تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

مبنای افزایش مزد سال97کارگران


هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد 26.698.027 ریال تعیین شد.
ناطقان: هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد 26.698.027 ریال  تعیین شد.

با این حساب، اعضای شورای‌عالی کار باید طبق تبصره دوم ماده 41 مبلغ هزینه تهیه سبد معیشت کارگری را مبنای تعیین مزد سال 97 قرار دهند.
منبع: ناطقان

پیک مصرف برق به 55هزارمگاوات رسید


مصرف برق در ساعات پیک، دیروز بالای 55 هزار مگاوات به ثبت رسید و نسبت به روز جمعه که مصرف 49 هزار و 999 مگاوات بود،بیش از 5 هزار مگاوات افزایش مصرف داشته است.
ناطقان: بر اساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیک مصرف برق در اولین روز هفته، شنبه (16 تیرماه) به میزان 55 هزار و 225 مگاوات گزارش شد که سال گذشته در همین زمان اوج مصرف برق 46 هزار و 945 مگاوات ثبت شده است.

میزان مبادلات برق نیز در روز گذشته برابر با 471 مگاوات بود که سهم صادرات از این میزان 19 مگاوات و واردات برق نیز 425 مگاوات عنوان شده است.

همچنین میزان مصرف برق صنایع در روز گذشته سه هزار و 847 مگاوات بوده که در مقایسه با روز جمعه که میزان آن چهار هزار و 414 مگاوات ثبت شده، مصرف برق این بخش بیش از هزار مگاوات کاهش داشته است.

گفتنی است، پیک مصرف یا ساعات اوج مصرف به‌طور معمول در شش ماه نخست سال در ساعت‌های 12 تا 16 (پیک روزانه) و 19 تا 23 در شب (پیک شبانه) اتفاق می‌افتد.
منبع: ناطقان

قیمت امروز سکه و طلا در بازار+ جدول


قیمت سکه امامی امروز با افزایش 47 هزار تومانی نسبت به روز گذشته 2 میلیون و 878 هزار تومان معامله شد.
قیمت امروز سکه و طلا در بازار+ جدول
ناطقان: طلای 18 عیار در بازار امروز با قیمت 234هزار و 790 تومان معامله شد.

همچنین قیمت سکه امامی امروز با افزایش 47 هزار تومانی نسبت به روز گذشته 2 میلیون و 878 هزار تومان معامله شد.

قیمت یورو نیز نسبت به روز گذشته با افزایش 147 تومانی با رقم 9 هزارو 397 تومان معامله شد.


منبع: ناطقان

کاهش70تا80درصدی کانون‌های آنفلوآنزا


معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از کاهش 70 تا 80 درصدی کانون‌های آنفلوآنزا در سال‌جاری طبق پیش‌بینی این سازمان خبر داد.
ناطقان: دکتر ماکنعلی در نشست با معاون سلامت، معاون توسعه و مسئولین اداری و فنی اداره کل دامپزشکی استان پیرامون مسائل و مشکلات در حوزه فنی بحث و تبادل‌نظر کردند.

وی با اشاره به وضعیت بیماری آنفلوآنزا در کشور گفت: با توجه به برنامه‌های هدفمند سازمان دامپزشکی کشور در خصوص کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، پیش‌بینی می‌شود در سال 1397 با کاهش 70 تا 80 درصدی کانون‌های آنفلوآنزا در کشور روبرو باشیم.

این مسئول افزود: با استفاده از تجارب سایر کشورها و واکسن‌های پنج‌گانه می‌توانیم در این راستا به موفقیت‌های بیشتری دست‌یابیم.

معاون سازمان دامپزشکی کشور افزود: با توجه به وجود 9 پنجره ورودی ویروس آنفلوآنزا در استان و مهاجرت بین‌المللی اردک‌ها، لرستان می‌تواند یکی از مناطق حساس در ابتلا به ویروس آنفلوآنزا در کشور باشد و این خود می‌طلبد با حساسیت بیشتری به موضوع پرداخته شود.

ماکنعلی یادآور شد: با شناسایی شوراها و دهیاران و تشویق و ترغیب آنان در خصوص برگزاری کلاس‌های آموزشی و شناسایی مکان‌های مشکوک مبتلابه بیماری آنفلوانزا می‌توان بهتر و به‌موقع در خصوص پیشگیری و مبارزه با این بیماری اقدام کرد.

وی همچنین به بیماری بروسلوز و تب‌کریمه کنگو اشاره کرد و خواستار تبدیل این تهدیدها به فرصت در کشور شد و تحقق این موضوعات را از طریق روابط عمومی و حساس کردن اصحاب رسانه، خبرگزاری‌هاو مسئولین استانی و کشوری دست‌یافتنی دانست.

کرم‌الهی - معاون توسعه اداره کل دامپزشکی لرستان - نیز به تلاش‌های صورت گرفته استان در راستای جذب بودجه جهت تأمین واکسن‌های موردنیاز اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به کاهش سراسری 51 درصدی بودجه در سال 1397، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا در این خصوص مشکلی نداشته باشیم و واکسن‌های موردنیاز استان را تأمین کنیم.

منبع: ناطقان

وزیر نیرو: صادرات آب دروغ است!


اردکانیان گفت: اخبار صادرات آب به کشورهای عربی کذب است اما توقع نداریم این شایعات متوقف شود زیرا نان برخی در گرو آتش زدن و فرافکنی موضوع کم آبی است.
ناطقان: رضا اردکانیان در یک برنامه تلویزیونی گفت: در حال حاضر دولت هیچگونه برنامه ای در خصوص انتقال آب به کشورهای همسایه نداشته و ندارد وزارت نیرو هم در این امر بسیار مصمم است.

اردکانیان در خصوص وضعیت ذخایر آبی کشور گفت: سدهای کشور نسبت به سال قبل حدود 25 درصد با کاهش آب مواجهند ، آن بخشی از کشور که به آبهای سطحی متکی است با مشکل آبی بیشتری مواجه است اما دولت برای مدیریت این موضوع با اولویت تامین آب شرب ،? جدیت خوبی نشان داده است. از تعداد حدود یک هزار و 157 شهر کشور ، 334 شهر با مشکل کم آبی مواجه است و جمعیت این شهرها بالغ بر 34 میلیون نفر است.

او ادامه داد:? طرحهای اضطراری را برای کمک به این شهرها آماده کرده ایم.

اردکانیان افزود: دولت برای تامین مالی این طرحهای اضطراری حدود یک هزار و بیست میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است و ما شروع به اجرای طرحها کرده ایم.

او گفت: برای رفع کردن مشکل کم آبی کشور به دنبال شیرین کردن و انتقال آب دریا به داخل کشور هم هستیم ، بدنبال باروری ابرها و بازیابی پسابهای کشور هستیم زیرا همه اینها از مقولات تامین آب کشور است اما اینها باعث نمی شود که بدنبال رفع بدمصرفی نباشیم.

وزیر نیرو گفت: اگر بتوانیم بهره وری از آب را در بخش کشاورزی حدود 10 درصد افزایش دهیم یعنی بدون هیچگونه لطمه ای به امنیت غذایی کشور، بتوانیم با آب کمتر غذای مورد نیاز را تأمین کنیم که قطعاً عملی است اطمینان داریم که مصارف شرب، صنعت، بهداشت و حقآبه های زیست محیطی ما برای جمعیتی تا دو برابر جمعیت فعلی، کافی خواهد بود.

اردکانیان اضافه کرد: باید از بخشی نگری خلاص شویم و بپذیریم که آب، اصلی ترین مسئله است و هیچ دستگاهی به تنهایی نمی تواند در این موضوع موفق شود و باید با هم کار و اعتماد مردم را بیش از پیش جلب کنیم تا مردم، آب را به عنوان مسئله حیاتی زندگی خود و فرزندانشان بدانند.

منبع: ناطقان

چالوس یک‌طرفه می‌شود


وزارت راه و شهرسازی جزئیات محدودیت‌های ترافیکی چهارشنبه (13 تیرماه) تا سه‌شنبه( 19 تیرماه) را اعلام کرد.
ناطقان: براین اساس تردد موتورسیکلت از ساعت 12 ظهر روز چهارشنبه تا 6 صبح روز سه‌شنبه در محورهای چالوس – هراز – فیروزکوه و تهران – سمنان – مشهد ممنوع خواهد بود. همچنین تردد انواع وسائل نقلیه از ساعت 14 تا 24 روز جمعه از کرج به سمت مرزن‌آباد ممنوع بوده و از ساعت 17 تا 24 همان روز از مرزن‌آباد به کرج یک طرفه است.

همین محدودیت در روز دوشنبه اتفاق می‌افتد و از ساعت 16 تا 24 از کرج به سمت مرزن‌آباد ممنوع بوده و از ساعت 19 تا 24 همان روز از مرزن‌آباد به کرج یک طرفه است. همچنین در طول این روزها تردد انواع وسائل نقلیه سنگین در چهار روز ممنوع است و در جاده هراز نیز در کنار ممنوعیت تردد تریلرها، کامیون و کامیونت‌های به استثنای حاملان مواد سوختی و فاسدشدنی از ساعت 12 تا 24 روز چهارشنبه و همچنین از ساعت 8 تا 24 روزهای پنج‌شنبه و جمعه اجازه تردد ندارند و همین محدودیت برای روز یکشنبه از ساعت 12 تا 24 و روز دوشنبه از ساعت 8 تا 24 ادامه خواهد داشت.

همچنین در طول این مدت پنج محور رامیان به شاهرود، شمشک به دیزین، عجب‌شیر به آذرشهر، گیوی به خلخال و ایلام به مهران (محدوده تونل کربلا) به دلیل مداخلات جوی تا اطلاع ثانوی تردد نخواهند داشت.

در طول 24 ساعت گذشته تردد در جاده‌های ایرانی افزایشی 2.5 درصدی را نشان می‌دهد و در این مدت ازادراه کرج – تهران با ثبت بیش از 140 هزار تردد پرترافیک‌ترین جاده بوده و پس از آن آزادراه‌های تهران به کرج، کرج به قزوین، قزوین به کرج و قم به تهران قرار دارند و راه‌های ارتباطی پایتخت با شهریار و پاکدشت در رده‌های بعدی جاده‌های پرترافیک به شمار می‌رفت.

منبع: ناطقان
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟