پسرم ده روزه آبله مرغان گرفته و من نمیدونم در بچه گی این بیماری رو گرفته م یا نه.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسرم ده روزه آبله مرغان گرفته و من نمیدونم در بچه گی این بیماری رو گرفته م یا نه ایا امکان داره تا الان که ده روز گذشته و داره خوب میشه من ابله مرغان بگیرم یا اگر قرار بود بگیرم با پسرم همزمان میگرفتیم چون پسرم شیر من رو میخوره 
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 دوست عزیز در دو هفته اینده مشخص می شود. معمولا دو تا سه هفته طول می کشد تا علائم مشخص شود.
تولد نوزاد و اضافه شدن عضو جدید به اعضای خانواده ، میتواند روند زندگی را از وضعیت عادی برای مدتی تغییر دهد.
تولد نوزاد و اضافه شدن عضو جدید به اعضای خانواده ، میتواند روند زندگی را از وضعیت عادی برای مدتی تغییر دهد. پس از گذراندن دوره استراحت مربوط به زایمان ، بعضی از مادران دچار احساساتی رقیق و همراه آن دچار بحرانی میشوند که شدت آن از دلتنگی و احساس تنهایی تا افسردگی متغیر است.
بیشتر مادران در هفته اول تا دوم پس از زایمان به این احساس دلتنگی دچار می گردند. 
مهمترین عوارض این دوره عبارتند از : خستگی ، هجوم افکار ، مشکل تمرکز فکر ، گریه ، اضطراب ، ترس ، بی اشتهایی یا کم اشتهایی ، استرس ، بی خوابی ، نگرانی نسبت به وضع فیزیکی اندام ، بی توحی به سر و وضع خویشتن ، احساس شکست و وحشت ، بزرگ کردن مشکلات و از کاهی کوهی ساختن ، احساسات منفی نسبت به شوهر و ترس از جنون.
علاوه بر این احساسات ، بعضی مادران نسبت به قدرت مادری و توفیق خود در پرورش نوزاد دچار تردید می شوند. این عوارض گاهی به یاس و نومیدی و گاهی به احساسات منفی نسبت به نوزاد تبدیل میشوند و به این دلیل مادر خود را سرزنش نموده و احساس گناه می کند.
مشاهده این عوارض را نباید امری غیر منتظره دانست . بیشتر مادران پس از زایمان به این مشکل دچار میشوند و خود را در برابر تغییرات سریع و زیادی می یابند که سازش و خو گرفتن با آنها دشوار است. 
افسردگی ، نشانه عدم توانایی بدن در مقابله با این مشکلات و تغییرات است.
بسیاری از مادران سعی میکنند برنامه های قبل از زایمان را به سرعت از سر بگیرند و به وضع عادی سابق برگردند. برخی دیگر نیز ، علی رغم وظیفه سنگین مادری ، دوست دارند به بهترین شکل وظایف خود را در برابر دیگران انجام دهند و این امری دشوار است.
مادر باید به تغییرات فیزیکی و توانایی های خود توجه کند و بیش از طاقت و توان ، از خود توقع نداشته باشد. احساس افسردگی و تنهایی مربوط به تغییرات شیمیایی بدن ، به ویژه تغییرات هورمونی هم می باشد.
تغییرات بیوشیمیایی ، باعث تغییرات احساسی و رفتاری میشود. یکی دیگر از عوامل خستگی و افسردگی مادر ، بی خوابی و بیداری های شبانه برای رسیدگی به نوزاد است.
مشکلات هویتی و شخصیتی نیز بر خستگی و افسردگی بعد از زایمان تاثیر دارد. این تاثیر ، به ویژه در مادرانی که فعالیت های اجتماعی و شغل مهمی در جامعه دارند و از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار هستند ، بارزتر است.
این مادران پس از زایمان تا مدتی هویت اصلی خود را به عنوان یک مدیر مدرسه یا استاد دانشگاه از دست می دهند و هویتی غیر مستقل و تازه ، مثلا مادر مریم یا همسر جهانگیر پیدا میکنند که رضایت و شهرت خو را در آن نمی بینند.
این تغییرات در دوره زندگی مشترک خانوادگی ، بی سابقه است و مثل سایر وقایع ، یعنی تغییر برنامه زندگی ، بر هم خوردن خواب و استراحت شبانه و وضعیت مالی و اقتصادی بعد از زایمان ، به سرعت اتفاق می افتد. مقابله با این مشکلات و حل کردن آنها به رشد والدین کمک می نماید.

برای جلوگیری از افسردگی یا کاهش آن رعایت نکات زیر مفید است :
۱ . در فعالیت های انجمن ها و سازمان هایی که با مادران سر و کار دارند ، مثل سازمان حمایت از زنان شرکت نمایید.
۲ . بعد از زایمان ، نوزاد را در کنار خود بپذیرید ، و اتاق او را از اتاق خود جدا نکنید.
۳ . از مرخصی زایمان به خوبی استفاده کنید. برای برگشتن به کار و فعالیت های اجتماعی عجله نکنید.
۴ . در هر هفته چند ساعت را به امور شخصی خود اختصاص دهید و به فعالیت ها و سرگرمی هایی مثل کلاس ورزش ، قدم زدن در پارک و آنچه مورد علاقه تان هست بپردازید و بدانید که استحقاق آن را دارید .
۵ . فقط هنگامی مهمان دعوت کنید که وقت آزاد دارید و برای پذیرایی آماده هستید. در این دوره خود را نسبت به کسی غیر از نوزاد ، خودتان و همسرتان متعهد و موظف ندانید.
۶ . ورزش را فراموش نکنید. دست کم روزی نیم ساعت به ورزش مداوم بپردازید ، حتی اگر این ورزش ، پیاده روی در پارک با بچه ای در بغل باشد.
۷ . انجام بعضی از امور خانه ، مثل مرتب کردن منزل و شستن ظرف ها را به همسرتان بسپارید. یک خانه نامرتب و اتاق در هم ریخته ، شما را ناراحت می کند. این حساسیت در مادران جوان ، به ویژه بعد از زایمان تشدید میشود و دیدن یک ظرف یا لباس کثیف ممکن است آنها را به طور غیر منطقی ناراحت کند. در این دوره اگر دوستان داوطلب کمک به شما هستند، با گرمی کمک آنها را بپذیرید.
۸ . خوب تغذیه کنید ، حتی اگر اشتهای لازم را ندارید.
۹ . به سر و وضع خود برسید تا از دیدن خود احساس بهتری داشته باشید.
۱۰ . به نوزاد خود در دفعات متعدد شیر بدهید و از آرامشی که هورمون ها هنگام تغذیه نوزاد به شما می دهند ، استفاده نمایید.
۱۱ . برنامه خواب خود را با خواب نوزاد هماهنگ کنید. سعی نکنید وقتی نوزاد خوابیده است ، فرصت را غنیمت شمرده به کارهای دیگر مشغول شوید. در این دوره هیچ کاری مهمتر از رسیدگی به نوزاد و مراقبت از خودتان وجود ندارد.
پس از حدود ۹ ماه از کاهش فعالیت جنسی در طی رشد جنین، ممکن است زوجین پس از تولد فرزند برای شروع رابطه جنسی آماده شوند.
پس از حدود ۹ ماه از کاهش فعالیت جنسی در طی رشد جنین، ممکن است زوجین پس از تولد فرزند برای شروع رابطه جنسی آماده شوند. چه مرحله ای پس از زایمان، برای برقراری رابطه جنسی مناسب است؟
به طور کلی توصیه می شود که طی ۴ تا ۶ هفته اول پس از زایمان معمولی یا سزارین باید از مقاربت جنسی اجتناب شود. با این حال، قبل از شروع مجدد رابطه جنسی، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.
در اغلب موارد، به خصوص در موارد سزارین، توصیه می شود تا پایان زمان بازدید ۶ هفته ای پس از زایمان جهت تأیید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای از سرگیری فعالیت جنسی، صبر کنید.
بعد از زایمان، بدن شما در یک فاز بهبودی قرار می گیرد که در آن خونریزی متوقف می شود و دهانه رحم بسته می شود. داشتن رابطه زناشویی خیلی زود، به ویژه در دو هفته اول، به دلیل خطر خونریزی پس از زایمان یا عفونت رحمی توصیه نمی شود.
عوامل متعددی بر آمادگی فرد برای از سرگیری رابطه جنسی پس از تولد نوزاد تاثیر می گذارند، از جمله:
 -   سطوح درد
 -   خستگی
 -   فشار
 -   ترس از رابطه جنسی یا حاملگی
 -   خشکی واژن
 -   افسردگی پس از زایمان

رابطه جنسی پس از زایمان چه احساسی دارد؟
با توجه به تغییرات هورمونی در دوران پس از زایمان، بسیاری از زنان احساس خشکی واژن را تجربه می کنند که ممکن است در صورت شیردهی، این دوره زمانی معمولا ۴ تا ۶ هفته ادامه پیدا کند. این به خاطر سطوح پایین استروژن در گردش است.
تغذیه با شیر مادر همچنین می تواند باعث کاهش میل جنسی شما شود. علاوه بر سطح پایین تر هورمون های در گردش، رابطه جنسی دردناک ممکن است تا چند ماه بعد از تولد یک نوزاد ادامه یابد.
مراحلی که می تواند درد در هنگام رابطه جنسی پس از بارداری را کاهش دهد عبارتند از:
  -  کنترل عمق نفوذ با موقعیت های مختلف جنسی
  -  افزایش روانکاری واژن
  -  مصرف دارو کاهش درد
  -  تخلیه مثانه
  -  گرفتن حمام گرم
روانکاری واژن، مانند کرم یا ژل بدون نسخه (OTC) ممکن است در از بین بردن علائم خشکی واژن مفید باشد. اگر از روش های کنترل تولد استفاده می کنید، برای جلوگیری از کاهش حالت کشش از یک روان کننده استفاده می شود.
تحریک دهانی و یا دستی ممکن است در طول روند بهبودی موثر باشد. مراجعه به متخصص توانبخشی  لگن برای بعضی از افراد جهت ارزیابی و درمان زخم های دردناک بعد از زایمان توصیه می شود.
رابطه جنسی پس از زایمان ممکن است متفاوت باشد. این به دلیل کاهش قدرت عضلات واژن و ظرفیت کشسانی است. با این حال، این کاهش قدرت کششی در حالت واژن اغلب موقتی است و تحت تاثیر عوامل متعددی از قبیل ژنتیک، اندازه نوزاد، تعداد زایمان های قبلی و انجام تمرینات کگل است.
هورمون ها می توانند علائم مختلف و گاه ناخوشایند را ایجاد کنند. به عنوان مثال، در طول مقاربت جنسی، سینه های شما ممکن است به علت پاسخ هورمونی به ارگاسم با کاهش شیر مواجه شوند. قبل از رابطه جنسی سعی کنید این علامت را کاهش دهید.
هورمون ها می توانند انواع علائم غیر معمول را ایجاد کنند. به عنوان مثال، سینه های شما ممکن است در هنگام مقاربت جنسی، شیر خود را از دست بدهند، زیرا هورمون ها به ارگاسم پاسخ می دهند.
 
تمرینات کگل
تمرینات کگل در عضلات کف لگن می تواند به شما کمک کند تا بعد از تحویل نوزاد، قدرت و ثبات را در ناحیه واژن ایجاد کنید. آنها ساده هستند و می توانند تقریبا در هر کجا انجام شوند.
گام اول این است که عضلات کف لگن را پیدا کنید. این موارد می تواند به راحتی با متوقف کردن جریان ادرار در دستشویی مشخص شود. نقاطی که شما احساس فشار می کنید عضلات کف لگن است. برای انجام درست کگل این مراحل را دنبال کنید:
 -   عضلات را در قفسه سینه، شکم، ران و باسن آزاد کنید.
 -   عضلات لگن را به همان شیوه ای که عضلات در اولین بار یافت می شوند، فشار دهید.
 -   این حالت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 -   شما باید بتوانید احساس سفتی و حرکت رو به بالا را در مثانه یا واژن احساس کنید. این بدان معنی است که شما با موفقیت کگل را تکمیل کردید.
 -   ۵ تا ۱۰ ثانیه استراحت کنید و ۱۰ بار تکرار کنید.
 -   این حرکات را ۳ بار در روز تکرار کنید.
شما باید بتوانید طول مدت هر فشار و تعداد حرکات را افزایش دهید تا عضلات کف لگن قوی تر شوند.
با گذشت زمان، این باید باعث شود که رابطه جنسی کمتر دردناک و لذت بخش تر باشد.
گزینه های کنترل تولد پس از زایمان
استفاده از یک روش قابل اطمینان کنترل زایمان پس از تولد فرزند برای جلوگیری از بارداری ناخواسته مهم است. اگر شما علاقه مند به پیشگیری از بارداری هستید، گزینه های مانع از بارداری از قبیل کاندوم یا پیشگیرانه های ضد بارداری پروژستین را در نظر بگیرید.
جهت زمان بندی برای استفاده از دستگاه داخل رحمی و یا یک روش پیشگیری از بارداری مانند دیافراگم باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بحث کنید.
اگر شما علاقه مند به روش های کنترل تولد ترکیبی شامل استروژن و پروژسترون مانند قرص ها یا حلقه واژنی هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید و به این نکته توجه داشته باشید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.
زمان از سرگیری رابطه جنسی پس از به دنیا آوردن یک کودک در نهایت یک تصمیم شخصی است. زنان باید با همکاران و تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر نگرانی که ممکن است داشته باشند صحبت کنند.
معمولاً ۶ هفته پس از زایمان دوره‌ای است که طی آن تغییرات ناشی از بارداری در اعضای مختلف بدن به تدریج به حالت قبل از بارداری بر می‌گردد.
معمولاً ۶ هفته پس از زایمان دوره‌ای است که طی آن تغییرات ناشی از بارداری در اعضای مختلف بدن به تدریج به حالت قبل از بارداری بر می‌گردد.
این برگشت‌پذیری ممکن است تا ماه‌ها به طول انجامد. تغییرات اعضای مختلف بدن به شرح زیر است:

رحم
بلافاصله پس از زایمان، رحم شروع به کوچک شدن می‌کند طوری که بعد از دو هفته به داخل حفره لگن بر می‌گردد. اندازه رحم پس از ۴ تا ۶ هفته تقریباً برابر با اندازه آن قبل از بارداری است. ممکن است درد و انقباض‌هایی در رحم مانند زمان قاعدگی به وجود بیاید که اصطلاحاً به آن پس درد می‌گویند. کاهش این دردها در زمان شیردهی از طریق گرم نگه داشتن، شُل کردن عضلات، تنفس عمیق و مصرف مسکن (تحت نظر پزشک یا ماما) امکان پذیر خواهد بود. معمولاً در روز سوم از شدت درد‌ها کاسته می‌شود. استفاده از کیسه یخ بر روی محل بخیه‌ها در چند ساعت اول پس از زایمان، قرار گرفتن به پهلو، استفاده از بالش هنگام نشستن و انجام تمرین‌های مناسب در افرادی که ابی‌زیاتومی شده‌اند باعث کاهش درد و بهبود سریع می‌شود.
 
ترشحات رحم
در چند روز اول بعد از زایمان ترشحات رحم زیاد و خونی است. بعد از ۳ یا ۴ روز ترشحات خون آلود کمتر و پس از ۱۰ روز کم رنگ‌تر می‌شود. معمولاً خروج ترشحات ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد. رعایت بهداشت فردی در این زمان بسیار اهمیت دارد. لازم است ناحیه تناسلی از جلو به عقب شسته شود و همیشه خشک شود. تا زمان کاهش ترشحات، نوار بهداشتی باید مرتب عوض شود. استحمام روزانه و ترجیحاً ایستاده توصیه می‌شود.
 
برگشت قاعدگی
معمولاً شروع مجدد تخمک گذاری با شروع قاعدگی مشخص می‌شود. گاهی ممکن است مادر تا یک سال بعد از زایمان قاعده نشود اما باید بداند که امکان تخمک گذاری و بارداری وجود دارد. اگر مادر مرتباً به فرزند خود شیر دهد، معمولاً ۶ ماه پس از زایمان احتمال بارداری مجدد وجود دارد. همچنین در صورتی که مادر مرتباً به فرزند خود شیر ندهد، ۳ ماه پس از زایمان احتمال بارداری مجدد وجود دارد.
 
عملکرد مثانه
مثانه باید به طور منظم تخلیه شود. گاهی ممکن است به علت اپی‌زیاتومی، در هنگام تخلیه ادرار احساس درد به وجود آید. تداوم هر نوع مشکل در ادرار کردن مانند سوزش یا درد نیاز به بررسی دارد.
 
دیواره شکم
عضلات دیواره شکم پس از زایمان نرم و شُل باقی می‌ماند و چند هفته طول می‌کشد تا توانایی کشش عضلات به حالت اولیه باز گردد. با انجام تمرین‌های کششی می‌توان به جمع شدن بهتر و سریع‌تر عضلات شکم کمک کرد. 
 
 پستان
مراقبت از پستان‌ها نقش مهمی در تداوم شیردهی دارد. مادری که به نوزاد خود شیر می‌دهد بایستی پستان‌های خود را تمیز نگه دارد. از مصرف صابون، مواد ضد عفونی کننده و شستشوی مکرر پستان‌ها خودداری شود. مشکلاتی که به طور معمول ممکن است در شیر‌دهی اتفاق بیافتد عبارتند از:
احتقاق پستان
سه تا پنج روز پس از زایمان به دلیل افزایش حجم شیر، پستان‌ها دچار احتقان می‌شوند. در این حالت پستان‌ها حساس، متورم، گرم و سفت می‌شود. برخی از مادران ممکن است درجاتی از تب و سردرد نیز داشته باشند. تخلیه مکرر (هر ۲ ساعت یکبار)، ماساژ ملایم پستان‌ها، استفاده از داروهای ضد درد (تحت نظر پزشک)، گذاشتن کیسه آب گرم قبل از شیردهی و کیسه یخ (پیچیده در حوله) پس از شیردهی می‌تواند در کاهش درد و التهاب مؤثر باشد.
ترک نوک پستان
احساس ناراحتی خفیف نوک پستان در اوایل شیردهی طبیعی است. ترک خوردن، زخم شدن و سوزش شدید نوک پستان اغلب به دلیل شیوه نادرست بغل کردن نوزاد و گرفتن نوک پستان است. برخی راهکارهای مؤثر برای کاهش درد ناشی از ترک خوردن عبارتند از اصلاح نحوه شیردهی،گذاشتن کیسه یخ دو تا سه دقیقه قبل از مکیدن نوزاد، پاک کردن نوک پستان از بزاق نوزاد با پارچه تمیز نخی، مالیدن یک قطره از شیر بر روی نوک پستان و خشک شدن آن در هوای آزاد.
 
کاهش وزن
پس از زایمان در اثر تخلیه رحم، خروج جنین و جفت وزن بدن مادر حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم کاهش می‌یابد که معمولاً ۶ ماه بعد از زایمان، مادر به وزن قبل از بارداری خود بر می‌گردد. اگر مادر به نوزادش شیر بدهد، امکان برگشت به وزن قبلی بیشتر خواهد بود. فعالیت بدنی و نحوه تغذیه در میزان کاهش وزن پس از زایمان و مدت زمان لازم برای کاهش وزن مؤثر است.
 
مقاربت
لازم است به علت خطر عفونت و خونریزی ت۶ هفته پس از زایمان از عمل مقاربت اجتناب به عمل آید.
 
چند توصیه
 -   مادر بایستی مصرف قرص آهن و مولتی ویتامین را تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهد.
 -   مواد غذایی حاوی پروتئین، کلسیم، یُد و ویتامین به میزان بیشتر مصرف شود.
 -   مصرف مواد غذایی چرب و شیرین کاهش یابد.
 -   در روز باید به میزان ۴ تا ۸ لیوان مایعات نوشید.
 -   از مصرف زیاد نوشیدنی‌های محرک (قهوه، چای و …) خودداری کنید.
 
علائم خطر پس از زایمان
در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک یا ماما تماس گرفته و یا به بیمارستان یا هر واحد بهداشتی درمانی مراجعه شود.
 -   خونریزی بیش از حد قاعدگی در هفته اول
 -   تب و لرز
 -   خروج ترشحات بدبو و چرکی از مهبل
 -   درد و ورم یک طرفه ساق و ران
 -   افسردگی شدید
 -   درد شکم یا پهلوها
 -   سوزش یا درد هنگام ادرار کردن 
بسیاری از زنان پس از بارداری دچار مشکل شلی شکم و یا به اصطلاح «شکم پفکی» می‌شوند.
چگونه از کابوس جدایش شکمی خلاص شوم؟ بسیاری از زنان پس از بارداری دچار مشکل شلی شکم و یا به اصطلاح «شکم پفکی» می‌شوند. بعد از زایمان نیز این مشکل باعث می‌شود که تا چند ماه شبیه زنان باردار به نظر برسند. اکثر خانم‌هایی که به‌تازگی مادر کودکی زیبا شده‌اند، بازهم تصور می‌کنند که شکم پفکی‌شان، یادگاریِ تجربه مادری آن‌ها بوده و باید تا آخر عمر با آن سر کنند. 
اگر شما هم از این مشکل رنج می‌برید، خبر خوبی برایتان داریم؛ در این مطلب، به بررسی علت بروز چنین مشکلی پرداخته و راه درمان آن را در اختیارتان قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

چرا بعد از بارداری شکم پفکی می‌شود؟
شکم شل و افتاده بعد از بارداری را با نام علمی «جدایش شکمی» یا دو تکه شدن ماهیچه راست شکم نیز می‌شناسند. این عارضه که بعد از بارداری اتفاق می‌افتد، برطبق مطالعات آماری که در سال گذشته در این زمینه صورت گرفت، بیش از یک سوم زنان جهان به مشکل جدایش شکمی دچار می‌شوند و با تصور اینکه این مشکل فقط نقصی در زیبایی آن‌ها است و جاودانه خواهد بود، دیگر به‌سراغِ یافتن راه درمان آن نمی‌روند. این در حالی است که اگر جدایش شکمی را درمان نکنند، بدون شک در سنین بالا دچار مشکلاتی نظیر کمردرد خواهند شد.

چگونه متوجه شویم دچار جدایش شکمی شده‌ایم؟
آزمایش بسیار ساده‌ای برای تشخیص جدایش شکمی یا همان دو تکه‌شدنِ ماهیچه راست شکم وجود دارد.
- به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم کنید؛
- انگشتان دستتان را دقیقاً بالای ناف قرار داده و به‌آرامی فشار دهید؛
- سپس سرتان را بدون اینکه شانه‌ها بالا بیاید، چند سانت بالاتر بیاورید؛
در این مرحله اگر دچار جدایش شکمی شده باشید، قطعاً فاصله ایجاد شده بین عضلات شکم را حس کرده و متوجه می‌شوید که حفره‌ای بین این عضلات ایجاد شده است.
نکته مهم: 
دقت کنید که اگر دچار جدایش شکمی باشید، زمانی‌که سرتان را هنوز بالا نیاورده‌اید ماهیچه‌هایتان کاملاً به‌هم چسبیده‌اند، اما به محض بالا آوردن سر، دو ماهیچه از هم جدا خواهند شد.

ورزش‌های ممنوع برای افراد مبتلا به جدایش شکمی
- دراز و نشست
- کرانچ
- پلانک
این تمرینات سنتی و قدیمی برای درگیر کردن عضلات شکم، باعثِ وارد شدن فشار بیش‌ازحد به این نواحی شده و در نتیجه جدایش شکمی، بدتر خواهد شد.(۴ شایعه معروفِ ورزش در بارداری)
قبل از اینکه به‌ سراغ این تمرینات بروید، ابتدا باید عضلات مرکزی بدن (عضلاتی در قسمت‌هایی از کمر، لگن، باسن، شکم و پهلوها) را تقویت کنید تا بتوانید شکمتان را سفت کرده و با حالت بدنی صحیح، تمرینات سنتی و قدیمی شکم را انجام دهید.

چه تمریناتی به درمان جدایش شکمی کمک می‌کند؟
به جای اینکه به سراغ تمرینات سنتی مثل کرانچ و دراز و نشست که باعث جدا شدن بیشتر عضلات می‌شود بروید، بهتر است بر روی تمریناتی تمرکز داشته باشید که عضلات راست شکم را به یکدیگر نزدیک‌تر کند.

تمرین بهبود جدایش شکم
یکی از بهترین تمریناتی که عضلات مرکز بدن را درگیر می‌کند، تمرینِ جمع‌کردن شکم است. این تمرین مثل وقتی است که شکم خود را جمع می‌کنید تا زیپ شلوار جینتان را ببندید. برای انجام صحیح این حرکت، باید تمام تمرکز شما برروی نافتان باشد.
تا جایی که می‌توانید نافتان را به سمت داخل بکشید، حال فرقی نمی‌کند که نشسته باشید یا در حالت ایستاده مشغول ظرف شستن؛ در هر حالی می‌توانید این تمرین موثر را انجام دهید. با این کار، یعنی جمع‌کردن شکمتان، آرام‌آرام عضلات راست شکمی قوی‌تر شده و شکم شما جمع خواهد شد. به این خاطر است که می‌گویند در چند ماه اول بعد از بارداری، از شکم بند استفاده کنید؛ زیرا شکم‌بند، باعث بازگشت عضلات شکم به حالت اولیه و قوی‌تر شدن عضلات کمر خواهد شد.
به آرامی شکم خود را به سمت داخل جمع کرده و سپس رها کنید؛ البته می‌توانید به صورت ضربان‌دار نیز شکمتان را منقبض کرده و سپس منبسط کنید؛
دم و بازدم عمیقی داشته باشید؛ دقت کنید که به یک‌باره شکم را رها نکنید و با حفظ کنترلتان روی عضلات شکم آن را رها سازید.
نکته: 
در حین انجام تمرین، بر حالت بدنی صحیح و منقبض نگه‌داشتنِ شکمتان تمرکز کنید.

تمریناتی برای برطرف‌کردن جدایش شکمی
تمرین ورزشی شماره ۱: تنفس از دیافراگم
تمرین ورزشی تنفس دیافراگمی، برای درمان مشکل جدایش شکمی بسیار موثر و در عین حال ساده است. برای انجام این تمرین کافی است به پشت دراز بکشید و دست‌هایتان را روی قسمت پایینی قفسه سینه قرار داده و عمل دم (وارد کردن هوا به شش‌ها) را انجام دهید. 
اگر دقت کنید دنده‌هایتان را با هر دو دست حس خواهید کرد. سپس برای انجام عمل بازدم، دیافراگم را منقبض کنید. هر زمان که مطمئن شدید تنفس شما از طریق دیافراگم انجام می‌گیرد، به سراغ دو تمرین بعدی بروید.
تمرین ورزشی شماره ۲: شنا رو به دیوار
بعد از آشنایی با این تمرین آرزو خواهید کرد که ای کاش در دوران مدرسه و زنگ ورزش، آن را به شما آموزش داده بودند تا هیچ‌گاه دچار جدایش شکمی نمی‌شدید. این تمرین در نوع خود بی‌نظیر است و علاوه‌بر درمان جدایش شکمی، باعث خوش‌فرم شدن بالاتنه‌تان نیز خواهد شد.
برای انجام این تمرین، رو به دیوار ایستاده و دست‌هایتان را به اندازه عرض لگن باز کنید. هر دو دست را روی دیوار قرار داده و نفس عمیق بکشید. سعی کنید هنگام تنفس، به جای شکم، این‌بار سینه خود را پر از هوا کرده و مانند بادکنک به سمت جلو بدهید.
حال برای انجام عمل بازدم، شکمتان را تا جایی که می‌توانید به سمت داخل برده و سپس هوا را خارج کنید. برای تکرار حرکت و انجام عمل دم، مجدداً دست‌ها را خم کرده و صورتتان را به دیوار نزدیک کنید. با انجام عمل بازدم نیز دست‌ها را صاف کرده و کل تمرین را به همین نحو تکرار کنید.
تمرین ورزشی شماره ۳: حرکت پل
تمرین ورزشی پل یکی از حرکات مربوط به یوگا بوده و بدون شک نسبت به دیگر تمریناتی که در بالا گفتیم کمی سخت‌تر است. برای انجام این حرکت، به پشت دراز بکشید و ستون فقرات خود را کاملاً به زمین نزدیک کنید.
سپس زانوی خود را خم کرده و کف پایتان را روی زمین قرار دهید. دست‌ها را در کنار بدن قرار داده و هم‌زمان با عمل دم، تنفس دیافراگمی (تمرین شماره ۱) را انجام دهید. هم‌زمان با بازدم، لگن خود را بلند کرده و به سمت بالا ببرید تا شیب مستقیمی ایجاد شود. دقت داشته باشید که در این حالت، زانوها بالاترین نقطه و شانه‌ها پایین‌ترین نقطه شیب ایجاد شده خواهند بود. در همین حالت بمانید و عمل دم را انجام دهید، مجدداً هم‌زمان با عمل بازدم به‌آرامی ستون فقراتتان را به زمین نزدیک کنید.

نکات پایانی
کافی است هفته‌ای چندبار این تمرینات را انجام داده و به شیوه تنفس صحیح دیافراگمی نیز دقت داشته باشید تا شاهد برطرف‌شدن جدایش شکمی باشید. اگر تمایل داشتید، به‌سراغ تمرینات بیشتری بروید تا حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن