تبلیغات در تلکسیران

گزارشی از ذخیره سازی میعانات روی دریا


?در حالی رسانه های بین المللی از آغاز ذخیره سازی میعانات گازی در دریا برای جلو گیری از حبس گاز توسط مسئولان صنعت نفت و گاز ایران خبر داده اند که با تشکیل بورس نفت در کوتاه مدت می‌توان اقدام به فروش میعانات گازی ذخیره شده کرد.
به گزارش میز نفت به نقل از فارس به تازگی رسانه‌های خارجی از کاهش صادرات میعانات گازی ایران خبر داده بودند به طوریکه رسما اعلام شده بود کره جنوبی که بزرگترین مشتری میعانات گازی ایران است به دلیل شرایط تحریم دیگر حاضر به خرید میعانات گازی از ایران نیست.

از طرف دیگر نیز اروپایی ها  که مدعی ادامه برجام بدون حضور آمریکا هستند نیز دیگر حاضر به خرید نفت و میعانات گازی به طور مستقیم از ایران نیستند.

با این شرایط تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که کمتر از 2 ماه دیگر آغاز می شود موجب شده است که ایران مجددا به استراتژی قبلی خود یعنی ذخیره سازی نفت بر روی دریا روی آورده است.

خبرگزاری های خارجی اعلام کرده اند افزایش نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا واکنشی از سوی ایران در برابر تحریم های جدید دولت ترامپ علیه صنعت نفت ایران است. این تحریم ها قرار است به صورت رسمی از اوایل ماه نوامبر اجرایی شود، اما خریدارانی همچون فرانسه، کره جنوبی و دیگران از همین حالا شروع به کاهش جدی خرید نفت از ایران کرده اند.

این سیاست درحالی از سوی مسئولان صنعت نفت و گاز ایران اتخاذ شده است که اگر استخراج میعانات گازی متوقف شود عملا تولید گاز نیز متوقف خواهد شد و این می تواند مشکلات بعدی را برای ایران به خصوص در فصل زمستان ایجاد کند.

بر اساس آمارهای بین المللی  تاکنون بخش عمده نفتکش‌های ایرانی، نفت را تنها برای چند هفته بر روی دریا ذخیره می‌کردند، در حالی که این مدت در طی تحریم‌های سال های 2012 تا 2016 به ماه‌ها می‌رسید. در ماه اوت، تقریبا تمام مشتریان اصلی نفت ایران خرید نفت از این کشور را نسبت به ماه آوریل، یعنی ماه قبل از خروج آمریکا از برجام کاهش دادند.

حداقل 5 تانکر نفتکش بیش از دو و نیم هفته است که در نزدیکی سواحل ایران لنگر انداخته اند. دو نفتکش حامل میعانات ایران نیز هفته‌هاست در نزدیکی سواحل دوبی متوقف مانده‌اند.

تانکرهای مورد استفاده برای ذخیره نفت متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران هستند. استفاده از نفتکش‌ها برای ذخیره سازی نفت ممکن است توانایی ایران برای صادرات نفت را محدود سازد، زیرا شرکت‌های تانکری بین المللی به سختی می توانند محموله های نفتی ایران را بیمه کنند. این امر سبب شده تا ایران بیش از پیش برای صادرات نفت خود به ناوگان تانکری خودش وابسته شود.

این گزارش حاکی است سیاست ذخیره سازی میعانات گازی روی آب می تواند سیاست موقت محسوب شود به شرط آنکه ایران به دنبال عرضه این محصول از طریق تشکیل بورس نفت باشد زیرا در شرایط فعلی احداث فاز چهارم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که در دستور کار مسئولان صنعت نفت قرار گرفته است زمان بر است و نمی تواند به زودی شرایط را برای مصرف میعانات گازی در داخل کشور فراهم کرد. در عین حال پروژه پر سر و صدای سیراف برای پالایش میعانات نیز بعد از گذشت چند سال هنوز هیچ پیشرفتی نداشته است.
جمعه 23 شهریور 1397 ساعت 17:33
منبع: میز نفت

سماجت عجیب برای انعقاد یک قرارداد غیرقانونی


ماجرای امضای قرارداد جمع آوری گازهای فلر 8 پالایشگاه پارس جنوبی همچنان پرحاشیه است به طوری که اخیرا علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، اقدامات وی برای انعقاد این قرارداد را به صورت خودسرانه تخلف عنوان کرده است.
به گزارش میزنفت، احمدی با سه بار تعویق بازنشستگی در نامه‌ای گفته است به دلیل عذاب وجدان برای هدر شدن ثروت ملی در فلرهای پارس جنوبی، دوباره به کار برگشته و حاضر شده از قید پاداش بازنشستگی خود بگذرد تا این قرارداد نهایی شود.

اقدامات خودسرانه وی برای ایجاد تعهد برای شرکت ملی نفت و امضای قرارداد با یک شرکت گمنام مالزیایی بدون صلاحیت و سوابق مقبول، با واکنش‌های منفی امور حقوقی شرکت ملی نفت و مدیرعامل این شرکت مواجه شده است.

با این وجود، این نماینده اسبق مجلس با تاکید بر اختیاری که از وزیر نفت دریافت کرده ، معتقد است هیچ تخلفی رخ نداده است  و دوباره از مدیریت امور حقوقی خواستار تنفیذ HOA با شرکت جرمن پاور شده است که با واکنش منفی شدید علی کاردر مواجه شده است بطوریکه وی عنوان نموده که با توجه به گزارشات امور حقوقی ، اقدام احمدی بدون انجام فرآیند و مجوز تخلف تلقی  و هرگونه تبعات حقوقی و مالی به عهده این نماینده مجلس پیشین است.

با این وجود، احمدی همچنان بر موضع خود اصرار دارد و برای برطرف کردن عذاب وجدان خود، سعی دارد تا پیش از بازنشستگی و مهلت 60 روزه تعهد سنگینی را برای شرکت ملی نفت ایجاد کند و این قرارداد را به امضا برساند. با وجود تاکید مدیرعامل شرکت ملی نفت و امور حقوقی این شرکت ، ولی احمدی از همه تلاش خود برای نهایی کردن این قرارداد تا قبل اجرای قانون جدید بهره می‌برد.
دوشنبه 26 شهریور 1397 ساعت 11:49
منبع: میز نفت

نگرانی درباره تسویه ریالی فروش نفت


ایرادات مطرح شده درباره مدل تسویه‌ ریالی نفت در بورس و امکان ایجاد رانت و فساد و امثال آن ناشی از یک تلقی غلط در مورد پارامترهای رقابت پذیری در سازوکار بورس است.
به گزارش میز نفت ، یکی از معضلات جدی اقتصاد کشور، وابستگی آن به درآمدهای نفتی است که به پاشنه آشیل کشور تبدیل شده و زمینه‌ اعمال فشار دشمن از این عرصه را فراهم کرده است. پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از اواسط آبان‌ماه احتمال ایجاد شرایطی مشابه اوایل دهه 90 و کاهش شدید میزان صادرات نفت کشور و درآمدهای نفتی وجود دارد. در نتیجه، بررسی راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

یکی از این راهکارها، فروش ریالی نفت در بورس است. برخی کارشناسان، ایراداتی را به این روش وارد می کنند و پیاده سازی این روش را در شرایط فعلی اقتصاد کشور فاقد کارآمدی لازم می دانند. یکی از مهمترین ایرادات بیان شده توسط این افراد، ناظر به نظام چندنرخی ارز است. در واقع منتقدین این روش معتقدند در شرایط کنونی شرکت‌های خصوصی نفت را با ارز 4200 تومان از سازوکار بورس دریافت می‌کنند و سپس دلار حاصل از فروش نفت را در بازار ثانویه با نرخ حدود 8000 هزار تومان به فروش می‌رسانند که این اختلاف زیاد قیمت زمینه‌ساز ورود دلالان به سازوکار بورس و شکل‌گیری رانت و فساد است.

به عنوان مثال، سید محسن قمصری، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در نشست بررسی ابعاد عرضه نفت در بورس در تاریخ 16 مردادماه امسال، با اشاره به چند نرخی بودن ارز در کشور گفت: «تا زمانی که ارز ما چند نرخی هست بورس ما نمی تواند موفق بشود چون قرار است که ما ریالی بفروشیم. ما در بورس، نفت را  با چه دلاری بفروشیم؟ با دلار 4200 تومانی، هشت هزار تومانی یا یازده هزار تومانی که روز گذشته معامله شده است؟ ما مخالفتی برای فروش نفت در بورس نداریم ولی نمی دانیم اگر قرار است بورس ریالی شود با این تعدد نرخ ارز به چه نرخی بفروشیم؟ قبل از این که اساساً بخواهیم وارد این قضیه بشویم، باید این مشکل را حل بکنیم چون اگر دولت بخواهد نفت را با نرخ 4200 تومانی بفروشد قطعاً اینجا رانت ایجاد می‌شود.

با نرخ یازده هزار تومانی ارز هم کدام سرمایه داری حاضر است نفت را بخرد؟». هم چنین علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرگزاری فارس در تاریخ 22 مردادماه درباره این موضوع گفت: «یکی از چالش‌های پیش روی عرضه نفت در بورس، نظام چند ارزی کشور است.

تفاوت قیمت نرخ ارز دولتی و بازار ثانویه زمینه را برای ورود سوداگران به بورس فراهم میکند که امکان بروز فساد و رانت را افزایش میدهد». غلامحسین حسن تاشکارشناس ارشد انرژی در قالب یادداشتی در تاریخ 8 مردادماه با طرح این سوال که اگر قرار است فروش نفت به صورت ریالی صورت گیرد، نرخ تبدیل ریال به دلار چه خواهد بود، نوشت: «در فضای واقعی و شناخته‌شده کسب‌و‌کار ایران، گرایش به استفاده از مابه‌التفاوت نرخ ارز، هم می‌تواند فشارهای رانت‌جویانه‌ای را به چنین بورسی تحمیل کند و هم می‌تواند موجب شود ارجحیت درآمدهای رانتی ناشی از استفاده از مابه‌التفاوت نرخ ارز نسبت به دقت در فروش نفت‌ خام به بهترین بازار و به بهترین قیمت برای استفاده بهتر از حاشیه سود، موجب بی‌دقتی در فروش، خراب‌کردن بازار نفت ‌خام ایران برای دستیابی هرچه‌سریع‌تر به ارز حاصله و بازی‌کردن با ارز شود. تجربه‌ای که متأسفانه به‌روشنی درباره پتروشیمی‌های خصوصی‌سازی‌شده که بعد از نفت بیشترین درآمد صادراتی را دارند، در پیش چشمان اقتصاد ما قرار دارد».

برای پاسخ دادن به ایراداتی که بیان شد، باید توجه داشت که در سازوکار بورس عرضه نفت در یک فضای رقابتی و به صورت ریالی انجام می‌شود. به طورکلی، برای تبدیل قیمت هر بشکه نفت به ریال دو پارامتر تاثیرگذار است: 1- قیمت هر بشکه نفت به دلار 2- قیمت هر دلار به تومان یا ریال. در واقع رقابت متقاضیان نفت در بورس حول حاصلضرب این دو پارامتر ( قیمت هر بشکه نفت به تومان) شکل می‌گیرد.

ایرادات مطرح شده درباره سازوکار تسویه‌ ریالی ناشی از یک سوء برداشت در مورد نحوه‌ شکل‌گیری رقابت بین دو پارامتر تاثیرگذار در قیمت نفت است. در واقع منتقدین این روش با ثابت فرض کردن پارامتر دوم یعنی قیمت هر دلار به تومان (مثلا 4200 تومان) به اشتباه تصور می‌کنند که در سازوکار بورس رقابت مشتریان، صرفا بر اساس پارامتر اول یعنی قیمت هر بشکه نفت خام به دلار صورت می‌گیرد. اما باید توجه داشت که اساسا در مدل تسویه‌ ریالی این نحوه‌ی رقابت پذیری مورد نظر نیست بلکه بنا به گفته کارشناسان در این مدل قیمت هر بشکه نفت به دلار در فضای غیررقابتی و براساس فرمول قیمت‌گذاری نفت کشور تعیین می شود ولی قیمت دلار به تومان براساس رقابت مشتریان داخلی صورت ‌گیرد.

به عنوان مثال، در مدل تسویه‌ ریالی، با توجه به فرمول قیمت گذاری نفت، قیمت نفت کشور بشکه‌ای 75 دلار تعیین می‌شود که این پارامتر غیرقابل تغییر و رقابت است. سپس رقابت بخش خصوصی بر مبنای نرخ تسعیر ارز (قیمت هر دلار به تومان) شکل‌ می‌گیرد که مثلا ممکن است پس از ایجاد رقابت، این مقدار به دلار 8000 تومانی ختم شود. فلذا در پایان پروسه نفت کشور به قیمت هر بشکه 75 دلار و هر دلار 8000 تومان یعنی هر بشکه 600 هزارتومان به فروش برسد.

در مجموع به نظر می‌رسد که ایرادات مطرح شده ناظر به نحوه‌ تسویه‌ ریالی بورس ناشی از یک تلقی غلط در مورد پارامترهای رقابت پذیر در سازوکار بورس است که در صورت فهم درست از پارامترهای رقابت‌پذیر در مدل تسویه‌ ریالی، ابهاماتی مانند ایجاد رانت و فساد و امثال آن نیز برطرف خواهد شد.منبع : فارس
دوشنبه 26 شهریور 1397 ساعت 09:40
منبع: میز نفت

آمریکا قادر به توقف کامل صادرات نفت ایران نیست


یک مقام ارشد ایرانی گفت، واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا فاصله عرضه و تقاضا در بازار کم است و تولیدکنندگان رقیب نمی‌توانند جای خالی نفت ایران را پر کنند.
به گزارش میز نفت ، یک مقام ارشد ایرانی گفت، واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا فاصله عرضه و تقاضا در بازار کم است و تولیدکنندگان رقیب نمی‌توانند جای خالی نفت ایران را پر کنند.

واشنگتن به‌دنبال توقف کامل صادرات نفت ایران است و قصد دارد از ماه نوامبر تحریم‌هایی را علیه بخش انرژی ایران به‌اجرا بگذارد. آمریکا همچنین عربستان و دیگر اعضای اوپک و روسیه را تشویق می‌کند تا برای پر کردن جای خالی نفت ایران تولید خود را افزایش دهند.

همزمانی کاهش صادرات نفت ایران با کاهش تولید نفت ونزوئلا و افت تولید در برخی کشورهای دیگر موجب شده تا قیمت نفت در هفته گذشته به بالای 80 دلار برسد.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک در اظهاراتی گفت، وجود «کمبود عرضه» در بازار نفت بدان معناست که آمریکا قادر به رسیدن به هدف خود یعنی به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیست. وی افزود: «هیچ جا ظرفیت تولید ذخیره وجود ندارد».

پیش از این یکی از مشاوران قدیمی وزارت انرژی عربستان نیز گفته بود، تحریم‌های فعلی آمریکا علیه ایران بعید است موجب توقف کامل صادرات نفت این کشور شود.

هرچند از ماه جولای به این طرف، بر اساس توافق اوپک و روسیه میزان تولید این سازمان افزایش داشته، اما افزایش تولید عربستان کمتر از رقمی بود که در ابتدا اعلام شده بود. کاظم‌پور نسبت به توانایی سایر تولیدکنندگان برای افزایش بیشتر تولید ابراز تردید کرد.منبع : تسنیم
شنبه 24 شهریور 1397 ساعت 11:54
منبع: میز نفت

ایران ذخیره سازی نفت روی دریا را آغاز کرد


در حالی که تحریم های نفتی امریکا علیه ایران تا کمتر از 2 ماه دیگر آغاز می شود، ایران مجددا به استراتژی قبلی خود یعنی ذخیره سازی نفت بر روی دریا روی آورده است.
به گزارش میز نفت ، در حالی که تحریم های نفتی امریکا علیه ایران تا کمتر از 2 ماه دیگر آغاز می شود، ایران مجددا به استراتژی قبلی خود یعنی ذخیره سازی نفت بر روی دریا روی آورده است.

افزایش نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا واکنشی از سوی ایران در برابر تحریم های جدید دولت ترامپ علیه صنعت نفت ایران است. این تحریم ها قرار است به صورت رسمی از اوایل ماه نوامبر اجرایی شود، اما خریدارانی همچون فرانسه، کره جنوبی و دیگران از همین حالا شروع به کاهش جدی خرید نفت از ایران کرده اند.

هری تچینگوئیریان، تحلیلگر بانک بی ان پی پاریبا در لندن گفت: «می توانیم انتظار داشته باشیم که به دلیل افزایش تاثیرگذاری تحریم های آمریکا در ماه های آینده میزان نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا افزایش یابد.»

بر اساس آمارهای تانکری، تاکنون بخش عمده نفتکش های ایرانی، نفت را تنها برای چند هفته بر روی دریا ذخیره می کردند، در حالی که این مدت در طی تحریم های سال های 2012 تا 2016 به ماه ها می رسید. در ماه اوت، تقریبا تمام مشتریان اصلی نفت ایران خرید نفت از این کشور را نسبت به ماه آوریل، یعنی ماه قبل از خروج آمریکا از برجام کاهش دادند.

حداقل 5 تانکر نفتکش بیش از دو و نیم هفته است که در نزدیکی سواحل ایران لنگر انداخته اند. دو نفتکش حامل میعانات ایران نیز هفته هاست در نزدیکی سواحل دوبی متوقف مانده اند.

تانکرهای مورد استفاده برای ذخیره نفت متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران هستند. استفاده از نفتکش ها برای ذخایره سازی نفت ممکن است توانایی ایران برای صادرات نفت را محدود سازد، زیرا شرکت های تانکری بین المللی به سختی می توانند محموله های نفتی ایران را بیمه کنند. این امر سبب شده تا ایران بیش از پیش برای صادرات نفت خود به ناوگان تانکری خودش وابسته شود.منبع : تسنیم
چهارشنبه 21 شهریور 1397 ساعت 09:55
منبع: میز نفت

اقدامی عجیب از سوی شرکت ملی نفت


نماینده مردم کهنوج در مجلس با اشاره به تخریب انبار استراتژیک ذخیره نفت در جنوب استان کرمان، گفت: تخریب به یکباره این انبار استراتژیک موجب نارضایتی مردم و اعتراض مردم شده است.
به گزارش میز نفت ، احمد حمزه با انتقاد از اقدام عجیب شرکت نفت مبنی بر تخریب انبار نفتی در جنوب استان کرمان، عنوان کرد: شرکت نفت هفته گذشته به دلایل نامعلوم و حتی بدون اطلاع مسئولان استانی اقدام به تخریب انبار ذخیره نفت در کهنوج می‌کند که این اقدام شرکت نفت جای سئوال دارد.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این انبار به عنوان ذخیره‌ای استراتژیک برای جنوب کرمان طراحی شده بود، افزود: انبار شرکت نفت واقع در کهنوج با هزینه‌ای چندین میلیاردی در حال ساخت بود که 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و 7 شهر جنوب استان کرمان را به لحاظ تأمین سوخت، پشتیبانی می‌‎کرد.

وی با یادآوری اینکه این اقدام شرکت نفت خسارات میلیاردی به استان کرمان وارد آورده است، ادامه داد: مردم کهنوج پس از اینکه از وقوع این ماجرا مطلع شدند در حاشیه نماز جمعه اعتراضاتی نسبت به این موضوع داشتند و این اقدام عجیب موجب ایجاد تشنج در جنوب کرمان شده و بروز نارضایتی‌های اجتماعی شده است.

بی اطلاعی مسئولان شرکت پالایش و پخش از تخریب انبار

حمزه ادامه داد: این موضوع از مسئولان کشوری شرکت پالایش و پخش نیز پیگیری شد که آن‌ها نیز از چنین اقدامی اظهار بی اطلاعی کردند و پاسخی برای این اقدام عجیب نداشتند.

این نماینده مردم در مجلس با تأکید بر اینکه خواسته مردم این است که این انبار بازسازی و در جای خودش تثبیت شود، گفت: از سوی دیگر باید ضمن شناسایی عوامل چنین اقدامی، با آن‌ها به شکل قاطع برخورد صورت گیرد.

سازمان بازرسی ورود کند

وی اضافه کرد: در شرایطی که با تخلفات چند میلیون تومانی در ادارات دولتی برخورد جدی صورت می‌گیرد و سازمان بازرسی  به صورت فوری به چنین پرونده‌های ورود می‌‎کند وارد آوردن این خسارت میلیاردی به انباری در کهنوج نیز باید پیگیری شود و با مسببان این مسئله برخورد جدی صورت گیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این انبار برای جنوب کرمان نقش حیاتی داشت و چنین ذخیره سوختی برای پدافند غیرعامل کشور از اهمیت بسزایی برخوردار بود؛ بنابراین بازسازی هرچه سریع‌تر آن یک ضرورت برای جنوب استان کرمان به شمار می‎آید.


منبع : خانه ملت
یکشنبه 18 شهریور 1397 ساعت 13:09
منبع: میز نفت
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟