تبلیغات در تلکسیران

پسرم هنوز راه نمیره، مشکل خاصی داره؟


پسر من یک سالشه چهار دسته پا و راه نمیره، از 10 ماهگی نشست ولی هیچ تلاشی? برای ایستادن نداره ممکنه مشکل خاصی داشته ب?اشه یا نه؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسر من یک سالشه چهار دسته پا و راه نمیره، از 10 ماهگی نشست ولی هیچ تلاشی? برای ایستادن نداره ممکنه مشکل خاصی داشته ب?اشه یا نه؟
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 دوست گرامی به نظر می رسد حرکات بچه با تاخیر اتفاق افتاده است ، بهتر است برای معاینه دقیق? به متخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید.

وزن نوزادم کمه، خیلی نگرانشم


دخترم هنگام تولد وزنش 2840 و قد 50 و دور سر33، الان که دوماهشه وزنش 6600 و قد 59 و دور سر40 از شیر خودم تغذیه میکنه.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم هنگام تولد وزنش 2840 و قد 50 و دور سر33، الان که دوماهشه وزنش 6600 و قد 59 و دور سر40 از شیر خودم تغذیه میکنه، خودم قد بلندم اما من و همسرم لاغر هستیم، خیلی نگران اضافه وزنش هستیم، مشکلی پیش نمیاد؟ 
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
مادر عزیز رشد نوزاد خیلی خوب است. هم قد و هم وزن نوزاد طبیعی است و نیاز به کار خاصی نیست. فقط به دلیل وزن گیری زیاد نوزاد توصیه می شود قطره آهن را از 4 ماهگی برای نوزاد شروع کنید و تا 6 ماهگی صبر نکنید.

تقویت هوش نوزادان، شش راهکار هوشمندانه!


قطعا برای همه والدین سلامت نوزادشان بسیار پراهمیت است.
قطعا برای همه والدین سلامت نوزادشان بسیار پراهمیت است. درعین‌حال همه والدین به‌دنبال راه‌هایی ساده و کاربردی هستید تا به کمک آنها بتوانند در تقویت هوش نوزادشان نقش موثری داشته باشند. قطعا روش‌هایی وجود دارد که کودک‌تان را باهوش‌تر و خلاق‌تر می‌کند. در این مقاله شما را با راهکارهایی مفید و کاربردی برای تقویت هوش نوزاد آشنا خواهیم کرد.
[yektanet.com]

روش‌هایی مفرح و کاربردی برای تقویت هوش نوزاد
مغز نوزاد از طریق درک تجربه‌ها و تمرین‌های مختلف رشد می‌کند. وجود حس‌های مختلفی مانند بویایی، چشایی، بینایی، لامسه و شنیداری به فرایند رشد او کمک می‌کنند. برای اینکه نوزاد بتواند چیزهای مختلف را از هم تشخیص دهد، باید او را در معرض تجارب حسی مختلفی قرار دهید. توسعه‌ و رشد مهارت های ذهنی و جسمی کودک، شما را در پرورش فرزندی باهوش یاری خواهد کرد. درادامه به تعدادی از روش‌های تقویت هوش نوزاد می‌پردازیم:
1. دوری از تلویزیون
آکادمی متخصصین اطفال آمریکا تأکید شدیدی بر پرهیز از تماشای تلویزیون توسط نوزادان و نوپایان دارد. تماشای مداوم تلویزیون هیچ‌گونه تحریک مغزی به همراه ندارد و نه‌تنها تماشای این جعبه‌ی جادویی هیچ فایده‌ای ندارد بلکه حتی باعث ایجاد نقص در مهارت‌های شناختی فرزندتان می‌شود و زمانی را که باید به تقویت هوش نوزاد اختصاص بدهید، تلف می‌کند. پس به‌جای تماشای تلویزیون، زمان‌تان را به انجام فعالیت فیزیکی اختصاص دهید که باعث تحرک و تفکر نوزاد می‌شوند. بازی‌های فیزیکی ساده‌ای چون قِل دادن توپ یا فوتبال بچگانه به ایجاد مهارت‌های هماهنگی بدنی در نوزاد کمک می‌کنند.
2. تعامل و ارتباط بیشتر با نوزاد
براساس پژوهش‌ها، ارتباط زیاد و تعامل مداوم با نوزاد موجب تقویت هوش او می‌شود. در آغوش گرفتن، ابراز علاقه و بازی کردن با نوزاد، مغز او را تحریک می‌کند و قلقلک می‌دهد. وقتی با نوزاد تعامل بیشتری دارید و از نظر عاطفی پیوند محکم‌تری برقرار می‌کنید، به رشد توانایی‌های فکر کردن نوزاد کمک کرده‌اید. ضمن اینکه این تعامل و نزدیکی، باعث ایجاد حس امنیت و اعتماد‌ به نفس در کودکان خواهد شد.
3. شیر دادن به نوزاد تا 2 سالگی
محققان می‌گویند، ضریب هوشی کودکانی که از شیر مادر تغذیه شده‌اند، حداقل 5 درصد نسبت به سایرین بیشتر است. حتما تا 6 ماهگی به کودک خود شیر بدهید. پزشکان معمولا به شما توصیه می‌کنند تا رسیدن به سن 2 سالگی در کنار شیر مادر به فرزندتان غذاهای سالم و مغذی مناسب نیز بدهید. تغذیه در تقویت هوش نوزاد مؤثر است.
4. موسیقی و تقویت حافظه، یادگیری، توجه
مطالعات نشان می‌دهند که گوش دادن به موسیقی، بازه‌ی زمانی توجه نوزاد را افزایش می‌دهد و حافظه‌ی او را تقویت می‌کند. آشنا کردن کودک با آلات موسیقی توانایی تفکر مقایسه‌ای را در او رشد می‌دهد. یادگیری موسیقی به رشد هوش فضایی-دیداری می‌انجامد. با این هوش، فرد می‌تواند تصاویر ذهنی دقیقی داشته باشد، مثلا شکل‌ها را در ذهن خود بچرخاند و به‌صورت 3‌بُعدی آنها را در ذهنش مجسم کند. یاد گرفتن موسیقی بعدها نیز به افزایش توانایی و استعداد کودک در زمینه‌ی مباحث عددی کمک خواهد کرد. برخی محققان معتقدند که بهتر است برای آشنایی کودک با موسیقی از پیانو شروع کنید، اما حتی سازهای زهی هم می‌توانند مفید باشند.
5. آشنا کردن نوزاد با دنیای کتاب
هیچ‌وقت برای آشنا کردن کودک با دنیای کتاب‌ها زود نیست. حتی زمانی که نوزادتان فقط چند ماه دارد هم می‌توانید با خواندن کتاب و روزنامه، او را به دنیای مطالعه ببرید. لغات و جملات را بلند بخوانید تا نوزاد آنها را بشنود، روی تلفظ‌ها و لحن‌تان دقیق باشید. بهتر است از کتاب‌های مصور کمک بگیرید و شعرها و داستان‌ها را با صدای بلند بخوانید. این روش برای گسترش دایره‌ی لغات کودک مناسب است و از این طریق می‌توانید او را با چیزهایی که داخل خانه و همچنین در دنیای بیرون از خانه هستند آشنا کنید.
6. ایجاد چالش برای نوزاد
همیشه باید با در نظر گرفتن سن فرزند، فعالیت‌هایی چالشی را برای او در نظر بگیرید. سعی کنید با توپ‌ها، اشکال مختلف و خانه‌سازی‌ها برای او بازی‌های مفرح درست کنید. به کودک کمک کنید تا از طریق بازی‌هایی ساده به تشخیص و شناسایی اشکال هندسی، اعداد و رنگ‌ها بپردازد. او را به پارک و طبیعت ببرید و با پرندگان و گیاهان آشنا کنید.
اگر می‌خواهید فرزندتان چیزی یاد بگیرد، بهتر است خودتان الگوی فرزندتان باشید و با عمل کردن به کاری که در نظر دارید، آن را به‌صورت غیرمستقیم به کودک خود آموزش دهید. بخوانید، بنویسید، موسیقی بنوازید، قدم بزنید، طبیعت را فراموش نکنید، ورزش کنید و… . درحین انجام این فعالیت‌ها، کودک هم باید دوروبرتان باشد. او را در انجام فعالیت‌های مفرح شرکت دهید و سعی کنید با او صمیمی شوید.
تقویت هوش نوزاد کار سختی نیست و با کمی آگاهی و تمرین می‌توان کودکی باهوش و بااستعداد پرورش داد. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را از طریق نظرات با ما درمیان بگذارید.

حواس پنجگانه نوزاد، چگونه تکمیل می شود؟


کودکان از 6 ماهگی یاد خواهند گرفت که چگونه حرکات چشم ها و سرشان را کنترل کنند.
کودکان از 6 ماهگی یاد خواهند گرفت که چگونه حرکات چشم ها و سرشان را کنترل کنند ، اشیاء را در دستشان نگه دارند و وضعیت بدنشان را با محیط تطبیق دهند. در این مدت زمان کوتاه آن ها همچنین شروع به فهمیدن مفهوم علت و معلول می کنند.
کودکان نیاز دارند که تمام چیزها را خودشان یاد بگیرند ، اما با مهیا کردن بازی و محیط مناسب ، ما میتوانیم به آنها کمک کنیم تا به آسانی چیزهای بیشتری بیاموزند.

قوه ی شنوایی
در نخستین هفته های عمر کودک ، او به طرف شما برمی گردد و لبخند می زند. نه به خاطر این که چهره ی شما را تشخیص می دهد ، بلکه به خاطر تشخیص صدای شما عکس العمل نشان می دهد.
دنیای جدید برای کودک پر است از صداهای ناآشنا و زودگذر و صدای شما خوشایندترین صدا برای اوست. آشنا بودن لحن شما کودک را آرام می کند ، حتی اگر از جایی متفاوت به گوش برسد.
کودکی که تازه متولد شده فقط قادر است صداهایی را تشخیص دهد که منبع آنها مقابل و یا در طرفین او قرار دارند. اما با گذشت زمان و تمرین بیشتر ، او قادر خواهد بود صداهایی که از پشت سرش می آیند را هم تشخیص دهد .
کودک کوچک شما همچنین میتواند صدای خودش را بشناسد و به خوبی از گریه کردن برای جلب توجه شما استفاده کند. او اکنون تلاش می کند تا دریابد چه صداهای دیگری را میتواند به وجود آورد. مدت زیادی طول نخواهد کشید که خانه ی شما پر از صداهایی که او از خود ابداع می کند ، خواهد شد.
در حالی که کودک سه ماهگی را پشت سر می گذارد ، کم کم علاقه ی او نسبت به بازی های پر سر و صدا و پر جنب و جوش بیشتر می شود. این گونه بازی ها که شامل دست زدن و ورجه ورجه کردن می باشد ، کودک را بسیار هیجان زده می کند.
هنگامی که کودک یاد می گیرد که میتواند با کوبیدن اجسام به یکدیگر صدا ایجاد کند ، از هر نوع جغجغه ای که به او می دهید یا هر جسم دیگری که بتواند با آن صدا تولید کند ، لذت می برد.
کودک در این مرحله از رشد عاشق سر و صدا کردن است! حتی اگر صدای کوبیدن قاشق چوبی روی قابلمه باشد! فعالیت ها و کارهایی که شما به صورت روزمره انجام می دهید، بدون آن که متوجه باشید، پایه های مهم ارتباطی ، شنوایی و زبانی کودک را شکل می دهد ، پس نسبت به آنچه کودکتان می شنود ، می بیند و لمس می کند دقیق تر باشید.

قوه ی لامسه 
دو نوع ارتباط برای کودکان در این سن حیاتی است :
- ارتباط بین والدین و کودک 
- ارتباط بین کودک و اشیاء
مهم ترین شکل و حالت ارتباط ، ارتباطی است که کودک با والدین خود دارد. یک بازی حسی همانند بغل کردن ، بوسیدن ، در آغوش رفتن ، به کودک آرامش داده و همچنین به پرورش ذهن او کمک می نماید.
در آغوش گرفتن و تکان دادن کودک و انجام دادن بازی های حسی ، ارتباط شما را با کودکتان افزایش داده و پیوند عاطفی تان را محکمتر می کند و نیز موجب رشد قوه ی بینایی در کودک می گردد.
در رابطه با ارتباط کودک با اشیاء او می آموزد که میتواند حرکاتش را کنترل کرده و اشیاء را در دستان خود نگه دارد. این مرحله ای کلیدی است که کودک در 6 ماهه ی اول زندگی به آن می رسد. این شکل یادگیری ، (( یادگیری مستقیم )) نامیده می شود که از طریق آزمون و خطا و فقط به واسطه ی کنجکاوی درونی و فطری کودک به دست می آید.

قوه ی بینایی
در هفته های اول زندگی ، دید کودک محدود به یک حباب است ، چهره های افراد دیگر همچنین چیزهای رنگی و جذاب او را به خود علاقه مند می کنند. اسباب بازی و سرگرمی کودک شامل آینه ، جغجغه و چیزهای ساده ی خانگی است که به او کمک کنند تا با استفاده از قوه ی بینایی به دنبال چیزهای پیرامونش باشد. در 3 تا 4 ماه اول ، چشمان کودک هنوز در حال تکامل است.

قوه ی بویایی و چشایی
حس بویایی در بچه های کوچک قوی است ، به طوری که قادرند شیر مادرشان را از شیرمادران دیگر تشخیص دهند. کودک شما احتمالا مزه ی شیر شما را مدت ها قبل از اینکه به چهره تان دقیق شود و شما را بشناسد ، تشخیص می دهد.

مهارت های اجتماعی و معاشرتی 
کودک پس از 4 هفتگی ، از طریق نگاه کردن و گوش دادن به حرکات و اعمال شما ، اولین مهارت های مکالمه و ایجاد ارتباط را یاد می گیرد . او یاد خواهد گرفت که به چشم ها و صورت شما نگاه کند و به علائم ، اشارات و لحن صدای شما توجه نماید . پاسخ های اولیه کودک در قالب بغ بغ کردن و لبخند زدن در پاسخ به لبخند شما ، اولین گفت و گوهایی است که شما با فرزندتان خواهید داشت.
هنگامی که کودک شما 6 ماه اول زندگی را سپری می کند ، توجهش را از چهره ها و صداها به سمت اجسام و اشیای دور و برش تغییر می یابد. بازی کردن تقریبا تمام ساعات بیداری او را پر می کند و او بیشتر اسباب بازی هایش را با دستان و دهانش آزمایش می کند. او همچنین یاد خواهد گرفت که بنشیند و چهاردست و پا راه رود...

قوه ی تکلم 
والدین معمولا با صدایی بلندتر از حالت عادی با کودکان خود صحبت می کنند که به آن (( مدل والدینی )) گفته می شود. کودکان اغلب سعی میکنند با صداهایی که از خود تولید می کنند ، به صحبت های والدین خود جواب دهند.
بنابراین دقت کنید که آنها را هنگام صحبت کردن نزدیک خودتان نگاه دارید و به چشم های آنان نگاه کنید. هنگامی که شروع به آغوم واغوم کردن ، لبخند زدن و پاسخ دادن می نماید ، به او اهمیت بیشتری دهید و بیشتر با او صحبت کنید. او نیز بیشتر صحبت خواهد کرد ، چرا که می بیند صحبت کردنش شما را خوشحال میکند!

نکته ی مهم
تعداد واژه هایی که نوزاد در طول که یک روز می شنود ، بر روی توانایی او در صحبت کردن ،هوش و قدرت یادگیری وی در سال های آتی تاثیر خواهد گذاشت.

زمان سفت شدن گردن نوزاد، دانستنی ها


در اکثر نوزادان، عضلات گردن تا شش ماهگی آنقدر قوی می شوند که بتوانند سر را بالا نگهدارند.
زمان سفت شدن گردن نوزاد، دانستنی ها
 گردن گرفتن نوزاد، یک مکانیسم طبیعی در رشد و تکامل نوزاد است که معمولاً این توانایی در سه ماهگی تا شش ماهگی دیده می‌شود. در این مقاله نکاتی درباره توانایی‌ گردن گرفتن نوزادان، روش‌های بهبود قدرت عضلات گردن نوزاد و نکاتی که باید در زمان در آغوش گرفتن نوزاد بدانید، بیان شده است.
هنگامی که یک نوزاد تازه متولد می‌شود، کنترل گردن و سر برای او غیر ممکن است و نمی‌تواند سر و گردن خود را نگه دارد؛ بنابراین باید در هنگام نگه داشتن او بسیار مراقب بود. گاهی برخی از نوزادان کنجکاو می‌شوند و می‌خواهند هر چیزی در اطرافشان را ببینند که باید به دقت مراقب این نوزادان باشید، ولی برخی دیگر آرام هستند و گردن خود را به هر طرف نمی‌چرخانند.
قبل از هر پیشرفت و بهبودی در حرکات نوزاد، کودک باید گردن بگیرد. این یک مرحله بسیار مهم و آغاز مراحل رشد نوزاد و مراحل تکاملی دیگر مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن و راه رفتن است.

چگونه گردن و سر نوزاد را در زمان در آغوش گرفتن، نگه داریم؟
قبل از اینکه توانایی گردن گرفتن نوزاد بهبود یابد و کودک بتواند خودش گردنش را بگیرد، باید به درستی کودک را در آغوش گرفت و سر او را نگه داشت. بهترین راه برای اینکه سر نوزاد را حمایت کنید تا گردن نوزاد نیفتد این است که با دست سر نوزاد را نگه داشته و یا مطمئن باشید که خود کودک سرش را می‌گیرد. هنگام بلند کردن کودک اطمینان حاصل کنید که یکی از دست‌های خود را پشت سر نوزاد قرار داده‌اید و سپس کودک را بلند کنید.
در زمان بلند کردن نوزاد، از نحوه نگهداری او و در آغوش گرفتن کودک اطمینان حاصل کنید زیرا آسیب در مراحل اولیه رشد کودک منجر به آسیب مغزی، خفگی و یا آسیب شدید گردن و یا ستون فقرات می‌شود.

چه زمانی نوزاد برای گردن گرفتن توانایی پیدا می‌کند؟
گردن گرفتن نوزاد یکی از مهم‌ترین گام‌های تکاملی و رشدی نوزاد است که معمولاً به طور سریع اتفاق می‌افتد. در حدود 3 ماهگی عضلات گردن نوزادان قوی‌تر می‌شود و می‌توانند گردن خود را به اطراف بچرخانند و محیط اطراف را ببینند و یا مادر را دنبال کنند. گردن گرفتن نوزاد و قوی شدن عضلات گردن تا 6 ماهگی طول می‌کشد. تا 6 ماهگی عضلات گردن به طور کامل رشد و توسعه یافته و کودک به راحتی می‌تواند گردن گرفته و سر خود را کنترل کند.
البته این در تمامی کودکان یکسان نیست و ممکن است در برخی کودکان زودتر و یا دیرتر اتفاق بیفتد که در هر صورت اجازه دهید مراحل رشدی نوزاد تمام شود و نگران نباشید.

مراحل گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر کودک
نشانه‌های مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد کودک گردن می‌گیرد و می‌تواند سر خود را کنترل کند:
نوزادان تازه متولد شده 0 تا 1 ماهه: در نوزادان تازه متولد شده، عضلات گردن بسیار ضعیف است و نوزاد قادر نیست سر خود را نگه دارد و باید در زمان بلند کردن کودک و یا در آغوش گرفتن او، مراقب گردن و سر او باشید.
نوزادان 1 تا 2 ماهه: پس از حدود یک ماه متوجه می‌شوید که عضلات گردن نوزاد شما شروع به تقویت و رشد کرده و کودک به شما و محیط اطراف نگاه می‌کند و هنگامی که صدای شما را می‌شنود حتی زمانی که به روی شکم خوابیده باشد، سرش را برمی‌گرداند و صدا را دنبال می‌کند. در دو ماهگی عضلات گردن کودک به اندازه کافی قوی شد‌ اند که زمانی که خوابیده است، سرش را به اطراف بچرخاند. در دو ماهگی کودک سعی می‌کند سرش را بچرخاند و اطراف را ببیند.
نوزادان 3 تا 4 ماهه: در این سن یک جهش بزرگ در توانایی گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر او می‌بینید. در این سن می‌بینید که کودک گردن خود را می‌گیرد و زمانی که بر روی شکم خوابیده است می‌تواند سر خود را برای مدتی بالا بگیرد.
نوزادان 5 تا 6 ماهه: در شش ماهگی توانایی گردن گرفتن نوزاد به خوبی کامل شده است و کودک به راحتی گردن می‌گیرد و سر خود را کنترل می‌کند و به اطراف می‌چرخاند. در این سن شما متوجه می‌شوید که کودک براحتی سرش را به اطراف می‌چرخاند و بر روی گردن و سرش کنترل دارد.

چگونه می‌توانم به کودکم کمک کنم که سریعتر گردن بگیرد؟
نوزادان به طور طبیعی کنجکاو هستند و نیازی نیست که شما بیش از حد او را تشویق کنید که اطراف را نگاه کند و یا گردن و سرش را کنترل کند. همانطور که قبلاً گفته شد مهم است اجازه دهید که کودک شما به طور طبیعی رشد کند و او را با بقیه نوزادان مقایسه نکنید. چندین مورد وجود دارد که می‌توانید برای کمک به رشد و بهبود کنترل کودک بر گردن و سر نوزاد، انجام دهید:
    کودک را مدتی به روی شکم بخوابانید.
کودک را برای مدتی با مراقبت کافی از او به روی شکم بخوابانید که این می‌تواند برای بهبود عضلات کودک مفید باشد. با این روش بسیاری از عضلات مانند عضلات پا، گردن، بازو‌ها و پشت کودک تقویت می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید زمانی که کودک را به روی شکم می‌خوابانید، مطمئن باشید که مکان کودک امن و راحت است. اسباب بازی‌هایی را برای نگاه کردن در نزدیک او بگذارید و خودتان مراقب او باشید.
    با کودک بازی کنید.
زمانی که کودک 4 تا 5 ماهه است، کودک را به پشت بخوابانید و به آرامی دست‌هایش را کشیده و با او بازی کنید و یا او را به پایین و بالا بکشید، ولی این کار‌ها را به آرامی انجام دهید. در این سن کودک باید بتواند زمانی که بدنش را پایین و بالا می‌کشید، سر خود را نگه دارد.
    کودک را تشویق و حمایت کنید.
کودک را حمایت کنید به این معنی که پشت و گردن او را نگه دارید. این کمک‌ها و مراقبت‌ها به بهبود رشد و گردن گرفتن او بیشتر کمک می‌کند.
 زمان سفت شدن گردن نوزاد، دانستنی ها
اگر کودکم گردن نگرفت، چه کنم؟
همه نوزادان با یکدیگر متفاوت هستند، شما اطمینان حاصل کنید که کودک شما هوشیار و کنجکاو است و برای حرکت کردن تلاش می‌کند.
در زمان بهبود و رشد و گردن گرفتن نوزاد، همه نوزادان تمایل دارند که به تمامی عکس العمل‌های محیطی پاسخ دهند. دیده می‌شود نوزادانی که خواهر  یا برادر بزرگ‌تر دارند، سریع‌تر گردن می‌گیرند، زیرا بیشتر توسط خواهر و یا برادر بزرگ‌تر نگه داشته می‌شوند و محیط آن‌ها شلوغ‌تر است.
نوزادانی که زودتر متولد می‌شوند، مدت زمان گردن گرفتن آن‌ها، بیشتر است که این کاملآً طبیعی است. اگر تا سه ماهگی نوزاد نمی‌توانست گردن و سرش را کنترل کند، باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم آزمایش‌های لازم از نوزاد صورت بگیرد.

مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی


در لیست زیر، مراحل سنی مختلف تا یک سالگی که اغلب توانایی ها و استعدادهای کودکان شکوفا می‌شوند، مشخص شده اند.
مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی
نی نی بان: سال اول زندگی، زمان بروز تغییرات متحیر کننده است. در تصاویر زیر، مراحل سنی مختلف تا یک سالگی که اغلب توانایی ها و استعدادهای کودکان شکوفا می‌شوند، مشخص شده اند. البته ممکن است گاهی برخی کودکان در بروز برخی از توانایی ها تأخیر داشته باشند، اما این موضوع نگران کننده نیست.
نوزاد پس از گذشت مدتی به یک کودک فعال تبدیل می‌شود. فقط 12 ماه طول می‌کشد تا کودک شما این تحول باور نکردنی را طی کند. رشد و سرعت بزرگ شدن در نوزادان بسیار شگفت انگیز است. به طوری که در هر ماه از مراحل رشد نوزاد شاهد تحولات جدید و هیجان انگیز هستید.
والدینی که اولین فرزند خود را بزرگ می‌کنند، در مورد رشد نوزاد خود صبور نیستند و با خود می‌گویند آیا رشد کودک من به طور کامل انجام می‌شود یا خیر. بیش از اندازه بر نوزاد خود تمرکز نداشته باشید، زیرا نکته مهم این است که به یاد داشته باشید که نوزادان با سرعت خود رشد می‌کنند. با این حال تغییرات نسبتاً وسیعی وجود دارد تا یک کودک به مرحله رشدی مناسب برسد. جنیفر متخصص اطفال و همکارانش در مورد رشد نوزاد بیان می‌کنند؛ در صورتی که قسمتی از بدن نوزاد رشد نکند، ممکن است در آینده این کمبود جبران شود، زیرا او در حال تکمیل رشد دیگر قسمت‌های بدن است.
بعضی از نوزادان اولین حرف خود را در هشت ماهگی می‌گویند، در حالی که برخی دیگر، بعد از گذشت یک سال هنوز قادر به بیان یک کلمه هم نیستند. راه رفتن نوزادان نیز ممکن است بین 9 تا 18 ماهگی باشد. این تغییرات را در ذهن داشته باشید، زیرا کودک شما در طی هر سه ماه در سال تغییر می‌کند.

تصویری: مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟