گروه خبری اقتصادی

قیمت جهانی نفت به بالای 75 دلار رسید


قیمت سبد نفتی اوپک دیروز برای نخستین بار در حدود چهار سال اخیر به بالای 75 دلار برای هر بشکه رسید.
قیمت جهانی نفت به بالای 75 دلار رسید

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دبیرخانه اوپک، قیمت نفت با افزایش بی سابقه ای در چهار سال اخیر رو به رو شد.

قیمت سبد نفتی اوپک دیروز به 75 دلار و 47 سنت رسید.

قیمت این شاخص روز دوشنبه، 74 دلار و 20 سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل انواع نفت خام تولیدی در 14 کشور عضو اوپک است. دیروز قیمت شاخص نفت خام برنت به 78 دلار و 43 سنت و قیمت شاخص نفت خام دبلیوتی‌آی آمریکا به 71 دلار و 31 سنت برای هر بشکه رسید.

 

قیمت دلار تک نرخی 22 خرداد 4224 تومان شد


بانک مرکزی نرخ 39 ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ 22 ارز از جمله دلار افزایش و نرخ 17 ارز مانند یورو، و پوند کاهش یافت.
قیمت دلار تک نرخی 22 خرداد 4224 تومان شد

 به گزارش خبرگزاری موج، بانک مرکزی قیمت 39 ارز رسمی برای امروز سه شنبه 22 خرداد را اعلام کرد.

قیمت یورو 4970 تومان شد

براساس اعلام بانک مرکزی قیمت دلار آمریکا برای امروز «سه شنبه بیست و دوم خرداد ماه» با 15 ریال افزایش نسبت به روز گذشته 42 هزار و 245 ریال قیمت خورد. همچنین نرخ هر پوند انگلیس با 185 ریال افت نسبت به روز دوشنبه 56 هزار و 444 ریال و هر یورو نیز با 97 ریال کاهش نسبت به روز قبل 49 هزار و 701 ریال ارزش‌گذاری شد.

براین اساس، هر فرانک سوئیس 42 هزار و 759 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 873 ریال، کرون نروژ 5 هزار و 248 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 672 ریال، روپیه هند 627 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 503 ریال، دینار کویت 139 هزار و 838 ریال، یکصد روپیه پاکستان 36 هزار و 290 ریال، یکصد ین ژاپن 38 هزار و 297 ریال، دلار هنگ کنگ 5 هزار و 384 ریال، ریال عمان 109 هزار و 869 ریال و دلار کانادا 32 هزار و 510 ریال قیمت خورد.

بازار تک نرخی ارز

افزون بر این، نرخ راند آفریقای جنوبی 3 هزار و 213 ریال، لیر ترکیه 9 هزار و 335 ریال، روبل روسیه 674 ریال، ریال قطر 11 هزار و 606 ریال، یکصد دینار عراق 3 هزار و 558 ریال، لیر سوریه 83 ریال، دلار استرالیا 32 هزار و 166 ریال، ریال سعودی 11 هزار و 266 ریال، دینار بحرین 112 هزار و 352 ریال، دلار سنگاپور 31 هزار و 641 ریال، ده روپیه سریلانکا 2 هزار و 654 ریال و یکصد روپیه نپال 38 هزار و 188 ریال تعیین شد.

همچنین نرخ یکصد درام ارمنستان 8 هزار و 743 ریال، دینار لیبی 31 هزار و 188 ریال، یوان چین 6 هزار و 597 ریال، یکصد بات تایلند 131 هزار و 675 ریال، رینگیت مالزی 10 هزار و 591 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 39 هزار و 363 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 12 هزار و 637 ریال، افغانی افغانستان 593 ریال، روبل جدید بلاروس 21 هزار و 69 ریال، منات آذربایجان 24 هزار و 829 ریال، سومونی تاجیکستان 4 هزار و 659 ریال و بولیوار جدید ونزوئلا 4 هزار و 230 ریال ارزش‌گذاری شد.

طرح انتقال آب کشاورزی به سیستان اجرا می شود


مصوبه 8 ماده ای طرح انتقال آب به عراضی سیستان تصویب شد.
طرح انتقال آب کشاورزی به سیستان اجرا می شود

به گزارش خبرگزاری موج،  هیئت وزیران، آیین‌نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (4) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور را به تصویب رساند.طبق این آیین نامه مبلغ سیصد و پنجاه میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام‌نامه آن صندوق در چارچوب برنامه عملیاتی مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور در سال 1397 از طریق بانک کشاورزی برای تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله در سطح (46) هزار هکتار اراضی سیستان اختصاص خواهد یافت.

هیات وزیران در جلسه1397/3/2 به پیشنهاد شماره 1810438 مورخ1396/12/28  سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین ­نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (4) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (4) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور

ماده 1- مبلغ سیصد و پنجاه میلیون (000ر000ر350) دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام‌نامه آن صندوق در چارچوب برنامه عملیاتی مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور در سال 1397 از طریق بانک کشاورزی برای تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله در سطح (46) هزار هکتار اراضی سیستان در چارچوب موافقتنامه ذی‌ربط با نظر سازمان برنامه و بودجه کشور و تضمین این سازمان به تأمین منابع لازم برای اتمام پروژه مربوط در حوزه وزارت جهادکشاورزی، به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو اختصاص می‌یابد.

ماده 2- اصل و سود تسهیلات دریافتی موضوع ماده (1)در لوایح بودجه سنواتی کل کشور (1398-1403) پیش‌بینی و بازپرداخت خواهد شد.

ماده 3- با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور به صندوق توسعه ملی و حسب درخواست صندوق توسعه ملی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معادل کل مبلغ مذکور در بند (هـ) تبصره (4) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسدود خواهد شد. سازمان برنامه و بودجه کشور پس از دریافت گزارش پیشرفت کار از دستگاه اجرایی، نسبت به اعلام به صندوق توسعه ملی برای واریز مرحله ه­ای تسهیلات مذکور از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام می کند.

ماده 4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام صندوق توسعه ملی، نسبت به تبدیل ارز به ریال اقدام و معادل ریالی آن را به حساب ذی‌ربط در بانک کشاورزی واریز خواهد کرد.

ماده 5- وزارتخانه­ های جهاد کشاورزی و نیرو و بانک عامل مکلفند در مقاطع زمانی ماهانه

گزارش‌های عملکرد این آیین‌نامه را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه کنند.

ماده 6- به منظور کنترل حین اجرا، دستگاه‌ اجرایی مربوط مکلف است در قالب سامانه الکترونیکی ایجاد شده توسط بانک کشاورزی، گزارش‌های لازم را مطابق با چارچوب مورد نظر سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه کند.

ماده 7- در اجرای این تصویب نامه رعایت بند (ز) تبصره (4) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور و سایر قوانین و مقررات مربوط الزامی است.

ماده 8- صندوق توسعه ملی گزارش اجرای این تصویب­ نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال می کند.

اهدای 101 هزار جفت کفش از سوی بانک ملت به دانش آموزان مناطق محروم


با حضور محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت و مهندس پرویز فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی(ره)، 101 هزار جفت کفش اهدایی این بانک به دانش آموزان مناطق محروم پنج استان کشور، به این کمیته تحویل شد.
اهدای 101 هزار جفت کفش از سوی بانک ملت به دانش آموزان مناطق محروم
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک ملت، بیگدلی در این مراسم با اشاره به این نکته که دستگیری از محرومان و نیازمندان، فقط وظیفه کمیته امداد نیست، اظهار داشت: این کمیته هماهنگ کننده است و نقش مدیریت را بر عهده دارد و این وظیفه سازمان ها، نهادها و ارگان ها است که از طریق این سازمان، به محرومان و نیازمندان جامعه کمک کنند.
وی با اشاره به کمک های بانک ملت به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در دو حوزه، افزود: این حمایت ها در راستای انجام رسالت های اجتماعی بانک است که بی تردید خیر و برکت آن بدرقه راه کارکنان این بانک بزرگ خواهد بود.
مدیرعامل بانک ملت به تفاهمنامه این بانک با کمیته امداد امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: در قالب این تفاهمنامه، در سال 95 حدود 2100 میلیارد ریال و در سال گذشته حدود 4000 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان تحت پوشش کمیته پرداخت شده است که رشدی حدود دوبرابری را نسبت به سال ماقبل نشان می دهد.
به گفته وی، با تسهیلات قرض الحسنه بانک ملت، حدود 110 هزار خانوار از تحت پوشش کمیته امداد خارج شده اند که این دستاورد، دستاورد ارزشمندی برای بانک ملت محسوب می شود و انگیزه این بانک را برای  افزایش مبلغ و همچنین تسریع و تسهیل در پرداخت این تسهیلات افزایش خواهد داد.
وی به سفارش ساخت 101 هزار جفت کفش به شرکت های تولیدکننده داخلی برای اعطا به دانش آموزان مناطق محروم در 5 استان کشور اشاره کرد و ادامه داد: برای این منظور مبلغ 25 میلیارد ریال اعتبار، تخصیص یافته است که از طریق کمیته امداد به این دانش آموزان اهدا خواهد شد.
دکتر بیگدلی با اشاره به ورود بانک ملت به عرصه تامین مسکن برای مددجویان مناطق محروم، یادآور شد: در این راستا و در فاز نخست، تامین وجه ساخت 15 واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته است.
وی آمادگی بانک ملت را برای حمایت از کمیته امداد در زمینه های مختلف در راستای فقرزدایی از مناطق محروم کشور اعلام کرد و این حمایت ها را خیر و برکتی برای این بانک خواند.
مهندس پرویز فتاح، رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز با قدردانی از حمایت های بانک ملت از این کمیته در بخش های مختلف، اظهار داشت: خوشبختانه بانک ملت در زمینه مشارکت در کارهای خیر و حمایتی، جزو بانک های پیشتاز است و مهم ترین این اقدامات مربوط به اعطای تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان تحت پوشش این کمیته است.
به گفته وی، بانک ملت در سال های گذشته حدود 1500 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان پرداخت کرده که بیشترین آنها مربوط به سال گذشته و حدود 400 میلیارد تومان بوده است.
فتاح تاکید کرد: امسال هم بانک ملت پرداخت 250 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان تحت پوشش این کمیته را تقبل کرده است که با احتساب متوسط 20 میلیون تومان، حدود 13 هزار فقره وام را شامل خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: اعطای این تسهیلات، زندگی های زیادی را از فروپاشی نجات داده و خانواده های مددجو را به جایگاه اقتصادی و اجتماعی مناسبی رسانده است.
رییس کمیته امداد به جایگاه دوم بانک ملت در زمینه پرداخت این تسهیلات اشاره و اظهار امیدواری کرد که این بانک در آینده ای نزدیک، رتبه اول را در این زمینه کسب کند.
فتاح اهدای 101 هزار جفت کفش از سوی بانک ملت به دانش آموزان نیازمند استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و لرستان را از دیگر اقدامات ارزنده این بانک دانست و گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی، این کفش ها به سفارش بانک ملت از سوی یک تولیدکننده ایرانی ساخته شده و دارای کیفیت مطلوبی است.
به گفته فتاح، دعای خیر هر دانش آموز نیازمندی که این کفش ها را دریافت کند بدرقه راه مدیران و کارکنان بانک ملت خواهد بود.
وی تاکید کرد: مدیران بانک ملت بر اساس اعتقاد خود این امور خیر را انجام می دهند و اقدامات انجام شده بر اساس دستور و توصیه نبوده است که اجر خیر آن نصیب این بانک بزرگ خواهد شد.
براساس این گزارش، اعضای هیات مدیره بانک ملت و مدیران ارشد این بانک نیز در این مراسم حضور داشتند.

جامعه با امکانات ریلی آشنا نیست


قائم مقام شرکت راه آهن اظهار کرد: راه آهن بعنوان یک حمل و نقل سبز در کاهش آلاینده های زیستی، مصرف بهینه سوخت و کاهش تصادفات جاده ای نقش بسزایی دارد، اما مشکل اینجاست که مردم و حتی مسئولان با خدمات راه آهن آشنا نیستند.
جامعه با امکانات ریلی آشنا نیست

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، حسین عاشوری قائم مقام شرکت راه آهن در نشست خبری خود با اصحاب رسانه برای معرفی ششمین نمایشگاه حمل و نقل ریلی با اشاره به پیشرفت در اقدامات اجرایی این حوزه گفت: ما در حوزه ناوگان با همکاری سرمایه گذاران خارجی توانسته ایم، موفقیت های خوبی بدست آوریم، هرچند در حوزه ریلی و زیربنایی باید تا یک یا دو ماه آینده  منتظر نهایی شدن این قراردادها باشیم زیرا در حال حاضر شرایط تغییر کرده است.

حسین عاشوری با نگاهی به توانمندی های داخلی برای تامین نیازهای کشور افزود: ما خوشبختانه 80 درصد واگن ها را در داخل می سازیم، اما نقطه ضعف ما در حوزه ریلی بحث تامین منابع است، چون خریدار که بخش خصوصی باشد وظیفه تامین منابع را برعهده دارد و این عدم تامین موجب رکود در تولید می شود و تقاضا برای خرید نیز به تعویق می افتد، یا کاهش می یابد. همچنین درحوزه مسافری برخلاف حوزه واگن ها پیشرفت قابل قبولی به علت عدم دسترسی به سیستم های طرح حمایتی نداریم، ولی در مجموع اگر منابع تامین شود توان تولیدی بالایی داریم .

نشست خبری حسین عاشوری، قائم مقام راهآهن جمهوری اسلامی ایران

وی ادامه داد: توسعه راه آهن بدون حضور موثر بخش خصوصی امکان پذیر نخواهد بود و دولت به تنهایی توانایی پیشبرد برنامه ششم را ندارد. من بعنوان مسئول دولتی برای تحقق اهداف سازمانی چاره ای جز تعامل با بخش خصوصی ندارم. حال رسانه ها می توانند با فرهنگ سازی استفاده از ناوگان ریلی به شکل گیری این برنامه ها کمک کند، زیرا بعد از گذشت سالیان طولانی از زمان ایجاد  حمل و نقل در کشور، هنوز جامعه با خدمات ریلی آشنا نیست و مزیت های راه آهن حتی برای خیلی از مسئولان شناخته شده نیست، زیرا راه آهن بعنوان یک حمل و نقل سبز در کاهش آلاینده های زیستی، مصرف بهینه سوخت و کاهش تصادفات جاده ای نقش بسزایی دارد.

همچنین گفت: نگاه ما در بحث تعرفه ها این است که صاحبان بار بزرگ بتوانند روند حمل بار خود را به راحتی حفظ کنند و این روند باید برای آن ها دارای مزیت باشد. بنابراین ما در بحث تعرفه ها نگاه حمایتی داریم.

قائم مقام شرکت راه آهن در رابطه با مقدار جابجایی مسافر توسط حمل و نقل ریلی اضافه کرد: در سال جاری نسبت به سال 96  شاهد 11 درصد رشد جابجایی مسافربوده ایم. البته هدف و برنامه ما عددی بالاتر از این میزان بوده است، اما در مجموع 12 درصد از مسافران سطح کشور از طریق حمل نقل ریلی انجام می شود که از پیش بینی 20 درصدی ما کمتر است، اما با سیاستی که وزارت راه برای توسعه حمل و نقل حومه ای در کلان شهر ها در نظر دارد، علاوه بر افزایش خطوط ریلی (4خط کردن ریل ها در کلان شهر هایی مثل تهران ) تامین ناوگان «ریل باس» ها هم بیشتر می شود.

او درباره چگونگی ارتباط ریلی با کشور های همسایه عنوان کرد: در موضوع ارتباط ریلی با کشور ترکیه (شهرهای وان و استانبول) به دلیل ناامنی در این کشور، عملیات و پروژه ها موقتا متوقف بود که با تعاملات و مذاکرات انجام شده با مقام های ترک قرارشد، فعلا ارتباط ریلی با شهر وان از سرگیری شود، تا درآینده بتوان به گسترش خطوط بین دو کشور بپردازیم.

حسین عاشوری در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی خروج واگن های فرسوده اعلام کرد: در چند سال اخیر به ترتیب واگن های 50 ساله و بعد از آن واگن های 40 ساله از حمل و نقل ریلی خارج شدند، اما در خصوص واگن های 30 ساله به علت عدم توانایی بخش خصوصی برای جایگزینی واگن فعلا موفق به انجام این امر نشده ایم و طبق درخواست بخش خصوصی مهلت بیشتری برای خارج کردن این واگن ها در نظر گرفته می شود و این مساله درحال بررسی در  راه آهن است .

تبریز 2018 فرصتی فراتر از گردشگری برای کلانشهر تبریز


رییس سرپرستی منطقه 2 بانک شهر با بیان این‌که تبریز 2018 فرصتی فرا ملی برای معرفی ظرفیت های گردشگری است،افزود: بهره برداری از حضور گردشگران خارجی بهترین فرصت برای شناساندن تمامی ظرفیت های موجود به ویژه در حوزه اقتصاد است و بانک شهر نیز حامی این رویداد بزرگ بود.
 تبریز 2018  فرصتی فراتر از گردشگری برای کلانشهر تبریز

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، صفر صلاحلو با اشاره به اهمیت رویداد تبریز 2018 به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام گفت: در سال های گذشته و در نشست‌های مشترک با شهرداری کلانشهر تبریز، مکررا به این امر پرداخته شده و سعی بر این بوده تا پتانسیل ها و ظرفیت های بانک شهر در راستای برگزاری هرچه باشکوهتر مراسم تبریز 2018 اختصاص داده شود؛ به طوری که در ایام نوروز با همکاری سازمان گردشگری شهرداری تبریز نقشه های گردشگری این کلان شهر از طریق پیشخوان های شهرنت به صورت رایگان توزیع و در اختیار عموم شهروندان و مسافران قرار گرفت.
وی همچنین در خصوص نقش راهبران پیشخوان های شهرنت و امکان بهره برداری حداکثری از این فرصت برای جلب نظر گردشگران تصریح کرد: راهبران و پیشخوان های شهرنت به دلیل فعالیت بدون توقف و حضور در ایام تعطیلی به عنوان فرصتی مناسب برای جذب مسافران خارجی است، چراکه خدمات بانکی را بی وقفه در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.
رییس سرپرستی منطقه 2 بانک شهرهمچنین اقدامات سال گذشته این بانک در کلانشهر تبریز برای راه اندازی شهر هوشمند با فعالسازی تبریز کارت به منظور بهره برداری از کارت شهروندی در ناوگان حمل و نقل درون شهری از قبیل مترو و اتوبوس را گامی مهم ارزیابی کرد و افزود: رونمایی از تبریز کارت یک خدمت الکترونیکی بسیار خوب محسوب می‌شود که مسافران و شهروندان را از داشتن کارت های متعدد خدمات شهری بی نیاز و آن را به یک کارت واحد سوق می دهد که نتیجه آن رضایت و آسایش مسافران و گردشگران است و امیدواریم با ادامه این ارتباطات گسترده و تعامل با شهرداری تبریز بتوانیم تبریز را به یک شهر هوشمند تبدیل کنیم.

 

>