_  

گروه خبری اقتصادی

مبنای افزایش مزد سال97کارگران


هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد ۲۶.۶۹۸.۰۲۷ ریال تعیین شد.
ناطقان: هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد ۲۶.۶۹۸.۰۲۷ ریال  تعیین شد.

با این حساب، اعضای شورای‌عالی کار باید طبق تبصره دوم ماده ۴۱ مبلغ هزینه تهیه سبد معیشت کارگری را مبنای تعیین مزد سال ۹۷ قرار دهند.

وزیر صنعت:کمبود منابع ارزی نداریم


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید به مردم اطمینان دهیم که منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست.
ناطقان: محمد شریعتمداری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دولت از گذرگاهی عبور می‌کند، در سال ۹۲ با شروع دولت روحانی و در حالی‌که هنوز اقدامات اجرایی به ثمر ننشسته بود، وجود انتظارات تورمی مثبت یعنی عدم رنج اقتصاد ایران از نظر تورمی و ایجاد یک شرایط امیدبخش باعث شد نابسامانی‌های اقتصادی کاهش پیدا کند و تقاضا در بازار محدود شود و بازار‌های مختلف متعادل شود.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد وجود جو روانی مثبت و حرکت به سمت پیشرفت و توسعه شرایطی را در جامعه مهیا می‌کند و برعکس اگر از نظر درآمد‌های ارزی، نحوه استفاده از آنها، امکان انتقال صحیح منابع از محل فروش نفت قرار بگیریم طبیعتا انتقال این مفهوم به جامعه تحولاتی را در جامعه به وجود می‌آورد. ما با دولتی (آمریکا) مواجه‌ایم که متعهد به تعهدات بین‌المللی نیست، عهدشکن است، پای سند رسمی که کشورش با ایران امضا کرده نمی‌ماند و خیلی مستقیم به همه شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کند فشار می‌آورد و تلاش می‌کند شرایط اقتصادی ایران را به هم بزند و فکر می‌کند از این نمد برای او کلاهی درست می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طبیعتا دولت در این شرایط پیش از اینکه آن‌ها بخواهند اقدامی انجام دهند، به سمت خروج از برجام بروند و فکر کنند اگر این کار را انجام دهند همه مردم ایران رو به قبله خواهند شد تصمیم گرفت تغییری در نظام ارزی به وجود بیاورد و نرخ تثبیت شده ارز را با محاسبه روش‌های علمی ارائه کرد و گفت: همه کالا‌های مورد نیاز را با این نرخ تامین می‌کنم.

شریعتمداری گفت: اکنون دولت ساختاری را به وجود می‌آورد که در برابر فشار غربی‌ها انعطاف پذیر است و به نیاز‌های واقعی مردم در اولویت جواب دهد و به نیاز‌های ثانویه مرحله دوم رسیدگی کند.

وی تصریح کرد: در این شرایط خاص تصمیم گرفته شد تا منابع ارزی کشور به کالا‌های اصلی مردم اختصاص یابد و ارز حاصل از نفت به آن‌ها تعلق گیرد که این ارز مطمئن از بانک مرکزی به صورت مستقیم می‌آید و کسی در آن دخالت نمی‌کند.

وزیر صنعت گفت: گروه دوم که سایر مواد اولیه تولید هستند و ۸۰ هزار واحد صنعتی و بخشی از واحد‌های کشاورزی از آن‌ها استفاده می‌کنند از ارز غیرنفتی حاصل از پتروشیمی فولاد، مس، سرب و روی به دست می‌آید که این شرکت‌ها غالبا دولتی یا حکومتی هستند.

شریعتمداری ادامه داد: این شرکت‌ها نیز باید ارز خود را به صورت ارز نفتی به سیستم بانکی بفروشند، در گذشته مهلت آن‌ها ۶ ماه بود که اکنون به دو ماه کاهش یافته است.

وی افزود: مجموعه منابع ارزی کشور به دو بخش تقسیم شده است و بانک مرکزی این منابع ارزی را به مواد اولیه تولید اختصاص می‌دهد، گروه سوم کالا‌هایی هستند که مواد اولیه تولید نیستند و جزو نیاز‌های مهم مردم نیز محسوب نمی‌شوند، ولی نیاز است که در جامعه باشند که در این زمینه نیز حدود ۶ میلیارد دلار تقاضا وجود دارد که می‌خواهد این‌ها را اتصال بدهد به آن ۲۰ درصد ارز حاصل از صادرات که جزو اقلام اصلی صادراتی نیستند تا از آن محل استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیمات شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، مکلف شدیم که بخشی از کالا‌هایی که اکنون به اندازه کافی در داخل تولید می‌شود یا احیانا نیاز به واردات آن‌ها نیست واردات آن‌ها را ممنوع کنیم، حدودا هزار و ۳۳۹ کالا هستند که به مدت یک سال واردات آن‌ها ممنوع می‌شود اگر ثبت سفارشی نیز شده باشد نیز آن ثبت سفارش ابطال می‌شود.

شریعتمداری گفت: اگر تأمین ارزی برای ثبت سفارش آن‌ها شده باشد مانع آن نمی‌شویم، اما اگر غیر از این مراحل تأمین ارز، ثبت سفارش شده باشد، ثبت سفارش آن‌ها معتبر نیست.

وی اظهار داشت: مجموعه این شرایطی که در نظام ارزی کشور وجود دارد به سیاست‌های تجاری دیکته شده باعث می‌شود که به مجموعه کالا‌هایی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تخصیص اعتبار شده برسیم که وارد کشور می‌شوند، ممکن است این موضوع عملی نباشد که ۵ هزار قلم کالا را زیر نظر نظام تعزیرات ببریم. به همین دلیل گروه‌بندی کردیم و نیاز‌های اصلی مردم اگر بیشتر از قیمت تعیین شده به فروش برسند واحد‌های عرضه کننده را پلمب می‌کنیم تا کسی نتواند از قیمت‌گذاری تعیین شده تخطی کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گروه دوم کالا‌هایی هستند که آن‌ها نیز ارز ۴۲۰۰ می‌گیرند، ولی به اندازه گروه اول دارای اهمیت نیستند برای آن‌ها نیز سامانه ۱۲۴.IR طراحی شده و اطلاعیه‌ای صادر شد تا تمام کسانی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کنند مکلف باشند کالا‌هایی که به کشور وارد می‌کنند را بر اساس اصول قیمت‌گذاری کالا که در سایت حمایت از مصرف کننده اعلام شده قیمت‌گذاری کرده و به مردم اعلام کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما به صورت رندوم به سراغ آن‌ها می‌رویم و اگر شکایتی از سوی مردم نیز با سامانه‌های تلفنی ۱۳۷ و ۱۲۴ وصول شده باشد رسیدگی می‌کنیم تا مشمول تعزیرات شوند به این ترتیب نظارت بر بازار را شکل داده‌ایم.

شریعتمداری اظهار داشت: اگر غربی‌ها می‌خواهند از بازار ایران استفاده کنند باید شرایط سهلی را برای نقل و انتقال منابع ارزی ایران در نظر بگیرند؛ آن‌ها نمی‌توانند وارد کارزار اقتصادی با ایران شوند، ولی ایران بازار خود را در اختیار آن‌ها قرار دهد. باید توجه داشت که وارد مسیر کنترل شده‌ای می‌شویم که دولت با استفاده از این نهاد تأسیس شده سیاست‌های ارزی و تجاری را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. بخشی از ارز کشور از طریق شبکه بانکی تخصیص داده می‌شود که قالب ارز کشور است و اندک معاملاتی نیز وجود دارد که هنوز ساز و کاری برای آن تعیین تکلیف نشده است، وقتی ۹۸ درصد بازار با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود آن ۲ درصد باقی مانده از بازار در اقتصاد تعیین کننده نخواهد بود.

وی گفت: تحریک اقتصاد تورمی و دامن زدن به آن توسط رسانه‌ها می‌تواند کنترل شود یا بالعکس رسانه‌ها می‌توانند به تشکیل آن دامن بزنند. اگر مطبوعات برای بازار ۲ درصدی شأنی قائل شوند که آن ۹۸ درصد را تحت تأثیر قرار دهند شرایط سخت‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: جهت‌گیری سیاست‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای می‌تواند برای ایجاد التهاب در بازار به زیان مردم حرکت کند؛ همچنین جهت‌گیری مناسب آن‌ها می‌تواند در مقابل التهاب بازار بایستد. اگر همه ما آگاهی صحیحی نسبت به مسائل اقتصادی کشور داشته باشیم و بدانیم چه موضوعاتی می‌تواند محرک بازار باشد متوجه خواهیم شد که چه موضوعاتی می‌تواند به ایجاد اطمینان در اقتصاد کمک کند.

شریعتمداری گفت: باید به مردم اطمینان دهیم منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش کردند تا نهادی را خلق کنند که متناسب با محدودیت‌هایی که نظام سلطه علیه ایران ایجاد می‌کند اقدامات مناسبی را انجام دهد و اطلاع‌رسانی این امر می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

پیک مصرف از 51هزار مگاوات عبور کرد


پیک مصرف برق روز گذشته و در اولین روز هفته کاری بیش از ۵۱ هزار مگاوات ثبت شد.
ناطقان: بر اساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران پیک مصرف برق در روز گذشته (شنبه ۲ تیرماه)، ۵۱ هزار و ۲۷۲ مگاوات گزارش شد که این رقم در سال گذشته در همین زمان برابر با ۴۳ هزار و ۶۳۱ مگاوات ثبت شده است.

برآورد می‌شود که به علت اولین روز هفته و آغاز به کار اداره‌ها، در مصرف برق افزایش داشتیم و مجدداً پیک مصرفی از مرز ۵۱ هزار مگاوات عبور کرد.

میزان مبادلات برق نیز در روز گذشته برابر با هزار و ۷۸۷ مگاوات بوده که سهم صادرات از این میزان یک هزار و ۲۳۰ مگاوات و واردات برق نیز ۵۵۷ مگاوات بوده است.

میزان مصرف برق صنایع نیز در روز گذشته چهار هزار و ۴۹ مگاوات بود که نسبت به روز جمعه که میزان آن چهار هزار و ۶۸۶ مگاوات بوده است، مصرف برق این بخش قدری کاهش داشته است.

پیک مصرف یا ساعات اوج مصرف به‌طور معمول در شش ماه نخست سال در ساعت‌های ۱۲ تا ۱۷ (پیک روزانه) و ۱۹ تا ۲۳ در شب (پیک شبانه) اتفاق می‌افتد و کنترل دمای وسائل سرمایشی در مدیریت پیک در این زمان بسیار موثر خواهد بود.

شاخص بورس از112هزار واحد عبورکرد


معامله گران بورس تهران امروز در حالی شاهد ثبت رکورد جدیدی برای نماگرهای بورس تهران بودند که با تقویت نسبی حجم و ارزش معاملات سهام در گروه‌های صادرات محور و ارز آور شاهد اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام بود.
ناطقان: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه سوم تیر ماه ۹۷ با افزایش دو هزار و ۶۵۹ واحدی به قله ۱۱۲ هزار و ۶۰ واحدی  رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۳۹ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۹۴۲ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش سه هزار و ۳۵۲ واحدی به رقم  ۱۲۳ هزار و ۶۵۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش دو هزار و ۴۳۲ واحدی به رقم ۸۲ هزار و ۳۸۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش دو هزا ر و ۸۰۲ واحدی عدد  ۲۲۳ هزار و ۸۴۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۸ واحدی روی رقم یک هزار و ۲۸۷ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۳۵۹واحد ، فولاد خوزستان با ۲۹۲ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۹۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های  همراه اول با ۳۴ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۱ واحد و پرداخت الکترونیک سامان کیش با ۱۲ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۶۹ میلیارد و ۵۶۴ تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۶۵۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۴ هزار و ۴۶۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های ریل پرداز سیر، فرآوری ذغال سنگ پروده طبس، پتروشیمی فجر، رینگ‌سازی مشهد، واسپاری ملت، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده، تولید مواد اولیه داروپخش، کارخانجات داروپخش، داروسازی شهید غازی، فراورده‌های سیمان شرق، قند نیشابور، ریشمک، زغال سنگ نگین طبس، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، پتروشیمی آبادان، آلومینیوم ایران، گروه دارویی برکت از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی آبادان، دارویی لقمان، ذوب‌آهن اصفهان، مدیریت انرژی امید تابان هور، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، پخش البرز، پارس شهاب، صنایع خاک چینی ایران، زغال سنگ نگین طبس، شهد ایران بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از ۶۰ میلیون سهم پتروشیمی پردیس به ارزش کمتر از ۵۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. همچنین ۵۰ میلیون سهم بانک تجارت به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد.

بیش از ۴۷ میلیون سهم همکاران سیستم نیز به ارزش بیش از ۲۴ میلیارد تومان معاملات کد به کد را تجربه کرد. کمتر از ۴۳ میلیون سهم ایران خودور به ارزش ۱۱ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامداران عمده انتقال یافت، در عین حال بیش از ۲۶ میلیون سهم اعتباری کوثر مرکزی به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

سرمایه‌گذاری غدیر نیز شاهد معاملات درون گروهی ۲۰ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان بود. در ارتباطات سیار ایران امروز بیش از ۱۴ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲۰ میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال کمتر از ۱۳ میلیون سهم سرمایه‌گذاری سبحان به ارزش ۲ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

امروز ۱۰ میلیون سهم صنایع مس ایران به ارزش کمتر از ۳.۵ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی روبرو بود و ۱۰ میلیون سهم فولاد مبارکه نیز به ارزش ۴ میلیارد تومان میان سهامداران عمده منتقل شد.

امروز کمتر از ۱۰ میلیون سهم بانک انصار به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان میان سهامداران این سهم منتقل و در نهایت بیش از ۸ میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامداران عمده انتقال یافت.

براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی با افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه بازار سهام شاهد تقویت قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی پس از گذشت یک استراحت مقطعی برای اصلاح قیمت‌ها بود که ثبت رکوردهای جدید برای نماگرهای بازار حاکی از تداوم اقبال برای خرید سهام دارد.

در این بین پرواز قیمت ارز در بازار غیر رسمی و همچنین یک طرفه شدن بازار آتی سکه با عدم امکان اخذ موقعیت‌های خرید گرچه فشار بر روی بازار نقدی سکه را محتمل‌تر کرده اما بدون تردید گزینه بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران مطمئن‌ترین مسیر برای مدیریت نقدینگی سرگردان خواهد بود.

بازاری که به لحاظ قدرت نقد شوندگی بالا و همچنین سهم‌های بنیادی که همسو با افزایش نرخ ارز از سودآوری بالاتری برخوردار خواهند شد، می‌تواند حرف‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاران در دوره‌های میان مدت و بلند مدت داشته باشد، در این بین مدیریت نقدینگی موجود در بازار و تلاش برای تجهیز آن از طریق بازار اولیه سهام برای هدایت به سمت تولید می‌تواند به اقتصاد شکننده کشور کمک‌های شایانی نماید.

امروز بازار سهام به اتکای گروه‌های ارز آور و صادرات محور شامل گروه فلزات اساسی، معدنی، هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی توانست با ثبت رکورد جدیدی برای شاخص کل بورس از مرز ۱۱۲ هزار واحد عبور کند، در حالیکه در گروه خودرویی‌ها نیز حجم معاملات سهام چشم‌گیر شده است.

سود وام اشتغال روستایی چقدر است؟


معاون وزیر کار در پاسخ به این سوال که سود تسهیلات اشتغال روستایی چقدر است؟ گفت: سود وام برای روستاییان مناطق مرزی ۴ درصد، برای مناطق معمولی ۶ درصد و برای نواحی صنعتی و واحدهای تولیدی مستقر در آن‌ها و شهرک‌های صنعتی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است.
ناطقان: عیسی منصوری، با اشاره به آغاز اجرای طرح اشتغال روستایی در روستاهای کشور، گفت: در هر استانی حداقل سه روستای پایلوت برای اجرای طرح و مداخلات توسعه‌ای در نظر گرفته شده است اما پرداخت وام اشتغال تاکنون در چند هزار روستا عملیاتی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که سود تسهیلات اشتغال روستایی چقدر است؟ گفت: سود وام برای روستاییان مناطق مرزی ۴ درصد، برای مناطق معمولی ۶ درصد و برای نواحی صنعتی و واحدهای تولیدی مستقر در آن‌ها و شهرک‌های صنعتی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است.

 معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در ادامه درباره اولویت پرداخت تسهیلات به متقاضیانی که در قالب تعاونی وارد طرح شوند، گفت: برای این کار ۱۱ استان مرزی را به معاونت امور تعاون وزارتخانه دادیم تا هم از ظرفیت تجارت مرزی توسط تعاونی‌های مرزنشین استفاده شود و هم تقسیم کاری صورت گرفته باشد و تعاونی‌های مرزنشینان ارتقاء یابند.

منصوری خاطرنشان کرد: در مناطق دیگر هم بحث روستا-تعاون را مطرح کرده‌ایم و هر کسی به شکل تعاونی در این طرح وارد شود و همکاری کند، در سامانه اشتغال روستایی مسیر آسان‌تری را طی خواهد کرد.

به گفته وی در حال حاضر ۹۷ هزار آبادی و ۴۴ هزار روستا شناسایی و حدود ۵۰۰۰ روستای کانونی که بیشترین داد و ستد را با روستاها همجوار دارد، برای این امر مشخص شده‌اند.

معاون وزیر کار از طرح یک روستا ـ یک محصول، روستای بدون بیکار و طرح تامین مالی خرد به عنوان طرح‌هایی نام برد که در روستاهای مذکور اجرا خواهد شد.

طرح اشتغال روستایی با هدف توسعه اشتغال در مناطق محروم روستایی، عشایری و مرزی و تاسیس تعاونی در روستاهای دارای مزیت نسبی در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است. اجرای موفق این طرح موجب کاهش مهاجرت به شهرها و رفع بیکاری و اشتغالزایی در مناطق روستایی و عشایری می‌شود.

سال گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی، برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی به تصویب رسید که از این میزان حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به عنوان پشتوانه اجرای طرح روستا-تعاون با اولویت مناطق مرزی و عشایری و برای اشتغال در مناطق محروم روستایی و عشایری و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شد.

توتال را بخاطر ایران در معرض تحریم قرار نمی دهم


رئیس شرکت نفتی توتال گفته است با وجود خطر وضع تحریم‌های ثانویه توسط امریکا، این شرکت نمی‌تواند ریسک ادامه کار در ایران را بپذیرد او ادامه داد: وقتی بازاری بسته می‌شود ما هم باید دست از آن بکشیم. من نمی‌توانم توتال را در معرض تحریم‌های ثانویه قرار دهم. این غیرممکن است.
ناطقان: رئیس شرکت نفتی توتال گفته است با وجود خطر وضع تحریم‌های ثانویه توسط امریکا، این شرکت نمی‌تواند ریسک ادامه کار در ایران را بپذیرد.

پاتریک پویانه که در حاشیه اجلاس نفتی اوپک در وین با تلویزیون ام.اس.ان.بی.سی مصاحبه می‌کرد در این خصوص گفت: «ما همیشه با شرکای ایرانی‌مان شفاف بوده‌ایم. ما به ایران رفتیم به این خاطر که برجام تحریم‌های ثانویه را برداشت. حتی یک مورد شرکت بین‌المللی مثل توتال وجود ندارد که بتواند با وجود تحریم‌ها در کشوری کار کند.»

او در ادامه با اشاره به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تسهیل ادامه فروش نفت ایران گفت: «من می‌دانم که حرف‌هایم ممکن است به مذاق بعضی رهبران اروپایی خوش نیاید اما شما باید با واقعیت روبرو شوید و واقعیت این است که سرمایه جهان امروز در دست آمریکا است. اینکه آیا توانایی آمریکا در تحمیل قوانینی به دیگر کشورها درست است یا نه، جای بحث دارد اما به من به عنوان مدیرعامل توتال مربوط نیست. من رئیس یک دولت نیستم.»

او ادامه داد: «وقتی بازاری بسته می‌شود ما هم باید دست از آن بکشیم. من نمی‌توانم توتال را در معرض تحریم‌های ثانویه قرار دهم. این غیرممکن است.»

بیش از ۳۰ درصد از سهامداران توتال در امریکا هستند و ارزش معاملات این شرکت در ایالات متحده به بیش از ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. توتال گفته است ۹۰ درصد گردش تجاری این شرکت از طریق بانک‌های آمریکایی انجام می‌پذیرد.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن