پ?سرم ده ماهشه و یه بیضه نزول نکرده داره قراره پس فردا عمل بشه دکترش میگه عمل راحتی هست و حتی شب هم نمیمونه تو بیمارستان ولی من نگرانم
سوال مخاطب نی‌نی‌بان:? پ?سرم ده ماهشه و یه بیضه نزول نکرده داره قراره پس فردا عمل بشه دکترش میگه عمل راحتی هست و حتی شب هم نمیمونه تو بیمارستان ولی من نگرانم میشه در مورد عملش اطلاعاتی بدین??
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
دوست عزیز جای نگرانی نیست ، عمل راحتی است ولی حتما باید انجام شود.
نوزاد دو ماه و نیم دارم، الان دو روزه شکمش کار نکرده، میخواستم بدونم طبیعیه یا نه؟
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: نوزاد دو ماه و نیم دارم، الان دو روزه شکمش کار نکرده، میخواستم بدونم طبیعیه یا نه؟شیر خشک بهش میدم، تا دو روز پیش شکم یک تا دو بار کار میکرد،از اول نوزادی همینطوری بود. 
 
 پاسخ دکتر محمد زنوزی راد، متخصص کودکان:
شیرخشک خودش باعث سفت شدن شکم شیرخوار می شود. دقت کنید که به ازای هر پیمانه شیرخشک ۳۰ سی سی اب اضافه کنید.  در کل جای نگرانی نیست.
من‌ نوزادم‌ با زایمان‌ طبیعی‌ بدنیا اومد ولی‌ صورتش‌ کبود‌ و‌ یک‌ لکه‌ قرمز رنگ‌ توی‌ سفیدی‌ چشمش داره.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من‌ نوزادم‌با زایمان‌ طبیعی‌ بدنیا اومد ولی‌ صورتش‌ کبود‌ و‌ یک‌ لکه‌ قرمز رنگ‌ توی‌ سفیدی‌ چشمش...اینا‌ به‌ چه‌ علت‌ و‌ ایا‌ خود به خود از بین‌ میره؟
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
دوست عزیز علت ایجاد این کبودی ها ، فشارییست که در زایمان به سر و صورت نوزاد وارد شده. در عرض ده روز از بین می رود. اگر طولانی شد حتما به پزشک مراجعه کنید.
هیپوسپادیاس (Hypospadias) حالتی است که در آن سوراخ مجرای ادراری (پیشابراه) به جای آنکه در نوک آلت باشد در زیر آلت تناسلی قرار دارد.
هیپوسپادیاس (Hypospadias) حالتی است که در آن سوراخ مجرای ادراری (پیشابراه) به جای آنکه در نوک آلت باشد در زیر آلت تناسلی قرار دارد. پیشابراه لوله ای است که ادرار را از مثانه به سمت خارج از بدن تخلیه می کند.
ممکن است هنگامی که فرزند شما با هیپوسپادیاس به دنیا می آید دچار استرس شوید. ولیکن هیپوسپادیاس، حالتی شایع بوده و منجر به ایجاد مشکلی در مراقبت از فرزند شما نمی شود. در حقیقت، با جراحی می توان ظاهر طبیعی را به آلت فرزند شما برگرداند. با درمان موفقیت آمیز هیپوسپادیاس، بیشتر مردان در نهایت می توانند عملکرد جنسی نرمالی در دوره بلوغ داشته باشد.

علائم هیپوسپادیاس
علائم شامل موارد زیر است:
- وجود سوراخ پیشابراه در زیر آلت تناسلی که می تواند در هر نقطه ای در حد فاصل زیر سرآلت تا مقعد باشد.
- انحنای به سمت پائین آلت بویژه هنگام نعوظ که به آن کوردی (chordee) می گویند.
- نقص در پوست ختنه گاه بطوریکه بخش جلویی پوست ختنه گاه وجود نداشته و فقط در قسمت پشتی سر آلت پوست ختنه گاه  به صورت کلاهکی قرار دارد.
-پاشیده شدن ادرار حین ادرار کردن.
اکثر شیرخواران مبتلا به هیپوسپادیاس، خیلی زود پس از تولد در حالی که هنوز در بیمارستان تشخیص داده می شود. با این حال، این امکان وجود دارد که هیپوسپادیاس با شدت کمتر از نظر دور بماند. اگر شما متوجه پائین تر بودن سوراخ پیشابراه پسر خود نسبت به نوک آلت تناسلی مرد شده اید حتما با ارولوژیست تماس بگیرید، پوست ختنه گاه طور کامل توسعه یافته نیست و یا آلت تناسلی به سمت پائین انحنا دارد.

علل هیپوسپادیاس
هیپوسپادیاس، یک نقص مادرزادی است. دلیل دقیق آن نا مشخص است ولی در بعضی موارد ارثی است.
از آنجایی که هورمون ها در شکل گیری پیشابراه و پوست ختنه گاه در هنگام رشد و نمو آلت تناسلی نقش دارند لذا عملکرد نامناسب هورمون ها در دوران بارداری را در بروز این بیماری دخیل می دانند.

انواع هیپوسپادیاس
کرونال
حالت خفیفی است که در آن مجرای ادرار بلافاصله در زیر حشفه قرار دارد.
گلانولار
حالت خفیفی است که در آن مجرای ادرار در داخل حشفه یا سر آلت تناسلی قرار دارد.
Penile
فرم شدید یا درجه ۳ هیپوسپادیاس که مجرای ادرار در شفت آلت تناسلی قرار دارد.
Penoscrotal
یک فرم شدید که در آن مجرای ادرار در نزدیکی اسکروتوم باز می شود.
Subcoronal
فرم خفیفی است که در آن مجرای ادرار دقیقا در زیر حشفه قرار دارد.
پرینئال
فرم شدیدی که در آن مجرای ادرار در زیر اسکروتوم قرار دارد.
پدیستال
حالت خفیفی که در آن مجرای ادراری دور از ناحیه ی اتصال آلت تناسلی قرار دارد.

عوامل بروز هیپوسپادیاس
عواملی که احتمال بروز هیپوسپادیاس را افزایش می دهند:
این حالت در شیرخوارانی که در خانواده شان سابقه هیپوسپادیاس وجود دارد شایع تر است.
در بعضی مطالعات مطرح شده است که خطر بروز هیپوسپادیاس، در حاملگی های مادران با سن بالا و در فرزند پسر مادرانی که به روش IVF باردار می شوند بشتر است. ارتباط هیپوسپادیاس با IVF ممکن است به دلیل تجویز هورمون پروژسترون یا پروژستین به مادران در طی فرآیند IVF باشد. اگرچه بعضی مطالعات  ارتباط بین هیپوسپادیاس  IVFرا تائید نمی کنند اما ارتباطی بین هیپوسپادیاس و حشره کش پیدا کرده اند.

عوارض جانبی
اگر هیپوسپادیاس درمان نشود، می تواند منجر به موارد زیر شود:
- ظاهر غیر عادی آلت تناسلی
- مشکلات یادگیری استفاده از توالت
- انحنای غیر طبیعی آلت تناسلی مردان با نعوظ
- مشکلات ناشی از انزال

درمان
درمان این حالت جراحی است. درمان بیشتر درکسانی توصیه می شود که به نوع شدید این بیماری مبتلا بوده و یا همراه با انحنای شدید می باشند به طوریکه مانع فعالیت جنسی یا مانع باروری می شود. البته برای همه انواع هیپوسپادیاس با هر میزان درجه ای توصیه به جراحی می شود.
بهترین زمان درمان و جراحی را ۱۲ ماهگی می دانند گرچه بعد از این زمان هم می شود درمان کرد.

آیا هیپوسپادیاس باعث ناباروری می شود؟
موارد شدید هیپوسپادیاس برای زوج هایی که سعی بر باروری دارند، می تواند مشکل ساز باشد. دلیل این امر این است که ورود مایع منی به واژن از طریق مقاربت عادی مشکل است. هیپوسپادیاس در آلت تناسلی، لزوما مانع از باروری نمی شود. در عوض مشکل در ورود مایع منی به واژن در این افراد یک حالت معمول است. بنابراین، بسیاری از روش های درمان باروری برای مردان دارای این مشکل در دسترس است. لقاح آزمایشگاهی، روش های GIFT و … همه گزینه های مناسب هستند. اگر از هیپوسپادیاس رنج می برید، با یک پزشک ارولوژی مشورت کنید.
میکروپنیس معمولا به دنبال یک اختلال هورمونی اتفاق می افتد. غیر طبیعی بودن سطح هورمون ها، سبب رشد غیرطبیعی اندام های جنسی می گردد.
طول طبیعی آلت تناسلی در نوزادان بین ۲?۸ تا ۴?۲ سانتی متر است. اگر طول آلت تناسلی کمتر از این مقدار باشد به آن میکروپنیس میگوییم. در این مقاله به بررسی کوچکی اندام تناسلی یا میکروپنیس در کودکان میپردازیم و علائم، روش تشخیص و درمان آن را مطرح می کنیم.

میکروپنیس در کودکان
میکروپنیس در واقع همان کوچکی آلت تناسلی تعریف می شود. طول طبیعی آلت تناسلی نوزاد پسر بین ۲?۸ تا ۴?۲ سانتی متر (۱?۱ – ۱?۶ اینچ) و اندازه ی محیط آن معمولا ۰?۹ تا ۱?۳ سانتی متر (۰?۳۵ تا ۰?۵ اینچ) است. برای اندازه گیری آلت تناسلی، آن را کشیده و در این شرایط طول آلت را اندازه گیری می کنند. اگر طول آلت تناسلی کمتر از ۱?۹ سانتی متر (۰?۷۵ اینچ) باشد، به آن میکروپنیس می گویند.

عوامل ایجادکننده میکروپنیس در کودکان
میکروپنیس معمولا به دنبال یک اختلال هورمونی اتفاق می افتد. غیر طبیعی بودن سطح هورمون ها، سبب رشد غیرطبیعی اندام های جنسی می گردد. اختلالاتی مانند مشکلات غده ی هیپوفیز یا هیپوتالاموس می توانند باعث کوچکی آلت تناسلی شوند.

علائم میکروپنیس در کودکان
شایع ترین علامت میکروپنیس، اندازه ی آلت تناسلی کودک در حالت کشیده است اگر کمتر از ۱?۹ سانتی متر باشد. برخی علائم به شکل شرایط دیگر ظاهر میشوند. برای تشخیص درست این بیماری، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

تشخیص میکروپنیس در کودکان
پزشک در مورد علائم و تاریخچه ی بیماری کودک از شما سوال خواهد کرد. بهترین راه برای تشخیص، معاینه ی فیزیکی آلت تناسلی کودک شما است که شامل اندازه گیری دقیق آلت تناسلی کودک می باشد. همچنین ممکن است آزمایش خون یا دیگر آزمایش ها برای بررسی اختلالات هورمونی، تجویز شود.

درمان میکروپنیس در کودکان 
درمان کوچکی آلت تناسلی بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک دارد. بر این اساس جهت انجام دقیق روند درمان کودک به یکی از دو متخصص زیر می بایست مراجعه نماید:
فوق تخصص اورولوژی
کار این پزشک تمرکز بر مشکلات دستگاه ادراری و تناسلی مردانه در کودکان دارد.
فوق تخصص غدد
کار این متخصص در زمینه مشکلات هورمونی در کودکان است.
ممکن است هورمون درمانی برای بعضی از کودکان استفاده شود، که می تواند باعث رشد آلت تناسلی در کودکان شود. در بعضی موارد ممکن است کودک شما حتی نیاز به جراحی داشته باشد. حتما قبل از انتخاب هر نوع درمانی، با پزشکان کودک خود در مورد خطرات، مزایا و عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید.

عوارض احتمالی میکروپنیس در کودکان 
در برخی موارد، کودک مبتلا به میکروپنیس ممکن است تعداد اسپرم کمی داشته باشد. این موضوع می تواند باعث ناباروری یا کاهش احتمال باروری شود.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن