اولین سفر اروپایی جمعی از نمایندگان در تعطیلات تابستانه!


جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در تعطیلات تابستانه به سر می‌برند، در قالب «گروه دوستی پارلمانی ایران و اوکراین» به اوکراین سفر کردند.
به گزارش «نماینده»،جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در تعطیلات تابستانه به سر می‌برند، در قاب ب«گروه دوستی پارلمانی ایران و اوکراین» به اوکراین سفر کردند.

سلمان خدادادی ریاست این گروه را برعهده دارد و این گروه از مرکز اسلامی مسلمانان اوکراین دیدن کردند و با شیخ احمد تمیم، مفتی مسلمانان اوکراین، به گفتگو نشستند.

اولین سفر اروپایی جمعی از نمایندگان در تعطیلات تابستانه!

براساس اطلاعات مندرج در وب‌گاه سفارت ایران در کی‌ یف،  اوکراین به لحاظ وسعت دومین کشور بزرگ اروپا پس از روسیه به حساب می‌آید که در قرون وسطی با عنوان روسیه کی یف (کیفسکی روس) هسته مرکزی اسلاوهای شرقی محسوب می‌شد. این سرزمین در پی جنگ‌های متعدد تجزیه شد و تحت کنترل سایر کشورها بویژه لهستان و از اواخر قرن هجدهم تحت لوای روسیه در آمد. پس از انقلاب اکتبر سال ۱۹۱۷ در روسیه، اوکراین از جمله جماهیر سوسیالیستی اتحاد شوروی محسوب شد. این کشور در تاریخ ۲۴/۸/۱۹۹۱ و پس از فروپاشی شوروی به استقلال رسید. 

اوکراین حتی درزمانشوروی هم واجد حق رای در سازمان ملل متحد بوده و از ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ عضو این سازمان محسوب می‌گشت. این کشور یکی از ارکان چهار گانه تشکیل دهنده شوروی بود که در تاسیس و انحلال این امپراطوری سهم بسزائی داشته است.

دو هفته پیش اعلام شد تعطیلات مجلس به منظور رسیدگی به مشکلات اقتصادی به تعویق افتاده است!

در همین زمینه اسدالله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس  ۵ تیر ۱۳۹۷  گفت: با توجه به لوایح و طرح‌هایی که در هئیت رئیسه مجلس وجود دارد و ظرف امروز و فردا تمام نمی‌شود هئیت رئیسه بر اساس رای استمزاجی اعضا، تصمیم گرفت تا مجلس هفته آینده هم برای اتمام بررسی طرح‌ها و لوایح جلسه علنی داشته باشد.

وی افزود: مجلس پس از تصویب و بررسی طرح‌های در دستور، به تعطیلات تابستانه خواهد رفت و این تعطیلات همواره سر جای خود است.

عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این تصمیم بیشتر تصمیم هئیت رئیسه مجلس بوده و کلیت مجلس و نمایندگان هم با آن موافق هستند.

عباسی تاکید کرد: ۲ هفته تعطیلات مجلس سر جای خود بوده، اما در حال حاضر زمان آن به تعویق افتاده است.

اما در حالی تعطیلات یک هفته‌ای مجلس به دلیل بررسی مشکلات اقتصادی کشور به تعویق افتاد و مقرر شد نمایندگان در جلسات علنی این هفته مجلس حضور داشته باشند که در دستور کار  هفته قبل مجلس خبری از ارائه طرح‌های برون رفت از مشکلات اقتصادی و بررسی اوضاع اقتصادی نبود!

جلسه روز یکشنبه هفته پیش مجلس به بررسی سوال از وزیر جهاد کشاورزی اختصاص داشت آن هم سوالی که مربوط به حداقل ۷ ماه پیش بود.

تقریبا تمام جلسه روز سه شنبه مجلس در پشت درهای بسته با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر «صنعت، معدن و تجارت» گذشت و وقت باقیمانده آن جلسه نیز به تذکر و اظهار نظر گذشت.

بخش ابتدایی جلسه علنی روز چهارشنبه هفته پیش مجلس شورای اسلامی نیز غیرعلنی بود و حتی نمایندگان در این جلسه با تصویب طرح «اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب و طرح حمایت از فرهنگ مصرف محصولات ایرانی» مخالفت کردند.

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس هفته پیش در گفت‌وگو با میزان از نهایی شدن پیش‌نویس طرح ۲۴ ماده‌ای «حمایت از اقتصاد ملی در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا» و جبار کوچکی‌نژاد عضو فراکسیون «نمایندگان ولایی» نیز در گفت‌گو با میزان از تهیه طرحی با عنوان «مقابله با تحریم‌های آمریکا» با قید یک فوریت خبر دادند.

روز چهارشنبه هفته قبل علی مطهری که اداره بخش پایانی جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، ضمن به صدا درآوردن زنگ پایان جلسه گفت که جلسه بعدی مجلس روز یکشنبه، ۳۱ تیر با ادامه دستور کار هفتگی برگزار خواهد شد؛ بنابراین مجلس بدون آنکه طرحی درباره اوضاع اقتصادی را بررسی و تصویب کند به تعطیلات تابستانه رفت.

آخرین وضعیت نامه کمیسیون عمران به «روحانی» درباره بازار مسکن


معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع نامه کمیسیون عمران مجلس به رئیس‌جمهور در صلاحیت وزارت راه و شهرسازی است، آخرین وضعیت این نامه را تشریح کرد.

به گزارش«نماینده»، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور پیرامون نامه رئیس کمیسیون عمران مجلس به رئیس‌جمهور در خصوص افزایش صعودی اجاره بها و قیمت مسکن، اظهار داشت: رئیس جمهور رئیس قوه مجریه است و امورات در وزارتخانه تخصصی مربوطه انجام می شود. موضوع نامه رئیس کمیسیون عمران مجلس مطلبی است که در صلاحیت وزارت راه و شهرسازی بوده و من هم مصاحبه ایشان را در رسانه ها دیدم.

وی افزود: در سوابق مربوطه آنچه فعلا موجود بود، یک سوال از سوی رئیس کمیسیون عمران است و انشاالله زمانی که مکاتبه ایشان در این خصوص واصل شود اقدام خواهیم کرد. وظیفه معاونت پارلمانی رئیس جمهور این است که مکاتبات کمیسیون های مجلس با وزارت خانه ها را که ممکن است به نتیجه نرسد، پیگیری کند و پس از بررسی سوابق در جهت حل موضوع اقدام خواهیم کرد.

گفتنی است محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در مورد پیگیری های کمیسیون متبوع خود در خصوص افزایش اجاره مسکن گفته است: نامه ای از طرف کمیسیون عمران برای رئیس جمهور ارسال شده است تا شخصا برای ساماندهی بازار مسکن اقدام کنند، زیرا هر چه که رئیس جمهور تا امروز در مورد ساماندهی بازار مسکن سخن گفته است، در حد سخنرانی باقی مانده و آثار عملی در رونق بازار مسکن مشاهده نمی شود.

وی تاکید کرد: باید شخص رئیس جمهور وارد شود و از طریق ایجاد رونق در بازار مسکن، اقتصاد کشور را به حرکت در آورد و تا به امروز رئیس جمهور به نامه کمیسیون عمران در خصوص «عدم تنظیم بازار مسکن و همچنین بالا رفتن صعودی قیمت اجاره‌ خانه‌ها» پاسخ نداده است.

رضایی کوچی گفته است: البته ما به دنبال جواب رئیس جمهور به نامه خود نیستیم، ما به دنبال اقدام عملی رئیس جمهور برای رونق بازار مسکن هستیم.

پزشکیان:ایران با روسیه درباره تبادل نفت در برابر غذا توافقی نکرده است


نایب رییس مجلس، گفت: تصور نمی کنم که ایران با روسیه درباره تبادل نفت در برابر غذا توافقی کرده و اقدامی انجام دهد.

به گزارش «نماینده»، مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس با اشاره به طرح مباحثی مبنی بر مبادله نفت ایران با کالای روسی، گفت: چنین موضوعی را نشنیده ام و تصور نمی کنم که ایران با روسیه درباره تبادل نفت در برابر غذا توافقی کرده و اقدامی انجام دهد و در شرایط کنونی تنها کشور آمریکا بوده که موضوع تحریم را بزرگ جلوه می‌دهد و کشورهایی همانند چین  و روسیه و حتی کشورهای اروپایی زیربار حرف های ترامپ نرفته اند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: مشکلات ایران مسائل ارزی بوده که با توجه به وقوع تحریم‌های آمریکا شکل گرفته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و  اسکو در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخی شرکت‌های سرمایه گذار در ایران با آمریکا جوینت بوده و یا فعالیت مشترک انجام می دهند، لذا در شرایط تحریمی نمی‌توانند با ایران همکاری و معامله کرده که این موصوع برای این شرکت‌ها مشکل ایجاد کرده است.

واکنش شدیداللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی


رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اصلاح‌طلبانی را که خواستار استعفای روحانی شده بودند، انسان‌های گمنام توصیف کرد.

به گزارش «نماینده»، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور،‌ درباره پیشنهاد برخی چهره‌های اصلاح‌طلب برای استعفای رئیس‌جمهور به‌دلیل وضعیت اقتصادی کشور گفت:‌ به‌نظرم رسانه‌ها نباید این‌گونه افراد را بزرگ و رسانه‌ای کنند.

وی افزود:‌ بزرگترین سمت آنها در کشور عنوان "فعال سیاسی" است؛ لذا نظرات شخصی خود را به جامعه سرایت ندهند. این افراد اگر این نظرات را در گروه‌های سیاسی‌ خود مطرح کنند، هم‌طیفی‌های آنها خواهند گفت که اینها نظرات شخصی است و آن را قبول ندارند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: این کشور انسان‌های بزرگی دارد، اینها گمنام و فراموش شده‌اند و با مطرح کردن این‌گونه مسائل می‌خواهند بر سر زبان‌ها بیفتند.

 اخیراً دو تن از چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله سیدحسین موسویان و عبدالعلی‌زاده خواستار استعفای رئیس‌جمهور و برگزاری زودهنگام انتخابات شده بودند، بر همین اساس عبدالعلی‌زاده وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات طی روزهای گذشته با بیان اینکه حسن روحانی اصلاح‌طلب نیست اما اصلاح‌طلبان از دولت او حمایت کردند، گفته بود "بهتر است دولت روحانی استعفا دهد".

سعیدی:57 شرکت‌ حمل و نقل کالا در اثر تخلفات گسترده تعطیل شدند


سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ طی 45 روز گذشته با 57 شرکت‌ متخلف در حوزه حمل و نقل کالا برخورد شده است که نهایتا این شرکت‌ها تعطیل شدند.

به گزارش «نماینده»، زهراسعیدی مبارکه نماینده مردم مبارکه و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در تشریح نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و چند کمیسیون دیگر برای بررسی مشکلات و اعتراضات رانندگان و کامیونداران،‌ اظهار داشت: سلسسله جلسات رسیدگی به مشکلات کامیونداران و رانندگان با تصمیماتی به منظور رفع مشکلات و تحقق مطالبات به حق این قشر مدتی است برگزار می‌شود.

وی افزود: این جلسات در وزارت راه و شهرسازی، کمسیون‌های اجتماعی، اقتصادی و عمران مجلس شورای اسلامی در پی احقاق حق رانندگان و کامیونداران با حضور متولیان امر و خصوصا نمایندگان این صنف برگزار شده است و همچنان نیز ادامه دارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد:‌ با برگزاری جلسات مستمر تصمیمات مهمی اتخاذ شده است که از جمله آن می‌توان به این این مسئله اشاره کرد که وزارت راه و شهرسازی موظف شد تا بصورت جدی ابزارهای نظارتی را به منظور رسیدگی به مطالبات و اعتراضات رانندگان و شرکت های حمل و نقل فراهم کند.

وی افزایش دستمزد برون شهری از ۱.۳به ۱.۵ درصد همچنین افزایش دستمزد درون شهری از ۱.۱به ۱.۳ درصد و همچنین کاهش ضریب پیمانکاری حمل و نقل مواد نفتی ، بار و مسافر از ۷.۷ درصد به ۴.۳ درصد را از جمله تصمیمات اخذ شده در این نشست عنوان کرد.

سعیدی تمهیدات برای انتقال سوابق رانندگان و ساماندهی این قشر را هم تشریح کرد و گفت:‌ از جمله این تمهیدات، امکان تقسیط بدهی رانندگان،‌ پرداخت غرامت دستمزد ایّام بیکاری، تداوم بیمه یارانه ای رانندگان با وجود مشکلات عدیده بودجه ای،‌ إجرائی شدن تبصره ماده ۸۲ قانون برنامه ششم که بازنشستگی تا ۲۵ سال سابقه و ۵۵ سال سن است.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد:‌ معافیت های مالیاتی حمل کالا مربوط به قشر رانندگان در لایحه ارزش افزوده کمیسیون اقتصادی از دیگر مواردی بود که مورد پیگیری قرار گرفت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ گفتنی است پیش از برگزاری سلسله جلساتی که منجر به تصمیم‌گیری های مهم برای قشر رانندگان و کامیونداران شد،‌ به همراه نماینده صنف کامیونداران استان اصفهان در جلسه جداگانه با حضور معاون راهداری حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی شرکت داشتیم و مطالبات و اعتراضات این قشر بصورت جدی مطرح شده بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه پیگیری مطالبات قشر زحمتکش رانندگان و کامیونداران همچنان ادامه دارد،‌ اظهار داشت:‌ نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با نماینده کامیون داران و با حضور وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ،رییس سازمان راهداری وحمل و نقل جاده ای کشور وسایر متولیان اجرابی نیز در همین راستا برگزار شد.

وی افزود: در پنج ماه گذشته،‌ برخورد با متخلفین و شرکت‌هایی که قوانین را رعایت نمی‌کردند فقط دو مورد بوده که برخورد شده بود و شرکت‌ها تعطیل شدند،‌ اما در ۴۵ روز گذشته ۵۷ مورد وجود داشته که این بیانگر این است که اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و نظام، نظام شفافیت و خوبی شده است.

سعیدی بر همین اساس اضافه کرد:‌ اقداماتی تاکنون در این راستا انجام شده اما باید بدانیم این مشکلات دو سه به وجود نیامده نبوده که ظرف این مدت کوتاه حل شود و البته سازمان حمل و نقل دقت و اهتمامش را برا اجرای قوانین بیشتر کرده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلی در خاتمه گفت: یک موارد هم که نیازمند هماهنگی بین سازمانی و وزارتخانه‌ها است تلاش‌ها برای این مهم هم در حال انجام است.

مبارزه اصولی با فساد اقتصادی به مراقبت همه جانبه نیاز دارد/استفاده از سامانه‌ها لازمه مهار فساد


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت:به حداقل رساندن دخالت های انسانی از طریق استفاده از سامانه ها می تواند نقش مهمی در مبارزه با فساد اقتصادی داشته باشد
مبارزه اصولی با فساد اقتصادی به مراقبت همه جانبه نیاز دارد/استفاده از سامانه‌ها لازمه مهار فساد

به گزارش «نماینده»، محمد حسین فرهنگی درباره بیانات مقاممعظمرهبری درباره ضرورت برخورد قاطع با متخلفان اقتصادی، گفت:فساد اگر در هر سطحی رها شود، حالت تسری پیدا می کند بطور مثال ممکن است فساد علاوه بر مسئولان رده بالا در سطح بدنه یک سازمان نیز وجود داشته باشد و رشد کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، افزود:مبارزه با فساد اقتصادی یک اولویت اساسی است بنابراین باید با هرگونه فساد در هر سطحی مبارزه شود و نباید مقابله با فساد اقتصادی به چند بخش اجرایی محدود شود. در مبازره با فساد اقتصادی نباید  از نظارت بر اطرافیان یک مسئول غفلت کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:یکی از راه های فساد اقتصادی این است با روش های مانند پولشویی و تحت عناوین دیگران فساد اقتصادی انجام می شود بنابراین برای مبارزه اصولی با فساد اقتصادی به مراقبت همه جانبه نیاز وجود دارد و دستگاه های نظارتی و قضایی بخش کوچک تر محسوب می شوند چرا که خود مسئولان اجرایی تعیین کننده هستند و زیرمجموعه ها از مقامات بالاتر تاثیر می پذیرند.باید تمامی ابعاد مبارزه با فساد اقتصادی در کشور جدی گرفته شود و از تعارفات خودداری شود.

بی اعتنایی به فساد اقتصادی زیرمجموعه دستگاه ها فساد را فراگیر می کند

فرهنگی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: عدم مراقبت از مسئولان اجرایی کشور در دستگاه ها در رشد فساد اقتصادی تاثیرگذار بوده است زمانی که مدیری به فساد در زیر مجموعه اش بی اعتنا شد، موضوع فساد مانند یک بیماری فراگیر می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد:برخورد با متخلفان اقتصادی و اطلاع رسانی در مبارزه با فساد نقش مهم و کلیدی در مهار فساد اقتصادی دارد به حداقل رساندن دخالت های انسانی از طریق استفاده از سامانه ها می تواند نقش مهمی در مبارزه با فساد اقتصادی داشته باشد.


بستن