پسر من یک سالشه چهار دسته پا و راه نمیره، از ۱۰ ماهگی نشست ولی هیچ تلاشی? برای ایستادن نداره ممکنه مشکل خاصی داشته ب?اشه یا نه؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسر من یک سالشه چهار دسته پا و راه نمیره، از ۱۰ ماهگی نشست ولی هیچ تلاشی? برای ایستادن نداره ممکنه مشکل خاصی داشته ب?اشه یا نه؟
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 دوست گرامی به نظر می رسد حرکات بچه با تاخیر اتفاق افتاده است ، بهتر است برای معاینه دقیق? به متخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید.
دخترم ۱۱ ماهش هست موقع تولد قدش ۵۱ سانت و وزن ۳/۱۰۰ کیلوگرم و الان قد ۷۱ وزن ۱۰/۲۰۰ کیلو گرم هست.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم ۱۱ ماهش هست  موقع تولد قدش ۵۱ سانت و وزن ۳/۱۰۰ کیلوگرم و الان قد ۷۱ وزن ۱۰/۲۰۰ کیلو گرم دکترش ( دکتر منصور بهرامی) چهار ماه هست شربت زینک سولفات ۵ تجویز کرده صبح و شب هرکدام ۲.۵ سی سی . دو ماه اول که استفاده کرد رشد قد خیلی سریع بود ۵ سانت در عرض دو ماه ولی این دو ماه اخیر دو سانت رشد کرده.دکترش گفت تا یکسالگی قد ۷۴ ایده آل هست.سوالم از شما این بود که بعضی از دکتر ها اعتقاد دارن که دادن زینک به مدت طولانی عوارض برای کودک دارد و برای دختران باعث بلوغ زودرس میشود و یه مدت قد را خوب رشد میدهد ولی بعدا باعث سوختن قد میشود.من زینک سولفات ۵ را بدم ؟ یا عوارض دارد؟ دکتر معتقد هست تا دو سالگی کودکان باید مصرف کنند.
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
شیرخوار وقتی کمبود زینک ندارد نیازی به دادن زینک نیست، قد بچه در یکسالگی ۷۵ سانت می شود و دو سالگی ۸۵ سانت. رشد قدی فرزند شما خوب است. نیازی به زینک ندارد.
وزن کم زمان تولد به معنای وزن کمتر از ۲۵۰۰ گرم در زمان تولد در نظر گرفته می شود. نوزادی که با وزن کم به دنیا می آید ممکن است زودتر از موعد و یا به موقع به دنیا آمده باشد.
وزن کم زمان تولد به معنای وزن کمتر از ۲۵۰۰ گرم در زمان تولد در نظر گرفته می شود. نوزادی که با وزن کم به دنیا می آید ممکن است زودتر از موعد و یا به موقع به دنیا آمده باشد. در حدود ۷% نوزادان در زمان تولد کم وزن هستند. در بسیاری از موارد جای نگرانی وجود ندارد، چراکه بعضی از نوزادان به طور طبیعی کوچکتر از سایرین هستند.

در صورتی که وزن تولد نوزاد کمتر از ۱۵۰۰ گرم باشد، گفته می شود وزن تولد نوزاد خیلی کم است. وزن کمتر از ۱۰۰۰ گرم هم وزن بیش از حد کم زمان تولد نامیده می شود.

علت وزن کم زمان تولد چیست؟
احتمال تولد نوزاد با وزن کم زمان تولد در مادران سیگاری و همچنین بارداری های دو یا چندقلویی بیشتر است.

سایر علت های وزن کم زمان تولد:
کوتاه قدی مادر
سن بالای مادر
نمای? تود? بدنی پائین قبل از بارداری
وزن گیری کم در دوران بارداری
مصرف مواد مخدر
ایستادن و فعالیت طولانی مدت، کار شدید
عفونت باکتریایی واژینال
استرس
حس ناخوشی
برخی از اقلیت های قومیتی مثل زنان سیاه پوست و آسیایی ها

چه نگرانی درمورد وزن کم زمان تولد وجود دارد؟
وزن کم زمان تولد احتمال مرگ داخل رحمی را افزایش می دهد. این نوزادان ضعیف تر از سایر نوزادان بوده و باید گرم نگه داشته شوند. همچنین احتمال ابتلا به بیماری های منتقله از راه جنسی (از مادر و از ریق کانال زایمان) که می توانند باعث ایجاد نابینایی و ناشنوایی در نوزاد شوند، افزایش می یابد. این نوزادان همچنین با احتمال بیشتری به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، آسم، مشکلات یادگیری و فلج مغزی مبتلا می شوند.
مطالعات بیشتری نیاز است تا عوارض وزن کم زمان تولد مشخص شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که این عارضه با گستره های بیماری اوتیسم در کودکی و افسردگی در سنین بالاتر ارتباط دارد.

مراقبت از نوزادان با وزن کم زمان تولد
پزشک شما ممکن است مصرف بیشتر مواد مغذی و مکمل ها را علاوه بر شیر مادر یا شیر مصنوعی توصیه کند.

همچنین مراقبت این نوزادان از نظر رشد و تکامل باید به دقت انجام شود.
در حالت عادی نوزاد از هفت ماهگی تا ۱۲ ماهگی دندان در می آوررد .ممکن است برخی نوزادان زودتر یا دیرتر دندان درآورند.
در حالت عادی نوزاد از هفت ماهگی تا ۱۲ ماهگی دندان در می آوررد .ممکن است برخی نوزادان زودتر یا دیرتر دندان درآورند. آیا امکان دارد نوزاد با دندان متولد شود ؟ آیا این نشانه ای نوعی بیماری یا اختلال در نوزاد نیست؟ شاید شنیده باشید که نوزادی با دندان متولد شده است که ممکن است باور نکنید ولی این حقیقت دارد و این اتقاق زمانی رخ می دهد که جنین در رحم دندان درآورده است که به آن دندان مولودی گفته می شود.
در برخی موارد طی ۳۰ روز اول بعد از تولد نوزاد دندان در می آورد که به آن دندان نوزادی می گویند. که به صورت یک جفت در فک پایین در قسمت جلوی دهان رشد می کند .

علل دندان داشتن نوزاد هنگام تولد
نژاد و ژنتیک در دندان درآوردن مولودی موثر می باشد . طبق بررسی های انجام شده از هر ۳۵۰۰ نوزاد متولد شده ۳ نوزاد با این دندان متولد می شود. شیوع دندان های نوزادی کمتر از دندان مولودی می باشد . درصد زیادی از این نوزادان در خانواده خود سابقه دندان درآوردن نوزادی یا مولودی را داشته اند . این دندان ها در موقعیت دندان های پیش رشد می کنند . در حالت طبیعی کمتر نوزادی با دندان آسیا به دنیا می آید .

عوارض دندان داشتن نوزاد هنگام تولد
یکی از سوالاتی که برای بیشتر افراد پیش می آید اینست که دندان داشتن نوزاد هنگام تولد یا در روزهای اول تولد مشکلی برای نوزاد ایجاد می کند؟ طبق گزارشات به دست آمده نوزادی که هنگام تولد دارای دندان نوادی یا مولودی بوده است نقض یا اختلال جسمی و ذهنی نداشته است.گرچه امکان ابتلا به نوعی اختلالات بعد از تولد وجود دارد ولی بسیار نادر می باشد . بهتر است بعد از تولد توسط پزشک متخصص کودکان معاینه و چکاپ شود تا مشکلی خاصی پیش نیاید .
از جمله این اختلالات که همراه با دندان نوزادی یا مولودی ایجاد می شود ، مشکل در رشد ناخن پا ، شاخی شدن کف پا در هنگام راه رفتن می باشد که به آن سندرم ضخامت ناخن مادرزادی می گویند . این دندان ها غالبا لق هستند یا کشیده می شوند. زیرا این دندان ها باعث ناراحتی در لب و دهان نوزاد می شوند .
همچنین باعث ایجاد مشکل در شیردهی مادر می شود که باعث زخم کردن سینه مادر می شود . باید توجه داشت که این دندان در صورت افتادن وارد مجاری تنفسی نوزاد نشود که بسیار خطرناک می باشد .
Ausfam حاوی ماده فعال فاموتییدین است و متعلق به گروه داروهای ضد Histamines H۲ است. Ausfam ترشح اسید معده تحریک شده توسط مواد غذایی در شب را مهار می کند.
Ausfam حاوی ماده فعال فاموتییدین است و متعلق به گروه داروهای ضد Histamines H۲ است. Ausfam ترشح اسید معده تحریک شده توسط مواد غذایی در شب را مهار می کند. یک ساعت پس از مصرف شروع به اثر گذاری می کند، در حالی که حداکثر طی ۳ ساعت اثر گذاری خود را  نشان می دهد. اثر دارو ۱۰ تا ۱۲ ساعت طول می کشد.
Ausfam به عنوان درمان کوتاه مدت شرایط زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
 
زخم معده
  -  بیماری ریفلاکس معده (GERD)
  -  سندرم زولینگر الیسون
  -  آدنوم اندوکرین چندگانه
    همچنین برای جلوگیری از عود علائم و زخم های ناشی از بیماری ریفلاکس معده به کار می رود.

احتیاط
Ausfam نباید در بیمارانی که به هر یک از آنتی هیستامین های H۲ (مثلا رانیتیدین و فاموتیدین) حساسیت داشته باشند یا آن را مصرف کرده باشند، استفاده شود.
۶۵-۷۰%  Ausfam از طریق کلیه ها دفع می شود، بنابراین باید با احتیاط در بیماران دارای مشکل (eGFR کمتر از ۵۰ میلی لیتر در دقیقه) یا اختلال شدید کلیوی eGFR (کمتر از ۱۰ میلی لیتر در دقیقه) استفاده شود، زیرا این افراد نیمی از این مواد را می توانند حذف کنند و به این معنی است که غلظت دارو در خون نیز افزایش می یابد. افزایش غلظت Ausfam در خون می تواند منجر به عوارض جانبی سیستم عصبی مرکزی (سردرد، سرگیجه، تشنج، خواب آلودگی و پارستزی) شود.
اگر بخواهد به عنوان یک درمان طولانی مدت استفاده شود، توصیه می شود پس از نظارت دوره ای از شمارش کامل خون و عملکرد کبد تجویز شود.
زمانی که Ausfam  در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه تجویز می شود، آریتمی هایی که به علت سندرم طولانی مدت QT گزارش شده اند بسیار ناچیز می باشد.
از آنجایی که PH در معده افزایش می یابد، Ausfam  می تواند جذب برخی از داروها را کم کرده و اثربخشی آنها را کاهش دهد، بنابراین تجویز همزمان با داروهای زیر ممنوع است:
- آتازاناویر/ کوبیکیستات – داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت HIV
- داساتینیب- داروی مورد استفاده برای درمان لوسمی مزمن میلوئیدی.
- پازوپانیب- داروی مورد استفاده برای کارسینوم سلولی کلیوی و سارکوم بافت نرم.
Ausfam  نباید در بیماران مبتلا به خونریزی فعال معده (علائم شامل خون ریزیدر رحم و حضور خون در مدفوع) مصرف شود زیرا این علائم ممکن است تغییرات بدخیم را نشان دهد. به همین دلیل، آندوسکوپی بالایی قبل از شروع درمان برای حذف تغییرات بدخیم انجام می شود.
 
مصرف Ausfam  در بارداری و شیردهی
Ausfam  متعلق به گروه  Bبارداری است. مطالعات انجام شده در موش و خرگوش اثرات سمی بر روی جنین نشان نداده است، اما امکان حذف بروز عوارض جانبی در زنان باردار وجود ندارد.
این به شیر انسانی منتقل می شود و بنابراین توصیه می شود در هنگام مصرف این دارو شیردهی انجام نشود یا از مصرف این دارو در زنان شیرده جلوگیری شود.

مصرف
از آنجا که Ausfam اثرات استثنایی بر مهار ترشح اسید معده در طول شب (تا ۹۰?) داشته است، در صورت مصرف شبانه، توصیه می شود قرص های Ausfam را در هنگام خواب مصرف کنید.
دوز معمول برای درمان زخم معده و دوازدهه ۴۰ میلیگرم یک بار در روز، در هنگام خواب است.
درمان معمولا ۴ تا ۸ هفته طول می کشد.
دوز معمول برای درمان بیماری ریفلاکس معده به میزان ۲۰ میلی گرم یک بار در روز و در زمان خواب است. درمان تا ۱۲ هفته طول می کشد.
دوز معمول برای درمان زولینگر-الیسون سندرم ۲۰ میلی گرم هر ۶ ساعت (چهار بار در روز) است. دوزهای بالا (۱۶۰ میلیگرم هر ۶ ساعت) می توانند در بیمارانی که دارای فرم شدید سندرم زولینگر الیسون هستند استفاده شوند . در مواردی بیماران ۸۰۰ میلی گرم در روز از این دارو را برای یک سال بدون عوارض جانبی دریافت کرده اند.
 
تداخلات دارویی
Ausfam  ممکن است جذب داروهای ضد قارچی (مثلا ایتراکونازول و کتوکونازول) را کاهش دهد و بنابراین می تواند اثر بخشی آنها را کاهش دهد. اگر شما این داروها را مصرف می کنید، قبل از مصرف قرص های Ausfam حداقل سه ساعت صبر کنید.
اگر سوکرالفیت (داروهایی که در درمان زخم ها مورد استفاده قرار می گیرند) مصرف کنید، باید قبل از مصرف قرص های Ausfam حداقل سه ساعت صبر کنید.
پروبنسید (داروی مورد استفاده برای درمان نقرس) می تواند سطوح پلاسمای Ausfam را افزایش دهد و بنابراین خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.
 
اثرات جانبی
Ausfam ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:
  -  حالت تهوع
  -  بی اشتهایی
  -  استفراغ
  -  دهان خشک
  -  ناراحتی معده
  -  سردرد
  -  سرماخوردگی
  -  اختلالات
  -  پارستزی
  -  هذیان گویی
  -  کاهش میل جنسی
  -  علائم افسردگی
  -  اضطراب
  -  گیجی
  -  سوء ظن
  -  بیخوابی
  -  زردی کلستاتیک و اختلال عملکرد کبدی
  -  ژنیکوماستی
  -  ادم آندروژنیکس
  -  سندرم استیونز-جانسون
  -  ریزش مو
  -  آریتمی ها
  -  سندرم QT طولانی مدت
  -  وزوز گوش
  -  آکنه
  -  گرفتگی عضلات
  -  ذات الریه
  -  اختلالات طعم
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن