تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

افشاگری ماموران پیشین موساد از طرح‌های ترور رهبران جهان از جمله امام خمینی(ره)


کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی فیلمی از اظهارات فرماندهان سابق موساد درباره عملیات‌های این سازمان و نقشه‌های آنها برای ترور شخصیت هایی نظیر امام خمینی (ره) و خالد مشعل منتشر کرد.
 روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در گزارشی نوشت: در جریان جنگ روانی شدیدی که رژیم اشغالگر صهیونیستی علیه اعراب و فلسطینی‌ها به راه انداخته است، کانال 10 تلویزیون اسرائیل سه شنبه شب فیلم مستندی درباره موساد (سرویس اطلاعاتی خارجی اسرائیل) ارائه کرد تا هم وانمود به قدرت حداکثری آن کرده و هم هاله‌ای از ترس را که در جهان و به ویژه در جهان عرب این سازمان جاسوسی را احاطه کرده است، تقویت کند.

به گزارش نامه نیوز رای الیوم افزود: با این حال، جای تعجب بسیاری است که بخش نظارت دستگاه نظامی در تل آویو اجازه پخش این فیلم را داده که مصاحبه‌های زیادی با فرماندهان ارشد سابق موساد را شامل می‌شود؛ این افراد با شفافیت کامل و به صراحت در مورد قتل و تصفیه شخصیت ها از سوی این سازمان صحبت کردند و همچنین از نقشه های دیگری از موساد پرده برداشتند که از ترس واکنش‌های جهانی در لحظه آخر از عملی کردن آن منصرف شده بود.

«رام بن باراک»، معاون سابق موساد، یکی از همین هاست که اظهار داشت، نامگذاری موساد با «تیم قاتلان» نقش بسزایی در بازداشتن دشمنان از انجام اقدامات تروریستی علیه اسرائیل دارد چون موساد آنها را شکار می‌کند و آنها را می‌کشد.

بن باراک افزود که ترس از نیروی اطلاعات خارجی اسرائیل به این سازمان در انجام عملیات‌هایش کمک زیادی کرده است، وی در عین حال از تایید خبر مربوط به پذیرش مسئولیت ترور محمود المبحوح از سران حماس در ابوظبی توسط موساد اجتناب کرد.

این فرمانده سابق موساد در پاسخ به سؤال فیلمساز درباره اینکه آیا اطلاعات مربوط به اینکه دوربین‌هایی که از ماموران موساد در حین ترور المبحوح عکس گرفتند، ساخت اسرائیل است، خندید و گفت: این خبری شاد و مسرت بخش است.

«رافی ایتان»، که مسئول بخش اروپایی موساد بود و اعتراف کرد که با مغربی‌ها در کشتار مهدی بن برکه، سیاستمدار چپ گرای این کشور همدست بوده فاش کرد که در اواخر دهه شصت قرن گذشته به رهبران موساد پیشنهاد ترور عرفات را داد و رهبران موساد هم این پیشنهاد را پذیرفتند اما در سطح سیاسی نقشه طراحی شده برای آن مورد تایید قرار نگرفت.

ایتان افزود: اگر همان زمان سر افعی زیر آب برده شده بود اینک اسرائیل از فلسطینی‌ها جدا شده و مناقشه بین 2 طرف تمام شده بود، وی همچنین تاکید کرد که به راه حل تشکیل دو کشور اعتقادی ندارد.

این فرمانده سابق موساد همچنین فاش کرد که در جریان حمله اسرائیل به لبنان در سال 1982 وزیر امنیت وقت اسرائیل نقشه کاملی برای ترور عرفات تدارک دید اما این نقشه که از سوی موساد آماده شده بود عملی نشد بدون اینکه علل آن مشخص شود.

ایتان در پاسخ به پرسشی جواب داد که هرگز از اینکه خودش شخصا عامل کشتار تعداد زیادی عرب‌ها بوده احساس پشیمانی نمی‌کند، وی در پایان اظهاراتش گفت: قتل عرفات مسیر تاریخ را عوض می‌کرد.

فیلمساز اسرائیلی همچنین ملاقاتی را با «میشکا بن دیوید» فرمانده سابق یگان ترورهای موساد ترتیب داده بود که مسئول ترور «خالد مشعل» از رهبران سابق حماس در امان در سال 1997 بود.

وی در این خصوص گفت: نقشه ترور مشعل حاضر و آماده بود و فرضیه عملیات این بود که اردن هرگز نمی‌فهمد موساد در پس این عملیات ترور بوده است.

بن دیوید افزود: یگان ترور موساد دستور شفاف و قاطعی در این باره دریافت کرد اینکه «باید مشعل را اگر تنها بود با سم کشنده‌ای کشت»، اما در آن روز مشعل به همراه فرزندانش و یک محافظ شخصی خارج شد و با وجود اینکه دستورات جدی درباره نزدیک نشدن به وی در صورت حضور محافظش گرفته بودیم اما سه نفر از یگان ترور موساد عملیات را اجرا کرده و سعی در فرار داشتند اما محافظ مشعل به آنها رسید و دو نفرشان را گرفت سپس پلیس اردن حاضر شد و آنها را بازداشت کرد و این یک رسوایی بزرگ به بار آورد که نزدیک بود به قطعی روابط بین امان وتل آویو منجر می‌شود.

علاوه بر این، فرمانده سابق موساد فاش کرد که نام این گونه عملیات‌ها در سرویس موساد «عملیات خاموش و بی سر و صداست» است چون فردی که در معرض سم قرار می‌گیرد ناگهان احساس تهوع و سپس تنگی نفس می‌کند و پس از آن مرگش حتمی است وی همچنین گفت که «قتل مشعل با اسلحه صدا خفه کن هیچ گاه از سوی رهبران موساد مطرح نبوده است».

«الیعزر تسفریر»، رئیس سابق یگان موساد در تهران نیز فاش کرد که در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران پیامی فوری برای بازگشت به تل آویو دریافت کرد، وی افزود: به محض رسیدن به تل آویو با رهبران موساد نشستی فوری داشتیم و در آن دستور کار ترور امام خمینی قبل از رسیدنش به تهران مطرح شد، یعنی هنگامی که در پاریس بود.

وی با اشاره به اینکه در آن جلسه مخالفتش را با ترور امام خمینی اعلام کرد، افزود: من گفتم اسرائیل پلیس دنیا نیست و ترور (امام)خمینی واکنش‌های بسیار منفی حتی از سوی دوستان اسرائیل نظیر آمریکا و فرانسه به همراه خواهد داشت.

این فرمانده سابق موساد اظهار داشت: پس از اینکه دیدم ایران پس از انقلاب اسلامی چه بر سر اسرائیل آورد از مخالفتم با تصویب طرح ترور امام خمینی پشیمان شدم، باید وی کشته می شد.

رافی ایتان نیز فاش کرد که موساد می‌دانست که جمال عبدالناصر رئیس جمهور فقید مصر در اوایل دهه شصت شروع به ساخت موشک‌های دور برد کرده بود تا زمینه حمله برای نابودی اسرائیل را فراهم کند آن هم با کمک کارشناسانی آلمان که در ارتش آلمان نازی بودند.

به ادعای ایتان موساد توانست رئیس سابق کماندوها در دوره هیتلر را به خدمت بگیرد آن هم وقتی که به او وعده دادند که او را نمی‌کشند وی افزود این مزدور آلمانی همه اطلاعات مربوط به طرح موشک‌های دور برد عبدالناصر را در اختیار موساد قرار داد و موساد یکی پس از دیگری کارشناسان آلمانی را ترور کرد تا اینکه طرح موشکی عبدالناصر با شکست به پایان رسید.

رای الیوم در پایان آورده است: مساله حائز اهمیت این است که با این حال سند و مدرکی برای اثبات اظهارات فرماندهان سابق موساد در این فیلم وجود ندارد.

منبع: فارس


انتقاد «عارف» از کسانی که خود را سخنگوی بزرگان اصلاحات معرفی می‌کنند


رئیس فراکسیون امید مجلس با انتقاد از کسانیکه خود را سخنگوی بزرگان اصلاحات معرفی می کنند، هشدار داد که جریان اصلاحات باید مراقبت کند از درون ضربه نخورد چرا که در مواقعی از درون جریان اصلاحات صداهایی شنیده می شود که جز ایجاد چالش و هزینه در درون خانواده اصلاحات دستاورد دیگری ندارد.
محمدرضا عارف در دیدار با جمعی از اعضای شورای شهر کرج، با اشاره به مشکلات استان البرز بویژه شهر کرج بر ضرورت برنامه‌ریزی مدون برای حل این مشکلات تاکید کرد و گفت: فرصت خدمت به مردم به سرعت باد می گذرد و ما مسئولین اگر نتوانیم گوشه‌ای از مشکلات مردم را که توانایی حل آن را داریم مرتفع کنیم نباید انتظار داشته باشیم که مردم با ما همراهی داشته باشند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مستعد نیروی انسانی در کشور بویژه نسل جوان، تصریح کرد: یادمان نرود که نسل جوان باانگیزه و نخبه که در ایام انتخابات بیشترین فعالیت را در ستادهای انتخاباتی داشته‌اند می توانند موتور محرکه توسعه در کشور باشند و باید به نحو شایسته ای از این ظرفیت بالقوه استفاده کرد بخصوص در شهر کرج که این قشر از جامعه می‌توانند اتاق فکر خوبی برای مدیریت شهری باشند.

رئیس فراکسیون امید با مرور فعالیت‌های جریان اصلاح‌طلب در دهه 90 ، یادآور شد: جریان اصلاحات در دهه اخیر ظرفیت خود را به خوبی نشان داد و نقشه برخی جریانات که می خواستند القاء کنند جریان اصلاح طلب به دنبال رو دررویی با نظام است را نقش بر آب کرد و به مرور فاصله خود را با حاکمیت ترمیم کرد.

وی با بیان اینکه در انتخاب مسیر به درستی عمل کردیم، خاطرنشان کرد: در مقطعی که برخی به دنبال حذف جریان اصلاح‌طلب بودند، گفتمان اصلاحات با راهبرد مشارکت فعال در انتخابات در 3 انتخاباتی که در دهه 90 برگزار شد توانست به پیروزی دست پیدا کند البته هدف گفتمان اصلاحات صرفا حضور در قدرت نیست بلکه هدف اصلاح برخی سازوکارها در داخل نظام است که برای تحقق این هدف حضور در قدرت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

عارف با یادآوری فعالیت‌های صورت گرفته برای انتخابات اخیر شوراها، گفت: انتظار ما از شوراهای اسلامی شهر و روستا بخصوص شوراهای کلان شهرها این است که به عقبه گفتمانی خود توجه داشته باشند و یک صدا از شوراها شنیده شود. نهاد شوراها که میراث دوران اصلاحات است در دور جدید باید خروجی قابل اعتنایی برای افکار عمومی داشته باشد و نباید خود را درگیر روزمرگی کند و باید مهمترین دغدغه آن خدمت به مردم و پاسخ به مطالبات آنها در ارتباط با مدیریت شهری و اختیارات خود باشد.

رئیس فراکسیون امید با تاکید بر اینکه جریان اصلاحات باید مراقبت کند از درون ضربه نخورد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در مواقعی از درون جریان اصلاحات صداهایی شنیده می شود که جز ایجاد چالش و هزینه در درون خانواده  اصلاحات دستاورد دیگری ندارد و شخصا امیدوارم که اینگونه مواضع از سرناآگاهی باشد و همه دوستان به رمز پیروزی و موفقیت این جریان که وحدت و انسجام است توجه جدی کنند.

وی با بیان اینکه برخی افراد برای خود تکلیف فرض می کنند که به نیابت از برخی بزرگان اصلاحات رهنمودهایی صادر کنند، تصریح کرد: در جریان انتخابات اخیر هیات رئیسه مجلس شاهد بودیم عده‌ای مدعی سخنگویی از جانب برخی بزرگان اصلاحات شدند و خواستند در تصمیمات فراکسیون امید مداخله کنند که چون از نیت باطنی آنها خبر داشتیم روی خوش به آنها نشان داده نشد هر چند در گذشته هم  همین افراد چنین اقداماتی انجام داده بودند ولی بعدا در جلسات خصوصی عذرخواهی کردند.

گفتنی است در ابتدای این دیدار تعدای از اعضای شورای شهر کرج گزارشی از فعالیتهای این شورا بویژه روند طی شده برای انتخاب شهردار جدید ارائه کردند.

داستان دو رئیس، دو تصمیم‌ساز پشت‌پرده؛ نقش ناطق نوری و حدادعادل در سیاست‌های این روزهای ایران چیست؟


این روزها افراد زیادی ادعای تصمیم‌سازی در جریان اصولگرا دارند اما از حرف تا عمل فاصله بسیار است.
داستان دو رئیس، دو تصمیم‌ساز پشت‌پرده؛ نقش ناطق نوری و حدادعادل در سیاست‌های این روزهای ایران چیست؟

گروه سیاست نامه نیوز :تصاویری که از جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحتمنعکس شد، نکات جالبی به همراه دارد. از نبودن چندباره روسای قوا تا حضور محموداحمدی نژاد و حتی سرلشکر فیروزآبادی که این روزها یک چالش خبری پردردسر را پشت سرگذاشته است.


اما در کنار این عکس ها یک تصویر هم بود که درنوع خود جذابیت های سیاسی خاصی دارد. آنجاکه حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری وغلامعلی حدادعادل در یک قابل قرار گرفتند و مشغول گفتگو هستند.

هردو از روسای اسبق مجلس شورای اسلامی هستند والبته هر دو از یک جناح. یکی متعلق به طیف راست سنتی و آن دیگری تفکراتی نزدیک بهطیف چپ جناح دارد.

امروز علی اکبر ناطق نوری و غلامعلی حدادعادل دیگرپارلمانتاریست نیستند اما هر دو از تصمیم سازان جناح و موثرین در تحولات سیاسیهستند. اگرچه که هر دو چندان تمایلی ندارند بنا به ملاحظاتی در فضای رسمی قدرتتأثیرگذاری خود را به نمایش بگذارند اما واقعیت آن است که غلام علی حدادعادل ازافراد بسیار مهم جبهه مردمی نیروهای انقلاب است و علی اکبر ناطق نوری هم چهره ایاست که مورد وثوق، مشورت و تأثیرگذاری در طیف اعتدالگرایان نزدیک به علی لاریجانیو حسن روحانی است.

می گویند اگر جبهه مردمی همچنان به حیات خودادامه می دهد و تلاش های زیادی می کند به روزهای اوج خود بازگردد، ثمره تلاش هایپشت پرده غلامعلی حدادعادل است.

همزمان این را هم می گویند که اگر علی لاریجانیخود را برای انتخابات 1400 و مجلس یازدهم آماده می کند به میزان قابل توجهی مستظهراست به حمایت های همیشگی شیخ نور.

علی اکبر ناطق نوری و غلامعلی حدادعادل بی شک دوچهره مهم سیاست ایران هستند برای کسانی که سیاست را با علاقه دنبال می کنند، اینسوال مطرح است که آیا ممکن است تحولات به سمتی پیش رود که یکی از این دو شخصیت یاهر دوی آنها شخصا وارد کارزار انتخاباتیشده و دوباره ردای نامزدی را بر تن کنند؛ لااقل در انتخابات سال 98.

محمد جواد فتحی از دلایل استعفایش از مجلس روایت کرد: هیچ اقدام اصلاحی در مجلس انجام نشده است/ وقتی تاثیر مثبتی به نفع جامعه ندارم خودم را کنار می‌کشم/ امیدی به اصلاح در این چارچوب وجود ندارد


نماینده اصلاح‌طلب تهران می‌گوید در این سال‌های نمایندگی‌اش بارها مشکلات ساختاری نسبت به نظام قانون‌گذاری را متذکر شده‌ اما هیچ اقدام اصلاحی در این زمینه صورت نگرفته است.
به گزارش نامه نیوز، محمد جواد فتحی نماینده تهران و عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس نهم خرداد ماه استعفای خود از نمایندگی را تحویل هیات رئیسه مجلس داد و این موضوع هفته پیش رسانه‌ای شد.  حالا او در گفت‌وگو با  «اعتمادآنلاین» از دلایل استعفایش می‌گوید؛ او با بیان اینکه دلیل استعفایم ارتباطی به اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری ندارد، گفت: چنانچه استعفایم در دستور کار مجلس قرار بگیرد در آن 30 دقیقه دلایلم را خواهم گفت.

او با اشاره به انتقاداتی که پیش از این نیز به عملکرد مجلس داشت، گفت: مشکلات ساختاری نسبت به نظام قانون‌گذاری را بارها گفته‌ام و متذکر شده‌ام اما هیچ اقدام اصلاحی صورت نگرفته است.

این نماینده مجلس ادامه داد: فکر می‌کنم شرایطی که در دو سال گذشته وجود داشته در دو سال آینده هم ادامه پیدا می‌کند وهیچ امیدی به اصلاح در این چارچوب وجود ندارد. به همین دلیل وقتی من نقش و تاثیری مثبتی به نفع جامعه نمی‌توانم داشته باشم به نظر می‌رسد تنها راه این است که خودم را کنار بکشم.

فتحی با اشاره به عملکرد فراکسیون امید در مجلس، گفت: فراکسیون امید نهایت سعی و تلاشش را داشته تا کارهایی که می‌توانسته را انجام دهد و قول‌ها و وعده‌هایی که به مردم داده را محقق کند. بنابراین فراکسیون امید اقداماتی که با توجه به ظرفیت موجود می‌توانسته را انجام داده است.


منبع: اعتماد آنلاین

رواج تلگرام‌ مخفی میان اصولگرایان/ خودشان فیلتر میکنند،چون به خلوت می روند...


حتی مروجان فیلترینگ نیز در مقابل تصمیم مردم ناچار به دور زدن خود شده‌اند و با خط دیگری وارد پیام رسان تلگرام می‌شوند.
به گزارش نامه نیوز روزنامه آفتاب یزد نوشت: «تلگرام مخفی! قرار نیست در این گزارش راه‌های دور زدن فیلترینگ یا دسترسی به یک نوع تلگرام که به صورت مخفی از فیلترینگ رهایی جسته را آموزش دهیم. تلگرام مخفی در واقع پدیده ای است که این روزها در میان برخی سیاسیون دیده می‌شود. وقتی موج سواری جناح‌های مخالف دولت روی تلگرام افزایش یافت و تجمعات دی‌ماه 96 نیز برای آنها همچون غنیمتی برای فشار بر این پیام رسان قلمداد شد کم کم خبر از ورود و ترویج پیام رسان‌های داخلی شنیده شد. برخی خبرگزاری‌ها، برنامه‌های سیاسی و چهره‌های سیاسی اعلام کردند برای حمایت از پیام رسان ملی از تلگرام کوچ می‌کنند. این رسانه‌ها و افراد با هر زبانی و هر روشی که بود از مردم هم خواستند همین مسیر کوچ را از آنها دنباله‌روی کنند اما واقعیت تلگرام چیز دیگری بود. در واقع مسئولان یا رسانه‌ها زمانی به این پیام رسان آمدند که مردم و مخاطبان خود پیشتر حضور داشتند و در واقع برای آمدن به این پیام رسان مردم از تصمیم نهاد یا گروهی پیروی نکرده بودند که حالا برای کوچ از آن چنین کنند. بنابراین در این شرایط حالا بعد از گذشت دو ماه از فیلتر کم کم برخی از آنهایی که کوچ کرده بودند نیز یکی یکی در حال بازگشت هستند.

همین دیروز در گزارشی به بازگشت برخی از این کوچ کنندگان اشاره کردیم و نوشتیم: «اخیرا چند عدد از کانال‌هایی که پس از فیلتر شدن، از تلگرام رفته بودند، به آن بازگشتند. فعالیت این کانال‌ها در تلگرام همانند گذشته، از سر گرفته شده است. دو کانال شاخص یعنی پایگاه‌های اطلاع رسانی‎رسانی دولت (پاد)، ایرنا و کانال برنامه‌ی 90 است.» اما موضوع تنها به این مورد کانال‌ها برنمی‌گردد بلکه چهره‌های سیاسی اصولگرا نیز که مروج فیلترینگ بودند و بارها از لزوم مقابله با پیام رسان خارجی می‌گفتند این روزها همچنان بر مدار تلگرام فعالیت می‌کنند. این در حالی است که همچنان سیاست‌های تکلیفی ادامه دارد. دو روز پیش حراست قوه‌ مقننه از نمایندگان مجلس حال و فعلی خواست که از تلگرام خارج شوند. در این درخواست که به صورت پیامکی برای نمایندگان ارسال شده آمده بود: «نماینده محترم ادوار با سلام، با توجه به دستور قضایی و تدابیر اتخاذ شده در شورای عالی فضای مجازی خواهشمند است از به‌روزرسانی و هرگونه فعالیت در قالب گروه، کانال، ربات یا موارد مشابه در پیام‌رسان‌های خارجی از جمله تلگرام اجتناب و در صورت نیاز به فعالیت در فضای مجازی از پیام‌رسان‌های داخلی که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت رسمی اعلام گردیده است استفاده فرمایید.»

این البته تنها معدود به نمایندگان نیست و در بخش‌های مختلف نیز چنین دستورهایی شنیده شده، از دستورالعمل آموزش و پرورش گرفته به مدیران مدارس تا دیگر ارگان‌ها. شاید وقتی شماره همراه این چهره‌های سیاسی را در تلفن همراه خود ثبت می‌کنید خبری از نام آنها به عنوان دارنده تلگرام نباشد اما این همه ماجرا نیست بلکه در مواردی بعد از فعل و انفعالاتی کاشف به عمل می‌آید که این افراد از سیم کارت دیگری برای ماندن در تلگرام استفاده کرده اند. تلگرام مخفی این روزها در مواردی دست کم برای ما در روزنامه اثبات شده است. زمانی که با مسئولان و چهره‌های سیاسی قرار است ارتباط داشته باشیم و در نهایت به شماره‌هایی متفاوت از شماره اصلی آنها می‌رسیم. موضوعی که نشان می‌دهد حتی مروجان فیلترینگ نیز در مقابل تصمیم مردم ناچار به دور زدن خود شده‌اند و با خط دیگری وارد این پیام رسان می‌شوند.

شاید بهتر بود به فضای نوین اطلاع رسانی توجه بیشتری می‌شد و تصمیماتی اتخاذ نمی‌شد که بعد از آن تئوری پردازان نیز خود در میانه راه برگردند. بر پایه آماری که وزیر ارتباطات و فناوری به تازگی اعلام کرده اکثریتی بالغ بر 80درصد مردم در این پیام رسان فعال هستند. از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد روند استفاده از تلگرام بعد از چند روز شوک فیلتر با سیر صعودی ادامه دارد و با این وضع احتمالا باید شاهد این باشیم که کانال‌های رسمی بیشتری به این پیام رسان بازگردند، شاید هم چهره‌های تلگرام مخفی آشکارا حضور خود را پیگیری کنند.»

هاشم زاده هریسی: به خدا، خدا راضی نیست که بندگانش گرسنه باشند/اگر کسی مریض شود باید از بین برود؟/ وضعیت اقتصاد ما عوامل نامرئی دارد/ اقتصاد ما سیاست زده شده است/جناح بازی ها پدر کشور را در آورده است/ مسائل با شعار و دستور حل نمی شود


عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از جناح بازی ها در کشور گفت: اقتصاد ما سیاست زده شده است. آسیبی که به معیشت و اقتصاد ما وارد می شود به دلیل عوامل اقتصادی نیست به دلیل عوامل سیاسی است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه وضعیت فعلی اقتصاد علل و عوامل نامرئی دارد، گفت: آسیبی که به معیشت و اقتصاد ما وارد می شود به دلیل عوامل اقتصادی نیست و عوامل سیاسی است؛ این مسائل واقعا مسائل پیچیده است و با شعار و دستور هم حل نمی شود.

به گزارش نامه نیوز، آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی در مورد ضرورت وحدت در کشور اظهار داشت: الحمدلله در جمهوری اسلامی کارهای خوبی انجام گرفته و با قبل از انقلاب هیچ قابل مقایسه نیست. خدمات و کارهای خوبی انجام گرفته و پیشرفت های خوبی داشته ایم. از طرف دیگر مسئولین درجه بالای ما واقعا در اداره کشور حسن نیت دارند و می خواهند به بهترین وجه اداره و عظمت داخلی و بین المللی ایجاد شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این دو مسأله مثبت قطعا وجود دارد اما حالا مسائل و حوادثی پیش آمده که هر دو عامل داخلی و بین المللی برای آنها وجود دارد و دست به هم داده است؛ یعنی خودمان هم تقصیراتی داشته ایم.این موضوعات باعث شده که از نظر اقتصادی و معیشت مردم واقعا مشکلات اساسی داشته باشیم، البته آسیب های اجتماعی هم وجود دارد و مشکلات مختلف دیگر هم به وجود آمده است؛ اما مسأله اقتصاد و معیشت مردم دیگر قابل اغماض و توجیه نیست.

وی با تأکید بر اینکه اکثریت قاطع مردم مشکلات اقتصادی دارند، تصریح کرد: متأسفانه اختلاف طبقاتی در جامعه ما به وجود آمده و شرایط پیش آمده شرایط رانت خواری است؛ عده ای ثروت اندوخته اند، عده ای هم متوسط الحال هستند و زندگی خود را اداره می کنند ولی گروه سوم، که اکثریت هم هستند، واقعا زندگی قابل توضیحی ندارند. بعضی از آنها خیلی خیلی زیر خط فقر رفته اند و خط قرمز هم پایین تر هستند. برای اینکه کسب و درآمد ندارد و اجاره نشین هم هست.

آیت الله هاشم زاده ادامه داد: اثر بی توجهی به این مسائل این است که عدالت را از بین می برد؛ عدالت از بین برود مشروعیت نظام از بین می رود. اگر شب ها افراد گرسنه بخوابند و ناله کنند، مگر می شود در آن کشور عدالت باشد؟ مگر می شود در آن کشور به فکر مسائل دیگر بود؟ معیشت از اولویت برخوردار است و حل کردن آن برای مسئولین ما واجب عینی است. اگر آن را حل نکنند همه چیز بر باد می شود؛ همه زحمات و خدماتی که در این نظام انجام گرفته بر باد می شود. کارهای خوب و افتخار آمیزی انجام گرفته و در جنگ تحمیلی آن هم ایثار و اقتدار به خرج دادیم؛ همه اینها زیر سؤال می رود و گرد و غبار می گیرد.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی اخیر همچون نوسانات اخیر قیمت طلا و ارز، اظهار داشت: اینها همه عوارض وضعیت اقتصادی ما است و عوامل مختلفی دارد. یکی از عوامل این است که متأسفانه ما بیش از اینکه درون گرا باشیم و اول بخواهیم کشور خود را درست و ملتمان را راضی و معیشتشان را فراهم کنیم، اول به سراغ دنیا می رویم تا از آنجا اقتصاد و معیشت به داخل ایران بیاوریم. یعنی در واقع برون گرا هستیم و بیشتر توجه به بیرون داریم و می خواهیم عدالت را در دنیا اجرا کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: ما اول باید در درون خودمان عدالت و انسجام ملی را ایجاد و اقتصاد، معیشت و آسیب های اجتماعی را درست کنیم و بد اخلاقی ها را از بین ببریم و داخل را آباد و مالامال از اخلاق کنیم. از درون خودمان و حتی گاهی از درون روحانیت می گویند که اصلا «اخلاق» در اسلام مطرح نیست و «قدرت و اقتدار» مطرح است؛ اول باید این نگاهها را درست کنیم و بعد از درست کردن اینها می توانیم در دنیا اوج بگیریم، عظمت پیدا کنیم و در همه عرصه ها پیروز شویم. می شود و می توانیم؛ اما باید از داخل شروع شود.

وی ادامه داد: سیاست ما برون گرا است و می خواهیم همه چیز را از بیرون تأمین و افتخارات، عدالت و همه چیز را از خارج وارد ایران کنیم؛ در صورتی که اول باید به مردم، مخصوصا معیشت آنها، برسیم. مسأله معیشت واجب عینی و واجب اولیه است. یعنی باید از امروز شروع کنیم و فردا دیر است. البته تا مادامی که سیاست ما درون گرا نباشد نمی توان این مسأله را درست کرد.

آیت الله هاشم زاده با بیان اینکه الآن اقتصاد ما سیاست زده شده، گفت: آسیبی که به معیشت و اقتصاد ما وارد می شود به دلیل عوامل اقتصادی نیست و عوامل سیاسی است. مانند اینکه کسی دستگاه گوارشش درد می کند و هرچه به دستگاه گوارش او دارو می دهند بدتر می شود؛ برای اینکه ریشه آن در روح فرد و بیماری روان تنی است. یعنی روانش مریض است و بدنش مریض شده است؛ بیماری روان تنی، پیچیده و حل آن مشکل است. انسان روی بدن کار می کند اما بیماری ریشه در روح دارد.

وی با تأکید بر اینکه الآن ریشه مشکلات اقتصادی ما در سیاست است و باید آن را درست کنیم، افزود: خدا می داند ما ولایت، اسلام و این انقلاب را دوست داریم و جانمان فدای او و عزت دنیا و آخرتمان بسته به او است. از سر دلسوزی فریاد می کشیم و از سر اینکه این انقلاب و این نظام قوی، بهتر و زیبا بماند. با این وضعیت اقتصاد و معیشت ما نمی توانیم کارهای دیگر انجام دهیم. این حل شود چیزهای دیگر هم حل و امید در زندگی مردم ایجاد می شود؛ با صبر و حوصله مسائل دیگر هم حل می شود و در سطح جهان هم می توانیم پیروز شویم. اما با این وضعیت اقتصادی نمی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: بسیاری از مردم ما شب ها گرسنه بخوابند و بیکار باشند و اجاره خانه نداشته باشند و دارو و درمان نتوانند برای بچه های خود تهیه کنند، آن وقت ما شعار دهیم، خدا قبول می کند؟

وی در پاسخ به سؤالی در مورد تأثیر وحدت مردم در حل مشکلات اقتصادی کشور اظهار داشت: اتحاد و انسجام ملی و مهربانی مردم با یکدیگر و اعتماد مردم به مسئولین اثرگذار است؛ ملت و دولت باید دست به دست هم دهند. اما وضعیت فعلی اقتصاد علل و عوامل نامرئی دارد و مربوط به عوامل اقتصادی نیست. البته عوامل اقتصادی هم مؤثر است ولی اثر آنها زیاد نیست. چیزی که آثار قوی و شکننده دارد عواملی خارج از عوامل اقتصادی است.

آیت الله هاشم زاده تأکید کرد: واقعا مسائل پیچیده است و با شعار و دستور هم حل نمی شود. اقتصاد و معیشت مردم را درست کنید. هرچیزی بستر دارد. ما بستری پهن کرده ایم که در آن بستر فقر تولید می شود و پرورش می یابد. آیا ما می توانیم بهترین تخم گندم را تهیه کنیم و بهترین مهندس ها را بگماریم و در دریا گندم کشت کنیم؟ یا اگر بهترین مهندس ها را هم فراهم کنیم از خاک ماهی نمی روید. باید بستر را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: اگر بستر درست نشود شاید حتی اقتصاد مقاومتی ارزشمند که روی آن کار می کنیم نیز به نتیجه نرسد. اگر فرافکنی کنیم و گردن همدیگر بیاندازیم یک دعوای دیگر هم به وجود می آید. اقتصاد مقاومتی درمان درد ما بود ولی به آن عمل نکردند. عمل نکردن به اقتصاد مقاومتی را هم گردن همدیگر می اندازند و یکی می گوید در اجرا اشکال داشته و دیگری می گوید در برنامه اشکال داشته است. در صورتی که هیچ کدام گناه نداشته اند، بلکه بستر لازم فراهم نبوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: باید گروهی از کارشناسان اقتصادی و سیاسی خارج از جناح بازی روی این مسائل کار کنند. جناح بازی ها پدر این کشور را در آورده است. هیچ اعتمادی به اینها، حتی خوبانشان، نیست. در این گروه و آن گروه، این جناح و آن جناح، آدم های متدین و انقلابی وجود دارد. اما چون ذهنیت دارند و هر جناحی در ذهن خودش آن چیزی که خودش می فهمد را اصل می داند، هرکدام سر کار بیایند نمی توانند مشکل را درست کنند. این می گوید تو برو کنار، من درست می کنم؛ والله نمی تواند درست کند و همه ادعا است.

وی تأکید کرد: باید افراد بی طرفی که سیاست زده و جناح باز نباشند و در بازی های سیاسی حضور نداشته باشند و افراد کارشناس در برنامه ریزی و اجرا و کارشناسان رشته های مختلف جمع شوند و به آنها جرأت و شهامت دهند و اجازه دهند که هر حرفی را بگویند و به هر نظر کارشناسی رسیدند آن را ارائه دهند و نترسند، علل و عوامل را کارشناسی و هرچه زودتر تمام کنند. در غیر این صورت ما پیش خدا خجل می شویم.

آیت الله هاشم زاده هریسی ادامه داد: به خدا، خدا راضی نیست که بندگانش گرسنه باشند و خانه و درآمد نداشته باشند. پناه بر خدا، اگر کسی مریض شود باید از بین برود؛ مگر می تواند هزینه بیماری را تأمین کند؟ مردم دردشان را به کجا و به چه کسی بگویند؟

وی تشکیل کمپین را همانند دستورها و سفارش های غیر قابل اجرا دانست و گفت: مردم اگر نخرند چه کار کنند؟ معمولا برای کسی هم که آنها را تولید می کند گران تمام می شود. تنها گران فروختن نیست؛ گران تولید می شود. حتی بد هم هست؛ ما نشسته ایم و نفسمان از جای گرم در می آید و می گوییم این طور بخرید و این طور بخورید و این طور بپوشید. مگر با دستور می شود؟ مردم از این همه دستور خسته می شوند. به جای اینکه دستور دهیم، مشکلات را حل کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کارهای خوب زیادی داریم و خدمات زیادی در نظام اسلامی شده و جنبه های مثبت زیادی داریم. این طور نیست که ما سیاه نمایی کنیم و بگوییم همه چیز خراب است و هیچ کاری نکرده ایم. من می خواهم بگویم این مسأله معیشت مردم و اقتصاد همه خوبی ها و خدمات داخلی و خارجی را زیر سؤال قرار می دهد. برای اینکه این مسأله اول است. اول آدم باید غذا داشته باشد که بخورد و آب داشته باشد که بیاشامد و بعد دنبال این برود که یک خورشت خوشمزه پیدا کند و یا یک لباس فاخر بپوشد و بعد دنبال کارهای دیگر برود.

وی تأکید کرد: خود ما داریم؛ ای کاش ما هم نمی داشتیم و با مردم همدرد می شدیم و می دانستیم مردم چه می کشند. مردم ندارند و متأسفانه همه ما داریم و بعضی ها زیاد هم داریم. گاهی می شنویم که مردم مشکل دارند؛ «شنیدن کی بود مانند دیدن؟!» ما می شنویم که مردم مشکل دارند؛ آن هم مقداری را می شنویم. اما لمس نمی کنیم که مردم چه می کشند.

آیت الله هاشم زاده هریسی ادامه داد: به خدا این فریاد را برای خدا و حفظ نظاممان می کشیم تا این نظام حفظ شود. این نظام بی بدیل، اسلامی و ولایی و نظامی است که بر روی عدالت استوار شده و پایه مشروعیتش عدالت است. کدام نظام دیگری در جهان هست که پایه مشروعیتش عدالت باشد؟! این نظام حیف است؛ آن را مفت و مجانی از دست ندهیم. من خودم بیشترین شهید را از خانواده ام داده ام. قبل از انقلاب زجر و سلول های ساواک را دیدیم. الآن برای این فریاد می کشیم که نظام حفظ شود.

وی با بیان اینکه بداخلاقی خیلی زیاد داریم، تصریح کرد: تهمت، افتراء، بدبینی، بی اعتمادی، دادن نسبت ناروا، انقلابی ندانستن یکدیگر و چیزهایی به هم می گوییم که در هیچ جای جهان نیست. آسیب های اجتماعی خیلی زیاد است که معیشت و اقتصاد هم در  آن تأثیر دارد. حتی اخلاق و معنویت را به حاشیه می زنیم. اینها در درجه اول و امور دیگر در مرحله بعدی اس

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟