شرایط تامین ارز خرید نسیه اعلام شد
بر اساس سامانه جامع تجارت واردکنندگانی که منشا ارز غیربانکی داشته اند، بانک مرکزی امکاناتی را به آن ها ارایه کرده است.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سامانه جامع تجارت، واردکنندگانی که منشأ ارز غیربانکی از نوع خرید نسیه با سررسید پس از مصوبه هیئت وزیران (شماره ۴۳۵۳/ت۵۵۳۰۰هـ مورخ ۹۷/۰۱/۲۲) داشته‌اند: بانک مرکزی طی بخشنامه ۹۷/۴۶۳۲۷ مورخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ امکان تأمین ارز لازم برای تسویه حساب این دسته از واردکنندگان با فروشندگان خارجی را در تمامی بانک‌های کشور ایجاد کرده است.

برای بهره‌مندی از این امکان، واردکنندگان لازم است با رعایت نکات زیر، به بانک عامل مراجعه کنند:

 سررسید پرداخت خرید نسیه باید از تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ به بعد باشد؛

تمام منشأ ارزهای مذکور باید پیش از مراجعه به بانک، در سامانه جامع تجارت اعلام ترخیص شده باشد؛

 پس از مراجعه بازرگان، بانک عامل در پورتال ارزی اقدام به ثبت خدمت با عنوان «تأمین ارز خرید نسیه» می‌کند و فرایند تأمین ارز مانند سایر خدمات طی می‌شود؛

بانک مرکزی

مهلت ثبت خدمت و تأیید آن در بانک مرکزی تنها تا تاریخ ۱۳۹۷/۳/۱۰ است.

لازم به ذکر است: هر بازرگان تنها مجاز به یک بار استفاده از این امکان تا سقف معادل مجموع منشأ ارزهای مشمول این موضوع به یک نوع ارز خواهد بود. بنابراین با توجه به آن که امکان ثبت تنها یک درخواست تأمین ارز وجود دارد، دقت شود تمامی منشأ ارزهای مشمول پیش از مراجعه به بانک اعلام ترخیص شده باشند.

اوضاع نامساعد بشکه های نفت
باب دادلی ،مدیرعامل BP گفت: آنچه که باعث کاهش قیمت نفت خواهد شد فعالیت های تولیدی اوپک و شیل آمریکا است.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش خبرگزاری مرور، تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای بین المللی با ایران و تجدید تحریم ها علیه این عضو اوپک و همچنین افت تولید ونزوئلا، کمک کرده است قیمت های نفت به بالاترین حد از سال ۲۰۱۴ صعود کند.

اما باب دادلی، مدیر عامل غول نفتی  BP انتظار دارد قیمت نفت به دلیل افزایش تولید شیل و ظرفیت اوپک، به محدوده ۵۰ تا ۶۵ دلار در هر بشکه عقب نشینی کند.

BP.اوضاع نامساعد بشکه های نفت

وی در مصاحبه با رویترز گفت: روشن است که خروج آمریکا از برجام ابهامات زیادی را در بازار ایجاد کرده است.

دادلی با اشاره به پیش بینی های بریتیش پترولیوم گفت: صادرات نفت ایران در نتیجه تحریم های آمریکا، ممکن است به میزان ۳۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. با این حال مدیرعامل BP پیش بینی کرد میزان کاهش صادرات ایران در کف محدوده مذکور باشد.

رشد ۳۰ درصدی قیمت های نفت از فوریه، کمک کرده است سود شرکت های نفتی مانند BP بهبود پیدا کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا ماه گذشته به دلیل تسریع فعالیت شرکت های حفاری شیل، پیش بینی خود از رشد تولید داخلی نفت در سال ۲۰۱۸ را به ۱۱.۱۷ میلیون بشکه در روز افزایش داد.

افزایش تولید آمریکا با محدودیت عرضه از سوی گروهی از کشورهای اوپک و غیراوپک شامل روسیه، جبران شده است.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده اوپک است، در پی نگرانی های اخیر بازار به مصرف کنندگان اطمینان داده که بازار جهانی از تامین مناسب برخوردار خواهد بود.

بازارها تاکنون توانسته اند رشد قیمت های نفت را بدون تاثیر منفی روی رشد تقاضا، جذب کند اما دادلی ماندن قیمت های نفت بالای ۸۰ دلار در هر بشکه را نامطلوب دانست و گفت: دو سال پیش که قیمت نفت به ۲۷ دلار سقوط کرد، برای رسد جهانی و موتورهای اقتصادهای مصرفی عالی بود اما برای کشورهای تولیدکننده وحشتناک بود و باعث شد قدرت هزینه کشورهای تولیدکننده کمتر شود بنابراین قیمت مناسبی نبود. از سوی دیگر قیمت بالای ۸۰ دلار نیز قیمت مناسبی نیست.

بر اساس گزارش رویترز، اگرچه آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته دورنمای رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ را به دلیل بالا رفتن قیمتها تنزل داد اما BP همچنان انتظار دارد مصرف ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد کند و دوره رشد قوی را گسترش دهد.

شعب بانک ملی ایران چهره عوض می کنند
در راستای بهسازی وضعیت ظاهری شعب بانک ملی ایران، شعب این بانک تا حد امکان به صورت چهره به چهره میان متصدیان امور بانکی با مشتریان چیدمان خواهد شد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، این روند به جز در شعبی مانند شعبه مرکزی که قدمت فراوانی دارند و امکان تغییر ترکیب آنها نیست، عملیاتی خواهد شد.

برند بوک بانک ملی ایران در دست تدوین بوده و به زودی عملیاتی خواهد شد و بر اساس آن تغییرات قابل توجهی در چیدمان شعب، شکل تابلوها و نحوه ارتباط گیری با مشتریان ایجاد می شود.

بانک ملی ایران با داشتن بیش از ۳۴۰۰ شعبه و واحد در داخل کشور، بزرگترین شبکه ارائه خدمات بانکی کشور را در اختیار دارد.

 

چیدن و خوردن قارچ های موجود در طبیعت اقدام خطرناکی است
مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی گفت: گردشگران و شهروندان از چیدن و مصرف قارچ های موجود در عرصه‌های طبیعی جداً خودداری کنند.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش خبرگزاری موج، وزارت جهاد کشاورزی به گردشگران و شهروندان هشدار داد از چیدن و مصرف قارچ های خودرو در طبیعت اجتناب کنند.

غلامرضا تقوی با اشاره به اینکه در جهان ۱۴ هزار گونه قارچ شناسایی شده که ۲ هزار گونه آن، خوراکی و ۷۰۰ گونه دارویی است، گفت: با توجه به اینکه در ماه های اخیر میزان بارندگی افزایش یافته این مسئله سبب شده است تا میزان رویش قارچ های خودرو در عرصه های طبیعی، دشت ها و مراتع افزایش یابد و گردشگران بطور طبیعی جذب این گیاهان شوند.

وی گفت: از آنجا که گردشگران و افرادی که برای چیدن گیاهان طبیعی به این عرصه ها می روند، اطلاعات کمی درباره قارچ ها دارند این مساله سبب می شود تا به علت بی اطلاعی، قارچ ها را چیده و حتی مصرف کنند که این اقدام، بسیار خطرناک است.  

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی افزود: روش های تجربی برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی کافی نیست و این مسئله فقط با روش های آزمایشگاهی قابل تشخیص است بنابراین چیدن و خوردن قارچ ها اقدام خطرناکی است.  

قارچ

تقوی تأکید کرد: بیش از ۱۵۰ هزار تن قارچ خوراکی در شرایط استاندارد و در مزارع کشور پرورش و تولید می شود بنابراین ضرورتی برای استفاده از قارچ های خودرو در عرصه های طبیعی نیست و دلیلی ندارد چنین خطرپذیری ای انجام شود.  

 ایران از لحاظ کیفیت و میزان تولید قارچ خوراکی در مقام هفتم قرار دارد

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از لحاظ کیفیت و میزان تولید قارچ خوراکی در مقام هفتم قرار دارد و بیش از ۹۸۰ واحد تولیدی در این زمینه فعالیت می کنند و به زودی نیز شاهد صادرات این محصول به کشور روسیه خواهیم بود.  

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی میزان مصرف سرانه قارچ خوراکی را در کشور کمتر از یک کیلوگرم اعلام کرد و افزود: با توجه به میزان تولید قارچ خوراکی و تنوع و کیفیت بالای تولید لزومی برای استفاده از قارچ های خودرو وجود ندارد و بهتر است از قارچ های تولیدی که با روش های سالم و استاندارد به بازار عرضه می شود مصرف کنیم.

تقوی گفت: قارچ هایی که در مزارع تولید می شود در اصل در طی سالیان اصلاح شده و قابل خوردن هستند و هرگز سمی نمی شوند و سال هاست که در خط تولید و پرورش قرار دارند بنابراین استفاده از این قارچ ها هیچگونه خطرپذیری ندارد.  

بازار خرما داغ می شود
حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی در رابطه با عرضه خرما گفت: برنامه ما این است که توسط شرکت‌های تعاونی روستایی و تشکل‌های بخش کشاورزی محصولات خرما را به مصرف‌کنندگان نهایی و همچنین در بورس کالا عرضه نماییم.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد در رابطه با بازار خریدوفروش خرما گفت: سازمان تعاون روستایی خرید، ذخیره‌سازی و عرضه خرما را به مصرف‌کنندگان نهایی در دستورکار دارد. از ۳۰ فروردین ماه امسال تاکنون ۸ هزار و ۵۰۰ تن خرما از استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان خریداری شده که در نظر داریم توسط شرکت‌های تعاونی روستایی و تشکل‌های بخش کشاورزی آن را به مصرف‌کنندگان نهایی عرضه کنیم.

بازار خرما داغ می شود

وی با اشاره به اینکه سازمان تعاون روستایی پس از هماهنگی با ستاد تنظیم بازار تصمیم به این کار گرفته است، خاطرنشان کرد: برای ایجاد تعادل در بازار ماه مبارک رمضان اقدام به عرضه خرما از طریق تابلوی بورس کالای کشاورزی به قیمت هر کیلو ۶۱ هزار و ۷۵۰ ریال نموده‌ایم.

شیرزاد افزود: همه متقاضیان در سراسر کشور می‌توانند خرمای مورد نیاز خود را از طریق بورس کالا و یا اتحادیه تعاونی روستایی استان‌ها و یا شرکت بازرگانی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تهیه کنند. 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن