گروه خبری سیاسی

علاقه‌مندی بخش خصوصی ترکیه برای توسعه سرمایه‌گذاری در ایران


خبرگزاری میزان- رئیس دفتر رئیس جمهور تسریع در معرفی رئیس ترکیه ای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را عامل موثری در پیشبرد همکاری ها دانست.
علاقه‌مندی بخش خصوصی ترکیه برای توسعه سرمایه‌گذاری در ایران

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، «محمود واعظی» که برای ابلاغ پیام حسن روحانی به رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا به سر می برد، عصر پنجشنبه و در ادامه دیدارهای خود با مقامات ترکیه با رخسار پیکچین وزیر تجارت ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

واعظی در این دیدار با اشاره به اراده روسای جمهور ایران و ترکیه برای افزایش همکاری های تجاری اقتصادی بین دو کشور و رسیدن به نقطه هدفگذاری شده، گفت: نقش بخش های خصوصی دو کشور در تحقق این هدف بسیار مهم است و باید آنها را به فعالیت بیشتر تشویق کرد.

وی افزود: ایران به سهم خود آماده است تا تسهیلات لازم را برای توسعه همکاری های دو کشور فراهم آورد.

واعظی تسریع در معرفی رئیس ترکیه ای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را عامل موثری در پیشبرد همکاری ها دانست.

وزیر تجارت ترکیه نیز در این ملاقات با تاکید بر اهمیت گسترش روابط بخش خصوصی دو کشور گفت: شرکت های ترکیه ای علاقه مند به تجارت و سرمایه گذاری در ایران هستند و اطلاع دارم که برخی از آنها در حال حاضر 2 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده اند. آنها آماده هستند در صورتیکه موانع سرمایه گذاری از میان برداشته شود و تسهیلات بیشتری تخصیص داده شود، میزان سرمایه گذاری خود در ایران را تا میزان قابل توجهی افزایش دهند.

وی ادامه داد: حجم تجارت موجود بین دو کشور با هدف سی میلیارد دلار تعیین شده از طرف روسای جمهور دو کشور فاصله دارد و باید بیشتر تلاش کنیم تا به این سقف برسیم.

انتهای پیام/

منبع: میزان

روحانی فرا رسیدن عید قربان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت


خبرگزاری میزان- ?رییس جمهوری اسلامی ایران، در پیام های جداگانه‌ای فرا رسیدن عید سعید قربان؛عید طنین انداز شدن نوای اطاعت و درخشش زیباترین جلوه های بندگی در برابر خالق یکتا را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت.
روحانی فرا رسیدن عید قربان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، رییس جمهور اسلامی ایران، در پیام های جداگانه‌ای فرا رسیدن عید سعید قربان؛ عید طنین انداز شدن نوای اطاعت و درخشش زیباترین جلوه های بندگی در برابر خالق یکتا را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت.

حجت الاسلام حسن روحانی در این پیام تصریح کرد: "با کمال مسرت، فرا رسیدن عید سعید قربان، عید طنین انداز شدن نوای اطاعت و درخشش زیباترین جلوه های بندگی در برابر خالق یکتا را صمیمانه تبریک می گویم. امیدوارم به یمن این عید فرخنده و با الهام گرفتن از آموزه های بلندمرتبه آن، تمامی مسلمانان جهان بتوانند مسیر تقرب و به اوج رسیدن در پیشگاه ملکوت را با سربلندی طی نموده و با تمسک به صفات والای پیامبران که همواره راهگشای خلق بوده اند و با رهایی از خویشتن خویش و با تسلیم در برابر معبود، بر خشونت، افراطی گری و زورمداری که گریبان گیر بشر امروز شده است، فائق آیند و شاهد گسترش صلح، آرامش، عدالت و دوستی در میان ملل اسلامی باشیم".

رئیس جمهور در بخش پایانی این پیام از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت، سعادت و شادکامی و برابری، برادری، سرافرازی و شکوفایی را برای مسئولان، مردم و کشورهای اسلامی مسالت کرده است.

انتهای پیام/

 

منبع: میزان

فعلا نمی‌توان برای مذاکره با اروپا «مدت» تعیین کرد/ با فرانسوی‌ها راحتر کار می‌کنیم تا آلمانی‌ها


خبرگزاری میزان- رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: به هیچ وجه نمی‌توانیم اروپا را یکپارچه ببینیم، بخشی از کشور‌ها موضع ملایم تری دارند که می‌توانیم با آن‌ها همکاری کنیم، اما برخی از کشور‌ها مواضع محکمتری دارند که نمی‌شود با آن‌ها همکاری کرد.
به هیچ وجه نمی‌توانیم اروپا را یکپارچه ببینیم/با فرانسوی‌ها راحت‌تر کار می‌کنیم تا آلمان‌ها/ در صورت وقت‌کُشی اروپایی‌ها در مذاکرات باید تصمیم‌گیری کنیم/هویت اتحادیه اروپا نباید در باکس آمریکا قرار گیردحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور درگفت‌و‌گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به مذاکرات ایران و اروپا در راستای ادامه اجرای برجام گفت: اگر کور سوی امیدی باشد که منافع ایران با این مذاکرات تامین شود ما باید ادامه بدهیم و اگر احساس کنیم که این مذاکرات سرکاری است و منافع ما را تامین نمی‌کند و تنها وقت کُشی می‌شود آن موقع زمانی است که جمهوری اسلامی ایران باید تعیین تکلیف کند.

وی تاکید کرد: این مذاکرات بستگی به زیرکی دستگاه دیپلماسی ما دارد که بتواند اراده خود را به طرف مقابل غالب کند.

رئیس«کمتیه هسته‌ای» کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به هیچ وجه نمی‌توانیم اروپا را یکپارچه ببینیم، بخشی از کشور‌ها موضع ملایم تری دارند که می‌توانیم با آن‌ها همکاری کنیم، اما برخی از کشور‌ها مواضع محکمتری دارند که نمی‌شود با آن‌ها همکاری کرد.

وی بیان کرد: تلاش ما این است که اتحادیه اروپا با هویت اتحادیه بودنش در مجموعه و باکس آمریکا قرار نگیرد، باید گفت درحال حاضر مواضع آلمان با فرانسه در قالب مذاکرات کاملا متفاوت است لذا ما با فرانسوی‌ها راحت‌تر کار می‌کنیم تا آلمان‌ها. بنابراین در این مقطع باید تفاوت ایجاد کرد و در دیپلماسی هم هنر، هنری است که شما باید بتوانی مواضع را تفکیک و یارگیری بیشتری برای خود داشته باشی.

حجت الاسلام ذوالنور با بیان اینکه عرصه دیپلماسی بسیار متغیر و انعطاف پذیر است ،اظهارداشت: ما باید هنرمان این باشد تا با یک اهداف کلی دراز مدت،آنهم در جهت تامین منافع ملی کشور تاکتیک‌های درستی داشته باشیم تا متناسب با شرایط، تاکتیک خود را تغییر دهیم بنابراین فعلا نمی‌توان حتی برای این مذاکره مدت تعیین کرد.

انتهای پیام/
منبع: میزان

بانک‌های ایرانی آماده همکاری برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی هستند


خبرگزاری میزان- دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: بانک‌های ایرانی آماده همکاری برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی هستند که در صورت موافقت بانک مرکزی عراق، این بانک‌ها فعالیت خود را در عراق آغاز خواهد کرد.
بانک‌های ایرانی آماده همکاری برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی هستند
پیگیری مسائل مربوط به تفاهم نامه و بررسی روند صدور روادید اربعینبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، شهریار حیدری در جلسه ستاد مرکزی اربعین که با حضور سفیر عراق در ایران، عصر امروز در وزارت کشور برگزارشد، گفت: به لطف خدا و برکت خون امام حسین(ع)، برنامه‌های سال گذشته اربعین به خوبی انجام شد و مورد توجه مقامات دو کشور قرار گرفت، به گونه‌ای که مقام معظم رهبری درباره مراسم اربعین صحبت و در خصوص نحوه برگزاری این مراسم قدردانی کردند.

وی افزود: اربعین مراسم گسترده و با عظمتی است که نیازمند برنامه ریزی جدی و از قبل پیش بینی شده است. سال گذشته بلافاصله پس از پایان مراسم اربعین حسینی، برنامه ریزی‌ها برای مراسم امسال را آغاز کردیم و امیدواریم که این مراسم بهتر از سال گذشته برگزار شود.

وی تاکید کرد: سال گذشته در نتیجه مدیریت خوب و هماهنگی و انسجام همه اعضاء مراسم به نحو بسیار باشکوهی برگزار شد، خصوصا در زمینه برقراری نظم و امنیت بسیار موفق بودیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین اظهار داشت: سال گذشته کمترین ضعف و مشکل را در مراسم اربعین داشتیم، اما در عین حال با برنامه ریزی و همکاری بیشتر نقاط ضعف ناچیز سال گذشته را نیز نخواهیم داشت.

وی در همین راستا افزود: وضعیت و نحوه صدور روادید اربعین و بازگشایی مرز خسروی از جمله مشکلات سال گذشته بود که امیدواریم امسال برطرف شود.

حیدری با اشاره به اینکه مراسم اربعین برای مقامات کشور عراق نیز بسیار بااهمیت است، افزود: یکی دیگر از موضوعات مهم امضای تفاهم نامه دو کشور در خصوص برگزاری مراسم اربعین است که مقدمات این کار انجام شده و پیش نویس تفاهم نامه برای امضا از سوی وزرای محترم کشور ایران و عراق آماده است که پس از تعیین زمان مناسب با سفر وزیر محترم کشور ایران به بغداد این تفاهم نامه امضا خواهد شد.

وی ادامه داد: موضوع بعدی بحث بازگشایی مرز خسروی است که سال گذشته نیز از سوی مقامات ایران و خصوصا شخص وزیر کشور پیگیری شد، اما درنهایت این مرز باز نشد که امیدواریم با اعلام آمادگی کشور عراق بتوانیم مرز خسروی را برای مراسم اربعین امسال بازگشایی کنیم.

حیدری همچنین در خصوص صدور روادید گفت: درخواست‌های زیادی از استان‌های مختلف برای فعال کردن دفاتر موقت صدور روادید اربعین داشتیم که امیدواریم با موافقت کشور عراق تعداد دفاتر دوازده گانه سال گذشته، امسال افزایش یابد.

وی اشاره کرد: بانک‌های ایرانی آماده همکاری برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی هستند که در صورت موافقت بانک مرکزی عراق، این بانک‌ها فعالیت خود را در عراق آغاز خواهد کرد.

در ادامه این دیدار موسوی سفیر عراق در تهران ضمن قدردانی از تلاش‌های ستاد مرکزی اربعین گفت: افتخار بزرگی است که رهبران و علمای دینی دو کشور از ما خادمان زائران حسینی راضی هستند، چرا که اگر رهبران ما از ما راضی و خشنود باشند، خداوند نیز از ما راضی خواهد بود. اگر رهبران ما نبودند، ما نیز ارزش و جایگاهی نداشتیم که از خداوند متعال برای مراجع و علمای دینی مان سلامت و توفیق روز افزون را خواستاریم.

وی در ادامه تاکید کرد: با امضای تفاهم نامه اربعین که به صورت کامل و جامع به تمام مسائل در آن اشاره شده است، می‌توان همکاری‌ها را تقویت کرد و نقاط ضعف سال گذشته را نیز برطرف کرد.

موسوی خاطرنشان کرد: امضای این تفاهم نامه اولویت ماست چراکه براساس این تفاهم نامه دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط دو کشور به راحتی می‌توانند همکاری و هماهنگی لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: دولت عراق پذیرای تمام پیشنهادات ایران در راستای برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین است، در نتیجه تمام درخواست ستاد مرکزی اربعین بررسی و در اسرع وقت به آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

سفیر عراق در پایان ضمن اشاره به تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد: دشمنان ایران قدرت و توانایی ایران را می‌شناسند و از آن می‌ترسند. من همواره ماجرای طبس را یادآوری می‌کنم و می‌گویم خداوند یار و یاور ایران است و شما را در مسیر پیروزی بر دشمنانتان یاری می‌دهد.

وی با اشاره به سخنان اخیر نخست وزیر عراق گفت: این سخنان صرفا مربوط به موضوع مبادلات با دلار بود، درحالی که روابط ایران و عراق مانند رابطه مرگ و زندگی است و این رابطه خط قرمز و استراتژی اصلی کشور ماست. همانطور که رئیس جمهور ما نیز تاکید کرد ایران مانند برادر ماست و ما درکنار ایران خواهیم ماند.

موسوی خاطرنشان کرد: مسلما رفتار یک کشور نمی‌تواند تاثیری بر روابط ایران و عراق بگذارد و ما هرگز ایران را در تحریم‌ها تنها نخواهیم گذاشت. همانطور که ایران هیچ وقت ملت عراق را تنها نگذاشت و ما خدمات ایران به کشورمان را هرگز فراموش نمی‌کنیم. ما برادر هستیم و روابطمان جداشدنی نیست.
 
انتهای پیام/
منبع: میزان

شرکت گاز سهم 92 میلیارد تومانی «استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» را نداده است/ پرداخت 75 میلیارد تومان تا آخر شهریور/ تشکیل پرونده در دادسرای دیوان محاسبات


خبرگزاری میزان- سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: شرکت ملی گاز طی سال‌های 94 تا 96 رقمی بالغ بر 92.5 میلیارد تومان سهم سازمان «نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشو» را از محل «تخصیص عوارض گاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» پرداخت نکرده است.
شرکت گاز سهم 92 میلیارد تومانی «استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» را نداده است/ پرداخت 75 میلیارد تومان تا آخر شهریور/ تشکیل پرونده در دادسرای دیوان محاسبات
شرکت ملی گاز سهم 92 میلیارد تومانی «استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» را نداده است/ پرداخت 75 میلیارد تومان یه این سازمان تا آخر شهریور/ تشکیل پرونده در دادسرای دیوان محاسبات علیه شرکت ملی گازصدیف بدری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: شرکت ملی گاز طی سال‌های 94 تا 96 رقمی بالغ بر 92.5 میلیارد تومان سهم سازمان «نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشو» را از محل «تخصیص عوارض گاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» پرداخت نکرده است.

وی افزود: این مسئله اخیرا در کمیسیون عمران مجلس بررسی و قرار شد شرکت ملی گاز حداکثر ظرف یک هفته آینده 92.5 میلیارد تومان به سازمان «نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشو» پرداخت کند تا مدارس این منابع را صرف استانداردسازی بخاری‌ها و در جهت اصلاح سیستم گرمایشی هزینه کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: شرکت گاز یک ریال هم طی سه ماهه اول سال 97 بهسازمان «نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشو» پرداخت نکرده است. مقرر شد تا آخر شهریور ماه 75 میلیارد تومان به این سازمان پرداخت کند.

بدری در پایان گفت: در همین رابطه در دادسرای دیوان محاسبات علیه شرکت ملی گاز پرونده‌ای تشکیل شده است.

انتهای پیام/
منبع: میزان

دستاورد‌های وزارت دفاع خوابی را که دشمنان برای کشورمان دیده‌اند آشفته می‌کند


خبرگزاری میزان- نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: این تصور و این دستاوردی که امروز در حوزه دفاعی در کشور داریم، دیگر خوابی را که دشمنان برای کشورمان دیده است آشفته می‌کند و دشمنان به این راحتی نمی‌توانند تجاوزی به کشور ما داشته باشند.
دستاورد‌های وزارت دفاع خوابی را که دشمنان برای کشورمان دیده‌اند آشفته می‌کند
دستاورد‌های وزارت دفاع خوابی را که دشمنان برای کشورمان دیده‌اند آشفته می‌کندبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، مسعود پزشکیان بااشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس که با حضور وزیر ئفاع برگزار شد، گفت: وزیر دفاع و امور پشتیبانی امروز میهمان جلسه غیر علنی مجلس درآستانه 31 مرداد روز صنعت دفاعی کشور بود.

وی افزود: وزیر محترم دفاع به همراه فرماندهان ارشد و امیران و جمعی از مسئولین وزارت دفاع در جلسه غیر علنی حضور داشتند و گزارشی درباره دستاورد‌ها، تلاش‌ها و زحماتی که عزیزانمان در وزارت دفاع و اقدامات بسیار شایسته‌ای که انجام شده، ارائه کردند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این تصور و این دستاوردی که امروز در حوزه دفاعی در کشور داریم دیگر خوابی را که دشمنان برای کشورمان دیده است آشفته می‌کند و دشمنان به این راحتی نمی‌توانند تجاوزی به کشور ما داشته باشند.

پزشکیان تصریح کرد: ما از همه این عزیزان که در وزارت دفاع با کمترین امکانات بیشترین دستاورد‌ها را بر کشور ایجاد کردند تشکر و قدردانی می‌کنیم و هم در مجلس و هم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات و هم در کمیسیون اقتصادی پیگیر افزایش قدرت دفاعی در سال جاری و سال آینده خواهیم بود.

انتهای پیام/
منبع: میزان
>