گروه خبری سیاسی

نور قرمز در آسمان ایلام از پالایشگاه گاز است


نور قرمز رنگ آسمان ایلام مربوط به پالایشگاه گاز است.
در پی مشاهده نور قرمز رنگ در آسمان ایلام روابط عمومی پالایشگاه گاز ایلام اعلام کرد: نور قرمز رنگی که هم اکنون در آسمان ایلام مشاهده می‌شود، مربوط به نور آتش خروجی پالایشگاه گاز ایلام است؛ تقارن این نور با لکه‌های ابر در آسمان بدون ماه امشب، سبب پیدایش این نور شده است.

به گزارش نامه نیوز، جای هیچگونه نگرانی نیست و فقط به لحاظ آلودگی هوا مضر خواهد بود.

روز سرنوشت ساز ترکیه ؛ جمهوری دوم/ میراث مهمی که اردوغان امروز برجای خواهد گذاشت/ ترک ها چه رویه ای مقابل ایران پیش خواهند گرفت؟


اردوغان در انتخابات امروز ترکیه شانس اول پیروزی است و از هم اکنون باید نگاههای بلند مدت او را در نظر داشت.
گروه بین الملل نامه نیوز: امروز برای شروع تاریخ جدید تركیه روز مهم و مرحله‌ای از گذر تاریخی است. در این روز دو انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی به طور همزمان برگزار شده و تركیه از ساختار پارلمانی وارد سیستم ریاستی خواهد شد. جمهوری تركیه را آتاترك از میان خرابه‌های عثمانی بنا كرد و امروز با تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی و برگزاری انتخابات، اردوغان عملا تركیه را وارد جمهوری دوم می‌كند. اردوغان اگر چهره اول تاریخ معاصر تركیه نباشد، بی‌شك پس از آتاترك دومین رهبر سیاسی است كه توانسته است تحولات بنیادی در ساختار تركیه ایجاد كند. 
مجموعه اقدامات اصلاحی اردوغان در صحنه سیاسی و اقتصادی تركیه آثاری چون انقلاب داشت، اما هزینه تخریبی انقلاب را نداشت و در شیبی آرام و ابعادی متوازن، در حال تداوم است. قرار است طبق نقشه راه تدوین شده توسط حزب عدالت و توسعه، تركیه در سال 2023 جزو 10 كشور قدرتمند جهان باشد؛ تركیه‌ای كه نه نفت دارد و نه از منابع طبیعی غنی برخوردار است، این موفقیت خود را مدیون سیستم حزبی، دولت كارآمد، سیاست خارجی چندوجهی ، تعامل با جهان، حركت در راستای ظرفیت‌ها و... است. همان‌گونه كه میراث آتاترك پس از وی ماند و بستر رشد تركیه شد، میراث اردوغان نیز پس از وی باقی می‌ماند.
پیروزی اردوغان سبب تقویت موقعیت وی در صحنه داخلی و خارجی می‌شود و پس از تصدی عنوان ریاست‌جمهوری توسط اردوغان، وی قدرتمندتر از گذشته در معادلات داخلی و خارجی ظاهر خواهد شد. انتخاب اردوغان به عنوان رییس‌جمهور در تحولات پیش رو در سوریه، اقلیم، عراق، انرژی و... تاثیرات زیادی دارد و سبب می‌شود تركیه با قدرت بیشتری منافع خود را تامین كند. اما ترکیه چالشهایی را هم با خود خواهد داشت. در این حوزه‌ها بیشترین چالش تركیه با ایران خواهد بود. در روزهایی كه ایران به عنوان همسایه و رقیب تركیه با امریكا وارد چالشی جدی شده، تركیه كنارآمده با امریكا، روسیه و دیگر قدرت‌ها، با جذب سرمایه‌ها هر روز به ظرفیت خود و بر توسعه و رفاه مردم خود می‌افزاید.
سقوط ارزش لیره ترکیه، سقوط بورس اوراق بهادار، تورم بالا و افزایش نرخ بهره، اقتصاد را به مهمترین چالش احزاب و نامزدهای انتخابات ترکیه تبدیل کرده است.
موضوع سوریه، درگیری با کردها، موضوع پناهجویان، آزادی مطبوعات و آزادی بیان، بی طرفی قوه قضائیه و مشکلات آموزش و پروش نیز از جمله مهمترین مسائل مطرح در انتخابات روز یکشنبه در ترکیه است.

گمانه زنی درمورد یک دیدار محرمانه ؛ بین زنگنه و خالد بن عبدالعزیز چه گذشته است ؟/ راز قهر زنگنه از جلسه سرنوشت ساز اوپک


ایران استراتژی دقیقی در مورد نفت و اجلاس صد و هفتاد و چهار اوپک شکل داد تا بتواند برنامه طولانی مدت خود را پیش ببرد.
گروه بین الملل نامه نیوز: اجلاس 174 اوپک یکی از مهمترین و حساس ترین نشست های این سازمان در چند دهه اخیر بود. این اجلاس در حالی در وین برگزارشد که مسائل سیاسی مهمی مانند تحریم های جدید نفتی آمریکا علیه ایران پس از خروج این کشور از برجام ؛ جنگ روانی دولت و رئیس جمهور آمریکا علیه اوپک و همچنین آینده همکاری های کشورهای عضو اوپک و غیراوپک بر آن سایه انداخته بود. این شرایط سبب گردید ، اجلاس 174 وزیران نفت عضو اوپک ، عنوان سیاسی ترین و سخت ترین نشست این سازمان در سال های اخیر را با خود به همراه داشته باشد.
جدا از مسائلی که در مورد این اجلاس از ترک جلسه توسط زنگنه تا توافق در مورد افزایش تولید نفت وجود داشت، اما یک دیدار محرمانه نیز که کمتر بدان پرداخته شد بسیار مورد توجه است. وزیر دو بازیگر مهم نفتی که نه تنها روابط سیاسی خود را قطع کرده اند، بلکه تنش فی مابین در بیشترین حالت خود قرار دارد، با هم دیدار و گفت و گو کردند.
گفته می شود بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی عربستان پیش از شروع نشست اوپک با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات اوپک و بازار نفت گفتگو کردند.
یکصدو هفتادو چهارمین اجلاس وزیران نفت اوپک با شرکت 14 کشور عضو ظهر امروز در مقر دبیرخانه اوپک در وین پایتخت اتریش برگزار شد.
دیدار وزیران نفت ایران و انرژی عربستان در حالی انجام شد که بنابراعلام قبلی، روسیه و عربستان خواستار آن بودند در این اجلاس، پیشنهاد افزایش تولید نفت از ابتدای ماه ژوییه (10 تیر) را مطرح کنند به طوری که تولید اوپک و همپیمانان غیراوپک از این تاریخ به میزان 500 هزار تا 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
این دیدار نشان می دهد موضوع نفت یکی از اصلی ترین مسائل و از منافع مشترک دو کشور است که می تواند در مشنج ترین وضعیت دو کشور، باب گفت و گو و مذاکره دو کشور را باز کند. در حالی که عربستان، با مواضع تند مقامات خود در مورد ایران، منافذ گفت و گوها را بسته و فضای پیچیده ای در منطقه خاورمیانه شکل گرفته است، اما وزیر نفت و انرژی دو کشور مهم اوپک می توانند روبروی هم نشسته و دیالوگ برقرار کنند. این موضوع می تواند فضای جدیدی را پیش روی دو کشور ایجاد کند.
این مسئله این را می رساند که وزیر کارکشته ایران، دارای برنامه و استراژی بلندمدت برای نفت و فروش آن در شرایطی است که احتمال تحریم آن با خروج امریکا از برجام وجود دارد. زنگنه با بررسی فضای موجود به این اجلاس رفت و در حالی که می دانست گفت و گوهای عربستان و روسیه، می تواند شرایط بغرنجی برای ایران و نفت آن رقم بزند، اما با استراتژی اینکه تصمیم گیری در مورد نفت برای اوپک باید بین اعضای اوپک شکل گیرد، پای روسیه را از این تصمیم سازی کوتاه کرد.
همچنین وزیر نفت برای این موضوع با وزیر انرژی عربستان دیدار کرد و استراژی ایران را برای او شرح داد تا اوپک استقلال خود را از دست ندهد.

این 2 مرد 59 هزار سکه ثبت نامی خریدند! + جزییات


عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از خرید 59 هزار سکه طی ماه های اخیر توسط دو نفر خبر داد.
به گزارش نامه نیوز،در حالی پیشتر ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفته بود: 7 میلیون و 600 هزار ثبت‌نام سکه داشتیم که 50 نفر، 5 درصد این سکه ها را در اختیار دارند، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هم خبر داد، فردی بیش از 39 هزار سکه و فرد دیگری بیش از 20 هزار سکه در ماه های اخیر خریداری کرده است، در عین حال هنوز اطلاعاتی از ماهیت این افراد منتشر نشده است.

شهباز حسن پور بیگلری با اشاره به برگزاری جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی پس از چندین ماه تعطیلی، گفت:در جلسه اخیر ستاد در هفته جاری تمامی اعضا حضور داشتند و گزارش های خوبی به صورت شفاف ارائه و ایرادات نیز به صورت روشن و صریح بیان شد.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان اینکه بحث مقابله جدی با تحریم ها یکی از دستورکارهای نشست اخیر ستاد بود، افزود: در این نشست راهکارهایی برای مقابله جدی با تحریم ها و بهبود وضعیت ارزی کشور ارائه شد و همچنین موضوع گرانی های اخیر سکه مطرح و در این راستا تاکید شد بانک مرکزی نظارت بیشتری بر بحث فروش سکه داشته باشد.

وی ادامه داد: فردی بیش از 39 هزار سکه و فرد دیگری بیش از 20 هزار سکه در ماه های اخیر خریداری کرده است که این نحوه توزیع سرمایه های کشور نیز در این جلسه مورد نقد قرار گرفت.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم شفافیت اقتصادی، یادآور شد: مقرر شد که مدیران دستگاه های اجرایی گزارش هایی را به صورت شفاف ارائه دهند و اطلاعات درباره شرایط کشور نیز به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد.


منبع: رکنا

18 محصول ایران خودرو گران شد + لیست قیمت


ایران خودرو قیمت خودروهای پژو206 تیپ 2، پژو207 اتوماتیکو دنده ای، پژو 405 ، رنو ، دنا و دانگ فنگ را افزایش داد.
18 محصول ایران خودرو گران شد + لیست قیمت
به گزارش نامه نیوز، همزمان با صدور مجوز شورای رقابت در افزایش قیمت خودروهای مشمول قیمت گذاری، ایران خودرو مجوز 7.18 درصدی قیمت ها را در لیست  تیرماه خودروهای خود اعمال کرد.

برهمین اساس قیمت خودروهای پژو206 تیپ 2، پژو207 اتوماتیک و دنده ای، پژو 405 ، رنو ، دنا و دانگ فنگ افزایش پیدا کرده است.
>