گروه خبری اقتصادی

آخرین تحولات بازار مرغ


رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از کاهش نرخ 300 تومانی نرخ مرغ نسبت به اواخر هفته گذشته در بازار خبر داد.
ناطقان: محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ نسبت به اواخر هفته گذشته خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۴ هزار ،مرغ آماده به طبخ میدان بهمن ۴ هزار و ۸۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰، غرفه های میادین میوه و تره بار سطح شهر ۶ هزار و ۳۵۰ و خرده فروشی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی ملاک قیمت مرغ آماده به طبخ میدان بهمن و غرفه های میادین میوه و تره بار سطح شهر اعلام کرد.

یوسفی با بیان اینکه در چند ماه اخیر مرغداران زیادی ناشی از زیان‌های پی در پی از چرخه تولید خارج شدند، افزود: با توجه به قیمت تمام شده و فروش نقدی هر کیلو مرغ زنده به نرخ ۴ هزار تومان، مرغداران با زیان حداقل ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی روبه‌رو هستند و تعداد زیادی از تولیدکنندگان قادر به ادامه تولید نیستند.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: با توجه به زیان فاحش مرغداران تخم‌گذار،  مرغداران گوشتی و مرغ مادر  با ریزش شدید تولید در ماه های آتی مواجه خواهیم شد چرا که در شرایط کنونی علی رغم کاهش شدید نرخ جوجه یکروزه، مرغداران تمایلی به جوجه‌ریزی ندارند.

وی در پایان سخنان خود نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۶ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به روند نزولی قیمت مرغ و کاهش جوجه ریزی پیش بینی شده که اگر شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به عرضه مرغ ارزان قیمت در بازار نکند، حداکثر تا دو ماه آینده قیمت مرغ به نرخ واقعی خود خواهد رسید.

پیک مصرف برق به 55هزارمگاوات رسید


مصرف برق در ساعات پیک، دیروز بالای 55 هزار مگاوات به ثبت رسید و نسبت به روز جمعه که مصرف 49 هزار و 999 مگاوات بود،بیش از 5 هزار مگاوات افزایش مصرف داشته است.
ناطقان: بر اساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیک مصرف برق در اولین روز هفته، شنبه (۱۶ تیرماه) به میزان ۵۵ هزار و ۲۲۵ مگاوات گزارش شد که سال گذشته در همین زمان اوج مصرف برق ۴۶ هزار و ۹۴۵ مگاوات ثبت شده است.

میزان مبادلات برق نیز در روز گذشته برابر با ۴۷۱ مگاوات بود که سهم صادرات از این میزان ۱۹ مگاوات و واردات برق نیز ۴۲۵ مگاوات عنوان شده است.

همچنین میزان مصرف برق صنایع در روز گذشته سه هزار و ۸۴۷ مگاوات بوده که در مقایسه با روز جمعه که میزان آن چهار هزار و ۴۱۴ مگاوات ثبت شده، مصرف برق این بخش بیش از هزار مگاوات کاهش داشته است.

گفتنی است، پیک مصرف یا ساعات اوج مصرف به‌طور معمول در شش ماه نخست سال در ساعت‌های ۱۲ تا ۱۶ (پیک روزانه) و ۱۹ تا ۲۳ در شب (پیک شبانه) اتفاق می‌افتد.

خودروهای 100میلیونی بازار+جدول


با بررسی‌های بازار دریافتیم با مبلغ 100 میلیون تومان امکان خرید خودروهایی مانند رنو مگان، سیتروئن C5، هیوندای سوناتا، هایما s7 و موارد مشابه را دارید.
خودروهای 100میلیونی بازار+جدول
ناطقان: با بررسی‌های بازار دریافتیم با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان امکان خرید خودروهایی مانند رنو مگان، سیتروئن C۵، هیوندای سوناتا، هایما s۷ و موارد مشابه را دارید.دومین شکایت چین از آمریکا مطرح شد


وزارت بازرگانی چین اعلام کرد: در پی اقدام آمریکا در اعمال تعرفه گمرکی بر واردات 34 میلیارد دلار کالا از چین،‌ پکن شکایت جدیدی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده است.
ناطقان: به نقل از اسپوتنیک، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد: پکن یک شکایت دیگر را هم علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده است.

در بیانیه این وزارتخانه امده است، شکایت جدید مربوط به اعمال تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی علیه واردات ۳۴ میلیارد دلار کالا از چین به آمریکا توسط کاخ سفید است. این اقدام چین آخرین اقدام پکن در پیشبرد جنگ تجاری با آمریکا است. 

در ماه آوریل چین به دلیل اعمال تعرفه ۲۵ و ۱۰ درصدی بر واردات فولاد و آلومینیوم توسط دولت آمریکا از این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده بود.

آمریکا روز جمعه به طور رسمی اعمال تعرفه وارداتی بر ۳۴ میلیارد دلار کالای چینی را کلید زد که البته چند ساعت پس از آن چینی‌ها نیز اقدام مشابهی را علیه واردات ۳۴ میلیارد دلار کالا از آمریکا شروع کردند. 

ورود بانک‌ ملی‌ به‌ مسئله کاهش مصرف انرژی


بانک ملی ایران که از دیرباز صرفه جویی در مصرف انرژی را سرلوحه کار خود قرار داده، این روزها نتایج مثبت عملکرد خود در این حوزه را مشاهده می کند.
ناطقان: به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، استفاده از لامپ های کم مصرف و کاهش تعداد وسایل روشنایی تا حد مطلوب، از مهمترین اقدامات بانک برای کاهش مصرف برق بوده است.

تامین برق مصرفی ساختمان ها با استفاده از ژنراتور و نیز سلول های خورشیدی، یکی دیگر از مهمترین اقدامات برای کاهش مصرف برق شهری است، به طوری که هم اکنون ساختمان مدیریت بانک به همراه سه شعبه بزرگ و پرمصرف حافظ، سعدی و مرکزی بانک ملی ایران از انرژی خورشیدی بهره می گیرند.

از سوی دیگر پروژه تامین برق مصرفی ساختمان های دیگر بانک از طریق انرژی خورشیدی تا زمانی که توجیه اقتصادی داشته باشد، در حال طی مراحل قانونی است، به طوری که حدود ۲۰۰ ساختمان بانک به این منظور شناسایی شده است.

تغییر دمای آسایش تا ۲۵ درجه نیز باعث کاهش مصرف انرژی شده، به طوری که اثر این اقدامات در هزینه برق مصرفی واحدهای بانک به خوبی مشهود است.

از سوی دیگر، مصرف آب در بانک ملی ایران کنترل شده است، به طوری که تا حد امکان شیرهای آب هوشمند در ساختمان های بازسازی شده استفاده می شوند.

استفاده از آب بازیافتی موسوم به «آب خاکستری» در برخی ساختمان های بانک نیز می تواند از هدررفت حجم قابل توجهی از آب جلوگیری کند که اجرای این طرح در مراحل نهایی خود قرار دارد.

همچنین تلاش شده با فرهنگ سازی میان کارکنان، صرفه جویی در مصرف انرژی نهادینه شود. پروژه طراحی و استقرار سیستم مدیریت انرژی بر اساس استاندارد ISO۵۰۰۰۱ نسخه ۲۰۱۱ نیز در ساختمان های منتخب بانک ملی ایران از اواسط سال گذشته آغاز شده و هم اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.

نوشیدنی‌های وارداتی غیرمجاز کدامند؟


براساس بخشنامه گمرک در خصوص اجرای برنامه پیشگیری و تشدید مبارزه با قاچاق کالا‌های سلامت محور لیست 6 نوشیدنی غیر مجاز اعلام شد.
نوشیدنی‌های وارداتی غیرمجاز کدامند؟
ناطقان: معاونت برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اجرای برنامه پیشگیری و تشدید مبارزه با قاچاق کالا‌های سلامت محور لیست نوشیدنی‌های غیر مجاز را اعلام کرد.

طبق لیست اعلامی با توجه به حساسیت موضوع سلامت جامعه، تمام مبادی ورودی موظف اند ضمن تشدید اقدامات کنترلی از ورود این اقلام ممانعت کنند.

بر اساس این بخشنامه تمامی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی وارداتی ملزم به الصاق برچسب اصالت و سلامت هستند لذا معیار تشخیص فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی دارای اصالت و قاچاق استعلام کد برچسب اصالت و سلامت مندرج بر روی محصولات از طریق ارسال پیامک به شماره ۳۰۰۰۸۸۲۲ یا سایت به نشانی www.ttac.ir و یا نصب نرم افزار سامانه ttac بر روی تلفن همراه خواهد بود؛ لذا بهره گیری از فهرست مصادیق قاچاق قطعی ابلاغی ستاد، رصد کشفیات قاچاق و انعکاس عناوین و تصاویر نشان‌های تجاری دارای فراوانی بیشتر در مکشوفات قاچاق به ستاد می‌تواند منجر به افزایش اثر بخشی بازرسی‌ها و بهبود نظارت‌ها شود.
در این میان ۶ عنوان از نوشیدنی‌های غیرمجاز به شرح ذیل است:

۱-نوشیدنی wimto تولید کشور عربستان سعودی 
۲-نوشیدنی تخم شربتی Leema تولید کشور تایلند 
۳- نوشیدنی MUGO MUGO تولید کشور تایلند 
۴- نوشیدنی STAR تولید کشور امارات 
۵-- اسنک مخلوط با آجیل و نخود سبز DING DONG تولید کشور فیلیپین
۶-دراژه m&m’s تولید کشور چین

لازم به ذکر است که محصولات فرآیند شده خوراکی و آشامیدنی خوراکی مشمول ثبت منبع در سازمان غذا و دارو هستند لذا زنجیره سلامت آن قابل رهگیری بوده و مورد تایید مراجع رسمی است.

در این میان استفاده از رنگ‌ها و افزودنی‌ها مجاز دارای محدوده سلامت مطابق میزان توصیه شده در استاندارد‌های ملی است که با اعمال نظارت بر زنجیره تأمین محصولات می‌توان از سلامت آن اطمینان حاصل نمود.

گفتنی است نظارت وکنترلی در خصوص افزودنی‌های مضر و سرطان زای به کار رفته در محصولات قاچاق وجود ندارد لذا وجود رنگ‌ها و مواد غیر مجاز در محصولات قاچاق منجر به آسیب‌های جدی به سلامت وایمنی مصرف کنندگان خواهد شد که براین اساس عناوین افزودنی‌های غیر مجاز در تصویر زیر نمایش داده شده است.


بستن