آبله مرغان در مادران شیرده، خطرناکه؟


پسرم ده روزه آبله مرغان گرفته و من نمیدونم در بچه گی این بیماری رو گرفته م یا نه.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسرم ده روزه آبله مرغان گرفته و من نمیدونم در بچه گی این بیماری رو گرفته م یا نه ایا امکان داره تا الان که ده روز گذشته و داره خوب میشه من ابله مرغان بگیرم یا اگر قرار بود بگیرم با پسرم همزمان میگرفتیم چون پسرم شیر من رو میخوره 
 
پاسخ دکتر علی اصغر حلیمی، متخصص اطفال:
 دوست عزیز در دو هفته اینده مشخص می شود. معمولا دو تا سه هفته طول می کشد تا علائم مشخص شود.

تغذیه مادر در دوران شیردهی، میوه های ممنوعه


دوران بارداری و شیردهی از دوران مهمی است که بیشتر مادران باید به آن توجه داشته باشند.
دوران بارداری و شیردهی از دوران مهمی است که بیشتر مادران باید به آن توجه داشته باشند رعایت برخی از نکات تغذیه، بهداشتی و روانی در این دوران می تواند به حفظ بیشتر سلامت کودک و نوزاد کمک کند از نکات قابل توجه تغذیه ای در این دوران نخوردن میوه های ممنوعه در دوران شیردهی است.
مادر بودن نمونه و سنبل بارزی از وفاداری و از خود گذشتگی است زمانی که یک مادر به خاطر آسودگی و حفظ سلامت فرزند دلبند خود از خوردن خیلی چیزها باید محروم باشد می توان به سادگی عشق را در این از خود گذشتگی مشاهده کرد اگر برای دنبال کردن اطلاعاتی در زمینه تغذیه سالم و نخوردن میوه های ممنوعه در دوران شیردهی این مقاله را انتخاب کرده اید برای مطالعه بیشتر همراه ما باشید.

میوه های ممنوعه در دوران شیردهی:
مصرف برخی از میوه ها در دوران شیردهی می تواند مشکلاتی مانند دل درد، نفخ و … را برای نوزادان به وجود آورد بنابراین توجه به نحوه مصرف این گونه میوه ها و خود داری از مصرف آن می تواند به راحتی نوزاد و حفظ سلامت او کمک کند.
مصرف برخی از میوه ها علاوه بر آن مضر نبوده می تواند در این دوران مفید باشد و به تأمین آب بدن مادر و مواد معدنی مورد نیاز بدن او و در نتیجه بیشتر شدن شیردهی او کمک کند.
شما به عنوان یک مادر باید با بهترین رژیم غذایی در دوران شیردهی آشنا شوید و با اهمیت دادن به این موضوع و حفظ برخی نکات سلامت کودک خود را به همراه داشته باشید.
1- مصرف نکردن مرکبات:
مصرف میوه های ممنوعه در دوران شیردهی نظیر مرکبات مشکلاتی برای نوزاد به همراه دارد. مرکبات از میوه های ترش با آب بسیار هستند که مصرف آن برای مادران در دوران شیردهی توصیه نمی شود این میوه ها نظیر کیوی، آناناس، لیمو، توت فرنگی، انگور و پرتقال هستند که به دلیل ترش بودن اسید را وارد شیر مادر می کنند و موجب ترش شدن طعم شیر می شوند مادرانی که این میوه ها را مصرف می کنند نوزادان آنها دارای واکنش های متفاوتی نسبت به این موضوع هستند.
برخی از این نوزادن با خوردن شیر ترش مادر تهوع می شوند، برخی از خوردن شیر خودداری می کنند و دارای نشانه های گریه می باشند برخی دیگر از این نوزادان نیز راش یوشک و مشکلات گوارشی خواهند داشت.
2- مصرف نکردن گیلاس:
مصرف آلو، گیلاس و توت نیز می تواند موجب بروز مشکلاتی در دستگاه گوارشی نوزاد شود و با نشانه هایی چون نفخ در نوزاد همراه باشد که در صورت بروز چنین نشانه هایی کودک شما برای درمان باید به پزشک معالج ارجاع داده شود. مصرف نکردن میوه های ممنوعه در دوران شیردهی موجب کم شدن بخشی از ویتامین های مورد نیاز بدن می شود بنابراین بهتر است تا از مکمل های جایگزین استفاده کنید.
مصرف میوه های ممنوعه در دوران شیردهی یکی از دلایل نفخ شکم نوزاد است و بهترین روش درمان آن حذف این گونه میوه ها از رژیم غذایی مادر و جایگزین مواد بهتر است.

چه موادی در دوران شیردهی استفاده کنیم؟
مصرف شیر، گوشت و تخم مرغ از جمله پروتئین های مورد نیاز برای بدن مادر است باید تأمین شود و توجه به آن می تواند به حفظ سلامت کودک کمک کند و در کنار حذف میوه های ممنوعه در دوران شیردهی می تواند جایگزین مناسبی برای تأمین ویتامین مورد نیاز در بدن مادران باشد.
مصرف سبزیجاتی که سرشار از کلسیم و آهن هستند نیز می تواند در این دوران بسیار مفید و تأثیرگذار باشد سبزیجاتی مانند نعناع، کرفس، اسفناج، کلم و مغزها به حفظ سلامت مادر و نوزاد کمک فراوانی می کند.
در این دوران سعی کنید از مواد غذایی طبیعی و سالم استفاده کنید شیر مادر به عنوان یک منبع تغذیه ای بسیار مهم برای نوزاد محسوب می شود بنابراین سلامت این شیر فرزند شما را سالم نگه می دارد.  همچنین مصرف نادرست مواد غذایی می تواند علت کم شدن شیر مادر باشد و  روش های رفع  آن داشتن رژیم عذایی درست است.
نکته مهم و قالب توجهی که شاید بیشتر مادران از آن آگاه نیستند مصرف زیاد دم نوش ها است این دمنوش ها می تواند حالت های نامناسبی در مادر و نوزاد ایجاد کند که از جمله شایع ترین آنها حالت تهوع است.

درد پستانها بعد از زایمان، خطر دارد؟


من 19 روز هست که زایمان کردم و بیست و دو سال سن دارم دو روزه که پستان راستم درد میکنه.
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من 19 روز هست که زایمان کردم و بیست و دوسال سن دارم دو روزه که سینه راستم درد میکنه طوری که لمس میکنم تا پشت شونه ام تیر میکشه و موقعی که از این سینه به نوزادم شیر میدم خیلی اذیت میشم میخواستم بدونم خطر داره یا نه؟
 
پاسخ دکتر میترا مدرس گیلانی، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی زنان:
دوست عزیز باید حتما به دکتر مراجعه کنید تا از لحاظ تورم، قرمزی و شقاق نوک سینه بررسی و معاینه شوید. گاهی درد پستان طبیعی است. بخاطر این است که بافت پستانتان تابحال با یک عامل خارجی مانند دهان بچه به این شدت برخورد نداشته و نازک و حساس است. کم کم بافت عادت می کند. می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید.


 

شیر دادن در شب به نوزاد، خوب یا بد؟


در اینجا به کارهایی اشاره می‌کنیم که هنگام شیر دادن به نوزاد نباید انجام دهید.
 ممکن است ناخواسته و از روی عدم آگاهی کاری کنید که بر شیردهی‌تان تأثیر بگذارد. در اینجا به کارهایی اشاره می‌کنیم که هنگام شیر دادن به نوزاد نباید انجام دهید.

پستانک
والدینی که ترجیح می‌دهند برنامه ریزی زمانی برای تغذیه‌ی نوزاد داشته باشند معمولا علائم و نشانه‌های شیردهی را فراموش کرده و وقتی نوزاد گریه می کند به او پستانک می‌دهند. این مسئله باعث ایجاد سردرگمی در نوزاد می‌شود. در واقع نوزاد به شکل متفاوتی پستانک و پستان را می‌مکد. استفاده‌ی زیاد و طولانی مدت از پستانک باعث می‌شود که نوزاد تمایل کمتری داشته باشد نوک پستان را بمکد و این یعنی تولید شیر کمتر و کاهش ذخیره شیر در یک بازه زمانی.

اجتناب از شیر دادن هنگام شب
بسیاری از والدین هندی سعی می‌کنند هنگام شب به خواب نوزاد بیشتر کمک کنند تا آنکه بخواهند به او شیر بدهند. در واقع درمورد میزان ذخیره‌ی شیر توسط سینه‌های شما بین دو وعده شیردهی، محدودیت وجود دارد. اگر در طول شب برای مدت طولانی به نوزاد‌تان شیر ندهید، تولید شیر شما کاهش می‌یابد. همچنین پرولاکتین، هورمونی که با تولید شیر در سینه مرتبط است، هنگام شب بیشتر ترشح می‌شود و در نتیجه برای برطرف کردن نیازهای کودکتان، شیر بیشتری خواهید داشت. حتی اگر بخواهید به خواب نوزادتان در طول شب کمک کنید، دو تا سه وعده شیردهی باعث می‌شود در این کار موفق‌تر باشید. با همه‌ی این‌ها، هرگز در این کار زیاده‌روی نکنید.

استرس زیاد
شیر دادن تأثیر آرامبخش و تسکین دهنده‌ای بر مادر دارد، اما افسردگی بعد از زایمان می‌تواند این مسئله را با چالش‌هایی مواجه کند. در واقع ممکن است به استرس و تشویش بیانجامد و میزان کلستروم یا آغوز را بالا ببرد. هورمون استرس یعنی کورتیزول از بسیاری جهات بسیار شناخته شده است و در مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند می‌تواند باعث کاهش میزان شیر شود. بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از استرس به دور باشید تا مواد مغذی لازم به نوزاد برسد.

نادیده گرفتن سلامت خودتان
بسیاری از زنان بعد از زایمان دچار بیماری‌هایی مانند دیابت، تیروئید، فشارخون بالا و غیره می‌شوند. اگر این بیماری‌ها در دوران بارداری در شما شدید شود، مقابله با آنها بعد از زایمان برایتان دشوار خواهد شد، مگر آنکه از کمک‌های پزشکی استفاده کنید. عدم رعایت سلامت خود یا نادیده گرفتن آن تأثیری منفی و مضر بر میزان شیر شما خواهد داشت.


مصرف زیاد کافئین یا سیگار
کافئین و تنباکو می‌توانند تأثیر مضری بر میزان شیر شما داشته باشند. تمام این مواد باعث بروز اختلال در مجاری شیردهی به منظور تولید شیر کافی برای برآوردن نیازهای نوزاد می‌شوند.

لکه بینی بعد از زایمان، دلیلش چیه؟


10 ماه پیش زایمان طبیعی کردم تا 60 روز خونریزی داشتم دوماه بعدش پریود هام شروع شد.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: 10 ماه پیش زایمان طبیعی کردم تا 60 روز خونریزی داشتم دوماه بعدش پریود هام شروع شد اما نامنظم و طولانی 10 تا 14 روزه الان هم دو ماهه بعد از اتمام پریودم که 12 روزه بود بعد چند روز  لکه بینی داشتم دلیلش چیه؟
 
پاسخ دکتر سمیه یگانه، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
دوست عزیز در دوران شیردهی اختلالات قاعدگی به صورت شایع دیده می شود ، بهتر است حتما سونوگرافی اندازه گیری ضخامت اندومتر انجام شود و بر اساس سونوگرافی درمان مناسب تجویز شود.

ورم پاها بعد از زایمان، حالت اولیه را تجربه می کند؟


ورم کردن پاها بعداز زایمان می تواند افزایش پیدا کند و شما باید بدانید که اکثر زنان با این مشکل مواجه می شوند.
بسیاری از مادران جدید تصور می کنند وقتیکه کودک خود را بدنیا می آورند تمام علائم حاملگی از بین می رود اما شما باید بدانید بدن شما به طور خودکار به شرایط قبل از حاملگی نمی رسد.
ورم کردن پاها بعداز زایمان می تواند افزایش پیدا کند و شما باید بدانید که اکثر زنان با این مشکل مواجه می شوند.اما چه چیزی باعث آن می شود و شما چه کاری باید انجام دهید؟

چرا شما دچا تورم پاها بعد از زایمان می شوید؟
- تغییر   بدن در دوران حاملگی:
هنگامی که شما حامله هستید، بدن پروژسترون بیشتری تولید می کند که می تواند منجر به احتباس آب شود. بزرگ شدن رحم در دوران بارداری همچنین می تواند باعث فشار بیشتر بر رگ های پا شود. این فشار می تواند جریان خون را در اندام های پایینی محدود کند.مایع زیادی در طول بارداری تولید می شود، حتی ممکن است پس از زایمان هم  کاهش مایعات  می تواند زمانبر باشد.
- زایمان
 فرایند زایمان فشار بیشتری به مادر وارد می کند. با تولد نوزاد و فرآیند فشار زایمان می تواند خون و مایعات اضافی را به قسمت های دیگر بدن منتقل کند که این می تواند دست ها یا پاها را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی از خانمها ممکن است به علت جریان بیش از حد خون، تورم را در صورت نیز تجربه کنند.
- تزریق وریدی سرم ها
طی فرآیند زایمان داروی بیهوشی و داروها را از طریق تزریق وریدی سرم انجام می دهند.این مایعات اضافی نیز می توانند پس از زایمان هم در بدن مادر باقی بمانند و باعث تورم بدن مادر شوند.

آیا باید نگران تورم پاها بعد از زایمان باشیم؟
 تورم پس از زایمان یک اتفاق معمول است و به ندرت باعث نگرانی جدی است.  با این حال اگر علائم زیر را تجربه می کنید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
سردرد، سرگیجه یا تاری دید که می تواند فشار خون بالا را نشان دهد. درد شدید یا تورم فقط در یک پا می تواند نتیجه یک لخته خون باشد. تنفس دشوار یا درد قفسه سینه و همچنین تورم شدید که می تواند نشانه بیماری قلب نادر باشد.

چگونه با پاهای متورم پس از زایمان مقابله کنیم؟
- رژیم غذایی
داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند بعد از زایمان، مایعات اضافی از بدن را از بین ببرد.رژیم غذایی حاوی پروتئین سالم، میوه ها، سبزیجات و کربوهیدرات های پیچیده می تواند باعث کاهش تورم شود.شماباید از غذاهای فرآوری شده ای که می توانند حاوی مقادیر زیادی از نمک  باشند و باعث تورم بیشتر شوند اجتناب کنید.
- مایعات
در حالی که در بدن شما ممکن است مایعات بیش از حد ذخیره شود، شما باید اطمینان پیدا کنید که به اندازه کافی مایعات دریافت کنید. هنگامی که آب بیشتری می نوشید، در واقع بدن شما  به جای نگه داشتن آن در بدن  مایعات اضافی را از بدن خارج می کند.
- اهای خود را بلند کنید
بلند کردن پاها به مدت حدود 30 دقیقه در روز می تواند به کاهش تورم کمک کند. هنگامی که پای خود را بالا می آورید تا از قلب شما بالاتر باشد،  جریان خون بدن بطور  مناسب گردش می کند.
- ورزش
ورزش متوسط پس از تولد می تواند  به بهبود گردش خون  کمک کند و مایع اضافی  بدن را از طریق عرق کردن  خارج کند. اطمینان حاصل کنید که پس از زایمان  پزشکان اجازه می دهند که ورزش کنید .  بلند کردن و تغذیه و حرکت دادن نوزاد خود  این ها می توانند تمرین خوبی باشند.
- ماساژ پاها
ماساژ پاها می تواند به گردش خون در پاها کمک کند .از همسرتان بخواهید پاهای شمارا از نوک انگشتان پا به سمت بالای ران ماساژ دهد.از روغن های ماساژ یا طبیعی برای اینکار استفاده کنید.
- از انداختن پاها روی هم یا ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.
- خیس کردن پا
برای کمک به بهبود جریان خون، سعی کنید پاهای خود را در آب گرم با روغن آروماتراپی بپوشانید. روغن سرو می تواند به جلوگیری از تشکیل رگ های واریسی و روغن اسطوخودوس یا بابونه کمک می کند تا تورم را از بین ببرد.
- دمنوش های گیاهی
مصرف چای های گیاهی مانند چای قاصدک می تواند به کاهش میزان مایعات کمک کند.اما اگر با کیسه صفرا مشکل دارید، نباید مصرف شود.
برگهای کلم
بسته شدن پاهای متورم  با برگ های کلم می تواند به جلوگیری از مایعات اضافی و از بین بردن ناراحتی کمک کند. برگ های کلم را کاملا تمیز کنید و آنها را خشک کنید، سپس آنها را در یخچال قرار دهید. هنگامی که برگ ها سرد هستند، آنها را در اطراف پا و مچ پا قرار دهید و آنها را تا زمانی که خیس شوند، رها. این روند را تا زمانی که درد از بین نرفته، تکرار کنید.
- طب سوزنی
طب سوزنی طب سنتی چینی است که می تواند انرژی های بدن شما را متعادل سازد. این درمان می تواند به بهبود گردش خون به پا و همچنین بهبود عملکرد کلیه برای کاهش مایع اضافی ایجاد کمک کند. طب سوزنی، و همچنین رفلکسولوژی پا، واقعا موثر هستند که شما می توانید امتحان کنید.
- دمای بدن را کاهش دهید
گرما می تواند تورم را افزایش دهد و ناراحتی را بدتر کند.هنگامی که بعد از زایمان پا ها متورم می شوند، بدن خود را تا حد ممکن سرد نگه دارید.  از پوشیدن لباس های تنگ و یا لوازم جانبی که می توانند جریان خون را مختل کنندخودداری کنید
>