نباید با ایجاد فضای سلبی و توقیف مانع از نقد شد. آیا با جلوگیری از ساخت آثار هنری که به انتقاد از یک معضل اجتماعی می‌پردازند اصل آن معضل از بین می‌رود
گروه خبری سیاسی
حجت‌الاسلام احمد مازنی (نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس) یادداشتی را درباره فیلم "عصبانی نیستم" نوشت.

به گزارش نامه نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر است:

فیلم سینمایی "عصبانی نیستم" به نویسندگی و کارگردانی رضا درمیشیان را به تماشا نشستم. این فیلم با ژانر اجتماعی به داستان جوانی کرد به نام نوید با بازیگری نوید محمدزاده می‌پردازد که دانشجوی ستاره‌دار و عاشق دختر هم کلاسی‌اش به نام ستاره با بازیگری باران کوثری است.

نوید دانشجوی موفقی بوده که در کنار درس خواندن اهل مطالعه و مبارزه و در حد یک دانشجو دارای علائق سیاسی و اجتماعی است دیالوگ ماندگار نوید در ارائه کنفرانس به نقل از مرحوم دکتر شریعتی است که: "علی(ع) حاکمی بود که بر پهنه‌های بزرگی در آفریقا حکم می‌راند، اما زندانی سیاسی نداشت. حتی یک زندانی سیاسی و قتل سیاسی. " برای من و نسل من نوستالژیک است شاید به همین جهت بود که در ایام تبلیغات انتخاباتی مجلس دهم گفته بودم" در نوجوانی به زندان رفتم تا زندانی سیاسی نداشته باشیم"

شاید بعد از این دیالوگ که انتظار رفتار علوی  ایجاد می‌کند روند حاکم بر روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به گونه‌ای پیش می‌رود که با آرمان‌های علوی فاصله بسیار دارد.

احمد مازنی: واقعا 
عصبانی نیستم این مسیر را بسیار تند می‌رود شاید این سرعت ناشی از فضای هیجانی حاکم بر ایران در سال‌های پایانی دهه ۸۰ و اوائل دهه ۹۰ شمسی است اما سیاست منع و سانسور مثل همیشه نتیجه عکس داد، یکی از این جهت که یادآور بیان حکیمانه رهبری در مورد لعن و نفرین نسبت به مانعین فعالیت سیاسی در دانشگاه است، چراکه اگر دانشجویان جوان اهل درد مورد حمایت و هدایت قرار بگیرند به مراتب بهتر از برخورد خشن و منع از فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها است، و دیگر اینکه اگر این فیلم بدون سانسور در همان زمان اکران می‌شد بر ایجاد فضای امید برای برون رفت از بازی باخت-باخت سال ۱۳۸۸ کمک می‌کرد اما امروز و پس از سال‌ها دور شدن از آن فضا و امیدی که با ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل در جامعه ایجاد شده اکران این فیلم چندان امیدبخش نیست،  دیالوگ ستاره وقتی در قسمت‌های پایانی فیلم می‌گوید: "تو هی میگی درست میشه هرچه جلوتر میریم که بدتر میشه" را در این راستا می‌توان ارزیابی کرد.

فیلم عصبانی نیستم یک نقد اجتماعی است از شرایط موجود. باید از نقد استقبال کرد و از آن برای برون‌رفت از فضای موجود بهره گرفت نه اینکه با ایجاد فضای محدودیت و ممنوعیت مانع ایجاد فضای نقد در جامعه شویم. یکی از معضلات جامعه ما این است راهکاری برای ایجاد فضای اعتراض وجود ندارد.

یکی از مسالمت‌آمیزترین راه‌های بیان اعتراضات و نقدهای اجتماعی استفاده از هنر است نباید با ایجاد فضای سلبی و توقیف مانع از نقد شد. آیا با جلوگیری از  ساخت آثار هنری که به انتقاد از یک معضل اجتماعی می‌پردازند اصل آن معضل از بین می‌رود یا این فقط پاک کردن صورت مسئاله است؟

نباید آنقدر نگران این بود که اگر فیلمی اکران شود چه خواهد شد و بر این اساس تلاش کرد که از اکران فیلمی جلوگیری شود. واقعا اکنون که فیلم عصبانی نیستم اکران شد چه اتقاق بدی در کشور شکل گرفته است؟! این همه نگرانی و جنجال بابت اکران یک اثر هنری در شان نظام جمهوری اسلامی نیست.

سوالی که وجود دارد این است که واقعا این فیلم سیاه‌تر و ناامیدکننده‌تر است که در چند سالن سینمای محدود اکران می‌شود یا مستندهای انتخاباتی برخی کاندیداهای ریاست جمهوری که از سیمای جمهوری اسلامی برای مخاطب گسترده پخش شد؟ در بعضی از این فیلم‌های به ظاهر تبلیغاتی جوری عنوان شده بود که گویی کلا در جمهوری اسلامی هیچ کاری صورت نگرفته است.

احمد مازنی: واقعا 
آیا ساختن چنین فیلم‌هایی از سوی کسانی که سال‌ها از مسئولین این کشور بوده‌اند ایجاد فضای ناامیدی در جامعه می‌کند یا فیلم یک هنرمند منتقد؟

بعد از تماشای فیلم سینمایی عصبانی نیستم گفتگوی نسبتا مفصلی با جناب درمیشیان داشتم و به ایشان گفتم بنده  معتقدم نقش هنرمند برجسته‌سازی معضلات اجتماعی است چه بسا به مراتب بزرگتر از آنچه هست، معضلاتی که شاید دیده نمی‌شوند یا جدی تلقی نمی‌شوند، هنرمند با طراحی یک کاریکاتور، یا عکاسی یک عکس و ساختن یک فیلم یا نمایش تئاتر زنگ خطر را به صدا درمی‌آورد، عصبانی نیستم از این قبیل است اما نقص مدیریت هنر به ویژه سینما در کشور در عدم هماهنگی بین هنرمندان با سیاست مداران و حاکمان است نمونه یک سینمای هماهنگ با سیاسیون را هالیوود می‌دانم که تاثیرش از پنتاگون و سیا به مراتب بیشتر است.

هالیوود بخشی از نظام ایالات متحده است که برای آمریکایی کردن دنیا پیش قراول سایر بخش‌ها و توجیه‌گر سبک زندگی آمریکایی است به نظر من هالیوود سفارشی‌ترین آثار سینمایی دنیا را تولید می‌کند اما در فرایند سفارش سوژه و هدف را می‌پذیرد نه دخالت‌های کارمندان حقوق بگیر را!

در نتیجه هالیوود بخشی از پازل آمریکایی کردن است که بخش‌های دیگر آن پنتاگون، وزارت خزانه‌داری، سیا  و در راس هرم آن صهیونیسم جهانی است.

اما ما در ایران قوی‌ترین هنرمندانمان را به کار سفارشی دعوت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم برای ما استخاره‌ای بکنند که حتما خوب بیاید و بعد نه تنها در سوژه و هدف که در متن، لوکیشن، دیالوگ و کاراکترها چنان دخالت می‌کنیم که شوری آش صدای آشپز را هم درمی‌آورد!

در ایران کار سفارشی کاری است که هنرمند را به دریوزگی می‌کشاند تا آنجا که برای لقمه نانی وارد بازی‌های سیاسی مبتذل می‌شود و از نام خویش می‌گذرد! و بالاخره به درمیشیان جوان گفتم کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من، ایران به امید نیاز دارد نتیجه پمپاژ یاس فروپاشی اجتماعی است دشمنان ایران و اسلام به هیچکس رحم نمی‌کنند آنها به هیچ میثاقی پایبند نیستند از شما انتظار می‌رود روی آثاری فکر کنید که امید را در جامعه تقویت کند، از طرح گفتگوی ملی برای ایشان گفتم و از اینکه سینما می‌تواند بخشی از پروسه گفتگو باشد.
سعید جلیلی: اصل اشتغال‌زابودن فضای مجازی است اما فیلترینگ موضوع فرعیه!
سعید جلیلی در عین حال که از مزایای فضای مجازی برای اشتغال زایی دفاع کرد، موضوع فیلترینگ را موضوع فرعی خواند.
دولت روحانی با تغییر وزرا اصولگراتر می‌شود یا اصلاح‌طلب‌تر؟ /ترقی: آخوندی و قاضی زاده به دنبال استعفا هستند /اصولگرایان مسئولیتی نمی‌پذیرند که بار ناکارآمدی به گردنشان بیفتد /ابراهیمی: روحانی متوجه بی‌وفایی اصلاح‌طلب‌ها شده پس به سمت اصولگراها می‌آید /فلز روحانی اصولگراست/مصباحی مقدم: روحانی به دنبال تغییر کابینه نیست
دولت دوم روحانی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و حجم این مشکلات آنقدر زیاد است که برخی وزرا از اصلاح امور تحت مسئولیت خود ناامید شدند، همین مسئله گلایه رئیس جمهور را به دنبال داشت. حالا برخی سیاسیون وقوع تغییراتی در بدنه دولت را محتمل می دانند، در مقابل کسانی هم هستند که معتقدند روحانی صرفا گفتاردرمانی کرد و اقدام عملی انجام نخواهد داد.
گروه خبری سیاسی

گروه سیاست نامه نیوز: همواره از زمان ریاست جمهوری روحانی، دو جناحسیاسی انتظار داشتند او در سال دوم یا سوم دولت دست به تغییراتی بزند و با جابهجایی یا برکناری برخی اعضای کابینه روح جدیدی را به کالبد قوه مجریه بدمد. ایناتفاق در سال پایانی دولت یازدهم با تغییر در معاونت های حقوقی و پارلمانی، وزارتخانه‌های «آموزش و پرورش»، «فرهنگ و ارشاد اسلامی» و «ورزش و جوانان» افتاد که برخی اینتغییرات را دیرهنگام و با هدف کسب رضایت اصلاح طلبان توصیف کردند اما در زمان چینشکابینه دوازدهم روحانی چرخش به راست نشان داد و این مسئله گلایه های اصلاح‌طلبانرا درپی داشت.

امروز بعد از گذشت نزدیک به یک سال از انتخاباتریاست جمهوری دوازدهم دوباره صحبت هایی درباره اعمال تغییراتی در کابینه با هدفتزریق روحیه امید به اعضای دولت بیان می شود اما این تغییرات کابینه را راست‌گراتر می کند یا چپ‌گراتر.

کابینه اعتدالگراتر می‌شود

حمیدرضا ترقی در پاسخ به این سئوال نامه نیوز کهدرصورت ترمیم کابینه، دولت دوازدهم اصلاح طلب تر می شود یا اصولگراتر گفت: برخی وزرامثل آقایان آخوندی و قاضی زاده هاشمی به دلیل مشکلات بودجه ای و اعتباری یا اختلافنظر با روحانی در مسائل اجرایی مدتی است، بحث استعفا و کنارگیری از دولت را مطرحکردند. طبیعتا به نظر می رسد اگر تغییری بخواهد در ترکیب اعضای کابینه صورت گیرددر چارچوب معیارهای قبلی خواهد بود.

وی افزود: یقینا اصولگراها در شرایط کنونی که دولتبرای خود مشکلات عدیده ای را بوجود آورده و در حوزه هایی همچون اقتصاد و فرهنگ بهبن بست های متعددی خورده، رغبتی در پذیرش مسئولیت های کلان اجرایی ندارند و مسئولیتاجرایی نمی پذیرند چون نمی خواهند بار ناکارآمدی ها به گردن جریان اصولگراییبیفتد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه یادآور شد: تغییراتیکه در کابینه دولت دوازدهم اتفاق می افتد از داخل جریان اعتدال خواهد بود. بهعبارت دیگر هرچند نوعا گرایش دولت دوازدهم به اصلاح طلبان بیشتر است اما آنچهروحانی تأکیدش به عدم وابستگی صریح و روشن افراد کابینه به جناح های موجود کشوراست.

وی ادامه داد: تقریبا آقای روحانی تا الان سعیکرده از نیروهای معتدل سیاسی در دولت خود استفاده کند، نیروهایی که گرایش شان بهجناح های موجود کشور کمتر باشد و حساسیتی روی آنها نباشد بنابراین همین خط و مشیرا برای آینده رعایت خواهد کرد.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: البته بایددید با این ویژگی ها فردی مناسب برای تغییرات در کابینه پیدا می شود یا اصلا آنافراد آماده همکاری با دولت دوازدهم در وضعیت کنونی هستند یا خیر؟ در مجموع این دومسئله مقداری کار انتخاب را برای آقای روحانی مشکل باشد ولی در عین حال او از سیاستخودش عدول نخواهند کرد.

روحانی برای جبران ناکارآمدی‌های دولت به سمتاصولگراها می‌آید

برخلاف حمیدرضا ترقی، حسین ابراهیمی معتقداست که روحانی در زمان ترمیم کابینه، دولت را به سمت اصولگراها سوق می دهد. اودرباره اینکه گرایش روحانی در تغییرات احتمالی دولت دوازدهم به سمت کدامیک از جناحهای کشور خواهد بود؟ گفت: هرچند اصلاح طلبان و جمعیت خاکستری کشور در رأس حمایت ازآقای روحانی بودند اما آقای روحانی خودش ذاتا اصولگرا است و فلزی اصولگرا دارد چه به زمین برود چه به آسمان او اصولگراست.

وی افزود: دولت نخست آقای روحانی عمدتا از نیروهایاصلاح طلب به همراه تعدادی از اصولگرایان تشکیل شد اما تجربه ثابت کرد که موفقنبودند و آنچه آقای روحانی انتظار داشت محقق نشد بنابراین دولت دوم او مقداری بهسمت اصولگراها رو کرد، هر چند همچنان فرمان دست اصلاح طلبان است.

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران اظهار کرد: هماکنون دولت دوازدهم با مشکلاتی مواجه است چون کابینه نتوانست مشکلات فراوان جامعه اعماز معیشت، بیکاری، اقتصاد و گرانی را حل کند لذا آقای روحانی از طرح آن گلایه شایدچند هدف داشته باشد، یکی آنکه چون کارایی دولتش محدود و کم بود، ممکن است بخواهدتغییر وضعیت دهد و افرادی شجاع تر، کارآمدتر و سخت‌کوش تر بیاورد که مبادا کار تاخاتمه ریاست جمهوری اش خراب بماند.

وی افزود: هدف دوم آنکه روحانی متوجه شده، داردمردم را از دست می دهد و برای نگه داشتن مردم با دولت، می خواهد بخشی از ناکارآمدیها را به دوش برخی وزرا بیاندازد.

ابراهیمی بیان کرد: نکته سوم آنکه روحانی بنا رابر جبران ناکارآمدی های دولت جبران گذاشت، به همین خاطر می داند که بی وفایی اصلاحطلبان در طول تاریخ ثابت شده است و آنها با خودشان هم کنار نمی آیند نمونه اش را درموضوع انتخاب شهردار تهران است بنابراین به سمت اصولگراها خواهد رفت.

از صحبت‌های روحانی تغییر کابینه بر نمی‌آید

اما برخلاف دو دیدگاه یادشده، غلامرضا مصباحیمقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تهران نظر دیگری دارد و می گوید از صحبت‌هایروحانی تغییر کابینه برداشت نمی‌شود، او درباره احتمال ترمیم کابینه بعد از گلایهروحانی نسبت به برخی ناامیدها در دولت به نامه نیوز گفت: اصلا صحبت های آقای رئیس جمهور اشاره صریحیبه وزرا نداشت، صحبت های او به عده ای از خارج کابینه مربوط می شد، به این معنا کهمثلا کسانی آیه یأس می خوانند و در عوض افرادی نیز با امید موضع می گیرند، حالابعضی رسانه ها این موضوع را به تغییر کابینه مرتبط کردند اما من چنین برداشتیندارم.

در دیدار مشترک روحانی و اردوغان چه صحبت‌هایی مطرح شد؟
رئیس جمهور با اشاره به روابط روبه گسترش ایران و ترکیه در بخش های مختلف بر ضرورت توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تهران-آنکارا تاکید کرد.
گروه خبری سیاسی
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهورترکیه در آنکارا، با تقدیر از میزبانی شایسته اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه، این نشست را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: روند مذاکرات آستانه و تلاش سه کشور منجر به بیشترین موفقیت ها برای مبارزه با تروریست ها در سوریه شد و باید این تلاش‌ها تا زمانیکه مردم سوریه بتوانند با آرامش در کشورشان زندگی کنند ادامه داشته باشد.
به گزارش نامه نیوز، رئیس جمهور افزود: توسعه و تقویت همکاری‌های منطقه ای ایران و ترکیه در زمینه های مختلف از جمله گسترش امنیت، آرامش و ثبات در کشورهای منطقه بویژه یمن، حفظ تمامیت ارضی کشورها و جلوگیری از تغییر مرزهای جغرافیایی، مقابله با دخالت‌های فرامنطقه ای در امور داخلی کشورهای منطقه و مبارزه همه جانبه با تروریسم بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.
دکتر روحانی با اشاره به ضرورت تلاش مشترک همه کشورهای اسلامی منطقه بویژه ایران وترکیه در راستای حل وفصل موضوع فلسطین، گفت: مردم مظلوم فلسطین حق دارند تا اعلام کنند که می خواهند به سرزمین خود بازگردند، اما توسط رژیم صهیونیستی به خاک و خون کشیده می شوند.
رئیس جمهور اظهار داشت: ایران و ترکیه باید مناسبات و همکاری های خود را در بخش های مختلف از جمله همکاری های مرزی، مبارزه با جرائم سازمان یافته، محیط زیست، گردشگری، مبارزه با مواد مخدر و همکاری های کمرگی و ترانزیت و روابط بانکی، انرژی واستفاده از پول ملی در مناسبات تجاری بیش ار پیش ارتقاء داده و کمیسیون مشترک روابط راهبردی دوکشور در این راستا تلاش کنند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه توسعه روابط بانکی موجب رونق در مناسبات و همکاری های تجاری و اقتصادی تهران-آنکارا خواهد شد، خاطرنشان کرد: توسعه روابط با ترکیه به عنوان کشور دوست، همسایه و مسلمان برای ایران حائز اهمیت است.
رئیس جمهور ادامه داد: امروز فرصت ها و ظرفیت های گسترده سرمایه گذاری در ایران فراهم است که فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران ترکیه هم می توانند در آن حضور داشته و فعالیت کنند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهورترکیه نیز در این دیدار با تقدیر از حضور ایران در اجلاس آنکارا، گفت: اهتمام و تلاش ایران در برگزاری هرچه بهتر این اجلاس نشان دهنده علاقه و جدیت دو کشور در توسعه همکاری‌های منطقه ای است.
اردوغان با اشاره به ضرورت تلاش در راستای توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌های ایران و ترکیه در بخش های مختلف، اظهار داشت: شورای عالی همکاریهای راهبردی ایران و ترکیه بزودی در ترکیه برگزار خواهد شد.
رئیس جمهور ترکیه همکاری و رایزنی‌های ایران و ترکیه در زمینه حل و فصل مسائل منطقه ای بویژه مبارزه با تروریسم و گروه های تروریستی را سازنده و مثبت عنوان کرد و خواستار توسعه و تقویت روابط فی مابین در این راستا شد.
اردوغان با بیان اینکه استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری در توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران-آنکارا تاثیر بسزایی دارد، اظهار داشت: در آینده ای نزدیک هیات عالی رتبه از مقامات ترکیه برای انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه به تهران سفر خواهند کرد.
ابوترابی‌فرد:نگاه تولیدکنندگان معطوف به بازارهای خارجی نباشد، زنده نخواهند ماند/ قوای سه‌گانه در خدمت اقتصاد ملی نیستند بلکه مانع آن هستند
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر لزوم جهش در سال جدید گفت: دولت به معنای عام آن که شامل همه قوای سه‌گانه می‌شود، امروز در خدمت اقتصاد ملی نیست و مانع آن است.
گروه خبری سیاسی
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد خطیب نخستین نماز جمعه تهران در سال ۱۳۹۷، گفت: انقلاب اسلامی هرچه دارد، از برکت پیوند امامت و امت اسلامی است؛ تمام عزت ما از این راه به دست می‌آید. امروز جبهه مقاومت اسلامی در برابر جبهه کفر و آمریکا که منافع نامشروع خود را در جهان دنبال می‌کند، در سایه پیوند استوار امت با امام و رهبری به دست آمده است.

اهم اظهارات ابوترابی فرد به شرح زیر است:

* در ۲۰۰ سال اخیر بیش از ۵۰ درصد از جغرافیایی این کشور تجزیه شد و حکمرانان ناصالح در همین مجلس شورای ملی با یک قیام و قعود این کشور را تجزیه کردند.انقلاب اسلامی آن ذلت دیروز را به اقتدار امروز تبدیل کرده است که رئیس جمهور آمریکا می گوید نفوذ منطقه ای ایران برای ما باعث نگرانی است.این نفوذ منطقه ای اسلام و آموزه های وحیانی است که به ملت های فلسطین، یمن، لبنان، عراق، سوریه و دیگر ملت های منطقه هویت دیگری بخشیده است.

* هیچ ملتی نمی تواند قله های بلند و رفیع اقتدار را فتح کند مگر درسایه استقلال به معنای واقعی کلمه و امروز شما در منطقه پرچمدار این استقلال عزت بخش هستید؛ این ترجمان همان روایت امام موسی بن جعفر است که فرمودند تمام عزت در سایه اطاعت از پیشوای صالح به دست می آید.

*حمایت از کالای ایرانی در سایه تلاش مبتنی بر علم و ایمان از سوی تولید کنندگان، دولت و مردم محقق می شود.کالای خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده و در کوتاه ترین زمان ممکن تولید کنیم و اگر می خواهیم کالای ایرانی ۱۵ کشور همسایه را فتح کند و به افق های دور برسد، باید از تولید دانش بنیان بهره بگیریم.

*دولت در این وظیفه، مسئولیت جدی دارد، دولت به معنای عام آن که شامل همه قوای سه گانه می شود، امروز در خدمت اقتصاد ملی نیست! دولت امروز بیش از آنکه در خدمت اقتصاد ملی باشد، مانع آن است.دولت باید همه موانع پیشروی اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصاد خصوصی را بردارد و زمینه حرکت و پیشرفت اقتصاد مشاهده شود.

* همه نهادها و دستگاه ها باید دستورالعملی را برای زیرمجموعه های خود صادر کنند، مبنی بر این که خرید هر کالای غیرایرانی ممنوع شود و البته کمیته هایی نیز باید در نهادها با حضور صاحبنظران شکل بگیرد و درخواست مدیرانی که به کالای خارجی اعلام نیاز می کنند، در کوچکترین زمان ممکن بررسی کند و اگر ضرورت احساس شد، مجوز آن را صادر کنند.

*اگر کالای خارجی خریداری می شود باید یک پیوست توجیهی قابل دفاع در کنار آن وجود داشته باشد. خرید کالای خارجی امروز به یک فرهنگ تبدیل شده که باید آن را تغییر داد و همه نگاه ها باید معطوف به تولید داخلی باشد. تولید ایرانی وقتی در جایگاه فاخر خود قرار می گیرد که با هدف صادرات تولید شود؛ اگر نگاه تولیدکنندگان معطوف به بازارهای خارجی نباشد، زنده نخواهند ماند. ما در ایام سال و به خصوص در فصل زمستان ۷۵۰ میلیون متر مکعب، گاز را مصرف می کنیم تا امکان صادرات یک مترمکعب گاز هم برای کشور فراهم نشود! این راه، مسیر عزت و اقتدار نیست و باید نقشه راه خودمان را تغییر دهیم.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن