_  

گروه خبری اقتصادی

آخرین تحولات بازار میوه و تره بار


در دومین ماه زمستان، برخی اقلام از قبیل پرتقال، نارنگی و سیب؛ نسبت به هفته‌های گذشته با افزایش قیمت در بازار روبرو شده است.
ناطقان: در دومین ماه زمستان، برخی اقلام از قبیل پرتقال، نارنگی، سیب به نسبت هفته های گذشته با افزایش نسبی قیمت در بازار روبرو شده است، به طوریکه نرخ میوه در خرده فروشی‌ها تفاوت معناداری با سازمان میادین میوه و تره بار دارد.

آخرین بررسی ها از بازار میوه حاکی از آن است که نرخ هر کیلو نارنگی ۴ تا ۷ هزار، پرتقال جنوب ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰ ، پرتقال شمال ۲ تا ۳ هزار ، سیب ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰، انار ۴ تا ۸ هزار ، موز ۵ تا ۵ هزار و ۵۰۰، لیمو شیرین ۴ تا ۷ هزار و کیوی ۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.

یکی از فروشندگان میوه می‌گوید: بازار میوه در مقایسه با هفته های گذشته با رونق نسبی تقاضا روبروست که همین امر نوسان جزئی برخی اقلام در بازار را به همراه داشته است.

علی صابری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی درباره آخرین وضعیت بازار میوه اظهار کرد: اکنون نرخ هر کیلو انار ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰، انگور شاهرودی ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، پرتقال شمال هزار و ۳۰۰ تا هزار و ۵۰۰، پرتقال جنوب ۳ تا ۴ هزار، پرتقال خونی شمال هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ و لیمو شیرین ۲ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی نرخ هر کیلو توت فرنگی گلخانه را ۸ تا ۱۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هرکیلو نارنگی پاکستانی با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، نارنگی یافا ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، نارنگی بندری ۴ تا ۷ هزار، سیب لبنانی ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰، موز ۴ هزار و ۸۰۰ تا ۵ هزار و ۲۰۰ ، هندوانه هزار تا هزار و ۵۰۰ و کیوی هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان در میدان عرضه می‌شود.

صابری نرخ هر کیلو خیار رسمی را هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت:  نرخ هر کیلو خیار گلخانه ۲ تا ۲ هزارو ۲۰۰،گوجه فرنگی گلخانه هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰، گوجه فرنگی نو ۸۰۰ تا هزار و ۵۰۰، لوبیا سبز ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار، بادمجان ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰، لیمو ترش سنگی ۷ تا ۸ هزار و ۵۰۰، نارنج هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۵۰۰، پیاز هزار تا هزار و ۲۰۰، سیب زمینی ۶۰۰ تا ۹۰۰ و کاهو سالادی ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: هر کیلو کرفس با نرخ ۵۰۰ تا ۷۰۰، هویج ۶۰۰ تا ۸۰۰،کدو حلوایی هزار تا هزار و ۵۰۰، فلفل دلمه رنگی ۵ تا ۶ هزار، فلفل دلمه سبز هزار تا هزار و ۵۰۰ و شلغم ۸۰۰ تا هزار و ۳۰۰ تومان است.

به گفته رئیس اتحادیه بار فروشان؛ نرخ هر کیلو سبزی خوردن ۷۰۰ تا ۹۰۰ تومان و سبزی جور(پلو،آش،قورمه) ۵۰۰ تا ۸۰۰ تومان اعلام شده است.

صابری از رونق نسبی بازار میوه خبر داد و گفت: با توجه به افزایش نسبی تقاضا، تغییر و تحولاتی در بازار میوه ایجاد شده است.

وی قیمت میوه در روزهای آتی را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به شرایط کنونی بازار پیش بینی می‌شود که این روند در بازار ادامه داشته باشد.

ابطال پروانه استاندارد 8 فرآورده غذایی


مدیرکل استاندارد استان تهران از ابطال پروانه استاندارد هشت فرآورده در ماه گذشته در استان تهران خبر داد.
ناطقان: محمود رضا طاهری، با تاکید بر نظارت جدی بر کیفیت مواد غذایی، اظهار کرد: در جلسات کمیته علایم ماه گذشته این اداره‌کل، کارشناسان استاندارد پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی را ابطال کردند.

وی ادامه داد: توسط این کمیته پروانه استاندارد هشت فراورده غذایی به نام های مینارین با نام‌های تجارتی تولیکولاک (بعلت کیفیت پایین تولیدات)، همبرگر و سوسیس و کالباس با نام تجارتی پرشین پودر آسیا (بعلت تعطیلی واحد)، سوسیس و کالباس-کنسرو خوراک مرغ-کنسرو لوبیا چیتی از شرکت اطعمه پارس(بعلت تعطیلی واحد)، کنسرو انواع پلو بدون گوشت و کنسرو پلو (شوید باقلاپلو-شویدپلو) با نام تجارتی گل‌وش(بعلت تعطیلی واحد) باطل شد.

به گفته مدیرکل استاندارد استان تهران در این جلسات همچنین برای شش فرآورده آب نارنج با نام تجارتی کوهک، زعفران رشته‌ای با نام تجارتی سرخوشه، نمک خوراکی یددار از واحد حسین کاظمی، پروتئین سویا-گندم پوست‌کنده- جو پوست‌کنده از واحد تولیدی مونا محمدی و مارال برخورداری، پروانه کاربرد علامت استاندارد دریافت کردند.

به گزارش ایسنا، صدور پرانه کاربرد علامت استاندارد جهت عرضه محصولات به بازار و نیز ابطال پروانه استاندارد به دلایل مختلف از جمله تعطیلی واحدها و نیز کیفیت پایین تولید از جمله وظابف سازمان استاندارد است که به صورت ماهانه نسبت به آن اقدام می کند.

عکس/ کشف محموله شامپو تریاک


ماموران گمرک دو غارون ایران موفق به کشف یک محموله شامپو تریاک شدند.
عکس/ کشف محموله شامپو تریاک
ناطقان: ماموران گمرک دوغارون جمهوری اسلامی ایران موفق به کشف یک محموله شامپو تریاک شدند.

این محموله شامپو تریاک از یک کامیون ورودی از کشور افغانستان به کمک تیم سگ‌های مواد یاب گمرک کشف و ضبط شد.

بنابراین گزارش؛ این محموله در قسمت‌های مختلف کامیون به طرز ماهرانه‌ای جاسازی شده بود، اما سگ‌های مواد یاب گمرک دوغارون در بازرسی از این کامیون محل جاسازی این محموله را کشف کردند.

بنابراین گزارش؛ گمرک ایران برترین گمرک جهان در مبارزه با قاچاق مواد مخدر در دنیا به شمار می‌رود که بر اساس ارزیابی سازمان جهانی گمرک رتبه نخست دنیا در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده است.

وعده ترامپ به اپل درباره آیفون‌ها


ترامپ به مدیر عامل اپل وعده داده است که قانون افزایش تعرفه واردات از چین شامل محصولات اپل نمی‌شود.
ناطقان: به نقل از وب سایت CNBC، با توجه به قانون افزایش تعرفه واردات ۸۰۰ نوع از محصولات مختلف از کشور چین که به تازگی دونالد ترامپ - رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا - دستور داده و وضع کرده است، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده آمریکایی همچون اپل از واردات و نرخ محصولاتی که تاکنون در کارخانه‌هایشان در چین تولید می‌شدند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

اما حالا گزارش‌هایی منتشر شده که حاکی است ترامپ به اپل وعده داده است این افزایش تعرفه واردات برروی گوشی‌های آیفونی که در کارخانه‌های اپل مستقر در خاک کشور چین مونتاژ و ساخته شده‌اند، تاثیر نگذاشته و اعمال نخواهد شد.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ آمریکایی به منظور کاهش هزینه و قیمت نهایی محصولات خود کارخانه‌هایی را در چین احداث کرده و به تولید کالاهای موردنظر خود در این کشور می‌پردازند. یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که بخش اعظمی از محصولاتش را در چین مونتاژ و تولید می‌کرد، اپل است که از این قانون وضع شده جدید بسیار ناراحت و آزرده خاطر شده است.

اما حالا نیویورک تایمز از گفت‌وگو و وعده ترامپ به تیم کوک - مدیرعامل اپل – خبر داده است که طبق آن، ترامپ این اطمینان را به وی داده که قانون افزایش تعرفه‌های مذکور برروی واردات محصولات اپل از جمله گوشی‌های آیفون ساخت چین تاثیرگذار نخواهد بود.

تصویب بسته حمایت از صادرات غیر نفتی


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تصویب بسته حمایت از صادرات غیر نفتی گام مهمی در جهت اجرا کردن برنامه‌های دولت با هدف تحقق اهداف از پیش تعیین شده در قانون برنامه ششم توسعه کشور مبنی بر افزایش 21 درصدی سالیانه صادرات است.
ناطقان: به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد شریعتمداری گفت: توجه به شرایط جدید اقتصاد کشور و اثر گذاری آن بر صادرات غیر نفتی در بخش‌های مختلف اعم از تغییر در گروه‌های کالایی و خدماتی صادراتی و بازارهای هدف از جمله نقاط قوت بسته حمایتی امسال در مقایسه با بسته‌های حمایتی سال‌های گذشته است و توجه به هدف‌گذاری‌های میزان صادرات درسال ۱۳۹۷ در حوزه‌های کالایی- خدماتی و کشوری حایز اهمیت خواهد بود.

وی با اشاره به موارد مندرج در قانون بودجه سال ۹۷ کشور برای حمایت از صادرات غیر نفتی و در نظر گرفتن ۱۳ هزار میلیارد ریال جهت پرداخت مشوق‌های صادراتی، تصریح کرد: هماهنگی دولت و مجلس شورای اسلامی و دیدگاه واحد در مورد حمایت از صادرات غیر نفتی به عنوان پیشران توسعه همه جانبه کشور واجد اهمیت است.

پرداخت مشوق‌ غیرمستقیم، اولویت بسته حمایت از صادرات غیر نفتی

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت پرداخت مشوق‌های غیر مستقیم را اولویت اصلی بسته حمایت از صادرات غیر نفتی دانست و با اشاره به تجارب سالهای گذشته در باره پرداخت جوایز مستقیم و بهره‌وری پایین این گونه پرداختها و همچنین مشکلات مترتب به پرداخت جوایز مذکور، جوایز و پرداختهای مستقیم را فقط در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی دانسته و سایر پرداخت‌ها را از نوع مشوقهای غیرمستقیم توصیف کرد.

فعالیت‌های ۹ گانه مندرج در بسته حمایت از صادرات غیر نفتی

شریعتمداری به فعالیت‌های ۹ گانه مندرج در بسته حمایت از صادرات غیر نفتی جهت پرداخت مشوق صادراتی اشاره کرد و گفت: این فعالیت‌ها شامل حضور در نمایشگاه‌های بین المللی معتبر خارج از کشور و نمایشگاه اختصاصی در بازارهای هدف، کمک به راه‌اندازی مراکز فروش و بازاریابی محصولات صادراتی ایرانی در بازارهای هدف، پرداخت یارانه سود تسهیلات صادرکنندگان و نظام لجستیک واحدهای تولیدی صادرات گرا و بازسازی و نوسازی آنها (در قالب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای)، کمک به تبلیغات، بازاریابی ، اطلاع‌رسانی آموزش و فرهنگ سازی در حوزه صادرات، پرداخت مشوق صادراتی به کالا و خدمات با اولویت خدمات فنی و مهندسی اولویت‌دار، کمک به برقراری خطوط منظم ریلی، دریایی و هوایی، پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت نشانهای تجاری ایرانی در بازارهای هدف، کمک به تقویت و توسعه خوشه‌های و شبکه‌ سازی در بنگاه‌های کوچک و متوسط صادراتگرا و کمک به افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران است.

وی در ادامه تصریح کرد: سعی شده است با استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان و صادرکنندگان حوزه‌های مختلف، نسبت به درج عناوین تمامی زیر فعالیت‌های مرتبط با مشوق‌های صادرات، با هدف کمک به فعالیت‌هایی که به نحوی با صادرات غیر نفتی مرتبط هستند، اقدام شود.

اولویت پرداخت مشوق‌ غیر مستقیم ایجاد ارزش افزوده و تولید دانش بنیان است

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت توجه به زیرساخت‌های صادراتی از یکسو و فعالیت‌های ترویجی از سوی دیگر را از دیگر اولویت‌های پرداخت مشوقهای صادراتی دانست و گفت: اولویت پرداخت مشوق‌های غیر مستقیم ایجاد ارزش افزوده و همچنین تولیدات دانش بنیان است و خواهان توجه واحدهای تولیدی- صادراتی به تولید صادراتی با ارزش افزوده بالا با هدف امکان رقابت در بازارهای بین‌المللی از یکسو و ماندگاری در بازارهای هدف از سوی دیگر هستیم.

پنجاه و دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با دستور کار برنامه حمایت از توسعه صادرات غیر نفتی با حضور تمامی اعضای ستاد و به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد و در آن ضمن بررسی برنامه حمایت از توسعه صادرات غیر نفتی در سال ۹۷ ،‌ بسته حمایت از صادرات غیر نفتی تصویب شد.

بسته حمایت از صادرات غیر نفتی با هدف تحقق صادرات غیر نفتی ۵۳.۸ میلیارد دلاری در سال ۱۳۹۷ تدوین، تصویب و جهت اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود.

آخرین تحولات بازار مزغ


یک مقام مسئول در سخنان خود گفت: نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 4 هزار و 800، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 5 هزار و 300، غرفه های میادین میوه و تره بار 6 هزار و 500 و خرده فروشی های سطح شهر 6 هزار و 500 تا 7 هزار و 500 تومان اعلام کرد.
ناطقان: محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با انتقاد از اوضاع نامساعد مرغداران اظهار کرد: با توجه به آنکه پشتیبانی امور دام به اندازه نیاز مرغداران نهاده در اختیار ندارد که بتواند آن را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد؛ بنابراین مرغداران به ناچار باید مابقی نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند که این امر به سبب اختلاف فاحش قیمت به زیان مرغداران تمام می شود.

وی نرخ هر کیلو ذرت  تحویل به مرغدار در بازار آزاد را یک هزار و ۳۰۰ و کنجاله سویا را ۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: نرخ توزیع نهاده های دامی، توسط پشتیبانی امور دام نسبت به مدت مشابه سال قبل، ناشی از افزایش قیمت جهانی و نوسان نرخ ارز؛ ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد داشته است.

یوسفی نرخ توزیع هر کیلو ذرت توسط شرکت پشتیبانی امور دام به مرغداران را یک هزار و کنجاله سویا را یک هزار و ۹۰۰ تا ۲ هزار تومان در بازار اعلام کرد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه آینده روشنی پیش روی صنعت مرغداری نیست، تصریح کرد: با توجه به نوسان شدید نرخ نهاده های دامی و زیان انباشت تولیدکنندگان، مرغداران در شرایط نامساعدی به سر می برند که با ادامه این روند پرورش دهندگان مرغ گوشتی در خرید جوجه و جوجه ریزی سالن های خود تجدید نظر خواهند کرد و در نهایت قیمت جوجه با افت زیادی در بازار روبرو خواهد شد، کمااینکه در شرایط کنونی، نرخ جوجه به حداقل خود رسیده است.

یوسفی ادامه داد: هم اکنون شرکت پشتیبانی امور دام برای تعادل نرخ مرغ در بازار، اقدام به خرید مرغ زنده در کنار مرغ منجمد می‌کند که از ستاد تنظیم بازار انتظار می رود با بررسی قیمت تمام شده تولید، تجدید نظری در نرخ مرغ در بازار ایجاد کند.

 یوسفی گفت: با استمرار نوسان نرخ نهاده های دامی در بازار، واحدهای مرغ مادر برای جلوگیری از زیان  خود اقدام به کاهش جوجه ریزی واحد های خود کرده تا قیمت ها را افزایش دهند؛ این امر نتیجه ای جز کمبود عرضه مرغ در بر نخواهد داشت.

به گفته وی؛ براساس آخرین آمار ماهانه ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه تولید می شود

وی تاکید کرد: خرید مرغ زنده به کُندی در حال انجام است، به همین خاطر مرغ های تولیدی در سالن های مرغداری و کشتارگاه ها باقی می‌ماند، این امر در افزایش وزن مرغ و زیان مرغداران تاثیر بسزایی دارد.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۴ هزار و ۸۰۰، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۵ هزار و ۳۰۰، غرفه های میادین میوه و تره بار ۶ هزار و ۵۰۰ و خرده فروشی های سطح شهر ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن