تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

آخرین تحولات بازار میوه و تره بار


در دومین ماه زمستان، برخی اقلام از قبیل پرتقال، نارنگی و سیب؛ نسبت به هفته‌های گذشته با افزایش قیمت در بازار روبرو شده است.
ناطقان: در دومین ماه زمستان، برخی اقلام از قبیل پرتقال، نارنگی، سیب به نسبت هفته های گذشته با افزایش نسبی قیمت در بازار روبرو شده است، به طوریکه نرخ میوه در خرده فروشی‌ها تفاوت معناداری با سازمان میادین میوه و تره بار دارد.

آخرین بررسی ها از بازار میوه حاکی از آن است که نرخ هر کیلو نارنگی 4 تا 7 هزار، پرتقال جنوب 6 هزار و 500 تا 7 هزار و 500 ، پرتقال شمال 2 تا 3 هزار ، سیب 4 هزار و 500 تا 5 هزار و 500، انار 4 تا 8 هزار ، موز 5 تا 5 هزار و 500، لیمو شیرین 4 تا 7 هزار و کیوی 4 تا 6 هزار و 500 تومان است.

یکی از فروشندگان میوه می‌گوید: بازار میوه در مقایسه با هفته های گذشته با رونق نسبی تقاضا روبروست که همین امر نوسان جزئی برخی اقلام در بازار را به همراه داشته است.

علی صابری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی درباره آخرین وضعیت بازار میوه اظهار کرد: اکنون نرخ هر کیلو انار 3 هزار و 500 تا 7 هزار و 500، انگور شاهرودی 2 هزار و 500 تا 3 هزار و 500، پرتقال شمال هزار و 300 تا هزار و 500، پرتقال جنوب 3 تا 4 هزار، پرتقال خونی شمال هزار و 700 تا 2 هزار و 500 و لیمو شیرین 2 هزار تا 3 هزار و 500 تومان است.

وی نرخ هر کیلو توت فرنگی گلخانه را 8 تا 10 هزار تومان اعلام کرد و افزود: هرکیلو نارنگی پاکستانی با نرخ 2 هزار و 500 تا 3 هزار و 500، نارنگی یافا 2 هزار و 500 تا 3 هزار و 500، نارنگی بندری 4 تا 7 هزار، سیب لبنانی 2 تا 2 هزار و 500، موز 4 هزار و 800 تا 5 هزار و 200 ، هندوانه هزار تا هزار و 500 و کیوی هزار و 500 تا 2 هزار و 500 تومان در میدان عرضه می‌شود.

صابری نرخ هر کیلو خیار رسمی را هزار و 200 تا هزار و 700 تومان اعلام کرد و گفت:  نرخ هر کیلو خیار گلخانه 2 تا 2 هزارو 200،گوجه فرنگی گلخانه هزار و 500 تا 2 هزار و 500، گوجه فرنگی نو 800 تا هزار و 500، لوبیا سبز 3 هزار و 500 تا 4 هزار، بادمجان 2 تا 2 هزار و 500، لیمو ترش سنگی 7 تا 8 هزار و 500، نارنج هزار و 200 تا هزار و 500، پیاز هزار تا هزار و 200، سیب زمینی 600 تا 900 و کاهو سالادی 400 تا 700 تومان است.

وی ادامه داد: هر کیلو کرفس با نرخ 500 تا 700، هویج 600 تا 800،کدو حلوایی هزار تا هزار و 500، فلفل دلمه رنگی 5 تا 6 هزار، فلفل دلمه سبز هزار تا هزار و 500 و شلغم 800 تا هزار و 300 تومان است.

به گفته رئیس اتحادیه بار فروشان؛ نرخ هر کیلو سبزی خوردن 700 تا 900 تومان و سبزی جور(پلو،آش،قورمه) 500 تا 800 تومان اعلام شده است.

صابری از رونق نسبی بازار میوه خبر داد و گفت: با توجه به افزایش نسبی تقاضا، تغییر و تحولاتی در بازار میوه ایجاد شده است.

وی قیمت میوه در روزهای آتی را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به شرایط کنونی بازار پیش بینی می‌شود که این روند در بازار ادامه داشته باشد.
منبع: ناطقان

پیک مصرف برق به 55هزارمگاوات رسید


مصرف برق در ساعات پیک، دیروز بالای 55 هزار مگاوات به ثبت رسید و نسبت به روز جمعه که مصرف 49 هزار و 999 مگاوات بود،بیش از 5 هزار مگاوات افزایش مصرف داشته است.
ناطقان: بر اساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیک مصرف برق در اولین روز هفته، شنبه (16 تیرماه) به میزان 55 هزار و 225 مگاوات گزارش شد که سال گذشته در همین زمان اوج مصرف برق 46 هزار و 945 مگاوات ثبت شده است.

میزان مبادلات برق نیز در روز گذشته برابر با 471 مگاوات بود که سهم صادرات از این میزان 19 مگاوات و واردات برق نیز 425 مگاوات عنوان شده است.

همچنین میزان مصرف برق صنایع در روز گذشته سه هزار و 847 مگاوات بوده که در مقایسه با روز جمعه که میزان آن چهار هزار و 414 مگاوات ثبت شده، مصرف برق این بخش بیش از هزار مگاوات کاهش داشته است.

گفتنی است، پیک مصرف یا ساعات اوج مصرف به‌طور معمول در شش ماه نخست سال در ساعت‌های 12 تا 16 (پیک روزانه) و 19 تا 23 در شب (پیک شبانه) اتفاق می‌افتد.
منبع: ناطقان

3100 نفر قربانی سوءاستفاده پیامکی


وزیر ارتباطات با بیان اینکه بیش از 3100 نفر قربانی سوءاستفاده از پیامک دروغ اینترنت 120 گیگابایتی شدند، گفت: با کلاهبرداری‌های پیامکی برخورد جدی می‌کنیم.
ناطقان: در پی افزایش برخی سوءاستفاده ها از کاربران تلفن همراه از طریق پیامک و سرویس های ارزش افزوده و اعتراضهایی که کاربران در شبکه های اجتماعی وزیر ارتباطات مطرح کردند، محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد: با کلاهبرداری‌ها برخورد جدی می‌کنیم.

وی با انتشار عکسی در صفحه خود در اینستاگرام نوشت: همواره مردم از بنده در مواجهه حضوری و یا در فضای مجازی خواسته اند که با پیامک‌های مزاحم تبلیغاتی و فریبکاری ها وکلاهبرداری‌هایی که در این زمینه گاهی صورت می‌گیرد، مقابله جدی شود.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: پس از آنکه در عید فطر، عده‌ای با پیامک و طرح دروغ اینترنت 120گیگابایتی، تعدادی از مشترکین را فریب دادند و آنها اجبارا عضو یک سرویس حجمی یکی از اپراتورهای تلفن همراه شدند، اکنون عده‌ای دیگر، همانگونه که در تصویر فوق ملاحظه می‌کنید، با سوء استفاده از سرویسهای ارزش افزوده اقدام به کلاهبرداری از مشترکین کرده اند.


جهرمی با بیان اینکه در مورد قبلی، برای بیش از 3100 قربانی نهایی، با دستور سازمان تنظیم مقررات، مبالغ عودت داده شد، افزود: در موارد اخیر، امروز سازمان تنظیم مقررات توقیف فعالیت سرویسهای ارزش افزوده متخلف را اعلام کرد. همچنین به اپراتورها ابلاغ شده ظرف یک هفته وجوه همه مشترکان این سرویسهای ارزش افزوده را عودت دهند و با تکمیل مستندات این شرکتها به مراجع مربوطه برای رسیدگی تخلفات معرفی شوند.

وی گفت: وزارت ارتباطات با تاکید بر تسهیل مسیر تجارت مجاز و حمایت از آن، با مصادیق کلاهبرداری و سوءاستفاده‌های اینچنینی با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

منبع: ناطقان

قیمت امروز سکه و طلا در بازار+ جدول


قیمت سکه امامی امروز با افزایش 47 هزار تومانی نسبت به روز گذشته 2 میلیون و 878 هزار تومان معامله شد.
قیمت امروز سکه و طلا در بازار+ جدول
ناطقان: طلای 18 عیار در بازار امروز با قیمت 234هزار و 790 تومان معامله شد.

همچنین قیمت سکه امامی امروز با افزایش 47 هزار تومانی نسبت به روز گذشته 2 میلیون و 878 هزار تومان معامله شد.

قیمت یورو نیز نسبت به روز گذشته با افزایش 147 تومانی با رقم 9 هزارو 397 تومان معامله شد.


منبع: ناطقان

قیمت گوشت بوقلمون در بازار + جدول


هر کیلو ران بوقلمون بدون پوست و استخوان در میادین تره بار باید 22 هزار و 400 تومان هزینه کرد.
قیمت گوشت بوقلمون در بازار + جدول
ناطقان: برای خرید هر کیلو مغز ران بوقلمون بدون پوست و استخوان باید 22 هزار و 400 تومان پرداخت کرد.


منبع: ناطقان

رانت واردکنندگان خودرو چقدر است؟


بررسی لیست منتشره از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که با توجه به تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد، حدود 600 میلیارد تومان یارانه در قالب ارز دولتی به واردکنندگان خودرو پرداخت شده است.
ناطقان: ماجرا از حدود سه ماه پیش شروع شد. جایی که دولت برای کنترل نرخ ارز، رو به ارز تک نرخی آورده و اعلام کرد که ارز 4200 تومانی به تمام واردکنندگان کالا تعلق می‌گیرد.

این رویکرد اما از همان ابتدا مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت، کارشناسانی که معتقد بودند ارز ارزان دولتی نباید صرف واردات کالاهای لوکس و غیرضروری همچون خودرو شود.

این انتقادات ادامه داشت و ارز ارزان صرف واردات کالاهای نه چندان اساسی و ضروری می‌شد تا اینکه سرانجام صدای منتقدان شنیده شد و دولت از ابتدای تیر ماه، ثبت سفارش و واردات بیش از 1400 قلم کالای لوکس و غیرضروری از جمله خودرو را ممنوع کرد.

اگرچه با ممنوع شدن واردات کالاهای غیرضروری، پرداخت ارز ارزان دولتی به واردکنندگان این کالاها متوقف شد اما اتفاقی که افتاد این بود که دیده شد واردکنندگانی که با ارز ارزان دولتی اقدام به واردات کالا کرده‌اند، این کالاها را با قیمت دو برابری و نرخ ارز آزاد به بازار عرضه می‌کنند.

این موضوع نیز مورد انتقاد شدید کارشناسان قرار گرفته و باعث شد سرانجام رییس‌جمهوری شخصا وارد عمل شده و از مسوولان مربوطه بخواهد لیست شرکت‌ها و کالاهای دریافت کننده ارز ارزان 4200 تومانی را به صورت عمومی منتشر کنند تا با آگاهی مردم، از گران‌فروشی این کالاها جلوگیری شود.

در این میان روز گذشته بانک مرکزی لیست شرکت‌های واردکننده خودروی دریافت کننده ارز ارزان دولتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد در چند ماه اخیر مجموعا 121 میلیون یورو ارز دولتی در اختیار 21 شرکت واردکننده خودرو قرار گرفته است.

در این شرایط محاسبه تفاوت نرخ ارز دولتی (یورو حدودا 5000 تومانی) با نرخ آزاد این ارز (حدود 10 هزار تومان) نشان می‌دهد که با توجه به پرداخت 121 میلیون یورو ارز ارزان به واردکنندگان خودرو، در حقیقت یارانه حدودا 600 میلیارد تومانی به واردکنندگان خودرو پرداخت شده است.

اما این تمام ماجرا نیست. نکته دردناک‌تر این است که کارشناسان هشدار می‌دهند با توجه به سوابق بد واردکنندگان خودرو، این شرکت‌ها احتمال دارد خودروهای وارد شده با ارز ارزان دولتی را با نرخ ارز آزاد به مصرف‌کنندگان بفروشند، در آن صورت باید گفت که متاسفانه 600 میلیارد تومان یارانه پرداختی دولت، از جیب مردم به جیب سرمایه‌داران رفته است.

بنابراین حال که آب ریخته از دست رفته و دیگر قابل بازگشت نیست حداقل انتظار از وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان‌های نظارتی به‌ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این است که با نظارت شدید بر شرکت‌های استفاده کننده از ارز دولتی برای واردات خودرو، از گران‌فروشی این شرکت‌ها و فروش خودروهای وارد شده با نرخ ارز دولتی به نرخ ارز آزاد، جلوگیری کنند.

براساس لیست منتشره از سوی بانک مرکزی گذشته از وزارت بهداشت که از ارزان ارزان دولتی برای واردات آمبولانس استفاده کرده، شرکت‌های رامک خودرو، بهمن موتور، یاران خودروی الوند، ابراهیمی شادمان محمد، ایران خودرو دیزل، جهان نوین آریا، ایرتویا، نادران کار موتور، کوشا خودرو نگین، آرین موتور پویا، نگین خودرو، نوشه تجارت سپهر، پاکرو سبز قشم، ماموت خودرو، ایمن تجارت جام جم، آرین موتور تابان، آپام خودروی الوند، نگین خودرو، آژمان نگین کارا، ملینا تجارت آرکا و کرمان موتور دریافت‌کننده ارز دولتی برای واردات خودرو هستند.

طبق اعلام رییس انجمن واردکنندگان خودرو، برند خودروهای وارد شده با ارز دولتی نیز شامل برندهای نیسان، میتسوبیشی، رنو، سانگ‌یانگ، دی‌اس، هیوندای، تویوتا، هاوال و فولکس‌واگن بوده است.

البته برند خودروهایی که از سوی شرکت‌های واردکننده غیرنمایندگی وارد شده‌اند از روی لیست منتشره بانک مرکزی مشخص نیست که در این زمینه سازمان‌های نظارتی می‌توانند با مراجعه و بررسی دفاتر این شرکتها، لیست خودروهای وارد شده از سوی این شرکت‌ها با ارز ارزان دولتی را استخراج و بر فرایند فروش آنها نظارت و از گران‌فروشی احتمالی جلوگیری کنند.

منبع: ناطقان
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟