تبلیغات در تلکسیران

اسلام آباد مصم تر از تهران!


?وزیر نفت جدید پاکستان گفت، این کشور به دور از هرگونه فشار خارجی خود را نسبت به اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان کاملا متعهد می داند.
به گزارش میز نفت به نقل از پایگاه خبری دی نیوز، غلام سرور خان، وزیر نفت پاکستان گفت، این کشور به دور از هرگونه فشار خارجی خود را نسبت به اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان کاملا متعهد می داند.

وی در دیدار با مهدی هنردوست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد این اظهارات را بیان کرد.

سفیر ایران در این دیدار که در دفتر سرور خان برگزار شد، از سوی وزیر نفت ایران، انتصاب وی به این سمت را تبریک گفت و از سرور خان دعوت کرد تا برای همکاری در زمینه نفتی و خط لوله انتقال گاز به ایران سفر کند. وزیر انرژی پاکستان نیز این دعوت را پذیرفت.

هنردوست گفت، خط لوله انتقال گاز میان دو کشور می تواند معادلات منطقه را تغییر دهد و سایر کشورها نیز مایل به همکاری در اجرای این پروژه هستند.

وزیر انرژی پاکستان هم گفت، دو کشور به همکاری ها و سرمایه گذاری های بیشتری در حوزه های انرژی و نفت نیاز دارند. دو طرف توافق کردند که یک گروه کاری در زمینه خط لوله انتقال گاز قبل از سفر سرور خان به ایران با تشکیل دهند. وزیر انرژی پاکستان گفت: «پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، بیش از هر پروژه خط لوله گاز دیگری برای اسلام آباد اولویت دارد.»

منبع: تسنیم
جمعه 23 شهریور 1397 ساعت 17:38
منبع: میز نفت

تولید 70 درصد گاز کشور در پارس جنوبی


مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی از تولید 70 درصد گاز کشور در پارس جنوبی خبر داد و گفت: بیش از 90 درصد اقلام مصرفی و قطعات یدکی مورد نیاز در این بخش از داخل تامین می‌شود.
به گزارش میز نفت ، هادی هاشم‌زاده فرهنگ، مدیرعامل مجتمع گازی پارس جنوبی گفت: در حال حاضر پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی روزانه بیش از 70 درصد گاز مصرفی کشور را تولید می‌کنند.

وی افزود: مجتمع گاز پارس جنوبی قریب به 650 هزار بشکه میعانات گازی شامل خوراک پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس و پتروشیمی برزویه، تامین 10 هزار تن اتان برای خوراک مجتمع‌های پتروشیمی منطقه عسلویه، 10 هزار تن گاز مایع (LPG) و حدود 2100 تن گوگرد را بر عهده دارد.

هاشم‌زاده فرهنگ اظهار داشت: با بهره‌گیری از فرصت‌ها و توانمندی‌های داخلی، تولید محصولات جانبی در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، روند افزایشی نشان می‌دهد که شامل افزایش 42 درصدی تولید اتان، افزایش 5 درصدی تولید میعانات گازی، افزایش 35 درصدی تولید گاز مایع (LPG) و همچنین رشد 35 درصدی تولید گوگرد است.

وی افزود: هم‌اکنون بیش از 90 درصد اقلام مصرفی و قطعات یدکی تجهیزات برقی، ابزار دقیق و مکانیکی مورد نیاز بهره‌برداری و نگهداشت روزمره، بازرسی و تعمیرات دوره‌ای و اساسی تأسیسات پالایشگاه‌ها و همچنین تامین انواع مواد شیمیایی حیاتی و مصرفی، روغن‌های صنعتی، کاتالیست‌ها و مولکولارسیوهای جاذب‌ رطوبت، از طریق سازندگان و تأمین‌کنندگان داخلی تأمین می‌شود،‌ از این رو اطمینان کافی برای برنامه‌ریزی تولید پیوسته پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی وجود دارد.

به گزارش فارس میزان سرمایه‌گذاری در سکوهای فاز 22 تا24 پارس جنوبی 650میلیون دلار است و  تا کنون در سایر بخش‌های این فازها به میزان پنج میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده است.طبق آخرین اخبار طرح توسعه فازهای 22 تا 24 ، 88درصد پیشرفت داشته است. گاز استخراجی این فاز با دو خط لوله 32 اینچی به منطقه اختر کنگان منتقل  و پس از شیرین‌سازی در محل احداث پالایشگاه جدید به شبکه سراسری گاز تزریق می‌شود.منبع : فارس
سه شنبه 6 شهریور 1397 ساعت 15:48
منبع: میز نفت

?صادرات میعانات گازی 37 درصد کاهش یافت + جدول


بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت میزان صادرات میعانات گازی در 4 ماه ابتدایی سال 37 درصد کاهش یافت.
?صادرات میعانات گازی 37 درصد کاهش یافت + جدول
به گزارش میز نفت ، درحالی که میزان صادرات کالاهای غیر نفتی کشور در مقایسه با سال قبل  کمی کاهش یافته است اما از لحاط ارزشی 14.7 درصد رشد دارد.

بر اساس آمار منتشر شده  توسط سازمان توسعه تجارت میزان صادرات کالاهای غیر نفتی کشور در 4 ماهه نخست سال جاری از لحاظ ارزشی از  13471 میلیون دلار سال قبل به  15450 میلیون دلار  رسیده است.  

صادرات میعانات گازی در 4 ماه ابتدایی سال جاری از لحاظ ارزشی 16 درصد و از لحاظ وزنی 37 درصد کاهش یافته و از2228 میلیون دلار به  1864 میلیون دلار در سال جاری رسیده است.

بر اساس این آمار چین، امارات و عراق بزرگترین مقاصد صادراتی کشور در 4 ماه ابتدایی سال جاری بوده اند و بیشترین کالا از کشور‌های چین، امارات و  جمهوری کره به کشور مان آمده است.

برای مشاهده  آمار 4 ماهه تجارت خارجی کشور در 4 ماه ابتدایی سال 1397 اینجا  کلیک کنید.منبع : تسنیم
چهارشنبه 24 مرداد 1397 ساعت 11:57
منبع: میز نفت

?مدارک گازی ایران و ترکمنستان به داوری رفت


مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه در زمستان سال 1395 ترکمنستان شیر گاز خود را بر خلاف قرارداد روی ایران بست، درمورد آخرین وضعیت اختلاف پیش آمده بین دو کشور توضیحاتی را ارائه کرد.
?مدارک گازی ایران و ترکمنستان به داوری رفت
به گزارش میز نفت، حمیدرضا عراقی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اختلاف پیش آمده به مرحله داوری رسیده است، اظهار کرد: طرف ایرانی و طرف ترکمنی هرکدام وکیل و داور انتخاب کرده اند و هر رایی که از سوی داوری داده شود  برای دو طرف لازم‌الاجرا است.

وی با تاکید بر اینکه در این داوری بحث محکومیت هیچ کشوری مطرح نیست، توضیح داد: بحث مقداری  که ما طلب داریم و مقداری که آن ها ادعا دارند و مقداری که آن ها طلب دارند و مقداری که ما ادعا داریم است. در نهایت بر اساس دفاعیات هر دو کشور یک مبلغی تعیین شده و رای صادر می‌شود. بحث این است که در نهایت چقدر از ادعاهای ما و چقدر از ادعاهای آنان منطقی است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به این سوال که آیا تاریخی برای اعلام نتیجه از سوی داور تعیین شده است یا نه، پاسخ داد: مدارک ارائه شده است و زمان را داوری تعیین می کند اما  معمولا به یک تا دو سال زمان نیاز دارد.

بر اساس این گزارش، ترکمنستان طبق توافقی در سال 1997، به ایران گاز صادر کرده اما تقریبا هر سال در طول زمستان گاه و بیگاه قیمت‌های خود را افزایش داد. این کشور در سال 2006 صادرات به ایران را متوقف کرد و خواستار افزایش 9 برابری قیمت شد و ایران برای مدت کوتاهی قیمت‌های بالاتر را پذیرفت. اقدامی که زمستان سال 1395 نیز توسط ترکمن ها صورت گرفت اما این بار با ایستادگی ایران رو به رو شدند و تعامل گازی دو کشور قطع شد. از آنجایی که قطع گاز جزو بندهای قرارداد بین ایران و ترکمنستان نبود شرکت ملی گاز ایران ضمن اینکه اقدام به آماده‌سازی مدارک لازم برای ارائه به داوری بین المللی کرد اعلام کرد ترجیح می دهد این اختلاف با مذاکره برطرف شود.
یکشنبه 14 مرداد 1397 ساعت 13:52
منبع: میز نفت

احیا پروژه خط لوله صلح بین ایران و پاکستان قوت گرفت


ایران از به قدرت رسیدن عمران خان در پاکستان خشنود است. حتی قبل از مراسم تحلیف وی به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تماسی تلفنی به وی تبریک گفته و عمران خان را به تهران دعوت کرده بود.
به گزارش میز نفت ، ایران از به قدرت رسیدن عمران خان در پاکستان خشنود است. حتی قبل از مراسم تحلیف وی به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تماسی تلفنی به وی تبریک گفته و عمران خان را به تهران دعوت کرده بود. این خوشحالی 2 دلیل عمده دارد.

این احتمال وجود دارد که اسلام آباد در بهبود روابط تهران و ریاض نقش میانجی را ایفا کند. به علاوه، دولت جدید پاکستان می تواند پروژه معطل مانده خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را به نتیجه برساند. اما سوال اینجاست که آیا ایران در شرایط فعلی توان عملیاتی کردن این پروژه را دارد و واقعا می تواند آینده انرژی پاکستان را متحول سازد؟

یکی از مسائل عمده، ذخایر گاز طبیعی ایران و توانایی این کشور برای استخراج گاز است. بر اساس گزارش سال 2017 بریتیش پترولیوم، ایران دارای بزرگترین ذخایر گازی اثبات شده جهان به میزان 1183 تریلیون فوت مکعب است. با توجه به دارا بودن این ذخیره عظیم، ایران در سال 2016، تنها 202.4 میلیارد متر مکعب گاز تولید کرد و با تولید 5.7 درصد کل گاز جهان سومین تولید کننده بزرگ گاز در جهان بود. با این وجود، مصرف داخلی گاز ایران در همین سال به 200.8 میلیارد متر مکعب رسید و این یعنی ایران بخش عمده ای از تولید گاز خود را در داخل مصرف کرده است.

موضوع دیگر این است که آیا اسلام آباد انگیزه کافی برای از سرگیری مجدد این پروژه را دارد یا خیر. این پروژه در ابتدا قرار بود با مشارکت هند اجرا شود در آن زمان، قرار بود خط لوله صلح روزانه 60 میلیون متر مکعب گاز را از ایران به پاکستان و هند انتقال دهد، اما پس از خروج هند از این پروژه، این رقم به نصف کاهش یافت. در مقابل، خط لوله ترکمنستان- افغانستان- پاکستان-هند (تاپی) که یک خط لوله رقیب مورد تشویق آمریکاست قرار است روزانه 90 میلیون متر مکعب گاز را به این کشورها انتقال دهد.

نگرانی دیگر استفاده از گازی است که قرار است از طریق خط لوله صلح به پاکستان منتقل شود. پاکستان در ابتدا قصد داشت از این گاز برای تولید برق استفاده کند. در حال حاضر شکاف 4 تا 7 هزار مگاواتی میان عرضه و تقاضای برق در پاکستان وجود دارد. اما گاز صادراتی ایران برای استفاده در نیروگاه های پاکستان بیش از حد گران است. تولید برق از گاز تولید داخل پاکستان که عمدتا از استان بلوچستان این کشور به دست می آید، به ازای هر یک میلیون واحد حرارتی 3.5 دلار هزینه دارد، در حالی که این رقم در مورد گاز ایران 12 دلار است. به علاوه، با توجه به پیشرفت پروژه چند میلیارد دلاری کوریدور اقتصادی چین و پاکستان، اسلام آباد در آینده نزدیک قادر خواهد بود برق را از طریق نیروگاه هایی که مصرف زغال سنگ دارند تولید کند. همچنین اسلام آباد در تلاش است تا بخشی از مشکل کمبود برق خود را از طریق پروژه های دیگری نظیر پروژه کاسا 1000 برطرف نماید. در مجموع به نظر می رسد که این عوامل نیاز پاکستان به خط لوله صلح را دست کم از نظر تولید برق کاهش خواهد داد.

اما این بدان معنا نیست که اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان عملی نیست. هرچند نیروگاه های زغال سنگ سوزی که در قالب پروژه کوریدور اقتصادی چین و پاکستان احداث می شوند، موجب کاهش اهمیت خط لوله صلح می گردد، اما این پروژه می تواند از طرق دیگر به احیا پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان کمک کند. هدف از پروژه کوریدور اقتصادی چین و پاکستان تبدیل بندر گوادر به یک قطب انرژی منطقه است. پاکستان به زودی می تواند به گزینه ای برای صادرات مجدد گاز ایران در قالب ال ان جی تبدیل شود. این موضوع می تواند انگیزه ای برای دولت عمران خان جهت عملیاتی کردن پروژه خط لوله صلح باشد.منبع : تسنیم
یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 10:56
منبع: میز نفت
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟