بد نیست به جای ترسیدن از حمام بردن نوزادتان ، حداقل یک بار در هفته خودتان او را بشویید. در ادامه این مطلب، با مراحل حمام کردن نوزادان بیشتر آشنا می شوید.

مرحله اول حمام کردن نوزاد: 
زمان حمام کردن اهمیت دارد . نوزاد شما نیازی به حمام کردن روزانه و حتى هفتگی ندارد. نوزادان معمولا پوست خشکی دارند و اصلا عرق نمی کنند. به همین دلیل هم اگر شما به صورت روزانه لباس های او را عوض کنید و دست و صورت نوزاد را با دستمالی مرطوب، نرم و نخی پاکیزه نگه دارید، به طور حتم نیاز به حمام کردن را در او به تعویق خواهید انداخت. نکته دیگر اینجاست که زمان گرسنگی و خستگی اصلا زمان مناسبی برای حمام کردن نوزاد نیست ، یعنی نوزاد شما باید قبل از استحمام، هم سیر باشد و هم خواب خوبی کرده باشد تا در طول حمام کردن مدام گریه نکند و استرس بیش از حد به شما ندهد. بهترین زمان برای حمام کردن نوزادان، حدود 1 تا 2 ساعت قبل از خواب شبانه یا عصر گاهی آنهاست تا نوزاد بتواند علاوه بر لذت بردن از حمام، خواب آرام و خوبی را هم تجربه کند.

مرحله دوم حمام کردن نوزاد: 
محل حمام کردن مهم است . نوزادان معمولا تا 3-2 ماه ابتدایی پس از تولد، پوست نرم و نازکی دارند و با خیس شدن پوستشان به سادگی حالت لغزندگی از دست پیدا می کنند. به همین دلیل است که برخی مادران جوان فکر می کنند امکان لیز خوردن نوزاد در طول استحمام و آسیب دیدگی او وجود دارد. برای از بین بردن این آسیب احتمالی، شما باید محل مناسبی برای حمام کردن نوزاد خودتان در نظر بگیرید. این محل می تواند یک وان کوچک مخصوص کودک باشد که کاملا روی سطح صاف زمین قرار گرفته و اصلا امکان لیز خوردن یا لغزیدن وان وجود ندارد. اگر شما در طول استحمام نوزاد روی صندلی پایه دار کوچکی بنشینید تا تسلط کافی به نوزاد درون وان داشته باشید، به طور حتم احتمال لیز خوردن شیر خوار خودتان را به صفر خواهید رساند.

مرحله سوم حمام کردن نوزاد: 
آماده سازی وسایل است . نوزاد شما در طول استحمام به تمرکز و توجه تان نیاز دارد. از این رو، برای اینکه بتوانید تمرکز خود را روی استحمام نوزاد قرار دهید و فکرتان مشغول کارهای دیگر نشود، باید پیش از شروع استحمام تمامی وسایل مورد نیاز را آماده کنید. به عبارت ساده تر، شما باید لیف ، شامپوی سر و شامپوی بدن را دور وان نوزاد بچینید، حوله او را در نزدیک ترین حالت نسبت به خودتان روی یک صندلی و داخل حمام قرار دهید، دمای اتاق را روی حدود 24 درجه سانتی گراد تنظیم کنید، داخل اتاق یک عدد پارچه نخی و نرم روی تخت نوزاد بگذارید، لباس های تمیز او را آماده کنید، یک پوشک کنار لباس ها قرار دهید و حتما پارچه نخی و تمیزی را هم داخل وان کودک بیندازید. پوشاندن کف و دیواره های وان حمام نوزاد، از لیز خوردن او داخل وان پیشگیری می کند. به خاطر داشته باشید باید تمام وسایل مراقبت از پوست مانند انواع لوسیون ها و مرطوب کننده ها را هم برای پیشگیری از ابتلا به خشکی پوست و اگزما کنار تخت نوزادتان پیش از استحمام او قرار دهید تا بلافاصله پس از خارج کردن او از حمام، پوست مرطوبش را با این محصولات ماساژ بدهید.

مرحله چهارم حمام کردن نوزاد: 
آماده سازی محیط حمام مهم است . دمای ایده آل حمام برای استحمام نوزاد ، باید دمایی نزدیک به دمای بدن او باشد. از این رو ، بهترین زمان برای حمام کردن نوزادان ، حدود 1 تا 2 ساعت قبل از خواب شبانه یا عصرگاهی آنهاست تا نوزاد بتواند علاوه بر لذت بردن از حمام، خواب آرام و خوبی را هم تجربه کند .
باید پیش از ورود نوزاد به حمام ، دمای محیط آنجا را به حدود 37 تا 38 درجه سانتی گراد برسانید. قبل از قرار دادن نوزاد داخل وان آب، دست خود را داخل آب کنید تا مطمئن شوید که آب وان بیش از اندازه گرم یا سرد نیست. شما برای استحمام نوزادتان به آب زیادی نیاز ندارید و اگر وان او دارای حدود 5 سانتی متر آب ولرم هم باشد، می توان نوزاد را استحمام کرد.

مرحله پنجم حمام کردن نوزاد: 
شستن صورت نوزاد اولویت دارد . قبل از قرار دادن نوزاد داخل وان ، ابتدا او را روی زانوهای خود بخوابانید و با یک لیف نخی و بسیار نرم که با آب ولرم مرطوب شده، صورت، دور چشم ها، دور گوش ها، دور دهان، زیر چانه و پشت گوش های او را پاک کنید. از فرو بردن دستمال در گوش، چشم یا بینی نوزاد خودداری کنید.

مرحله ششم حمام کردن نوزاد: 
در شستن سر نوزاد دقت کنید . پس از اتمام استحمام نوزاد، او را در حوله ای نرم و نخی بپیچید و مجددا روی زانوی خود بخوابانید. زیر گردن نوزاد را با دست چپ بگیرید و سر او را کمی از زانوها فاصله بدهید.
حالا مخلوطی از آب و شامپوی مخصوص کودکان که از قبل آماده کرده اید را به آرامی با کف دست خودتان روی موهای نوزاد ماساژ بدهید. سپس دستتان را در آب تمیز فرو کنید و به آرامی روی موهای نوزاد، از پیشانی به سمت عقب، آب بریزید تا شامپو از سرش پاک شود. نیاز به استفاده از کف فراوان برای شستن موهای نوزادان وجود ندارد. حواستان باشد در طول آب کشی سر نوزاد ، آب درون گوشهای او وارد نشود.

مرحله هفتم حمام کردن نوزاد: 
شستن بدن نوزاد نیازمند کمی صبر و حوصله می باشد . سعی کنید نوزاد را در حالتی داخل آب وان قرار دهید که سر او کاملا بیرون از آب بماند. با کمک لیفی نرم و نخی، تن و بدن نوزاد را به آرامی ماساژ دهید. لیف باید آغشته به آب ولرم و مقدار بسیار کمی شامپو بدن مخصوص نوزادان باشد. از ساییدن پوست نوزادان خودداری و حرکات دست را به مالش سطحی پوست نوزاد محدود کنید. در طول شستن پوست نوزادان، هیچ قسمتی از بدنشان را فشار ندهید.

مرحله هشتم حمام کردن نوزاد: 
در شستن ناحیه تناسلی نوزاد دقت کنید . برای شستن دستگاه تناسلی نوزاد ، از لیف نرم و نخی جداگانه ای استفاده کنید. هنگام شستشوی این قسمت، از شامپو بدن کمک نگیرید و تنها به استفاده از آب ولرم اکتفا کنید. در غیر این صورت، امکان خشک شدن و پوسته ریزی قسمت های تناسلی پوست نوزاد وجود خواهد داشت.

مرحله نهم حمام کردن نوزاد: 
خشک کردن نوزاد ، آخرین مرحه است . پس از پایان استحمام، حوله گرمی که از ابتدای حمام کردن داخل محیط گرم حمام وجود داشته را دور نوزاد بپیچید. کلاه حوله نوزاد را روی سر او بگذارید و نوزاد را با همان حوله روی تختش قرار دهید. حالا با گذاشتن و برداشتن حوله روی پوست نوزاد سعی کنید او را خشک کنید. از ساییدن حوله به پوست کودک خود بپرهیزید تا پوست او خشک و زخمی نشود. بعد از خشک شدن پوست نوزاد، ابتدا او را با کمک لوسیون های مرطوب کننده کمی ماساژ بدهید و در نهایت پوشک و لباس هایش را بپوشانید.
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟