تبلیغات در تلکسیران

شکایت از صداوسیما برای مستند بیراهه و بررسی قصور ناجا


یک عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما از بررسی اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نشان دادن اعترافات، در جلسه دوشنبه هفته آینده این شورا خبر داد.

به گزارش «نماینده»،غلامرضا کاتب ، اظهار داشت: اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نمایش اعترافات، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی بود که موجب به وجود آمدن فضای بسیار منفی در جامعه شد و شکایت‌های متعددی توسط انجمن حمایت از کودکان و گروه‌های اجتماعی گوناگون از صدا و سیما به شورا رسیده که در جلسه هفته آینده به این شکایات و آثار بسیار منفی به وجود آورده در داخل و خارج از کشور رسیدگی می‌کنیم.

کاتب ادامه داد: این اقدام برنامه‌سازان بیراهه در صدا و سیما به ابزار و بهانه ای در دست معاندان و دشمنان نظام به ویژه رادیوها و تلویزیون‌های خارجی به خصوص بی‌بی‌سی و شبکه‌های آمریکایی و صهیونیستی برای زیر سوال بردن اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی تبدیل شده است.

وی این اقدام را غیرحرفه ای و غیراخلاقی دانست و افزود: در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما حتما به قصور نیروی انتظامی به دلیل در اختیار گذاشتن جزییات اعترافات (م. ه) رسیدگی خواهد شد. بازجویی های ناجا اگر محرمانه باشد نباید در اختیار صدا و سیما قرار می گرفت علاوه بر آن به اشتباه پلیس فتا نیز رسیدگی خواهد شد.

این عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما از برخورد با مسببان و مقصران برنامه‌ساز در صدا و سیما خبر داد و افزود: در نشست هفته آینده با دعوت از مدیران صدا و سیما به ویژه مدیر شبکه یک و سایر شبکه‌هایی که احتمالا این مستند توسط آنها پخش شده است از آنان درباره این اقدام غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای توضیح خواهیم خواست و به نسبت قصور انجام شده با متخلفان برخورد می‌کنیم.

کاتب با رد ادعای مجری برنامه «بیراهه» مبنی بر درخواست قوه قضاییه برای پخش اعترافات (م.ه) گفت: بعید می‌دانم که چنین درخواستی توسط قوه قضاییه از صدا و سیما شده باشد اما در عین حال در نشست شورای نظارت موضوع را با حجت الاسلام اژه‌ای و محمدجواد لاریجانی در میان می‌گذارم.

وی ادامه داد: طبق قانون تا زمانی که حکم تخلف فرد یا افراد صادر نشود عقلا، شرعا و قانونی حق انتشار وجود ندارد. این مسئله حتی درباره فساد اقتصادی و اخلاقی نیز ساری و جاری است چه رسد به موضوع پرونده خانم(م.ه). پرداختن به مسئله‌ای در فضای مجازی با تعدادی معدود کاربر و انتشار آن در شبکه یک صدا و سیما با میلیون‌ها بیننده، اصلا درست نبود و انتشار یک ناهنجاری شد.

کاتب پخش مستند بیراهه و اعترافات پخش شده را «فرهنگ‌سازی تخلف» دانست و تاکید کرد: موظف به حفظ حرمت افراد هستیم و هیچ بنایی برای بردن آبروی شهروندان نیست گذشته از آن پخش چنین مستندهایی باید دارای انعکاس مثبت باشد نه اینکه عالم و آدم نسبت به مضرات و آثار منفی آن انتقاد داشته باشند. این اقدام صدا و سیما «فرهنگ‌سازی تخلف» نام داشت.

این عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما بازخوردهای پخش مستند «بیراهه» را منفی دانست.

منبع: نماینده

شهردار تهران طبق قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان «باید» برود


یکی از طراحان اصلی قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» گفت: این قانون به اندازه‌ای شفاف و صریح است که نیاز به استفساریه نداشته باشد اما اگر نیاز هم باشد بعد از اجرای آن خواهد بود و در آن صورت مجلس به صورت بلی یا خیر به موضوع استفسار پاسخ می‌دهد.
شهردار تهران طبق قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان «باید» برود

 به گزارش «نماینده» سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، با اشاره به ابلاغ قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» گفت: خوشبختانه این قانون با همراهی نمایندگان مجلس و شورای نگهبان تصویب و تائید شد و نهایتا رئیس مجلس شورای اسلامی آن را به رئیس جمهور ارسال کرد تا برای اجرا، به دستگاهای ذیربط ابلاغ شود.

وی افزود: لازم است از شورای نگهبان تشکر ویژه داشته باشم که نشان داد در نهایت همکاری با مجلس بوده و در راستای گام  های مهم انقلاب اسلامی پای کار است.

وی افزود: مجری قانون «منع به کارگیری بازنشستگان»، دستگاه‌های مختلف همچون سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، ذی‌حسابان دستگاه‌های اجرایی و ... خواهند بود.

نیازی به استفساریه نیست
قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به موضوع ارائه استفساریه از سوی برخی دستگاه‌ها بیان داشت: قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» به اندازه‌ای شفاف و صریح است که نیاز به استفساریه نداشته باشد اما اگر نیاز هم به استفساریه باشد بعد از اجرای آن خواهد بود در آن صورت مجلس به صورت بلی یا خیر به موضوع استفسار پاسخ می‌دهد.

وی به عنوان یکی از طراحان اصلی قانون «ممنوعیت به کار گیری بازنشستگان» تاکید کرد: اگر از مجلس استفسار شود یعنی برای رفع ابهامی - که جود ندارد - سوال پرسیده شود، به این سوال در صحن علنی مجلس پاسخ داده خواهد شد نه از سوی هیئت رئیسه مجلس.

وزارت کشور در مقام ارائه استفسار نیست
قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به اینکه وزارت کشور در مقام ارائه استفسار به مجلس درباره قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» نیست، گفت: زمانی استفساریه به مجلس ارسال می‌شود که دستگاه مجری قانون در راستای نظارت آن قانون، ابهام داشته باشد لذا وقتی قانون شفاف است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد دیگر جایی برای استفساریه باقی نمی‌ماند.

شهردار تهران باید برکنار شود
وی درباره شمول قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» درباره شهرداران از جمله شهردار تهران گفت: در این قانون به صراحت از نهادهای عمومی غیردولتی نام برده شده و شهرداری‌ها هم جز این نهادها هستند پس قانون مشمول آنها هم می‌شود بنابراین شهردار تهران «باید» برود.

دو دلیل برای برکناری شهردار تهران
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو دلیل برای برکناری شهردار تهران بر اساس قانون مذکور وجود دارد، بیان داشت: یک اینکه موضوع فعالیت نهادهای عمومی غیر دولتی در قانون خدمات کشوری قید شده است که براساس آن شهرداری‌ها یکی از نهادهای عمومی غیر دولتی هستند و دوم اینکه در این قانون گفته‌ شده است هر دستگاهی که به نحوی از انحا از بودجه دولتی استفاده می‌کند مشمول قانون می‌شود.


وی درباره استدلال برخی‌ها که معتقدند شهرداران از قانون خاص پیروی می‌کنند، گفت: از آنجایی که در هیچ یک از قوانین حتی درباره قوانین مربوط به شهرداران، درباره به کارگیری بازنشستگان اظهار نظر نشده است بنابراین قانون «منع به کارگیری بازنشستگان»، قانون خاص به حساب می‌آید و بر سایر قوانین ارجحیت دارد بنابراین لازم الاجراست.


عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی افزود: طبق قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» هر فردی که به هر عنوانی اسم بازنشسته را با خود داشته باشد، یعنی حکمی در پرونده اداری‌اش به عنوان حکم بازنشستگی باشد، مشمول این قانون می‌شود.

منبع: نماینده

جای خالی اعلام دارایی نمایندگان مجلس در طرح شفافیت آراء خالی است


نماینده تهران گفت: براساس قانون، مسئولان و وزرا میزان اموال خود را در زمان تصدی و در پایان کار اعلام می‌کنند که این موضوع در طرح شفافیت برای نمایندگان خالی است.
جای خالی اعلام دارایی نمایندگان مجلس در طرح شفافیت آراء خالی است

به گزارش «نماینده» علیرضا محجوب نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر ، با اشاره به طرح شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان، گفت: باید در این طرح شفافیت‌های اساسی مورد نظر جامعه را در نظر بگیریم مانند اینکه میزان دارایی وکلای ملت و خانواده‌شان در زمان ورود و پایان مجلس باید سنجیده شود.

وی ادامه داد: براساس قانون مسئولان درجه یک و وزرا میزان اموال خود را در زمان تصدی پست و همچنین در پایان آن اعلام می‌کنند که این موضوع در طرح شفافیت برای نمایندگان خالی است و این طرح تنها به مسائل کلانی مانند سفرها و ماموریت‌های نمایندگان در داخل و خارج از کشور، مرخصی‌های آنها اعم از استحقاقی، استعلاجی و بدون حقوق و ... پرداخته است.

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: ما سال‌هاست بحث اعلام دارایی نمایندگان را پیگیری می‌کنیم و معتقدم این موضوع بسیار مهم‌تر از آن است که کدام نماینده زود آمده یا دیر یا آنکه چه کسی به فلان طرح رای داده است یا خیر، برای شفافیت آرای نمایندگان نیازی به قانون نبود تنها هیئت رئیسه می‌توانست ضمن موافقت با نظر مشورتی نمایندگان اجازه انتشار آرا را بدهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر افزود: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس تمامی موارد ارائه رای غیر از رای اعتماد به وزرا یا پیشنهادات که به صورت مخفی نگه داشته، بقیه علنی است. بخشی از مواردی که در این طرح ذکر شده می‌تواند به سادگی و بدون تشریفات از سوی هیئت رئیسه مجلس انجام شود.

محجوب با اشاره به اینکه برخی موارد مذکور در این طرح اگر در آینده از خود طراحان هم افشا شود مسلما ناراحت خواهند شد، بیان کرد: افراد دارای قلمرو شخصی و کاری هستند، بر روی شفافیت قلمرو کاری باید تاکید شود اما در قلمرو شخصی غیر از موضوع سرقت که بسیار حساس و اثرگذار در امور است در بقیه موارد باید مطابق قانون اساسی آزادی داشته باشند.

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: ظاهرا بعد از بررسی این طرح در کمیسیون‌ها به این گونه موارد ایراد گرفته شود اما بنده هر اقدامی برای شفاف‌سازی عملکرد نمایندگان را به نفع وکلای ملت و ارتباط آنها با مردم می‌دانم.

منبع: نماینده

دولت برای تعطیلی 7 روزه مدارس لایحه دهد


نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت تاکنون لایحه‌ای درباره تعطیلات زمستانی مدارس به مجلس ارائه نکرده است.
دولت برای تعطیلی 7 روزه مدارس لایحه دهد

به گزارش «نماینده»جبار کوچکی‌نژاد، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی،  با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر تعطیلات 7 روزه مدارس در فصل زمستان، اظهار داشت: دولت تاکنون لایحه‌ای در این باره به مجلس ارائه نداده و بررسی این موضوع نیز در دستورکار کمیسیون قرار ندارد.

وی با بیان اینکه مسئولان آموزش و پرورش و سازمان میراث فرهنگی درباره این موضوع اظهار نظر کردند، افزود: این گونه اظهار نظرها بیشتر اظهار نظرهای سازمانی است و کارشناسی و دقیق نیست.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس در همین راستا ادامه داد: به اعتقاد بنده بهتر بود مسئولان به جای این‌گونه صحبت‌ها دولت را مجاب می‌کردند لایحه‌ای را درباره ساماندهی تعطیلات کل کشور به مجلس ارائه می‌داد تا این تعطیلات زمستانی مدارس هم ذیل این لایحه در مجلس بررسی و ارزیابی می‌شد.

کوچکی‌نژاد با بیان اینکه برنامه زمان‌بندی مدارس یعنی آغاز و پایان سال تحصیلی مشخص شده است، تاکید کرد: هرگونه تغییر در برنامه زمان‌بندی مدارس نیاز به مصوبه پارلمان دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه باید کار کارشناسی و تخصصی لازم در این باره انجام شود، اظهار داشت: مطرح شدن تعطیلات زمستانی مدارس از سوی برخی از مسئولان دولتی به دلیل وارونگی هوا در تهران است که باید گفت تعطیل کردن مدارس کل کشور به دلیل آلودگی در یک استان اقدام درستی نیست.

منبع: نماینده

تعداد امضاهای استیضاح «آخوندی» از مرز 50 گذشت/جزئیات متن طرح


عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: طرح استیضاح آخوندی در سه صفحه او را مورد سوال قرار داده و به مواردی همچون بحث مسکن،‌ عدم مدیریت در بازار مسکن، و همچنین سوء مدیریت در مسکن مهر اشاره شده است.
تعداد امضاهای استیضاح «آخوندی» از مرز 50 گذشت/جزئیات متن طرح

به گزارش «نماینده» فرج الله رجبی نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به مطرح بودن استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی،‌ اظهار داشت: این طرح هنوز به هیأت رئیسه مجلس ارائه نشده اما به تعداد کافی امضا جمع شده است.

وی افزود:‌ پس از تعطیلات مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی بررسی خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: این طرح در سه صفحه وزیر را مورد سوال قرار داده و به مواردی همچون بحث مسکن،‌ عدم مدیریت در بازار مسکن، و همچنین سوء مدیریت در مسکن مهر اشاره شده است. 

رجبی در ادامه عنوان کرد که تمام محورهای استیضاح حول مباحث مسکن، راه و جاده‌ای ،‌راه‌آهن،‌ هواپیما و موارد این چنین است.

وی عدم کارایی وزارتخانه راه و شهرسازی در حوزه و بخش‌های متبوع خود را از دیگر محورهای طرح استیضاحش خواند و تصریح کرد:‌ عدم توانایی وزارتخانه در مواجهه با بحران ها، عدم نظارت بر ناوگان هوایی، عدم اجرای برنامه های وزیر در زمینه توسعه زیرساخت‌ها نیز از مواردی است که نمایندگان مصر به استیضاح آخوندی شده‌اند. 

منبع: نماینده

ایران تنها تکیه‌گاه مردم عراق است


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است عراق جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی دارد و ایران تنها تکیه گاه مردم عراق است.
ایران تنها تکیه‌گاه مردم عراق است

به گزارش «نماینده» محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، درباره انتخاب رئیس مجلس عراق و تاثیر آن بر روند سیاسی عراق و گسترش ثبات در این کشور، گفت: انتخاب رئیس پارلمان عراق  مقدمه‌ای برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت در عراق است. با فتوای آیت‌الله سیستانی مبنی بر اینکه کسانی که قبلا نخست وزیر بودند دیگر برای تصدی این پست نامزد نشوند، راه معرفی نخست وزیر حول محور یک ائتلاف بزرگ شیعی فراهم شده است.

وی افزود: امیدواریم مردم عراق بتوانند دولتی مستقل بر اساس راهبردها و افکار مذهبی مردم عراق را بر سرکار آورند تا بتواند مشکلات این مردم را برطرف کند. در سیاست‌های راهبردی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران عراق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما مشتاقیم روابط تجاری و فرهنگی بیش از پیش گسترش یابد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عراق، بزرگترین کشور شیعی بعد از جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور سایر مذاهب و ادیان با مسالمت در کنار هم زندگی می‌کردند ولی با حضور حزب بعث در این کشور انشقاق بین اقوام و مذاهب عراقی و بین ملت‌های ایران  و عراق آغاز شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه تنها تکیه‌گاه مردم عراق جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: مردم ایران نسبت به مردم عراق یک نگاه عمیق و اعتقادی دارند و جراحت‌های دوران جنگ و شقاوت‌های صدام را به پای ملت عراق نمی‌گذارند.

کریمی قدوسی ادامه داد: با تحولات اخیر بسیاری از این رخنه‌ها و شکاف‌ها پر شده است. انتخابات اخیر عراق هم نشان داد که علیرغم آنکه مردم عراق از مشکلات کشورشان ناراضی هستند، اما امنیت ملی خودشان را در گرو دو امر مهم می‌دانند. اول آنکه دولت و مجلس تشکیل بدهند و دوم آنکه ارتباط عمیقی با جمهوری اسلامی بر قرار کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس با اشاره به حوادث بصره و به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران در این شهر، خاطر نشان کرد: این اتفاق نشان داد چون در عراق یک دولت طرفدار مقاومت در حال شکل گیری است، این اتفاقات برای تیره سازی روابط بین مردم ایران و عراق طراحی شده است اما راه به جایی نبرد.

منبع: نماینده
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟