نوزادان باید در طول شبانه روز ۱۲ ساعت بخوابند این فکر اشتباه است. نوزاد تازه متولد شده به ۱۶ تا ۱۷ ساعت خواب و کودک ۳ ساله به ۱۲ ساعت خواب نیاز دارد.
وزادان باید در طول شبانه روز ۱۲ ساعت بخوابند این فکر اشتباه است. نوزاد تازه متولد شده به ۱۶ تا ۱۷ ساعت خواب و کودک ۳ ساله به ۱۲ ساعت خواب نیاز دارد.
هر چه سن کودک بالاتر رود، میزان نیاز او به خواب کمتر خواهد شد. مثلاً یک کودک شش ساله به ۱۰ ساعت و یک کودک ۱۲ ساله به ۹ ساعت خواب نیاز دارد.
نشانه کم خوابی یا بدخوابی در کودکان، کبودی و سیاهی زیر چشم است.
این تصور هم اشتباه است. از جمله نشانه های کم خوابی در کودکان، بد بیدار شدن صبحگاهی، خستگی در طول روز، بیداری های مداوم شبانه و تندخویی است.
خواباندن کودکان سر یک ساعت مقرر بی فایده است. اشتباه است. خواباندن کودکان سر یک ساعت مقرر به آنها در ایجاد تدریجی یک خواب خوب و پیشگیری از بروز اختلال در نظم خواب و خواب سبک داشتن کمک می کند.

* خر و پف کردن کودکان طبیعی است.
این فکر، اشتباه است. در صورتی که کودک سرماخورده باشد، خروپف طبیعی است اما اگر خرو پف بدون دلیل بود، ممکن است لوزه های کودک خیلی بزرگ باشد و در این حالت باید با پزشک مشورت کرد.
* وقتی کودکی دست و پایش را می کشد یعنی خوابش می آید.
اشتباه است نشانه های خواب آلودگی در کودکان شامل خمیازه کشیدن مالیدن چشم و گریه بی دلیل است.

* خواب نیمروزی باید حداکثر ۳۰ دقیقه باشد.
این هم اشتباه است مدت زمان خواب نیمروزی در کودکان مختلف متفاوت است و به نیازهای کودک بستگی دارد. در کل، خواب نیمروزی نباید خیلی طولانی و بیش از نصف روز باشد.
* دمای مناسب اتاق برای خواب کودک ۲۲ درجه است.
اشتباه است درجه حرارت ایده آل برای خواب کودکان بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است.
بچه رو برای واکسن یکسالگی بردیم .کارشناس مرکز بهداشت همون ابتدا به بچه قطره داد.
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: بچه رو برای واکسن یکسالگی بردیم .کارشناس مرکز بهداشت همون ابتدا به بچه قطره داد که بخوره  فکر کرد واکسن شش ماهگیه .قبل از تزریق واکسن متوجه شد و گفتند که باید تزریق واکسن یک هفته به تعویق بیفته .حالا این قطره اضافی که بچه خورده مشکل ساز نیست ؟من خیلی استرس دارم ممنون میشم جواب بدید 
 
پاسخ دکتر محمد زنوزی راد، متخصص کودکان:
دوست عزیز اگر وزن خوبی دارد و سو تغذیه نیست اشکالی ندارد.جای نگرانی نیست.
نوزادان تا زمانی که شروع به مصرف غذاهای جامد و نیز خزیدن روی زمین نکرده‌اند، به استحمام بیش از یک بار در هفته نیاز ندارند.
نوزادان تا زمانی که شروع به مصرف غذاهای جامد و نیز خزیدن روی زمین نکرده‌اند، به استحمام بیش از یک بار در هفته نیاز ندارند. تنها صورت، دست‌ها، گردن و ناحی? پوشک را روزانه بشویید. چنانچه نوزاد استحمام را دوست داشته باشد، می‌توانید روزانه او را حمام کنید.

زمان استحمام
اولین حمام کودک فرصت خوبی برای عکس گرفتن از نوزاد است، کاری که دیر یا زود شما انجام خواهید داد. برای حمام کردن نوزاد روش‌های متعددی وجود دارد و با تمرین، شما بهترین و مناسب‌ترین روش برای خود و نوزادتان را درخواهید یافت.

آماده شدن
استحمام‌های اولیه به نسبت ساده‌اند، تنها نگرانی شما گرم نگه‌داشتن نوزاد، ایجاد احساس امنیت در ضمن حمام کردن در نوزاد و تمیز کردن او است. البته با رشد کودک، قایق‌ها، اردک ها و سایر اسباب بازی ها، فضایی بیش از خود نوزاد در وان یا لگن حمام را اشتغال می کند. بنابراین فراهم آوردن چند وسیل? ساده کمکیِ حمام توصیه می شود:
- گلوله های پنبه ای (برای تمیز کردن چشم و گوش)
- فنجان پلاستیکی یا بطری اسپری
- برس نرم
- حول? کوچک و لیف نوزاد
- چند عدد حول? بزرگتر
- صابون بچه یا شامپوی بدون اشک بچه، یا صابون ملایم گلیسیرین
- یک تشکچه برای قرار دادن زیر زانوهایتان هنگام حمام کردن نوزاد در وان بزرگ حمام
- مقداری ابر (اسفنج) برای پوشاندن لوله و شیر آب (برای وان حمام)

حمام با اسفنج
چنانچه تصمیم گرفته اید اولین حمام نوزاد را با اسفنج انجام دهید، دربار? محل انجام این عمل کاملاً فکر کنید؛ زیرا مسلماً میل ندارید کودک برهنه را برای انتخاب محل استحمامش در منزل به این طرف و آن طرف ببرید.
بهترین محل برای این کار، در صورتی که فضای کافی وجود داشته باشد، کابینت کنار ظرفشویی آشپزخانه است، استفاده از این محل چند مزیت دارد: به علت ضد اب بودن این سطح، نظافت آن آسان است؛ ارتفاع آن تا حدی است که مجبور نشوید خم شوید و آب گرم کافی برای آسان تر شستن و آب کشیدن موهای نوزاد در دسترس قرار دارد.
لباس های نوزاد را بیرون بیاورید، ولی پوشکش را باز نکنید. او را روی حوله ای بگذارید. با حول? دیگر روی آن را بپوشانید؛ در هر مرحله از حمام، تنها قسمت هایی از بدن که شسته می شوند از زیر حوله خارج می گردند.
گوشه های داخلی چشم های نوزاد را از طرف داخل به خارج، با استفاده از یک گلوله پنب? تمیز پاک کنید. یا هر چشم را با یک گوشه حول? روشویی تمیز کنید. لابه لای گوش ها را نیز می توانید با گلول? پنبه تمیز کنید، اما مجرای گوش را تمیز نکنید؛ حتی اگر جرم در آن وجود دارد. این جرم محافظ گوش داخلی است.
تمام نواحی گردن نوزاد را با توجه مخصوص به چین های آن تمیز کنید؛ زیرا ممکن است مملو از جرم باشد. در مورد نوزادان تازه متولد شده این جرم به احتمال زیاد سلول های مرد? پوست و در کودکان بزرگتر، به احتمال زیاد ذرات خشک شد? غذاست. مرحل? بعد شستن دست و پا و سپس جلوی نیم تنه است.
به منظور شستن موهای نوزاد، آنها را با حول? کوچک دستی خیس کنید، کمی مایع صابون روی موها بریزید و به آرامی تمام پوست سر از جمله نقاط نرم ان را ماساژ دهید. به شامپوی بچه نیازی نیست؛ صابون حمام مایع بچه در این مرحله یک تمیز کنند? چند منظوره است.
سپس نوزاد را در حالی که سرش کمی متمایل به عقب و توی سینک است، با یک دست نگه دارید. با استفاده از فنجان یا لیوان پلاستیکی، اب گرم را به صورتی که وارد چشم هایش نشود، روی سر او بریزید. در صورت وارد شدن صابون به چشم ها، آنها را با آب گرم بشویید. نوزاد به محض خارج شدن صابون از چشم ها آنها را خواهد گشود.
در مرحل? بعد، پوشک نوزاد را خارج و باسن و اندام های تناسلی او را بشویید (هنگام شستن نوزاد دختر، به خاطر داشته باشید که شستشو را همیشه از سمت جلو به عقب انجام دهید).
در خاتمه او را بنشانید و به حالت آروغ زدن به سمت جلو به دستتان تکیه دهید و پشتش را بشویید. دقت کنید که صابونِ روی بدن کاملاً شسته و سپس بدن با حول? تمیز خشک شود. توجه مجدد شما را به نظافت دقیق لابه لای چین های گردن نوزاد جلب می کنیم.

نکات مهمی برای زمان استحمام نوزاد
برای بهینه سازی، ایمنی و جذاب بودن زمان استحمام این راهکارها را آزمایش کنید:
- برای پیشگیری از سوختگی های خطرناک، دمای آب گرم کن را روی درج? کم ۵۰-۴۵ تنظیم نمایید.
- برای سهولت استفاده با یک دست، صابون مایع بچه را در یک جا صابونی تمیز تلمبه ای بریزید.
- حوله های کوچک متعدد در دسترس داشته باشید، برای گرم نگه داشتن نوزاد چندتایی را روی بدن او پهن کند.
- نوزاد را با ضربان ملایم نوازش کنند? دست خشک کنید. از مالیدن حوله به بدن او خودداری کنید؛ زیرا این کار ممکن است به پوست لطیف نوزاد صدمه بزند.
- به کمر خود فشار نیاورید. وان یا لگن استحمام نوزاد را روی سطح کابینت بگذارید.

انتقال تدریجی به وان بزرگ
هنگامی که کودکتان می تواند بدون تکیه دادن به جایی، قُرص و محکم در جای خود بنشیند (حدوداً بعد از شش ماهگی) آماد? استفاده از وان حمام است.
بهترین روش همراه کودک به داخل وان رفتن و ثابت نگه داشتن او با دو پاست. این روش، یک متد دو نفره است. نفر اول وارد وان می شود و نفر دوم نوزاد را در اختیار او قرار می دهد.
از آنجا که اسفنج یا حول? پهن شده در کف وان به طور عادی از جای خود حرکت می کند، اگر به نظر می رسد کودک نشستن روی سطح سخت وان را دوست ندارد، یک زیرپایی ضد لغزش تهیه کنید. این نوع زیرپایی ها نرم تر و در عین حال ایمن تر هستند.

پوسته های شوره مانند
هنگام شستن سر نوزاد ممکن است پوسته های ضخیم زرد رنگی روی پوست سر او مشاهده کنید. تین پوسته ها با وجود اینکه بسیار نامطبوع به نظر می رسند، بی خطر هستند. می توانید بگذارید خود به خود بریزند یا برای رهایی از آنها روش زیر را به کار ببرید.
پوست سر کودک را با روغن زیتون یا روغن بچه ماساژ دهید و بگذارید این روغن چند ساعت روی سر خیس بخورد. سپس با برس موی بچه، مسواک نرم یا برس نرم ناخن و به دنبال آن شست و شوی سر با شامپوی ضد شوره، پوسته ها را بشویید.
تنها چیزی که والدین نوزادان تازه متولد شده در مورد خواب نوزادشان می دانند این است که آنها غیرقابل پیش بینی هستند.
تنها چیزی که والدین نوزادان تازه متولد شده در مورد خواب نوزادشان می دانند این است که آنها غیرقابل پیش بینی هستند. چگونه کودکان نوپا و والدین آنها می توانند یک خواب خوب در شب داشته باشند؟ گرسنگی و سیری نوزاد معمولاً زمان خواب و بیداری نوزاد را تعیین می کند. از حدود ۳ ماهگی بدن نوزاد شروع به ساختن هورمون ملاتونین می کند که چرخه خواب آنها را به حالت عادی و طبیعی در می آورد و ریتم آن را منظم تر می کند.

به نوزاد تان کمک کنید تا هنگام خواب مستقل باشد
مقدار خواب نوزادان با هم متفاوت است. نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند، می توانند ۱۰ تا ۱۸ ساعت در روز بخوابند. از ۴ ماه تا حدود یک سالگی، هم? نوزادان ۹ تا ۱۲ ساعت در شب همراه با یک تا دوبار چرت زدن در طول روز می خوابند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از کودکان وقتی به خواب می روند باید ۵ تا ۶ ساعت بخوابند.
مطمئناً دوست دارید که کودک تان خودش به خواب برود و نیازی به خواباندن آنها یا تاب دادن آنها نداشته باشید. همچنین دوست دارید هنگامی که در نیمه های شب از خواب بیدار شدند، خودشان مجدداً به خواب بروند.
سعی کنید کودکتان را از همان دوران نوزادی عادت دهید که در اتاق و تخت خودش بخوابد و هنگام خواب خیلی با او بازی نکنید و بگذارید خودش کم کم به خواب برود. این کار باعث می شود عادت کند به مرور زمان برای خوابیدن به شما وابسته نباشد. علاوه براین اگر او را در تخت و کنار خود بخوابانید ممکن است هنگام انتقال او به جای خواب خودش، بیدار شود.

رازی برای خوابیدن نوزادان
نوزادتان را در یک پتو بپیچید، این کار باعث می شود او به اندازه کافی احساس امنیت کند و به راحتی به خواب برود. هنگامی که او را در پتو می پیچید، مطمئن شوید که پاهای او از قسمت لگن خم و راست می شود و مشکلی برای مفصل ران او ایجاد نمی شود. همچنین هنگامی که شما بیدار و مراقب او هستید، این کار را انجام دهید. اگر کودکتان در گهواره تنهاست نباید او را در پتو بپیچید یا قنداق کنید. 
مهمترین فایده مراقبت کانگورویی نوزاد این است که ترشح شیر ، پستان گرفتن و رابطه عاطفی بهتر شده و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی با احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر می شود
مراقبت کانگرویی عبارت است ازتماس پوست بین مادر و نوزادان کم وزن در محیط های بیمارستانی که باعث می‌شود به طور فطری و از نظر عصبی و رفتاری نوزاد از شیر مادر
تغذیه کرده و موقعیت ازدست رفته مادر در نگهداری از نوزاد نارس را تثبیت کند.
واژه کانگورو از روشی شبیه به مراقبت کیسه دادن برگرفته شده است ، که در آن شیر خوار در کیسه ای گرم و نرم چسیبد به جوار بدن مادر و نزدیک به پستان ها نگهداری می شود و به
طور یکه برای تغذیه هیچگونه محدودیتی ندارد ، نوزاد کانگرو به طور نارس به دنیا می آید و تا رسیدن به وزن مطلوب درو کیسه مادر می ماند . مهمترین فایده مراقبت کانگورویی نوزاد این است که ترشح شیر ، پستان گرفتن و رابطه عاطفی بهتر شده و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی با احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر می شود. روش قرار دادن نوزاد در وضعیت مراقبت مادرانه آغوشی نوزاد را در وسط سینه مادر و در حالت عمودی به صورت سینه به سینه قرار دهید و او را در یک پارچه که از دو طرف با بند بسته می شود محکم ببندید . سر را به یک طرف برگردانید و گردن را در وضعیت کمی کشیده به عقب نگه دارید.

فوائد مراقبت مادرانه آغوشی برای نوزادان
- افزایش وابستگی عاطفی نوزاد و والدین
- کاهش زمان بستری شدن در بیمارستان
- افزایش توانایی نوزاد در کنترل دمای بدن
- افزایش وزن
- کاهش حمالات آینه ( قطع تنفس نوزاد )
- افزایش سطح اکسیژن خون
- کاهش احساس درد به دنبال مداخالت پزشکی دردناک
- تنظیم ضربان قلب و تنفس
- افزایش مراحل خواب عمیق
-محققین معتقدند که لازمه تکامل مغز نوزاد، تماس پوستی با مادر، در آغوش مادر قرار گرفتن و تماس چشم در چشم با مادر است و این نوع تماس از نظر عملکرد فیزیولوژیک بدن ، از نظر ذهنی ، شناختی و عاطفی برای نوزاد سودمند است. تماس پوست با پوست مادر و نوزاد از بدو تولد نقش مهمی در برقراری و تداوم شیردهی حتی شش ماه بعد از تولد دارد.
کارشناسان روش مراقبت کانگورویی را به والدین نوزادان نارس و ضعیف که نیازمند مراقبت بیشتری هستند توصیه میکنند.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن