گروه خبری سیاسی

اذعان سرکرده گروهک تروریستی منافقین به نقش داشتن در اغتشاشات ماه گذشته


خبرگزاری میزان- سرکرده گروهک تروریستی منافقین، در مصاحبه با یک روزنامه سعودی به نقش این گروهک تروریستی در برخی اغتشاشات اخیر در ایران، اذعان کرد.
اذعان سرکرده گروهک تروریستی منافقین به نقش داشتن در اغتشاشات ماه گذشته

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، مریم رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین، در مصاحبه با یک روزنامه سعودی به نقش این گروهک تروریستی در برخی اغتشاشات اخیر در ایران، اذعان کرد.

این عنصر تروریستی به روزنامه سعودی گفته است که آنچه که اخیرا در ایران به وقوع پیوست فعالیت مجاهدین خلق(منافقین) در شهرهای مختلف بود و پایگاه‌های مجاهدین خلق(منافقین) و مراکز شورش وابسته به آنها نقش بزرگی در شورش‌های اخیر در ایران ایفا کردند.

انتهای پیام/

اهدا 20 هزار کمک هزینه خرید جهیزیه برای زوج‌های جوان نیازمند


خبرگزاری میزان- همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) با دستور تولیت آستان قدس رضوی، معاونت امداد مستضعفین 20 هزار کمک هزینه خرید جهیزیه از کالا‌های ایرانی در اختیار زوج‌های جوان نیازمند قرار می‌دهد.
اهدا 20 هزار کمک هزینه خرید جهیزیه برای زوج‌های جوان نیازمند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان،همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) با دستور تولیت آستان قدس رضوی، معاونت امداد مستضعفین 20 هزار کمک هزینه خرید جهیزیه از کالا‌های ایرانی در اختیار زوج‌های جوان نیازمند قرار می‌دهد.

 

انتهای پیام/

نامه‌ی اخیر رئیس قوه‌ی قضائیه، یک گام مهم مثبتی برای مقابله با فساد و مفسد اقتصادی است/ اگر عملکرد‌ها بهتر و با تدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد


خبرگزاری میزان- هزاران نفر از اقشار مختلف مردم پیش از ظهر امروز (دوشنبه 22 مرداد) با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.
نامه‌ی اخیر رئیس قوه‌ی قضائیه، یک گام مهم مثبتی برای مقابله با فساد و مفسد اقتصادی است/ اگر عملکرد‌ها بهتر و با تدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم صبح امروز (دوشنبه) در حسینیه امام خمینی(ره) با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

مشروح خبر و تصاویر تکمیلی متعاقباً منتشر خواهد شد.
 

گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به شرح زیر است:

آحاد مردم مشکلات معیشتی امروز را احساس می‌کنند. یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند و این گرانی مواد غذایی و مسکن و... روی مردم فشار می‌آورد.

کاهش ارزش پول ملی از مشکلات کنونی اقتصاد کشور است.

وقتی قیمت ریال این‌جور پایین می‌آید، آن کارمند روزمزد است که برایش چیزی نمی‌ماند.

کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد، اما عمده‌ی تأثیر مربوط به عملکردهاست.

اگر عملکرد‌ها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد.

مثلاً در همین قضیه‌ی ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوه‌ی مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است. وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد؛ نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.

 نامه‌ی اخیر رئیس قوه‌ی قضائیه، یک گام مهم مثبتی برای مقابله با فساد و مفسد اقتصادی است. مفسد باید مجازات شود.

وقتی با فساد و مفسد مقابله صورت گیرد، جیغ‌وداد‌هایی بلند می‌شود. من چندین سال پیش نامه نوشتم به سران سه قوه و نوشتم که فساد یک اژد‌های هفت‌سر است که باید به‌طور کامل با آن مقابله شود. این را بدانید بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد.

(شعار حاضران: مفسد اقتصادی اعدام باید گردد)

اجازه بدهید، شما مگر دادگاهید؟ فضاسازی نکنید، بعضی‌ها ممکن است اعدامی باشند و بعضی ممکن است حبسی باشند. بنده نوشته‌ام مقابله باید عادلانه و بادقت انجام شود.

بنده از قدیم با فساد و مفسدین مبارزه می‌کردم و الان هم عقیده‌ام همین است.

اما بعضی افراطی حرف می‌زنند و می‌گویند همه فاسدند و از تعبیر فساد سیستمی استفاده میکنند؛ این‌جوری نیست. درست است فساد کمش هم زیاد است. اما افراط و تفریط در همه‌ی زمینه‌ها غلط است.

دستگاه‌های نظارتی با قدرت و چشم باز باید در میدان باشند؛ هم مجلس، هم قوه‌ی قضائیه، هم آحاد مردم مؤمن باید احساس وظیفه کنند و نقش ایفا کنند. راه‌های فساد را باید بست. در همین قضیه‌ی ارز و سکه، اگر مقابله با فساد بود، راه فساد بسته می‌شد.


انتهای پیام/

کمیسیون اجتماعی در زمان اعلام تنفس درباره استیضاح ربیعی تصمیم‌گیری کرد


خبرگزاری میزان- سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با استیضاح ربیعی چند بحث پیش آمد برخی از نمایندگان گفتند که باید کمیسیون اجتماعی در این رابطه جلسه‌ای را برگزار و تصمیم‌گیری می‌کرد.
کمیسیون اجتماعی در زمان اعلام تنفس درباره استیضاح ربیعی تصمیم‌گیری کرد
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، بهروز نعمتی در توضیح توقف جلسه علنی امروز مجلس در رابطه با استیضاح علی ربیعی در جمع خبرنگاران گفت: در رابطه با استیضاح ربیعی چند بحث پیش آمد برخی از نمایندگان گفتند که باید کمیسیون اجتماعی در این رابطه جلسه‌ای را برگزار و تصمیم‌گیری می‌کرد.

وی افزود: طبق آیین‌نامه ظرف مدت مقرری که هیئت رئیسه طرح استیضاح را مطرح می‌کند این موضوع به کمیسیون ارجاع داده می‌شود لذا این کمیسیون باید ظرف یک هفته جلسه‌ای را برگزار کند و تصمیم خود را بگیرد.

این نماینده مجلس بیان داشت:، اما طبق اظهارات استیضاح‌کنندگان این اتفاق نیفتاد و این نمایندگان اصرار داشتند که این موضوع در صحن مطرح شود که البته آیین‌نامه هم در این رابطه صراحت دارد.

نعمتی با اشاره به جلسه روز گذشته هیئت رئیسه مجلس درباره استیضاح علی ربیعی گفت: در جلسه روز گذشته هیئت رئیسه هم به صورت مفصل در این رابطه بحث و گفتگو کرد، اما واقعیت مطلب این است که، چون آیین‌نامه در این رابطه کاملا شفاف است بنابراین باید این موضوع مطرح می‌شد.

نعمتی تصریح کرد: اتفاق بدی که امروز در جلسه علنی رخ داد این بود که تعدادی از نمایندگان موافق با استیضاح باید پشت تریبون می‌رفتند و صحبت می‌کردند، اما این افراد پشت تریبون نیامدند که به اعتقاد بنده کار خوبی نبود و اگر عزیزی به حجت شرعی برای استیضاح نرسیده نباید کار را انجام دهد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: بعد از آنکه اعلام تنفس شده استیضاح‌کنندگان 15 دقیقه وقت صحبت گرفتند و نظر کمیسیون اجتماعی هم گرفته و جمع بندی براین شد که استیضاح انجام شود.

نعمتی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در حال حاضر تعداد استیضاح کنندگان به چند تن می‌رسد گفت: تعداد امضاکنندگان این استیضاح 24 نفر است، اما اگر این تعداد هم نباشند و یک نفراز استیضاح کنندگان باقی بماند باید این استیضاح طبق قانون انجام شود البته در این بین یک تعداد از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند.

انتهای پیام/

گام‌های خوب هسته‌ای/حذف مدیرانی که خانواده‌های آن‌ها در آمریکا به سر می‌برند/ اطفای کامل آتش‌سوزی در هورالعظیم/ تصویب سیاست‌های جدید ارزی/ جایی که خبری از فیش‌حقوقی نیست


خبرگزاری میزان- امروز در صفحه سیاسی خبرگزاری میزان، اخبار متنوعی منتشر شد؛ از «گام‌های خوب و امیدوارکننده‌ای درباره «مقدمات رسیدن به 190 هزار سو» تا «طرح حذف مدیرانی که خانواده‌های آن‌ها در آمریکا به سر می‌برند» و «اطفای کامل آتش‌سوزی در هورالعظیم».
گام‌های خوب هسته‌ای/حذف مدیرانی که خانواده‌های آن‌ها در آمریکا به سر می‌برند/ اطفای کامل آتش‌سوزی در هورالعظیم/ تصویب سیاست‌های جدید ارزی/ جایی که خبری از فیش‌حقوقی نیست

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، امروز در صفحه سیاسی خبرگزاری میزان، اخبار متنوعی منتشر شد؛ از «گام‌های خوب و امیدوارکننده‌ای درباره «مقدمات رسیدن به 190 هزار سو» تا «طرح حذف مدیرانی که خانواده‌های آن‌ها در آمریکا به سر می‌برند» و «اطفای کامل آتش‌سوزی در هورالعظیم».


اطفای کامل آتش‌سوزی در هورالعظیم/ اعزام دو بالگرد به عراق برای خاموش‌کردن آتش/ ایران و عراق جلسه امنیتی برگزار می‌کنند
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: طبق گزارش «سازمان حفاظت محیط زیست» و «مرکز پشتیبانی پدافند هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح»، روزگذشته عملیات اطفا آتش‌سوزی مجدد هوالعظیم کامل شده است و امروز نیز در حال لکه‌گیری و پایان بخشی هستند.بیشتر

مذاکره با آمریکا هرگز تابو نبوده است/ مشکل، مذاکره نیست بلکه بدعهدی‌های مکرر آمریکاست
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با بیان اینکه مذاکره با آمریکا هرگز تابو نبوده است، گفت: ده‌ها ملاقات وزرای خارجه دو کشور در برجام و سه دور مذاکره در بغداد که من هم در آن حضور داشتم از آن جمله است. مشکل، مذاکره نیست بلکه رفتار قلدرمآبانه، جنایات بزرگ و بدعهدی‌های مکرر آمریکاست.بیشتر

15 مسئول حاضر در هفتمین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی + اسامی و عکس
هفتمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی امروز با حضور 12 عضو و به ریاست رئیس جمهور برگزار شد. البته علاوه بر اعضای ثابت، برخی مسئولان نیز در این جلسه حضور داشتند.بیشتر

کلیات سیاست‌های جدید ارزی امروز تصویب شد و دوشنبه اعلام می‌شود/ تأمین قطعی نیاز‌های اساسی مردم و نظارت از واردات تا توزیع
شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه امروز خود با حضور سران و مسئولان سه قوه، کلیات سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی و راهکار‌های تسریع در برخورد با مفاسد و اخلالگران اقتصادی را بررسی و تصویب کرد.بیشتر

گرانی، تورم و بی‌ثباتی اقتصاد، باعث بروز مشکلات معیشتی بویژه برای طبقات متوسط و ضعیف جامعه شده است/ مسئولان اقدام عاجل کنند
رئیس جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: گرانی، تورم و بی‌ثباتی اقتصاد، باعث بروز مشکلات معیشتی بویژه برای طبقات متوسط و ضعیف جامعه شده و لازم است مسئولان برای رفع این معضلات اقدام عاجل کنند.بیشتر

مجمع تشخیص مصلحت امروز به ریاست آیت‌الله موحدی‌کرمانی تشکیل جلسه داد
مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز شنبه به ریاست آیت‌الله موحدی‌کرمانی و با حضور اعضاء تشکیل جلسه داد.بیشتر

هیچگونه کمبود و یا عدم ارائه بنزین در روز‌های اخیر در مازندران وجود نداشت
مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری مازندران گفت: هیچگونه کمبود و یا عدم ارائه بنزین در روز‌های اخیر در مازندران، وجود نداشت.بیشتر

مذاکره با آمریکایی‌ها برای همیشه به تاریخ پیوست
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه پروژه آمریکا کاملا شکست خورده است تاکید کرد: آمریکایی‌ها تلاش کردند پس از برجام با یک ادبیات جدیدی باب مذاکره با ایران را باز کنند. اما به صراحت می‌گوییم که مذاکره با آمریکایی‌ها برای همیشه به تاریخ پیوست.بیشتر

چرا ایران هنوز واکنش خاصی به «منتخب جدید انتخابات پاکستان» نداشته است؟
کارشناس مسائل پاکستان گفت: شاید مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور معتقدند، چون عمران خان از یک طریق حمایت شده و یا انتخابات مهندسی شده روی کار آمده، خیلی نمی‌تواند با ایران، هماهنگ باشد. شاید به این دلیل است که ایران هنوز واکنش خاصی به انتخاب عمران خان نداشته است.بیشتر

چرخش چرخ کارخانه‌های اسلحه‌سازی غرب با قتل عام مردم بی‌دفاع یمن/ رژیم سعودی از مدرسه تا عروسی را به خاک و خون می‌کشد
ارزش مبادلات تسلیحاتی واشنگتن و ریاض از حد متعارف بین‌المللی فراتر رفته است و قرارداد 110 میلیارد دلاری که ظرف یک دهه به 300 میلیارد دلار خواهد رسید و شامل موشک‌های «تاد» و تانک «ام 109» و سایر اقلام نظامی خواهد بود، رکورد فروش سلاح به یک کشور توسط آمریکا را شکست.بیشتر

دریافت‌کنندگان ارز دولتی برای ورود کالا به کشور 6 ماه فرصت دارند
نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی، گفت: افرادی که ارز دولتی دریافت کرده اند 6 ماه فرصت دارند که این ارز‌ها را تبدیل به کالا کرده و به کشور بازگردانند، لذا تا زمانی که 6 ماه نشده بحث مفسده آن قابل بحث نیست.بیشتر

گام‌های خوب و امیدوارکننده‌ای درباره «مقدمات رسیدن به 190 هزار سو» برداشته شده است
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب که 14 خرداد 97 فرمودند: «سازمان انرژی هسته‌ای موظّف است سریعاً مقدّمات و آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به 190 هزار سو - فعلاً در چهارچوب برجام- فراهم بکند»، گفت: خوشبختانه گام‌های خوب و امیدوارکننده‌ای برای تحقق این موضوع برداشته شده است.بیشتر

اردو‌های جهادی؛ نقطه امید مردم مناطق محروم/ اینجا خبری از فیش حقوقی نیست
اردو‌های جهادی و همت دانشجویان داوطلب برای خدمت کردن، نقطه‌ی امید مردمانی است که 20 سال با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و از بسیاری امکانات محروم‌اند.بیشتر

طرح «حذف مدیرانی که خانواده‌های آن‌ها در آمریکا به سر می‌برند» کلید خورد/ تکلیف وزارت اطلاعات برای پایش مدیران
نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: پیرو این طرح وزارت اطلاعات مکلف به پایش مدیران با موارد ذکر شده است و باید هر سه ماه یکبار گزارشی در این رابطه به مجلس ارائه کند.بیشتر

تشکیل دفتر تسهیلگری در مناطق حاشیه‌ای کرمانشاه/ شاهد موفقیت‌های چشمگیری در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی هستیم
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه گفت: به دنبال توانمند و کارآمدسازی مناطق حاشیه‌ای از جمله بازآفرینی این بافت‌ها هستیم. در همین راستا چندین دفتر تسهیلگری در مناطق حاشیه‌ای و ناکارآمد کرمانشاه تشکیل شد که دنبال ارتقای سطح توانمندی‌های این مناطق و کاهش آسیب‌ها در حوزه‌های مختلف هستند.بیشتر

تمامی ملت‌های مسلمان در قبال حمایت از مسجدالاقصی مسئول هستند
یکی از علمای بزرگ بحرین بر ضرورت همبستگی ملت‌های مسلمان در برابر خطرناک‌ترین توطئه این عصر با عنوان «یهودی‌سازی قدس» تاکید کرد.بیشتر

تحریم علیه تحریم/ حرف‌های دقیق در زمان دقیق
?اروپا? ?و? ?آسیا? ?از? ?این? ?منظر? ?که? ?منافع? ?کلان? ?خود? ?را? ?از? ?ناحیه? ?تحریم‌های? ?ایران? ?در? ?معرض? ?خطر? ?می‌بینند، ?مخالف? ?محدودیت? ?در? ?صادرات? ?نفت? ?جمهوری? ?اسلامی? ?بوده? ?و? ?به نوعی? ?سیاست? ?? «?تحریم? ?علیه? ?تحریم?» ?? ?را? ?برای? ?مقابله? ?با? ?تحریم‌های? ?ایران? ?و? ?به‌طورکلی? ?در? ?برابر? ?جنگ? ?تجاری? ?آمریکا? ?بکار? ?گرفته‌اند?رتشیب.

واکنش کاربران فضای مجازی به رسوایی جدید ضد انقلاب؛ الپهلوی کنف شد/ داداش CIA ضایع شد
رسوایی جدید ضد انقلاب در ایجاد موج ناامنی و بحران سازی در کشور با واکنش‌های کاربران و فعالان فضای مجازی مواجه شد.بیشتر

کومله‌ها اگر می‌فهمیدند فردی عضو سپاه است، حتما او را شهید می‌کردند
کومله و دمکرات به لباس سبز سپاه خیلی حساس بودند، اگر می‌فهمیدند فردی عضو سپاه است، حتما او را می‌کشتند.بیشتر

«دیپلمات معمولی» یا «چریک کت و شلواری» / ایران در اثنای جنگ اقتصادی، سفرای جدید به نقاط مختلف فرستاد + سوابق و محل ماموریت
حال که ملت ایران در مصاف یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سرکردگی آمریکاست باید منتظر ماند و دید که آیا سفرای جدید، رویه سهل «دیپلمات معمولی» را بر می‌گزینند یا به گفته علی لاریجانی «چریک کت و شلواری» می‌شوند و ارتباطات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها را برای تحریم ایران خنثی می‌کنند.بیشتر

امیر توانایی به لقاءالله پیوست
امیر سرتیپ دوم جانباز مهندس «علیرضا توانایی» رئیس اداره مهندسی و پدافند غیرعامل ارتش جمهوری اسلامی ایران به لقاء الله پیوست.بیشتر

ناتوی عربی؛ طرحی برای جلوگیری از ورشکستگی کارخانه‌های اسلحه‌سازی آمریکا
وابسته نظامی سابق جمهوری اسلامی ایران در عربستان گفت: آمریکا با طرح ناتوی عربی به دنبال ایجاد دشمنان کاذب برای کشور‌های عربی و در نتیجه آن فروش گسترده سلاح‌‎های خود به کشور‌های عربی است.بیشتر

افزایش کشتار در خیابان‎های لندن/جرم و جنایت در پایتخت انگلیس همچنان قربانی می‎گیرد
پلیس لندن با اشاره به تثبیت جرایم خشونت آمیز در این شهر می‎گوید که 87 نفر در هفت ماهه اول سال جاری در این شهر کشته شدند.بیشتر
 
انتهای پیام/

سرنوشت اعضای دخیل سازمان منافقین در کشتار حج 66


خبرگزاری میزان- روز ششم ذی الحجه 1407 قمری برابر با 9 مرداد 1366 شمسی، واقعه خونینی در مکه رخ داد؛ مراسم برائت از مشرکین که از سوی حجاج در مکه مکرمه برگزار می‌شد، توسط دولت سعودی به خون کشیده شد و در این بین بسیاری از حجاج ایرانی به شهادت رسیدند.
سرنوشت اعضای دخیل سازمان منافقین در کشتار حج 66
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در مراسم حج سال 1366 حوادثی رخ داد که منجر به شهادت صد‌ها زائر ایرانی شد. با استناد به شواهدی که بعد‌ها فاش شد، علاوه بر رژیم آل‌سعود، رد پای منافقین و رژیم بعث عراق هم در این جنایت دیده می‌شد.
 
پس از این جنایت، سازمان منافقین به سرعت دست به تصفیه زده و کوشید آن دسته از اعضا را که به نوعی از پشت پرده کشتار حجاج اطلاع داشتند و به تعبیر سازمان «مسئله‌دار» هم شده بودند، سر به نیست کند تا بدین ترتیب مانع از فاش شدن پشت پرده این فاجعه شود.
 
بر این اساس، کار تصفیه ده‌ها نفر از اعضای سازمان آغاز شد که از جمله آن‌ها می‌توان به اسامی اصغر رادیو، بهرام (تقی)، جواد، بشیر، محمود، حسن محمدی، مجتبی امیر میران، عباس، زهرا، ژاله و ... اشاره کرد. همه این افراد که به نحوی از پشت پرده فاجعه حج سال 66 اطلاع داشتند به مرور زمان و به طرق مختلف سر به نیست می‌شوند تا به گمان سازمان، تحرکات منافقین در کشتار حج 66 فاش نشود، غافل از اینکه دست منافقین رو شد و همگان به نقش آنان در این جنایت پی بردند.

 در روز ششم ذی الحجه 1407 قمری برابر با 9 مرداد 1366 شمسی، واقعه خونینی در مکه رخ داد؛ مراسم برائت از مشرکین که از سوی حجاج در مکه مکرمه برگزار می‌شد، توسط دولت سعودی به خون کشیده شد و در این بین بسیاری از حجاج ایرانی به شهادت رسیدند.

براساس شواهد موجود منافقین، رژیم بعث عراق و رژیم آل‌سعود با ائتلاف با یکدیگر این جنایت را رقم زدند و پس از این جنایت، سازمان به سرعت دست به تصفیه زده و کوشید آن دسته از اعضا را که به نوعی از پشت پرده کشتار حجاج اطلاع داشتند سر به نیست کند تا بدین ترتیب مانع از فاش شدن پشت پرده این فاجعه شود.

احمدرضا کریمی، یکی از اعضای جداشده سازمان مجاهدین خلق، طی یادداشتی که در اختیار «پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی» قرار داده، ضمن بررسی نقش سازمان منافقین در کشتار خونین حج 66، سرنوشت عده‌ای از اعضای سازمان که در این ماجرا نقش داشتند را بررسی کرده است.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط این عضو جداشده سازمان مجاهدین خلق، همه اعضای سازمان که به نوعی در فاجعه کشتار حجاج دخیل بودند یا اطلاعاتی از پشت پرده این ماجرا داشتند، پس از مدتی به دستور مرکزیت تصفیه و سر به نیست شدند.

در مراسم حج سال 1366 حوادثی رخ داد که منجر به شهادت صد‌ها زائر ایرانی شد. با استناد به شواهدی که بعد‌ها فاش شد، علاوه بر رژیم آل‌سعود، رد پای منافقین و رژیم بعث عراق هم در این جنایت دیده می‌شد.

تدارک امکانات اولیه را مأموران رژیم بعثی، در پوشش مصونیت دیپلماتیک برعهده داشتند؛ آن‌ها مواد منفجره و تصاویر امام خمینی(ره) را - بدون آن‌که بازرسی و کنترلی در کار باشد - با خود به فرودگاه جده آوردند. افراد فرقه، با گذرنامه‌ای عراقی که دولت عراق برای آن‌ها تهیه کرده بود، به عنوان حجاج عراقی، وارد خاک عربستان شدند.

ریاست کاروان فرقه را عنصر قدیمی مرکزیت عباس داوری (رحمان) به عهده داشت. نیرو‌های رجوی در این مأموریت، با یک اتوبوس از ساختمان موسوم به "سعادتی" در بغداد حرکت کردند. این جمع، پس از ورود به عربستان، خود را به راحتی در میان زائران ایرانی جای دادند تا تحرکات آنان، به نام ایرانیان تمام شود.

اسامی برخی از اعضای کاروان بدین شرح بود: حاج مسیح، حاج صادقی، حسین مسلمی، بهرام (تقی)، اصغر (معروف به اصغر رادیو)، جواد صالح تهرانی (بیژن روابط)، کاوه روابط، حسین فیلی (عباس روابط)، حمید باطبی (رحیم روابط)، جواد، حسن عنایت (صادق روابط). رئیس اکیپ عراقی هم فردی به نام سروان خالد بود.

اما جالب اینجاست که پس از انجام عملیات کشتار حجاج و بعد از بازگشت کاروان مزبور از مراسم حج، عده‌ای از این افراد به مرور زمان «مسئله‌دار» می‌شوند و احتمال جدایی آن‌ها از سازمان به وجود می‌آید؛ لذا به منظور جلوگیری از انتشار نقش سازمان در حج سال 66 در بیرون، سازمان افراد مسئله‌دار را یکی پس از دیگری سر به نیست می‌کند.

در این بین می‌توان به 15 مورد زیر اشاره کرد که همه به طرز مشکوکی با دستور مرکزیت تصفیه شدند:

1- اصغر رادیو: وی پس از مدتی از مجاهدین خلق جدا می‌شود و سازمان او را به پاکستان اعزام می‌کند. بعد از چندی، اعلام می‌نمایند که اصغر به قتل رسیده است.

2- بهرام (تقی): او در پادگان بدیع‌زادگان (محل استقرار رجوی) کار می‌کرد. علاوه بر داشتن اطلاعات مربوط به توطئه در مراسم حج، به اطلاعات ویژه اقامتگاه رجوی و اسرار درونی آن واقف بود. این فرد، پس از فاجعه مکه، مسئله‌دار می‌شود و تحت برخورد قرار گرفته به رده پایین‌تر تشکیلات تنزل می‌کند. چندی بعد، از سوی سازمان اعلام می‌شود که نامبرده، به علت بلد نبودن شنا و در حالی که جز او کسی در استخر نبوده، در استخر پایگاه بدیع‌زادگان غرق شده است؛ گویا استخر مزبور تنها 60 سانتیمتر عمق داشته است!

3- جواد: وی را در حالی که به دار آویخته شده بود در تعمیرگاه یکی از قرارگاه‌ها می‌یابند. به اظهار دوستانش، نامبرده در شب حادثه، هیچ وضع نامطلوب روحی نداشته که موجب شود روز بعد اقدام به خودکشی کند. بنا به گفته افراد قرارگاه محل اتفاق، صحنه حلق‌آویز بسیار مرتفع بوده است و برای اجرای طرح، دخالت دو نفر دیگر ضرورت داشته است. این نکته مسلم است که جواد در هنگام مرگ مسئله‌دار بوده و قصد جدایی داشته است.

4- بشیر (نام مستعار): یک روز هنگام بیدار باش صبح او را مرده در رختخواب می‌یابند، در حالی که همه بدنش کبود و متورم بوده است. علت مرگ، توسط سازمان، ناراحتی مغزی اعلام می‌گردد.

5- محمود (نام مستعار): جسد وی در ساختمان‌های معروف به "اسکان" مجموعه C. (که پس از طلاق‌های ایدئولوژیک تخلیه می‌شود و در جنب مجموعه H. معروف به "قفس" یا "قبر" - از جمله زندان‌های انفرادی رجوی- قرار داشته است) سه روز پس از مرگ کشف و به خاک سپرده می‌شود. سازمان علت مرگ وی را اعلام ننموده است.

6- فردی که در یکی از اردوگاه‌ها به سر می‌برد، مسئله‌دار شده قصد ترک سازمان را داشته است. روایت مرگش ظاهرا بدین قرار است که شبانه بین دو کامیون "آیفا" قرار می‌گیرد و سرش له می‌شود. سازمان اعلام می‌نماید که به علت تاریکی هوا و گرد و خاک زیاد، راننده متوجه نمی‌شود و آن حادثه رخ می‌دهد. اگر چنین بود، قاعدتا باید تمامی بدن فرد له می‌شد؛ نه فقط سرش!

7 و 8- دو زن در که قرارگاه اشرف به سر می‌برده‌اند؛ این دو هم مسئله‌دار بودند. سازمان اعلام می‌کند که این دو با خوردن قرص خودکشی کرده‌اند در حالی که در قرارگاه مذکور دستیابی به قرص و مواد سمی غیر ممکن بوده است.

9- فردی که در محل غیرمسکونی و تخیله شده "اسکان" با دستمالی که در دهانش قرار داشته، به قتل رسیده است. جسد وی هنگام بازرسی یک اکیپ از زنان سازمان، که پس از طلاق‌های ایدئولوژیک برای کنترل وسایل خانه رفته بوده‌اند، کشف می‌شود.

10- حسن محمدی: وی از اعضای قدیمی سازمان است که در زمان رژیم پهلوی زندانی بوده است. وی که "مسئله‌دار" هم شده بود، ظاهرا هنگام بازگشت از یک عملیات، در رودخانه غرق می‌شود.

11- عباس: این فرد که از اعضای نسبتا قدیمی سازمان بوده، به خاطر مسئله‌دار شدن، زیر برخورد قرار داشته است. وی را به قسمت نظامی اعزام می‌کنند و ظاهرا مورد شلیک سهوی فرمانده‌اش قرار می‌گیرد و کشته می‌شود.

12- زهرا: این فرد، پس از خلع رده، به عنوان کارگر ساده در آشپزخانه بغداد به بیگاری گماشته می‌شود. جسد وی را پس از مدتی درون یک یخچال کشف می‌کنند.

13- ناهید: وی در شهر کرکوک، از طبقه اول ساختمان موسوم به "شفایی" به پایین سقوط می‌کند و بلافاصله جان می‌سپارد؛ علت مرگ را خودکشی اعلام می‌کنند. بنا به اظهار سازمان، نامبرده بیماری روانی داشته و، چون مربیان کوتاهی می‌کنند، دور از دید آن‌ها دست به خودکشی می‌زند.

14- ژاله: وی حاضر نبوده است که به انقلاب ایدئولوژیک تن در دهد و از این رو تحت فشار روحی شدید قرار داشته است تا این‌که به گفته سازمان، در پاریس خود را بین دو قطار در حال حرکت قرار می‌دهد و خودکشی می‌کند.

15- مجتبی امیر میران (م. بارون): شاعر بخش تبلیغات؛ نامبرده از مسئله‌دار‌های سرسخت بوده است که سرانجام در ساختمان موسوم به "میرزایی" (طبقه سوم، واحد آخر، سمت راست) جسد او را به صورت حلق آویز شده می‌یابند. سازمان علت مرگ را خودکشی اعلام می‌کند.

علاوه بر این 15 تن، سه نفر دیگر از اعضای سازمان نیز پس از ماجرای حج سال 66 به طرز مشکوکی از میان برداشته می‌شوند تا به گمان سازمانیان، تحرکات منافقین در کشتار حج 66 فاش نشود، غافل از اینکه دست منافقین رو شد و همگان به نقش آنان در این جنایت پی بردند.
 
انتهای پیام/
>