شکایت از صداوسیما برای مستند بیراهه و بررسی قصور ناجا


یک عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما از بررسی اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نشان دادن اعترافات، در جلسه دوشنبه هفته آینده این شورا خبر داد.

به گزارش «نماینده»،غلامرضا کاتب ، اظهار داشت: اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نمایش اعترافات، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی بود که موجب به وجود آمدن فضای بسیار منفی در جامعه شد و شکایت‌های متعددی توسط انجمن حمایت از کودکان و گروه‌های اجتماعی گوناگون از صدا و سیما به شورا رسیده که در جلسه هفته آینده به این شکایات و آثار بسیار منفی به وجود آورده در داخل و خارج از کشور رسیدگی می‌کنیم.

کاتب ادامه داد: این اقدام برنامه‌سازان بیراهه در صدا و سیما به ابزار و بهانه ای در دست معاندان و دشمنان نظام به ویژه رادیوها و تلویزیون‌های خارجی به خصوص بی‌بی‌سی و شبکه‌های آمریکایی و صهیونیستی برای زیر سوال بردن اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی تبدیل شده است.

وی این اقدام را غیرحرفه ای و غیراخلاقی دانست و افزود: در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما حتما به قصور نیروی انتظامی به دلیل در اختیار گذاشتن جزییات اعترافات (م. ه) رسیدگی خواهد شد. بازجویی های ناجا اگر محرمانه باشد نباید در اختیار صدا و سیما قرار می گرفت علاوه بر آن به اشتباه پلیس فتا نیز رسیدگی خواهد شد.

این عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما از برخورد با مسببان و مقصران برنامه‌ساز در صدا و سیما خبر داد و افزود: در نشست هفته آینده با دعوت از مدیران صدا و سیما به ویژه مدیر شبکه یک و سایر شبکه‌هایی که احتمالا این مستند توسط آنها پخش شده است از آنان درباره این اقدام غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای توضیح خواهیم خواست و به نسبت قصور انجام شده با متخلفان برخورد می‌کنیم.

کاتب با رد ادعای مجری برنامه «بیراهه» مبنی بر درخواست قوه قضاییه برای پخش اعترافات (م.ه) گفت: بعید می‌دانم که چنین درخواستی توسط قوه قضاییه از صدا و سیما شده باشد اما در عین حال در نشست شورای نظارت موضوع را با حجت الاسلام اژه‌ای و محمدجواد لاریجانی در میان می‌گذارم.

وی ادامه داد: طبق قانون تا زمانی که حکم تخلف فرد یا افراد صادر نشود عقلا، شرعا و قانونی حق انتشار وجود ندارد. این مسئله حتی درباره فساد اقتصادی و اخلاقی نیز ساری و جاری است چه رسد به موضوع پرونده خانم(م.ه). پرداختن به مسئله‌ای در فضای مجازی با تعدادی معدود کاربر و انتشار آن در شبکه یک صدا و سیما با میلیون‌ها بیننده، اصلا درست نبود و انتشار یک ناهنجاری شد.

کاتب پخش مستند بیراهه و اعترافات پخش شده را «فرهنگ‌سازی تخلف» دانست و تاکید کرد: موظف به حفظ حرمت افراد هستیم و هیچ بنایی برای بردن آبروی شهروندان نیست گذشته از آن پخش چنین مستندهایی باید دارای انعکاس مثبت باشد نه اینکه عالم و آدم نسبت به مضرات و آثار منفی آن انتقاد داشته باشند. این اقدام صدا و سیما «فرهنگ‌سازی تخلف» نام داشت.

این عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما بازخوردهای پخش مستند «بیراهه» را منفی دانست.

حاجی بابایی:پُشت‌ پا زدن انگلیس، فرانسه و آلمان به ایالات متحده


رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اعتقاد دارد توافق سه کشور اروپایی برای حفظ تجارت با ایران بدون نیاز به دلار می تواند مهر تاییدی بر اختلاف دیدگاه آمریکا و اروپا محسوب شود.

به گزارش «نماینده»، حمیدرضا حاجی بابایی، درباره توافق سه کشور اروپایی برای حفظ تجارت با ایران بدون نیاز به دلار، گفت: بر این اساس می توان حذف دلار را نشان مثبتی در روند برجام دانست اما باید اذعان کرد که بخش های دیگر برجام نیز باید به طور کامل اجرایی شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در شرایط کنونی اتحادیه اروپا باید برجامی که پای آن را امضاء کرده را حفظ کند از این رو اگر قرار باشد به تعهداتشان عمل نکنند در عرصه افکار عمومی دنیا به عنوان ناقضان عهد بین المللی شناخته خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه ایالات متحده آمریکا به طور شفاف نقض عهد خود را به دنیا نشان داد و به برجام پشت پا زد، ادامه داد: این مهم در حالیست که اروپایی ها به رویکرد ترامپ و دولتمردان آمریکایی معترض هستند از این رو اقدام اخیر سه کشور مذکور می تواند مهر تاییدی بر اختلاف دیدگاه آمریکا و اروپا محسوب شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: نباید فراموش کرد که اروپایی ها امروزه در آزمون بزرگی قرار گرفته اند و نیاز دارند به دنیا نشان دهند که دارای استقلال سیاسی، اقتصادی و غیره هستند تا از این طریق بتوانند با سایر کشورهای دیگر همکاری های بین المللی داشته باشند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هم اکنون برجام به ابزاری برای جلب اعتماد افکار عمومی دنیا تبدیل شده لذا به نظر می رسد سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان درصدد تحقق این مهم هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که سه کشور اروپایی امضاکننده برجام یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان با حفظ تجارت با ایران بدون نیاز به دلار موافقت کرده اند.

فیضی:همه نهادهای حاکمیتی در شرایط فعلی اقتصادی اثرگذارند


یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت هم‌صدایی همه نهادهای حاکمیت، گفت که دولت به تنهایی نمی‌تواند راهکاری برای برون رفت از شرایط فعلی اقتصادی ارائه دهد و نهادهای حاکمیتی همه در این شرایط اثرگذار هستند.
فیضی:همه نهادهای حاکمیتی در شرایط فعلی اقتصادی اثرگذارند

به گزارش «نماینده»،محمد فیضی، اظهار کرد: من معتقد نیستم که وضعیت اقتصادی به وجود آمده ناشی از عملکرد وزارتخانه‌های اقتصادی است. به هر حال خروج آمریکا از برجام شوکی را در جامعه ایجاد کرده و مردم هم انتظارات عقلایی را پیگیری کردند و هر کس خواست به نوعی از این شرایط منتفع شود اما به هر حال ایجاد تغییرات در تیم اقتصادی دولت می‌تواند خون جدیدی را تزریق کند و انگیزه و تحرک لازم را بدهد؛ اگرچه این به معنای مقصر بودن وزرا در این وضعیت نیست.

وی افزود: من معتقد نیستم که عوامل بیرونی وزن اصلی را در بروز این اتفاقات دارد اما به هر حال وزن قابل توجهی دارد و در کنار آن ما رفتارهایی مثل هجوم به برخی بازارها از جمله بازار ارز و طلا را از سوی جامعه شاهد بودیم که در این شرایط تاثیرگذار بوده است یا گرانی یک کالا روی کالای دیگر تاثیر گذاشته، در این شرایط حاکمیت باید تدبیری کند و طرح و اندیشه‌ای برای برون رفت از این شرایط داشته باشد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس یادآور شد: کلیه نهادهای حاکمیتی باید در این شرایط هم صدا باشند و تسویه حساب سیاسی را کنار بگذارند؛ چرا که دولت به تنهایی نمی‌تواند راهکاری ارائه دهد، بلکه مجلس، قوه قضاییه و سایر نهادهای حاکمیتی هم در این زمینه اثرگذار هستند و باید ابتدا فهم مشترک حاصل شود و سپس طرح یا لایحه متناسب با آن ارائه شود تا شاهد برون رفت از این وضعیت باشیم در واقع این نهادها تکه‌های یک پازل هستند که در کنار هم یک تصویر کامل را درست می‌کنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر ضرورت اقدام سریع دولت در حذف یارانه دهک‌های بالا، گفت: همچنین خیلی از ردیف‌های اضافی باید حذف شود، علاوه بر این دولت باید کوچک‌سازی را در دستور کار قرار دهد بخصوص اینکه ممکن است منابع ما محدود شود و احتمالا کاهش درآمدهای نفتی را به دلیل کاهش میزان فروش شاهد باشیم بنابراین باید روی اولویت‌ها تمرکز کنیم و در کنار آن از کالاهای ضروری و اساسی حمایت کنیم تا کشور را در ساحل آرامش نگه داریم.

خبرهایی از صادرات کالاهای اساسی مردم به گوش می‌رسد


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: خبرهایی از صادرات کالاهای اساسی به گوش می‌رسد، چون مقرون به‌صرفه است و قاچاق کالاهای اساسی به موضوع مهم در کشور تبدیل شده در حالی که مایجتاج مردم است.
خبرهایی از صادرات کالاهای اساسی مردم به گوش می‌رسد

به گزارش «نماینده» محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در شورای اداری استان کرمان اظهار داشت: اصلی ترین موضوع مربوط به تغییر قیمت‌ها در بازار، مسئله ارز است، سیاست‌های ارزی که دولت در این زمینه طی ماه‌های گذشته اجرا کرد، مناسب نبود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: اقتصاد از مولفه‌های خودش تبیعت می کند و کتمان بازار غیررسمی ارز مشکلی را رفع نمی کند در حالی که دولت طی ماه‌های گذشته اصلا به این مسئله توجه نکرد.

پورابراهیمی افزود: با نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ ثابت نه تنها صادرات کشور توسعه پیدا نکرد، بلکه واردات هم زیاد شد و در سه ماه گذشته ۳۰ میلیارد دلار تقاضای واردات داشتم.

وی ادامه داد: صادرات ما با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ متوقف بود، آنچه الان در بازار سکه، خودرو و لوازم خانگی شاهد هستیم، ناشی از تاثیرات نرخ ارز در اقتصاد ایران است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: کالاهای اساسی اولویت اول در استان باید باشد که از الان برای ماه‌های آینده تامین شده باشد.

وی ابراز داشت: خبرهایی از صادرات کالاهای اساسی به گوش می‌رسد، چون مقرون به‌صرفه است و قاچاق کالاهای اساسی به موضوع مهم در کشور تبدیل شده در حالی که مایجتاج مردم است.

پورابراهیمی گفت: خروج این کالاها از استان باید مورد نظارت دولت قرار گیرد.

وی با اشاره به تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: مسئله تفویض اختیارات را که از قبل در استان دنبال می‌کردیم، باید پیگیری می‌شود.

کار آبرسانی سیار به روستاها به هیچ وجه نباید معطل بماند

محمدجواد فدایی سرپرست استانداری کرمان اظهار داشت: در زمینه وام‌های کشاورزی نامه‌ای به بانک‌ها ابلاغ شده که تا پایان مرداد ماه اقدام اجرایی و مشابه انجام ندهند و کمکی به کشاورزان باشد.

وی با اشاره به معضل خشکسالی در استان گفت: در این زمینه جلساتی را با مجلس، دولت و ستاد بحران داشتیم و مصوباتی نیز داشتیم.

فدایی عنوان کرد: برای آب شرب روستایی ۱۱ میلیارد تومان برای آبرسانی سیار به روستاها و عشایر ابلاغ شده و درخواست دادیم که تا جای ممکن به صورت اسناد خزانه نباشد، بخشی از آن وجه باشد تا بتواند عمل کرد.

وی خاطرنشان کرد: کار آبرسانی سیار به روستاهایی که در معرض خشکسالی هستند و همچینین عشایر و دام‌های آنها به هیچ وجه نباید معطل بماند.

سرپرست استانداری کرمان اشتغال را امر ضروری دانست و گفت: بعضی از دستگاه ها در این زمینه مسؤولیت مستقیم دارند.

دولت برنامه عملیاتی برای برون رفت از شرایط فعلی به مجلس ارائه کند


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت برنامه‌ای برای خروج از شرایط خاص ندارد تا بتواند بتواند فضا را مدیریت کند.

به گزارش «نماینده» محمد وحدتی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گرانی‌های اخیر گفت: لازم است تا در کابینه دولت به ویژه تیم اقتصادی تغییراتی ایجاد شود و دولت برنامه های عملیاتی برای برون رفت از شرایط فعلی به مجلس ارائه کند.

وی با بیان اینکه روند اقتصادی کشور در ۳ ماهه نخست سال جاری چندان قابل قبول نبوده، افزود:گرانی‌ها و  سوء استفاده مفسدین اقتصادی سبب بی‌ثباتی در بازار شده و همین مسئله نیز سبب رنجش مردم شده، بنابراین ضروریست دولت هر چه سریعتر این وضعیت را ساماندهی کند.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی فعلی بیش از اینکه ناشی از تحریم‌ها باشد متأثر از مسائل و ساختار اقتصادی داخلی است، تصریح کرد: دولت  نیز در این مدت نشان داده که برنامه‌ای برای خروج از شرایط خاص و بحرانی نداشته تا بتواند فضا را مدیریت کند.

وحدتی تاکید کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه اقتصادی با آن مواجه هستیم لازم است دولت رویکرد خود را در این زمینه تغییر داده و هم تیم اقتصادی کابینه را تغییر دهد.

آزادی خواه: لایحه جامع نظام رسانه به مجلس می‌آید


سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس از ارائه لایحه جامع رسانه‌ای به مجلس در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش «نماینده»،حجت الاسلام احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به لایحه جامع نظام رسانه اظهار داشت: متاسفانه چند سال است که دولت علیرغم تذکرات نمایندگان، این لایحه را به مجلس ارائه نداده است.

وی با بیان اینکه اخیرا مسئولان دولتی قول دادند که لایحه‌ جامع نظام رسانه را به هیئت رئیسه مجلس ارائه دهند، افزود: در صورت ارائه لایحه به هیئت رئیسه و ارجاع آن به کمیسیون، قطعا بررسی این لایحه در اولویت دستور کارهای کمیسیون قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه براساس این لایحه هم اهالی مطبوعات و هم نویسندگان نظام‌مند می‌شود،گفت: در این لایحه حقوق، تکالیف و همچنین تشکیلات صنفی نظام رسانه‌ای دیده شده است.

آزادیخواه با بیان اینکه نمایندگان نیز در این زمینه طرحی تدوین کردند که به دلیل لایحه دولت بررسی این طرح متوقف شده است، تصریح کرد: در این باره  با معاون مطبوعاتی وزیر گفت‌وگو کردم و در صورت عدم ارائه لایحه مذکور به مجلس، طرح  نمایندگان را به جریان می‌اندازیم. این موضوع باید در سال جاری تعیین‌ تکلیف شود.


بستن