عمل بیضه نزول نکرده، جای نگرانی دارد؟


پ?سرم ده ماهشه و یه بیضه نزول نکرده داره قراره پس فردا عمل بشه دکترش میگه عمل راحتی هست و حتی شب هم نمیمونه تو بیمارستان ولی من نگرانم
سوال مخاطب نی‌نی‌بان:? پ?سرم ده ماهشه و یه بیضه نزول نکرده داره قراره پس فردا عمل بشه دکترش میگه عمل راحتی هست و حتی شب هم نمیمونه تو بیمارستان ولی من نگرانم میشه در مورد عملش اطلاعاتی بدین??
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
دوست عزیز جای نگرانی نیست ، عمل راحتی است ولی حتما باید انجام شود.

نوزادم اسهال دارد، خیلی بی قراره


نوزادم 4 ماهشه تقریبا 2 3 روزه خیلی بی قراره و گریه می کنه اسهالم داره.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: نوزادم 4 ماهشه تقریبا 3 و 2 روزه خیلی بی قراره و گریه می کنه اسهالم هست همش دستش یا عروسک یا لباسش یا هر چیزی باشه میذاره دهنشو محکم فشار میده نشونه چی میتونه باشه؟؟قبلا اصلا بزور پستونک نمی گرفت ولی الان براحتی میذاره دهنش چرا؟ 
 
پاسخ دکتر محمد زنوزی راد، متخصص کودکان:
دوست عزیز به احتمال زیاد کودک شما دچار عفونت روده ای شده. اگر مدفوع خونی نیست یا تب ندارد نیاز به انتی بیوتیک نیست.پودر پروبیوتیک را در آب حل کرده و کودک بدهید. همچنین روزی 8 قطره شربت پی لاکت داده شود. آب را بجوشانید و سرد کنید و سپس بدون هیچ نبات یا شکری به مقدار کم به کودک بدهید.

نحوه درمان زردی نوزادان، توسط فیبر نوری


زردی نوزاد یک پدیده شایع است زیرا متابولیسم نوزادان معمولاً در چند روز اول پس از تولد به‌اندازه کافی مقاوم نیست.
در حال حاضر آزمایشگاه علوم و تکنولوژی مواد فدرال سوئیس موفق به طراحی لباس خواب‏های نورانی شده که با فیبرهای نوری بافته‌شده و جایگزینی برای درمان‏های موسوم به زردی است؛ در نتیجه کودکانی که از این طریق تحت درمان قرار می‌گیرند، نیازی به ماسک ندارند و در آغوش والدینشان مراحل درمان را طی می‌کنند.
محققان این آزمایشگاه به‌منظور درمان نوزادان مبتلابه زردی موفق به ساخت آزمایشگاهی با عنوان منسوجات و غشاهای زیست تقلید EMPA شدند که هدف این آزمایشگاه تولید و توسعه مواد و سیستم‏ها برای محافظت و مطلوب‌سازی بدن انسان است.
در این آزمایشگاه تمرکز و پروژه‌ای بر روی تحلیل عکس‌العمل‏های پوست انسان نسبت به مواد و همچنین بهینه‌سازی حفاظت و ارگونومی سیستم‏ها وجود دارد. قسمت مدل‏های پوستی EMPA این آزمایشگاه جایگزینی برای آزمایش بر روی پوست انسان است؛ یعنی با مدل‌سازی پوست از روی پوست انسان، آزمایش‏های مربوط را روی نمونه‌های ساخته‌شده انجام می‌دهند.
طبق گفته EMPA چیزی که می‌تواند کودکان را از آنکوباتورها ترخیص کند، بافتی نرم و لطیف همراه با نقاط نوری آبی‌رنگ است که درمان ایمن‌تر را مقدور می‌سازد. کودکانی که بعد از تولد از بیماری زردی رنج می‌برند، اغلب با تابش امواج با طول‌موج کوتاه بهبود می‌یابند؛ بنابراین باید در آنکاباتور نگهداری شوند و برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم آنها، ماسکی بر روی چشمانشان قرار می‌دهند.
زردی نوزاد یک پدیده شایع است زیرا متابولیسم نوزادان معمولاً در چند روز اول پس از تولد به‌اندازه کافی مقاوم نیست؛ امروزه پرتو درمانی به موقع در آنکاباتور، می‌تواند مشکلات ناشی از زردی را برطرف کند. در حال حاضر آزمایشگاه علوم و تکنولوژی مواد فدرال سوئیس EMPA لباس خواب‏های نورانی تولید می‌کند که با فیبرهای نوری بافته‌شده و جایگزینی برای درمان‏های مرسوم است؛ درنتیجه کودکانی که از این طریق تحت درمان قرار می‌گیرند، نیازی به ماسک ندارند و در آغوش والدینشان مراحل درمان را طی می‌کنند.
محققان قسمت منسوجات و زیست تقلید در EMPA که تحت مدیریت لوسیانو بولسل اداره می‌شود، به‌طور قابل‌توجهی به بهبود روش‏های درمانی نه‌چندان مناسب برای کودکان، از طریق ترکیب درمان با نیازهای نوزادان پرداخته‌اند؛ تیم مذکور لباس‏های درخشانی برای نوزادان طراحی کرده است که درمان را به یک تجربه خوب تبدیل می‌کند.
برای تهیه این لباس ویژه، تیم تحقیقاتی پارچه‌ای تولید کرد که فیبرهای رسانای اپتیکی در آن بافته شده است؛ همچنین باتری راه‌انداز LEDهایی است که به‌عنوان منبع نور برای نخ‏های رسانای نور کار می‌کند. در کنار نخ‏های معمولی فیبرهای نوری در یک نوع ساتن بافته می‌شوند که تابش نور را به‌طور مساوی توزیع می‌کنند.
بسته به مراحل بافت، نور از فیبرهای نوری به شکل متفاوت ساطع می‌پوشد؛ یک نوع بافت ساتن که در آن فیبرهای نوری به‌ندرت از روی‌هم عبور می‌کنند، بافتی ساده است که نور با وضوح خوبی از آن به بیرون می‌تابد.

دستگاه تناسلی نوزاد پسر، باید ختنه شود؟


آیا هر نوزاد پسری باید ختنه شود و اگر شود بهداشت آلت تناسلی چگونه خواهد بود؟
آیا هر نوزاد پسری باید ختنه شود و اگر شود بهداشت آلت تناسلی چگونه خواهد بود؟ در مورد سئوالات فوق جواب معین و مطلقی وجود ندارد .
ختنه عبارت از بریدن پوستی است که بنام دپیش پوست، معروف بوده بطور طبیعی سر الت را می پوشاند. مزایای ختنه عبارت است از سهولت نظافت و بهداشت آلت تناسلی . پیش پوست معمولا ماده سفید پنیری شکلی ترشح می کند که در صورت ختنه نکردن ، در زیر پوست جمع میشود . گاهی اوقات بعلت نفوذ میکروب در این محوطه ، پوست سر آلت تحریک میشود و تولید عفونت می کند. اگر این پیش پوست برداشته شود ( یعنی عمل ختنه صورت گیرد)، چون فضائی برای جمع شدن ماده سفید پنیری وجود ندارد ، عفونتهم طبیعة تولید نخواهد شد. اگر طفل در دوره نوزادی ختنه شود ، از نظر روحی و روانی نیز صدمه ای بطفل نخواهد رسید. بعقیده من، ختنه کار عاقلانه ایست، خصوصا که تمام پسر بچه های یک محله ای ختنه شده باشند ، زیرا در اینصورت هر پسر بچه ای خود را شبیه و مثل دیگران میداند و احساس و غیر طبیعی بودن نمی کند . در هر حال انجام آن اجباری نیست . معمولا نوزاد در همان روزهای اول بعد از تولد، قبل از اینکه بیمارستان را ترک نماید ، ختنه می شود .
اگر طفل ختنه شد، التیام یافتن زخم، چند روزی طول می کشد . برای اینکه زخم محافظت شود و از چسبیدن و تماس با کهنه جلوگیری شود ، مختصری روغن یا پارافین با پماد اسید بوریک را روی تنزیبی که باندازه یک تمبر پستی باشد بمالید و در دو طرف آلت آنرا بپیچید. معمولا این پماد ، تنزیب را به سر آلت نگاه خواهد داشت. اگر احیانا زخم با کهنه تماس یابد و بأن مالیده شود ، ممکن است چند قطره خون جاری شود که اهمیت چندانی نخواهد داشت.
طریقه دیگری که برای تمیز نگاه داشتن آلت تناسلی وجود دارد آنست که همیشه در موقع حمام دادن طفل، پوست سر آلت (پیش پوست) را بعقب بکشید و آنگاه سر آلترا خوب بشوئید. چون سوراخ در دور طفولیت بسیار تنگ است، لذا بعقب کشاندن آن بسیار دردناک است و طفل فریاد می کشد و بهمین دلیل شستشوی کامل آن برای مادر خیلی سخت و دشوار خواهد بود. بنظر من این روش، هم از نظر روانی هم از نظر جسمانی، طریقه رضایت بخشی نیست.
طریقه سوم آنست که اصولاکاری بکار پیش پوست نداشته باشید و آنرا بحال خود واگذارید. این طریقه ایست که در بسیاری از نقاط دنیا بان عمل میشود . عیب این متد آنست که بتدریج ماده سفید پنیری، شکل در زیر پیش پوست جمع شده زیاد می گردد و ممکن است روزی عنونت کند و در این صورت بالاجبار باید طفل را که بزرگ تر شده است و از عمل جراحی ناراحت و ترسان خواهد شد، ختنه کرد.
چرا ختنه در دوره بعد از طفولیت ، مضر است ؟ – غالبا مسئله ختنه کردن در اطفال بزرگتر، بدو دلیل مطرح میشود ، یکی آنکه ممکن است زیر پیش پوست، عنونت کرده باشد. دیگر آنکه طفل جلق بزند.
در ایام قدیم که هنوز احساسات و روحیات طفل بدرستی شناخته نشده بود و روانشناسی کودک اهمیت امروزی را نداشت ، ختنه کردن طفل در دو مورد فوق الذکر ، عملی منالتی و عاقلانه بنظر میرسید. شاید طبیب یا والدین اظهار می داشتند که : . ممکن است دلیل جلق زدن طفل، عفونت و ناراحتی سر آلت تناسلی باشد . در حالیکه قضیه درست برعکس است . ما بخوبی میدانیم که یک پسر بچه، خصوصا بین سه تا شش سالگی ، همواره از اینکه ممکن است بآلت تناسلی اش صدمه ای وارد شود ، بسیار نگران و دلواپس است (شماره 521). این نگرانی سبب میشود که طفل برای اطمینان از اینکه آلتش سر جای خودش هست دائما با آلت خود در برود و با آن بازی نماید و بالنتیجه موجب التهاب و عفونت آن بشود . در این صورت ، بسهولت توجه خواهید کرد که در این شرایط، عمل جراحی آلت تناسلی نگرانی و اضطراب طفل را بمراتب زیادتر خواهد ساخت.
از نظر روانی ، خطرناکترین دوره برای ختنه ، یک تا شش سالگی است، ولی در هر حال تا هنگام بلوغ همیشه امکان صدمه روحی طفل وجود دارد. بعقیده من : اگر طفلی تا چند ماهگی ختنه نشد ، باید از ختنه کردن او بکلی برای همیشه صرف نظر نمود، خصوصا اگر دلیل اینکار ، درمان و معالجه جلق زدن طفل باشد ، امکان صدمات و ناراحتی های روحی ناشی از ختنه در سنین بالاتر ، دلیل قاطع و مهمی است بر اینکه ختنه باید بلافاصله بعد از تولد نوزاد صورت گیرد.
نعوظ آلت تناسلی پسر بچه ها، مخصوص مواقعیکه مثانه آنها پر باشد و یا هنگام ادرار کردن ، زیاد دیده میشود ولی بهیچوجه مهم نبوده جای نگرانی نیست.

علت کم شنوایی نوزادان، وضعیت در کشورمان چگونه است؟


صدمه به آسیب سیستم شنوایی منجر به عوارض گوناگونی می شود که بسته به زمان، شدت و علل آسیب عوارض افراد در حیطه زبان و گفتار متفاوت است.
با توجه به اینکه غالب آموخته‌های ما از طریق شنوایی است، کودکان کم شنوا در این زمینه با محدودیت‌هایی مواجه هستد و آموزش صحیح کودکان کم شنوا از سنین پایین از موضوعاتی است که باید توسط والدین و نظام آموزشی و مدارس مورد توجه قرار گرفته شود
موللی گفت: آموزش صحیح کودکان کم شنوا از سنین پایین موضوعی است که باید به آن توجه ویژه ای شود.
گیتا موللی  روانشناس(Psychologist) کودکان استثنایی اظهار کرد: باتوجه به اینکه بهره هوشی برخی از  کودکان کم شنوا، کمتر از سایر افراد است و با توجه به اینکه غالب آموخته‌های ما از طریق شنوایی است، کودکان کم شنوا در این زمینه با محدودیت‌هایی مواجه هستد و آموزش صحیح کودکان کم شنوا از سنین پایین از موضوعاتی است که باید توسط والدین و نظام آموزشی و مدارس مورد توجه قرار گرفته شود.
وی ادامه داد :کودکان کم شنوا با مداخله  سریع و زودهنگام صرف نظر از نوع روش آموزشی می‌توانند با سطح هوشی کودکان شنوا و سطح هنجار جامعه تطابق پیدا کنند و مهارت‌های ارتباطی کمتری را شاهد باشند.

میزان بهره هوشی غیرکلامی کم شنوایان
وللی افزود: توانایی هوش کودکان کم شنوا در حیطه کلامی با حیطه غیرکلامی متفاوت است و کودکان کم شنوا در سنین پایین‌تر از آموزش‌پذیری بیشتری برخوردار هستند؛ کودکان کم شنوا نسبت به افراد عادی در بهره  هوشی کلامی پایین تر هستند و طبق نتایج میزان بهره  هوشی(IQ) غیرکلامی افراد کم شنوا از سایر افراد پایین تر است.
این روانشناس کودکان استثنایی گفت: با توجه به پرهزینه بودن و زمان بر بودن برخی از پژوهش‌ها و هم چنین محدودیت دسترسی به افراد کم شنوا و عدم همکاری آنها از طریق محدودیت‌های پژوهش، نیاز است که بحث کم شنوایی با اهتمام بیشتری در بخش استثنائی آموزش پرورش و در میان پژوهشگران جدی گرفته شود.
موللی بیان کرد: با همه گیر شدن روش‌های تشخیص کم شنوایی در نخستین ماه های پس از تولد و امکان مداخله  زودهنگام می‌توانیم شاهد پژوهش‌های بیشتری باشیم و امید بیشتری به موفقیت شنیداری کودکان کم شنوا و حضور اجتماعی آنها و کاهش اعتماد به نفس و سایر عوارض آنها داشته باشیم.
وی گفت: آموزش صحیح نکته ی اصلی و پراهمیت  در کودکان کم شنواست و باتوجه به پایین بودن بهره هوشی و کلامی کودکان کم شنوا غالب باید آموخته های این گروه ها در سنین پایین تر و به طور صحیح انجام بگیرد و نظام آموزشی کشور باید برای این موضوع برنامه داشته باشد.

کم شنوایی شایع ترین نقص مادرزادی است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی(Rehabilitation) تصریح کرد :کم شنوایی شایع ترین نقص مادرزادی بوده و آمارهای جهانی نشان داده است که از هر 1000 نوزاد 1 تا 3 نوزاد با کم شنوایی دوطرفه و دائمی متولد خواهد شد که در ایران نیز آمار نوزادان کم شنوا مشابه آمار های جهانی است.
وی گفت: صدمه به آسیب سیستم شنوایی منجر به عوارض گوناگونی می شود که بسته به زمان، شدت و علل آسیب عوارض افراد در حیطه  زبان و گفتار متفاوت است و باید این گروه از لحاظ روانشناسی اجتماعی شناختی و یادگیری بهتر شوند.

خطرات بوسیدن نوزاد، والدین بخوانند


بسیاری از والدین تنها راه ابراز عشق و علاقه به کودکان و نوزادان را بوسیدن آنها می دانند اما این کار نظر بهداشتی بسیار نادرست و خطرناک است.
بسیاری از والدین تنها راه ابراز عشق و علاقه به کودکان و نوزادان را بوسیدن آنها می دانند اما این کار نظر بهداشتی بسیار نادرست و خطرناک است. چون ابراز علاقه از این روش احتمال انتقال میکروب به وسیله تماس آب دهان به بدن کودک و قرار دادن او در معرض ابتلا به بیماری وجود دارد.
نوزادان و کودکان نیاز به محبت و توجه توسط والدین‌شان دارند و از همان لحظه اول تولد منعی برای بوسیدن وجود ندارد اما با توجه به بیماری‎های فصلی و زمینه‎های آلرژی که ممکن است در کودکان وجود داشته باشد، بهتر است محل بوسیدن انتخاب شده‎تر باشد. مثلا میتوانید پیشانی یا سر نوزاد را ببوسید. 
هر یک از افراد به میکروب‌های داخل دهان خود عادت کرده است و این مسئله هیچ‌ مزاحمتی برایش ایجاد نمی‌کند اما برای دیگران به خصوص نوزادان مشکل‌ساز خواهد بود. اما این مسئله در خصوص مادر نوزاد صدق نمیکند زیرا مادر و نوزاد با هم هماهنگ می شوند و نوزاد به خاطر تماس بیشتری که با مادر دارد به میکروب دهان مادر عادت می‌کند و عوارضی برایش پیش نخواهد آمد. 
در آغوش گرفتن و بوسیدن نوزادان شایع ترین راه برای انتقال بیماری های واگیردار است. بهتر است برای پیشگیری از مبتلا شدن نوزاد به بیماری‌های واگیردار ، تاحدامکان اجازه ندهید دیگران کودکتان را ببوسند.
دانه‌های زرد رنگ، قرمزی و خشکی پوست نوزاد رابطه ای با بوسیدن او ندارد این مسئله یک نوع حساسیت پوستی و مربوط به مسائل ژنتیکی نوزاد است که تا 2 سالگی طول میکشد و با بوسیدن نه بهتر و نه تشدید می‌شود. 
بوسیدن می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد. مطالعه های جدید نشان داده فواید بهداشتی بوسیدن کودکان (مخصوصا توسط مادر) بر سلامت آنها در سال های آینده نیز تاثیرگذار است.
تحقیق ها نشان دهنده این است که مهر و محبت و بوسه های مادرانه هورمون های استرس کودک را کاهش می دهد و مادرهای مهربانی که فرزندشان را زیاد می بوسند با این کار فواید بهداشتی بسیار زیادی برای فرزند دلبندشان فراهم می کنند. 
نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که تجربه های اولیه دوران کودکی می تواند از طریق تاثیر بر احتمال التهاب مزمن در بدن و واکنش سیستم ایمنی که خط مقدم دفاع بدن در برابر بیماری هاست، اثر ماندگاری بر سلامت بدن داشته باشد. در آغوش گرفتن، بوسیدن و ابراز محبت توسط مادران می تواند به کاهش استرس کودک و فرونشاندن هورمون هایی که در ایجاد التهاب در بدن نقش دارند، کمک کند.
 والدینی که سیگار میکشند بلافاصله بعد از سیگار کشیدن نباید نوزاد را ببوسند زیرا برای بیرون رفتن نیکوتین از زبان ، لب ها و سیستم تنفسی حداقل دو ساعت زمان لازم است. بعضی از نوزادان دوست ندارند که بزرگسالان آنها را بغل گرفته و ببوسند باید به خواسته ی آنها احترام گذاشته شود. بوسیدن برای ابراز عشق و علاقه است و نباید جنبه ی آزاررسانی به نوزاد را داشته باشد.
>