تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

تأکید پوتین بر همکاری با ایران در سوریه


مشاور رهبر معظّم انقلاب در امور بین‌الملل با بیان اینکه ملاقات با آقای پوتین، حدود دو ساعت به درازا کشید، تصریح کرد: این ملاقات، بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود.

به گزارش «نماینده» علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظّم انقلاب در امور بین‌الملل که برای تسلیم پیام رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور، به پوتین به روسیه سفر کرده است، در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت 14 درباره دیدار خود با پوتین گفت: در این دیدار، پیام مقام معظّم رهبری و رئیس جمهور تسلیم پوتین شد.

وی با بیان اینکه این ملاقات حدود دو ساعت به درازا کشید، تصریح کرد: این ملاقات، بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود.

ولایتی ادامه داد: در این دیدار، در مورد موضوعات مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو شد. در سال‌های اخیر، دیدارهای متعددی بین آقای پوتین و روحانی برگزار شده است که آقای پوتین از عملیاتی شدن این قرارها ابراز رضایت کرد. اطلاع دارم که آقای روحانی نیز از پیشرفت مذاکرات راضی است.

وی با بیان اینکه مهم‌تر این است که رهبر انقلاب، به رابطه ایران و روسیه، از دیرباز، به عنوان رابطه‌ای راهبردی و استراتژیک نگاه می‌کنند، تصریح کرد: این سیاست، تحت اشراف رهبر معظّم انقلاب ادامه پیدا می‌کند.

ولایتی به آمارهای ارائه شده در دیدار امروز، توسط پوتین اشاره کرد و گفت: طبق آماری که آقای پوتین داد، در 4 ماهه اول سال 2018 میزان تبادلات تجاری ایران و روسیه، 36 درصد افزایش پیدا کرده.

وی ادامه داد: درباره مسائل نفتی، هسته‌ای صلح‌آمیز و ارتباطات و راه‌آهن و خط ارتباطی شمال به جنوب هم در این دیدار، مطالبی مطرح شد.

ولایتی اظهار داشت: یکی از شرکت‌های مهم نفتی روسیه با وزرات نفت قرارداد 4 میلیارد دلاری را در حال انعقاد دارد. دو شرکت نفتی مهم نیز صحبت‌هایی را شروع کرده‌اند که رقم قرارداد آن‌ها، تا 10 میلیارد دلار می‌تواند باشد.

وی ادامه داد: آماری که خود پوتین بیان کرد حاکی از این بود که ایشان تأکید داشتند که روابط نفتی ایران و روسیه تا سقف 50 میلیارد دلار ادامه داشته باشد؛ یعنی روسیه آمادگی دارد این رقم را در نفت ایران سرمایه‌گذاری کند، که رقم مهمی است و می تواند جایگزین شرکت‌هایی باشد که ایران را ترک کرده‌اند.

ولایتی با بیان اینکه در حوزه هسته‌ای، یک راکتور هزار مگابایتی را با کمک روس‌ها تأسیس کردیم که الان هزار مگابایت برق تولید می‌کند، خاطرنشان کرد: دو راکتور دیگر در حال ساخت است که آقای پوتین از جزییات مراحل مختلف عملیاتی آن اطّلاع کامل داشت داشت.

وی ادامه داد: بنده با هماهنگی‌ای که قبلاً با آقای صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، انجام داده بودم، مطلبی را مبنی بر تأسیس راکتورهای صد مگاباتی و 35 مگابایتی، برای کرانه‌های جنوب مخصوصاً منطقه مکران، مطرح کردم. خاصیت‌ این راکتورها این است که هم برق تولید می‌کنند و هم از حاصل آن‌ها می‌توانیم آب شیرین داشته باشیم.

مشاور مقام معظّم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: توقع داریم روس‌ها با انتقال تکنولوژی که در آینده نه چندان دور انجام می‌دهند، سازمان انرژی اتمی، برای جبران کمبود آب بتواند راکتورهای کوچک در سراسر سواحل جنوب نصب کند.

ولایتی، از اظهار رضایت پوتین و جمهوری اسلامی ایران، از همکاری‌ها در توسعه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: طی ده روز گذشته، مقدمات عملیاتی برقی‌کردن راه‌آهن اینچه‌برون- گرمسار، در شهر ساری آغاز شد و آقای پوتین، بر سرمایه‌گذاری در این حوزه، اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: پوتین، بر کریدور شمال- جنوب؛ سن‌پترزبورگ- چابهار تأکید داشتند که برای حمل کالا از آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی از طریق ایران، باعث صرفه‌جویی 40 درصدی در در زمان و هزینه می‌شود.

فرستاده ویژه رهبر انقلاب به روسیه، درباره همکاری‌های منطقه‌ای ایران و روسیه گفت: برخلاف شایعاتی که دشمنان مشترک ایران و روسیه به آن دامن می‌زنند، آقای پوتین تأکید داشت که روسیه و ایران، با همکاری خود در سوریه و منطقه برای حمایت از حکومت های قانونی این کشورها، از جمله سوریه و عراق ادامه می‌دهند و از تمامیت ارضی این کشورها دفاع می‌کنند.

ولایتی ادامه داد: پوتین اعلام کرد که موافق است که این همکاری‌ها کماکان هم در حوزه دفاعی و هم سیاسی ادامه داشته باشد.

وی افزود: در این دیدار، همچنین دو طرف تأکید کردیم که مذاکرات آستانه، که بین معاونان خارجه ایران، ترکیه و روسیه انجام می‌شود ادامه داشته باشد.

«درباره مسائل بین‌المللی، آقای پوتین تأکید داشتند که تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها و دیگران علیه ایران دنبال می‌کنند را قبول نداریم. پوتین گفت تحریمی که مصوبه شورای امنیت سازمان ملل نداشته باشد از نظرم ما پذیرفته نیست و به آن پایبند نخواهیم بود.»

ولایتی ادامه داد: پوتین در رابطه با برجام، حق را به ایران داد و گفت ما در کنار ایران هستیم و از حقوق ایران دفاع می‌کنیم و قرار شد این گفت‌وگوها بین دو طرف، در رده‌های مختلف کماکان ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه به زودی اجلاس آستانه را با حضور سران پنج کشور حوزه دریای خزر داریم، اظهار داشت: پوتین اعلام آمادگی کرد که به زودی در تهران، اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه را در رابطه با مسئله سوریه، داشته باشیم.  

منبع: نماینده

سیف باید پاسخگوی وضع امروز باشد/ مسئولان اجرایی نظارت درون تشکیلاتی را افزایش دهند


نماینده قائنات گفت: درست است که رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد اما سیف امروز باید در قبال مدیرانی که بر سر کار آورد و تصمیماتی که گرفت پاسخگوی ملت باشد.
سیف باید پاسخگوی وضع امروز باشد/ مسئولان اجرایی نظارت درون تشکیلاتی را افزایش دهند

به گزارش «نماینده» فرهاد فلاحتی نماینده مردم قائنات در مجلس، با اشاره به ایام سوگواری اباعبدالله و آغاز دهه اول محرم اظهار داشت: این دهه فرصت مناسبی است که مردم شعار امربه معروف و نهی از منکر را به صورت عملی از سوی مسئولان ببینند.

وی یکی از اصلی ترین مشکلات کشور در همه دوره ها به ویژه شرایط کنونی کشور را عمل نکردن مسئولان به امر به معروف و نهی از منکر دانست و مصداق بارز این گفته را عدم مبارزه جدی با فساد در همه حوزه ها به ویژه فساد اقتصادی برشمرد

فلاحتی با تاکید براینکه مسئولان اجرایی کشور باید نظارت های درون تشکیلاتی خود را افزایش دهند، به نقش برخی از نهادهای مسئول در این خصوص اشاره کرد و گفت: رسانه ملی و به طور کلی رسانه ها موظف به اطلاع رسانی شفاف و مناسب به مردم هستند. قوه قضائیه باید به موقع، سریع و بدون اغماض به تخلفات و پرونده ها رسیدگی کند. همچنین نقش مجلس نیز در جلوگیری از ایجاد مفسده ها بسیار حائز اهیمت است.

نماینده مردم قائنات در ادامه افزود: هر جا که فاسد شده باشد باید جراحی شود. مشکلات اقتصادی مردم قبل از اینکه وابسته تحریم باشد به فسادهایی که در جامعه محرز است ارتباط پیدا می کند.


فلاحتی با بیان اینکه باید با فسادهای عمیق و ریشه ای برخورد شود یادآور شد: معنا ندارد محصولی که تا دیروز در رسانه ملی تبلیغ می شد مردم روز بعد آن را در بازار نبینند. مگر آن جنس غیب شده است؟!

وی در پایان با اشاره بر لزوم برخورد با متخلفان ارزی در کشور از سوی دستگاه های مسئول خاطرنشان کرد: چرا مسئولین امروز در برابر مشکلات پاسخگو نیستند؟! درست است که رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد اما سیف امروز باید در قبال مدیرانی که بر سر کار آورد و تصمیماتی که گرفت که در نهایت شرایط امروز را به وجود آورد پاسخگوی ملت باشد.

منبع: نماینده

انشعاب در حزب اعتماد ملی کلید خورد/ «رسول منتجب‌نیا» حزب جدید تاسیس می‌کند


حجت‌الاسلام منتجب‌نیا با انتقاد از وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب اعلام کرد در کنگره آینده حزب اعتمادملی شرکت نخواهد کرد.
انشعاب در حزب اعتماد ملی کلید خورد/ «رسول منتجب‌نیا» حزب جدید تاسیس می‌کند

 به گزارش «نماینده»، رسول منتجب‌نیا در پیامی نسبت به‌ برگزاری کنگره اعلام‌شده حزب اعتمادملی در تاریخ‌ 1397/7/6 هشدار داد و اعلام کرد در این کنگره غیرقانونی شرکت نمی‌کند.

متن کامل این پیام  به‌شرح ذیل است:

بسم‌ الله الرحمن‌ الرحیم

سلام و درود بر سرور آزادگان و سید مظلومان و یاران باوفای آن‌ حضرت‌ و همه‌ پویندگان راه عزت، عدالت و آزادی‌

ازآن‌جایی که این روزها از سراسر کشور با این‌جانب تماس‌ می‌گیرند و درباره‌ کنگره اعلام‌شده به‌نام حزب‌ اعتمادملی برای‌ تاریخ 1397/7/6 نظرخواهی‌ می‌کنند، لازم دانستم‌ که ابتدا مقدمه‌ای را ذکر کنم‌ و سپس تصمیم خودم را در این زمینه‌ اعلام دارم.

بدیهی است که هر عضوی‌ از اعضای حزب نیز وظیفه خود را خود تشخیص می‌دهد و به آن عمل می‌کند.

اینجانب براساس نگاه فلسفی و کلامی و مبنای اصولی و فقهی خویش در افعال اختیاری هرگونه جبر و اکراه را مردود و محکوم می‌دانم و رشد و کمال و امتیاز انسان را در انتخاب آزاد و عزتمند، و رشد و پیشرفت جامعه را در دموکراسی و نظام حزبی می‌بینم و اطاعت بی‌چون‌وچرا و کرنش در برابر غیرخدای متعال‌ را تحت هر عنوان شرک و کفر و عین‌ ذلت می‌دانم.

براین‌اساس‌ لازم می‌دانم که به‌استحضار ملت شریف ایران و دوستداران تحزب و یاران حزب اعتمادملی برسانم که‌ اواسط سال 1384 در جلسه‌ای چند نفر از اعضای مجمع روحانیون مبارز از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین آقای مهدی‌ کروبی پس از بحث‌های‌ طولانی تصمیم بر کناره‌گیری از مجمع روحانیون مبارز و تشکیل حزبی‌ فراگیر گرفتیم و در پی آن در چند جلسه بر روی این ایده به توافق رسیدیم که این حزب با کلیه احزاب دیگر متمایز و بنیاد فکری‌ آن‌ براساس مبانی عقلانی‌ و بینش دینی‌ و سیاسی آن‌ برگرفته از آموزه‌های اسلامی و اساس رفتاری آن منطبق بر موازین دموکراسی باشد و در عمل نیز تلاش‌ شود که با شناسایی، جذب و پرورش نیروهای مستعد بالاخص جوانان و بانوان‌ و استفاده از اندیشمندان و صاحبان طرح و نظر و ارائه برنامه‌های جامع، پیشرفته، علمی و کارآمد برای اداره هرچه بهتر کشور و نظام توسط بهترین افراد مجرب، متعهد و باایمان، در قالب این حزب، طرحی نو در انداخته شود و تلاش کنیم که این حزب بر تارک تاریخ تحزب کشور ‌بدرخشد و برای همه رهپویان راه ایمان، آزادی و فعالیت‌ سیاسیِ جمعی و گروهی الگویی‌ مفید و جامع باشد و در آن از هرگونه تک‌روی اجتناب شود.

ازاین‌رو در جلسه‌ای در منزل آقای کروبی‌ گفتم که برای رسیدن به این هدف عالی تنها یک مشکل وجود دارد و آن هم غیرحزبی و غیردموکراتیک بودن برخی‌ حضار است! البته حضار محترم قول دادند که از این پس همه به‌عنوان یک عضو مانند دیگر اعضا باشیم و کسی برای خود حق ویژه قائل نباشد!

به هر حال، هیئت مؤسس، شورای مرکزی انتخاب و اساسنامه و مرامنامه تصویب و پروانه فعالیت اخذ شد و اینجانب با شروع رسمی فعالیت حزب با اتکای‌ به‌ خدای متعال‌ و با ایمان و اعتقاد راسخ‌ و همچنین حمایت دوستان که با سلایق مختلف و انگیزه‌های گوناگون گرد آمده بودند، متعهد شدم تا در راستای توسعه کمی و کیفی حزب و نیل به آرمان‌های بلند آن، همه موجودیت خود اعم از وجهه اجتماعی، آبرو، مال، عمر، انرژی و زندگی خویش را هزینه کنم.

بحمدالله والمنة ظرف مدت 13 سال چنین کردم و خدای‌ را شاکرم که با همکاری دوستان‌ در زمان حضور و حصر دبیرکل محترم‌، حزب را به اوج اقتدار، اعتبار و اثرگذاری در کشور رساندیم و چه افرادی که در سایه این درخت تنومند پربرکت، صاحبِ نام و نشان و وجهه اجتماعی و پست و مقام در دولت، مجلس، شوراها، شهرداری‌ و… شدند، هرچند که برخی دوستان مرا به‌همین دلیل سرزنش می‌کنند!

اما متأسفانه از سال 1393 که نطفه قیمومت و پدرسالاری در جبهه اصلاحات منعقد شد و رفته‌رفته دموکراسی، آزادی انتخاب و تحزب جای خود را به فرماندهی و فرمانبری و اطاعت کورکورانه و بدون چون‌وچرا از چند تنِ مخفی‌شده در زیر عبای برخی‌ بزرگان و مدیریت‌کننده آنان و مصادره‌کننده اصلاحات در کشور داد، اینجانب آن‌ را آغاز بدعت و انحراف و مسلخ آزادی، دموکراسی و تحزب و قربانگاه همه ایده‌ها و آرمان‌های ملی و اسلامی و باعث ذلت و بردگی و اسارت افراد و احزاب دانستم و برای رفع این خطر بزرگ و خانمان‌سوز هشدار دادم و از هیچ‌ تلاشی فروگذار نکردم، و می‌رفت که آب رفته به جوی بازگردد و امور تا حدی اصلاح شود که متأسفانه هسته‌ای کوچک در درون حزب با هدایت، مدیریت و حمایت مدعیان ملکیت علی‌الاطلاق اصلاحات شکل گرفت و از درون مبارزه با این‌جانب را آغاز کرد و حدود سه سال از انواع و اقسام شیوه‌های نامشروع و غیرقانونی و غیراخلاقی و انواع ‌ابزارهای ممکن حتی ایراد انواع اتهامات و حرمت‌شکنی‌ها مستقیماً و یا توسط عوامل خود در جلسات و شبکه‌های اجتماعی و برخی جریده‌ها استفاده کرد تا صدای حق‌طلبانه و آزادی‌خواهانه این‌جانب‌ و دوستانم را خاموش کند…!

این سنگ‌اندازی‌ها و مقابله نامشروع منجر به استعفاهای مکرر دبیرکل و این‌جانب‌ شد و سرانجام این هسته مورد اشاره‌ با به‌خدمت گرفتن برخی بستگان‌ دبیرکل و حمایت حامیان خود در بیرون از حزب و حتی برخی نهادها شگردی متفاوت از گذشته و تاکتیکی‌ جدید و فریبکارانه اتخاذ و فضا را تیره و تار کرد و کوشید که به هدف خود که استحاله، مصادره و پاک‌سازی حزب از صاحبان آرمان‌های بلند و مُدَوَّن‌ در هنگام تأسیس حزب بود برسد.

آری، پس از ناامید شدن از تحقق مقاصد مادی و غیردموکراتیک در کنگره مورخ 1397/3/4 و احساس عدم مقبولیت در بدنه تشکیلات، اصول اخلاقی، قوانین، مقررات، اساسنامه و آیین‌نامه‌ها را زیر پا گذاردند و با استفاده از ابزار وعد و وعید و تقسیم پست و سمت‌های به‌چنگ‌آمده‌ در برخی ارگان‌ها و راه‌اندازی شاخه‌ها و کمیته‌های موهوم و عزل کلیه مسئولان‌ شاخه‌ها و کمیته‌های موجود و نصب عوامل خود که بعضاً عضو عادی حزب هم نبوده‌اند و ارائه اطلاعات مجعول به‌ کمیسیون ماده 10 احزاب با همراهی تأسف‌بار وزارت کشور و تغییر اساسنامه حزب بدون طرح و تصویب در کنگره برای صورت قانونی دادن به‌ این‌همه‌ تخلف و قانون‌شکنی اعلام برگزاری کنگره برای انتخاب اعضای شورای مرکزی در تاریخ 1397/7/6 با مهره‌چینی و مهندسی تمام‌عیار کردند وبه‌اتکای‌ نامه‌ای که به‌طریقی‌ به امضای‌ دبیرکل محصور و مظلوم رساندند و سازش غیرقانونی وزارت کشور، آماده زدن مهر تأیید بر این‌همه تخلفات خود شدند.

این در حالی است که نماینده وزارت کشور رسماً در حضور خبرنگاران رسانه‌ها اعلام کرده بود که کودتای انجام‌شده و عزل و نصب‌های بعد از کنگره خردادماه غیرقانونی است و مورد تأیید وزارت کشور نیست، اما متأسفانه علی‌رغم این اظهارنظر قانونی، تسلیم فشارهای غیرقانونی‌ شدند و بر کودتای انجام‌شده‌ سکوت کردند و حتی با کارشکنی کوشیدند که مانع پیگیری‌های به‌هنگام مخالفان کودتا بشوند…!

در چنین فضایی این‌جانب به‌رغم تأسف و تأثر شدید از آنچه که بر تحزب، دموکراسی، قانون و اخلاق رفته است خار در چشم و استخوان در گلو با عذرخواهی از همه اعضا و هواداران مخلص، پاکدامن و هدفمند حزب اعتماد ملی، اعلام می‌دارم که تصمیم قاطع و عزم جزم بر عدم شرکت در کنگره مهندسی‌شده و غیرقانونی 1397/7/6 گرفته‌ام تا مبادا این شرکت موهم‌ تأیید و مشروعیت‌بخشی به‌ این کنگره غیرقانونی در افکار عمومی باشد و این حداقل اختیاری است که انسان در تعیین سرنوشت خود دارد و بدیهی‌ است که‌ هر یک از اعضا خود تصمیم خواهند گرفت…!

البته برخلاف برخی خوش‌بینی‌های مضاعف بعضی از دوستان دل‌سوز عرض‌ می‌کنم که با مهندسی دقیقِ اِعمال‌شده‌ برای‌ انتخابات در کنگره غیرقانونی، احتمال تأثیر ولو ناچیز در آنچه برنامه‌ریزی شده است، ناشی از ساده‌لوحی‌ مُفرط‌ خواهد بود!

در خاتمه به همه دوستان بالاخص‌ اعضای حزب در سراسر کشور که مدتی است مصرّاً خواهان تأسیس‌ تشکیلات و حزبی جدید هستند که نماینده جریان فکری، سیاسی، اسلامی و مردمیِ اصلاح‌طلب و عدالت‌جو و آزادی‌خواه باشد، بشارت می‌دهم که با استمداد از درگاه حضرت حق‌ و با همت‌ دوستان به‌زودی چنین تشکیلاتی را تأسیس خواهیم کرد و حکم درباره جفاهای روی‌داده را به‌ خدا و داوری درباره تخلفات و قانون‌شکنی‌ها را به ملت فهیم و تاریخ واگذار می‌کنیم!

والسلام علی من یخدم الحق لذات الحق و یسعی لاقامة الحق والقسط‌ والعدل‌

رسول منتجب‌نیا

1397/6/26

منبع: نماینده

پیام‌تبریک حدادعادل به رئیس جدید نهادنمایندگی‌مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌ها


دکتر حداد عادل انتصاب حجت الاسلام رستمی به ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها را به وی تبریک گفت
پیام‌تبریک حدادعادل به رئیس جدید نهادنمایندگی‌مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌ها

به گزارش «نماینده» دکتر غلامعلی حداد عادل، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی، با صدور پیامی انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رستمی به ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در دانشگاه‌ها را به وی تبریک گفت.

متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب حجت الاسلام و المسلمین شیخ مصطفی رستمی
با سلام و احترام
انتصاب شایسته جناب‌ عالی از سوی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در دانشگاه‌ها را تبریک می‌گوید و برای آن روحانی محترم از خداوند متعال آرزوی توفیق دارد.
فرصت را مغتنم می‌شمرد و متذکر می‌شود که بر اساس آئین‌نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس نهاد نمایندگی، عضو رسمی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی است.
امیدواریم با حضور حضرت‌عالی در جلسات آینده شورا، راه‌های نیل به مقصود از طریق همکاری میان شورای تحول و آن نهاد با سرعت بیشتری پیموده شود.
 
دکتر غلامعلی حداد عادل
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی

منبع: نماینده

خانم مولاوردی و باختی تلخ...!


اگر درخواست مصاحبه، توسط نهاد ریاست جمهوری به این خبرگزاری بطور مستقیم و یا غیر مستقیم پیشنهاد شد و اسبابش مهیا شد، چه هدف و ضرورتی در پس این مصاحبه بود؟ آیا شما الان به آن هدف تان رسیده اید؟
خانم مولاوردی و باختی تلخ...!

«نماینده»/ امیرابراهیم رسولی*/ دستیار ویژه ی رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، خانم شهیندخت مولاوردی، تا این لحظه منکر اظهارات حاشیه سازشان در مصاحبه با خبرنگار آسوشیتدپرس نشدند. این یعنی اینکه معترفند به آنچه گفتند و نمی توانند حاشا کنند. دیروز هم (25 شهریور 97) فایل صوتی کامل این مصاحبه توسط خانم مولاوردی در اختیار رسانه ها قرار گرفت. انتشار این فایل نه تنها ادعای منتقدین را رد نکرد بلکه مهر تاییدی زد بر دلیل مخالفت آنها با اقوال خانم مولاوردی.

اما چرا ایشان مبادرت به ارسال فایل کامل مصاحبه برای رسانه‌ها کرد و بدنبال اثبات چه چیزی بود وقتی که نمی تواند حرفش درباره غلط بودن تصمیم قضایی در شکل مواجه با جاسوس معروف آقای " نزار زکا " را انکار کند؟ مخصوصا آنجا که به صراحت می گوید این کارها " به هیچ وجه مورد تایید دولت نیست". یا آنجا که غیر مستقیم اصولگرایان را همدست خارجی ها برای تضعیف دولت می داند.

در این مصاحبه که به مدت 48 دقیقه به طول انجامید، ایشان درباره موضوعات مختلفی صحبت کردند که " گامبریل " خبرنگار آسوشیتدپرس، هوشمندانه و از سر صبر چیزی را که بدنبالش بود در نهایت شکار کرد و این صید پر مدعا را خیلی ظریف بدام انداخت. شاید شما هم جای خانم مولاوردی بودید از اینهمه مخالفت و حساسیت نسبت به آن مصاحبه عصبانی می شدید. چرا؟ چون ایشان با ارسال فایل کامل آن مصاحبه بدنبال این بود که به ما و شما بفهماند که حرفهای خوب و مفید دیگری هم در آن گفتگو از لسان ایشان بیان شد ولی مخالفین اغلب فقط به آن بخش از صحبت ها که درباره " نزار زکا " هست رجوع می کنند و او را به باد انتقاد می گیرند. به واقع حق با خانم مولاوردی است. بیچاره چقدر احتیاط کرد که حرفی خلاف میل جریان های سیاسی مخالف نزند. چقدر دقت کرد که بهترین کلمات و مفاهیم را به استخدام در بیاورد که نه سیخ بسوزد و نه کباب. صادقانه بگوییم که بر آورد کلی ما هم بر این است که نکات مثبت این مصاحبه کم از نکات منفی آن نیست.

در این گفتگو او تاثیر تحریم های آمریکا بر اقشار آسیب پذیر را تایید می کند و امیدوار است که شاهد تغییر سیاست یکجانبه گرایی آمریکا باشیم. او معتقد است که رفتار ترامپ پیام خوبی برای تامین صلح و امنیت بین المللی به همراه ندارد و نا امیدی دارد جای امید را می گیرد. خانم مولاوردی در این مشافهه، تمام تلاش اش را می کند که خیلی با دستگاه قضا سرشاخ نشود و مجموعه خود را در کنار و یاری رسان نظام قضایی برای حل مشکل فعالین بازداشتی زیست محیطی می بیند و امیدوار است که با تعامل و هماهنگی همه ی قوا، این مشکل حل و فصل بشود. این که جایی می گوید: " به این شکل نباشد که عملکرد یه قوه تلاش ها و پیگیری های سایر قوا را نادیده بگیرد و یا خنثی کند "، کجایش ایراد دارد؟ رفع سوتفاهم ها برای آزادی فعالین حقوق زنان و وکلای حقوق بشر در نهایت تعامل با دیگر دستگاههای مسئول هم که بسیار پسندیده است. انصافا هم ایشان در پاسخ به سوال اعتراضات دی ماه سال گذشته و بازداشتی های آن ایام بهانه ای بدست مصاحبه کننده نداد و گفت که دولت ضمن اینکه حق اعتراض را به رسمیت می شناسد اما تفاوت قائل است بین اغتشاش و اعتراض منطقی و بدین منظور دولت بدنبال ساماندهی این تجمعات است تا هم حق اعتراض لحاظ گردد و هم امنیت تجمع کنندگان تامین شود. او بی هیچ نیش و کنایه و گله ای معتقد است که دولت با همکاری زیر مجموعه اش بدنبال حل مشکلات دانشجویان ستاره دار است. این که سخن بدی نیست. تامین امنیت سرمایه گذاران خارجی و داخلی کجایش بد است؟ مهیا کردن زمینه ها برای بازگشت نخبگان به کشور و بازگشت سرمایه های انسانی و مادی به داخل که خیلی هم خوب است. منصفانه بخواهیم برخورد کنیم باید معترف باشیم که مواجهه اش در برابر سوال درباره کاهش اعدام قاچاقچیان مواد مخدر و بسط آن به دیگر انواع احکام اعدام و موضوع زنان و رفراندوم و گشت ارشاد و حجاب اجباری، خیلی هم تند و دور از کیاست نبوده است. او دیدگاه خود را مطرح کرده هر چند اهل فن و نکته سنجان خطاها و ریز شیطنت هایی را در همین سبک از سخن اش یافت می کنند که به چشم ما شاید نیاید. اما باز چرا ما و مخالفین، او را بخاطر این مصاحبه شماتت می کنیم و یا بهتر اینکه او را قربانی این گفتگو می پنداریم؟ جوابش ساده است. چون رسانه ی مطلوب ایشان یعنی آسوشیتدپرس آمریکا در مقاله اش و در گزارش تصویری اش، هیچ یک از این نکات خوبش را منعکس نکرد. نارو زد. به همین سادگی.

باز هم اینبار اعتماد این سرکار خانم اصلاح طلب به رسانه ای  شیفته ی غرب کار دستش داد و چاقو دسته ی خودش را ناجوانمردانه برید و یک رسانه ی دوستدار خانم مولاوردی که در مقاله شان از او بعنوان خانمی رگ گو و صریح الهجه در دولت یاد و خیلی لطیف در جای جای مطلب شان از او تمجید می کنند، هیچ کدام از آن مطالب خوب و مقبولش را کار نمی کنند و تنها در موضوع یک جاسوس، حرف او را بعنوان یک سند در نمایش تقابل دو قوا و دیگر نهادها جار می زنند. او جاهلانه خوراک خوبی به آمریکایی ها و دیگر رسانه های معاند ایران داد تا برای مدتی باز با موضوع " نزار زکا " به جنگ روانی و رسانه ای با ما بپردازند.

خانم مولاوردی، فراموش نکنید که شما اسباب این دشمنی را مهیا کردید. شما می توانستید خیلی هوشمندانه تر به این سوال هدفمند پاسخ دهید، یا حداقل آنها را به مراجع مطلع تر ارجاع بدهید اما غیظ تان از قویه قضاییه و دیگر نهادهای امنیتی و انتظامی شما را از جاده انصاف و تعقل دور کرد تا لقمه ی چربی برای دشمنان شوید.

باز هم قرار است ملت هزینه ی حرف های ناپخته ی شما را بدهد و شما بی هیچ تادیبی بر مسند بمانید و ...؟ از کجا معلوم که ملت در گذشته، قربانی این بی بصیرتی های  شما نبوده است و یا در آینده نخواهد شد؟

سرکار خانم شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی ، لطفا به این چند سوال پاسخ دهید.

1-  آیا مصاحبه با شما، مستقیما بنا به درخواست خبرگزاری آسوشیتدپرس بوده یا توسط نهاد ریاست جمهوری این مصاحبه تدارک دیده شده است؟ آیا ما می توانیم تصویر ایمیل درخواست آن خبرگزاری برای انجام این مصاحبه را در اختیار داشته باشیم؟ اگر درخواست مصاحبه، توسط نهاد ریاست جمهوری به این خبرگزاری بطور مستقیم و یا غیر مستقیم پیشنهاد شد و اسبابش مهیا شد، چه هدف و ضرورتی در پس این مصاحبه بود؟ آیا شما الان به آن هدف تان رسیده اید؟

2-  در این مقطع حساس، چرا اقدام به مصاحبه با یک رسانه ی آمریکایی کردید که می دانید سخت بدنبال ناکارآمد نشان دادن و یا ناکارآمد کردن دولت مطلوب خود شماست؟ چه ضرورتی بود؟ لطفا توضیح دهید تا ما هم توجیه شویم.

3-  استفاده ی هوشمندانه و هدفمند از رسانه های خارجی خاصه رسانه های کشور هدف، برای انتقال پیام های مهم، در مقاطع خاص، امری است بسیار مطلوب که باید به همه ی مقامات کشور این را پیشنهاد کرد اما آیا بنظر شما، این مصاحبه اخیرتان توانست مقصود شما و یا گردانندگان پشت صحنه این مصاحبه را تامین کند؟ اگر نه که قطعا هم جوابش منفی است، آیا حاضر به عذرخواهی هستید؟

مخلص کلام اینکه شما به دوستان فرنگی تان باختید. آنها باز هم به یک دوست شان حقه زدند. قربانی شدید. انکار این واقعیت نه ممکن است و نه دردی از ملت دوا می کند.

*مدیرمسئول ماهنامه نماینده

منبع: نماینده

«روحانی» بابت انتصاب مجدد سیف به افکار عمومی پاسخ دهد


یک فعال سیاسی با بیان اینکه اقدام رئیس‌جمهور در دادن حکم مشاور به سیف، کار درستی نبود، گفت: سیف در مظان اتهام است و بازجویی‌ها از او در جریان است.
«روحانی» بابت انتصاب مجدد سیف به افکار عمومی پاسخ دهد

به گزارش«نماینده»، ابوالقاسم رئوفیان، دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین با اشاره به حکم رئیس‌جمهور به ولی‌الله سیف برای مشاور امور پولی و بانکی رئیس‌جمهور، گفت: این اقدام، کار درستی نبود، چرا که سیف در مظان اتهام است و بازجویی‌ها از او در جریان است.

وی با یادآوری التهابات ارزی در دوران مدیریت سیف در بانک مرکزی، تصریح کرد: روحانی باید بابت این انتصاب، به افکار عمومی پاسخ دهد، چرا که التهابات ارزی، مسئله‌ای است که امروز در ذهن جامعه، علامت سؤال‌های بزرگی ایجاد کرده و قوه قضائیه هم در پی کشف برخی مسائلی است که ناشی از عملکرد سیف بوده است.

فعال سیاسی اصول‌گرا درباره تأثیر انتصاب اخیر بر روند رسیدگی قضایی به ابهامات مربوط به مدیریت سیف، گفت: اگر این انتصاب بخواهد در روند بررسی نقش سیف در التهابات ارزی تأثیر بگذارد، قاعدتاً باید گفت قوه قضائیه به رغم شعارها و وعده‌هایی که به مردم داده، از پرداختن به وظایف خودش عدول کرده است.

دبیر کل حزب اسلامی ایران با بیان اینکه مردم، کوتاهی نسبت به انجام وظیفه را نمی‌پذیرند، تصریح کرد: قوه باید بدون کوچک ترین اثرپذیری از این انتصاب، باید به دنبال کشف واقعیت باشد.

منبع: نماینده
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟