تبلیغات در تلکسیران

تاثیر لپ تاپ بر بیضه، نابارور نشم


پژوهشی که در دانشگاه استونی بروک نیویورک توسط یفیم شینکین انجام شده، نشان می دهد که چسباندن پاها به یکدیگر به گونه ای که فرد بتواند لپ تاپ خود را روی پا نگه دارد و همچنین گرمای حاصل از عملکرد موتور لپ تاپ، دمای کیسه بیضه بنام اسکروتوم را تا 2?8 درجه سانتیگراد بالا می برد.
پژوهشی که در دانشگاه استونی بروک نیویورک توسط یفیم شینکین انجام شده، نشان می دهد که چسباندن پاها به یکدیگر به گونه ای که فرد بتواند لپ تاپ خود را روی پا نگه دارد و همچنین گرمای حاصل از عملکرد موتور لپ تاپ، دمای کیسه بیضه بنام اسکروتوم را تا 2?8 درجه سانتیگراد بالا می برد.
 پژوهش دیگری در جهت تشخیص تاثیر دستگاه های الکترونیکی بر باروری و کیفیت اسپرم انجام شده که حاکی از آن است که بین گرما و کاهش توانایی باروری، ارتباط مستقیمی وجود دارد.
گرما می تواند بر روند تولید اسپرم، حرکت و کیفیت آن نیز تاثیرگذار باشد. به همین دلیل به افرادی که تصمیم دارند پدر شوند، توصیه می شود از حمام آب داغ، سونا و شلوارهای گرم و تنگ بپرهیزند. افزایش محبوبیت لپ تاپ و استفاده طولانی مدت، گاه به گاه و یا مداوم از آن و قرار گرفتن در معرض گرمای حاصل از آن چندین بار در روز می تواند در طول سالیان، اثرات طولانی مدتی بر روی مردان داشته باشد. 
تحقیقات اخیر نشان داد که دمای دستگاه تناسلی مردان هنگام نشستن و چسباندن پاها به یکدیگر برای ثابت نگه داشتن لپ تاپ، 2?1 درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند. گرم شدن این ناحیه می تواند روی تولید و کیفیت اسپرم تاثیر داشته باشد. 
 نتیجه پژوهش های انجام شده بروی استفاده از موبایل و اثرات آن بر باروری کاملاً قطعی است. 
مردانی که گوشی موبایل خود را درون جیب شلوار نگاه می دارند، از کسانی که از موبایل استفاده نمی کنند یا آن را در جای دیگری نگاه می دارند، 15 درصد اسپرم کمتری تولید می کنند. این کار علاوه بر تعداد، حرکت اسپرم ها را نیز تحت شعاع قرار می دهد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض امواج الکترومغناطیس موبایل می تواند کاهش تولید اسپرم را وخیم تر کند. اگرچه استفاده از موبایل مردان را بطور مستقیم با مشکل ناباروری روبرو نمی کند اما با این حال خطرات ویژه خود را در این زمینه دارد. 
یک پژوهش استرالیایی نشان داده است که مردانی که تلفن موبایل خود را در جیب پشتی شلوار خود می گذارند، بطور میانگین در هر یک میلی لیتر مایع منی 65 میلیون اسپرم دارند، در صورتی که سایر مردانی که این کار را نمی کنند در هر یک میلی لیتر مایع منی حدود 75 میلیون اسپرم دارند. 

علت تشنگی زیاد، بیماری خاصی دارم؟


تشنگی و احساس عطش دائمی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد.
علت تشنگی زیاد، بیماری خاصی دارم؟
اگر احساس عطش و میل دائمی به نوشیدن مایعات امانتان را بریده است، به طوری که دیگر توانی برای غلبه بر این حالت خویش ندارید، حواستان باشد که حتماً پای مشکلی در میان است. این حالت شما نمی‌تواند ناشی از یک تشنگی ساده باشد و ممکن است زنگ خطری برای بروز یک بیماری جدی محسوب شود.

آب
این نوع از تشنگی و احساس عطش دائمی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. ما در این مقاله تعدادی از این دلایل را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید!

1. شاید شما داروهایی مصرف می‌کنید که خشک شدن دهان یکی از عوارض آنهاست:
بعضی اوقات احساس عطش و تشنگی، ربطی به خشک شدن آب بدن ندارد بلکه نشان دهنده یک تشنگی معمولی است که از خشکی زبان ناشی شده است. در بیشتر موارد، این تشنگی ریشه روانی ندارد و از مصرف یک سری از داروها نشأت می‌گیرد، مثل آتروپین‌ها، داروهای ضد فشارخون، داروهای اعصاب و داروهای ضد افسردگی. در حقیقت کاهش ترشح غدد بزاقی از عوارض مصرف این داروها به شمار می‌رود.
اما برای غلبه بر این حالت چه کاری از شما ساخته است؟ دقت کنید که اگر دیگر نمی‌توانید خشکی ناحیه دهان را تحمل کنید، حتماً با پزشک خود مشورت و فواید و عوارض داروهای تجویز شده را سبک سنگین کنید. در نهایت اگر چاره‌ای جز مصرف داروها نداشتید، پزشک ترفندهایی برای غلبه بر خشکی دهانتان پیشنهاد خواهد داد.

2. شاید به دیابت مبتلا شده‌اید:
پزشکان معتقدند: "زمانی که قند خون بالا می‌رود، آب موجود در خارج از رگ‌های خونی، به داخل آن‌ها هدایت می‌شود تا به این شکل قند خون پایین بیاید." بنابراین کلیه‌ها باید برای دفع و پاکسازی این آب بی‌رویه وارد میدان شوند و در نتیجه میل دائمی به ادرار کردن برای فرد پیش می‌آید و نهایت این که فرد مدام تشنه خواهد بود.
تشنگی مفرط در بچه ها و جوانان، زنگ خطری برای ابتلا به دیابت نوع یک است. البته این مورد، تنها نشانه دیابت نیست و برای تجویز داروهای مربوط به این بیماری، شرط کافی محسوب نمی‌شود.
اگر روزی روزگاری چنین حالتی برای شما پیش آمد، دستپاچه نشوید، خونسرد باشید، اگر دیدید که این علائم قصد برطرف شدن ندارند، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
علت تشنگی زیاد، بیماری خاصی دارم؟
3. شاید به مشکلات عصبی دچار شده اید:
گاهی اوقات احساس تشنگی، علتی ریشه‌ای دارد و از مشکلات عصبی ناشی می‌شود. به این ترتیب که مغز سیگنالی مبنی بر وقوع تشنگی را ارسال می‌کند، در حالی که بدن اصلاً نیازی به آب ندارد. این بی‌نظمی ممکن است که به نارسایی غده هیپوفیز مربوط باشد. این غده مغزی، وظیفه کنترل ادرار را بر عهده دارد. در نارسایی این غده، هورمون‌های مفید ترشح نمی‌شوند و کلیه‌ها نیز به خوبی عمل نمی‌کنند.
در دیابت بی‌مزه، وضع دقیقاً به همین شکل است: "در این بیماری که شباهتی با دیابت شیرین ندارد، فرد شب و روز احساس تشنگی می‌کند، به طوری که نوشیدن مایعات هم دردی از وی دوا نمی‌کند و مدام تمایل به ادرار کردن دارد." برای درمان این وضعیت، نخست باید آزمایشات تکمیلی ادرار و خون انجام گیرد تا ابتلا به این نوع از دیابت ثابت شود.

4. شاید مبتلا به نوعی بیماری موسوم به Potomanie شده‌اید:
این بیماری ریشه‌ای کاملاً روانی دارد. در این بیماری میل شدید به نوشیدن آب، همیشه و در همه حال گریبان گیر فرد مبتلاست. این بیماری غالباً به سراغ افرادی می‌رود که سعی می‌کنند به زور هم که شده آب بنوشند تا بلکه مثلاً چند گرمی از وزنشان کم شود! این بیماری مغز را به مرحله‌ای می کشاند که مدام برای رفع یک تشنگی کاذب، سیگنال می‌فرستد.
در هر صورت حجم بالای آب بلعیده شده (5 تا 10 لیتر در روز) باید از بدن دفع شود، در نتیجه فرد به طور مداوم نیاز به دفع ادرار دارد. در نتیجه، دو حالت پیش می‌آید: از یک سو فرد دوباره احساس تشنگی می‌کند، دوباره تا می‌تواند مایعات می‌نوشد و دوباره و دوباره این دور باطل تکرار می‌شود، از سوی دیگر، اِدم یا ورم‌هایی در سطح بدن ایجاد می‌شود (چون سدیم دیگر به اندازه کافی در بدن وجود ندارد و جریان آب نیز به خوبی در بدن انجام نمی‌گیرد).
برای درمان این بیماری، پیش از هر چیز باید بدانید که این بیماری، ریشه‌ای روانی دارد. از این رو گاهی اوقات بستری شدن در بیمارستان امری لازم در بهبود بیماری خواهد بود.

5. شاید واقعاً آب کافی به بدن شما نمی‌رسد و اصطلاحاً بدن هیدراته نمی‌شود:
پزشکان معتقدند که اغلب اوقات، حالت تشنگی طبیعی است و اصطلاحاً ریشه فیزیولوژیکی دارد: در این مورد، تشنگی از هیدراته نشدن بدن و یا تعریق زیاد ناشی می‌شود. هیدراته نشدن زمانی رخ می‌دهد که بدن آب زیادی را از راه ادرار و پوست (تعریق) از دست داده و این آب نیز از طریق مایعات و مواد غذایی مصرفی، جایگزین نشده است.
برای رفع و غلبه بر این حالت، آب و مایعات بنوشید ولی زیاده‌روی نکنید. ایده آل آن است که روزی 1.5 تا 2 لیتر آب بنوشید. این مقدار آب، از یک سو آب مورد نیاز بدن شما را تأمین می‌کند و از سوی دیگر، اختلالی در روند جریان آب در بدن نیز ایجاد نمی‌کند.

6. شاید در مصرف نمک زیاده‌روی می‌کنید:
زیاده‌روی در مصرف نمک، نوعی هیدراته نشدن، آن هم از نوع روانی را برای بدن به همراه دارد، به این دلیل که کلیه‌ها باید نمک و آب اضافی را به طور همزمان از بدن دفع کنند. دقت کنید که هر چه بیشتر نمک مصرف کنید، آب بیشتری از دست خواهید داد و در نتیجه، بدنتان با کمبود شدید آب مواجه خواهد شد و اصطلاحاً هنگ می کند!
از سوی دیگر، این حجم زیاد سدیم، در آب موجود در خارج از سلول‌ها تجمع می‌کند و تعادل محیط خارجی سلول‌ها را از بین می‌برد. برای غلبه بر این وضعیت، آب داخل سلول به خارج ترشح می‌شود و در نتیجه سلول‌ها خشک و خالی از آب می‌شوند و در نهایت احساس تشنگی بر فرد غلبه می‌کند.
برای بهبود این وضعیت، از آب و مایعات استفاده کنید اما مراقب میزان نمک موجود در غذای مصرفی خود باشید و بدانید که فرآورده‌های صنعتی چون انواع پنیرها و یا فست فودهایی چون پیتزاها، دارای نمک و سدیم نامرئی بالایی هستند!

پیچ خوردگی بیضه در مردان، سوالات رایج آن


پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود.
پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود. سوالات راجع به این بیماری در این مقاله آورده شده است.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟
پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود. این یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید، چیزی که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود. بافت بیضه بدو جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

چه چیزی باعث تورشن بیضه میشود؟
اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود.
این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

علائم پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟
پیچ خوردگی بیضه ها با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.
این بیماری بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

چه زمانی باید برای تورشن بیضه با پزشک تماس گرفت؟
درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن پیچ خوردگی بیضه ها یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

چه سوالاتی باید در مورد تورشن بیضه از پزشک پرسید؟
شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟
معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه ها ، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود.
عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

درمان تورشن بیضه چیست؟
تنها درمان پیچ خوردگی بیضه ها جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشک هم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه ها را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟
اگر پزشک به پیچ خوردگی بیضه ها شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.

جراحی تورشن بیضه چیست؟
هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر پیچ خوردگی بیضه ها با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

آیا درمان های خانگی برای تورشن بیضه توصیه می شود؟
درمان خانگی برای پیچ خوردگی بیضه ها مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟
شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

چه داروهایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟
در اورژانس، بیماری که دچار پیچ خوردگی بیضه ها شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

قدم بعدی در تورشن بیضه چیست؟
بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

چه پیگیری هایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟
جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

چگونه می توانم از تورشن بیضه پیشگیری کنم؟
اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟
حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

سرطان پروستات در مردان، نقش لبنیات پرچرب چیست؟


چربی شیر گاو به‌طور میانگین 3 تا 4 درصد است و لذا هر محصول لبنی دارای مقادیر چربی بیشتر از آن پرچرب تلقی می‌شود، اما لبنیات کم‌چرب کمتر از 2درصد چربی دارد.
چربی شیر گاو به‌طور میانگین 3 تا 4 درصد است و لذا هر محصول لبنی دارای مقادیر چربی بیشتر از آن پرچرب تلقی می‌شود، اما لبنیات کم‌چرب کمتر از 2درصد چربی دارد.
به گزارش شفاآنلاین، به‌رغم ارزش تغذیه‌ای زیاد شیر و لبنیات، مصرف بی‌رویه انواع پرچرب آنها نه تنها زمینه‌ساز چاقی و بیماری‌های قلبی - عروقی است، بلکه ممکن است موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان شده و سبب بدخیم شدن تومورهای خوش خیم پروستات می‌‌شود.

تصویر لبنیات پرچرب و خطر سرطان پروستات
در ایران سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان (Cancer)در بین مردان است. طی 20 سال اخیر شیوع سرطان پروستات در کشور 2 تا 3 برابر بیشتر شده که چاقی و کم تحرکی علل شاخص آن هستند.
دلایل متعددی برای نقش مصرف لبنیات پرچرب در افزایش احتمال بروز سرطان پروستات در مردان عنوان شده است. مقادیر بیش از حد کلسیم موجب مهار کلسی تریول در بدن می‌شود؛ کلسی تریول یکی از متابولیت‌های ویتامین D است که مانع تکثیر غیرعادی سلول‌ها شده و لذا مهار کلسی تریول خطر سرطان را به همراه دارد. بنابراین اگرچه کلسیم موجود در لبنیات موجب پیشگیری از سرطان روده می‌شود اما مقادیر زیاد آن سبب سرطان پروستات می‌گردد. وجود فاکتور رشد شبه انسولین در شیر ممکن است موجب تکثیر بی‌رویه سلولی شود. هورمون استروژن داخل شیر و متابولیت‌های اسیدهای چرب احتمال سرطان زایی را به‌دنبال دارند.
بنابراین گرچه لبنیات پرچرب پرطرفدارتر از انواع کم چرب آن است، اما باید از مصرف(Consumption) بی رویه لبنیات پرچرب بویژه توسط مردان بالای 40 سال پرهیز شود.
مقدار متعادل مصرف روزانه لبنیات به عواملی نظیر جنس، سن، وزن، تحرک بدنی، جیره غذایی، ژنتیک و... وابسته است، اما قدر مسلم این‌که مقدار لبنیات پرچرب مصرفی روزانه هر فرد باید به مراتب کمتر از مقدار لبنیات کم‌چرب مصرفی باشد. دکتر بهادر حاجی‌محمدی بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران

لک های سفید روی آلت تناسلی مردانه


با اطلاعاتی که ایشان داده اند، به احتمال زیاد مبتلا به پیسی یا لک و پیس هستند که به آن ویتیلیگو هم می گویند و به نظر من حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.
لک های سفید روی آلت تناسلی مردانه
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من یک آقا هستم و چند وقتی است چند تا لکه روی آلتم افتاده به رنگ سفید و نه کم شدند و نه زیاد، هیچ درد و خارشی هم ندارند. ممکن است مشکلی داشته باشند؟

پاسخ دکتر داریوش دائر، متخصص پوست و مو:
با اطلاعاتی که ایشان داده اند، به احتمال زیاد مبتلا به پیسی یا لک و پیس هستند که به آن ویتیلیگو هم می گویند و به نظر من حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. اما در خصوص پیسی و اینکه چطور بروز می کند باید گفت که این بیماری مربوط به سیستم ایمنی بدن است که منشا اصلی آن کاملا شناخته شده نیست و به شکل لکه های روی نقاط مختلف بدن دیده می شود که رنگ آنها از سفید تا شیری فرق می کند. لکه ها ممکن است به اندازه سر یک سوزن باشند یا این که کل سطح بدن یک فرد را درگیر کنند. پراکندگی این بیماری پوستی در بدن به شکل های مختلفی دیده می شود. مثلا بعضی وقت ها لکه های زیادی در یک یا چند نقطه از بدن وجود دارند که به آن نوع کانونی گفته می شود.در نوع دیگر، لکه ها فقط روی یک بخش خاص مثلا روی یک دست یا پای بیمار دیده می شود. بعضی وقت ها این لکه ها به شکل پراکنده در همه جای بدن دیده می شوند. این بیماری زمان خاصی برای شروع ندارد و شروع آن از دوران کودکی تا میانسالی متغیر است. دراین میان هرچه سن شروع بیماری کمتر و سرعت انتشار لکه ها در بدن بیشتر باشد، امکان درمان بیماری در آینده کمتر است. ذکر این نکته ضروری است که آن بخش از بدن افراد که بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرد مثل صورت، گوش ها،ساق پا و همچنین روی دست ها و در عین حال کسانی که از شلوار کوتاه یا لیاس آستین کوتاه استفاده می کنند، بیشتر ممکن است با لک و پیس درگیر شوند.کسانی که به لک و پیس هستند، هیچ مشکلی برای زندگی ندارند، می توانند بین مردم بروند، ازدواج کنند یا به استخر بروند بدون آنکه بیماری برای آنها و یا یا دیگران مشکل ایجاد کند. برای کسانی که مبتلا به این بیماری هستند چند توصیه داریم.افراد که بخش بزرگی از پوست شان به این بیماری مبتلاست باید به شدت از خود در مقابل آفتاب محافظت کنند چون ملانین یا همان رنگدانه پوست اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب می کند و پوستی که این عنصر را ندارد، طبیعتا نمی تواند از خود مراقبت کند و با این روند پوست مستعد ابتلای به سرطان پوست و پیری زود رس می شود.
 
مهترین مطالب در این باره
بسیاری از عوامل می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی آلت شوند. در صورت عدم درمان میتواند به عوارض طولانی مدت نیز منجر شود.
برخی از مردان با شرایطی متولد می شوند که آن شرایط، عامل به وجودآورنده این لکه ها بوده یا منجر به گسترش لکه ها خواهند شد. گاهی اوقات لکه های سفید بر روی پوست شما نشانه یک STI یا عفونت دیگری است.

1- پاپول های پنیس
پاپول های پنیس ردیف هایی از لکه های سفید روی آلت هستند که در اطراف سر و یا گلنس آلت تناسلی رشد می کنند. پاپول های پنیس بی ضرر هستند. روشن نیست که چه چیزی باعث ایجاد  این لکه های سفید روی آلت می شود، اما به هیچ وجه با STI مرتبط نیستند.
راهکارهایی برای درمان پاپول های پنیس
پزشک معمولاً توصیه نمی کند که این پاپول ها برداشته شوند مگر اینکه موجب اضطراب یا نگرانی شما شوند. گزینه های ممکن برای برداشت عبارتند از:
جراحی برداشت
پزشک پاپول ها را با استفاده از یک اسکالپل بریده و جدا می کند.
جراحی با لیزر
پزشک با استفاده از تکنیک های جراحی لیزر به جدا کردن و حذف لکه های سفید روی آلت اقدام خواهد کرد.
کرایوسرجری
پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد لکه های سفید روی آلت یا همان پاپول ها استفاده کرده و آن ها را از آلت تناسلی جدا می کند.

2- دانه های فوردایس
دانه های فوردایس غدد چربی (سباسه) بزرگی هستند که بر روی سطح پوست قابل مشاهده می باشند. غدد سباسه به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کنند. این غدد به طور معمول توسط پوست پوشیده می شوند، اما می توانند خوشه هایی از لکه های سفید روی آلت و یا پوست ظاهر شوند.
دانه های فوردایس بی ضرر هستند و می توانند تقریبا در هر قسمتی از بدن، از جمله پیش پوست آلت تناسلی شما ظاهر شوند. معمولاً با آن ها متولد می شوید هرچند ممکن است تا سن بلوغ بروز نکنند.
راهکارهایی برای درمان دانه های فوردایس
پزشک معمولاً درمان این دانه ها را توصیه نمی کند مگر اینکه خودتان بخواهید آن ها را بردارید.گزینه های ممکن برای حذف عبارتند از:
درمان با لیزر
پزشک با استفاده از تکنیک های لیزر اقدام به برداشت بافت و کوچک کردن ظاهر این دانه ها می کند.
جراحی میکرو پانچ
دکتر با استفاده از دستگاهی از طریق پوست وارد شده و بافت هایی را که علل ایجاد نقاط فوردایس هستند برمی دارند.

3- جوش (کورک)
هنگامی که چربی های بدن یا بافت های مرده در منافذ گیر کرده و انسداد ایجاد می کنند، می توانند باعث رشد جوش ها شوند. هنگامی که منافذ پوست شما مسدود می شوند، باکتری ها می توانند در آن ها رشد کرده و این منافذ با ذرات چرکی آلوده پر شوند. در نتیجه این امر باعث سفید شدن جوش می شود.
جوش ها معمولاً بی ضرر هستند و با گذشت زمان محو میشوند. جوش های خود را نترکانید زیرا این کار باعث بدتر شدن التهاب یا ایجاد اسکار های دائمی می شود. اجازه دهید که این جوش ها خودشان محو شوند.
راهکاری برای درمان جوش
شما می توانید از پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک جهت پاکسازی باکتری ها و پوست اضافه و چربی ها استفاده نمایید. اما از داروهای ضد آکنه که برای صورت یا سایر قسمت های بدن به کار می روند، در درمان جوش های آلت تناسلی استفاده نکنید.

4- بالانیت
بالانیت زمانی اتفاق می افتد که پوست روی سر آلت تناسلی تحریک یا متورم شود.  لکه های سفید روی آلت به ویژه در نواحی سر آلت و پوست رویی آن می توانند یک علامت باشند.
سایر علائم عبارتند از:
قرمزی
درد هنگام ادرار کردن
درد یا سوزش آلت تناسلی
چنانچه بالانیت به دنبال عفونت (قارچی یا باکتریایی) باشد، ممکن است یک ماده سفید یا ترشحاتی را نیز مشاهده کنید.
راهکارهایی برای درمان بالانیت
برای کاهش سوزش، یک پماد کورتیکواستروییدی مانند بتامتازون (Betaloan SUIK) را به پوست آلت تناسلی بزنید.
اگر مشکوک به عفونت هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. وی ممکن است با تجویز یک ضد قارچ موضعی یا آنتی بیوتیک، هرگونه عفونت احتمالی ایجاد شده را پاکسازی کند.
اگر بعد از برقراری رابطه ی جنسی یا داشتن رابطه جنسی با شرکای جدید یا داشتن چندین شریک جنسی، دچار علائم شدید ، مجددا به پزشک خود مراجعه کنید.

5- فولیکولیت
فولیکولیت زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو، متورم شوند. این اتفاق ممکن است به دنبال یک عفونت باکتریایی، عفونت قارچی، و یا موهای زیرپوستی صورت گیرد.
فولیکولیت می تواند ایجاد خارش و تحریک کند. با این حال، معمولا مضر نیست، مگر اینکه از یک عفونتی که درمان نشده ناشی شود.
در صورت بروز هر یک از این علائم،بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید:
سوزش یا خارش
ترشح یا چرک از جوش های سفید یا تاول ها
درد یا حساسیت به لمس در اطراف جوش ها
راهکارهایی برای درمان فولیکولیت
با توجه به علت زمینه ای، فولیکولیت را می توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد که عبارتند از:
آنتی بیوتیک ها
پماد هایی برای عفونت های قارچی یا باکتریایی درمان کرد.
اگر مکرراً به فولیکولیت مبتلا می شوید، ممکن است پزشک عمل جراحی با لیزر برای حذف فولیکول های مو یا روش های تخلیه(درناژ) و یا پاکسازی عفونت های بزرگ تر را توصیه کند.

6- مولوسکوم کونتاژیوزوم
مولوسکوم کونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی پوستی است و می تواند از طریق تماس پوست با پوست، داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا، یا به اشتراک گذاشتن لباس ها، حوله ها و یا سایر موارد آلوده انتقال یابد.
لکه های سفید روی آلت یا جوش بر روی آلت یک علامت رایج این بیماری هستند. این بیماری ممکن است با نقاط کوچک و سفید یا گوشتی شروع شده، اما در نتیجه ی مقابله ی بدن با عفونت می توانند بزرگ تر، قرمز تر و حساس تر شوند.
لک های سفید روی آلت تناسلی مردانه
راهکارهایی برای درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم
این جوش ها غالباً بدون درمان از بین می روند.اما اگر ضایعات بزرگ شده و یا ایجاد ناراحتی کنند، پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:
اسید موضعی یا محلول های تاول
پزشک این مواد را بر روی جوش ها استعمال می کند تا تا با تخریب لایه ی رویی پوست آن ها را از بین ببرد.
جراحی کورتاژ
پزشک از یک ابزار به نام کورت استفاده می کند تا جوش ها. را از بین ببرد.
جراحی لیزر
پزشک با استفاده از تکنیک های لیزر جوش ها را برداشته و از بین می برد.
کرایو سرجری
همانطور که گفته شد پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد استفاده کرده.

7- عفونت قارچی پنیس
عفونت قارچی آلت تناسلی ناشی از قارچ کاندیدیا آلبیکنز است و می تواند با برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا یا عدم رعایت مراقبت های بهداشتی مناسب از آلت تناسلی منتقل شود.اگر به یک عفونت قارچی مبتلا هستید، علائم آن معمولاً در اطراف سر آلت تناسلی یا زیر پوست این قسمت ظاهر می شوند. سایر علائم عبارتند از:
  -  قرمزی
  -  علائم تحریکی
  -  ترشحات پنیری شکل
  -  سفتی و کشیدگی پوست آلت تناسلی (پیش پوست)
راهکاری برای درمان عفونت قارچی پنیس
پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی معمولاً برای پاک سازی عفونت کافی هستند. گزینه های رایج عبارتند از:
1- میکونازول (Desenex)
2-  میکونازول (Desenex)
3- HPV
 
8- سیفلیس
سیفلیس یک بیماری مقاربتی جدی است. بروز این بیماری بین سال های 2015 و 2016 افزایش یافته و هم اکنون به بیش از 5000 مورد در سال رسیده است. پس از دوره نهفتگی که بازه ای 9 تا 90 روزه دارد، سیفلیس خود را به صورت یک توده بدون درد (به اندازه یک سکه کوچک) بر روی آلت تناسلی یا دیگر نواحی حاضر در تماس جنسی نشان می دهد.
بسته به رنگ پوست فرد، توده به رنگ قرمز تیره، قهوه ای یا سیاه می باشد. این توده پس از مدت کوتاهی به یک زخم تبدیل می شود که بدون درد است. موردی که این بیماری را خطرناک می کند این موضوع است که پس از مدتی این زخم التیام یافته و فرد تصور می کند که درمان شده است در صورتی که این گونه نیست.
در صورتی که فرد کوچک ترین تردیدی در ارتباط با برآمدگی یا زخم بر روی آلت خود دارد باید فورا جهت انجام آزمایش و معاینه به یک کلینیک سلامت جنسی مراجعه کند زیرا ممکن است این زخم ناشی از سیفلیس باشد. خوشبختانه در صورتی که این عفونت زودهنگام تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است. فرد تا زمانی که کاملا درمان نشده است نباید رابطه جنسی داشته باشد.

9- بیماری های جنسی گرمسیری
برخی عفونت های جنسی گرمسیری سبب ایجاد برآمدگی کوچکی به رنگ قهوه ای یا صورتی بر روی آلت تناسلی مردان می شوند. این برآمدگی مانند توده ای است که توسط سیفلیس به وجود می آید. اغلب در این وضعیت، غده های موجود در کشاله ران نیز متورم می شوند.
بنابراین، در صورتی که فرد به تازگی در کشوری گرمسیری رابطه جنسی داشته و یا با شخصی از کشور های گرمسیری ارتباط جنسی داشته است او می تواند یک خطر تلقی شود. در صورت شک داشتن به آلوده شدن خود می توان به یک کلینیک سلامت جنسی (ادراری – تناسلی) جهت تشخیص و آزمایش شدن توسط متخصصان مراجعه کرد.
بیماری هایی که این متخصصان به دنبال آن ها خواهند گشت موارد زیر هستند:
  -  لنفوگرانولوما ونروم (LGV)
  -  شانکروئید (شانکر نرم)
  -  گرانولوم اینگوینال

10- زگیل های تناسلی ناشی از HPV
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) است که به راحتی توسط رابطه ی محافظت نشده گسترش می یابد. زگیل های تناسلی علائم شایع HPV هستند و شبیه به جوش های سفید یا قرمز بوده و ممکن است در اطراف آلت تناسلی، پوست ناحیه و یا کل ناحیه تناسلی ظاهر شوند.
HPV که سبب ایجاد زگیل های تناسلی می شود، موقتی می باشد و در نتیجه باعث عوارض طولانی مدت نمی شود. اگر سیستم ایمنی شما ضعیف است یا اگر چندین شریک جنسی دارید، زگیل های تناسلی ممکن است به مدت طولانی تری باقی بمانند.
لک های سفید روی آلت تناسلی مردانه
راهکاری برای درمان زگیل های تناسلی ناشی از HPV
اگر مشکوک به زگیل تناسلی یا HPV هستید، برای تایید تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.آن ها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:
درمان موضعی . پزشک با استفاده از یک محلول موضعی می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا زگیل را از بین برده یا آن ها را بسوزاند.
جراحی با لیزر
کرایوسرجری

11- زگیل های تناسلی ناشی از ویروس هرپس(تبخال)
هرپس یک عفونت ویروسی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. زگیل های تناسلی از علائم رایج آن می باشند که می توانند مانند جوش های سفید یا قرمز باشند.علائم دیگری که می توانند بر پوست ناحیه تناسلی و یا آلت تناسلی تاثیر گذارند شامل موارد زیر می باشند:
  -  قرمزی
  -  علائم تحریکی
  -  خارش
  -  تاول هایی که سربازکرده و از آن ها چرک خارج می شود.
راهکاری برای درمان زگیل های تناسلی ناشی از  ویروس هرپس
اگر شما معتقدید که زگیل تناسلی یا ویروس هرپس سیمپلکس دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک به احتمال زیاد از داروهای ضد ویروسی برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت استفاده می کند. اگرچه این داروها نمی توانند از شیوع بیماری های آینده جلوگیری کنند، اما می توانند به زمان بهبودی زخم ها را سرعت بخشیده و به کاهش درد کمک کنند. گزینه های رایج عبارتند از:
1- ایمیکوئیمود (آلدارا)
2-  پودوفیلین و پودوفیلیکس (Condylox)
3- اسید تری کلرواستیک (TCA)
این داروها ممکن است با بروز اولین علائم شیوع بیماری برای کاهش آن ها کمک کنند.
زمان مراجعه به پزشک متخصص
لکه های سفید روی آلت شما همیشه نگران کننده نیستند. اغلب اوقات در چند روز یا چند هفته خود به خود ناپدید می شوند. اگر علائم شما بیش از یک یا دو هفته طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر نشانه های زیر در شما ظاهر شدند، به پزشک خود مراجعه کنید:
  -  درد
  -  تورم
  -  قرمزی یا تحریک
  -  خشکی و ترک خوردگی پوست
  -  راش(بثورات)
  -  تخلیه واضح
  -  خوشه هایی از 20 یا تعداد بیش تر جوش های قرمز یا سفید
  -  جوش های گل کلمی 

مضرات خودارضایی مردان، چه مواردیست؟


19 سالمه تقریبا از 14 سالگی خودارضایی می کنم تقریبا هفته ای 2 یا 3 بار یا کمتر یا بیشتر می خواستم ببینم ایا در اینده مشکلی در بچه دار شدن می شه؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: 19 سالمه تقریبا از 14 سالگی خودارضایی می کنم تقریبا هفته ای 2 یا 3 بار یا کمتر یا بیشتر می خواستم ببینم ایا در اینده مشکلی در بچه دار شدن می شه داشته باشم  اگر بله، همین الان کمترش کنم مشکلی پیش نمیاد؟
 
پاسخ دکتر سعید محمدزاده، اورولوژیست:
 د?وست عزیز خودارضایی باعث می شود بافت اسفنجی عضله آلت آقایان دچار ضعف شده عملکرد درستی نداشته باشد، ولی تاثیر آن روی بچه دار شدن خیلی زیاد نیست. البته اگر فرد به شدت خود ارضایی کند، ممکن است مشکلی جدی در باروری او به ?وجود آورد و بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کند. در مردان خود ارضایی با لاغر شدن، پوکی استخوان، دیسک کمر، احساس گرسنگی، کم شدن آب بدن، به وجود آمدن نارسایی در قلب و تیروئید، عدم تولید اسپرم و یا کم شدن آن که در اثر آن اسپرم کافی برای تولید جنین وجود ندارد و ....همراه است و مرد انرژی بسیار زیادی را در جریان عمل خود ارضایی از دست می دهد.  افرادی که با وجود همسر اقدام به خود ارضایی می کنند نیز عوارضی را تجربه می کنند که از جمله آن ها می توان به بی میل شدن برای برقراری ارتباط جنسی با همسر، از بین رفتن حس پاکی و عزت نفس، عدم سازگاری با خانواده، علاقه نداشتن به زندگی مشترک با همسر، نرسیدن به ارگاسم  و...اشاره کرد که طلاق و جدایی از نتایج تلخ خود ارضایی در میان افراد متاهل به شمار می رود.
اما مشکلات ناشی از خود ارضایی تنها به عوارض جسمی آن منحصر نمی شود و فرد از نظر روحی نیز گوشه گیر، خسته، بی حوصله و عصبی شده و حالت خواب آلودگی به او دست می دهد. آسیب مهم دیگر? این عمل، پایین آمدن ضریب هوشی فرد است که مغز دچار آسیب دیدگی می شود و حافظه فرد مثل گذشته کار نمی کند.  
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟