تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

اخذ مالیات از سرمایه توجیه ندارد


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:هدف اخذ مالیات بر درآمد است به عبارتی نباید از سرمایه، مالیات اخذ شود.

به گزارش «نماینده» عبدالرضا مصری، در خصوص موضوع اخذ مالیات گفت:درباره شرایط اخذ مالیات باید ملاحظاتی رعایت شود بطور مثال موضوع مالیات بر درآمد در قانون مالیات ها تعریف شده که امر مثبتی است و در این راستا باید از سود شرکت ها مالیات اخذ کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد:نباید موضوعی با عنوان مالیات بر حقوق مطرح شود بلکه هدف اخذ مالیات بر درآمد است به عبارتی نباید از سرمایه، مالیات اخذ شود بطور مثال به خود کارخانه مالیات تعلق نمی گیرد بلکه باید از درآمد کارخانه مالیات اخذ شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:صاحبان املاک زمانی که واحدهای مسکونی را اجاره می دهند باید بخشی از درآمد اجاره را به عنوان مالیات پرداخت کنند حتی باید مالیات واحدهای به فروش رفته را نیز پرداخت کند اما نباید از املاک فروش نرفته به دلیل گذشت زمان مالیات، اخذ کرد.

مصری ادامه داد:اصلاحا سرمایه به بازاری که سود در پی ندارد، نمی رود بنابراین باید شرایط برای سرمایه گذاری تسهیل شود تا از درآمد حاصل بتوان مالیات گرفت با انجام این مهم اقتصاد حرکت رو به جلو دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد:در هر صورت باید زمینه سودآوری در بخش های تولید تسهیل شود تا سرمایه ها راهی بازارهای مولد اقتصادی شود.

منبع: نماینده

اول مهر؛جلسه ارزی فراکسیون مستقلان با همتی


عضو فراکسیون مستقلان ولایی مجلس از جلسه مشترک این فراکسیون با رئیس کل بانک مرکزی خبر داد.
اول مهر؛جلسه ارزی فراکسیون مستقلان با همتی

به گزارش«نماینده»،محمد وحدتی عضو فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی از جلسه مشترک اعضای این فراکسیون با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است این نشست یکشنبه (1 مهر ) برگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه قرار است تا در این جلسه آقای همتی گزارشی از اقدامات و برنامه‌های بانک مرکزی در رابطه با سیاست‌های ارزی به اعضای فراکسیون ارائه دهد،افزود: بررسی دلایل نوسانات اخیر بازار ارز، مهار نقدینگی و همچنین آخرین وضعیت بازار ثانویه ارز از جمله دیگر محورهای این جلسه است.

عضو فراکسیون مستقلان ولایی مجلس با بیان اینکه ارزیابی اجرای سیاست‌های ارزی بانک مرکزی نیز در دستورکار این نشست ، قرار دارد، اضافه کرد: حدود یک ماه از اجرای سیاست‌های جدید ارزی گذشته و در این جلسه نقاط ضعف و قوت، چگونگی اجرا و همچنین دلیل اجرا نشدن برخی از مفاد سیاست ارزی بررسی می‌شود.

منبع: نماینده

زنگنه در اجلاس اوپک شرکت نمی‌کند


رویترز به نقل از یک منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرد زنگنه در اجلاس اوپک الجزیره که آخر این ماه برگزار می‌شود، شرکت نمی‌کند.
زنگنه در اجلاس اوپک شرکت نمی‌کند

به گزارش «نماینده»، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در اجلاس کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک که ماه جاری در الجزیره برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

یک مقام رسمی که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرده است"« نظر زنگنه عوض شده و او در اجلاس الجزیره حضور نمی‌یابد.»

پیش از این زنگنه وزیر نفت ایران گفته بود در اجلاس اوپک که درباره تولید نفت کشورها بحث خواهد شد شرکت خواهد کرد.

منبع: نماینده

استیضاح شریعتمداری جدی شد


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به وضعیت بازار و نوسان قیمت‌ها در صورت ارائه استیضاح وزیر صمت به صحن رای مثبت خواهد گرفت.
استیضاح شریعتمداری جدی شد

 به گزارش «نماینده»محمد عزیزی عضو کمیسیون صنایع و معادن، با اشاره به درخواست نمایندگان برای استیضاح شریعتمداری وزیر صنعت و معدن گفت: در صورت ارائه این استیضاح به صحن علنی با توجه به وضعیت بازار به طور حتم شریعتمداری نمی‌تواند رای اعتماد از مجلس بگیرد.

وی ادامه داد: تنها یک بخش از محورهای استیضاح وزیر صنعت و معدن بحث خودرو است، خودروسازان عملا هیچ اقدامی را برای کاهش و کنترل قیمت‌ها نمی‌کنند.

عزیزی تاکید کرد: وضعیت تنظیم بازار و قیمت‌های خودرو و دیگر اقلام بر عهده وزارت صنعت و معدن است که متاسفانه قیمت‌ها به صورت دقیقه‌ای افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: نمایندگان مجلس برای برخورد با این وضعیت باید از ابزارهای نظارتی خود یعنی سوال و استیضاح استفاده کنند تا بتوانند پاسخگوی سوالات مردم در حوزه‌های انتخابیه خود باشند.

منبع: نماینده

پتروشیمی‌ها و خودروسازان وارد میدان حمایت از دولت شوند


نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت سال‌ها با خوراک ارزان از پتروشیمی ها و با تعرفه بالای واردات خودرو از خودروسازان حمایت کرد امروز باید این شرکت ها وارد میدان حمایت ازدولت شوند.
پتروشیمی‌ها و خودروسازان وارد میدان حمایت از دولت شوند

به گزارش «نماینده»حسین امیری خامکانی، با تاکید بر ضرورت تعهد پتروشیمی ها به عرضه ارز حاصل از صادرات محصولاتشان به بازار اظهار داشت: پتروشیمی‌ها باید بتوانند در شرایط امروز کشور که هزینه‌های تولید بالاست، با کشورهای همسایه رقابت کنند؛ به همین دلیل، هر سال در بودجه قیمت خوراک پتروشیمی‌ها به صورت حمایتی تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: در بحث ارز و مسائل اقتصادی کشور، نیاز به تدبیر و مدیریت داریم. در بازار ارز ثانویه، عرضه ارز حاصل از فروش مواد پتروشیمی تعیین‌کننده است. پتروشیمی‌ها باید وارد میدان شده و ارز خود را به بازار ثانویه انتقال دهند.

امیری خامکانی تأکید کرد: از صنایع پتروشیمی که سال‌ها خوراک خود را تقریباً رایگان از دولت دریافت کرده‌اند، انتظار داریم امروز به میدان بیایند و ارز خود را وارد بازار ثانویه کنند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: باید کارگروهی در شورای گفت‌وگو تشکیل شود تا برای حل این مشکل اقدام کند.

وی در خصوص میزان فروش نفت نیز گفت: متأسفانه میزان فروش نفت کشورمان کاهش یافته است. درست است که هنوز تحریم‌های نفتی کاملاً شروع نشده است اما از روزی که تحریم‌های جدید، اعلام و آمریکا از برجام خارج شد، فشارها بر جمهوری اسلامی افزایش یافت و هیئت‌هایی از سوی آمریکا به کشورهای مختلف برای رایزنی جهت قطع همکاری با ایران اعزام شدند.

امیری خامکانی تصریح کرد: درست است که میزان فروش نفت ایران کاهش یافته است اما هنوز این کاهش قابل توجه نبوده است و روزانه حدود 125 تا 130 هزار بشکه نفت به فروش می‌رسد.

نماینده مردم زرند در مجلس ادامه داد: باید بپذیریم که دولت نمی‌تواند همه درآمد نفتی خود را وارد بازار کند، زیرا اگر زمانی فروش نفت به شدت کاهش یابد، دولت باید بتواند کالاهای اساسی مردم را تأمین کند.

وی افزود: در حال حاضر آنچه بازار ارز را تحت فشار قرار داده، اسکناس دلار است؛ تأمین اسکناس سخت است.

امیری خامکانی اظهار داشت: همین اسکناس دلار است که قیمت ارز را در بازار افزایش داده است، وگرنه قیمت ارز در بازار اولیه و ثانویه ثابت بوده و کاهش یافته است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پتروشیمی ها، ایران‌خودرو و سایپا سال‌ها با حمایت و رانت دولتی خودرو تولید کردند و در بازار به فروش رسانده‌اند. امروز که مردم گرفتار شده‌اند، ایران‌خودرو و سایپا باید به میدان بیایند و به فکر سود خود نباشند. همه شرکت‌ها اعم از خودروسازی‌ها و پتروشیمی‌ها باید به میدان بیایند و به دولت کمک کنند.

منبع: نماینده

جایگزین کردن دلار، مشکلات ارزی را حل می‌کند


عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: در معاملات می‌توان از ارزهای دیگر به جای دلار استفاده کرد که با این اقدام بخش قابل توجهی از مشکلات ارزی کشور حل می‌شود.
جایگزین کردن دلار، مشکلات ارزی را حل می‌کند

به گزارش«نماینده»، حسن نوروزی  با اشاره به اینکه بازار ارز روزهای پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد، اظهار داشت: برای برون‌رفت از این مشکل در وهله اول باید توجه خود را معطوف به حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران داخلی کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید داخلی رقابت‌پذیر، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر تولیدکنندگان داخلی از بسیاری از امتیازات محروم و تسهیلات بانکی با نرخ سودهای بالا، باعث ورشکستگی آنان شده است.

عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه این سیستم بانکی غیر رقابت‌پذیر شدن تولیدات داخلی را در پی داشته است، تصریح کرد: این در حالی است که فضا برای فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی فراهم و تقویت شده است؛ به گونه‌ای که برخی از وزارتخانه‌ها بخشنامه‌هایی مبنی بر ضرورت استفاده از محصولات و قطعات خارجی به دستگاه‌های ذیربط خود ابلاغ کرده‌اند که خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی است.

نوروزی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی کشور می‌توان در معاملات تا حدودی از ارزهای دیگر به جای دلار استفاده کرد، گفت: این اقدام بخش قابل توجهی از مشکلات ارزی کشور را حل می‌کند و از نظر اقتصادی هم امکان‌پذیر است.

منبع: نماینده
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟