_  

گروه خبری سیاسی

کاخ سفید؛5اخراجی در دو هفته


رییس‌جمهوری آمریکا در روزها و هفته‌های گذشته تلاش کرده تا دولتش را از بی‌ثباتی دور کند اما اقدامات او هر نتیجه‌ای را در پی داشته است، جز برقراری ثبات در دولت!
ناطقان: دولت آمریکا در کمتر از دو هفته گذشته شاهد روند اخراج برخی از مقام‌های ارشد بود؛ روندی که با اقدام اخیر دونالد ترامپ به برکنار کردن رکس تیلرسون به اوج خود رسید. هرچند برکنار شدن تیلرسون مشخصاً به یکی از داغ‌ترین اخبار بین‌الملل تبدیل شد، اما این رویداد برای دولتمردان آمریکایی که از آغاز دوران ریاست‌جمهوری ترامپ بارها شاهد برکناری‌هایی از این دست بوده‌اند، شاید چندان هم عجیب به نظر نرسد.

در دو هفته گذشته تیلرسون عالی‌رتبه‌ترین مقامی است که در دولت ترامپ از سمت خود برکنار می‌شود اما علاوه بر او، برخی دیگر از مقام‌های ارشد دولت ترامپ در روزهایی که گذشت، کار خود را از دست داده‌اند. ترامپ که از همان ابتدا نشان داده بود دست به اخراجش بد نیست، در روزهای گذشته ترتیبی داد که رییس شورای اقتصاد ملی کاخ سفید از سمت خود کناره‌گیری کند. گفته می‌شود گری کوهن، مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری آمریکا به دلیل اختلاف با ترامپ بر سر سیاست‌های اقتصادی از سمت خود کنار رفت. مشاور اقتصادی کاخ سفید یکی از مخالفان سرسخت حامیان سیاست‌های حمایت‌گرایانه اعضای دولت ترامپ به شمار می‌رفت. او برکنار شد و پس از آن ترامپ با خیالی آسوده‌تر تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات آلومینیوم را تصویب کرد.

در همین حال، رئیس‌جمهوری آمریکا در روزهای گذشته در بیانیه‌ای غیرمنتظره اعلام کرد، مدیر ارتباطات کاخ سفید از سمت خود کناره‌گیری می‌کند تا فرصت‌های شغلی دیگر را دنبال کند. دونالد ترامپ گفت: هوپ هیکس بی‌نظیر است. وقتی به من اطلاع داد که قصد دارد فرصت‌های شغلی دیگری را دنبال کند، کاملا او را درک کردم. اطمینان دارم در آینده می‌توانیم دوباره همکاری داشته باشیم. استعفای این مقام اندکی پس از انتشار گزارش نیویورک تایمز صورت گرفت. این نشریه در گزارشی درباره حضور مدیر ارتباطات کاخ سفید در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا برای تحقیقات درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ نوشت که او به اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته است کارش برای رئیس‌جمهوری آمریکا ایجاب می‌کند گاهی اوقات دروغ‌های مصلحتی بگوید.

جان مک‌انتی، مشاور شخصی دیرین ترامپ نیز روز دوشنبه به جمع اخراجی‌های کاخ سفید پیوست که البته علت اخراج او، پیوستن به کارزار انتخاباتی رییس‌جمهوری فعلی آمریکا در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۰ اعلام شده است. نشریه تایم به نقل از کمپین جمهوری‌خواهان امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که جان مک‌انتی مشاور ارشد این کمپین خواهد بود.

پنجمین مقامی که در دو هفته گذشته اعلام شد که کاخ سفید را ترک می‌کند، جاش رافائل است. او یکی از سخنگویان کاخ سفید بود که با ایوانکا، دختر رییس‌جمهوری آمریکا همکاری نزدیکی داشت. نشریه نیوزویک از رافائل تحت عنوان «دست راست» جارد کوشنر، داماد رییس‌جمهوری آمریکا و مشاور ویژه او در امور خاورمیانه یاد کرده است.

به جای جمنا هیچ طرحی برای وحدت اصولگرایان نیست!


عضوشورای مرکزی جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب در تشریح آخرین وضعیت جمنا گفت: فعالیت هاکماکان ادامه دارد و تاکنون هیچ تشکل یا شخصیتی ایده جایگزینی برای جبهه مردمی که محوروفاق نیرو‌های انقلابی باش مطرح نکرده است.
ناطقان: سیدمحمد حسینی عضوشورای مرکزی جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب، در تشریح آخرین وضعیت جمنا و در واکنش به برخی حواشی مبنی بر اینکه این جبهه به ایستگاه پایانی رسیده است، اظهار کرد: طبیعتا وقتی مجموعه‌ای شکل می‌گیرد، ممکن است برخی به دلیل مشکلاتی از ادامه همکاری باز بمانند، لذا چنین مسئله‌ای دلیل بر تعطیلی کار نیست.

وی افزود: جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب به خاطر عدم حضورچندنفر فعالیت خود را متوقف نکرده وجلسه هیئت رییسه تقریباهرهفته تشکیل می‌شود، البته جای بعضی دوستان خالی است، به عنوان مثال آقای روستاآزاد ازعناصرفعال جبهه دچار عارضه قلبی شد و فعلانمی تواند در جلسات شرکت کند و یا برخی اعضا به دلیل مسئولیت‌های جدید و اقتضائات کاری نمی‌توانند مانند گذشته همکاری کنند، اما فعالیت هاکماکان ادامه دارد وتاکنون هیچ تشکل یا شخصیتی ایده جایگزینی برای جبهه مردمی که محوروفاق نیرو‌های انقلابی باش مطرح نکرده است، البته به طورطبیعی نقد‌ها واشکالات مطرح می‌شودکه ماهم به درمواردی پذیراهستیم وبرطرف ساختن آنهارامنوط به همفکری وهمیاری فرگیرمی دانیم.

حسینی تصریح کرد: دبیران ۲۲کمیته تخصصی اقشاری جلسات هردوهفته یکبار را دارند ودر استان‌ها نیز این کمیته‌های به تدریج فعال می‌شود و یکشنبه آینده نیز جلسه شورای مرکزی جبهه برگزار خواهد شد.

عضوهیئت رئیسه جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب بیان کرد: جمنا مانند گذشته درباره مسائل روز موضع‌گیری کرده و بیانیه صادر می‌کند واعضانیز به سهم خود در روشنگری واعلام مواضع نقش آفرین هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در مجمع ملی وسراسری جبهه که درنیمه دوم سال برگزارمی شود با انتخاب اعضای مجمع شورای مرکزی دوم با۳۰عضو شکل خواهد گرفت و افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند ویانمی خواهنددراین جبهه فعالیت کنند، جای خودرا به اشخاص تازه‌نفس، فعال وباانگیزه می‌دهند.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی ۵ دیماه سال ۹۵ در نشستی در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه با حضور حجت‌الاسلام حسن رحیمیان، مرضیه وحید دستجردی، مهدی چمران، یحیی آل‌اسحاق، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رضا روستاآزاد،‌ محمود خسروی‌وفا، مهدی محمدی، علیرضا مرندی و نادر طالب‌زاده اعلام موجودیت و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نقش آفرینی کردند.

همچنین  چندی پیش حسین نجابت عضو شورای مرکزی جمنا در گفت‌وگو با یکی از رسانه ها گفته بود: در شورای مرکزی مقرر شد که بازسازی و تحرک جدیدی در جبهه برای فعالیت‌های آینده ایجاد شودوکمیته سیاسی به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شورای مرکزی روند گذشته را با رویکرد جدیدی ادامه می‌دهد و ما نشستی با دست‌اندرکاران و گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی خواهیم داشت تا رویکردهای جدید را به آنها منتقل و مباحثه و تصمیماتی در  این زمینه داشته باشیم.

خرازی با وزیر خارجه ایتالیا دیدار کرد


رییس شورای راهبردی روابط خارجی با وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کرد.
ناطقان: سید کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی با میلانزی وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کرد .

جانسون: توافق هسته‌ای با ایران برای امنیت ما مهم است


وزیر امور خارجه انگیس تصریح کرد: انگلیس قصدی برای خروج از برجام ندارد. توافق هسته‌ای با ایران برای امنیت ما مهم است و تا زمانی‌که ایران به محدودیت‌های تعیین شده در این توافق پایبند باشد، ما نیز به آن متعهدیم.
ناطقان: بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس به نامه‌ تام تاگنهات رییس کمیته امور خارجی مجلس عوام این کشور که از وی درباره برنامه‌ لندن برای تضمین اجرای برجام پس از خروج آمریکا، اقدام اتحادیه اروپا برای اجرای مقررات مسدودکننده برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های واشنگتن علیه تهران و اینکه انگلیس چه تضمین‌هایی از ایران برای ادامه پایبندی به تعهداتش پس از خروج از برجام گرفته، پرسیده بود، پاسخ داد.

جانسون در ابتدای نامه خود در پاسخ به سوالات تاگنهات نوشت: همان‌طور که من و وزیر امور خارجه در مجلس عوام تاکید کرده‌ایم، انگلیس قصد خروج از برجام را ندارد. توافق هسته‌ای با ایران برای امنیت ما ضروری است و تا زمانی که ایران به محدودیت‌های تعیین شده در متن توافق پایبند باشد ما نیز به تعهدات‌مان ادامه خواهیم داد. اکنون من به سوالات شما در نامه‌تان پاسخ می‌دهم؛

اقدام برای تضمین ادامه اجرای برجام

ما به همکاری با تمام طرف‌های باقیمانده در برجام برای حفظ آن ادامه می‌دهیم. رهبران سه کشور اروپایی روز هشتم ماه مه این مساله را صراحتا مورد تاکید قرار دادند، همان‌طور که وزیران امور خارجه این سه کشور و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست روز ۱۵ مه خود در بروکسل تاکید کردند و وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست شورای روابط خارجی اروپا نیز روز ۲۸ مه این مساله را مورد تاکید قرار دادند. کمیسیون مشترک طرف‌های باقیمانده در توافق (انگلیس، فرانسه، آلمان، ‌چین، ‌روسیه و ایران) نیز روز ۲۵ ماه مه برای گفت‌وگو درباره ادامه اجرای توافق بدون آمریکا دیدار کردند.

ادامه پایبندی ایران به تعهداتش در برجام

همزمان با تشکیل جلسه کمیسیون مشترک، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آخرین گزارش خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد ایران کماکان به محدودیت‌های تعیین شده در برجام و تعهداتش پایبند است. پاسخ ایران به خروج آمریکا از این توافق تاکنون حساب شده بوده است. رییس‌جمهور روحانی اعلام کرده که ایران مایل به ماندن در توافق است هر چند وی اعلام کرد که به مقامات انرژی اتمی ایران گفته است که برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در سطح صنعتی در صورت لزوم آماده باشد.

ما انتظار داریم که ایران به تعهداتش ادامه دهد، در ازا ما نیز به همراه شرکای اروپایی و دیگر متحدان‌مان اقدامات لازم را برای تضمین اینکه ایران از منافع مورد انتظار از رفع تحریم‌ها ذیل این توافق بهره‌مند می‌شود، به کار خواهیم گرفت.

ما ایران را ترغیب کرده و همچنان از این کشور می‌خواهیم تا در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج از توافق خویشتندار باشد، ایران باید به تعهداتش بر اساس این توافق عمل و به طور کامل و به موقع با درخواست‌های بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

رایزنی‌ها با آمریکا (درباره برجام)

ما پس از سخنرانی روز ۱۲ ژانویه رییس‌جمهور ترامپ و تصمیم او در روز هشت مه برای خروج از برجام گفت‌وگوهای سختی را با آمریکا داشته‌ایم. موضع ما تغییر نکرده است؛ برجام نتیجه موفقیت‌آمیز ۱۳ سال دیپلماسی بی‌وقفه است و ما می‌دانیم که شروع مذاکرات جدید با ایران درباره تمامی رفتارهای منطقه‌ای‌اش در این چارچوب زمانی معقول بعید به نظر می‌آید.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود روز ۲۱ مه اذعان کرد که ما رویکرد متفاوتی داریم و لندن قصد دارد به اجرای توافق هسته‌ای ادامه دهد. ما و متحدان اروپایی‌مان همچنان این توافق را برای امنیت مشترک‌مان مهم می‌دانیم و بنابراین برای تضمین ادامه اجرای آن مصمم هستیم. ما با طرف‌های باقیمانده در توافق برای رسیدن به این هدف همکاری می‌کنیم. ما از آمریکا خواسته‌ایم دستاوردهایی که توافق هسته‌ای با ایران تاکنون حاصل کرده را حفظ و از اقداماتی که موجب شود طرف‌های باقیمانده نتوانند به تعهدات‌شان عمل کنند، پرهیز کند.

مقررات مسدودکننده اتحادیه اروپا

همان‌طور که شما گفته‌اید پس از دیدار رهبران اتحادیه اروپا در روز ۱۶ مه، از کمیسیون اروپا خواسته شد برای ارتقای مقررات مسدودکننده اتحادیه اروپا دست به اقدام بزند.

مقررات مسدودکننده اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید. این مقررات از کشورهای عضو، افراد حقوقی در اتحادیه اروپا و دیگر افراد در این اتحادیه می‌خواهد تا با تحریم‌های آمریکا که تاثیرات فرا مرزی دارند، همکاری نکنند. اجرای این مقررات وظیفه کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و می‌تواند جریمه‌هایی را برای کسانی که علیرغم وجود این مقررات با تحریم‌های آمریکا همکاری می‌کنند به همراه داشته باشد.

کمیسیون فرآیند ارتقای این مقررات را به گونه‌ای که شامل تحریم‌های آمریکا با تاثیرات فرا مرزی که قرار است پس از خروج این کشور از برجام مجددا اعمال شوند، آغاز کرده است. این بخشی از یک بسته گسترده‌تر اتحادیه اروپاست که قصد دارد برای حمایت از برجام انجام دهد. ما می‌دانیم که این اقدام می‌تواند تاثیری روی تجارت داشته باشد. ما در سطح ملی و اتحادیه اروپا تلاش خواهیم کرد تا تضمین کنیم که تجارت و بازرگانی شفافیت و راهنمایی لازم در این زمینه را دریافت کند.

سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا

انگلیس پس از برگزیت در برجام باقی خواهد ماند و از این رو به همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا برای تضمین ادامه شروط برجام که ایران را ترغیب به همکاری می‌کند، شامل رفع هدفمند تحریم‌ها ادامه خواهد داد. ما انتظار داریم که رژیم تحریم‌های کنونی اتحادیه اروپا علیه ایران شامل آنهایی که تحت رژیم تحریم‌های هسته‌ای ایران ادامه دارند، همچنان اعمال شود. این مساله تضمین خواهد کرد که انگلیس کماکان به تعهداتش در برجام عمل خواهد کرد.

گفت‌وگوها با فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا

همان‌طور که در بالا اشاره شد انگلیس و متحدان اروپایی‌مان توافق هسته‌ای با ایران را برای امنیت مشترک‌مان ضروری می‌داند و به همین دلیل به طور جدی متعهد به تضمین ادامه اجرای آن است. برای این منظور ما ارتباطات نزدیکی با شرکای اروپایی‌مان داریم و رایزنی‌های متعددی را با آنها در سطح رسمی و وزیران علاوه بر گفت‌وگوهایی که در بالا به آن اشاره شد، انجام داده‌ایم.

ما به همکاری با فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و دیگران شامل ایران برای تضمین ادامه اجرای برجام و رسیدگی به مسائل دیگر شامل برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران ادامه خواهیم داد.

به طور قطع خروج آمریکا تاثیراتی عملی بر اجرای برجام خواهد داشت و ما با شرکایمان در حال بررسی گزینه‌هایی برای مدیریت این مساله هستیم.

ما همچنان بر ادامه حمایت خود از نظارت و راستی آزمایی ضروری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید می‌کنیم. در واقع نماینده ما در آژانس روز چهارم ژوئن ادامه پایبندی‌مان به برجام را مورد تاکید قرار داد و بودجه داوطلبانه انگلیس برای کمک به فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران را اعلام کرد.


واکنش انگلیس به خروج آمریکا از شورای حقوق بشر


وزیر امور خارجه انگلیس تاکید کرد، تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل "تاسف‌آور" است.
ناطقان: به نقل از خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس ضمن آنکه تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل را تاسف آور قلمداد کرد، تاکید داشت که حمایت انگلیس از این شورا به قوت خود باقی است.

جانسون در بیانیه‌ای گفت: این حقیقت پنهان نیست که انگلیس می‌خواهد شاهد اصلاح شورای حقوق بشر باشد اما ما همچنان به تلاش برای تقویت این شورا از داخل متعهد هستیم.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن