حسن روحانی طی روزهای آتی به ترکیه سفر خواهد کرد.
گروه خبری سیاسی
ناطقان: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور اسلامی ایران طی روزهای آینده به ترکیه سفر خواهد کرد.

این سفر به‌ منظور شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول صورت می‌گیرد.
سخنگوی جریان صدر در گفت‌وگو با یک رسانه مصری گفت که در صورت تحقق برخی شروط، مشکلی با ادامه نخست‌وزیری حیدر العبادی نداریم.
گروه خبری سیاسی
ناطقان:"شیخ صلاح العبیدی" سخنگوی جریان صدر عراق در گفت‌وگو با روزنامه الأهرام مصر اظهار داشت که ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، هیچ مشکلی با ادامه نخست‌وزیری حیدر العبادی نخست‌وزیر کنونی عراق ندارد.

وی افزود: شرط ادامه نخست‌وزیری العبادی، تعهد قاطعانه وی به مبارزه با فساد و اتخاذ تصمیماتی قاطعانه علیه فاسدان و عدم ادامه همان وضعیت قبلی است که عراقی‌ها در طول چهار سال گذشته با آن مواجه بودند و فاسدان بدون هیچ محاکمه‌ای رها شدند.

العبیدی اظهار داشت: ائتلاف سائرون و جریان صدر دستشان را به سوی همه دراز می‌کنند و آماده ائتلاف با هرگونه تفکر یا تشکیل ائتلافی تکنوکرات هستند.

پیام‌های انتخابات اخیر

سخنگوی جریان صدر در ادامه گفت: نشانه‌های خوبی در انتخابات اخیر وجود دارد که تاکید می‌کند عراقی‌ها از طریق انتخاب ائتلاف‌هایی مانند ائتلاف الوطنیه به رهبری "ایاد علاوی" معاون رئیس‌جمهور و ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و ائتلاف سائرون به رهبری جریان صدر که متعلق به یک ایده یا یک طایفه خاص نیستد، مخالف جریانات طایفه‌ای و اختلافات مذهبی و دینی هستند.

وی تاکید کرد که تعداد زیادی از ائتلاف‌ها نیت صادقانه‌ای برای مبارزه با فساد دارند، اما مشکل در ساز و کاری است که باید مبارزه با فساد بر اساس آن صورت گیرد. مشکل در گذشته این بود که برخی احزاب فساد را لاپوشانی می‌کردند و مانع محاکمه خود توسط دستگاه‌های نظارتی می‌شدند.

العبیدی اظهار داشت که بازسازی عراق فقط از طریق تحت فشار گذاشتن مفسدان محقق می‌شود. روند بازسازی مناطق آزادشده از لوث داعش، در گذشته کند بود، اما ممکن است بعد از بهبود شرایط و ایجاد جو مناسب، این روند شتاب بگیرد.

موضع مرجعیت قوی و شجاعانه بود

سخنگوی جریان صدر گفت که مرجعیت دینی در نجف اشرف بر بی‌طرفی خود در قبال همه فهرست‌ها در انتخابات تاکید و اعلام کرد که فرصت ورود به پارلمان برای همه فراهم است.

وی افزود که در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی برخی از شخصیت‌ها تلاش کردند که حقیقت را وارونه جلوه داده و سخنان مرجعیت را مطابق منافع شخصی خود تفسیر کنند تا دستاوردهای سیاسی کسب کنند. اینکه آیت الله سیستانی اصرار ورزید تا این افراد نتوانند کار گذشته خود را تکرار کنند، تصمیمی قوی و شجاعانه است.

شش وزیر و دو نفر از نمایندگان مجلس عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با ارسال نامه ای برای دادستان کل کشور خواستار طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر در این کار گروه شدند.
گروه خبری سیاسی
ناطقان: با توجه به افزایش تقاضای عمومی و جامعه رسانه‌ای کشور برای رفع فیلتر توئیتر و فعالیت جوانان و رسانه‌ها در این فضا، امروز نامه‌ای با تایید وامضاء هشت نفر از اعضا کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (۶ نفر از اعضاء دولت و دو نفر از نمایندگان مجلس ) برای دادستان کل کشور مبنی بر طرح این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و رفع فیلتر توئیتر ارسال شده است.

در این نامه با اشاره به دلایل منطقی و مستند برای رفع فیلتر توئیتر ، این فضا را فضایی برای نقش آفرینی موثرتر برای فعالین رسانه‌ای کشور و جوانان مطرح نموده است چرا که استفاده از فضای رسانه‌ای بین‌المللی تاثیر بسیار قویتری در جامعه جهانی خواهد داشت .


این نامه به تایید و امضاء جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، بطحایی وزیر آموزش و پرورش، علوی وزیر اطلاعات، آوایی وزیر دادگستری، غلامی وزیر علوم، صالحی وزیر ارشاد، سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار (رئیس کمیته مخابرات مجلس) و کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس رسیده است.

اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ۱۲ نفر هستند و در صورت طرح این موضوع در این کمیته، با نظر مساعد امضاء کنندگان این نامه ، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد.
یک روزنامه آمریکایی از تردید رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا برای دیدار آتی با رهبر کره شمالی خبر داده است.
گروه خبری سیاسی
ناطقان: به نقل از نیویورک تایمز، اظهارات مذاکره کننده ارشد اتمی کره شمالی که ادعا کرده بود دولت آن‌ها تمایلی به لغو فعالیت‌های هسته‌ای خود در ازای دریافت کمک‌های اقتصادی ندارد، «ترامپ» رییس جمهور امریکا را متعجب و عصبانی کرده است.

ترامپ مردد است که دیدار برنامه ریزی شده با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را پیش ببرد. از طرفی معتقد است که این دیدارممکن است برای او شرمندگی سیاسی ببار آورد.

گفتنی است کره شمالی اخیرا دیدار دو کره را لغو کرده و به احتمال لغو دیدار با امریکا نیز اشاره کرده است. زیرا معتقد است که تعطیل کردن ازمایشگاه هسته‌ای «پیونگ یانگ» اقدامی یک طرفه از سوی کره شمالی بوده و این در حالی است که این کشور به کمک‌های اقتصادی وعده داده شده از سوی امریکا نیز نیازی ندارد.

همچنین، مشاوران ترامپ از دلایل احتمال لغو دیدار اتی توسط کره شمالی، به مسئله اشتیاق زیادی که ترامپ برای این دیدار نشان داده است، اشاره کرده و نسبت به عدم درک کافی ترامپ نسبت به موضوع هسته‌ای کره شمالی نیزابراز نگرانی کردند.

لازم به ذکر است، با توجه به اقدام اخیر ترامپ و خروج امریکا از قرارداد هسته‌ای ۱+۵، لغو دیداراتی و عدم پذیرش اتمام فعالیت‌های هسته‌ای از سوی کره شمالی برای امریکا شرایط بدی را ایجاد خواهد کرد.

نشست رهبران امریکا و کره شمالی روز ۱۲ ژوئن (۲۲خرداد) در سنگاپور برنامه ریزی شده است.

آملی لاریجانی گفت: سازمان تعزیرات باید رسیدگی‌ها را توسعه دهد و با دلالان و سودجویانی که موجب افزایش نامتعارف و کاذب قیمتها می شوند برخورد کند. دادگستری ها و دادسراها نیز افرادی را که از سوی سازمان تعزیرات معرفی می شوند مورد پیگرد قانونی قرار دهند.
گروه خبری سیاسی
ناطقان: آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک مجدد حلول ماه مبارک رمضان تصریح کرد: از خدا می خواهیم که به همه ما توفیق طاعت و بندگی بدهد و سعادت عباداتی که موجب قرب الی الحق  و افزایش معرفت و محبت خود در دلها می شود را نصیب مومنان کند. امیدواریم طاعات همه روزه داران مقبول درگاه احدیت باشد و بتوانیم بهترین توشه را از برکات این ماه برگیریم.

آمریکا دیگر نمی‌تواند بر جنایات رژیم صهیونیستی سرپوش بگذارد

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در جریان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و به شهادت رساندن بیش از ۶۰ فلسطینی و مجروح ساختن ۲۷۰۰ تن، مسبب و مسئول اصلی این اقدامات را آمریکا دانست که با نشان دادن چراغ سبز به صهیونیست ها این فجایع را رقم زده اند. 

آملی لاریجانی گفت: مردم مظلوم فلسطین که در طول ۷۰ سال گذشته دائماً در مبارزه و آوارگی بوده اند به خوبی می دانند که همچنان باید به مقاومت خود ادامه دهند و آمریکا نیز بداند که دیگر نمی تواند بر جنایات رژیم صهیونیستی و اشغال سرزمین فلسطین توسط این رژیم غاصب، سرپوش بگذارند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: مسلمانان در سراسر دنیا، بیت المقدس و مسجدالاقصی را قبله نخست خود می دانند وامروز مساله فلسطین تنها مساله یک ملت مظلوم ومحصور نیست بلکه مساله جهان اسلام و نزدیک به دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه نمایش های ظاهری آمریکا دیگر خریداری در سطح افکار عمومی جهان ندارد، به ضعف و سرسپردگی برخی حکام کشورهای اسلامی درمقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی اشاره کرد وافزود: گرچه این سرسپردگی ها موجب تشجیع جنایتکاران شده تا به قول خودشان وارد معامله قرن شوند اما وجدان های بیدار می دانند که حساب مسلمانان از حساب این حکام جداست و پیروزی قطعی از آن ملت مظلوم فلسطین خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه، یکی دیگر از پیامدهای جنایات رژیم صهیونیستی و رفتار آمریکا در قبال این  جنایات را آگاهی هرچه بیشتر افکار عمومی جهان نسبت به برخورد دوگانه غرب با موضوع حقوق بشر دانست و خاطرنشان کرد: سکوت مرگبار دولت های غربی ومجامع بین المللی در مقابل این جنایات، تأسف بار است. گرچه گاهی ندایی ازجایی بلند می شود اما همه شاهد هستند که وقتی یک تبعه آمریکا یا اروپا در نقطه ای از جهان کشته می شود چه فضاسازی رسانه ای عظیمی می کنند. این در حالی است که طی فقط چند روز ۶۰ نفر از مردم مظلوم فلسطین به شهادت رسیده و ۲۷۰۰ تن مجروح شده اند اما خبری از فریادهای حقوق بشری که گوش فلک را کر می کند، نیست.

 
آملی لاریجانی ادامه داد: آمریکا و اذناب اروپایی و منطقه ای آن چه پاسخی در قبال این همه حق کشی خواهند داشت؟ در مقابل این اقدامات، مسلمانان باید به خودشان بازگردند و فراموش نکنند که هیچ کمکی از سوی بیگانگان در کار نیست بلکه فریادهای حقوق بشری آمریکا واروپا صرفاً نوعی فضاسازی برای توسعه هرچه بیشتر سلطه این کشورهاست و به هیچ عنوان منافع و مصالح مسلمانان برای سلطه گران اهمیتی ندارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود، پیشاپیش فرا رسیدن سالروز آزادی خرمشهر را تبریک گفت وتصریح کرد: آزادی خرمشهر، نقطه عطفی درتاریخ دفاع مقدس بود و پس از آن عمده بخش هایی از کشور که توسط رژیم بعث اشغال شده بود آزاد شد.

  آملی لاریجانی اظهارکرد: جهاد، ایثار، طراحی و تدبیر جوانان توانست آنچه را که از نگاه بسیاری از ناظران ناممکن به نظر می رسید ممکن کند و اراده های عظیم پولادین و روحیه های  عظیم معنوی دست به دست هم دادند تا حماسه ای بزرگ خلق کنند. 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه صدام گفته بود اگر ایران بتواند خرمشهر را پس بگیرد من کلید بصره را تقدیم می کنم، تصریح کرد: دشمن، ایمان جوانان شهادت طلب ایران را که اراده خود را در مسیر حق قرار داده بودند، باور نداشت. خداوند می فرماید«ولا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مومنین». این آیه، ایمان را علت دانسته و گفته اگر مومن باشید برتری خواهید یافت.

  آملی لاریجانی ادامه داد: نسخه شفابخش حل مشکلات در زمان حاضر نیز همین نسخه است. جهان غرب که غرق در مادیات شده نمی تواند معنای ایمان، شهادت و عزم ایمانی را بفهمد. دنیای سلطه هرگز درک نمی کند که سیطره توحید با جان های مستعد چه می کند و چگونه همه روح ها تبدیل به یک روح واحد می شوند و ناممکن ها را ممکن می سازند. ایمان، سیطره توحید و از خودگذشتگی است که برای ماتریالیسم هیچ مفهومی ندارد اما جمهوری اسلامی با قهرمانان خود در میدان کارزار اثبات کرد که با این قدرت ایمان می توان به قله های به ظاهر دست نیافتنی، دست یافت.

رئیس قوه قضاییه افزود: دشمن سلطه گر در طول ۴۰ سال اخیر هر اقدامی که از دستش برمی آمد از کودتا و تلاش برای فروپاشی کشور گرفته تا تدارک جنگ و برهم زدن اوضاع داخلی، انجام داده اما به دلیل عدم درک ایمان ملت ما پی درپی شکست خورده است. اراده های این مردم همچون سپری پولادین در مقابل دشمنی ها قدعلم کرده واین اراده ها ناشی از ایمان ها مستقر است.

دشمن بداند از همان نقطه که قصد باج گیری از ملت ما را دارد ضربه می‌خورد

آملی لاریجانی با بیان اینکه مردم ما همچنان در صحنه حضور دارند واز کشور خود دفاع می کنند، ایران را سرزمین شهادت، معنویت و ایمان توصیف کرد وگفت: دولت آمریکا در تخیلات وتصورات خود سردرگم است. رئیس جمهوری این کشور مشاوری را انتخاب کرده که مزدور بدترین و بدنام ترین گروه های تروریستی دنیاست. تصمیمات امروز دولت آمریکا نیز نشان می دهد که تحت تاثیر تخیّلات گروههای ضدانقلاب و از جمله گروهک تروریستی منافقین دست به برخی اقدامات می زند اما نمی داند که ملت ما در طول ۴۰ سال اخیر همواره درحال مبارزه با  این توطئه ها بوده اند و با این دشمنی ها ناآشنا نیستند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: نسخه شفابخش امروز در شرایط خروج آمریکا از برجام و سایر اقدامات دشمن، حفظ صلابت و استقامت ناشی از ایمان است ومردم ما هرگز دست از دفاع از اقتدار و مصالح خود برنخواهند داشت. دشمن نیز بهتر است بداند دقیقاً از نقطه ای ضربه خواهد خورد که از آن نقطه به دنبال باج گیری از ملت ایران باشد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه اقتدار جمهوری اسلامی مزاحم مطامع و زیاده خواهی های دشمن است، تصریح کرد: مردم ومسئولان ما این اقتدار را حفظ خواهند کرد و در برابر زیاده خواهی های دشمنان نظیر مذاکره بر سر برنامه های موشکی جمهوری اسلامی که هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد و بخشی از توانمندی دفاعی ایران است، ایستادگی می کنند.

در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی کشور سوءاستفاده کنند می‌ایستیم

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر تلاش دستگاه قضایی و سایر دستگاه ها در جهت حفظ حقوق عامه، یکی از مظاهر آن را رسیدگی به وضع بازار برشمرد و اظهار کرد: قطعاً دولت محترم برای اداره اقتصاد کشور باید طرح هایی داشته باشد اما برنامه های دولت ، مانع از انجام وظایف دستگاه قضایی نیست. 

آملی لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی می تواند بر مشکلات اقتصادی فائق آید ودولت نیز در این زمینه تلاش می کند اما سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه قطعاً در مقابل عده ای سودجو که قصد سوء استفاده از برخی شرایط را دارند، از حقوق مردم دفاع خواهند کرد و در شرایطی که کشور با رکود و پاره‌ای چالشهای اقتصادی دیگر مواجه است مجال سوءاستفاده عده ای سودجو را نخواهند داد.

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: خوشبختانه دولت محترم با اتخاذ سیاست هایی توانسته است ارز لازم را برای مصارف معین و مورد نیاز مردم تامین کند. البته شاید خلأهای کوچکی نیز در این زمینه وجود داشته باشد که برطرف می شود و بر این اساس دلیلی ندارد که قیمت کالاها بویژه تولیدات داخلی افزایش یابد.

سازمان تعزیرات، رسیدگی‌ها را توسعه دهد

آملی لاریجانی با بیان اینکه بی تردید برخورد قضایی تنها راهکار حل مشکلات نیست و باید مسائل را به صورت ریشه ای برطرف کرد، گفت: با وجود این دیدگاه اما دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی باید وظایف خود را برای پاسداشت حقوق مصرف کنندگان انجام دهند. سازمان تعزیرات باید رسیدگی‌ها را توسعه دهد و با دلالان و سودجویانی که موجب افزایش نامتعارف و کاذب قیمتها می شوند برخورد کند. دادگستری ها و دادسراها نیز افرادی را که از سوی سازمان تعزیرات معرفی می شوند مورد پیگرد قانونی قرار دهند و اجازه ندهند که وجود برخی مشکلات اقتصادی، بستری برای سودجویی عده ای شود.

بر اساس این گزارش بحث و بررسی پیرامون پیش نویس قانون اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه ومهمات و دارندگان سلاح ومهمات در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن