_  

گروه خبری اقتصادی

جزئیات پرداخت سود 150هزار تومانی سهام عدالت در 3 فاز؛ عیدی خصوصی‌سازی در راه است

بنابر اعلام رئیس سازمان خصوصی سازی، اولین مرحله سود سهام عدالت امروز، مرحله دوم قبل از نوروز 97 و مرحله سوم هم اوایل سال 97 پرداخت می شود.
پوری حسینی با تاکید بر واریز قطعی سود سهام عدالت­ افزود: ۱۲۰۰ میلیارد تومان از سود سهامداران را­ تا به حال ­سازمان خصوصی سازی دریافت­ کرده است­­ که در مرحله­ نخست­­­ با دستور رئیس جمهور از امروز به حساب مشمولین واریز می‌شود.
به گزارش نامه نیوز وی گفت:­ مبلغ آن برای کسانی که آورده یکی میلیونی کامل دارند، یعنی آن‌هایی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و کسانی که ۴۷۰ هزار تومان مابقی را واریز کرده اند؛ ۱۵۰ هزار تومان سود سال ۹۶ بصورت کامل واریز می‌شود و برای بقیه نسبتی از آورده‌ای که داشته اند واریز خواهد شد.

 پوری حسینی گفت: البته این مرحله نخست­­ِ واریز سود سهام عدالت خواهد بود که با توجه به ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود دریافت شده از شرکت‌ها امکان پرداخت ۵۰ هزار تومان از ۱۵۰ هزار تومان سود سهامداران یک میلیونی را به سازمان خصوصی سازی می‌دهد.
وی­ افزود: سعی سازمان خصوصی سازی این است که الباقی مبلغ سود را قبل از عید واریز کند که این بستگی به دریافت سود از شرکت‌های سرمایه پذیر دارد. اگر تا پایان سال سازمان خصوصی سازی نتوانست­ همه ­سود را از شرکت‌ها دریافت کند مرحله سوم و نهایی پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۶، اوایل سال ۹۷ واریز خواهد شد. 

افت 175 هزار تومانی قیمت سکه

روز گذشته سکه طرح جدید 175 هزار تومان و یورو 521 تومان افت قیمت داشت.
به گزارش نامه نیوز، در معاملات روز گذشته بهای انواع سکه به شدت کاهش یافت.

سکه طرح جدید با ۱۷۵ هزار تومان کاهش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، طرح قدیم با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی ۲ میلیون و ۳۴۹ هزار تومان و نیم سکه با ۳۳ هزار تومان کاهش یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان به فروش رسید.

ربع سکه هم ۲۰ هزار تومان کاهش یافت و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۶۱۲۰ تومان کاهش ۲۰۸ هزار و ۹۳۰ تومان قیمت خورد؛ سکه گرمی با هزار تومان رشد ۴۰۵ هزار تومان فروخته شد.

بهای اونس در بازار جهانی طلا با ۴ دلار و ۴۱ سنت کاهش ۱۲۹۸ هزار و ۶۱ سنت درج شد.

در بازار ارز، یورو ۵۲۱ تومان، پوند ۵۰۹ تومان و درهم ۸۸ تومان افت قیمت داشت.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل افت قابل توجه قیمت سکه و ارز، خبر اوراق‌سازی برای سکه‌های پیش‌فروش شده بود که از سوی بانک مرکزی اعلام شد.

وزارت‌صنعت سخنان ناصر سراج را تکذیب کرد

وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شدن سایت ثبت سفارش این وزارتخانه را تکذیب کرد و ضمن تایید تخلف در ورود شش هزار و 481 خودرو به گمرکات کشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داد.
به گزارش نامه نیوز، در پی اظهارات ناصر سراج، رییس سازمان بازرسی کشور مبنی بر اینکه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شده و حدود پنج هزار خودروی مدل بالا وارد کشور شده است، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی اطلاعیه‌ای این موضوع را رد کرد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: بررسی‌های انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص کرد که در مجموع شش هزار و ۴۸۱ خودرو با تخلف واردکنندگان و سامانه ثبت سفارش، به گمرکات کشور وارد شده است که از این تعداد هزار و ۹۰۰ خودرو ترخیص شده و مابقی خودروها همچنان در گمرک مانده است که سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌‌‌‌های نظارتی و اطلاعاتی در حال بررسی موضوع تخلف ترخیص هزار و ۹۰۰ خودرو به کشور است.

مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت به جد پیگیر موضوع تخلف صورت گرفته است و پس از شناسایی و برخورد با متخلفان، نتایج را به اطلاع عموم می‌‌‌‌رساند.

گفتنی است مرکز حراست وزارتخانه بهمن ماه سال گذشته اطلاع رسانی اولیه را در این خصوص انجام داده است.

پیش از این ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته بود: متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شد و حدود ۵ هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد که از این تعدا حدود ۴ هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم گیری شود.

منبع: ایلنا
پیام انتصاب جدید در سازمان بازرسی چیست؟/فاز جدید مقابله با احتکار و گرانی کلید خورد

بعد از اظهارات روز گذشته سازمان بازرسی کل کشور، خبرها از تغییرات مهم در این سازمان جهت برخورد جدی با گرانی و فساد حکایت دارند.
به گزارش نامه نیوز، روز گذشته قاضی سراج با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور بر اساس شعار سال و تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر حل مشکلات اقتصادی مردم، در چهار حوزه و بازار «سکه، ارز، خودرو و مسکن» به‌صورت اساسی وارد شده است، خاطرنشان کرد: به‌صورت جدی وارد این چهار بازار شده‌ایم و اقدامات اساسی انجام داده‌ایم که انشاء الله مردم در آینده نزدیک نتیجه آن را احساس خواهند کرد.

این اظهارات در حالی با انتشار گسترده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی همراه شد که در حال حاضر مردم از وضعیت وخیم بازارهای ۴گانه که باموج های گرانی روبه رو شده اند، گلایه مند هستد. 

اما رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزایش قیمت خودرو را حبابی و غیرواقعی خواند و گفت: بررسی اقدامات لازم برای واقعی کردن قیمت خودرو در حال انجام است. در جلسه ستاد مبارزه با فساد که قرار است  برگزار شود نیز این موضوع را مطرح خواهم کرد و امیدوارم با کمک دولت و مسئولان دیگر قوا تصمیمات خوبی در این راستا اتخاذ کنیم.

وی به موضوع گران شدن سرسام‌آور خودروهای خارجی نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) هک شد و حدود ۵ هزار خودرو مدل‌بالا و گران‌ قیمت ثبت شد که از این تعداد حدود ۴ هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم‌گیری شود. اختلاف برخی از این خودروها مانند ولوو و بی‌ام‌دبلیو نزدیک به نیم میلیارد است که هیچ‌کدام از این خودروها قیمت واقعی ندارند. امیدواریم با همکاری سه قوه این بازار را کنترل و قیمت‌ها را به قیمت واقعی برسانیم.

افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی طی هفته های اخیر که موج تخلفات در حوزه واردات خودرو به خبر نخست بسیاری از رسانه ها تبدیل شده بود انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است. 

در این بین روز گذشته شاهد یک انتصاب مهم اما بی سر و صدا در حوزه صنعت سازمان بازرسی کل کشور بودیم که نشان دهنده  تغییر نگاه این سازمان با توجه به شرایط جدید پیش آمده می باشد. بر این اساس با حکم قاضی سراج، روز یکشنبه، میرمحمدی به سمت «بازرس‌کل امور صنعت، معدن و تجارت» منصوب شد.

در واقع موج گرانی و تخلفات گسترده در حوزه خودرو سازمان بازرسی کل کشور را نیز وارد فاز جدیدی از اقدامات خواهد کرد و به نظر میرسد این انتصاب نشان دهنده عزم جزم این سازمان در برخورد با تخلفاتی از قبیل قاچاق، گرانی . احتکار در حوزه صنعت علی الخصوص موضوع خودروهای وارداتی و داخلی باشد.

بر اساس شنیده ها از همین امروز و با روی کار آمدن بازرس جدید حوزه صنعت ورود و بازرسیهای جدی این سازمان برای برخورد با گرانی ها و موضوع احتکار  و فساد علی الخصوص در حوزه خودرو کلید خورده است. بنابراین به نظر میرسد طی روزهای آتی شاهد خبرهای مهمی در این موضوع و برخورد با عوامل گرانیهای و تخلفات اخیر حوزه خودرو خواهیم بود.

اعتراف سیف به ایجاد رانت با 4200 تومانی كردن ارز

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر رانت دلار 4200 تومانی برای برخی واردکنندگان، گفت: در جریان این موضوع هستیم و اقدامات لازم در این باره صورت خواهد گرفت.
ولی الله سیف با اشاره به سیاست‌های ارزی دولت و بانک مرکزی، اظهار داشت: تصمیم دولت در مورد بازار ارز که در فروردین ماه اجرایی شد، اقدام سنجیده‌ای تلقی می‌شود، چرا که حداقل اعمال سیاست ارزی دولت باعث شد که با خروج آمریکا از برجام، بازار ارز با شوک جدید روبه رو نشود و به نوعی مصونیت نسبی ایجاد کرد.

به گزارش نامه نیوز، رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد:در حال حاضر واحدهای تولیدی این اطمینان را دارند که مواد اولیه خود را می توانند با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تامین کنند البته تصمیمات ارزی دولت در آینده کامل تر و پخته تر می شود.

سیف تصریح کرد: اینکه مطرح می شود برخی‌ها با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی درصدد افزایش واردات هستند، تا بتوانند کالاهای وارداتی را با قیمتی گران تر بفروشند موضوعی است که بانک مرکزی در جریان آن است و اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم در آینده نقص‌ها در مورد مسائل ارزی کشور برطرف شود.آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که نوسانات بازار مسکن به دلیل شرایط سیاسی است، گفت: این نوسانات زودگذر است.
به گزارش نامه  نیوز،  عباس احمدآخوندی در حاشیه بازدید از پروژه‌های راهسازی استان گلستان از بازپرداخت طلب پیمانکاران با استفاده از اسناد خزانه و اوراق بهادار خبر داد و اظهار کرد:‌ با توجه به اعتبارات سال ۹۷ و امکان پرداخت اوراق بهادار، پیگیری می کنیم که مطالبات پیمانکاران زودتر تسویه شود تا پروژه‌های عمرانی عملیاتی شوند. بدهی‌ها را در نامه نگاری با سازمان برنامه و بودجه پیگیری می کنیم و این سازمان با همکاری امکان اجرای پروژه ها را ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان "پروژه برقی کردن راه آهن گرمسار- اینچه برون با پیشرفت خوبی در حال اجرایی شدن است" افزود: قرارداد رسمی این پروژه با طرف روس به امضا رسیده و ۱.۲ میلیارد یورو تامین اعتبار صورت گرفتهه و به زودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به نوسانات بازار مسکن تصریح کرد: این نوسانات به خاطر شرایط سیاسی ایجاد شده و منحصر به بازار مسکن نیز نیست. اما می توان گفت زودگذر است.

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن