وزیر نفت گفت: مقوله ای بنام جریمه برای توتال مطرح نیست اما مبلغی که این شرکت در ایران سرمایه گذاری کرده تا پایان انجام پروژه به آنها عودت داده نمی شود.
گروه خبری اقتصادی
ناطقان: وزیر نفت در جمع خبرنگاران در ارتباط با جریمه شدن توتال در صورت خروج از ایران و فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: مقوله ای بنام جریمه مطرح نیست اما مبلغی که توتال در ایران سرمایه گذاری کرده است تا پایان انجام پروژه به آنها عودت داده نمی شود.

وی با اشاره به بیانیه توتال مبنی بر خروج این شرکت از ایران در صورت غیرممکن شدن ادامه فعالیت های آن گفت: اشاره ای به خروج نشده است بلکه منظور متوقف شدن امکان ادامه روند فعالیت توتال است.

زنگنه با تاکید بر اینکه طی صحبت هایی که با کنسرسیوم پرگس انجام شده این توافقنامه به قرارداد می رسد چرا که منابع تامین مالی این کنسرسیوم و نحوه تامین آن و همچنین شرایط تامین تجهیزات مورد نیاز به دقت بررسی و شرح داده شده است.

این مقام مسئول همچنین درباره قرارداد صادرات گاز و سوآپ نفت به عراق توضیح داد: این قرارداد برای هر دولتی منافع زیادی دربر دارد چرا که در حال حاضر عراق، نفت و گاز خود را به قیمت بالغ بر ۵۰ سنت دریافت می کند در حالی که قرارداد صادرات گاز با ایران مبلغی معادل ۲۰ سنت را در بر می گیرد.

زنگنه تاکید کرد: همسایگان ایران نباید از بروز مشکل برای همسایه خود خرسند باشند چرا که در هر حال شرایط ثابت نمی ماند.

وزیر نفت با امتناع از اظهارنظر درباره قراردادهای آتی در صنعت نفت و همچنین بازارهای جدید صادراتی نفت ایران و نحوه انتقال درآمدهای نفتی اظهار کرد: در صورت کوچکترین اظهارنظری، رقبا و حتی در برخی شرایط همسایگان ایران در این زمینه به رقابت منفی می پردازند و ممکن است کشور متضرر شود. به نظر می رسد مردم نیز رضایت به چنین رخدادی نداشته باشند.

وی نرخ ۶۰ تا ۶۵ دلار را برای هر بشکه نفت منطقی دانست و گفت: برخلاف آنچه آمریکایی ها نشان می دهند که حامی قیمت بالای نفت نیستند اما قیمت های بالای نفت می تواند تولید نفت شیل را توجیه پذیر کرده، میزان سرمایه گذاری را افزایش داده و در نتیجه اشتغالزایی بیشتری برای ایالات متحده به همراه داشته باشد.
دفتر آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد سرمایه‌گذاری در ۲۴ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در ۱۰ سال گذشته کاهش داشته است.
گروه خبری اقتصادی
ناطقان: به نقل از آر تی، سرمایه‌گذاری‌ها در سال گذشته به طور متوسط ۲.۳ درصد کاهش داشته است و به ۲۰.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورها رسیده است. این میزان برای سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ معادل ۲۲.۴ درصد بود. کشورهای شرق و جنوب اروپا که در برابر بحران‌ها آسیب‌پذیرتر بوده‌اند با بیشترین کاهش در میزان سرمایه‌گذاری‌ها رو به رو بوده‌اند.

آمارها نشان می‌دهد تنها در سه کشور عضو اتحادیه اروپا میزان سرمایه‌گذاری‌ها افزایش یافته است. این کشورها شامل سوئد با ۱ درصد، اتریش با ۰.۶ درصد و آلمان با ۰.۲ درصد است. سال گذشته تقریبا ۳ تریلیون یورو سرمایه‌گذاری عمومی و خصوصی در کشورهای  عضو اتحادیه اروپا صورت گرفت و بیشترین سرمایه گذاری‌ها مربوط به ماشین آلات، تجهیزات و تسلیحات بوده است که در مجموع ۳۱ درصد کل سرمایه‌گذاری‌ها در این سه بخش بوده است.

صندوق سرمایه‌گذاری اروپایی که پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ برای مقابله با کمبود منابع سرمایه‌گذاری تاسیس شد، در حال حاضر ۲۸۴ میلیارد یورو سرمایه دارد و در نظر دارد تا این سرمایه را به ۵۰۰ میلیارد یورو تا سال ۲۰۲۰ افزایش دهد.
به تازگی حساب بانکی ایرانیان نزد بانک‌های گرجستان مسدود شده است. دلیل این موضوع عمدتا به ورود حجم متفاوت ارز به این حساب‌ها بر می‌گردد.
گروه خبری اقتصادی
ناطقان: طبق اعلام برخی مقامات اتاق بازرگانی و همچنین ایرانیان مقیم گرجستان ظاهرا حساب‌های ایرانیان در برخی از بانک‌های این کشور مسدود شده است. گرچه این شائبه ایجاد شد که ممکن است به دلیل خروج ترامپ از برجام و احتمال برگشت تحریم‌ها که از مهم‌ترین آن تحریم‌های بانکی است، گرجستان دست به بستن حساب‌های بانکی ایران زده باشد، اماپیگیری موضوع از بانک مرکزی با این توضیح همراه شد که اصلا این بانک حسابی نزد بانک‌های گرجستانی ندارد که به برجام ربط داده شود، این جریان مربوط به ایرانیان مقیم گرجستان و یا افرادی است که از ایران به بانک‌های این کشور پول حواله کرده‌اند.

بنابر این توضیحات به هر حال تمامی بانک‌های دنیا استانداردهای پولشویی را مدنظر داشته و به دنبال شناسایی منبع و منشأ پول و ارز ورودی هستند. این در  حالی است که به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر گرجستان یکی از مقاصد ارزی بوده و مردم ارز زیادتری را نسبت به دوره‌های قبل به حساب‌های بانکی در این کشور وارد کرده‌اند. از این رو به طور کاملا طبیعی کشور گرجستان با توجه به احساس این تفاوت و بر اساس استانداردهای پولشویی می‌تواند دست به بستن حساب‌ها و مسدود کردن آنها زده باشد.

در این رابطه مردم باید توجه داشته باشند که برای خروج پول و ارز و ورود آن به حساب بانکی در سایر کشورها، ریسک‌های مربوط به آن را نیز بپذیرند چرا که ممکن است مانند این جریان بانک‌های کشور مقابل، در راستای رعایت استانداردهای لازم حساب‌های آنها را مسدود کند.

به گزارش ایسنا، در راستای اجرای قوانین مربوط به پولشویی ایران نیز در حال حاضر نگهداری بیش از ۱۰ هزار یورو را نزد افراد جرم اعلام کرده و در صورت شناسایی با آن برخورد می‌شود، در عین حال که طبق بخشنامه اخیر بانک مرکزی خروج اسکناس از ایران بیش از ۵۰۰۰ یورو ممنوع بوده و بالاتر از آن باید اظهار شده و مورد بررسی قرار گیرد.

اظهارات وزیر خزانه‌داری امریکا مبنی بر ادامه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن علی‌رغم مذاکرات، قیمت را امروز بالا برد.
گروه خبری اقتصادی
ناطقان: به نقل از رویترز، با واکنش بازار به اخبار پدیدار شدن یک جنگ تجاری میان چین و آمریکا، قیمت نفت امروز افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۴۷ سنت افزایش ۷۸.۹۸ دلار فروخته شد. نفت برنت برای نخستین بار از نوامبر ۲۰۱۴ تاکنون، هفته گذشته به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه رسید.

نفت خام آمریکا با ۴۶ سنت افزایش ۷۱.۷۴ دلار معامله شد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت پس از توافق چین و آمریکا برای کاهش تهدیدهای تعرفه‌ای شان و در عین حال کار بر روی توافق‌های تجاری وسیع‌تر، اما همچنان جنگ تجاری آمریکا با چین بر قرار است. این اظهارات سبب بالا رفتن قیمت‌ها در ساعات اولیه معاملات شد.

بانک مورگان استنلی اعلام کرد: «اختلاف تجاری موقتی به مرور زمان از طریق مذاکره کاهش می‌یابد.»

«هر دو طرف در نظر دارند بر اجرای خریدها در بخش کشاورزی و انرژی کار کنند و به مذاکره در مورد مبادلات تجاری در بخش تولید و خدمات، سرمایه‌گذاری دوجانبه در ماه‌های آتی مذاکره کنند. »

اما هنوز قیمت نفت از بالاترین رقم سال ۲۰۱۴ تاکنون که هفته گذشته ثبت شد، فاصله دارد زیرا تاجران و تحلیلگران می‌گویند علی رغم ادامه کاهش تولید اوپک و کاهش تولید نفت ونزوئلا و تحریم های آمریکا علیه ایران، عرضه کافی در بازار برای تامین تقاضا وجود دارد.

گرگ مک‌کنا، استراتژیست ارشد بازار گفت: «بدون تشدید بیشتر ریسک‌های ژئوپلتیکی، قیمت نفت احتمالا کاهش می‌یابد.»

بنا بر اعلام بیکر هیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی جهان، تعداد دکل‌های نفتی آمریکا به ۸۴۴ دکل رسیده است که نسبت به هفته گذشته تغییر نکرده است اما بالاترین تعداد از مارس ۲۰۱۵ به شمار می‌رود.

قیمت آپارتمان در منطقه آرژانتین+جدول
برای خرید یک واحد آپارتمان ۱۱۲ متری با عمر بنا ۷ ساله در منطقه آرژانتین باید در حدود ۷۰۰ میلیون تومان هزینه کنید.
گروه خبری اقتصادی
ناطقان: بررسی قیمت ها در منطقه آرژانتین تهران نشان می دهد برای خرید یک واحد آپارتمان ۱۱۲ متری با عمر بنا ۷ ساله باید در حدود ۷۰۰ میلیون تومان هزینه کنید.

قیمت برخی از واحدهای مسکونی در این منطقه به شرح زیر است:


loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن