گروه خبری سیاسی

تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه


خبرگزاری میزان- رئیس دفتر رئیس جمهور با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این کشور ملاقات و مسائل مورد علاقه دو کشور در عرصه های مختلف دو جانبه به ویژه اقتصادی و منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.
تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، «محمود واعظی» فرستاده ویژه رییس جمهور کشورمان به ترکیه با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این کشور ملاقات و مسائل مورد علاقه دو کشور در عرصه های مختلف دو جانبه به ویژه اقتصادی و منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

وی در این دیدار با بیان اینکه خوشبختانه روابط دو کشور از هر لحاظ در حال گسترش است، گفت: روسای جمهوری دو کشور نقشه راه خوبی برای رسیدن به هدف تجارت 30 میلیارد دلاری ترسیم کرده اند.

واعظی همچنین با تقدیر از مواضع شجاعانه اردوغان و چاووش اوغلو در مورد تحریم های یکجانبه آمریکا افزود: کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام هستند، و پیشنهادهایی در مورد امور بانکی و نفت به ما ارایه داده اند. وضعیت منطقه ای مهم است و خوشحالیم که روند آستانه و سوچی گام به گام به پیش می رود و معتقدیم باید تلاش هایمان را برای حل و فصل مشکلات سوریه افزایش دهیم.

واعظی ادامه داد: ما با همکاری یکدیگر می توانیم گام های خیلی مهمی برای تامین و تحکیم صلح و ثبات منطقه برداریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: از علاقه تجار ترکیه برای تجارت و سرمایه گذاری در ایران استقبال می کنیم و باید تلاش کنیم در هر دو طرف موانع و مشکلات برطرف شود. روان سازی همکاری های بانکی کمک بزرگی به تقویت این همکاری ها تجاری و اقتصادی می کند.

همچنین در این دیدار چاووش اوغلو نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن فرصت انجام این سفر برای گفت و گو پیرامون توسعه هر چه بیشترهمکاری ها تاکید کرد: تحریم ها و فشارهای متوجه ایران را درست و قابل قبول نمی دانیم و آن را در هر فرصتی در ملاقات های دوجانبه و عمومی بیان می کنیم و توضیح می دهیم که این اقدامات چقدر صلح را در منطقه مورد تهدید قرار می دهد.

وزیر خارجه ترکیه افزود: مواضع معتدل و مدبرانه ایران در مسایل مختلف از جمله مربوط به خروج امریکا از برجام را تقدیر می کنیم و معتقدیم همکاری این کشور با اتحادیه اروپا شایان تقدیر است.

چاووش اوغلو گفت: ما صراحتا اعلام داشته ایم که تحریم های یکجانبه اخیر علیه ایران را اجرا نخواهیم کرد. تحریم های آمریکا علیه دو وزیر کشور ترکیه را نیز بی نتیجه می دانیم و بر این باوریم که مسائل از طریق دیپلماسی قابل حل است.

وی ادامه داد: دولت ما جدیدا تشکیل شده است و به زودی وزیر کمیسیون مشترک، تعیین و مذارکرات در چهارچوب کمیسیون های مشترک دو کشور آغاز می شود. تجار ترکیه علاقه مند به کار و سرمایه گذاری در ایران هستند، باید تشویقات اضافه ای برای جذب بیشتر آنها ارایه شود.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به شرایط پیچیده منطقه ای برلزوم تقویت همکاری های دو کشور در این عرصه تاکید کرد و گفت: تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه است.

انتهای پیام/

پیام تبریک رئیس مجلس در پی انتخاب اسد قیصر به عنوان رئیس مجلس پاکستان


خبرگزاری میزان- رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی انتخاب اسد قیصر به عنوان رئیس مجلس ملی پاکستان را به وی تبریک گفت.
پیام تبریک رئیس مجلس در پی انتخاب اسد قیصر به عنوان رئیس مجلس پاکستان

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی لاریجانی در پیامی انتخاب اسد قیصر به عنوان رئیس مجلس ملی پاکستان را به وی تبریک گفت.

 

متن این پیام به شرح زیر است:

جناب آقای اسد قیصر
رئیس محترم مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان

السلام علیکم و رحمة الله وبرکاته

مایلم بهترین تبریکات و تهنیت‌های خود را به مناسبت انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس مجلس ملی پاکستان ابراز نمایم.

با تاکید بر نقش مهم مناسبات پارلمانی در رشد و تقویت روابط دوستانه، امیدوارم در دوره پیش رو با مساعی مشترک و بهره‌مندی از ظرفیت و توانمندی‌های مجالس دوکشور، همکاری‌های فی مابین، در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بیش از پیش توسعه و گسترش یابد.

فرصت را مغتنم شمرده، سلامتی و توفیق روزافزون جنابعالی، سربلندی و بهروزی نمایندگان محترم، دولت و ملت کشور دوست و مسلمان جمهوری اسلامی پاکستان را از درگاه خداوند منان مسئلت می‌نمایم.

انتهای پیام/

هیئت دولت با تأسیس نمایندگی کنسولی ایران در شهر بن آلمان موافقت کرد


خبرگزاری میزان- هیئت دولت در جلسه امروز با پیشنهاد وزارت امورخارجه مبنی بر تأسیس نمایندگی کنسولی جمهوری اسلامی ایران در شهر بن آلمان موافقت کرد.
هیئت دولت با تأسیس نمایندگی کنسولی ایران در شهر بن آلمان موافقت کرد
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، هیئت وزیران در جلسه امروز صبح خود که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین روحانی  برگزار شد با پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری همدان مبنی بر تشکیل ستاد ملی سیاست گذاری همدان و ستاد برنامه ریزی و اجرایی استان همدان به منظور میزبانی شایسته این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشور‌های آسیایی مجمع گفت و گوی همکاری آسیا موافقت کرد.
 
برگزاری برنامه‌های کلان و موثر توسعه گردشگری با تأمین نیاز‌ها و زیرساخت‌های گردشگری، شناساندن ظرفیت‌های گردشگری با تهیه و تدوین مجموعه آثاری در زمینه تاریخ، مفاخر، جاذبه‌های گردشگری، آثار و ابنیه‌های تاریخی و توانمندی‌ها و غنای فرهنگی شهر همدان، از جمله اهداف تشکیل ستاد‌های یاد شده است.

تأسیس نمایندگی کنسولی ایران در شهر بن آلمان
دولت با توجه به تراکم جمعیت مراجعان و متقاضیان خدمات کنسولی به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در شهر فرانکفورت آلمان که بخش اعظم آن‌ها هموطنان ساکن محدوده شهر‌های بن و کلن هستند و برای دریافت خدمات کنسولی ناچار به طی مسافت بیش از 170 کیلومتری فاصله بین این دو شهر با فرانکفورت می‌باشند، با پیشنهاد وزارت امورخارجه مبنی بر تأسیس نمایندگی کنسولی جمهوری اسلامی ایران در شهر بن آلمان موافقت کرد.

ترخیص کالا‌های معاف از پرداخت سود بازرگانی کماکان طبق سنوات گذشته خواهد بود
با تصویب هیئت وزیران، گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف شد نسبت به ترخیص کالا‌هایی که طبق قوانین و مقررات مربوط و یا شرایط مصوب از پرداخت تمام یا قسمتی از حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف هستند، کماکان طبق شرایط مقرر در قوانین و مقررات مربوط اقدام نماید.

دولت لایحه موافقت‌نامه تأسیس مرکز توسعه مدیریت آسیا و اقیانوسیه برای اطلاعات بلایا را مصوب کرد
دولت در ادامه، لایحه موافقتنامه تأسیس مرکز توسعه مدیریت آسیا و اقیانوسیه برای اطلاعات بلایا را به تصویب رساند.

طرف‌های موافقت‌نامه مذکور، دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد بوده و صلاحیت‌های مرکز یاد شده شامل عقد قرارداد، تحصیل و واگذاری دارایی منقول و غیرمنقول و اقامه دعوی حقوقی خواهد بود.

بدهی شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور به بانک تجارت به حساب بدهی دولت انتقال یافت
با تصویب هیئت وزیران، بدهی شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور به بانک تجارت در خصوص طرح آزادراه تهران-شمال بابت اصل و سود تضمین شده تسهیلات دریافتی به مبلغ دو هزار و 630 میلیارد و 452 میلیون ریال به بدهی دولت منتقل شد و سرمایه دولت در شرکت مذکور معادل مبلغ بدهی انتقال یافته، افزایش یافت.

اعلام نظر دولت در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس
هیئت وزیران در ادامه جلسه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.
 
انتهای پیام/

ستاد تنظیم بازار مایحتاج مردم مثل برج، گوشت و روغن را کنترل کند


خبرگزاری میزان- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مایحتاج مردم مانند برنج، گوشت و روغن است که باید ستاد تنظیم بازار آن را کنترل کند، در صورتی که توانایی تنظیم بازار وجود نداشته باشد، باید راهکار دیگری را در نظر گرفت.
ستاد تنظیم بازار مایحتاج مردم مثل برج، گوشت و روغن را کنترل کند
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی لاریجانی که به قم سفر کرده است، امروز در نشست کارگروه تنظیم بازار اظهار داشت: مایحتاج مردم مانند برنج، گوشت و روغن است که باید ستاد تنظیم بازار آن را کنترل کند، در صورتی که توانایی تنظیم بازار وجود نداشته باشد، باید راهکار دیگری را در نظر گرفت، براساس بخشنامه کالا‌ها باید 10 درصد افزایش قیمت داشته و نباید برند‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیا خیال کارگروه از تنظیم بازار راحت است؟ و با این مکانیزم می‌توان به هدف تنظیم بازار دست یافت؟ گفت: مسئله کالا‌های اساسی بسیار مهم است، مانند سایر امور نیز، ارز 4200 تومانی به کالا‌های اساسی داده می‌شود، پس قیمت آن‌ها باید کنترل شود.

تمامی کالا‌های اساسی با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود
وی با اشاره به اینکه اگر مکانیزم فعلی تنظیم بازار پاسخگو نیست، باید کارت هوشمندی در نظر گرفته شود، ادامه داد: کل نهاده‌های دامی، کالا‌های اساسی و دارو‌ها با ارز 4200 تومانی وارد می‌شوند و قیمت آن‌ها تغییر چشمگیری نداشته است، صادرات محصولاتی نیز که در داخل کشور به آن‌ها نیاز داریم، ممنوع شده است.

باید مکانیزم تازه‌ای برای تامین کالا‌های اساسی مردم در نظر گرفت
لاریجانی با تاکید بر اینکه برای تنظیم بازار کالا‌های اساسی که مایحتاج مردم هستند؛ باید مکانیزم جدیدی در نظر گرفت تا با قیمت روشن و مشخص به دست مردم برسند، عنوان کرد: مسئله کنترل قیمت‌ها در شرایط فعلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، باید کالا‌های کشف شده در انبار‌ها به منظور احتکار سریعا به چرخه توزیع وارد شوند، همچنین باید در نظر گرفت که کالا‌های احتکار شده‌ای که از انبار‌ها کشف می‌شودچگونه دربازار‌ها توزیع شوند، زمانی که در تلویزیون نشان داده می‌شود که احتکار صورت گرفته این تصور شکل می‌گیرد که همه در حال احتکار هستند، در حالی که اینگونه نیست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تولیدکننده مواد اولیه را با ارز 4200 تومانی وارد کرده؛ اما محصول نهایی را با قیمت 9000 تومانی به فروش می‌رساند که امکان کنترل آن نیز وجود ندارد، گفت: بازار زمانی که به سمت قیمت دلار 9000 تومانی حرکت کرده، همه بر روی دلار 9000 تومانی حساب می‌کنند، منطق اینکه ارز به دو قسمت برای کالا‌های اساسی و غیراساسی تقسیم شود، به نفع صادرات است و رانت را از بین می‌برد.

مایحتاج اصلی مردم باید با قیمت روشن و پایینی به دست آن‌ها برسد
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه کنترل و تعیین میزان افزایش قیمت نان در شهر‌های مختلف، روش‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ اما اگر به راهکار مناسبی دست پیدا کردید، آن را اعلام کنید تا در کل کشور مورد استفاده قرار گیرد، تصریح کرد: قیمت نهاده‌های دامی وارداتی با ارز 4200 تومان کنترل شده است، مایحتاج اصلی مردم باید با قیمت روشن و پایینی به دست آن‌ها برسد، اقلامی مانند گوشت، نان و شیر از این قبیل کالا‌ها هستند.

طبق گزارش خانه ملت، وی در پایان خاطرنشان کرد:سوال این است که با تخصیص ارز 4200 تومانی به کالا‌های اساسی آیا تضمین می‌شود که کالا با قیمت روشن و ثابت به دست مردم برسد یا اینکه مکانیزم کارت هوشمندی طراحی شود تا مردم به میزان تعیین شده کالای اساسی دریافت کنند.

انتهای پیام/

اوضاع امروز کشور از نظر مسائل اقتصادی و آشفتگی بازار به ویژه سکه و ارز اسباب نگرانی است


خبرگزاری میزان- رئیس مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از برخی نابسامانی‌های اقتصادی و بروز مشکلات معیشتی برای مردم گفت: اوضاع امروز کشور از نظر مسائل اقتصادی و آشفتگی بازار به ویژه بازار سکه و ارز اسباب نگرانی است.
اوضاع امروز کشور از نظر مسائل اقتصادی و آشفتگی بازار به ویژه سکه و ارز اسباب نگرانی است
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، جلسه کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری به ریاست آیت‌الله احمد جنتی در تهران برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه آیت‌الله جنتی رئیس کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری ضمن تبریک حلول ماه ذی‌الحجه و اعیاد این ماه شریف با انتقاد از برخی نابسامانی‌های اقتصادی و بروز مشکلات معیشتی برای مردم گفت: اوضاع امروز کشور از نظر مسائل اقتصادی و آشفتگی بازار به ویژه بازار سکه و ارز اسباب نگرانی است.

وی با اشاره به اینکه این شرایط موجب در تنگنا قرار گرفتن مردم در معیشت شده است، افزود: این وضعیت ممکن است برخی آسیب‌های اجتماعی را به دنبال داشته باشد، لذا همه به ویژه دولتمردان وظیفه دارند با دادن امید به جامعه برای اصلاح وضع موجود و بهتر شدن اوضاع اقتصادی کشور مثل اول انقلاب حرکت انقلابی کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: انقلاب اختصاص به سال 57 ندارد، در حال حاضر هم تمام ارکان نظام باید انقلابی باشند و امروز با یک حرکت انقلابی می‌توان اوضاع را اصلاح کرد و لازم است که واقعاً این حرکت شروع شود.

آیت‌الله جنتی با تأکید بر اینکه دشمن تلاش می‌کند مردم را نسبت به نظام و آینده انقلاب نگران کند، گفت: آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی همیشه در حال توطئه بوده و اخیراً نیز در تلاش هستند مردم را برای شورش و تقابل با نظام تحریک کنند، اما با کمک خداوند و همراهی مردم و مسئولان، دشمنان انقلاب بالاخص آمریکا این آرزو را به گور خواهند برد.

رئیس مجلس خبرگان اظهار داشت: مقام معظم رهبری مکرراً از نهاد‌هایی مانند حوزه علمیه، خبرگان رهبری، شورای نگهبان و سایر دستگاه‌ها خواسته‌اند انقلابی باشند و انقلابی عمل کنند و اگر مردم از مسئولان، عمل انقلابی ببینند قطعاً پشتیبانی خواهند کرد و با دلگرمی پشت نظام خواهند ایستاد.

آیت‌الله جنتی در پایان ضمن قدردانی از اقدام انقلابی قوه قضائیه و تدبیر رئیس دستگاه قضا در برخورد قاطعانه با مفسدان اقتصادی گفت: لازم است دادگاه مفسدان و اخلالگران اقتصادی به صورت علنی برگزار شود؛ چراکه برگزاری دادگاه‌های علنی این افراد بر اعتماد عمومی جامعه اثر مثبت می‌گذارد و مردم را به انقلاب و نظام دلگرم می‌کند.
 
انتهای پیام/

تمامی سایت‌های هسته‌ای بازدید می‌شوند


خبرگزاری میزان- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق برنامه‌های این کمیسیون بناست ظرف 15 روز آینده بازدید‌هایی از سایت‌های هسته‌ای انجام شود.
تمامی سایت‌های هسته‌ای بازدید می‌شوند
محمدابراهیم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، از دور جدید بازدید‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از سایت‌های هسته‌ای خبر داد.

وی افزود: طبق برنامه‌های کمیسیون بناست ظرف 15 روز آینده بازدید‌هایی از سایت‌های هسته‌ای انجام شود البته هنوز برنامه اجرایی آن تدوین نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: طبق برنامه‌های کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار است یک دور تمام سایت‌های هسته‌ای مورد بازدید قرار گیرد تا آخرین وضعیت آن‌ها بررسی شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در حال حاضر منتظریم رئیس کمیته هسته‌ای مجلس برنامه بازدید از سایت‌های هسته‌ای را تهیه و به نمایندگان اعلام کند تا این بازدید‌ها انجام شود.
 
انتهای پیام/
>