در هفته ۲۱ بارداری دومم هستم. بارداری اول خیلی راحتی داشتم اما در این بارداری دائما دچار دل درد های غیر انقباضی میشم.
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: در هفته ۲۱ بارداری دومم هستم. بارداری اول خیلی راحتی داشتم اما در این بارداری دائما دچار دل درد های غیر انقباضی میشم. اما دو تا سه هفته است که درد های مثل تیر کشیدن در واژن دارم. بنا به درخواست پزشکم سونو واژینال دادم ، طول سرویکسم ۴.۳ بود . اما دکتر برای اطمینان امپول پروژسترون داد هفته ای یکی . اما این درد ها بهتر نشده . هیچ ترشح غیر معمولی هم نداشتم طی هفته های اخیر که نشانه عفونت باشه. 
 
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی:
دوست عزیز توصیه می شود که استراحت بیشتری داشته باشید و به دستورات پزشک خود عمل کنید. یک ازمایش ادرار از لحاظ عفونت ادراری انجام دهید.
یکی از بزرگترین و تازه‌ترین پژوهش‌های محققان نشان می‌دهد مصرف انواع خاصی از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوره بارداری می‌تواند ریسک سقط جنین را افزایش دهد.
یکی از بزرگترین و تازه‌ترین پژوهش‌های محققان نشان می‌دهد مصرف انواع خاصی از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوره بارداری می‌تواند ریسک سقط جنین را افزایش دهد. ماکرولیدها، کینولون‌ها، تتراسایکلین‌ها، سولفونامیدها و مترونیدازول می‌توانند در افزایش خطر «سقط خودبه‌خودی»- یعنی از دست رفتن بارداری قبل از هفته ۲۰ حاملگی- موثر باشند.
 
آنتی بیوتیک های خطرناک در بارداری
به گفته پروفسور آنیک برارد، سرپرست این پژوهش در دانشگاه مونترال، بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها خطر کمتری در زمینه سقط خودبه‌خودی ایجاد می‌کنند و بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها این ایمنی را ندارند. البته یافته‌های این مطالعه به هیچ‌وجه مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌های باکتریایی در خانم‌های باردار را ممنوع نمی‌کند؛ به گفته دکتر برارد، سقط همچنان یکی از عوارض نادر این آنتی‌بیوتیک‌ها محسوب می‌شود. این موضوع که برخی آنتی‌بیوتیک‌ها خطرناک‌تر از دیگر انواعش به نظر می‌رسد، شاید به نحوه عملکرد هر دارو در بدن مرتبط باشد. به عنوان مثال تتراسایکلین در دوران بارداری برای مادران تجویز نمی‌شود چراکه می‌تواند باعث تغییر رنگ همیشگی دندان‌های جنین شود و حتی رشد استخوان‌ها را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار دهد. همچنین یافته‌های آزمایش روی حیوانات نشان داده است مصرف کینولون می‌تواند DNA را تغییر دهد!

 آنتی بیوتیک ایمن در دوران بارداری
از سوی دیگر، آنتی‌بیوتیک «نیتروفورانتوئین» گزینه ایمنی برای درمان عفونت در دوران بارداری به نظر می‌رسد چراکه هیچ تاثیری بر افزایش خطر سقط ندارد و می‌تواند جایگزین خوبی برای آنتی‌بیوتیک‌های پرخطر باشد که معمولا برای درمان عفونت مجاری ادرار- که یکی از عفونت‌های شایع دوران بارداری است- تجویز می‌شوند. همچنین پنی‌سیلین هم گزینه ایمنی برای درمان التهابات این دوران حساس به نظر می‌رسد.
البته قبلا هم تاثیر آنتی‌بیوتیک‌ها و خطراتی که برای بارداری ایجاد می‌کنند، مشخص شده بود اما یافته‌های جدید حاکی از تاثیر دسته خاصی از آنتی‌بیوتیک‌ها و افزایش سقط خودبه‌خودی است.
موضوع مهمی که در این پژوهش مشخص شد این بود که آزیترومایسین و کلاریترومایسین که در دسته آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید قرار دارند، با ۶۵ درصد سقط‌ها مرتبط بوده و این خطر را دوبرابر کرده بودند.
نورفلوکساسین که نوعی کینولون است هم، ریسک سقط خودبه‌خودی را ۴ برابر افزایش داده بود.

تشخیص علت سقط نامعلوم است
البته یکی از ضعف‌های این پژوهش این است که درباره مشکلات ژنتیکی زمینه‌ای هیچ اطلاعاتی نداده است که درصد زیادی از سقط‌های خودبه‌خودی به همین دلیل رخ می‌دهند؛ اما هیچ نشانی از تشخیص‌های پیش از بارداری که علت سقط خودبه‌خودی را توضیح می‌دهند، وجود ندارد.
همچنین شدت عفونت مادرانی که دچار سقط شده‌اند، مشخص نیست که همین مورد هم می‌تواند یکی دیگر از علل سقط خودبه‌خودی باشد. با این حال هیچ‌کدام از این کمبودها نمی‌تواند نتیجه این پژوهش را نقض کند.
به این ترتیب شاید این سوال برایتان پیش بیاید که با عفونت‌های باکتریایی در دوران بارداری چه باید بکنید؟ پاسخ محققان دانشمند مونترال به این سوال این است: بهترین راه حل استفاده از «کمترین دوز موثر» از آنتی‌بیوتیک مخصوص عفونت موجود است.
همسر من تو هفته ۱۳ بارداری هست و خداروشکر آزمایش و غربالگری همش خوب بود.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: همسر من تو هفته ۱۳ بارداری هست و خداروشکر آزمایش و غربالگری همش خوب بود.فقط مشکل ما الان اینکه خانمم خیلی گرسنش میشه و چون قندش هم لب مرز هست باید پرهیز کنه.چهار مغز و شیر خرما و میوه و آجیل هم هر روز میخوره ولی سیر نمیشه.میخوام راهنماییم کنید چی براش بگیرم که مقوی باشه و سیر بشه
 
 پاسخ دکتر زینب توکل، دکترای تخصصی سلامت باروری:
دوست عزیز یک زن باردار در دوره بارداری باید از همه ی گروه های غذایی استفاده کند. این گروه های غذایی شامل گوشت و پروئتین، نان و غلات، سبزی و میوه و چربی و شیرینیجات است که باید در رژیم غذایی زن باردار گنجاده شود. به افرادی که در خطر دیابت بارداری هستند توصیه می شود از گروه نان و غلات و چربی و شیرینی کمتر مصرف کنند ولی نه اینکه حذف شوند.ایشان می توانند از سایر گروه ها برای رفع گرسنگی استفاده نمایند.
کارشناسان معتقدند نوزادانی که از یک مادر معتاد و مصرف کننده مواد مخدر به دنیا می‌آیند در معرض خطر مرگ ناگهانی، مشکلات جسمی حرکتی و مشکلات مغزی هستند.
کارشناسان معتقدند نوزادانی که از یک مادر معتاد و مصرف کننده مواد مخدر به دنیا می‌آیند در معرض خطر مرگ ناگهانی، مشکلات جسمی حرکتی و مشکلات مغزی هستند. البته این موارد مربوط به نوزادانی است که فرصت به دنیا آمدن را پیدا می‌کنند، خیلی از آنها در دوران جنینی از بین می‌روند. مصرف مواد مخدر همیشه عوارض نابود کننده‌ای برای فرد مصرف کننده به دنبال دارد، دیگر چه برسد به اینکه فرد مصرف کننده باردار باشد. گروهی از زنان از عوارض سوء مواد مخدر خبر ندارند و قبل از حاملگی و یا در دوران بارداری این مواد را مصرف می‌کنند، موادی که می‌تواند باعث سقط جنین و به وجود آمدن مشکلات زیادی برای نوزاد بعد از تولد شود.
 
کوکائین، فشار خون و مرگ ناگهانی
تحقیقات ثابت کرده مصرف کوکائین در دوران بارداری باعث تغییرات قلبی و عروقی در مادر می‌شود همین موضوع باعث می شود زن باردار در معرض فشار خون بالا و جدا شدن جفت از رحم قرار بگیرد. همچنین ثابت شده مصرف کوکائین احتمال ابتلا نوزاد به فشار خون بالا، آریتمی قلبی و مرگ ناگهانی را افزایش می‌دهد.
 
شیشه، هیولای در کمین
مصرف مواد مخدر مثل شیشه در دوران بارداری باعث سقط جنین می‌شود. مسمومیت حاملگی، کاهش اکسیژن رسانی به جنین ، کاهش رشد جنین ، خونریزی مغزی در جنین و مادر ، ناهنجاری مادرزادی قلبی ، عروقی ، عظلانی اسکلتی ، شکاف کام و مرده زایی هم از دیگر عوارض مصرف شیشه در دوران بارداری است. مصرف شیشه در مادران باردار اثر سمی مستقیم بر مغز جنین می‌گذارد. نوزاد یک مادر شیشه ای بسیار کوچکتر از حد طبیعی و متوسط است. این نوزدان مشکلات مکیدن و بلع دارند که مانع از تغذیه درست می‌شود.
محققان معتقدند تاثیر شیشه یا آمفتامین بر روی رشد نوزاد خیلی بیشتر از کوکایین است و تاثیراتی که بر روی رشد نوزاد می‌گذارد در حد فاجعه است. شیشه بر خلاف کوکایین تاثیر سمی بر روی سلول های مغزی عصبی می‌گذارد و سطح دوپامین و سروتونین ناقل های عصبی مغز را به شدت کم می‌کند و نوزاد در تنظیم مهارت های حرکتی از جمله کنترل رفتار، خشم و کمبود توجه و عاطفه با مشکل مواجه می‌شود. همچنین که اعتیاد به آمفتامین احتمال بروز ناهنجاری‌های مادرزادی، مانند گاستروشزی را افزایش می‌دهد، گاستروشزی نوعی نقص ساختاری است که در اثر آن روده‌های نوزاد هنگام تولد بیرون از دیواره شکم قرار دارد.
 مصرف مواد مخدر مثل شیشه در دوران بارداری باعث سقط جنین می‌شود.
 
هروئین، مرگ و عقب افتادگی
به گفته محققان مصرف مواد مخدر مثل هروئین در دوران بارداری احتمال خونریزی به خصوص در در سه ماهه سوم را افزایش می‌دهد. همچنین هروئین باعث بالا رفتن فشار خون و مسمومیت بارداری می‌شود. خطر زایمان زودرس، وزن بسیار پایین و مرگ نوزاد هم وجود دارد. مصرف هروئین باعث می‌شود نوزاد در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی یا اصطلاحاً مرگ در گهواره قرار بگیرد. این نوزادان جثه کوچک تری دارند و محیط سر آنها بسیار کوچک تر از نوزادان دیگر است . کودک یک مادر معتاد به مواد مخدر هروئین زمانی که وارد دوره ابتدایی می‌شوند ، توانایی یادگیری اش نسبت به کودکان دیگر کمتر است .

ماری‌ جوانا، نقص رشد و سرطان
کارشناسان معتقدند ماری جوانا بر خلاف تصور عده ای که فکر می‌کنند مانند دیگر مواد مخدر زیان رسان نیست، اثرات جبران ناپذیری روی جنین یک زن حامله دارد. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر مثل ماری جوانا باعث نقص‌های رشدی، ابتلا به گونه‌های نادر سرطان، زایمان زودرس و وزن پایین نوزاد در هنگام تولد می‌شود.

اکستازی و اختلال حافظه
شاید خیلی‌ها قرصهای اکس را در ردیف مواد مخدر قرار ندهند، اما محققان معتقدند استفاده این قرصها هم عوارض زیادی در دوران بارداری دارد.پژوهش‌های مختلف نشان داده که اگر جنین در سه ماهه اول بارداری در معرض اکستازی قرار بگیرد، دچار مشکلات حافظه بلندمدت، اختلال در یادیگری و مشکلات هماهنگی و حرکتی می‌شود. همچنین ممکن است ناهنجاری‌های قلبی عروقی و مشکلات عضلانی اسکلتی در این نوزادان بیشتر از بقیه نوزادان باشد.
 شاید خیلی‌ها قرصهای اکس را در ردیف مواد مخدر قرار ندهند، اما محققان معتقدند استفاده این قرصها هم عوارض زیادی در دوران بارداری دارد

حشیش، لرزش و اختلال در بینایی
ماده مخدر حشیش هم عوارض جبران ناپذیری هم روی مادر و هم روی جنین دارد. حشیش در مادر باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون، اختلال در درک زمان و حافظه می‌شود و مصرف طولانی مدت آن با عوارضی مثل عفونت های ریوی، اختلال سیستم ایمنی، سرطان های ریه، سر و گردن، افسردگی و اضطراب همراه است. مصرف حشیش در دوران بارداری باعث عوارضی مثل لرزش های غیر طبیعی، وحشت زده بودن و مشکلات بینایی در نوازد می‌شود. کودک یک مادر مصرف کننده حشیش دچار اختلالات حافظه و خواب، پایین بودن مهارت های گفتاری، بیش فعالی و افسردگی می‌شود.
 
تریاک، قدیمی و خطرناک
مصرف ماده مخدر تریاک در بارداری باعث اختلالات زیادی در رشد جنین می‌شود. زایمان زود رس و سقط جنین هم از دیگر عوارض خطرناک این مواد مخدر قدیمی است. نوزاد چنین مادرانی در معرض نشانگان مرگ ناگهانی شیر خوار، وقفه تکاملی، اختلالات رفتاری و مشکلات بینائی و شنوایی هستند.
آسپتیک یک داروی حاوی ماده فعال به نام لیزین استیل سلیسیلات است و دارای اثر ضد درد (کاهش درد)، ضد التهابی (رفع فرایند التهاب در بدن) و کاهش تب می باشد.
آسپتیک یک داروی حاوی ماده فعال به نام لیزین استیل سلیسیلات است و متعلق به گروه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می باشد. آن دارای اثر ضد درد (کاهش درد)، ضد التهابی (رفع فرایند التهاب در بدن) و کاهش تب می باشد.
آسپتیک برای درمان درد ملایم و متوسط ??(سردرد، درد دندان)، برای کاهش تب و رفع علائم سرما خوردگی استفاده می شود. مصرف این دارو در کودکان زیر ۱۲ سال ممنوع می باشد. در کودکان ممکن است باعث ایجاد سندرم ری (یک بیماری جدی است که با آسیب کبدی و مشکلات عصبی شناخته می شود.) شود. اگر دچار تغییرات رفتاری یا استفراغ هستید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. آسپتیک نباید برای درمان درد شدید استفاده شود.
 
احتیاط
مصرف آسپتیک در شرایط زیر باید اجتناب شود:
  -  بیماران مبتلا به زخم معده یا دوازدهه: در این مورد ممکن است وضعیت در چنین بیمارانی را بدتر کند. اگر در معرض علائم خونریزی معده (مثلا مدفوع تیره) هستید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
  -  بیماران مبتلا به اختلالات شدید کبدی، اختلالات شدید کلیوی یا نارسایی قلبی شدید.
  -  در بیماران دارای آلرژی به استیل سالیسیلیک اسید یا سایر داروهای مشابه.
  -  خونریزی فعال
  -  زنان باردار و شیر دهنده به کودک
  -  تجویز این دارو برای کودکان زیر سن ۱۲ سال ممنوع است، زیرا ممکن است موجب بروز سندرم ری شود.
همچنین در ترکیب با داروهای مورد استفاده برای درمان اختلالات لخته شدن خون، مانند:
  -  وارفارین (فارین)
  -  اسنوکومارول (سینتروم، سینکوم ۴)
مصرف همزمان با این داروها خطر خونریزی را افزایش می دهد.
شما باید از مصرف دوزهای بالا آسپتیک اجتناب کنید، زیرا خطر عوارض جانبی وجود دارد.
بیماران مبتلا به آسم باید از مصرف آن اجتناب کنند، زیرا آسپتیک ممکن است برونش ها را مختل کند و باعث ایجاد آسم شود.
اگر شما در حال برنامه ریزی برای عمل جراحی هستید، به پزشک خود بگویید که شما از این دارو استفاده می کنید.
آسپتیک نباید بیش از ۷ روز استفاده شود.
 
استفاده در دوران بارداری و تغذیه با شیر مادر
آسپتیک می تواند در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد تنها در صورتی که مزایای آن برای مادران نسبت به خطر آن برای کودک بیشتر باشد. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود، به خصوص در سه ماهه آخر بارداری، زیرا ممکن است به نوزاد شما آسیب برساند.
هنگام استفاده از این دارو، از تغذیه کودک با شیر مادر اجتناب کنید.

نحوه استفاده و دوز
درمان با کمترین دوز، آسپتیک ۵۰۰ میلی گرم ۳-۴ بار در روز شروع می شود. حداکثر دوز روزانه نباید بیش از ۳۰۰۰ میلی گرم (۳ گرم) باشد. زمان بین دو دوز باید حداقل ۴ ساعت باشد.
در کودکان بالای ۱۲ سال و دارای وزن بیش از ۳۰ کیلوگرم، دوز باید بر اساس وزن بدن کودک باشد. در کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله، دوز نباید از ۲۰۰۰ میلی گرم تجاوز کند.
از آسپتیک نباید برای بیش از ۵ روز استفاده کنید.
 
تداخلات دارویی
مصرف آسپتیک همراه با داروهای زیر باید اجتناب شود:
سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند:
  -  ایبوپروفن( بروفن)
  -  دیکلوفناک (دیکلوفن)
  -  کتوپروفن
  -  سولینداک
  -  ناپروکسن
  -  ملوکسیکام
  -  نیمسولید و غیره
در نظر داشته باشید که بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان سرماخوردگی، حاوی برخی از این داروها در ترکیبشان هستند.
مواد دارویی مورد استفاده برای مهار تجمع پلاکت ها، از جمله:
استیل سالیسیلیک اسید ۱۰۰ میلی گرم (قلب و عروق)، محافظ آسپرین کلوپیدوگرل (پلاویکس) و غیره
داروهای مورد استفاده برای درمان اختلالات لخته شدن خون (رقیق کننده خون)
داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت، مانند:
  -  متفورمین (گلوبولین)
  -  انسولین و غیره
آسپتیک ممکن است اثر این داروها را افزایش دهد و منجر به هیپوگلیسمی (گلوکز خون پایین) شود.
متوترکسات که برای درمان سرطان استفاده می شود.
آسپتیک ممکن است اثر متوترکسات را افزایش دهد و منجر به ایجاد عوارض جانبی شود.
داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی
آسپتیک ممکن است اثر این داروها را تغییر دهد.
درباره تمام داروها و محصولات گیاهی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
 
اثرات جانبی
ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:
  -  خونریزی در معده
  -  مدفوع تیره
  -  درد شکم
  -  حالت تهوع
  -  استفراغ
  -  سردرد
  -  سرگیجه
  -  سندرم ری (به ندرت اتفاق می افتد)
  -  هیپوگلیسمی (گلوکز خون پایین)
  -  حمله آسم
  -  آلرژی و غیره
اگر در معرض عوارض جانبی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن