توانایی نوزاد ده ماهه، باید راه بره؟


پسرم ده ماهشه و از هفت ماهگی میشینه ولی چهاردست و پا نمیره اینکه میگن باید تا یکسالگی حتما حرکتی داشته باشه درسته؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسرم ده ماهشه و از هفت ماهگی میشینه ولی چهاردست و پا نمیره اینکه میگن باید تا یکسالگی حتما حرکتی داشته باشه درسته؟ یعنی تا یکساگی حتما باید چهاردست و پا بره یا راه بره؟من خیلی نگرانم به تولدش که نزدیک میشیم خیلی میترسم که هیچ کاری نکنه درضمن الان شش تا دندون داره و ماما تقریبا میتونه بگه ?
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
دوست عزیز تا الان رشد و تکامل شیرخوار خوب بوده است جای نگرانی نیست، فقط به هیچ عنوان از روروک برای بچه استفاده نکنید. ?

نه ماهگی نوزاد، رشد او در چه وضعیتی است؟


نه تا ده ماهگی نوزاد آمادگی شرکت در همه عادات اجتماعی از جمله احوالپرسی کردن، خداحافظی کردن و زمان غذا را دارد.
نه تا ده ماهگی نوزاد چگونه است؟ با ما همراه باشید.

رشد اجتماعی
کودک شما تمایلی ندارد که فعالیت‌های خانوادگی را ترک نماید و او اکنون:
- آمادگی شرکت در همه عادات اجتماعی از جمله احوالپرسی کردن، خداحافظی کردن و زمان غذا را دارد.
- عاشق مشارکت در آماده کردن میز غذا و آواگری در هنگام مکالمه به‌عنوان بخشی از مشارکت اجتماعی است.
- قاشق را روی میز می‌کوبد و بشقاب را روی سرش می‌‌گذارد تا توجه شما را جلب نماید و با عکس‌العمل شماست که می‌آموزد چه رفتاری قابل قبول است.
- اگر بتواند خودش غذا بخورد، احساس غرور می‌کند.

رشد حرکتی
اکنون کودک شما واقعاً حرکت می‌کند و او:
- می‌تواند به‌آسانی، با اعتماد و همراه با تعادل بایستد.
- به‌صورت نشسته بخزد یا از این سو به‌آنسو کند و حرکت وی همراه با اعتماد به‌نفس است و با دستانش به‌سمت جلو حرکت می‌کند و زمانی که نشسته است با زانوهایش سعی دارد حرکت کند.
- عاشق مهارتهای حرکتی است، می‌غلتد و تلاش می‌کند تا بنشیند، بایستد و دوباره بنشیند.
- قادر به‌کنترل حرکات خود از ایستاده به‌نشسته است و میتواند تعادلش را حفظ نماید زیرا او شروع به‌چرخاندن کمر می‌کند ولی عدم اطمینان در وی مشاهده می‌شود.
- میتواند از حالت نشسته به‌دمر و از دمر به‌نشسته تغییر وضعیت دهد.
- هنگام نشستن دارای تعادل بسیار مناسبی است.

رشد کلامی
کودک زبان را فراتر از یک الگوی صوتی درک می‌کند. با این توانمندی او:
- معنای دقیق چندین کلمه را می‌فهمد گرچه قادر به‌گفتن آنها نیست.
- کلم? ماما را استفاده می‌کند، زمانی که مادر حضور دارد نسبت به‌زمانی که حضور ندارد این کلمه را بیشتر به‌کار می‌برد.
- ممکن‌است یک کلمه بامعنی را در پایان این ماه بیان کند، ولی اگر موفق نشد نگران نباشید. در این زمان درک کردن معانی بسیار مهم‌تر از حرف زدن است.

رشد ذهنی
کودک شما علاقه‌مند به‌درک کردن امور شده است. مشاهده می‌کنید که او چگونه:
- با کارهای روزمره آشنا شده است و به‌آنها علاقه نشان میدهد.
- زمانی که می‌خواهید جورابش را درآورید، پاهایش را بالا می‌گیرد و زمانی که می‌خواهید آستینش را درآورید، دستانش را بالا می‌آورد.
- زمانی که شما بای‌بای می‌گویید، دست خود را تکان میدهد.
- ریتم‌ها و بازیهای آشنا را به‌یاد می‌آورد.
- به‌اسباب بازیهای صدادار علاقه‌مند است و آنها را نزدیک می‌آورد که متوجه شود چگونه صدا ایجاد می‌شود.
- برای جلب توجه لباس‌تان را می‌کشد.

هفته ششم رشد نوزاد، تغییراتی که ایجاد می شود


هفته ششم نوزادی هنوز بینایی نوزاد به تکامل خود نرسیده ولی می‌توان گفت که نوزادان در این زمان قادر به تشخیص رنگ‌های سیاه و سفید از یکدیگر می‌باشند.
هفته ششم رشد نوزاد چه اتفاقاتی می افتد؟ با ما همراه باشید.

خود شما
این هفته برای معاینه نزد پزشکتان می‌روید. مواردی که در طی معاینه ممکن است اتفاق بیفتد:
معاینه لگن :
پزشک ناحیه واژن ، دهانه رحم و رحم و شکم شما اگر زایمان سزارین انجام داده باشید را معاینه می‌کند.
گفتگو در مورد افسردگی پس از زایمان :
پزشک در مورد شرایط روحی شما می‌پرسد. اگر احساس اندوه ، اضطراب می‌کنید یا اغلب گریه می‌کنید با پزشک در میان بگذارید.
توصیه  در مورد جلوگیری از بارداری :
شیردهی تا حدودی از بارداری جلوگیری می‌کند اما کافی نیست و نمی‌توان جزء موارد جلوگیری از بارداری به شما آورد. مگر اینکه به زودی بخواهید باردار شوید. در مورد نوع جلوگیری از بارداری به شمار آورد. مگر اینکه به زودی بخواهید باردار شوید.
در مورد نوع جلوگیری از بارداری با پزشکتان مشورت کنید. برخی خانم‌ها در این زمان قرص خوردن یا تزریق‌های ضد بارداری را شروع می‌کنند. برخی دیگر استفاده از کاندوم یا دیافراگم را ترجیح می‌دهند.
اگر قبل از بارداری از دیافراگم استفاده می‌کردید و دوباره می‌خواهید از آن استفاده کنید در هنگام معاینه آن را همراه داشته باشید تا پزشک آن را ببیند که آیا مناسب است یا باید آن را عوض کنید. اگر کاملاً مناسب نباشد در عبور اسپرم به درون رحم تأثیرگذاری کمتری دارد.
پیشنهاداتی در مورد ورزش ، رژیم غذایی و مکمل‌های ویتامین :
پزشک شما اطلاع می‌دهد که چه زمان برنامه ورزش ، پیاده‌روی ، دو ، شنا ، وزنه‌برداری یا ورزش را شروع کنید. ممکن است در مورد کاهش وزن به خصوص اگر در دوران بارداری وزن زیادی اضافه کرده‌اید توصیه کند. همچنین وی در مورد مکمل‌های ویتامین با شما صحبت خواهد کرد.
اگر تصمیم گرفته‌اید طی یکی دو سال آینده دوباره بچه‌دار شوید شاید پیشنهاد کند خوردن ویتامین‌های پیش از زایمان را ادامه دهید تا مطمئن شوید که مقدار کافی فولیک اسید دریافت می‌کنید و از ساخته‌شدن سطح ویتامین‌های حلال در چربی که در بدنتان ذخیره می‌شود اطمینان یابید که طی بارداری و شیردهی تحلیل می روند.
جواب دادن به پرسش‌های بارداری بعدی شما :
اگر در مورد اینکه چگونه این بارداری ، بارداری‌های بعدی را تحت تأثیر قرار می‌دهد سؤالی دارید بپرسید. مثلاً اگر مشکلی مانند فشارخون بالا یا دیابت حاملگی داشته‌اید صحبت کنید که چگونه می‌توانید از الآن تا بارداری بعدی خطر پیشرفت این مشکلات را کاهش دهید.
تأیید روابط جنسی داشتن :
بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که تا 6 هفته پس از زایمان برای روابط جنسی صبر کنید. این مدت خطر عفونت یا خونریزی را کاهش می‌دهد . ممکن است شما آمادگی جسمی یا روحی نداشته باشید اگر این‌طور است در مورد احساسات خود با همسرتان صحبت کنید.
در اولین آمیزش بسیار آهسته پیش بروید زیرا ممکن است آسیب برساند. اگر شیر می‌دهید پایین بودن میزان استروژن واژنی شما را کاهش می‌دهد. ترشحات آبکی واژن تا چند هفته دیگر ایجاد می‌شود. اگر ترشحات واژن شما ایجاد نمی‌شود پزشک کرم استروژن تجویز می‌کند.
جواب به سؤالات دیگر:
در طی یک یا دو هفته قبل از معاینه هر سؤالی که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید. ذهن محروم از خواب شما ممکن است هر آنچه را که یادداشت نکنید فراموش کند.
نوزاد در  هفته ششم از زندگی خود می‌تواند از خود صداهایی تولید کند شما می‌توانید روبروی او قرار بگیرید و صداهایی از خودتان تولید کنید تا کم‌کم او نیز این صداها را تقلید کند. او همچنین می‌تواند برای لحظاتی که رو شکم خوابید با کمک دست‌هایش سینه خود را بالا بیاورد .
در هفته ششم رشد نوزاد معمولاً گریه? نوزادان به حداکثر میزان خود می‌رسد . این گریه‌ها معمولاً تا هفته‌های بعدی نیز ادامه پیدا خواهد کرد و تا سه یا چهار ماهگی به طور کلی از بین خواهد رفت. اما می‌توانید با ماساژ نوزاد و همین طور از طریق تکان دادن و چرخاندن نوزاد از میزان آن کم کنید.

تغییرات نوزاد در هفته ششم نوزاد
هفته ششم نوزادی هنوز بینایی نوزاد به تکامل خود نرسیده ولی می‌توان گفت که نوزادان در این زمان از رشد خود قادر به تشخیص رنگ‌های سیاه و سفید از یکدیگر می‌باشند . اما نوزادان در این سن هنوز نمی‌توانند تصاویر رنگی با رنگ‌های اصلی را تشخیص دهند . آن‌ها بیشتر علاقمند به دیدن تصاویر پر نقش و نگار مانند خال‌خالی، راه‌راه و شطرنجی و حلزونی می‌باشند.
بالا آوردن
موردی که به فراوانی در اولین هفته‌های والدین شدن مشخص است ، تمیز و خشک کردن لباس‌هایی است که باید کنار لباس‌شویی بمانند. کمی بعد از شیر خوردن ، نوزاد ممکن است بالا بیاورد تا زمانی که ممکن است نگران سیر شدن او باشید.
بالا آوردن بعد از شیر خوردن کاملاً طبیعی است. شکم نوزاد متفاوت از شکم بزرگ‌سال عمل می‌کند. دریچه‌ای که دهانه معده را بسته نگه می‌دارد تا یک سالگی کودک تکامل نمی‌یابد. به این دلیل است که آروغ زدن و باد گلوی نوزاد می‌تواند مقداری از محتویات معده‌اش را بیرون بریزد. با بزرگ‌تر شدن نوزاد این اتفاق کمتر رخ می‌دهد و حدود 6 ماهگی برطرف می‌شود.
تا زمانی که نوزاد شما روزی 30 گرم وزن اضافه می‌کند و در طی ماه‌های اول رشد طبیعی دارد جای نگرانی نیست. ممکن است ببینید تمام شیر خشک یا شیری که خورده را بالا می‌آورد اما آن تنها یک قاشق از مایعات است.
این نظریه را امتحان کنید. یک قاشق را با شیر خشک یا آب پر کنید و آن را روی حوله‌ای بریزید تا ببینید که الیاف حوله چقدر وسیع آن را به خود جذب می‌کند. برای کمک به نوزادتان به طور متناوب و با حجم کم شیر بدهید . در فاصله‌های منظم آروغ او را بگیرید.
اگر از شیشه استفاده می‌کنید طوری آن را نگه‌دارید که از نوک شیشه فقط شیر بدون هوا وارد دهانش شود. بلعیدن هوا می‌تواند موجب شود تا محتویات معده نوزاد به مری او وارد شود.
موقع شیر دادن در محیطی آرام به نوزاد شیر دهید و او را بغل کنید یا در صندلی نوزاد 20 دقیقه بعد از شیر دادن صاف نگه‌دارید . بالا آوردن ممکن است در اثر زیاد خوردن نیز باشد. اگر نوزاد سرش را بر می‌گرداند او را مجبور به خوردن نکنید.
تقویت مغز در هفته ششم رشد نوزاد
کتاب‌های مخصوص نوزادان که در آن تصاویر و اشکال هندسی سیاه و سفید وجود دارد می‌تواند به تقویت و تحریک قوای بینایی و همین طور مغزی نوزاد بپردازد. . این  تصاویر  می‌توانند ذهن نوزاد را برانگیخته و به او کمک کنند که حاشیه‌های اطرافش را تشخیص بدهد.
به هنگام حمام کردن نوزاد با او صحبت کنید. حتی می‌توانید همه کارهایی را که انجام می‌دهید برایش توضیح دهید .بیشتر نوزادان از حمام کردن لذت می‌برند. از اسباب‌بازی‌های مخصوص حمام و کتاب حمام نیز می‌توانید برای سرگرم کردن نوزاد خود استفاده نمایید.

والدین در هفته ششم از رشد نوزاد
تحریک کردن یا به فعالیت واداشتن نوزاد یکی از بهترین شیوه‌های کمک به او در کشف دنیای پیرامونش است.زمانی که کودکتان  بیدار است با او صحبت کنید. برایش توضیح دهید که چه کاری انجام می‌دهید حتی زمانی که پوشک او را تعویض می‌کنید به او بگویید "مامان داره پوشکتو عوض میکنه" برای نوزاد آواز بخوانید ، او را قلقلک بدهید و با او بازی کنید. با این کارها می‌فهمید که نوزادتان از چه چیزی خوشحال و از چه چیزی ناراحت می‌شود. به اندازه? کافی با او ارتباط برقرار کنید ، اما زیاده‌روی نکنید.
اگر کسی تا کنون کمک و همراه شما بوده احتمالاً بایستی تلاش کنید کارهای کودک خود را به تنهایی انجام دهید . او را حمام ببرید لباس‌هایش را عوض کنید و او را بخوابانید. از تمامی لحظات استفاده کنید زیرا در عین سختی زمان به سرعت می‌گذرد.
معمولاً معاینات پس از زایمان در این  هفته صورت می‌گیرد ، پزشک وضعیت روحی و جسمی شما را بررسی می‌کند و توصیه‌های لازم را به شما می‌کند.
در این معاینات رحم شما از لحاظ وجود پارگی مورد بررسی قرار می‌گیرد. و اگر بهبودیافته بودید انجام آزمایش پاپ اسمیر را برای شما تجویز می‌کند. اگر با سزارین وضع حمل کرده باشید  شکم شما را معاینه می‌کند و جای بخیه‌ها را بررسی می‌نماید.
همین طور سینه‌هایتان را برای احتمال مسدود بودن مجرای شیری ، ورم پستان معاینه می‌نماید. همچنین می‌خواهد بداند که آیا اگر شیر خودتان را به نوزاد نمی‌دهید ، شیرتان در حال خشک شدن است یا خیر.
همین طور ماما در خصوص نحوه? پیشگیری از بارداری پس از زایمان به شما توصیه‌هایی می‌کند. ممکن است حتی قبل از شروع دوران قاعدگی و یا در حین شیردهی نیز باردار شوید.

معاینات نوزاد
پایان دو ماهگی زمانی است که نوزاد خود را بایستی به پزشک مخصوص کودکان برده و میزان رشد او را تحت نظر داشته باشید.

رشد نرمال دور سر، اندازه استاندارد


اگر اندازه سر نوزاد 32 باشد. آیا غیره طبیعی و نشانه سندرم خاصی می باشد .نارس نبوده.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان:اگر اندازه سر نوزاد 32 باشد. آیا غیره طبیعی و نشانه سندرم خاصی می باشد .نارس نبوده.
 
 پاسخ دکتر وحید نعمتی زاده، متخصص بیماری های نوزادا و کودکان:
اگر نوزاد با وزن استاندارد به دنیا آمده باشد، به طور معمول اندازه دور سر 35 سانتی‌ متر است است. در سه ماهه اول ماهی 2 سانتی ‌متر به دور سر اضافه می شود. در سه ماهه دوم ماهی یک سانتی ‌متر و در شش ماهگی تا یک سالگی، هر ماه نیم سانتی ‌متر به دور سر اضافه می‌شود. ولی این به این معنا نیست که حتما اگر شیرخواری با اندازه دور سر 35 سانتی‌ متر به دنیا آمد، در یک ماهگی اندازه دور سر به 37 سانتی‌ متر برسد. به عبارت ساده‌تر در سه ماهه اول که قرار است هر ماه دو سانتی ‌متر بر دور سر افزوده شود، این عدد به علاوه یا منهای 2، قابل قبول است. ولی اگر سرعت رشد بیش از این مقدار یا کمتر از میزانی که مطرح شد، باشد باید حتما کودک تحت نظر متخصص معاینه و بررسی شود.

روند رشد حرکتی نوزاد، تولد تا یک سالگی


تاخیر در هر موردی از رشد حرکتی نوزاد می تواند نگرانی در پی داشته باشد. مادری ذکر می کرد که فرزندش هشت ماه و نیمه است و هنوز چهار دست و پا نمی رود.
تاخیر در هر موردی از رشد حرکتی نوزاد می تواند نگرانی در پی داشته باشد. مادری ذکر می کرد که فرزندش هشت ماه و نیمه است و هنوز چهار دست و پا نمی رود. وقتی دوستانش به او می گفتند که بگذارد کودکش بدون کمک او تحرک داشته باشد و او نمی توانست، احساس می کرد مقصر است. این سوء رشد به مراحل بعدی زندگی اش تسری پیدا خواهد کرد و … حداقل مشکل این است که این افکار ذهن را آزار خواهد داد.
اگر کودک شما هنوز چهار دست و پا نمی رود، نمی خزد یا راه نمی رود، نگران نباشید.
اساساً، در بسیاری از این دست موارد پزشکان والدین را دعوت به آرامش می کنند. اما چگونه می توان آرام بود زمانی که احساس می کنید یک نقطه ضعف عمده در رشد حرکتی نوزادرشد حرکتی نوزاد تان وجود دارد؟
اما واقعیت این است که خیلی از این نگرانی ها نشات گرفته از فقر دانش کافی و بیهوده اند. لذا ابتدا باید اطلاعات کافی را در مورد روند رشد حرکتی نوزاد به دست آورد.
 
دوران قبل از تحرک در کودک
چند هفته اول، کودک مشغول کشیدن دست ها و پاهای خود است، به گونه ای که اساساً بدن خود را از موقعیت فشرده ای که در رحم داشت، خارج کند. در طی یک یا دو ماه و حداکثر به طور قطعی تا چهار ماهگی، او بایستی بطور فعال مفاصل ران خود را بالا بکشد و تکان بدهد.
چارلز شوبین، استادیار کودکان در دانشگاه جانز هاپکینز، در بالتیمور، در این مقطع شروع به آزمایش آب در کودک می کند تا ببیند او چه کاری می تواند با پاهایش انجام دهد.
اگر پاهای کودک شما کمی قوسی است، نگران نباشید. اکثر موارد خود به خود اصلاح می شود. دکتر شوبین اضافه می کند : "در ضمن نترسید که کودک را روی پای خود نگه دارید. انگیزش ایستادن در کودک به صاف شدن استخوان ها کمک می کند.”
بین 4 تا 6 ماه نوزادان پاهای گوشتی خود را کشف می کنند و آنها را در دهان خود می گذارند. آنها همچنین ممکن است از پای خود به همان شیوه ای که از دستان خود استفاده می کنند، بهره ببرند، اسباب بازی ها را بلند کنند و با آنها بازی کنند.
نکته قابل ذکر دیگر اینست که شما ممکن است متوجه شوید که پاهای نوزاد شما به سمت داخل انحنا دارد. در بیشتر موارد، این کاملاً طبیعی و نتیجه دیگری از وضعیت قبلی او در رحم است. کریستین هانیبال، مددکار کلینیک مرکز مراقبت های اولیه در بیمارستان کودکان پیتزبورگ می گوید: اگر استخوان ها به اندازه کافی برای برای کشیدن و صاف کردن پاها منعطف باشند، جای نگرانی نیست. اما اگر به نظر می رسد سفت و سخت هستند، بهتر است به ارتوپد اطفال مراجعه کنید.
اگر کودک شما طی 3 تا 6 ماه کماکان پاهایش را تکان نمی دهد و به نظر می رسد که در آغوش شما نیز ثبات ندارد یا وقتی سعی می کنید او را در موقعیت ایستاده نگه دارید، پایش را زمین نمی گذارد، با پزشک مشورت کنید.
 
آمادگی خزیدن
بعضی اوقات بین 7 تا 10 ماهگی نوزادان دست و پاهای خود را بالا می برند و به عقب و جلو می برند. این نشان دهنده آمادگی آنها برای شروع خزیدن است. البته، بعضی از بچه ها راه های دیگری برای تحرک پیدا می کنند، مانند غلتین به پشت.
اینکه نوزاد می خزد یا نه، مساله ای مربوط به خلق و خوی آنهاست. دکتر هانیبال می گوید: "برخی از نوزادان بیشتر تحرک دارند؛ برخی دیگر از آنها بیشتر تمایل به سکون دارند و دوست دارند بیشتر با آنچه که در دسترس آنهاست، بازی کنند.” در واقع، برخی از بچه ها هرگز نمی خزند.
دکتر هانیبال توضیح می دهد که معمولاً تا زمانی که آنها در دیگر نقاط عطف رشد حرکتی نوزاد مانند تلاش برای ایستادن، استفاده از مبلمان برای این کار و استفاده مناسب از دست هایشان به طور مناسب پیش می روند، همه چیز عادی است.
اگر فرزند شما نمی تواند وزن بدن خود را حفظ کند یا انرژی لازم را برای حرکت دادن ندارد، به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید. کودک شما ممکن است دارای ضعف انگیزش عضلانی باشد (زمانی که مغز سیگنال عصبی را به عضلات تحویل نمی دهد و یا عضلات آنها را دریافت نمی کنند که می تواند منجر به ضعف عضلانی شود) یا شاید او زمان کمی را روی شکم صرف کرده است.
یکی دیگر از علائم مهمی که در صورت مشاهده در روند رشد حرکتی نوزاد ، باید به دکتر متخصص اطفال بگویید این است که کودک شما به مدت 1 سال هیچگونه علامت مثبتی از تحرک از خود نشان ندهد یا به نظر برسد از یک طرف بدنش استفاده نمی کند. دکتر هانیبال ادامه می دهد این مساله ممکن است خطری نداشته باشد، اما شاید یک مشکل عصبی، مانند فلج مغزی، که سالانه در حدود 8000 نوزاد تشخیص داده می شود، وجود داشته باشد.
 
کنترل گشت و گذار
حدود 9 یا 10 ماهگی، کنجکاوی بچه ها به آنها انگیزه می دهد تا خود را برای دیدن بهتر جهان آماده کنند و به طور کلی در 11 تا 12 ماهگی، آنها اولین گام های خود را در حالی که صندلی یا مبل را نگه داشته اند، بر می دارند. در طول این دوره، شما ممکن است متوجه شوید که پاهای او به نظر مسطح است. بخشی از این امر به این دلیل است که قوس کف پا هنوز به شکل کامل تشکیل نشده و تا حدودی توسط یک جرم چربی پنهان شده است که در حدود سن 2 یا 3 سالگی ناپدید می شود.
در حالی که وجود قوس در کف پای کودکان طبیعی و البته ضروری است، پاهایی که صاف باقی می ماند، ممکن است نیاز به کفش با پشتیبانی های قوسی شکل برای ترمیم داشته باشد که در غیر این صورت، کفش نوزاد باید عادی باشد.
همانطور که قبلاً اشاره شد پاهای کودک شما ممکن است به داخل متمایل باشد که معمولاً جایی برای نگرانی نیست و احتمالاً نتیجه موقعیت کودک در رحم است. به طور کلی، هر دو پا و ساقها تا 18 ماهگی صاف می شوند، مگر اینکه انگشتان شست متمایل به داخل، کاملاً سفت و سخت باشند که در این صورت باعث درد و کاهش توانایی کودک شما برای پیاده روی می شود و نیاز به بازدید یک متخصص ارتوپدی دارد، ولی اکثر متخصصان اطفال به کودک اجازه می دهند تا آنها این عارضه را به طور طبیعی از بین ببرند.
آیا فرزند شما فقط از بازوان خود برای ایستادن استفاده می کند؟ آیا به نظر می رسد دشوار بلند می شود، چرا که پاهای او سفت و محکم تر از حد نرمال است؟ بیش از حد و یا اغلب به یک سمت می افتد؟ اینها خطوط قرمزی است که می تواند طیف وسیعی از مشکلات را شامل اختلالات مفصلی، اختلالات نخاعی و فلج مغزی نشان دهد. هنگامی که متوجه این علائم در رشد حرکتی نوزاد تان شدید، آنها را حتماً با پزشک متخصص اطفال خود در میان بگذارید.
 
راه رفتن
بچه ها نیاز به تعادل، هماهنگی و اطمینان دارند تا اولین قدم هایشان را بردارند. به همین دلیل است که کودکان در سن های مختلف به این نقطه عطف می رسند. رفتارهای راه رفتن نیز در کودکان متنوع است. ممکن است حد فاصل بین چهار دست و پا رفتن و راه رفتن در کودکان متفاوت باشد. دکتر هانیبال می گوید : ” اکثر پزشکان متخصص اطفال در مورد راه نرفتن کودکان، مادامیکه از نظر علائم عصبی طبیعی باشند، تا 15 ماهگی نگرانی ندارند.”
اگر فرزند شما به طور مستقل تا 15 ماهگی راه نرود، تعادلش بهبودی نداشته باشد (او نمی تواند خودش راه برود یا راه رفتن ناپایدار دارد)، اغلب می افتد، دست و پا چلفتی به نظر می رسد ، تلو تلو می خورد و کارهای بسیار کوچکش خیلی طول می کشد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. از سوی دیگر، راه رفتن روی نوک پا به تنهایی باعث نگرانی نیست، اما هنگامی که یک کودک هرگز پاهای خود را صاف بر روی زمین قرار نمی دهد و اینگونه راه رفتنش تا دو سال و نیمه گی ادامه می یابد، می تواند خطرناک باشد.
با این حال، قبل از هراس، فرزندتان را توسط یک متخصص فیزیوتراپ یا متخصص مغز و اعصاب ارزیابی کنید، زیرا احتمال دارد که رفتن روی نوک پا، موجب شود عضلات پا کوتاه و سفت شوند.
مورد دیگری نیز که ذکر شد، احتمال انگیزش کم عضلات از ناحیه مغز است که این مورد نیز می تواند راه رفتن را مشکل کند. در این موارد معمولاً جلسات فیزیوتراپی به صورت دو بار در هفته، تجویز می شود.
بعضی از بچه ها زود حرکت می کنند و برخی دیر. مایکل واسمن، یک متخصص اطفال در سیستم های بهداشتی در نیواورلئان، می گوید: به عنوان یک توصیه، به خاطر داشته باشید: ” می توانید دو تا سه ماه پس از تاخیر در نقاط عطف نموداری رشد حرکتی نوزاد نیز منتظر بمانید، بدون اینکه هراسی داشته باشید.”
 
پابرهنه بهتر است
کفش ها برای کودک اجتناب ناپذیر هستند، اما برای پوشاندن آنها در پای کودک، زیاد عجله نکنید. چارلز شوبین، استادیار اطفال در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور می گوید : ” در حین اینکه بچه ها می آموزند که راه بروند، بهترین پوشش، واقعاً پابرهنه بودن است”. او می گوید که اطفال را پابرهنه یا با جوراب برای راه رفتن تمرین دهید. رشد پا باید به طور طبیعی و بدون نیاز به حمایت مصنوعی ای که کفش ارائه می کند، انجام شود.
زمانی که نیاز به پوشیدن کفش احساس شد، به دنبال کفش های نرم و قابل انعطاف با کف های بدون قوس باشید، به طوری که کودک شما به راحتی بتواند زمین را احساس کند. دکتر شوبین می گوید: ” کودک شما نیاز به کفشی دارد که ساده باشد، چرا که او باید یاد بگیرد از عضلاتش استفاده کند”.
به یاد داشته باشید که بچه ها به سرعت رشد می کنند، بنابراین کفش آنها را هر دو تا سه ماه (4-6 ماه برای پیش دبستانی ها) بررسی کنید تا مطمئن شوید که هنوز مناسب هستند. کفش های خیلی سبک می توانند باعث شل شدن مفاصل انگشتان شوند. بین انگشت بزرگ و انتهای کفش باید حدود یک چهارم اینچ فاصله باشد.
 
تمرینات رشد حرکتی نوزاد
در اینجا تمریناتی است که می توانید با بچه های خود به جهت تشویقشان برای داشتن تحرک و بهبود رشد حرکتی نوزاد انجام دهید :
در 6 ماه اول و بیشتر، بازی کردن با گهواره های کودک، جلیقه های پرش و هر گونه فعالیت جزئی با محوریت بازوها و پاها و همچنین خزیدن روی شکم.
بین 7 تا 10 ماه قرار دادن یک اسباب بازی در دور و بر بچه به جهت دادن انگیزه حرکت.
تشویق به خزیدن و حرکت به طور کلی در 9 تا 10 ماهگی از طریق ایستانیدن نوزاد در کنار یک میز کوتاه و قرار دادن موارد جذاب در آن به جهت واداشتن آنها به حرکت در طرفین.
ایجاد هماهنگی در دست و پا و کسب قدرت لازم برای ایستادن و خزیدن در 12 تا 15 ماهگی ایجاب می کند که اجازه دهید کودک واگن ها و اسباب بازی های مشابه را هل داده و بکشد.
پس نترسید و ثابت قدم باشید!

نوزاد در یازده ماهگی، رشدش در چه حال است؟


آموزش غذا خوردن به کودک، نیازمند تمرین زیاد و البته تحمل مقداری کثیف کاری و صبر و حوصله از جانب شماست.
آموزش غذا خوردن به کودک، نیازمند تمرین زیاد و البته تحمل مقداری کثیف کاری و صبر و حوصله از جانب شماست. به یاد داشته باشید که کودک باید برای فراگرفتن این مهارت، به آن عادت کند، پس صبور باشید.
در ابتدا این کار مانند نوعی بازی برای کودک به شمار می آید و بیشتر غذای کودک بر روی زمین، دیوار و یا پاهای او می ریزد تا در دهانش.
باید این حقیقت را بپذیرید که اگر کودک بخواهد خودش غذا بخورد، این کار بیشتر از زمانی طول می کشد که شما بخواهید به او غذا بدهید. پس باز هم صبور باشید.
یک توصی? دیگر، پوشاندن یک لباس کهنه و دست دوم در هنگام غذا خوردن به کودک است. همچنین می توانید با قرار دادن یک پارچ? بزرگ زیر او، از کثیف شدن کف اتاق و دشواری جمع کردن خورده های غذا، پیشگیری کنید.
کودک در این سن از اینکه در جایی حبس شود، واقعاً بدش می اید، حتی اگر این حالت در داخل کالسکه، صندلی مخصوص اش و یا صندلی ماشین، برای او ایجاد شود.
پس حتماً ساعاتی او را آزاد بگذارید تا خودش به تنهایی این طرف و آن طرف برود و چیزهای اطرافش را بشناسد. اجازه دهید تا در فضای باز روی چمن ها قدم بزند و در حالیکه به کالسکه اش تکیه داده، با آن راه برود.
البته در مورد بعضی از موقعیت ها، هنوز نیاز است که قاعد? قبلی حفظ شود، مثلاً وقتی کودک در ماشین است باید فقط در داخل صندلی مخصوص اش قرار بگیرد.
شما می توانید در مورد بعضی از موارد انعطاف به خرج دهید و کودک تان را آزاد بگذارید، اما باید همواره در مورد مسائلی که با امنیت و سلامت او در ارتباط اند، قاطع باشید، حتی اگر با مخالفت کودک تان رو به رو شوید.
شاید شما احساس کنید که کودک تان گاهی به شما کم محلی کرده و شما را نادیده می گیرد. باید بدانید که کودکان این کار را از روی عمد انجام نمی دهند، بلکه فقط می خواهند تماماً بر روی کاری که دارند انجام می دهند، تمرکز کنند.
شاید برای بعضی از بچه ها واقعاً سخت باشد که بخواهند از روی یک کار بر روی کار دیگر متمرکز شوند. پس شما نباید از این کم توجهی کودک تان ازرده شوید. صبور باشید و به کودک تان زمان کافی را برای تمرکز دوباره بر روی فعالیت جدیدی که شروع می کند، بدهید.
همچنان که کودک شما بزرگتر شده و استقلال بیشتری کسب می کند، چگونگی ابراز علاقه اش برای نزدیک شدن به شما و بودن در آغوش شما، تغییر می یابد و به شیو? جدیدی می خواهد مورد محبت شما قرار بگیرد. 
او حالا در حالی که شب ها برایش کتاب می خوانید، سرش را روی پاهای شما می گذارد و به حرف های شما گوش می دهد. بعد از اینکه تمام روز را با بازی کردن و به این طرف و آن طرف سرکشیدن گذرانده، حالا نیاز به آرامش و امنیت از جانب شما دارد.
همچنین علاق? بیشتری نسبت به صفحات کتاب و عکس های داخل آن از خود ابراز می کند، به طوری که با دیدن آنها، محو تماشا شده، از خود صداهای مختلف در می آورد، تصاویر را لمس می کند و به ورق زدن کتاب همراه با شما علاقه نشان می دهد.
به خاطر داشته باشید که هر چقدر کودک شما صداها و کلمات بیشتری بشنود، راحت تر کلمات را با زبان خود خواهد ساخت. بنابراین، هر روز برای اجرای این تمرین با او وقت صرف کنید.
شاید شما تا الآن بارها و بارها، هر شب یک کتاب را در هنگام خواب برای کودک تان خوانده اید زیرا فکر کرده اید او منتظر شنیدن داستان جدیدی نمی باشد و از اینکه تصویرهای تکراری و کلمه های مشابه را مدام می بیند و می شنود، احساس راحتی می نماید.
اما موضوع به همان سادگی که فکر می کنید نیست؛ سعی کنید که هر چند وقت یک بار، داستان جدید و کتاب متفاوتی را برای کودک تان بخوانید. کودک شما از کتاب هایی که جنس و تصاویر صفحات آنها با هم متفاوت است، به ویژه از آنهایی که در هنگام ورق زدن صدای متفاوتی از آن در می آید، لذت می برد.
در 11 ماهگی حافظ? کودک همچنان در حال تکامل و رشد می باشد. او در حال کسب توانایی در ایجاد تصاویر پایدار و ماندگار از اجسام گوناگون در ذهن خود است و می تواند تصویری ذهنی از اشیاء پیرامونش داشته باشد.
ممکن است اسباب بازی دلخواهش را به یاد بیاورد و برای اینکه آن را در اختیارش قرار دهید، شروع به گریه کردن کند. البته با این که هفته ها و شاید هم ماه ها زمان نیاز است تا این توانایی کودک تکمیل شود، اما شما حتماً متوجه این موضوع شده اید که کودک تان دیگر به انداز? قبل با رفتن شما، گریه و بی قراری سر نمی دهد. این موضوع به دلیل آن است که او فهمیده شما حتی با رفتن و ترک کردن او وجود دارید و به زودی برمی گردید.
کودک در این سن تا جایی که می تواند شما را وادار به تحرک می کند. او حالا بیشتر اوقات در حال راه رفتن است و می خواهد راه های جدیدتر و سریع تری را برای حرکت کردن کشف کند.
حالا که کودک می تواند به راحتی چهار دست و پا راه برود و حتی شاید برای یکی دو لحظه بدون تکیه کردن برجایی بایستد، کم کم به برداشتن اولین قدم های لرزان خود همراه با تلوتلو خوردن نزدیک می شود.
با گذشت زمان او برای مدت بیشتری می تواند خودش به تنهایی، روی پاهایش بایستد. هرچقدر کودک بیشتر تمرین کند تا بتواند از پاهایش بیشتر استفاده نماید، بدنی قوی تر پیدا کرده و بهتر می تواند تعادلش را حفظ نماید.
شاید کودک تان تا الآن موفق به خم کردن زانوهایش و سپس نشستن بر روی زمین شده باشد. این موضوع بدون شک یک پیشرفت واقعاً چشمگیر برای اوست. او حالا دیگر می تواند بدون اینکه خودش را روی زمین بیندازد، بنشیند. شاید تا الآن دست تکان دادن و بای بای کردن را نیز در هنگامی که او را ترک می کنید، یاد گرفته باشد.
کودک در این سن، برای مدت کوتاهی در حالی که دستش را گرفته اید، شروع به راه رفتن می کند. او حالا می فهمد که شما هنگام پوشاندن لباس به او، چه کاری انجام می دهید و با بالا نگه داشتن دست هایش، سعی می کند که در این کار به شما کمک کند.
کودکان معمولاً در این سن، می توانند خودشان به تنهایی با لیوان آب بخورند، البته کودکانی نیز وجود دارند که چند ماه دیرتر از سایرین این توانایی را پیدا می کنند.
حتماً این موجب تعجب شماست که چرا کودک تان مثل میمون ها، دوست دارد از هر چیز مثل تختخواب، کالسکه و یا صندلی اش بالا برود. اکنون کار عوض کردن لباس و پوشک او نیز بسیار مشکل شده است.
کودک دوست ندارد حتی یک لحظه آرام بگیرد و دست از این طرف و آن طرف رفتن و کنجکاوی کردن بردارد. دقت کنید که تمام چیزهای خطرناک، داغ و یا سنگین باید حداقل 30 سانتی متر دورتر از لب? میز قرار گیرند تا از دسترس او خارج باشند.
مسلماً با روحی? کنجکاو و ماجراجویی که کودک در این سن به دست می آورد، بروز تصادفات و پیشامدها برای او اجتناب ناپذیر خواهد بود. بنابراین سعی کنید بیش از حد در مقابل این گونه خطاها و اتفاقات که به نوعی تجرب? عملی برای کودک به شمار می آیند، از خود واکنش نشان نداده و برافروخته نشوید.
در هنگام بروز اینگونه پیشامدها، صبر کنید ببینید که کودک چه احساسی دارد و اینکه آیا آسیب دیده یا خیر. مثلاً اگر او زمین خورد، به او بگویید: افتادی زمین و او را ببوسید.
بدین ترتیب او به بازی کردنش ادامه داده یا سعی می کند با دوباره انداختن خودش، باعث شود که شما دوباره او را ببوسید. فقط زمانی که واقعاً صدمه دیده، بلافاصله اقدام به درمان و مراقبت از او کنید.
>